Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 15 Mei 1892. Gemengd Nieuws. Naar de AlkmCrtverneemt, heeft de heer H. Lammerschaag zijn ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente KOEDIJK. De weinige overeenstemming, die er tusschen hem en de leden van den raad omtrent het begrip der belangen van de gemeente Koedijk en hare ingezetenen bestaat, heeft daartoe aanleiding ge geven. In den aanstaanden zomer zal de door na tuurschoon zoo rijk bedeelde gemeente BERGEN zich kunnen verheugen in eene geregelde omni busverbinding op het naburige Alkmaar. Eenige heeren hebben zich daar vereenigd om met de tramomnibussen van de voormalige maatschappij „Noord-Kennemerland" eene omnibusdienst te exploiteeren tusschen Bergen en Alkmaar. Heden reeds zal de opening plaats hebben terwijl er driemaal per dag gelegenheid zal zijn om her waarts te komen. Men schrijft ons: "Woensdagmiddag, omstreeks halfeen, ontstond aan het VERLAAT, gemeente Oude Niedorp, brand in de woning van P. Groot, welke geheel uitbrandde. Daar de bewoners afwezig waren is de oor zaak onbekend. Alles was verzekerd. De heer J. H. M. ter Linden, onderwijzer te SCHAGEN, is benoemd tot Onder-Directeur der Harmonie-Kapel te Schagen. De eerste wittebroodsdag. Zij minden el kander reeds lang en sloten Maandagmorgen op 't stadhuis den hechten huwelijksband. Terwijl bruid en bruigom van huis waren om zich voor goed te doen vereenen, zouden de buren be reidwillig als buren zijn groen en bloemen aanbrengen aan de stoelen van het echtpaar en terwijl zij daarmede lustig bezig waren, proefden zij ook eens van het schiedammervocht, dat in twee flesschen o, weeldeop de tafel gereed stond, om straks de gasten te laven bij 't gezang van „Lang zullen zij leven!" Maar wat en wie er lang leefden, de beide flesschen met vuurwater niet. „Groenmaken" brengt van zelf in feestelijke stemming, en in Nederland is het nu eenmaal gebruikelijk eene feestelijke stemming te verhoo- gen door 't gebruik van schiedammernat. Dus ging de feestdrank den weg van allen drank en voor de verbaasde blikken van het echtpaar, dat wederkeerde van 't stadhuis, vertoonden zich de flesschen ledig en de buren vol van zoeten wijns. Het voorhoofd van den man des huizes rim pelde zich; hij ontstak in toorn en uitte dien. Moeder de vrouw vatte het geval niet ernstig opzij wilde manlief tot bedaren brengen, maar bits klonk zijn stem, óók tegen haar. Toen greep zij een bierglas en sterk door de toejuiching der feestelijk gestemde buren sloeg zij haren echtvriend een gat in 't geliefde hoofd, juist één uur nadat het ja! ontsnapt was aan hare blozende lippen. Gelukkig dat de zaak geen treurig einde nam want de wonde werd afgewasschen, een pleister er op gelegd, de buren zorgden uit schuld besef en waarachtig berouw voor vulling van de flesschen en ten slotte weerklonk het „Lang zullen zij leven in gloria!" alsof er niets was gebeurd. Aldus geschiedde anno 1892, Maandag den 9den Mei te BREDA. In een dorp in Noord-Brabant kwamen de vorige week des avonds de dienstboden van een landbouwer, bestaande uit twee knechts en twee arbeiders, te halfacht van het veld terug, terwijl zij een week te voren eerst te acht uren van hun werk huiswaarts keerden. dit eene kleinigheid." De millionair drong er niet verder op aan, maar het beviel hem niet dat hij aan den jongen man verplichtingen had. »Zeg papa", zei Clara, »kan u die bootrem van hem niet eens probeeren? Op een van uw booten zou dat best gaan." »Wat weet jij van bootrem?" bromde haar vader. »Hebt u niet gezegd, dat meneer Stacey zoo iets uitgevonden heeft?" vroeg Clara na'ief. De milionair antwoordde niet maar het denkbeeld schoot toch wortel bij hem. Op zekeren dag beklom hij nogmaals de honderde trappen, die naar Franks verblijf voerden en was inderdaad getroffen door wat Frank hem liet zien. Hij ging de berekening na, zond Frank naar een machinefabriek om een model te maken en, na ta melijk wat tobbens, kon het instrument geprobeerd worden en bleek volkomen aan het doel te beant woorden. In weinige weken had Frank van alle kanten bestellingen gekregen en toen een van de groote van de grooote bladen een artikelje behelsde over den uitvinder Frank Stacey, werd hij door zijne familie met open armen ontvangen. Jinny gate had een lang onderhoud met hem en vond, dat er in het hoofd van zijn rookverdrijver veel goede denk beelden waren verscholen. Twee jaar later zat Frank met zijn vrouw Clara Jinnygate, en zijn schoonvader in zijn keurig ge meubileerd huis. Het kleinste van de aanwezigen was heel klein en zat op het tapijt met een bijt ring te spelen. »Frank," zei de oude heer Jinnygate, »je verdient veel geld met je uitvindingen, maar je moet er niet stil bij zitten. Is er geen geld te maken uit je uit vinding om rookende schoorsteenen te verbeteren »Ik vrees van niet," zeide Frank ernstig. »Waarom niet?" vroeg zijn schoonvader. »De knapste lui in Londen konden indertijd mijn schoor steen niet beter maken en jij deedt het in een halfuur?" Vraag het maar aan Clara," zei Frank. De boer zette een vreemd gezicht op en vroeg wat zulks te beduiden had. Een der knechts ant woordde, dat het duister was tengevolge van den Greewich-tijd. „Wat, Greenwich?" antwoordde de boer. „Wat heb ik met dien vent te maken Denkt hij soms, dat ie burgemeester is? Nou de tijdsverwarring, later de spraakverwarring, ze motten dien Green wich een kop kleiner maken, anders krijgen wij spuls met um. Yoor mijn part kan ie naor den drommel loopen!" En de boer liet het bij het oude. In het Friesche dorp URETERP wonen tweelingbroeders, Keuning genaamd, wier vrou wen zusters zijn. Beiden hebben in deze maand hun gouden bruiloft gevierd. Beide paren hebben 12 kinderen gehad9 zoons en 3 dochters. Op éen na droegen alle kinderen uit beide huwe lijken dezelfde namen. Het twaalfde draagt den naam der tweelingbrooders. H.H. M.M. de Koninginnen zullen op Vrij dag 17 Juni omstreeks 111/2 uur te LEEUW ARDEN aankomen. Verder wordt vermeld dat de feestelijkheden zullen bestaan in: Vrijdag avond algemeene illuminatie. Zaterdag aubade van schoolkinderen, harddraverij, diner, aange boden door de Staten van Friesland, en vuur werk. Zondag matinée in den Prinsentuin en later diner, aangeboden door den Gemeenteraad. Maandag bezoek aan Sneek en bijwoning der hardzeilpartij op het Sneekermeer. De commissie, die zich geconstitueerd heeft, wenscht voorts volksvermakelij kheden te organi- seeren, de verpleegden in de gestichten te trac- teeren en Hare Majesteit de Koningin-Regentes een photografie-album aan te bieden met onder scheidene stadsgezichten. Voorts wenscht zij de illuminatie die iedere buurt zelve dient teorga- niseeren, aan te vullen waar het noodig is. De commissie is natuurlijk afhankelijk van de meer of minder ruime bijdragen die haar ver strekt zullen worden. Wij vertrouwen echter dat de ingezetenen haar wel in staat zullen stellen om haar voornemens op flinke wijze te kunnen volvoeren. Dinsdag werd te MEDEMBLIK de eerste ansjovis gevangen. Daar de visch klein van stuk is, koestert men de hoop op eene goede vangst alles wacht echter op meer warmte. - Dezer dagen trouwde de veldwachter eener gemeente bij Tongeren. Terwijl hij met de brui- iofstgasten een toer door her dorp deed, hebben dieven zich meester gemaakt van een ham, ge bak, gebraad en andere lekkernijen die voor het bruilofstmaal bestemd waren. Bij hunne thuis komst vonden de gasten het volgende versje: Wel vriend, als ge nog eens mocht trouwen, Wil deur en kas gesloten houên, Want wat voor u was klaar gemaakt, Heeft ook aan andren goed gesmaakt. Zondagmiddag reed een heer met zulk eene kracht met zijne velocipede tegen een der palen bij den Tijsoordschen tol aan, dat hij, zwaar ge wond aan borst en armen, per rijtuig naarRet- terdam vervoerd moest worden. Terwijl eene dienstbode te SCHOONHO VEN een ketel met water van een petroleum- kookstoel afnam, werd zij plotseling zoodanig door eene uit dien toestel slaande vlam getrof fen, dat een harer oogen geheel blind was en in het andere nog slechts een weinig licht over bleef. Het meisje is thans onder behandeling in het gesticht voor ooglijders te Rotterdam. - Tot dusverre werden de locomotieven ten dienste onzer spoorwegen steeds in het buiten land vervaardigd. Thans zijn een vijftal locomo tieven door de Mij. tot exploitatie van de De lieve mevrouw Stacey bloosde geweldig. »Je bent een akelige man," zei ze. »Wat hebt jij daarmee uit te staan?" vroeg haar vader verbaasd. Ze sloeg liefkozend de armen om zijn hals. »Zult u er niet boos om worden? Want want." »Het helpt toch niet meer," vulde Frank aan. »Wat beteekent dat allemaal?" vroeg de oude heer verbaasd. »Ik hield zooveel van Frank..." »Oude kost," zei haar vader. »En Frank woonde zoo hoog..." »Dat weet ik. Ga voort." »Het was... maar... een... een stap van zijn kamer naar het dak," stamelde het arme vrouwtje, terwijl Stacey, die barbaar, haar lachend aankeek. »En omdat ik wist, dat u... dat u zoo'n hekel had aart rookende schoorsteenen, zei ik aan Frank, dat bij een pan op den pijp van onzen schoorsteen leggen moest." »Zeer kinderlijk," zei Jinnygate, nu beginnende te begrijpen. Ga voort." »Hij sprong van plezier toen ik het hem voor stelde." »Ik werd om gepraat," zei Frank plechtig. »Wat een jokken," riep Clara; »hij gaf den con cierge een gulden, papa opdat die u zeggen zou dat hij den schoorsteen in orde kon brengen." »Dat is voldoende," zeide de oude heer, half boos en toch half lachend. »Ik begrijp de rest. Toen Frank in de kamer was geweest, nam hij de pan weg. Ik moet zeggen, jelui bent een lief paar!" Maar daarop begon hij te lachen en wijzende op den allerjongsten Stacey die hapte op den bijtring, zei hij»Wat zal dat kereltje een genie worden." EINDE. Overgenomen uit het „Haarlemsch Dagblad". besteld aan de machinefabriek „Breda" te Breda, waarvan de heeren Backer en Rueb directeuren zijn. Aan het strand by EGMOND AAN ZEE is aangespoeld het lijk van een niet herkenba ren zeeman, zonder armen, met een riem om het lijf en goed gekleed. Het is op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Op URK breidt zich de typhus nog steeds uit. Het getal typhuslijders is de laatste twee weken met 35 vermeerderd. Tot heden zijn er 17 personen aan deze ziekte overleden. Eene Amsterdamsche firma heeft den Raad van Schoonhoven verzocht, de bekende zilveren ringkraag uit den tijd van Jacoba van Beieren door verkoop te willen afstaan. De Raad heeft nu besloten, bedoeld voorwerp, dat thans voor f 50.000 geassureerd is op de tentoonstelling te Dordrecht, voor f 60.000 af te staan. Het zou velen Schoonhovenaars leed doen, als zulk eene bizonderheid op die wijze voor de gemeente moest verloren gaan. Maandagnacht om half twee werd te ROT TERDAM de brandweer gealarmeerd daar een hevige brand was uitgebroken in de Willemstr. bij het Oostplein in het pand waar de houtzagerij en meubelschilder werkplaats van Gebroeders Peif- fer gevestigd is. Door de groote hoeveelheid licht ontvlambare stoffen in het pand aanwezig, kreeg de brand spoedig een dreigend aanzien, zoodat belangrijk veel materieel der brandweer ontbo den moest worden, eerst om 5 uur konden de spuiten weer inrukken. De panden 15 en 17 zijn geheel uitgebrand. De bovenverdiepingen er van waren door een aantal huisgezinnen bewoond, die gedeeltelijk dakloos zijn, evenals de bewoners van de panden 13 en 19 die op last van den burgemeester moeten worden ontruimd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats ge had. Een groote trekhond, de bewaker van het benedenhuis, is levend verbrand, doordien hij door de snelle uitbarsting van den brand niet gered kon worden. Van de acht gezinnen, die de beide panden bewoonden, waren er slechts twee tegen brand schade verzekerd. Bij den brand zijn betrokken de Amsterdamsche Brandassurantie Compagnie van 1790; de Bataafsche Brandwaarborg-Maat schappij en de Verzekerinsociteit De Amstel, ieder voor ongeveer een derde gedeelte van de ver zekerde sommen, in totaal ruim 20.000. Een paar jaar geleden kocht een poffertjes bakker te DORDRECHT zoo vertelt men op een verkooping aan de Vischstraat een mandje met verschillende zaken, die weinig of geen waarde hadden. Daaronder bevond zich ook een steen, die om zijn fraaiheid de aandacht van den nieuwen eigenaar dermate trok, dat hij besloot hem te bewaren en hem hier of daar op den schoorsteen te pronk te zetten. Toen hij dezer dagen met zijn poffertjeskraam zich te Amsterdam voor eenigen tijd gevestigd had, ontving hij van een koopman een bezoek. Deze beschouwde den steen met eenige op merkzaamheid, doch op de vraag van den eige naar kende hij hem weinig waarde toe. Hij bood dan ook slechts een zeer geringe som. Het was echter den eigenaar niet ontgaan, dat de belang stelling van den koopman meer dan een gewone was en hij besloot zich toch eindelijk eens op de hoogte te stellen. Daartoe wendde hij zich tot een der mannen van het vak te Amsterdam, die wie schetst 's mans verbazing? bereid was den topaas want dat was de steen werkelijk te Patijs te verkoopen. De vakman kende den topaas een mogelijke waarde van f 100.000 toe en was bereid reeds onmiddellijk f 25.000 er voor te betalen. J.l. Zondagmiddag omstreeks 5 uur ont spoorde vlak voor de Delibrouwerij, bij AMSTER DAM, trein No. 110, die te 3.48 van Utrecht vertrokken was. Gelukkig zijn de passagiers en treinbeambten met den schrik vrij gekomen, wat aan de tegenwoordigheid van geest van den ma chinist Rondwiel te danken is, die, toen hij een schok voelde, direct de Westinghouserem werken liet. Waarschijnlijk is het afwijken van het hart van de punt van den wissel de oorzaak van het gebeurde, daar de wisselstand goed was. De trein bestond uit: locomotief, twee goederenwagens, postrijtuig, bagagewagen, een derde klasserijtuig, twee gemengde rijtuigen 1ste en 2de klasse en een goederenwagen, zoogenaamden stootwagen. De locomotief, de twee goederenwagens, het postrijtuig en bagagewagen liggen, hier en daar in elkander geloopen, links en rechts van de rails op zijde, het derde klasse rijtuig liep ge lukkig enkel tot aan de buffers in het zand en de andere rijtuigen bleven staan. De rails zijn hier en daar versplinterd en afgebroken als glas, terwijl men voor de locomotief een rail zag, die over een lengte van 10 Meter als een hoepel zijwaarts naar boven gebogen was. De inspecteur de heer Boeklage met den brigadier Stum der N. Amstelsche politie, waren terstond op het terrein aanwezig, en nadat de heer Boeklage zich overtuigd had dat er geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren vielen, constateerde hij in het seinhuis, dat de wissel no. 12 goed stond. Zaterdag is op het terrein van den stads schouwburg te AMSTERDAM de laatste der 2433 palen ingeheid. Met den bouw van de met selwerken is intusschen een begin gemaakt. De twaalfde algemeene vergadering van de vereeniging „Het Nederlandsch Rundveestam boek", afdeeling Noord-Holland, zal gehouden worden op Maandag 16 Mei, 's middags halfeen, in het hotel Krasnapolsky te AMSTERDAM. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de provincie Noordholland komen 552 namen voor. De hoogste aanslag is van den heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede met f 6414.655; laagste aanslag is f 529.89 van den heer E. Goldschmidt te Amsterdam. Het Nntsdepartement te HEER-HUGO- WAARD, heeft met algemeene stemmen tot leden van het Hoofdbestuur gekozen, de heeren: mr. R. van der Werk, te Amsterdam en H. D. Druc- ker te Leiden. Den 17 dezer slaagde te Haarlem voor ds vrije- en ordeoefeningen de heer F. E. Heikens van Eenigenburg. 3r»i*ovinciale Staten. De uitslag der op Woensdag in het district SCHAGEN, gehouden verkiezing voor leden voor Provinciale Staten, is als volgt: Er werden uitgebracht in de volgende gemeen ten Kiezers SCHAGEN 344, 111 briefjes. Anna Paulowna 233, 60 Bergen 164, 48 Barsingerhorn 227, 72 Broek op Langedijk 191, 65 Callantsoog 64, 21 Harencarspel 237, 42 Heer-Hugowaard 290, 38 Koedijk 134, 38 St. Maarten 108, 35 Nieuwe Niedorp 218, 118 Oude Niedorp 135, 20 Oudcarspel 178, 41 Petten 16, 11 St. Pancras 64, 18 Noord-Scharwoude 144, 84 Zuid-Scharwoude 155, 85 Warmenhuizen 162, 36 Wieringerwaard 120, 41 Wieringen 321, 81 Winkel 208, 132 Zijpe 507, 69 Totaal uitgebracht 1314 stemmen. Van onwaarde 12. Meerderheid 652 waarvan op K. Breebaart 1132 stemmen. H. Rezelman 1137 Frans 101 Hovy 66 en verder eenige verspreide stemmen op ver schillende personen zoodat zijn herkozen de aftredende heeren: K. BREEBAART en II. REZELMAN. ALKMAAR. Uitgebr. 640 geld. Gek.F. van Leeuwen, aftr., met 553 stemmen. WEESP. 3467 kiezers. Uitgebr. 2082 stem men. Gekozen: Mr. M. J. van Lennep, 1504 st. Herstemming tusschen W. Hovy 720 en Mr. L. H. Povel 795 stemmen. De liberale candidaten J. W. F. Scheffer en Mr. F. Hooft Graafland hadden 494 en 531 st. HOORN. Uitgebr. 1224 geldige st. Gekozen De Jong (lib.) 810 st. De heer Zuurbier (r.) had 391 stemmen. EDAM. Herk.: W. Sligcher (lib.), met 426 van de 561 stemmen. ZAANDAM. Uitgebracht 765, onw. 3, blanco 27. Gekozen: C. Corver van Wessem, (lib.) 585 en D. H. Zwaardemaker, (lib.) 573 stemmen. Voorts verkregen J. Windhouwer, (anti-rev.) 129 en J. C. von Briel Sasse, (anti-rev.) 126 st. PURMEREND. Uitgebracht 824 geld. stem men. HerkozenE. Appel met 634 en H. Sche- ringa Azn., met 445 stemmen. ENKHUIZEN. Uitgebracht 2728 stemmen. Van onwaarde 8 stemmen. Volstrekte meerder heid 1361 stemmen. Hiervan werden uitgebracht op de heerenJ. Zijp Kz. 1390, R. Kooijman Pz. 1339, Jakob Blom 1260, N. Sluis Pz. 1124, N. Sluis 180 en R. Kooijman 45 stemmen. Alzoo gekozen de Heer J. Zijp Kz. herstem ming tusschen de heeren R. Kooijman Pz. en Jokob Blom. Wij zijn de meimaand met hare nukken en luimen weer ingetreden en hopen dus op groen en bloemen. Maar zij is tevens de maand voor 't verhuizen. De een mag verbeteren en alzoo stijgen en de ander moet afdalenlot en om standigheden zijn niet allen even gunstig. Me nige traan zal onder 't verhuizen geplengd wor den. Maar de natuur lokt uit om te hopen moge de moed en de veerkracht der menschen gelijk zijn aan de kracht die door de natuur wordt ontwikkeld. Moed gehouden dus, ook al is er veel dat neerdrukt; moed en wilskracht vermogen zoo veel! Maar de meimaand is tevens een maand voor feestviering. Groene, zilveren en ook gouden feesten worden gevierd of aangekondigd en de nijverheid viert mede feest, dewijl hare voort brengselen gereeden aftrek vinden. En zoo bloeit de nijverheid door behoefte, de kunst door weel de. Deze laatste kan evenmin gemist worden als nijverheid en kunst; zij is hun voedster.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2