"Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 15 Mei 1892. Och, gun dien ouden van dagen, die hun gouden bruiloft vieren het genot, om zich nog eens weder jong te gevoelen ol te wanen, als zij zich door jongere bloedverwanten vrienden en vereerders" omringd zien. Gun het paar een vriendelijken en verkwik- kenden terugblik op hun „gouden feest." Spoe dig genoeg zal, wat zoo lang vereenigd was, moeten scheiden; alle illusies zijn verdwenen en de hoop dat zij te gelijk ten grave zullen worden gedragen, lenigt wellicht het akelige van het denkbeeld, om spoedig te zullen moeten scheiden. En als de overige feestvierenden dat paar de vraag voorlegden, of het van nieuws aan zou willen beginnen, dan zou de gedachte aan het doorgestane wee het misschien met hoofdschud den doen antwoorden. Wel een aanleiding 0111 de verwachting niet te hoog te spannen en zich op veel leeds voor te bereiden. („Enk. Crt.") Buitenland. Burgemeester en Schepenen van ANT WERPEN zenden rond een prospectus van een concours (het achtste van dien aard) voor zang, fanfare-, harmonie- en symphoniegezelschappen. Het feest zal te Antwerpen worden gehouden op de Zondagen die tusschen 3 Juli en 11 Sep tember liggen. Het concours is internationaal en elke ver- eeniging die mededingt, mag den dag kiezen die haar het beste bevalt. De waarde van de uitgeloofde premiën en medailles beloopt (vol gens den prospectus) te zamen 6000 francs. De hoogste prijs is 1000 francs voor de vereeniging en 200 voor den directeur. Dit prospectus is door Burgemeester en Sche penen gezonden aan al de hun bekende ver- eenigingen in het buitenland. Wie overgeslagen mocht zijn kan het prospectus per briefkaart aanvragen bij den burgemeester van Antwerpen. In de buurt van RATON, New-Mexico, greep een arend een éénjarig kind, welks ge wicht hem zoo zwaar viel, dat hij het niet hoo- ger kon brengen dan tot het dak van eene na burige schuur. De hulpkreten der moeder wek ten de aandacht van voorbijgaande reizigers, maar joegen ook den arend op. Deze verhief zich, met het kind in zijne klauwen, maar kon het niet hooger brengen dan tot 50 voeten. Een der reizigers had een geweer bij zich, maar was bang het kind te treffen wanneer hij schoot. Maar de moeder hield niet op te smeeken, zeg gende dat haar kind toch zou sterven. De reizi ger, eene heer Roberts, was daarop gelukkig genoeg een der vleugels van den arend te tref fen. Gelukkig liet het dier zijn prooi niet val len, maar kwam zachtkens aan naar beneden. Hij liet het kind niet los, eer hem de kop met een geweerkolf vermorzeld was. De arend had het kind bij de kleeren beet gepakt, wat zijn leven redde. De roofvogel had zich reeds lan- geren tijd in de buurt van het woonhuis opge houden en eene ware vriendschap aangeknoopt met eenen hond, bij welks hok hij zich meestal ophield. Men hield hem geheel en al voor on gevaarlijk. Eenige weken geleden moest men echter den hond dood schieten, dewijl hij tee kenen van dolheid gaf. Sedert was de arend zeer boosaardig en roofde eindelijk het kind. Amerikaansche manieren. Te EL RENO, Oklohama, werd een jonge schoone, Mary Wilson, door twee heeren 't hof gemaakt. De medeminnaars hadden telkens twist, wat nog toenam, toen de jonge dame haar voor keur voor den heer Harwey toonde. Dezer dagen danste zij met hem op een balde heer Tobin hen ziende snelde toe en schoot Harwey een kogel door de borst. De jonge dame trok onmiddellijk een revolver uit den zak van haar minnaar en schoot den heer Tobin dood; zij trouwde den volgenden dag met den heer Harwey, om zich geheel aan de verpleging van den zwaar gewonde te kunnen wijden. Samenzwering tegen den Sultan. Uit KONSTANTINOPEL wordt aan de Stan dard geseind, dat er paniek heerscht in het huis van den Sultan, tengevolge van de ontvangst van een aantal bommen. De zaak wordt door een commissie onderzocht. Men vermoedt, dat de bommen door Russen gezonden zijn. De politie onderzoekt thans met groote zorgvuldigheid de bagage der reizigers, die Turkije binnenkomen. Zestig Ameniërs, die verdacht worden van in betrekking te staan tot het revolutionaire comité ln Perzië, zijn in hechtenis genomen en naar Konstantinopel overgebracht. De Warschawiky Dniew nik geeft de vol gende beschrijving van een klok, waaraan de uurwerkmaker Goldfaden te WARSCHAU zes jaren heeft gearbeid en die voor de wereldten toonstelling te Chicago is bestemd. De klok stelt een spoorwegstation voor met zalen voor reizigers, telegraafbureau, kas, een zeer aardig, helverlicht perron en een bloementuin, waarin een fontein haar heldere stralen omhoog spuit. Langs het gebouw loopen de rails en bevinden zich de wachthuisjes, signaallantaarns, schijven, water reservoirs en alles wat tot een station behoort. In den koepel van den middelsten toren is een klok aangebracht, die den plaatselijken tijd aan wijst, in de beide zij koepels bevinden zich klok ken die den tijd van New-York en van Peking aanwijzenin de beide uiterste torentjes zijn een kalender en een barometer aangebracht. Elk kwar tier begint de beweging op het stationeerst gaat de telegrafist aan zijn werk; hij seint dat de lijn vrij is. Dan gaan de deuren open en op het perron ziet men den stationchef en zijn adjunct komen; aan het loket verschijnt de kassier; de wachters komen uit de wachthuisjes en openen den slagboom, de passagiers maken file voor de kas om kaartjes te koopen; kruiers brengen de koffers aan; de klok wordt geluid een spoortrein De vrouw als koopwaar. Niets maakte voor heen zooveel indruk op de Chineezen, als de achting welke de Europeanen hunne vrouwen bewijzen. De bedienden van de Chineezen die Europa bezochten, drukten er allen hune ver bazing over uit, dat het onze vrouwen veroor loofd was, aan tafel te verschijnen. Zij waren van meening de mannen op die manier hun waardigheid te grabbel gooien. Toen de eerste gouverneur van Honkong Ellisan in liet jaar 1842 zijn vrouw aldaar medebracht kreeg het echtpaar een bezoek van een rijk Chineesch edelman. Deze volgde met bijzondere opmerk zaamheid de jeugdige Engelsche in al haar be wegingen. Toen zij de kamer verlaten had zeide hij in gebrekkig Engelsch: „"Wat hebt ge voor uw vrouw gegeven?" „O," antwoordde Ellison, die de vraag natuur lijk grappig vond, „vijfduizend gulden" „Welnu," antwoordde de Chinees, een porte feuille voor den dag halende, „als gij haar mij wilt overdoen, geef ik u gaarne het driedubbele. Het gelaat van den Chinees teekende vollen ernst en ten slotte restte de gouverneur niets anders, dan het aanbod zoo beleefd mogelijk af te wijzen. De Chinees werd echter dringend en ging tot twintigduizend gulden, zoodat Ellison ten slotte wel gedwongen was, te verklaren dat de Engelschen hunne vrouwen nooit verkochten, als zij eenmaal in hun bezit waren. De Chinees geloofde het maar half. Natuurlijk heeft de heer Ellison later dikwijls met zijn jonge vrouw gelachen over het koddige aanbod van den Chineeschen edelman, komt uit een tunnel te voorschijn en nadat de locomotief een doordringend gefluit heeft doen hooren, houdt de trein stil. Een arbeider gaat langs de wagens om met een hamer de wielen te inspecteeren, een ander pompt water in den machineketel. Nadat driemaal de klok is geluid, stoomt de trein weer af naar een tunnel aan den anderen kant. De stationschef verlaat het perron, de deuren gaan weer dicht, de baanwachters in hun huisjes en alles is weer rustig, tot na ver loop van een kwartier het rumoer weer begint. Een woeste boosdoener is Jens Nielsen, die op dit oogenblik in Kopenhagen gevangen zit. Deze misdadiger, dezelfde die indertijd den brand in de dokken te LONDEN aanstak, welke millioenen achats vernielden, was ter dood ver oordeeld wegens andere brandstichting en aan vallen op gevangenbewaarders. Zijn straf werd echter veranderd in levenslangen dwangarbeid. Weensdag 1.1. kwamen een der cipiers en de gevangenisdokter in zijn cel. Nielsen sprong op en voor men wist wat er gebeurde, had hij den cipier zulk een geweldigen vuistslag op het hoofd gegeven, dat de man stervende is. Nielsen verklaarde, dat hij volstrekt geen wrok tegen dezen ongelukkige had, maar tot eiken prijs ter dood gebracht wilde worden. Men kent de electrische post, die uitvin ding van Werner von Siemens, die de luchtdruk- post in de schaduw moet stellen. Te NEW- YORK zal die uitvinding nu in toepassing wor den gebracht. De Postelectric Company is van plan, een net van electrische lucht- en onder- aardsche spoortjes aan te leggen, die het verkeer tusschen de verschillende bureaux der posterijen en de stations ontzaglijk zullen gemakkelijken. Zij is van plan wagentjes te gebruiken van zes meter lengte en vijftien centimeter doorsnede, waarin 20.000 brieven of pakketten van een daarmede overeenstemmend gewicht kunnen wor den geborgen. Deze wagentjes, die den vorm van een sigaar hebben, loopen op een spoorstaaf en worden in evenwicht gehouden door een tweede staaf, die boven is geplaatst. Zij worden bewo gen door de aantrekkingskracht van metalen ringen, waarvan er op elke drie meter één staat. Wanneer het midden van den wagen den ring heeft bereikt wordt de ring werktuigelijk ge schakeld en komt de wagen dus onder den in vloed van den volgenden ring. Met tot dusver ongekend groote snelheid kan de metalen sigaar dan door de reeks van elec trische ringen vliegen en in den kortst denkba ren tijd brieven en pakketten door de stad over brengen. Yoor eenigen tijd kwamen drie Amerika nen te KOPENHAGEN en meldden zich aan bij dr. Brandes aldaar, specialiteit voor drank zucht, als gevolmachtigden der „American gold cure company", wier geneesinrichtingen voor drankzuchtigen in geheel Amerika bekend zijn. Zij wenschten, bij wijze van proef, zes dronaards uit het armhuis te genezen. Zes van de ergste dronkaards werden in een afzonderlijke zieken zaal gebracht en de kuur begon. De patiënten worden om de vier uur met een oplossing van goud op den linkerarm ingespoten en nemen om de twee uren een medicijn in, die voornamelijk op de spijsvertering werkt, terwijl zij zooveel brandewijn en beiersch bier krijgen als zij verlangen. Na eenige dagen moet die methode een volkomen afschuw van alcohol ten gevolge hebben. Latere berichten melden dat de goudkuur de beste resultaten had. Yier der zes dronkaards zijn genezen. De twee anderen nog niet. De oorzaak hiervan is, dat zij nog aan andere ziek ten lijden, die den dokter tot groote voorzichtig heid dwongen. De genezenen hebben nu een afkeer van alle alcohol. Een villa is voor 40.000 kronen gekocht en als sanatorium ingericht. Yele patiënten zijn reeds ingeschreven. Een Deensch dokter wordt aan de inrichting verbonden. ElUaiuler gevonden. Op een bruiloftspartij, die te CHARLESTON, in Noord-Amerika, plaats vond en waaraan on derscheidene ongehuwde heeren en dames deel namen, deed een jong advokaat het volgende voorstelDe ongehuwde gasten moeten uit hun midden een president kiezen. Deze moet zich door een plechtigen eed verbinden alle vertrouwe lijke mededeelingen, die hem in den loop van den avond gedaan worden, geheim te houden. Ieder ongehuwd heer en iedere ongehuwde dame schrijft nu zijn of haar naam op een stuk papier en daaronder de naam van den persoon, waar mede hij of zij wil trouwen; de op die manier beschreven briefjes worden den president ter hand gesteld en deze moet, ingeval een heer en een dame, naar uit hun briefjes blijkt, over en weder met elkander willen trouwen, beiden daar van mededeeling doen; de namen der personen, wier wensch niet wederkeerig is, moeten door den president geheim worden gehouden". Het voorstel werd aangenomen en ten uitvoer gebracht. De uitslag was dat twaalf heeren en twaalf dames wel met elkander in het huwe lijksbootje wilden stappen en hiervan kregen enkel de bij de zaak betrokken personen kennis. Na enkele maanden waren reeds elf paren, die el kander op zoo eigenaardige wijze gevonden had den, gehuwd en acht der jonggehuwde mannen verklaarden dat zij nooit den moed zouden heb ben gehad, om hun levensgezelinnen op eene andere manier dan de boven omschrevene te vra gen. Onder de anarchisten, op wie de Fransche politie geruimen tijd jacht heeft gemaakt, moet vooral de beruchte Pini gerekend worden. Nu heette het, dat hij Frankrijk heeft weten te ont komen, dan weer dat hij nog in het land is, zelfs te Parijs, en dat hij het is, die in de eerste plaats de hand gehad heeft in den aanslag op het koffiehuis van Yéry. Het blijkt thans dat hij noch te Parijs, noch ergens anders in Frank rijk is, en niet dit al het land niet is ontvlucht. Hij bevindt zich een eindje daarvan verwijderd, namelijk in Fransch Guyana, waarheen hij gedeporteerd was om er 20 jaren te blijven. Maar, zal men wellicht vragen, dat moest de Regeering dan toch weten. De Regeering wist het ook, of kon het weten. De Gouverneur van Guyana had namelijk voor eenige maanden aan de Regeering het ontvluchten van Pini geseind, en van dit bericht had zij goede nota genomen, doch kort daarna heeft de Gouverneur getelegra feerd, dat Pini gevat en naar zijne strafplaats teruggevoerd was. Van dit bericht nu zoo wordt gemeld had de Regéering geen goede nota genomen, en van daar de verwarring. Verleden week stelde aan het station van Fuente Palmera (Ecija, Andalusië) iemand uit een trein stappende die er even stil hield, den stationschef eene doos ter hand met een open brief, meldende dat het een geschenk was voor hem, stapte weder in en de trein reed weg. De doos openmakende, vond de chef er een pasge boren kind in, met zeer fijn linnen gekleed. Luidkeels gaf de man zijn ergernis te kennen over de kool die men hem gestoofd had. Een wisselwachter, die geen kinderen had, bood aan, het wicht tot zich te nemen en bracht het aan zijne vrouw, die het met groote blijdschap ont ving. Toen zij het kindje uitkleedde, gleed een stuk papier op den grond, waarop de woorden: „Die het kind aanneemt zal gelukkig zijn". Het papier werd gevolgd door een menigte bankno ten tot eene gezamelijke waarde van ruim /"60.000. Dit hoorende, verlangde de chef het kind terug, de wisselwachter weigerde en nu is de zaak voor den rechter. De voortvluchtige kassier Jager der Frank- forter firma Rothschild is, naar de Duitsche ju stitie meent ontdekt te hebben, onder valschen naam naar Colombo op Ceylon scheep gegaan. De Duitsche consul aldaar heeft last ontvangen, hem bij aankomst in hechtenis te doen nemen. Berichten uit RUSLAND gewagen van de ellende, waaraan de bevolking in de hongers nood-districten thans leidt, door het gebrek aan vee en paarden. De ondersteuningscomité's hel pen daarom de boeren aan voedsel voor hun van gebrek omkomende beesten, en hebben verder vele paarden gekocht om deze te verdeelen on der hen die er het meest behoefte aan hebben. Te Kazan zijn meer dan 17000 werkeloozen uit de noodlijdende districten aangekomen; zij leven van aalmoezen en lijden veel gebrek. Des nachts vinden zij een onderkomen in door het publiek geopende toevluchtsoorden. De Russiche regeering heeft een commissie benoemd tot het beramen van maatregelen om de verspreiding der cholera uit Afghanistan in het Transcaspisch gebied tegen te gaan. De hygiënische toestand is daar zeer slecht, vooral door de verontreinigde bewateringskanalen. Het cordon langs Perzië en Afghanistan zal verscherpt worden, en alle maatregelen worden genomen om op te treden, zoodra de ziekte te Herat of Candachar verschijnt. De prefect van Petersburg, Gresser, is ernstig ziek. Naar men verhaalt, is hem eene inspuiting met vitalin gedaan, waarbij een on zuivere spuit werd gebruikt en buitendien een bloedader werd doorgestoken, waarna koudvuur ontstond. Volgens een telegram uit Londen verneemt Reuter uit een volkomen vertrouwbare bron, dat de prefect heeft blootgestaan aan eene poging tot vergiftiging en zijn toestand weinig hoop op beterschap geeft. Men acht het buiten twijfel, dat hij het slachtoffer van een samenspanning is. Dezer dagen reisden de heer en mevr. Sala Rebuffini uit MILAAN met den zooge- naamden „clubtrain" van Parijs naar Londen. Zij hadden een tasch bij zich, waarin kleinoo- diën en andere waarden tot een gezamenlijk bedrag van ruim 100.000 frc. Kort na het ver trek mistte mevr. R. de tasch. De geheele trein werd doorzocht, maar vruchteloos. Eenige dagen vroeger was den heer R. zijne benrs met 18.000 fres. onstolen. Het wantrouwen van een Brusselsch bur ger heeft tot een zonderling proces aanleiding gegeven. Hij had drie Brusselsche Loten, uit vrees voor de dieven, tusschen de planken van zijn vloer verborgen. Toen hij ze bij de con versie wilde uitwisselen, vond hij ze door de ratten opgesmuld. De overgeschoten stukskens werden geweigerd. Van daar een proces, dat de man verloren heeft. Burger] ijke Stand. Gemeente Oud-Karspel. ONDERTROUWD: 13 Mei. Hendrik Kramer, jm., 25 jr., wonende te Zuidschgrwoude en Antje Bruijn, jd., 21 jr., wonende te Oudkarspel. GETROUWD: 8 Mei. P. Rezelman, jm., 31 jr. en Maartje Vloon, jd., 30 jr. Klaas Groot, jm., 27 jr. en Antje Paarlberg, jd., 23 jr. 11 Mei. Fredrik de Boer, jm., 24 jr. en Rei- nou Borst, jd.. 24 jr. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 15 Mei, voormiddags 9.30, Ds. SfraTO- rood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 15 Mei, geen dienst. NED. GER. GEMEENTE. Zondag 15 Mei, voormiddags 9 en namiddags 6 uur, den heer Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 15 Mei, geen dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 15 Mei, voormiddags 9.30 en namid dags 2 uur, Ds. Gemser. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 15 Mei, voormiddags 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zondag 15 Mei, voormiddags 9.30, Preeklezen, en namiddags 2.30, den heer Boeijenga. NED. GEREF. GEMEENTE. Zondag 15 Mei, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Preeklezen. A BiLERLEI. De heer G. kwam in een sigaren-winkel, vroeg een alexander, stak de sigaar in zijn mond, voelde in zijn zak en zeide: Daar heb ik mijn porte-monnaie- vergeten. Leg dan de sigaar maar weer in het kast je, zeide de winkelier. Ziedaar, beste man, hernam de heer G. maar gij kunt zeker zijn, dat ik nooit weêr een voet in uw winkel zal zetten en al mijn vrienden zal waarschuwen nooit bij u te komen koopen. Niet, omdat gij mij een mal figuur laat slaan, door mij een krediet van 25 centen te weigeren, maar omdat men bij u blootgesteld is om sigaren te koopen, die de eerste de beste reeds in den mond heeft gehad. Op een der warmste dagen van de maand Juli kwam een vigelante-koetsier met zijn paard bij een hoefsmid en vroeg, tot groote verbazing van dezen, of hij het dier op scherp wilde be slaan Dat is een raar ideezeide de werk man zijn paard in Juli te laten beslaan alsof het glad ware. Niet zoo raar als het klinkt, zeide de koetsièu, met een guitig gezicht mijn paard is in de warmte dom als een ezel en zoo lui als twee ezels. Welnu, zoodra hij voelt dat hij be slagen is als in den winter, zal hij geen warmte meer voelen en vlug zijn werk doen. Dat is een waardig pendant van het antwoord van een boer, die zijn paard een groene bril had voorgehouden. Toen hem naar de reden van die daad werd gevraagd, zeide hij Wel, mijn paard lustte geen hooi meer, maar nu het een groene bril voor heeft, ziet het hooi voor gras aan en vreet er weêr duchtig op los.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3