Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 29 Mei 1892. dens, burgem. van Haarlem, H. J. Versteeg, burgem. van Zaandam, mr. A. A. Land, secret, van Haarlem, H. J. Calkoen, burgemeester van Edam en F. Groot, burgem. van Midwoud. De aanvankelijk ingevoerde Greenwich tijd in de gemeente EGMOND BINNEN, heeft de harten der gemeentenaren niet kunnen veroveren, zoodat men tot den ouden tijd is teruggekeerd. Bij de op Dinsdag jl. gehouden herstem ming voor een lid der Provinciale Staten van Noordholland in het district HAARLEM, zijn uitgebracht 4067 stemmen, waarvan 19 van on waarde zijn verklaard. Hiervau verkreeg de heer D. Mijsberg te Beverwijk (lib.) 1883, de heer Mr. W. S. J. Waterschoot van der Gracht te Amsterdam (kathol.) 1554 en G. B. 't Hooft te Haarlemmermeer (ant.) 611 stemmen. In dit district hebben de liberalen dezen keer aan hunne trouwe opkomst ter stembus te dan ken, dat zij twee zetels hebben gewonnen. Woensdagavond omstreeks acht uren baadden zich drie jongelui, ambtenaren bij de Holl. Spoorwegmaatschappij in het Spaarne te HAARLEM. Alle drie geen goede zwemmers, waagden zich te ver, met het noodlottig gevolg dat een hunner verdronk. Zijn lijk werd 's avonds omstreeks elf uur opgevischt. Evenals vorige jaren heerscht er onder de veldarbeiders te HAARLEMMERMEER onte vredenheid omdat de landbouwers vele Belgische werklieden in dienst nemen. Door enkele belhamels zijn de vorige week bij verschillende boeren baldadigheden gepleegd als het vernielen van hekken en scheeringenbij eeu boer aan den Sloterweg moet men zelfs een veld boonen hebben omgeschoffeld. Maandagavond geraakte het paard en rij tuig van den stalhouder de Koning te HOOFD DORP door het schrikken van het paard van een stoommachine in gebruik bij de geniewer- ken, in de kruisvaart. De personen die in het rijtuig zaten kwamen met den schrik en een nat pak vrij, terwijl het rijtuig tamelijk bescha digd was. In den grooten IJPOLDER zijn weder twee gevallen van de zoozeer bij de boeren ge vreesde vlekziekte bij de varkens voorgekomen. Onder nauwlettend politietoezicht heeft de ver branding en ontsmetting plaats. Bij den herbergier G. aan den Aalsmeer- derweg Haarlemmermeer is dezer dagen inbraak gepleegd, en eenig geld en kleedingstukken ont vreemd. Bij de op 24 dezer door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder gehouden verpach ting van het vischwater bedroeg de opbrengst: in den polder f 572; buiten den polder f 1523 gezamenlijk alzoo 2095 tegen /"1750 in liet vorige jaar. Een en ander over kaalhoofdigheid. In een artikel onder dit opschrift zegt het Maandblad tegen Yervalschingen, dat lange ha ren meer levensvatbaarheid hebben dan korte. Artisten, die bij voorkeur lang golvend haar dra gen, leveren daarvan het bewijskaalhoofdigheid treft men bij hen veel minder aan. De vrije haar groei versterkt de haarwortels, terwijl kort ge knipt haar bros wordt. Ook is het mogelijk, dat de lucht bij aldus geknipt haar in de haarwor tels dringt, en deze losser maakt. Beschouwen wij nu het verschil in de behan deling van het haar bij mannen en vrouwen. Yoor de vrouwen bestaat natuurlijk de barbier salon niet, waarin in letterlijken zin iedereen over één kam geschoren wordt, waarin dus met dezelfde kammen en schuiers zoowel gezonde als zieke haren behandeld worden. De vrouwen ma ken het haar te huis op, hetzij zeiven, hetzij zij dit door anderen laten doen. Voorwaar een niet onbelangrijk verschil. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de liaardoo- kunnen zeggen, ging hij ontroerd verder. O, hoe heerlijk was het in den stroom voor het vischje! Nog voerde hij het door stille onmetelijke woorden, ver van het gedruisch der wereld. Fridwin floot en dwaalde. Ja, waarheen? Wonen de Franken niet daar, waar de zon ondergaat? Hij volgde de zon dus, berg op, berg af, zonder pad. Rondom wildernis; slechts smalle paadjes loopen door de bosschen en over het gebergte, langs moe rassen en langs afgronden naar de woningen, die mijlen ver van elkaar verspreid liggen, want het duitsche volk houdt er niet van om dicht bij elkaar te zijn. Met het instinct van een zoon der wouden, trad Fridwin rustig en zeker voorwaarts met het metalen kenteeken op de borst, die verruimd en diep adem haalde bij de gedachte dat hem iets grootsch wachtte. De zon stond reeds hoog aan den hemel en nog was hem geen lafenis over de lippen gekomen. Maar daar beneden ruischt een beek en waar water stroomt daar groeien bessen; niet eens een stuk brood, had hij bij zijn haastigen aftocht mede ge nomen. In een oogenblik was hij bij het klaterend riviertje en legde zich languit in het gras neer om zich te laven met een frisschen dronktoen plukte hij de bramen van de takken af, die zich als een dak over het water welfden. Doch wat is dat? Diep ingedrukt, langs den rand der beek, ziet hij de sporen van een dier, daar is hij er over gegaan en aan den anderen kant weder sporen. Dat is Bruin, de beer! Fridwin springt op en grijpt haastig naar de bijl. Ach kom, op klaar lichten dag zal die vriend zich toch niet laten zienMaar men kan het niet weten en Fridwin vond het beter om hier niet te blijven liggen. Hij toog verder en volgde de beek. Hij had gehoord, dat alle beken en stoomen van het land dende Seborrhoe zich van uit de barbierswinkel verbreidt. En is het niet aan te nemen, dat ook andere vijanden van het behaarde hoofd zooals Herpes tonsurans, Porrigo decalvans, Favus uit de barbierswinkel voortwoekeren, waar zoovele voorwerpen aanwezig zijn, waarop zij zich kun nen ontwikkelen? En al is het menigeen onverschillig, of draagt men zelfs met een soort zelfvoldoening een kale kruin en al tart men met engelengeduld alle goedkoope aardigheden aan het adres der „glet- schers", men bedenke dat dit niet alleen eene ontsiering is, maar ernstiger opgevat behoort te worden. Het pijnlijke gevoel van koude aan het hoofd in den winter, veelvuldig koude vatten, lastige hoofdpijn, zijn soms de gevolgen der ont brekende hoofdbedekking. Door pruiken verhelpt men dit slechts ten deele; ze staan leelijk, val len in het oog, en hinderlijk aan de vrije be weging. Het branden der haren brengt eveneens kaal heid van den schedel te weeg. De haren wor den door die behandeling droog bros, breken af, en ondergaan ten slotte hetzelfde lot van het kort geknipte haar. Daarom worden die krul letjes voortdurend schraler, en daarom zijn kap pers tevens pruikenmakers. Wie er dus op gesteld is, zijn hoofdhaar te behouden, doet wel, het niet met het brandijzer te mishandelen, het niet dikwijls en niet te kort te laten knippen, en, bij den kapper gaande, steeds kam en schuier mede te brengen. Aan de gemeentebesturen van Nederland is een door een groot aantal personen ondertee kend adres gezonden, waarin er op wordt aan gedrongen om zich, op voorbeeld van de ge meentebesturen van Arnhem, Delft, Leiden, Middelburg, Nijmegen enz., openlijk te verkla ren voor de Midden-Europeesche tijdregeling. Het adres is voorzien van eenige bijlagen, waar onder een formulier, dat, ingevuld, terug wordt verzocht aan het adres van prof. Hubrecht te Utrecht. Op die wijze hoopt men een betrouw baar overzicht te verkrijgen van hetgeen in de verschillende gemeenten van Nederland in zake de nieuwe tijdregeling is geschied. De Tijd meldt, dat te AMSTERDAM eene maatschappij is opgericht onder den titel van Amsterdamsche walvisch-maatschappij, ten doel hebbende het aankoopen van walvisschen en die tentoon te stellen. De maatschappij werd op gericht door vijftien oude vrijers; onder een ge zellig praatje werd een kapitaal van twaalf mille gestort, en reeds aanstonds namen de werkzaam heden een aanvang. Een walvisch werd in Noor wegen gekocht, eene sloep om het gevaate ge timmerd, dat reeds in aantocht is en allereerst te Londen zal te zien zijn. De bedrijfskosten beloopen tot heden slechts f 9800, zoodat het welslagen bijna zeker is. De telefoonverbinning der gemeente BER GEN met de draad van Petten naar Egmond is thans gereed. Tot kantoorhouder is aangewe zen de heer P. Brouwer, aan wie eerst het noodige onderricht moet worden gegeven, voor dat het kantoor voor het verkeer wordt open gesteld. Op 21 Mei jl. is aan het strand, ongeveer bij den 5en paal bezuiden ZAND VOORT, eene flesch komen aandrijven, waarin een stuk papier geborgen was, waarop o. a. het volgende ver meld stond „Diese Flasche wurde über Bord geworfen am 19 Mai 1892, in 1 i/2° Breite und 6° Lange von Greenwich, vom Barckschiffe Triton Blijkens officiëelo afkondiging van den burgemeester van NIJMEGEN, werden in de afgeloopen week van 15 tot en met 21 Mei in die gemeente vijftien nieuwe gevallen van pok ken geconstateerd, terwijl geen lijders aan die ziekte bezweken. Gedurende deze week werden door den bur- naar één grooten stroom toevloeien, Rijn genaamd daar, waar geen bergen meer zijn, woedt de strijd. Daarheen leidt zijn pad! Het duurde echter niet lang of hij gevoelde zich vermoeid. Toen wierp hij zich neder op het mos, met het hoofd op den wortel van een forschen eik en sliep in, juist toen de zop haar middaghoogte bereikt had. Intusschen werd zijn lot beslist. Uit het dal kwam een troep mannen. Een ruiter, met gesloten oogen, hadden zij in hun midden. Zijn linker arm rustte in een verband, waaruit dikke droppels bloed te voorschijn kwamen; menigmaal helde hij naar den een of anderen kant over en dan zagen zijne geleiders vol angst naar hem op. »\Vij moeten halt houden en een poos rusten," sprak een oude krijgsman met een grauwen baard, »anders houdt hij het niet uit." »Maar de Franken volgen ons op den voet!" »Dat Donar hen verplettere »Stil, de hertog ontwaakt!" De ruiter had de oogen opgeslagen. »Waar ben ik?" »Bij uwe Saksers!" Hij zag verwonderd om zich heen en zuchtte diep. »Waar is Albwin?" »Dood »En Biirwulf?" »Dood »En ik leef!" En weder vielen hem de oogen toe. »Groote goden, hij sterft!" »Neemt hem van het paard af!" beval de oude. Zij hieven hem voorzichtig op en legden hem onder een elzestruik. Toen onderzocht de oude man het verband. (Wordt vervolgd). gemeester weer zes onteigeningen en vernieti gingen van besmette goederen van pokkenlijders bevolen. Wij werden in het bezit gesteld van den Feestgids voor het Festival van Harmonie- en Fanfarekorpsen uit de provincie Noord-Holland, op heden den 29 Mei te HOORN te houden, vanwege het Muziekkorps der d. d. Schutterij aldaar, directeur de heer H. F. A. Utermöhlen. Aan het Festival nemen deel de volgende korp- sen 1. Het Fanfarekorps „Concordia" te Beets, directeur de heer Anderson. 2. „Schagen's Harmoniekaper' te Schagen di- I recteur de heer A. L. Schouten. 3. „Edam's Fanfarekorps" te Edam, directeur de heer K. Yisser. 4. Het Stedelijk Muziekkorps te Purmerend, directeur de heer J. 1'. Groot. 5. Het Stedelijk Muziekkorps b/d d. d. Schut- i terij te Enkhuizen, directeur de heer Carl J. Th. Franke. 6. „Winkel's Fanfarekorps" directeur de heer A. Egmond Jr. 7. „De Harmonie" te Zaandam, directeur de heer J. Hooft. 8. „Amstel's Fanfarekorps" te Amsterdam, directeur de heer D. Koning. Het programma is samengesteld als volgt: Voormiddag 11,07 opwachting aan het station Hoorn van de korporatiënj die om 10,47 aange komen, 11,45 in optocht naar het park, des mid dags 12 uur feestelijke ontvangst, des namiddags 12,30 opstelling in den tuin van het Park voor den optocht door de stad van de deelnemende korporatiën, en ieder voor zoover voorzien met hare banier, en gesteld onder de leiding van haar eigen directeur. Gedurende den geheelen optocht worden marschen geblazen naar de volg orde der opstelling. Des namiddags 2 uurAan vang van de Matinée, die wordt geopend door het Muziekkorps der d. d. Schutterij te Hoorn, terwijl verder de deelnemende korpsen elk een of twee nummers op 't programma hebben. Des nammiddags 6 uur kameraadschappelijke maal tijd in het Parkhotel. Des avonds van 69 uur muziekuitvoering op den Rooden Steen door de zoo gunstig bekende Beijersche Kapel. Des avonds 9 uur soirée in het Park van het Muziekkorps der d. d. Schutterij te Hoorn. Uitreiking van herinnerings-medailles, verloting van 2 fijn ver nikkelde Cornets a Piston met étui uit de zoo beroemde fabriek der firma Besson te Parijs, ge representeerd door den heer W. Hampe te Am sterdam. Tot slot Bal waarbij muziek van de Beijersche Kapel. NIEUWER-AMSTEL, dat zich zoo lang en heftig aankantte tegen annexatie van een deel van haar grondgebied door Amsterdam, begint daar nu zelf naar te verlangen. De stijgende ge meentebelastingen tegenover nog zoovele behoef ten waarin niet voorzien wordt, doen althans in Nieuwer-Amstel stemmen opgaan ten gunste eener grensregeling met Amsterdam. Te GRONINGEN waar men dol is op feestvieren is het programma ook zoo vast gesteld, dat „de stad" zoowat alles krijgt, terwijl de commissaris der Koningin een schatrijk man geene kosten ontziet om HH. MM. ui terst „rijk" in het regeeringshotel te ontvangen. Zoo wordt om maar iets te noemen het linnengoed voor de bedden van HH. MM. apart geweven, met HH. MM. wapen daarin, terwijl voor de Koningin een speelkamer wordt inge richt op de meest kostbare wijze. Ofschoon op TEXEL nog nauwelijks een derde van de uit te voeren lammeren verhandeld is, kan men reeds nu berekenen, dat de veehou ders van het eiland voor hunne lammeren min stens een ton gouds minder zullen ontvangen dan in gewone jaren. Sommige schapenhouders verbruikten in den afgeloopen winter voor f 1000 veevoeder. De toe stand onder de veefokkers op Texel is dienten gevolge zeer gedrukt. Door eenige kaashandelaren te AMSTER DAM is, in verband met het weldra afloopen van het Nederlandsch-Spaansch handelsverdrag, eene poging aangewend, om bij vaststelling van nieuwe tarieven het artikel Hollandsche kaas zonder invoerrecht te doen toelaten in de Spaansche koloniën. Op grond van den ruimen uitvoer der waarts vleit de handel zich, dat aan dit Hol- landsch product gelijk voorrecht zal worden toe gekend als aan dat van Amerikaansche afkomst. Volgens eene correspondentie aan het D. v. N. gaat in het noorden het bijeenbrengen van de som, noodig voor een Friesch costuum voor de Koningin langs officieelen weg. „Het mooist van alles is wel dit, dat de dames, die dit plannetje op het getouw zetten, nooit in een Friesch kostuum gekleed gaan, zich misschien zouden schamen met een oorijzer getooid op straat te verschijnen, bevreesd voor een boerin te wor den aangezien. Tooit de Koningin zich met de gouden kap (wat om Hare jeugd niet verwachten is), dan zullen de Patricische dames hetzelfde doen en staan den goudsmeden goede dagen te wachten. Bij de herstemming op Dinsdag jl. in het kiesdistrict ENKHUIZEN, zijn uitgebracht 2706 stemmen waarvan 13 van onwaarde. Op den hr. R. Kooijman Pz. (lib.) vereenigden zich 1548 stemmen, die alzoo gekozen is, terwijl de heer Jb. Blom 1145 stemmen verkreeg. Door den heer A. D. van dei Horst, leer- aar in de wiskunde aan de rijks Hoogere Bur gerschool te ALKMAAR, is ontslag uit deze betrekking gevraagd met ingang van 1 Sep tember. Omtrent het inslaan van den bliksem in de woning van den politieagent te SCHAARS- BERGEN kan het volgende worden vermeld Hoogstwaarschijnlijk nam de bliksem zijn weg door den toestel van den telefoon en vervolgens langs den muur. Aan de tafel bij den muur zaten eenige kinderen. Een daarvan werd getroffen en viel bewusteloos neer. De vader had de tegen woordigheid van geest, het kind terstond naar buiten te dragen, waar het bewustzijn spoedig terugkeerdehet kind had geen letsel bekomen. Dit is nu de tweede maal binnen een jaar tijds, dat die woning door den bliksem getroffen wordt. Op de erve van H. J. Borgelink, buurt schap Benkum gemeente HENGELOO (Over.) heeft men dezer dagen los in den grond een aantal gouden en zilveren geldstukken gevonden, voorzien van de jaartallen 1681, 1683, 1707, 1710 enz. Men groef verder een ouderwetschen pot op, waarin zich echter niets bevond. Te oordeelcn naar de verschillende wapens en stem pels zijn bedoelde munten afkomstig van er- schillende nederlandsche provinciën. De zeeziekte uit zich bij de dieren op zeer verschillende wijze. Alle dieren, zonder onder scheid, worden op zee tammer zelfs den meest wilden schijnt een gevoel van zwakte te over vallen. Apen hebben veel van de zeeziekte te lijden. De vogels niet minder; zij zingen gedu rende de vaart in het geheel niet. Hoenders en ganzen worden al spoedig ma ger, de hanen kraaien niet meer, de duiven gaan te gronde alleen de eenden blijven op gewekt en behouden hun eetlust. Katten en honden worden onrustig, de eerste zijn schuw en angstig en houden zich vaak da gen lang schuil. De honden zoeken hun troost bij de menschen, schijnen zenuwachtig te wor den en verliezen allen eetlust. De koppigste stieren, buffels en paarden, voegen zich geheel naar den wil hunner wachters. Yarkens en slangen schijnen van allen invloed vrij te blijven. Aan het station te ZEVENAAR waren door de politie twee personen aangebracht om over de grenzen te worden gezet. Zij moesten plaats nemen in één coupé. Een kaartje was tot Emmerik voor hen genomen. De trein werd afgeluid en de politie had den opgedragen last uitgevoerd. Nauwelijks was de trein evenwel in beweging, of de beide mannen maakten aan ne andere zijde het portier los, sprongen er uit, en toen men er iets van ont dekte, waren zij reeds zoo ver weg, dat men van alle pogingen om hen te achterhalen moest afzien. Uit WINTERSWIJK wordt aan de N. R. Ct. geschreven Af en toe verneemt men door middel der pers met voldoening, hoe vooral mindere beambten onzer spoorweg-maatschappijen door hare respec tieve besturen voor betoonden buitengewonen dienstijver, beleid of zelfopoffering worden be loond. Niet alle gevallen van dien aard komen echter ter kennis dezer besturen, en toch kan het haar niet dan aangenaam zijn, wanneer zij in de gelegenheid worden gesteld gebleken ver diensten te erkennen. Daarom moge het vol gende voorval alsnog worden vermeld. Op eenen voormiddag in de maand September van het afgeloopen jaar zat eene duitsche vrouw met twee of drie kinderen, in de wachtkamer derde klasse van het spoorwegstation der H. IJ. S. M. alhier, het vertrek af te wachten van den eertvolgenden trein in de richting van Bor- ten of Borholt. Een der kinderen, een meisje van een jaar of vier, had zich ongemerkt dooi de openstaande deur der wachtkamer op het perron begeven, klom daarvan af en plaatste zich op de rails. Op hetzelfde oogenblik nadert in volle vaart een tiein uit de richting Zutfen. Niemand had het gevaar bemerkt, waarin het kind verkeerde. Yoor remmen is het reeds te laat. Daar bespeurt opeens de portier Jacob Wig- germons, die op het perron is gekomen om de reizigers voor de duitsche trein op te roepen, den hachelijken toestand waarin zich het meisje bevindt. Zonder zich te bedenken springt de brave man van het perron, loopt op het kind toe, sleurt het van de rails en heeft het geluk het te redden op het eigen oogenblik dat de trein hem rakelings voorbij snort. De dankbaarheid der moeder, die niets anders te geven had, laat zich licht beseffen. De be scheiden portier, een zeer geacht beambte, heeft ook nooit eenig ander loon gevraagdmaar voor velen zou het eene groote voldoening zijn, indien zijne edele daad ook van andere zijde alsnog erkenning mocht vinden. Dinsdagmiddag werd in de loodwitfabriek van de firma Wed. Hondorff, Block en Braette SCHOONHOVEN de machinist W. v. H. dooi de werkas der machine in de kleeren gepakt en zoolang met die as rondgeslingerd tot de machine stopte. Als door een wonder kwam de man er met enkele verwondingen aan hoofd en voeten af, ofschoon de kleederen hem bijna geheel van het lichaam werden gescheurd. De slager Kroeze te SLOTEN die een aan mildvuur lijdende koe had afgemaakt schijnt een wondje aan de hand gehad te hebben dat met

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2