Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 29 Mei 1892. bloed van het rund in aanraking is gekomen. De hand is dermate opgezwollen dat 's mans opname in het Gasthuis te Amsterdam nood zakelijk was. Een hond 'die iets van het afval der koe had gegeten is aan miltvuur gestorven en op last van den districtveearts verbrand. Buitenland. Ravachol, de veroordeelde dynainietman, die nu te Saint Etienne terechtstaat wegens lijkroof en moord, is daar voor de rechters even kalm en onbeschaamd als te Parijs. Hij gaf eene uitvoerige beschrijving van zijn lijkroof, welke zijn hoorders de haren te berge deed rijzen en die voor mededeeling inderdaad niet vatbaar is. Het moet voor velen eene ware gerustheid wezen, dat althans dit, voor niets terugdeinzend monster in handen der justitie is. Naar het schijnt is Chauinentin, wiens ver klaringen voor Ravachol het meest bezwarend zijn, door de anarchisten te St. ETIENE ter dood veroordeeld. De politie bewaakt dan ook gestreng het huisje van zijn moeder, terwijl hijzelf niet dan onder geleide over straat gaat. De Köln. Zeitung verneemt uit PARIJS dat toevallig is ontdekt, dat het bekende middel van Pasteur tegen hondsdolheid ook vallende ziekten geneest. Een nader ingesteld onderzoek heeft de juist heid van dit feit bevestigd. Pasteur zelf acht echter nog meer proefnemingen noodig. Toen een sneltrein van Liverpool naar Bris tol Vrijdag in het station te Shrewsbury ophield, deelden twee reizigers den stationschef mede, dat een man uit den trein was gevallen. Terstond werden een paar beambten met eene locomotief den weg op gezonden, om te zien wat er van hem geworden was. Men vond hem langs de spoorbaan gaande, terwijl het bleek, dat hij geen noemenswaard letsel had bekomen. Hij was een Amerikaan en pas den vorigen dag in Liver pool gearriveerd. Edison, de bekende uitvinder, heeft meer patenten dan eenig ander zijner collega's-uitvin ders in Amerika, ja zelfs dan eenig ander mensch ter wereld. Aan het patentbureau te Washing ton staat hij aangeteekend voor 600 uitvindingen, meest op electrisch gebied en in den loop van éen week werden acht letter-patenten op zijn naam gezet. Uit DENISON in Texas wordt nader ge seind dat behalve de in de vorige week de vier vermoorde vrouwen nog een vijfde licht gekwetst werd. Een groote belooning is voor de ontdek king van de daders uitgeloofd, doch tot nog toe is van het geheele raadselachtige geval de draad nog ver te zoeken. Een nieuwe dynamietaanslag is te BRAC- QUEGNIES gepleegd. Door middel van patro nen is getracht het huis, bewoond door den druk ker Levert in de lucht te doen springen. De knal was verschrikkelijk en deed alle bewoners uit den omtrek toesnellen. De voorpui van het huis is vernield; deuren en vensters zijn ver weggeslingerd. De gendarmerie heeft een onder zoek ingesteld en het parket van Bergen is ver wittigd. Links van het station GRONAU, dicht bij onze grenzen, op een terrein van den heer Ger- deman te Gronau, is een steenkolenlaag ontdekt. Heden zou de heer Sievers uit Dortmund aldaar met het boren een aanvang maken. De Fransche minister van Oorlog heeft de gemoederen der offiecieren verrukt, door hun de epauletten terug te geven. De epauletten zijn de droom van iedere militair hart. Toen men ze indertijd afschafte, was het of het leger een zij ner hechste steunsels verloor, en thans is het land behouden nu de epauletten weder belmoren tot den militairen dos. Het is waar, dat een offiecier met zijne epauletten er zeer sierlijk uitziet. Het Hof der Seine heeft zekeren Werner, die twintig jaar kassier was geweest bij den ban kier Hoskier tegen eene bezoldiging van 6000 frs. en emolumenten ten bedrage van ongeveer 17.000 frs. 'sjaars, maar desniettemin allengs 426.000 frs. van zijnen patroon verduisterd had, tot der tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De jury nam verzachtende omstandigheden aan, naar het schijnt omdat volgens zijn beweren zijn vader krankzinnig overleden was en zijne moeder zich in een gesticht bevond, zoodat hij niet geheel aansprakelijk te achten scheen. Naar men in een der Amerikaansche bla den leest, heeft de Illinios Centraal-spoorweg eene locomotief in dienst gesteld, welke geen rook verspreidt en met anthraciet gestookt wordt. Zij werd te Philadelphia gebouwd, weegt 158.000 pond en legde op den proeftocht eene Engelsche mijl in 47 seconden af. Stoompost Te ROCHE-SUR-FORON (Frankrijk) woont een deurwaarder, Pelloux genaamd, die de eigen broeder is van den Italiaanschen minister van Oorlog. Toen Savoye namelijk dertig jaar gele den bij Frankrijk werd ingelijfd, koos de eene broeder het oude, de ander het nieuwe vader land. De verjaardag van de Koningin van Enge land is op den 25 dezer maand gevierd. De Koningin werd den 24 Mei van het jaar 1819 geboren. Omtrent de schrikkelijke branden te PA- RIJS, telephoneert men aan de „Belgische In- dépendance" dat die, behalve in de rue des Trois Couronnes, plaats vonden in de avenue Daumes- nil en de rue Bichat. In deze laatste straat is diensvolgens eene zagerij geheel vernield, en stonden in de avenue Dauinesnil 17 huizen in vlam. Daar was de brand begonnen op een hout- werf. Tegen hedenochtend drie uur was op alle punten der stad de roode gloed in de lncht zichtbaar. Op het laatste oogenblik werd gemeld dat de Messageries van de Parijs-Lyon-Middel- landsche-Zeespoorweg in brand waren geraakt en men druk bezig was de drie- of vierhonderd paarden in veiligheid te brengen. Een lord, wiens titel niet wordt vermeld, maar een man die gezien mag worden, reed dezer dagen te LONDEN in een handsom over de West-minster-brug naar zijne club in het West-end. Midden op de lange brug begon het paard kapriolen te maken, sprong rechts en links en was niet vooruit te krijgen. De menner riep ten slotte in vertwijfeling uit: ga er maar uit heer, en neem een andere cab. Terstond sprong de heer uit en riep tot een voerman op zijn hoog zitplaatsjekom er af en ga in de cab, ik zal mennen. Daar had Cabby echter geen zin in en sprak van ongelukken krijgen en moeielijk- heden met zijn licentie. Kom er af! zei de heer met gebiedende stem. Wie een vierspan ment, kan zoo'n ding ook wel besturen. Nu klom Cabby af en de lord besteeg het verheven plaatsje achter aan het kapkarretje. Men kon zien, dat dit toch iets zeer ongewoons voor hem was en de handsom boog onder het zware gewicht. In middels had zich reeds eene menigte menschen om het tooneeltje verzameld en stemmen van afkeuring en bespotting in het breede Londensche dialect lieten zich hooren. Wat weet zoo'n sinjeur van paarden riep iemand. Die vraag werd echter spoedig beantwoord. Het paard mocht en moest terugloopen, tot dat het van dat terug- loopen genoeg had. Daarop kreeg het een Hinken tik met de zweep en ging zonder bedenken met ongemeenen spoed vooruit, tot groote verbazing van het publiek en waarschijnlijk wel tot eenige verwondering van Cabby, die in zijn eigen cab door een voornaam heer naar „Clubland" werd gereden. Thans zijn de sprinkhanen bij tallooze kleine zwermen ook in de stad ALGIERS geval len. De geheele omtrek is er door overdekt. De agenten te PARIJS hebben een geheel verloopen dronkaard aangehouden, «lie zedelooze transparantjes te koop bood en bleek zekere graaf De Roquefeul te zijn. Deze ongelukkige, pas 33 jaren oud, heeft zijn vermogen verspeeld en is na twaalf ambachten en dertien ongelukken zoo zeer aan den drank geraakt, dat hij eiken avond smoordronken naar huis wordt gedragen. Zijne hoogst achtenswaardige familie wil sedert lang niets meer van hem weten. De prefect van polite van St. PETERS BURG, thans zoo geheimzinnig gestorven, is op zonderlinge wijze zijn ambt begonnen. Een der groote markten, waar allerlei voort brengsels zijn opeengestapeld, geraakte in brand. De pompiers kwamen toe en bluschten moedig het vuur. Toen alles gedaan was, stelde generaal Gresser de pompiers in 't gelid, wenschte ze ge luk met hun moedig gedrag en zeide ten slotte „En nu, de zakken omgekeerd!" Bijna nie mand had den lust kunnen weerstaan eenige voorwerpen mee te nemen, die in de puinen la gen. De generaal onderzocht iederen man in 't bijzonder, en telkens wanneer hij iemand ont moette, die gestolen had, klonk het: Seberië! Seberië De ongel ukkigen vertrokken den anderen dag in ballingschap, maar sedert dien tijd vond men onder de pompiers van St. Petersburg nooit die ven meer. De bedrieger bedrogen. Ergens in eene straat te LONDEN liep laatst een man, die er als een buitenman uitzag, met een verzegeld pakket in de hand. Op het adres stond de inhoud vermeld als eene waarde van 25 p. st. aan bankooten. De man scheen ver dwaald te zijn en werd aangesproken door iemand, die hem vroeg wat hij zocht. De eenvoudige buitenman gaf den andere het pakket over en verzocht hem het adres te lezen, omdat hij het vergeten was en zelf niet lezen kon. Het ant woord was op een toon van blijde verrassing: „Wel, dat pakket is voor mijIk heb het al lang verwacht. Daarop vroeg de bezorger eene halve kroon voor zijne moeite en die werd hem gereedelijk betaald. De nieuwe bezitter haastte zich nu op eene stille plaats zijn buit te bezich tigen; maar toen hij het openbrak vond hij er niets anders in dan eenige vellen papier, waarop eenvoudig het woord „gefopt" geschreven stond. Elf Amerikaansche jonge dames zijn met een groote som, door de Amerikaansche vrouwen boeengebracht voor de noodlijdenden in Rusland naar Europa vertrokken, om het geld zelf in Rusland te gaan uitdeelen. Te MANCHESTER is een jongen van zestien jaren ter dood veroordeeld, omdat hij een jongen van gelijken leeftijd vermoord heeft. Te zijner verdediging werd aangevoerd, dat hij geen plan had den ander te dooden, maar hem slechts eens goed wilde zeer doen. Bij de uitspraak van „schuldig" voegde de jury eene aanbeveling van gratie om den jeugdigen leeftijd van den moordenaar. „Café Toy", eene der voornaamste restau- raties van PARIJS, was tot voor eenigen tijd het eigendom van Bignon. Hij heeft de zaak overgedaan en is schatrijk. En weet gij hoe het begon? Bignon huurde een winkel op den hoek van de Chaussée d'An- tin en den Boulevard de Italiens, niemand keek vroeger naar dien winkel, niemand dacht toen, dat de huurder er een retaurant van zou maken en later van ƒ96.000 a ƒ120.000 rente 'sjaars zou gaan leven. Bignon liet, toen hij begon, den winkel netjes opknappen, zette beneden twintig tafeltjes en had boven een dozijn vertrekken be schikbaar voor kleine intieme dineetjes. Toen het huis klaar was, stond er met vergulde letters „Café Toy" voor. Eerst kwamen er slechts een paar gasten pools hoogte nemen; 't beviel hun uitstekend, hunne vrienden moesten er ook eens heen. Het café kwam in trek. Alles wat te Parijs voornaam of geleerd was, moest in het „Café Toy" dineeren. 't Was er peperduur, maar Bignon kende zijn klanten en, als men over de prijs klaagde, had liij altoos een gepast antwoord klaar. De mannen van de pers kwamen ook; toen een hunner 1.20 voor een haring moest beta len, sprak hij er Bignon over aan. „Wel, mijnheer, mijn tarief is in het belang mijner klanten, 't Is de scheidsmuur tusschen u en het alldaagsche, onbescheiden publiek. Denkt u maar eens na; waarom komt u hier? Om u recht op uw gemak te gevoelen, niet waar? Om aan geen der tafeltjes lastige of coinpromittee- rende lui te ontmoeten. Welnu verlaag ik mijne prijzen, dan loopt het storm en u en andere hee- ren komen niet meer." Op zekeren dag kwam er een bewoner van het plattelandhij had zooveel gehoord van het „Café Toy", daar moest hij eens dineeren. Onder meer fijne schotels en uitgezocht ooft, zag hij ook meloenen op de spijskaart staan, 't Was April. Onze buitenman kon zijn oogen niet gelooveneen meloen in het voorjaardien moest hij eens proevenHij bestelt er een en hij smaakt hem overheerlijk. Toen de kellner hem de rekening overhandigde, viel hij bijna van den stoel. „Wat beteekent dat?" riep hij, „ƒ15 voor éen meloen! Dat betaal ik niet; ben je gek! Roep je patroon eens!" Bignon komt. „Wel, mijnheer Bignon," stuift de man op, „laat u iemand 15 gulden voor een meloen be talen Maar dat is ongehoordMijnheer dat is „Mijnheer", zegt Bignon doodbedaard, „als u er mij drie of vier tegen dien prijs kunt bezor gen, dan koop ik ze dadelijk." Met prins Narischkin maakte de restaurant houder het nog erger. Deze kreeg voor éen per zik ƒ6 op zijn rekening en dat nog wel in het hartje van den zomer. „Mijnheer Bignon!" roept de prins verbaasd, „is het zoo'n schraal perziken jaar?" „O, prins, we hebben perziken in overvloed, maar prinsen zijn zeer schraal. En een prins Na rischkin heeft mij nog nooit de eer aangedaan in mijn huis te dineeren". Op zekeren dag had Bignon een nieuwen eer sten kok, die enkele flaters beging. „Mijnheer Bignondeze saus is ongeniet baar!" roept een zijner stamgasten. „Ik verklaar u, dat ik er niets van begrijp!" „Proef ze dan eens, dan zult u het merken." Bignon proeft heel goed wat er aan hapert, maar zegt met onverstoorbare kalmte „Aha! Nu weet ik het. U heeft gisteren hier niet gedineerd, niet waar?" „Neen, gisteren niet." „Ziet u, dat dacht ik wel! Er is niets op deze saus aan te merken. Maar u heeft uw smaak in een ander restaurant bedorven." Een ander habitué maakte Bignon op eene vergissing in de rekening opmerkzaam. Hij had 's Maandags ƒ9.30 voor zijn tweede ontbijt be taald en moest thans voor dezelfde gerechten 10.71 J/2 betalen. Bignon zal het eens aan de kas gaan infor- meeren. Zijn vrouw zit aan het laadje; zij flui steren eenige oogenblikken samendaarna komt Bignon bij zijn gast: „U heeft volkomen gelijk, mijnheer. Maar wij hebben ons Maandag vergist. Ik zal me dus de schade getroosten." Bij Bignon dineerden in den regel zeer rijke en voorname lui. 't Hoorde nu eenmaal bij hun stand, te kunnen zeggen „Ik dineer bij Bignon." Eens ging er iemand heen, die nog fortuin moest maken. Hij bestelde aardbeziën en wist vooruit, dat hij er ƒ6 voor zou moeten betalen. Later zei hij echter tot een zijner vrienden „Ik vond het zulk een eenig genot om Big non met eigen handen de aardbeziën te zien af plukken en uitzoeken, voor iemand, die nog geen 10 gulden in den zak heeft en dat aan een toon bank, die om zoo te zeggen wel een millioen waard is." Binnenland. A. s. Maandag zullen de Nederlandsche Ko ninginnen in het fraai gelegen Wildparkstation bij POTSDAM aankomen en door de Keizerlijke familie, vergezeld van haren hofstoet in groot gala, ontvangen worden. Denzelfden avond heeft in het zoogenaamde nieuwe paleis te Potsdam, vroeger het paleis Friedrichskron, waarFrederik III verblijf heeft gehouden, een vertrouwelijk familiediner plaats. Den volgenden dag, Dins dag, rijden de koninginnen eerst naar het Stadt- schloss te Berlijn, en vandaar gaat de koningin regentes, door den keizer en de keizerin verge zeld, naar het Tempelhofer-Feld bij Berlijn ter bijwoning van de eerste groote voorjaarsparade van dit jaar. Na deze vertooning wordt in het Stadtschloss gedejeuneerd. Des middags tegen vijf uur rijden de hooge bezoeksters met de keizerlijke familie naar Potsdam terug, waar een groot galadiner in het nieuwe paleis gege ven wordt, des avonds gevolgd door eene groote militaire taptoe, waar alle garde-regimenten deel aan nemen. Den volgenden dag, Woensdag, te gen elf uur, heeft op de Bornstedeter-vlakte bij Potsdam andermaal eene parade plaats ditmaal bepaaldelijk ter eere van de nederlandsche gas ten. In het Stadtschloss te Potsdam wordt daarna gedejeuneerd en 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke bij Potsdam een galadi ner plaats dat Prins Friedrich Leopold, vroeger gemaal van wijlen prinses Hendrik der Neder landen de Nederlandsche vorstinnen aanbiedt. Woensdagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneelvoorstelling gegeven. Donderdag ver trekken de hooge gasten weder naar Nederland. Kort voor de komst der Nederlandsche Ko- ninginnnen, is ook de hertogin van Edinburgh met hare twee oudste dochters te Berlijn ge komen. De aldaar bestaande vereeniging „Nederland en Oranje" laat een kunstig adres vervaardigen, om dit aan de Vorstinnen door het bestunr te doen aanbieden. De groothertogin van Saksen zal, naar het Utr. Dbl. mededeelt, aan de Koninginnen, tij dens haar verblijf op Soestdijk, een bezoek bren gen. De groothertogin wordt daarna ook voor eenige dagen te Utrecht verwacht. De Commissaris der Koningin in Noord holland heeft den 11 dezer benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen, te CASTRI- CUM de heer Jan Schuijt; te GRAFT de heer Hendrik Schoehuijs; te HAARLEM de heer A. F. Kremer Jr.te HARENKARSPEL de heer A. Borst; te HEER-HUGOWAARD de heer G. Wijnker; te LANDSMEER de heer P. Leguit Dz.; te MIÜDELIE de heer J. Groot te SCHAGEN de heer C. Asjes; te SCHOORL de heer P. Kuijper; te WARDER de heeren P. Bakker en K. Ubbels; te WOGNUM de hr. S. Blaauw en te WIJDENES de heer C. Ha ringhuizen. KEK li I EiTW§. Beroepen naar Assendelft (classis Haarlem) N. J. C. Schermerhorn, cand. tot den H. D. bij het provinciaal Kerkbestuur van Groningen. Met den beroepene stonden op het drietalP. Bruining Jz. pred. te Knijpe en H. A. Ludwig pred. te Zuidscharwoude. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 29 Mei, voormiddags 9.30, Ds. Strarn- rood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 29 Mei, voormiddags 9.30, Ds. Hab- bema. NED. GER. GEMEENTE. Zondag 29 Mei, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, de heer Boeijengci. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 29 Mei, voormiddags 9.30, Ds. H. A. Ludicig. (Doopsbediening). NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 29 Mei, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Ds. Gemscr. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 29 Mei, voormiddags 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zondag 29 Mei, voormiddags 2.30 en namid dags 2.30, Ds. Gideonse. NED. GEREF. GEMEENTE. Zondag 29 Mei, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Ds. Langhout van Haarlem. A li li K It li E 1. Een Brusselaar, een Gentenaar en een Ant werpenaar zaten aan een station over de snelheid der treinen te spreken. „Uit Gent", zeide de Gentenaar, „vertrekt alle dagen een trein, welke zóo hard rijdt, dat de wachthuisjes langs den spoorweg naast elkan der schijnen te staan als in een enkel dorp." „Wel," sprak de Brusselaar, „tusschen mijne stad en Parijs rijdt er een trein zóó snel, dat de telegraafpalen er als één hek uitzien." „Dat is allemaal maar kinderspel", sprak de „Sinjoor". „Ik wilde laatst van Antwerpen naar Bergen-op-Zoom. De trein stond gereed, maar de portieren waren al toe. Ik sprong op de loop plank. Een treinwachter wilde mij er aftrekken, maar ik lichtte de hand op om hem een oor veeg te geven. Intusschen reed de trein door, zoodat mijne hand terechtkwam op de kaak van den onderchef te Capellen, die juist bij het voor bijrijden aan dat station bij de baan stond. In Duitschland. Rechter: „Bode, zijn de juryleden tot eene eenstemmigheid gekomen?" Bode: „Om u te dienen, mijnheerzij hebben allen Löwenbrüu genomen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3