Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 5 Juni 1892. HET ONWEDER. Hen meldt uit AALST (Bommelerwaard Dinsdagnamiddag tegen 3 uur ontlastte zich boven dit dorp een kort maar hevig onwe- der, dat vergezeld ging met hagelslag. Gedurende bijna 10 minuten vielen hagelsteenen, waaronder vele ter grootte van duiveneieren, die, behalve door hunne eigene zwaarte, door een hevigen storm voortgedreven, eene ontzaggelijke verwoes ting aanrichtten. Tal van glasruiten zijn verbrij zeld, loof en bladeren zijn van de boomen ge rukt en zeer groote schade is aan het fruit en al de boven den grond staande vruchten veroor zaakt. Paardenboonen, rogge enz. wat verder hoog boven den grond stond, is totaal verloren. Uit HEERLEN wordt van 31 Mei gemeld Sedert vijf dagen heerschte hier een buiten gewone hitte. Hedenochtend om 12 ure ontlastte zich een onweder boven deze gemeente, komende uit het oosten, hetgeen om 1 uur voorbijtrok. Om 3 ure daagde een tweede onweer uit het westen op tegen den oostwind in, hetgeen in hevigheid het eerste overtrof en langen tijd aan hield. Naar men verneemt, is te Kerkrade een man Dinsdagnamiddag door de bliksem gedood en is de bliksem in twee huizen ingeslagen zonder brand te veroorzaken. Bij het allerhevigst onweder, dat zich Dins dagavond j.l. omstreeks 5 uur boven SPAN BROEK en OPMEER ontlastte is bij den land bouwer J. v. L. een schaap door den bliksem gedood, terwijl tevens op diens erf een' boom werd getroffen, die in zijn val een schuurtje verwoestte. Dinsdagavond sloeg de bliksem in een der hooibergen van den landbouwer ten Hagen, te HAARLEMMERMEER, die oogenblikkelijk in lichtelaaie stond. Al spoedig stond ook een tweede in brand, welke spoedig met den inhoud in den asch lag. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dinsdagmiddag te 4'/2 uur sloeg de blik sem in een hooiberg bij de boerderij van den heer baron "Van Verschuer, Spieringweg no. 1/1 te HAARLEMMERMEER. Twee andere bergen geraakten mede in brand. De hulp van spuiten werd ingeroepen om de boerderij te bewaren. Dinsdagavond woedde boven BERGEN OP ZOOM en omstreken een hevig onweder. Onder de gemeente Halsteren sloeg de bliksem in eene boerenhofstede, toebehoorende aan zeke ren L. De hooischuur brandde geheel af, terwijl het woonhuis gespaard bleef. Persoonlijke onge lukken vonden niet plaats. Dinsdag heeft hot te WOGNUM, SPAN BROEK, OPMEER en verder ook zeer zwaar geonweerd en moet inzonderheid vee in de weide zijn getroffen, terwijl een geweldige hagel aan het nog jonge gewas vrij wat schade veroor zaakte. Dinsdag sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem vlak voor het huis van C. Buis te Westerkamperpolder in een dampaal zonder ver der ongelukken te veroorzaken. Ook sloeg de bliksem op het huis van J. Goedmaat kastelein en winkelier te N.-NIE- DORP, en verbrijzelde eenige pannen, het uit hangbord voor de tapperij in hun val medesle pende. De beruchte in en uitbreker Wilhelm Schroder is, na van het tegen hem gewezen vonnis in appél te zijn gekomen, van WINSCHO TEN naar LEEUWARDEN over gebracht. Ze hebben 'm dus nog: Allerlei verhalen doen over dezen Schinder- hannes en zijne streken de ronde. Toen hij reeds vele inbraken en strooperijen op zijn geweten had, maar nog steeds vrij rond liep, wijl er nog geen enkel feit voldoende be wezen was, om hem in arrest te nemen, vroeg hem eens de burgemeester van Slochteren „Schröder, jij breekt nu zooveel in, maar waarom kom je niet bij mij „'k Dank je wel," zei Schröder, „u heefteen geweer en daar hou 'k niet van. Maar toch wil 'k met 5 slagen uw brandkast open hebben." omarmde des hertogs voet. Deze streelde zijn paard en riep zijne mannen bijeen, terwijl hij sprak: «Krijgsmakkers, ik geef u hier een kameraad, die met ons zal deelen bed en bank, tafel en dissel, oorlog en strijd, roof en roem, nood en lijden, vrede en vreugde!" Er heerschte een plechtige stilte, nog lag Frid- win geknield. »Sta op en geef mij de hand!" Fridwin stond op. »Van nu af zijt gij een der onzen. Fridwin heet gij. Uw komst brenge ons geluk, daarom zal uw naam bij ons Sigwin zijn." Hij wenkte den ouden man. «Hartmut, neem hem onder uw hoede en ver sier hem met den Saxnot. Deze trad naar den jongeling toe en gaf hem het korte zwaard, dat de Saksers, »Saxnot" noemen toen bracht hij hem bij zijn metgezellen, die allen den jongen wapenbroeder de hand reikten. Daarop werd er een korte beraadslaging gehouden en, volg den zij «Sigwin", die naast Hartmut voorop liep. Zonder zich ergens lang op te houden trokken zij verder, den geheelen middag door; doch dikwijls hielden zij een oogenblik halt om Hartmut de ge legenheid te geven het verband van den hertog te onderzoeken of het te verfrisschen met het koude water van het beekje. Van verre zag Sigwin dat met grenzenloozen eerbied aan. Zijn jeugdige ziel had gedroomd van gevaren en wonden; nu zag hij hem voor zich die bezongen werd in de volksliede ren en aan Sigwin was het toevertrouwd hem uit de hand zijner vijanden te redden. Sigwin had hij „Mijn brandkast?" vroeg zijn edelachtbare. „Ja, uw brandkast, die daar en daar staat, in die kamer met die stoelen en, die schilderijen." Wel, alle dzei de verschrikte burgervader, „dan ben jij al bij me geweest!" „Zeker, burgervader," lachte de boef, „toen u naar Groningen was." Dinsdagmiddag bleef te BLEISWIJK de tuinman PI. in 't Yeen plotseling onder zijn arbeid dood, ten gevolge van een zonnesteek. Eene dame te MIDDELBURG gebruikte, om glacé-handschoenen beter aan te krijgen, wit poeder. Door het een of ander is aan haar hand een wondje gekomen, waarin het witte poeder geraakt is, dat bloedvergiftiging veroorzaakt heeft en haar arm vreeselijk heeft doen zwellen, zoo dat er zelfs kans bestaat, dat zij dit lichaams deel zal moeten missen. Een onbekende heeft aan de R. katholieke ziekenverpleging te HILVERSUM eene gift van 8800 geschonken. Wij vernemen, dat er thans in het geheel voor 120.000 gulden is ingeschreven in de leening van 200.000 voor de Staalwaterbron. Donderdag e. k. vergadert het Comité met de Commissie die zich onlangs heeft gevormd en met al de inschrijvers om verdere maatregelen te beramen. Den 1 Aug. a. s. zal te HOORN aan den bestaanden cursus in zuivelbereiding (leeraar dr. van der Zande) verbonden worden een cursus in veeteelt, veekennis en gezondheidsleer van het vee. Dit onderwijs zal worden opgedragen aan den heer Billroth, veearts te Hoorn. Aan H. M. de Koningin-Regentes zal eene verhooging der Rijkssubsidie tot f500 worden aangevraagd. Men schrijft ons Het volgende voorval had onlangs bij den landbouwer S. Storm te ZIJDEWIND plants. Deze kwam namelijk tot de ontdekking dat er dagelijks een zjjner kippen verdween, na lang denken en zoeken naar de oorzaak kwam men eindelijk tot de ontdekking dat een varken, het welk in de nabijheid zijn hok had, met een kip aan het schermutselen was, en haar met de komst van den eigenaar de hals stuk beet. Men behoeft dus nog niet aan Reintje te den ken, maar lette meer op zijn varkens. Naar men uit HAARLEM bericht, wordt door Gedeputeerde Staten van Noordholland nie tigverklaring geadviseerd, wat betreft de verkie zing van den heer C. A. Beukenkamp alhier, tot lid der Provinciale Staten, omdat hij, in strijd met art. 19 der Provincale Wet, als candidaat heeft zitting genomen in het bureau voor stern- opening. In de a.s. zomerzitting zullen de Staten hier over te beslissen hebben. Het Vad. zegt daaromtrent: Nu heeft de heer B. wel alleen bij de eerste stemming en niet bij de herstemming voorgeze ten, doch stemming en herstemming zijn, meent men, niet te scheiden, en het verkiezingswerk moet als één handeling worden aangemerkt. In dien zin is door de Staten van Noordhol land beslist in hun vergadering van 8 Juli 1869, toen het benoemde lid, de heer A. Wiegel Cz., toenmaals burgemeester van Nieuwer-Amstel, in het stembureau had voorgezeten. Naar men verneemt heeft ook te HAAR LEMMERMEER onregelmatigheid bij de stem ming op 10 Mei plaats gehad. Iemand geen kiezer zijnde, heeft aan de stem ming deelgenomen, wijl zijn naam op de lijst stond. Bij de herstemming bleek, dat bedoelde per soon geen kiezer was, maar wel een ander van denzelfden naam. Sommige landbouwers te HAARLEMMER MEER, hebben het vreemde werkvolk ontslagen, om verdere botsingen te vermijden. Hier en daar had men zeis zijne wraak gekoeld, door de ge wassen des velds te vernielen. Aan de gemeente URK is eene subsidie van f 4650 voor het lager onderwijs verleend boven de gewone bijdrage in de kosten. hem genoemd en hij had hem een zwaard laten ge ven. Bij iederen stap voelde hij een zachten slag daarvan tegen zijn been: O, als dat de vrome vader eens zag, die hem niét van zich had willen laten heen gaan! Een glimlach verhelderde bij deze gedachten het gelaat van den jongeling. «Verheugt gij u, Sigwin?" vroeg Diether, dezelfde die hem uit den slaap had gewekt bij den eike boom. «Ei, zou ik dat niet doen, ik mag den grooten Widukind van dienst zijn." «Help ons, Wodan, hij zwerft in ellende rond wegens de kruis-aanbidders!" «Houdt gij niet van de Christenen?" «Gij bij geval?" «Ik ben zelf een Christen". «Gij een Christen?" «Ja, dat ben ik". Toen stiet Diether een gillende kreet uit en de geheele troep stond plotseling stil. Haastig kwam Hartmut bij hem: «Wat is er, Diether?" «De melkmuil heeft zich versproken". «Sigwin meent gij?" «Hij is een kruis-aanbidder." Zonder een woord te zeggen bleef Fridwin rustig staan. «Is dat zoo, knaap?" vroeg Hartmut. Fridwin knikte bevestigend. «Kom dan bij den hertog en verdedig u". SLOT VOLGT. In de op Dinsdag 31 Mei jl. door den Raad der Gememeente SCHAGEN gehouden zitting, uitgeschreven ter behandeling van het adres kanaalplan, Scliag-en Stolpen, van den heer W. Kloeke en 285 medeondergeteekenden, waarvan 251 H.-Omslag- betalenden, werd met algenieene stemmen be doeld adres in hoofdstrekking aangenomen, en zal het Gemeentebestuur trachten te verkrijgen een Kanaal, vrij van tolrechten of dergelijke belasting. Verder besloot de Raad, dat aan den polder Schagen f 8000.en aan den polder Burghorn f 2000.subsidie zal worden aangevraagd. Dit besluit werd met 6 tegen 3 stemmen aange nomen. Aan de Schager Courant van Donderdag ontleenen wij het volgende: Toen gisterenmiddag in onze gemeente bekend werd, hoe gunstig de Raad in zijne zitting had beschikt op het door de ingezetenen ingediend adres kanaalplan, werd onmiddellijk van uit ver schillende gevels de vlag gestoken ten teeken van ingenomenheid met dit raadsbesluit. Dezelfde beweegreden lag ten grondslag aan de serenade des avonds, ten 8 ure ruim, door Schagen's Harmoniekapel aan de ten raadhuize bijeengekomen Raadsleden gebracht. Na voor het raadhuis een drietal nummers ten beste gegeven te hebben, werd de „Harmo nie" uitgenoodigd zich te begeven naar de raads zaal, alwaar de raadsleden bij monde van hun nen Voorzitter, den heer Mr. C. H. Beels, de „Harmonie" dank bracht voor dit bewijs van instemming en ingenomenheid van Schagen's Burgerij met het op dien morgen genomen raads besluit. Hierna werd namens de Raadsleden, aan de Harmonie een glas wijn geoffreerd en weerklonk eenLang leve de Harmouie, «Lang leve onze Raadsleden, Lang leve onze Burgemeester. Ten afscheid werd nu beneden voor het raad huis nog een flinke marsch ten beste geblazen, en begaf men zich naar het Schoolplein, ten einde een serenade te brengen aan den heer W. Kloeke, den man, die in zake het adres Sehager-kanaal, alleszins zich de erkentelijkheid en waardeering heeft verworven van Schagens Burgerij. Dat de heer Kloeke zich door dit blijk van waardeering gestreeld gevoelde, gaf hij in har telijke woorden te kennen, tevens den wensch uitende, dat deze eerste gelukkige schrede tot een voor Schagen grootsch doel, door eene ver wezenlijking moge worden bekroond. Zoowel bjj de Serenade ten raadhuize als bij die aan den heer Kloeke, hadden eenige belang stellende burgers zich aangesloten bij de Har monie, terwijl eene zeer talrijke menigte op straat belangstellend deze betuiging van waar deering bijwoonde. Wij schrjjven met opzet „deze betuiging van waardeering" en doen dat om de vo[gende reden Gisterenavond bij gelegenheid der serenade, moesten wij de opmerking hooren„nu, die se renade is veel te voorbarig, het kanaal is er nog niet; ze kunnen nog wel een treurmarsch moeten blazen!" Zij, die zoo spraken of dachten, bewezen vol strekt niet op de hoogte te zijn van de zaak. Ter verduidelijking willen wij belangstellende lezers er aan herinneren, hoe sedert een 40-tal jaren reeds onverpoosd energieke mannen hunne krachten inspanden, tot verkrijging van een ka naal SchagenNoord-Holl. kanaal. Vele zijn die pogingen geweest, even vele malen mislukten die pogingen en werd de ener gie voor een tijd met lamheid geslagen; doch evenals de Phoenix verrees ook zij uit hare assche, krachtiger dan te voron. Wij herinneren er aan hoe in 1882, bij be sluit van de toenmalige raadsleden op be be grooting voor 1883 werd uitgetrokken een som van ƒ600.te dienen voor een technisch on derzoek, en hoe van de afwezigheid van een voorstander van een kanaal, in de volgende raadsvergadering, door een „verwoed" tegenstan der handig gebruik werd gemaakt, die som weer van de begrooting te schrappen. Vergelijk nu de handeling van het raadscol- lege in '82 met de wijze waarop onze tegen woordige raadsleden de belangen onzer gemeente behartigen, en wie zal dan niet met ons erken nen, dat deze serenade, gebracht door een deel der ingezetenen, ter dege ad rem was en het eene groote nalatigheid van de zijde der bur gerij geweest zou zijn, als zij niet door het uit steken der Vaderlandsche driekleur en door het brengen eener serenade hulde had gebracht aan den zoo deugdelijk betoonden „goeden wil" van onzen Raad, gelijk die thans is samengesteld, voor het grootste deel bestaande uit mannen, die een warm hart hebben voor het algemeen belang van Schagen. De uniformverandering wordt met 1 Jan. '94 verplichtend gesteld. Bij het wapen der infanterie wordt de tegen woordige uitmonstering door rood vervangen. De panden van de korte jas worden verkort. De sluiting bestaat uit éene rij knoopen, terwijl zich aan de achterzijde twee knoopen zullen bevinden. De kraag, zonder distinctief, wordt lichtblauw. De schouderpassanten vervallen, maar passan ten voor het dragen van de épauletten worden aangebracht. Het dragen van de épaulet is alleen in groot tenue verplichtend. De chacot wordt vervangen door een képi, en de raugsbekleeding zal evenals bij de Marine op de mouwen zichtbaar zijn. Al de polderjongens (ongeveer 700), bezi» met de indijking onder UITHUIZEN en UKS°- WERD, hebben Vrijdag het werk gestaakt, nadat door eene deputatie, bestaande uit 70 putbazen, vruchteloos bij het polderbestuur op loonsverhoo- ging was aangedrongen. Tot dusver ontvingen de werklieden 30 cents per vierkanten meter. Thans eischen zij, dat dit loon tot 45 ct. worde verhoogd, gelijkstaande met nagenoeg f 2,50 per dag. Per laatsten trein is Vrijdag avond van Gro ningen eene afdeeling infanterie groot 70 man, onder aanvoering van den luitenant Greve, ver trokken, ten einde de rust onder de werkstakers te handhaven. -- Dinsdagmiddag omstreeks half 3, brak on verwachts een hevige brand uit in de boeren woning van de heer A. Thomasz, in de GROOTE KEETE, gein. Callantsoog. Begunstigd door de sterke droogte, tasten de vlammen achtereenvolgens nog een daarnaast staand perceel van den heer Thomasz en de beide boerenplaatsen van den heer C. Vader aan en geraakte ook deze in brand. Dit alles ging zoo snel in zijn werk, dat bin nen een paar uur tijds alle vier perceelen aan den grond lagen. Van den inboedel is betrekkelijk weinig gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt, hebben de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, eigenaren der Kon. Ned. fabriek van goud- en zilverwerk te VOOR SCHOTEN, aan de Intern. Sporttentoonstelling te Scheveningen, een prachtig gedreven zilveren bokaal geschonken, ter waarde van duizend gul den, om als eerste prijs te dienen bij den te houden zeilwedstrijd. Anarchie en Socialisme zijn de woorden die dezer dagen op ieders lippen lagen en die ook nu en dan met elkander verward werden, hoewel ze zeker niet hetzelfde bedoelen. Anarchie (regeeringloosheid) is n. o. m. een onbestaanbaar iets. Alle volken, ja zelfs de wilde volksstammen erkennen de behoefte aan eene regeeringzoodat anarchie niets anders dan eene utopie of hersenschim is. Socialisme (maatschappelijk stelsel, dat de maatschappij hervormen wil op den dubbelen grondslag van de gemeenschap des arbeids en de evenredige verdeeling van de opbrengst) heeft, zooals men ziet, een andere strekking. Al is men het daarmede ook al niet eens, toch is het noodig, dat men zich niet met den naam alleen tevreden stelle, maar eens grondig onderzoeke wat dat stelsel in zijn schild voert. Wij bevelen daartoe ten zeerste de lezing aan van een werk, getiteld„De Doodzonden", waarin Julian von Tyche zijne bezwaren tegen de tegen woordige maatschappij nederlegt, en zooal niet direct, dan toch indirect voor het socialisme ten strijde trekt. In de Prov. Groninger Courant lezen wij daarover o. m. „Wij hebben met groot genoegen kennis ge- maakt met dezen arbeid van den Duitschen „schrijver, omdat hij de vinger legt op menige „wonde, die dringend genezing vordert." De Middelburgsche Ct. schrijft: „Populaire boekjes, als het genoemde, kunnen „er veel toe bijdragen, dat ieder voor zich zelf „beginne de individuëele gebreken te bestrijden, „waaraan grooten deels in den grond de maat schappelijke zonden zijn toe te schrijven." „De Doodzonden, waartegen Julian von Tyche „te velde trekt zijn: egoïsme, leugen, half-be- schaving, opportunisme, zwendel, verloochening „der natuur, lafheid en huichelarij." Ook tal van andere bladen bevelen ten zeerste de lezing hiervan aan. (E. C.) Reeds geruimen tijd was de achterdocht van enkele bewoners der 2 Spaarndammerstraat te Amsterdam opgewekt door de verdwijning van een knaapje uit een gezin in die beurt. Sedert eenige weken was het kind, dat meer malen door zijne stiefmoeder mishandeld werd niet meer gezien. De buren verschaften zich zekerheid, door bij afwezigheid der bewoners, het huis te onderzoeken en vonden toen het knaapje in een kast onder den gootsteen in de keuken opgesloten, in welk hok het kind al dien tijd bijna aanhoudend had doorgebracht. Toen de vader en stiefmoeder thuis kwamen werden zij door de verontwaardigde buren op een flink pak slaag onthaald. Buitenland. Omtrent het nieuwe geweer, dat de Ita- liaansche regeering zich denkt aan te schaffen, en dat gerekend wordt het beste te zijn dat er in Europa bestaat, deelt een Italiaansch blad de volgende bizonderheden mede. Het geweer, dat vervaardigd wordt in de wapenfabriek te Bal- docco, bij Turijn, heeft een lengte van 1.20 M. met de bajonet er op eene lengte van 1.45 M. Het weegt 3 kilo, alzoo bijna 1 kilo minder dan het Vetterli geweer. De soldaat kan dus een grootere hoeveelheid patronen medevoeren, tot 150 toe, zonder dat zijne uitrusting zwaarder wordt dan nu de bestaande. De magazijnkamer kan 5 patronen van 6y2 mM., elk 21 gram zwaar, bevatten. Een goed schutter moet in staat zijn 20 schoten in de eerste minuut te doen. Het projectiel is vervaardigd van gehard lood met

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2