"Nieuwe Langedijker Courant", Tan Zondag 5 Juni 1892. eene dunne kleeding van koper. De lading der patronen bestaat uit rookvrij ballistit en geeft het schot eene snelheid van 700 M. in de eerste seconde. Op een afstand van 3500 M. doorschoot het projectiel nog eene dennen plank ter dikte van 3 centimeter en bleef in eene tweede daar naast gelegde dennen plank van dezelfde dikte steken. Man en paard kunnen mitsdien op dien afstand buiten gevecht gesteld worden. Op 1000 Meter neemt men aan, dat het twee a 3 achter elkaar staande personen kan dooden. Bij schiet oefeningen is gebleken dat op 500 M. afstands gemakkelijk 12 wollen matrassen doorboord wor den, zoo ook een houten wal van 80 cM. of twee vastgestampte zandzakken een aarden wal van 80 cM. of eene pantserplaat van 7 mM. Het heetworden van den geweerloop wordt voor komen door een belegsel van hout en leder. De prijs van het geweer komt naar men be rekent op 45 lire te staan. Op een avond stond in de drukke Rue de Clichy te PARIJS een vrouw met een kind in de armen en vroeg om een aalmoes. Het wicht was ziek en pijnlijk, zoo zeide zij, en ze kon er geen geneesmiddelen voor koopen. Inderdaad schreide het kind, dat een doek voor de oogen had, voortdurend en hartverscheurend. Reeds wilden medelijdende voorbijgangers haar wat geven, toen een jonge dokter er op toe kwam, en in weerwil van het verzet der moe der, den doek van de oogen van het kind weg nam. Toen bleek, dat over het eene oog een notedop was vastgekleefd waaronder een spin was gestopt. Het insect dat natuurlijk weg wilde, prikte voortdurend het arme kind in het oog, dat totaal opgezwollen was, zoodat het kind schreide van pijn. De vrouw of beter gezegd de ontaarde wree daard, wilde wegloopen, maar de voorbijgangers hielden haar vast en leverden haar aan de po litie over. Aan de Times wordt uit Teheran gemeld dat de cholera te Mesjed zich uitbreidt. Er wa ren 50 gevallen. Maandagnacht is brand ontstaan in het omnibus-dépot op den boulevard Bourdon te PA- rijs. In een oogwenk breidde het vuur zich op geweldige wijze uit, ondanks de pogingen der brandweer, die met zes stoomspuiten werkzaam was. De vlammen sloegen over tot twee nabu rige gebouwen, zoodat nog vier stoomspuiten aanrukten. Het geheele gedeelte van genoemd dépot tus- schen den Boulevard Bourdon, de straat van het Arsenaal, de straat Grillon en de straat Mornay stond in lichtelaaie. In de stallen bevonden zich een duizendtal paarden, waarvan 500 naar een ander kleiner dépot konden gebracht wordende overige 500 werden ook gered. De gebouwen bevatten overi gens fourages en granen. De aangerichte schade wordt op 500.000 frs. geschat. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een aantal winkeliers der wij k Saint-Mar tin te PARIJS hebben den commissaris van Politie Dresch, die Ravachol in hechtenis nam, een kruis van het Legioen van Eer en een bronzen kunstwerk aangeboden. Een kantoor knecht Montef, die hem had geholpen, kreeg een stel gouden overhemdsknoopjes. De plaats der bijeenkomst en de namen der gevers werden zorgvuldig geheim gehouden, uit vrees voor de anarchisten. Inmiddels is te Parijs een openbare bijeen komst van anarchisten gehouden ter verheerlij king van Ravachol. Men zong er een lied op „Dame Dynamite'*, Een der sprekers, die het afkeurde dat de gepleegde dynamietaanslagen niet „tegen de aanvoerders, de generaals van het leger der burgerlui" waren gepleegd, werd daverend toegejuicht. Te Commentry in Allier hebben twee ont ploffingen voor de huizen van twee voorname ingezetenen plaats gehad, waardoor vrij wat schade aangericht, maar, naar het schijnt, nie mand gekwetst werd. De Minister van Openbare werken heeft de besturen der spoorwegen eene aanschrijving ge zonden betreffende het dynainietvervoor, hun verdubbelde waakzaamheid aanbevelende om diefstal te voorkomen. Geheel MAINZ moet in opschudding zijn over de brutaliteit van een jong officier, von Lucius. Deze zat in een koffiehuis op zijn groot fortuin te bluffen, wierp de aanwezigen geld stukken in het gezicht en schold ze uit voor Hessische varkens. Twee deftige burgers dwong hij onder bedreiging van sabelslagen, als hon den over zijn gestrekt been te springen en hem vervolgens op militaire wijze te groeten. Later liep hij hun na, om te verzoeken, geen rucht baarheid te geven aan het gebeurde. De beide burgers hebben echter een aanklacht tegen hem ingediend. Dezelfde Von Lucius dreigde een boschwachter met zijn sabel te doorsteken om dat de man niet wilde toestaan, dat de hond van den jonker de aanplantingen vernielde. De kwajongen staat thans voor den krijgsraad te recht. Een Engelschman heeft ontdekt, dat men kippen door hypnotiseeren kan doen gelooven dat zij kuikens hebben. Hij maakt van deze wetenschap gebruik bij de kunstmatige uitbroei- ïng van eieren. Als eenige kiekens in de broei- zaal uit de eieren zijn gekomen, plaatst hij die onder eene geblinddoekte hen, die hij met der tig tot veertig passes over rug en vleugels hyp notiseert. Na zes of zeven passes vallen de vleu gels reeds en verder zorgt de kip voor de kui kens alsof zij die had uitgebroed. Volgens een telegram aan de „N. R. Ct" neemt de cholera in MESJED hand over hand toe. De sterfte bedraagt zestig van elke hondead aangetasten. Baron Emden heeft aan de uitgevers-firma Hoffmann te Hamburg toegestaan alle nog niet uitgegeven brieven van ITeinrich Heine, die door de familie nog werden bewaard, te doen druk ken. De brieven zijn gericht aan de moeder van den dichter en zijne zuster Charlotte; zij zullen waarschijnlijk het eerste ware beeld van zjjn karakter geven. De stad ARKANSAS is geheel over stroomd. Het water van de Mississippi staat in alle straten 2 M. hoog. Het spoorwegverkeer is gestremd. Meer dan honderd dorpen in het dal van de Arkansas en van de Red River zijn ge heel verwoest. Bij Memphis heeft de overstroo ming veel schade toegebracht aan den oogst. De stad zelve is tot nu toe gespaard gebleven, wijl zij 20 M. boven den waterspiegel ligt; het water stijgt evenwel nog steeds. Binnenland. Bezoek van onze Koninginnen aan het Duitsclie Hof. Een particulier telegram van het het Handels blad behelst het volgende Het zoo lief gelegen station Wildpark, vlak bij Potsdam, was Maandag voor de ontvangst der Koninginnen fraai met de Nederlandsche drie kleur en planten versierd. Voor het vriendelijk en elegant opgetrokken gebouwtje, dat als station voor het Hof dient, was de geheele militaire staf des Keizers in groot uniform aanwezig. Verder het gevolg van den Keizer, de Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, baron Marschall de Bieberstein, en alle in do hoofdstad aanwezige Prinsen en Prinses sen. Een compagnie jagers van de garde met de muziek en het vaandel was verder opgesteld. Later verschenen de Keizer en de Keizerin met de jeugdige Prinsen. De Keizerin droeg een licht blauw kleed met gele kant en een lichten hoed. Omstreeks tien minuten over zevenen liep de extra-trein het station binnen. De Keizer ging terstond, met twee ruikers meibloemen in de hand. gevolgd door de Keizerin naar den konink lijken salonwagen, welke door de Koninginnen vlug verlaten werd. De begroeting was zeer har- telij kde Keizer kuste der Regentes meermalen de hand, en omarmde de kleine Koningin die hij op het voorhoofd kuste. Ook de begroeting door de Keizerin was zeer hartelijk. De kleine Prinsjes gaven allen Koningin Wilhelmina een handkus. De Regentes droeg het zwarte weduwenkleed de kleine Koningin een licht blauwe japon met opgeregen paarlen, en een hoed met blauwe veeren. De voorstelling van het wederzijdsche gevolg nam weinig tijd in. De Keizer geleidde de Ko ninginnen langs de rijen der eerewacht, welker muziek het „Wilhelmus'.' speelde. Daarna stegen de Regentes en de Keizer in een gereedstaand rijtuig, de Keizerin met de Koningin in een ander, evenals het eerste met vier paarden bespannen. Begeleid door escadrons van de garde-du-corps, reden de vorstelijke personen langs de in rij ge schaarde garde soldaten, die het geweer presen teerden. Door de straten waar de vorstelijke stoet met luid gejuich werd begroet reed men naar het nieuwe paleis, waar de eerewacht paradeerde. De correspondent van de N. B. Crt. meldt o. a. het volgende Kort voor de aankomst der Koninginnen was ik in de gelegenheid de vertrekken te zien welke Haar in het nieuwe paleis tot verblijf zullen dienen. Sedert half April woont de Keizerlijke familie in het genoemde paleis, dat te midden van heerlijk groen op de uiterste grens der ge meente Potsdam in het uitgestrekte Wildpark gelegen is. Kudden tamme en wilde herten, waaronder zeer groote, grazen in dit park. De De vertrekken der Nederlandsche gasten bevin den zich in het paleis in de onmiddellijke nabij heid der Keizerlijke woonkamers. Het is een wensch van onze Keizerin geweest, dat hare vorstelijke bezoeksters uit Nederland in het ge zellige nieuwe paleis, en niet in het stijve Pots dammer „Stadtschloss" verblijf zouden houden. De jonge Koningin heeft hierdoor gelegenheid ook gedurende deze dagen van feestelijkheden veel in het park, te midden van zonneschijn en voorjaarsgroen en in gezelschap van 's Keizers kinderen, te vertoeven. De vijf logeerkamers der vorstinnen zijn gelegen in den linkervluigel van het paleis, gelijkvloers met de tuinterrassen. Eerst komt men in eene voorkamer, waarvan eene heerlijk gesneden oude eikenhouten kast in »TIollandschen stijl het voornaamste sieraad uitmaakt. Dan volgt een klein receptievertrek, waar de meubelen met roode zijde bekleed zijn. Aan de wanden hangen eenige schilderijen van Oud-Hollandsche meesters. De stookplaats is ge vuld met eene versiering van heerlijke frissche bloemen. Eene zijdeur voert uit dit vertrek naar de jaspisgalerij, aldus genoemd omdat hare wan den met deze soort van edele steenen ingelegd zijn. Deze galerij maakt geen deel uit van do eigenlijke woonvertrekken, maar kan gebruikt worden als eene wandelplaats, waar het altjjd koel is. Uit de receptiezaal voert do hoofddeur in het eigenlijke groote salon der Koninginnen, dat met fijnen smaak ingericht is. De vloer is met een Perzisch tapijt bedekt; aan de wanden hangen kostbare gobelin-behangsels; heerlijke bloem-versieringen geven aan dit ruime en sier lijke vertrek een deftig, en toch gezellig karak ter. De algemeene tint is donkerrooddit is de kleur van de met zijde bekleede stoelen en cana- pé's, de purperen overgordijnen, en de roodach tige, met arabesken van matgoud doorwerkte be hangsels. Yoor den grooten ouderwetschen schoor steen staat een scherm, dat met de overige pracht in overeenstemming is. De kostbaarheid van het ameublement wordt opgevroolijkt door overal ge groepeerde heldergroene bladplanten en door eene menigte bloem-versieringen, waarin voortdurend de Nederlandsche driekleur, het rood, wit en blauw, of de oranjekleur den hoofdtoon uitmaakt. In het midden der kamer staat eene bewonde renswaardig schoone bloementafel van ouderwet schen boide arbeid, waarop een reusachtige rui ker van zeldzame blauwe, witte en roode bloe men geplaatst is. Tegen den linkerwand ontwaart men op eene andere bloementafel een fijn bouquet van louter geelachtig roode bloemen, de echte oranjekleur. Eene groote en eene kleinere schrijf tafel in het salon zijn voor de Koningin-Regen tes en haar dochtertje bestemd. Op deze laatste staat een kabinet-photographie-portret der Ko ninginnen uit Den Haag afkomstig, dat de Kei zerin in het laatste oogenblik vóór de komst der reizigsters op deze plaats heeft gezet. De Keizer lijke gastvrouw heeft persoonlijk over de inrich ting der logeervertrekken haar oog laten gaan en in enkele onderdeelen der inrichting veran deringen aangewezen. Ik trof juist het oogenblik dat de Keizerin, na alles bezichtigd te hebben, de kamers weder verliet. Nog moet onder de versieringen van het salon vermeld worden eene marmeren groep, een kampenden Hercules voor stellende, benevens eene Chineesche kast van hooge waarde. Aan het salon grenst de ruime slaapkamer der beide Koninginnen. Yoor de Koningin-Re gentes is een praalbed bestemd, met rood zijden behangsel en goud-bronzen versieringen. Aan weerszijden hangen aan den wand twee groote Oud-Hollandsche schilderijen, het eene Diana voorstellende ter jacht gaande, het ander eene Venus, van nimfen omringd. De toilettafel is in rococo-stijl, wit met goud, en voorzien van zil veren toiletbenoodigdheden. Bij het venster staat een manshooge spiegel met zilveren omlijsting. Het kleinere ledikant van Koningin Wilhelmina staat niet ver van dat harer moeder in eenen hoek van het vertrek. Boven het hoofdeinde dei- jonge vorstin hangt eene schoone schilderij, dat vriendelijk op hare legerstede schijnt neer te zien. Het stelt eene maagd Maria voor, die met moe derlijke liefde haar kind in do armen heeft en vriendelijk groetend eene vlucht jonge speel- nooten toelacht, die met kinderlijken schroom haar naderen. Kiesrecht voorop. De Standaard schrijft: „Er verluiden uit Den Haag geruchten, alsof Tak toch Van Tienhoven te knap af zou geweest zijn. Het was zoo mooi afgesprokeneerst Pierson met zijn belastingvoorstellen, en dan pas later Tak met zijn kieswet. In dat stelsel ware het voor Pierson dus zaak geweest, om onverwijld met een volledig systeem van belastingen aan te komen en daardoor Tak tegen te houden. Maar nu Pierson de onvoorzichtigheid beging, zijn werk in twee deelen uit te geven, en dat tweede deel eerst over een jaar aan te kondigen, zag Tak de kans schoon, om er met zijn kies wet tusschen in te schuiven. Zoo fluistert men. Er zal wel weer niets van aan wezen. Maar opmerkelijk is het dan toch, datPierson's papieren aan het dalen zijn, en dat Tak reeds bij het station van den Raad van State is aan gekomen. Door dit enkele feit toch is plotseling zelfs bij oud-liberalen het besef ontwaakt, dat het toch al te mal zou zijn, eerst Pierson I te behande len, dan Tak's kieswet en dan later met de nieuwe Kamer Pierson II. Een nuchter leek had dit reeds lang ingezien maar dit hielp niet. Ook de heeren in Den Haag moeten tot die overtuiging komen. En dat wagentje schijnt nu metterdaad aan het rollen te zijn. Hier althans kan Pierson zeker van zijn: Zoodra Tak met zijn kieswet bij het publiek komt, loopt heel het publiek naar de kraam waar Tak zijn poffertjes bakt en kan Pierson zijn winkel wel sluiten." Besluiten, Benoemingen enz. Bij Kon. besluiF is aan den heer H. Lam- merschaag, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Koedijk. Mej. D. Haverkorn, onderwijzeres te Cal- lantsoog, is als zoodanig benoemd te Lutjewinkel, gem. Winkel. De gemeenteraad te Graft heeft aan den heer C. Bruin, onderwijzer te Westgraftdijk, op zÜn verzoek, eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juni. Bij kon. besluit van 25 Mei zijn benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, staudpl. Alkmaar, C. P. F. van Bosstraeten, thans notaris te Bergen, cn met ingang 1 Augustus C. W. A. van de "VY all, candidaatnotaris te Monnikendam. PREDIKBEURTEN' NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 5 Juni, voormiddags 9.30, Ds. Stram- rood. Maandag 6 Juni, geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSC1IARWOUDE. Zondag 5 Juni, voormiddag 9.30, Ds. Habbema. Maandag 6 Juni, geen dienst. Collecte voor het Zendeling Genootschap en Doopsbediening. NED. GER. GEMEENTE. Zondag 5 Juni, voormiddags 9 en namiddags 6 uur, de heer Boeijenga. Maandag 6 Juni, voormiddags 9 uur, de heer Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 5 Juni, voormiddags 9.30, Ds. H. A. Ludwig. Maandag 6 Juni, geen dienst. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 5 Juni, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Ds. Gemser. Maandag 6 Juni, voormiddags 9 uur, Ds. Gem ser. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 5 Juni, voormiddags 9.30, Ds. Vrijer. Maandag 6 Juni, geen dienst. CHR. GEREF. GEMEENTE. J Zondag 5 Juni, voormiddags 9.30 en namid dag 2.30, Ds. Gideonse. Maandag 6 Juni, voormiddags 9.30, Ds. Gide onse. NED. GEREF. GEMEENTE. Zondag 5 Juni, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Preeklezen. Maandag 6 Juni, vooruiiddags 9 uur, Ds. Wijers van Alkmaar, Huwelijksinzegening. Burgerlijke Stand. Gemeente Noord-Schar wonde. Mei 1892. ONDERTROUWD6 Mei. P. van Schagen, 27 jaar, en Maria Bakker 24 jaar. K. Opperdoes 19 jaar en Neeltje Slooves, 22 jaar. GETROUWD: 12 Mei. P. de Geus Pz., 23 j. en J. Ivlingeler 23 jaar. A. Ootjers Az., 21 jr., en W. Schoon, 25 jaar. G. de Geus Kz., 21 j., en J. Goet, 24 jaar. 22 Mei. P. van Schagen, 27 jaar, en M. Bak ker, 24 jaar. 23 Mei. K. Opperdoes 20 en N. Slooves, 22 jaar. GEBOREN7 Mei. Cornelis, z. van W. Oot jers en Grietje Biersteker. OVERLEDEN2 Mei. Rens Dirkmaat, wedn. van Trijntje de Geus, 83 jaar. 6 Mei. Immetje, d. van P. Visser en G. Wage naar, 9 jaar. 14 Mei. Petrus, z. v. C. Bet en P. van Schen- del, bijna 1 jaar. 18 Mei. Aaftje Barten, echtg. van C. Schuite maker 23 jaar. 20 Mei. Cornelis, z. v. W. Ootjers en Grietje Biersteker, 13 dagen. Jacoba Kist, echtg. v. Jan Volkers, 61 jaar. 29 Mei. Neeltje, d. v. K. Bruijn en Immetje Zut, 10 maanden. Gemeente Oud-karspel. GEBOREN29 Mei. Pieter, z. v. Jacob Deu- tekom en Dieuwertje van der Molen. 31 Mei. Guurtje, d. v. Cornelis Smit en Guurtje Smit. OVERLEDEN: Geene. ONDERTROUWD: 3 Juni. Klaas Wortel, jm., 25 jaar, en Maartje Ton, jd., 21 jaar. Jocob Rus, jm., 32 jaar, en Guurtje Bommer, wed. Pieter de Jong, 45 jaar. GETROUWDHendrik Kramer, jm., 25 jr., te Zuidscharwoude, en Antje Bruijn, jd., 21 jr. Cornelis Kostelijk Jbz., jm., 24 jaar, te Broek op Langedijk, en Elisabeth Butter, jd., 25 jr. Gemeente Zuid-Scharwoiide. Mei 1892. GEBOREN: Nicolaas, zoon'van Martinus Zijp en Maartje Appelman. OVERLEDEN: Geene. ONDERMROUYVD Franciscus Berkhout, jm., 24 jaar, te Oudkarspel, en Mietje Bakker, jd., 25 jaar, te Zuidscharwoude. Pieter de Geus Gz. jm., 21 jaar, te Noordscharwoude, en Geertje Berkhouwer, jd., 21 jaar, te Zuidscharwoude. Arie Borsten, jm., 42 jaar te Broek op Lange dijk, en Antje Blokker, jd., 38 jaar, te Zuid scharwoude. Abraham Klingeier, jm., 23 jaar, en Anna Kooij, jd., 22 jaar, beiden te Zuidschar woude. Jan Duin Jz. jm., 19 jaar, te Noordschar woude, en Aaltje Klingeier, jd., 20 jr., te Zuid scharwoude. Cornelis Koorn jm., 25 jaar, en Maartje Pot, jd., 20 jaar, beiden te Zuidschar woude. Jacob Kokkes, jm., 20 jaar, en Jantje Koorn, jd., 22 jaar, beiden te Zuidscharwoude. GETROUWD Klaas Hoogeboom en Margaretha Zut. Cornelis Zut en Dieuwertje Schouten. Cor nelis Grootjes en Elisabeth Zut. Willem Kraak man en Jahanna Molenaar. Rijer Bergen en Jo hanna Emmelot. Franciscus Berkhout en Mietje Bakker. Pieter de Geus Gz. en Geertje Berk houwer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3