Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 12 Juni 1892. chines kan dienen, omdat er zout in is. Zonder twijfel zal over deze zaak in Nederland een streng onderzoek worden ingesteld. Het bestuur van den Katholieken Bond in Friesland heeft, naar aanleiding van een in de jongste vergadering van den Bond genomen besluit, aan den Minister van Waterstaat een adres ingediend, inhoudende de mededeeling, dat een spoedig en uitvoerig onderzoek van het na tionale vraagstuk: „de droogmaking van de Zui derzee", liefst door de instelling van een Staats commissie mag worden geacht te zijn een daad voor geheel ons vaderland van overwegend be lang. Het bestuur voegt er den wensch bij, dat het den Minister, wiens verdienstelijke werken der Zuiderzee-Yereeniging zoo zeer ten nutte zijn geweest, moge gegeven zijn, in een niet ver ver wijderde toekomst de vruchten van die werken De heer D. Kommer te Hilversum, had een kip op 14 eieren te broeden gezet. Bijna 2 weken ging alles goed, toen de kip de eieren verliet. De heer K. bemerkte dit pas, toen de eieren reeds koud waren. Bij het openmaken van een ei bleek echter, dat er nog eenig leven in was. Spoedig werd nu een broedmachine vervaar digd van wollen lappen en eene kruik met ko kend water. Twee keer per dag werd de kruik met kokend water gevuld, en toen de drie weken om waren, kwamen 9 kuikens uit den dop. De heer K. wil de goedgelukte proef herhalen en beproeven 6 eieren op deze manier uit te broeden. De beweging voor Zondagsrust breidt zich in de Zaanstreek langzamerhand uit. Te Koog hebben alle bakkers het Zondagswerk reeds ge staakt en te Zaandijk alle op één na. Te Wor- merveer echter is men nog niet zoo ver, waarom het comité uit de besturen van verschillende vereenigingen te Zaandam het besluit heeft ge nomen, ook daar eene meeting te houden, evenals onlangs te Zaandam. Te Amsterdam is een Arabier aangeko men, die zich docter Cholem Kader noemt en volgens verschillende stukken, die hij toonde, de evenknie zou wezen van den Arabischen arts uit Yolanthe, die de blinde dochter van koning René op zoo wonderbaarlijke wijze geneest. Hij is in een van goud schitterende kleedij gedost. Men leest in het Utr. Dagbl. „Wij vernemen, dat eerstdaags over de ver mogens-belasting een brochure het licht zal zien van een schrijver, wiens werken op economisch gehied in den lande zeer bekend zijn. In de kantons van Zwitserland toch bestaan vermogens belastingen. De politieke en financieele gevolgen dier belastingen aldaar, vooral ook de middelen van controle over de vermogens der ingezetenen, zijn door dien schrijver onderzocht. Een ieder, die in liet onderwerp belang stelt, zal, ook ter beoordeeling van het aanhangige regeeringsontwerp, in de brochure vele gegevens vinden, welke tot dusver in Nederland geheel onbekend zijn geweest." Aan den gehouden verkiezing voor twee plaatsen in het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is deelgenomen door 198 departementen te zamen uitbrengende 644 stemmen. De uitslar was: 1. De heer mr. R. van de Werk, te Amster dam, verkreeg 550 stemmende heer Dr. P. II. Ritter, te Amsterdam, 94 stemmen. 2. De heer mr. II. L. Drucker, te Leiden, verkreeg 619 stemmen; de heer D* Cordes, te Arnhem, 25 stemmen. De beide gekozene hebben zich de benoeming laten welgevallen. De Hollandsche haringvloot heeft dit jaar eene zeer belangrijke uitbreiding ondergaan en bestaat thans uit 520 schepen tegen 485 schepen in het voorgaande seizoen, eene vermeerdering dus met 85 schepen. De reederijplaatsen zijn Ylaardingen met 94 loggers, Maassluis met 78 loggers, Schiedam met 4 loggers, Scheveningen met 36 loggers en 215 bommen, Katwijk aan Niemand sprak een woord. Menigmaal struikelde men over een steen, die dan, losgeraakt, de helling afrolde. Zoo trokken zij verder met de grootste op lettendheid. »Nu nog deze rots omgetrokken, dan zijn wij er," fluisterde Fridwin. Op dit punt was de weg zoo nauw dat er slechts een smal pad tusschen hemelhooge rotsen over bleef. Plotseling kwamen groote steenen met een oorverdoovend geraas en geschreeuw van vele stem men vermengd de reizigers verrassen. Er snorde een pijl en steunend zonk Diether, dicht bij den hertog in elkaar. «Verrader, spion," 'mompelde Hartmut woedend en met een hevigen slag dreef hij Fridwin, die ver stijfd was van schrik, den dolk zoo diep in den nek, dat hij roerloos nederviel. «Geeft u over!" riep men van boven. «Liever sterven," was het antwoordt «Geen genade voor de Franken!" klonk het toen weder. «Halt, wij zijn geen Franken, wij zijn Saksers!" Toen hoorde men vele stemmen door elkander spreken en werd er geroepen: «Noem ons een naam!" «Hartmut heet ik, Wadiga's zoon!" «Bij den baard van Donar! Het klinkt werkelijk als zijn stem. Hartmut, kom alleen naar voren, kom aan den uitgang van den hollen weg!" Slot volgt. Zee met 1 logger en 70 bomschuiten, Noordwijk aan Zee met 1 logger en 15 bomschuiten en 6 loggers. Eenige loggers zijn reeds ter haringvis- scherij vertrokkende eerste nieuwe Hollandsche jaagharing kan tegen 21 Juni a. s. te Vlaardin- gen worden verwacht. De gevangenis te Winschoten is naar aanleiding van de ontvluchting van Wilhelm Schroder opgenomen door een bouwkundige uit Den Haag. Ónder meer zullen de bijna twee meter lange gasbuizen worden verwijderd, terwijl voor het hoofdraam in de vestibule, buiten het bestaande, nog een tweede rasterwerk zal wor den aangebracht. Te Deventer verloor Zaterdagavond eene dienstbode een muntbiljet van f 50, waarvan den eigenaar het nommer bekend was. Hij gaf het bij de politie aan, die de ingezetenen verzocht, om in geval het een hunner ter betaling of ter wisseling mocht worden aangeboden, haar alsdan te waarschuwen. Maandagavond nu kwamen twee personen dat muntbiljet bij een winkelier wisse len. De winkelierster, die met hare dienstboden te huis was, zeide dat zij geen geld genoeg in huis had, maar het zou laten wisselen. Zij zond hare dienstbode echter naar het politiebureau, waarop een paar agenten de beide mannen mede namen. Door de maréchaussée te Helmond is Maan dag een persoon in hechtenis genomen, die in den nacht van Zondag op Maandag bij een land bouwer te Mierlo ongeveer f 400 had ontvreemd. De dief werd door den landbouwer zelf, met be hulp van eenige buren achtervolgd, gepakt en gekneveld, waarna men de politie ging waar schuwen. Het bleek een vroegere bewoner der boerderij te zijn, die zich langen tijd heeft opgehouden in België en wetende dat de pachtsom van de boerderij, ten bedrage van ongeveer /"400, met Pinksteren betaald moest worden, dacht onze vriend eens zijn slag te slaan, doch hij had bui ten de waakzaamheid van den tegenwoordigen bewoner gerekend. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij vervoerde gedurende den ln Pinksterdag 67.000 en den 2n dag 99.600 personen alzoo te zamen 166.600. Uit Nijmegen meldt men het voor die stad verblijdende bericht, dat de epidemisch ver klaring der pokken Dinsdag is ingetrokken. De uitgever J. L. Veen te Amsterdam, heeft een nieuwe èn goedkoope uitgave op het touw gezet van de romans en novellen van Car men Sylva (H. M. de Koningin van Roumanië), waarvan de eerste aflevering, aanvangende met „Op Dwaalwegen", is verschenen. Het gunstig onthaal dat de werken van deze schrijfster hier' te lande hebben gevonden, waarborgt zeker ook het succes van deze uitgave. Bij de op den 1 dezer gehouden trekking van 20 seriën der geldleening ten laste van het Palijs voor Volksvlijt, groot f 1.000.000, van 1869, zijn getrokken de Nos. 142, 301, 633, 728, 1451, 2048, 3108,3247,3308,3508,3750,3751, 3894, 5045, 5154, 5247, 5787, 7062, 7301 en 7789. De nummers van 1 tot en met 50 in deze seriën zijn betaalbaar met f 3. Voor enkele jaren werd door de Amster damsche politie opgepakt een man, die zonder middel van bestaan langs de straat zwierf. Men meende dat hij een vreemdeling was, die in de termen viel om over de grenzen gezet te worden, doch weldra bleek, dat dit niet zoo gemakkelijk zou gaan. Moest hij over de Duitsche of over de Bel gische grenzen gezet worden Ter beantwoording van die vragen diende men te weten tot welken landaard hij behoorde en dit was onbekend en is onbekend gebleven. Papieren ontbraken geheel en de klanken, die de man deed hooren, kon men nergens thuis brengen. Door de beste kenners van vreemde talen werd getracht een gesprek met hem aan te knoopen, doch de man bleef onverstaanbaar. Ook met de overzetting van het „Onze Vader" in 70 talen, hem voorgelegd, kwam men niet verder. Beduidde men hem door gebaren, dat men wenschte, dat hij zou schrijven, dan nam hij ge willig het potlood in zijn rechterhand en krab belde er eenige grillige streepjes en haaltjes mede op 't papier. Het eenige wat men bij al deze proefnemin gen kon ontdekken, was dat de man op een hor loge kon kijken en dus bekend was met de be- teekenis van Romeinsche cijfers, doch verder kwam men niet met hem. Te gelijkertijd werd door bemiddeling van het ministerie van justitie zijn portret opgezonden naar de departementen van justitie in andere rijken met de vraag, of zijn signalement ook overeen kwam met dat van eenig misdadiger, naar wien te vergeefs gezocht werd, doch van geen enkele zijde werd een bevredigend ant woord ontvangen. En intusschen zit de man in de gevangenis op den Schans, zijn tijd doorbrengende met het verlezen van koffieboonen en erwten, eten, drin ken en slapen, gehoorzamend aan de met geba ren hem duidelijk gemaakte bevelen en blijkbaar berustend in zijn lot. Wat zal men met hem aanvangen? Is het een vreemdeling, die in de termen valt om over de grenzen gezet te worden In welke richting moet dit dan gebeuren? Is het een Nederlander, die een loopje neemt met de autoriteiten en zich met ongewone vol harding „van den domme" houdt? Moet men hem als landlooper beschouwen? Of heeft hij wellicht wat ergens op zijn kerfstok Gedurende de drie of vier jaar, die hij in de gevangenis heeft doorgebracht, heeft men geen antwoord op die vragen kunnen vinden. Moet hij daar nu maar blijven? Of bestaan er termen om den man op vrije voeten te laten? Handbl Onder Hoornsterzwaag en Jubbega-Schurega is Zondag 1.1. door een 15-jarigen knaap een heidebrand gesticht, die zich over eene belang rijke uitgestrektheid verbreidde, De brand sloeg over naar de veenderijen van den heer Sikkema, waar de groote hoeveelheid turf, die te veld stond vernield werd. Tegen den baldadigen knaap is procesverbaal opgemaakt. Op Wieringcii is een vergadering gehou den van tienden-pachters. Wieringen, zoo wordt aan de N. R. CL gemeld, moet namelijk nog tienden opbrengen aan een addellijke familie. Die tienden worden jaarlijks in bet laatst van Juli verpacht. Een tiental jaren geleden bedroeg die pacht nog wel 4000 gulden, later echter zijn de landbouwers zoo slim geworden, niet meer tegen elkaar op te biedenzij pachten nu de tienden zoo goedkoop mogelijk en brengen de pachtpenningen onderling procentsgewijze op. De tiendverpachter, hierover ontevreden, schijnt thans andere maatregelen te willen nemen. Hij zal nu schatters zenden, om de tienden te schatten nemen de pachters hiermee genoegen, dan zijn geen verpachtingen meer noodig. In het tegen overgestelde geval zullen de tienden weer door de eigenaars in natura worden geïnd. Dat de schatting veel hooger zal worden dan het thans betaalde bedrag is duidelijk, en daarom zullen de pachters er wel geen genoegen mee nemen. Het tiendrecht kan worden afgekocht voor 20 maal de gemiddelde pacht der laatste 15 jaren. Bleef de pachtsom zoo laag als de laatste 8 jaar, dan was nog aan afkoop te denken, thans, nu er nog een zevental dure jaren bij komen, is dit vrij onmogelijk. Wenschelijk zoude het zijn, als deze rechten werden afgeschaft, daar de meeste landbouwers op Wieringeu kleine boeren zijn, die zware lasten en hypotheekrechten moeten betalen. Zorgvuldige waarnemingen, over een lang durig tijdperk voortgezet, hebben aangetoond, dat de lucht het sterkst en het helderst gekleurd is in de maand December, Januari, Maart en Sep tember en het bleekst in Februari, Juli, Augus tus en November. Daarenboven is de lucht altijd het donkerst blauw aan het zenith en het minst aan den horizon. En zoo is ook de hemel der warme luchtstreek van een donkerder blauw dan die der gematigde streken. Professor Tin dal heeft aangetoond, dat de kleur des uitspan sels voorkomt uit de aanwezigheid van water damp in den dampkring en naarmate daarvan meer voorhanden is, naar die mate is het blauw der lucht bleeker en omgekeerd. Om dezelfde reden is de lucht in de heete luchtstreek en in landprovinciën, terwijl de dampkring daar veel drooger is, blauwer dan die der gematigde lucht streken en der zeeprovinciën. Het Bestuur der Afdeeling Noord-Holland van de vereeniging Het Nederlanclsch Paarden stamboekheeft de eer mede te deelen dat de keuringen van merriën, ter uitreiking van zes en twintig aanhoudingspremiën, zullen plaats hebbenvan merriën gehouden wordende in het Noorderdeel, te Kolhorn, op Dinsdag 28 a.s., des voormiddags 10 ure, bij D. Kist; van merriën gehouden wordende in het Middeldeel, te Bever wijk, op Woendsdag 29 Juni a. s., des middags 12 ure, bij het logement „De Zon"van merrën gehouden wordende in het Zuiderdeel, te Hoofd dorp, (Haarlemmermeer) op Donderdag 30 Juni a. s., des voormiddags 10 ure, bij Sistermans. Beschikbaar zijn twaalf aanhoudingspremiën elk ad f 50.voor merriën gedekt en drachtig, geboren in de jaren 1888 en 1889; veertien aan houdingspremiën elk ad 100.-voor merriën gedekt en drachtig, geboren in de jaren 1886 en 1887. De merriën geboren in 1886 moeten voor de tweede maal drachtig zijn. Niet in het Stamboek ingeschreven merriën, kunnen niet voor een premie in aanmerking ko men. Een keuring ter inschrijving van hengsten en merriën in het Stamboek, zal plaats hebben te Halfweg, op Vrijdag 24 Juni a. s., des middags 12 ure, bij Coppée; terwijl te Kolhorn op 28, en te Beverwijk op 29 Juni a, s., vóór de pre miekeuringen daarvoor gelegenheid zal bestaan. De merriën, geboren in de jaren 1886, '87, '88 en '89, welke op bovengenoemde datums in het Stamboek worden aangenomen en waarbij de eigenaar voldaan heeft aan de bepalingen van het reglement, kunnen naar de uitgeloofde premiën mededingen. Eigenaars van merriën worden opmerkzaam gemaakt op art. 9 van het reglement, dat zegt De eigenaar van een merrie, in het genot van eene aanhoudingspregiie gesteld, mag deze ge durende één jaar niet buiten de provincie ver- koopen en is verplicht, haar te doen dekken door een hengst, aan welken eene subsidie is toege kend, of welke een subsidie is waardig gekeurd. Zie aanplakbiljetten. Aangiften voor premiekeuringen worden inge wacht voor 20 Juni a. s., bij den Secretaris- Penningmeester W. Teengs te Wieringerwaard, bij wien alle nadere inlichtingen te bekomen zijn. Tot onderwijzeres voor de openbare lagere school te Zijdewind, is benoemd mej. L. Teits- ma uit Dokkum. Buitenland. De beweging tegen de sleepjapon, ontstaan in Hongarije, heeft zich nu ook tot Duitschland uitgestrekt. In Berlijn is dezer dagen door een groot aantal dames een anti-sleep.meeting ge houden. Natuurlijk is er veel gepraat, zelfs is er veel gezongenhet gelegenheidslied dat men er ronddeelde, had tot refrein: „Vandaag en morgen zal men veegen." Een dame stelde voor, de sleepen weg te krijgen door in de straat, quasi bij ongeluk op alle sleepen te trappen. Er werd een beroep ge daan op het gezond verstand, op de onderwij zers, echtgenooten, vrienden, doctoren, persman nen, theaterdirecteuren en op den chef der po litie. Ten slotte is eene motie aangenomen, waarbij de politiechef wordt uitgenoodigd maatregelen te nemen tegen het misbruik der sleepen. Hoe de man aan de uitnoodiging moet vol doen, zal hij allicht niet weten, maar dat het wenschelijk zou zijn die volontair bezems uit de wereld te krijgen, is wel zeker. Te Jckntei'iiioslnw heeft een 106-jarig grijsaard een einde aan zijn leven gemaakt. Hij liet een briefje na. waarin hij verklaarde, dat het leven thans niet meer de moeite waard en te vervelend voor hem was. Volgens bericht aan de „Daly News", heerscht er te Koiistaiitinopel de grootste wil lekeur en verkeert de sultan in een toestand van voortdurende vrees. Gelijk men weet is de uit gave van het officiëele Turksche blad gestaakt; dit geschiedde op bevel van den Sultan. De ambtenaren, die eenigszins liberaal denken, wor den, in rang verlaagd en verplaatst. Addoel Ha- mid heeft het vélocipèderijden te Konstantinopel en in de omstreken verboden als zijnde onzede lijk en „gevaarlijk voor den staat". Een officier van een Italiaansche corvet werd onlangs in hechtenis genomen wijl hij reed op een „bicycle" of een „duivelskar", gelijk de Turken dit voer tuig noemen. De tusschenkomst van den Itali- aanschen gezant werd ingeroepen om den offi cier te bevrijden en de Turksche politiebeamb ten te bestraffen. In de Italiaansche provinciën Foggia en Bari heeft gisteren om half één 's ochtends een aardbeving plaats gehad. Ook is een hevige uitbarsting van de Vesuvius begonnen. Gisteren stroomde rijkelijk lava in de richting van Ahio del Cavallo. Keizer Wilhelm heeft de uitnoodiging van koningin Victoria aangenomen, om haar dezen zömer te Wight te komen bezoeken. Het be zoek zal waarschijnlijk samenvallen met den zeilwedstrijd van Cowes, denkelijk in het begin van Augustus. Onder het donderen der saluutschoten van de vloot, liepen Dinsdag te kwartier over tien uren de Hohenzollern, de Polarstern, de Zarew- na, de Kermiloff en de Wacht de haven van Kiel binnen. Keizer Wilhelm was aan boord van de Hohenzollern den Czaar en den rus- sischen Kroonprins tegemoet gevaren tot Fried- richsort, hetwelk de Polarstern 9 uren 50 mi nuten passeerde. Te half elf voeren de Keizers naar de Bar- barossabrug, van waar zij zich naar het paleis begaven, waar zij met groote praal door een tal rijk gezelsehap ontvangen werden. Bij de Bar- barossabrug stond een eerewacht van het regi ment van den hertog van Holstein opgesteld, en op het slotplein eene eerewacht van het eerste bataljon mariniers. Reeds in 1851 kon men op de eerste wereld tentoonstelling papier zien, dat uit ijzer samen gesteld was en hetwelk gebruikt kon worden om op te schrijven. Dit idee is in den laatsten tijd bij eenige Engelsche ijzerfabrikanten weder opgekomen en een levendige concurrentie is in het leven ge roepen bij de vervaardiging van ijzerpapier, waarbij het vóór alles op dunte aankomt. 1800 vellen ijzerpapier geven de dikte van een Ned. duim, terwijl van het dunste papier dat bestaat, 1200 vellen meer dan die dikte hebben. Het nieuwe ijzerpapier is zeer glad en men kan er zeer goed op schrijven, ofschoon het zeer po reus schijnt, wanneer men het tegen het licht houdt. De Chineezen hehben ons, Europeanen, al zoo dikwijls de eer van uitvindingen in de grijze oudheid ontnomen thans streven de Aziaten ons ook in de nieuwste nieuwtjes voorbij, naar het schijnt. De stad Haïplioiig in Tonkin zal namelijk binnenkort geheel electrisch verlicht worden. Te dien einde is een contract gesloten met vertegenwoordigers van de firma Edison. Eigenaardig is het, van dezelfde stad te lezen, dat zij „weldra" eene bruikbare waterleiding zal krijgen en dat „onlangs" een voldoende straat weg naar De Son gemaakt is. De Mississippi stijgt nog steeds een voet per dag, zoodat het water thans een hoogte van 11 M. heeft bereikt. Men gelooft, aldus wordt aan „Dalziel" geseind, dat de overstrooming nog erger zal worden dan die van 1844, welke be kend staat als de grootste in de latere geschie denis van Amerika. De bewoners der laag ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2