1. Een WOONHUIS en ERF, "Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 12 Juni 1892. Publieke Verkooping te ALKMAAR. 2. Het Tiendrecht op eenige pereeelen, 5 6-1 HÉB legeii landen zijn door een onbeschrijfelijke pa niek bevangen. Te Quincy zijn duizenden hec taren met graan bezaaid land overstroomd. Men vreest dat de dijken in Indiana het niet zullen houden en de geheele provincie overstroomd zal worden. Te Litterook maken de bewoners zich gereed de stad te verlaten. Omtrent het ongewone spoorwegongeluk in Hongarije, zijn thans de volgende bijzonder heden bekend. Reeds vóór Jasenorac had de trein een hevig onweer met een feilen storm te verduren gehad, maar men achtte het toch niet raadzaam, in die plaats te blijven. Na het ver trek werd het hoe langer hoe erger en boven dien werd het bijna geheel donker. Zoolang men nog door bosschen beschut was, kon de trein het nog uithouden, hoewel de machinist en de stoker, uit vrees voor een woedenden orkaan, de knetterende donderslagen en de helle blik semstralen in de duisternis, op den vloer van de locomotief ineengehurkt zaten, maar toen men op de vlakte kwam was het gedaan. De geheele trein, vijf wagens en een locomotief (een gevaarte van 70 ton) werd opgenomen en een eind verder in het water geworpen. Hoe het mogelijk is dat er nog iemand heelhuids afkwam, begrijpt men niet. Er waren 23 passagiers min of meer ernstig gekwetst; maar nadat er hulp was komen opdagen en zij verbonden waren, konden de meesten toch weer huiswaarts keeren. Den 19 Maart werd van Londen naar Hongkong via Yancouver eene briefkaart (retur ned card) gezonden, die aldaar 28 April aan kwam. Drie uur na aankomst antwoordde de geadresseerde en bracht een brief aan boord van een juist vertrekkend stoomschip der Pensular and Oriental Navigation Cy. De briefkaat kwam via Brindisi 30 Mei te Londen aan. De reis om de wereld werd dus in 70 dagen volbrachtdat is de snelste reis van die soort, die tot nu toe volbracht is. Te Kensington (Pennsylvanië) heeft eene dynamiet-ontploffing bij een juwelier plaats ge had, tengevolge waarvan de juwelier en zijn bediende gedood, zijne vrouw en kinderen zwaar gewond en de belendende huizen beschadigd zijn. Ten gevolge eener aangifte, bij de politie te Luik ingekomen, zijn eenige dynamietpatro- nen ontdekt ten huize van zekeren Hansen, col porteur en houder van een koffiehuis. Ook vond de politie zes patronen met lonten bij den mijn werker Lecomte. Beiden zijn in hechtenis geno men. Door een ontslagen bediende van een hotel houder te Weeneii is een boosaardige wraak ge nomen. Zoodra hij (wegens slordigheid en bru taliteit) uit zijn dienst ontslaan was, ging hij naar de wijnkelders van het hotel, in een ander gedeelte der stad en liet daar alle vaten leeg- loopen; daarna ging hij naar een bureau van politie om zijne daad aan te geven en zich in hechtenis te laten nemen. De schade van den hotelhouder bedraagt 25,000 gulden. De Keizer van Oostenrijk heeft 10.000 florijnen gegeven aan de mijnwerkers van Przi- brani. De Booheemsche adel heeft ook eene groote som bijeengebracht. Over de Chicago-tentoonstelling wordt ge meld: Op het terrein der expositie wordt een Columbus-monument opgericht, door Howard Kretschner te Chicago uitgevoerd. Het zal 50.000 dollars kosten. Het voetstuk van graniet zal 30, het bronzen beeld van den ontdekker van Ame rika 20 voet hoog zijn. Er komen 3 torens, ieder 300 voet hoog, op het terrein, een daarvan op de pier van het aangelegde meer. De Regeering der Unie schijnt het plan te hebben 10 millioen halve dollars te doen aanmunten, die tegelijk herinne ringsmedailles aan de wereldtentoonstelling zul len zijn. Een leger van 1500 man zal sa mengesteld worden om, onder den naam van Columbian Guard, de tentoonstelling te bewaken en voor de persoonlijke vrijheid en veiligheid der bezoekers op te komen. De tentoonstel- lings-spoorwegtreinen, die 't terrein zullen door snijden, zullen door electriciteit bewogen wor den. Men maakt een bovengrondschen spoorweg met dubbel spoor over een afstand van vijf ki lometer. Op 1000 voet afstand van elkander zullen halten gevestigd zijn; elke reis zal 5 ets. (Anïerikaansch) kosten. Men berekent ieder uur 20.000 personen te kunnen vervoeren. De Brusselsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den Graaf Yan Vlaanderen, omdat een zijner bedienden met ongemuilbande honden door de stad wandelde. De volgende treurige statistiek over de nadeelen door den drank aangericht, doet de rondte In Duitschland sterven jaarlijks 10000 men- schen aan Dronkenmanswaanzin (delirium tre mens) en 46 procent der gevangenen zijn dronk aards. In Dantzig waren van dc 36 menschen in het werkhuis 26 aan de drank verslaafd, waaronder 3 zieken, die verklaarden, dat zij da gelijks 4 a 5 liter drank gebruikt hadden. In Amerika kwamen van de 11 moorden 10 voort uit misbruik van sterken drank. Van de 2421 gevangenen uit de inrichting te Philadelphia waren er 2010 dronkaards; van de 691 kinde ren, die in New-York gevangen genomen wer den om misdaden, waren 400 uit huisgezinnen van dronkaards. In Chicago bezoeken, naar de politie meldt, 25080 jongens onder 16 jaar de herbergen. De helft van al de misdaden in Amerika wordt door het onmatig gebruik van bedwel mende dranken veroorzaakr. Het is wel wat kras. De gendarmerie van Luik heeft een agent van politie aangehouden, die onlangs zelfs tot de inhechtenisneming van anarchisten mede werkte, doch naar men gelooft, een medeplichtige der anarchisten is. Thans een huwelijksaanvraag te lezen die bijna 3500 jaren oud is, mag wel een zeld zaamheid heeten. Wie daarom daarin lust heeft, raadplege de geschriften van het Britsche Museum te Londen. Daar heeft men thans een bordje ontcijferd, dat 8 duim lang en 4 duim breed is, 98 regels zeer fijn cijferschrift bevat en uit Nijlslib is vervaardigd. De ontcijfenaars beweren dat er een huwelijksaan vraag op te lezen staat, die ongeveer in het jaar 1530 vóór onze jaar telling door een der pharao's naar Babel zou zijn gezonden, om de hand te vragen van de dochter des konings an dat rijk. Binnenland. - Het huldeblijk, dat door medewerking van de geheele burgerij van Groningen H. M. de Koningin bij het a. s. bezoek zal aangeboden worden, bestaat in een miniatuur Martinitoren van goud. Aan H. M. de Koningin-Regentes zal eene gouden gedenkpenning worden vereerd, welke het bezoek der vorstinnen aan die stad vereeuwigt. Door de echtgenoote van den com missaris der Koningin is voor het kinderfeest voor de onvermogende schoolkinderen eene som van f 600 geschonken. Aan de hulde te brengen aan H. M. de Koningin zullen de leerlingen van 27 scholen deelnemen. Yolgens bericht van den gezant te Brussel is de in- en uitvoer in België van rundvee, schapen, bokken en geiten uit Nederland met ingang van 10 dezer tot nader order verboden. In de maand Mei j.l. zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen 127 personen, als 76 Nederlanders, 33 Belgen, 14 Duitschers en 4 Zwitsers, en werden van de verschillende korp sen van het leger hier te lande overgenomen 48 onderofficieren en minderen, zoodat het totaal der werving 175 man bedroeg, aan wie f 41,415 aan handgelden werd uitbetaald. Burgerlijke Stand. Gemeente Oudkarspel. Getrouwd: 5 Juni. Jacob Zeeman, wedn. van Jansje de Geus en Mijntje Kramer, jd. Albert Zeeman, jm., en Trijntje Berkhout jd. Jocob Timmerman jm. en Trijntje Kuiper jd. OndertrouwdGeene. Geboren8 Juni. Arie, zoon van Klaas Bak ker en van Vrouwtje Droog. Overleden3 Juni. Marijtje Kroon, echtge. v. Gerrit Verkroost, 24 j. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 131 Mei 1892 BevallenLena Bakker, geb. Verhage D. Antje Yroegop, geb. de Geus 2 I). OndertrouwdJan Stins en Jaapje Deugd. Gehuwd: KI. Breeuwsma van Abbega 22 j. en Neeltje Slotemaker 24 j. Jan Keizer 23 j. en Henderika Visser 21 jaren. Albs. de Bree 21 j. en> Gre. de Boer 22 jaren. Gemeente Haringearspcl. Ingeschreven van 1—31 Mei 1892. GeborenTrijntje, d. v. Hendrik Rijs en Grietje Schuijt. Cornelis, z. v. Klaas Volkers en Haartje Rozendaal. Marijtje, d. v. Nicolaas de Waard en Trijntje Bossen. Cornelis, z. v. Pieter Hoedjes en Elizabeth Raatgers. Gerrit, z. v. Klaas Roos en Aaltje Kapitein. Aafje, d. v. Arie Strooper en Catharina Commandeur. Trijntje, d. v. Gerrit Blaauwboer en Trijntje Kuiper. Ondertrouwd: Jan Biersteker en Grietje Blank man. Jan Goudsblom en Johanna Elizabeth Kuilman. Andries Wink en Antje Goudsblom. GetrouwdJan Visser en Antje Levendig. Tijs Peter en Pietertje de Graaf. Jacob Wink en Haartje Dekker. Cornelis Dekker en Grietje Kooij. Johannes Bleeker en Neeltje Groen. Jan Schimmel en Grietje Groen. Dirk Groothuizen en Trijntje Smit. Pieter Wester weduwnaar van Haartje Veldboer en Maartje Tesselaar, weduwe Wiggert Kok. Louwrens Levendig en Trijntje Smit. Arie Dikstaal en Mijntje Broersen. Jan Biersteker en Grietje Blankman. Jan Goudsblom en Johanna Elizabeth Kuilman. Andries Wink en Antje Goudsblom. Overleden: Neeltje Pauw, oud 79 jr. laatst weduwe van Pieter Langedijk, eerder van Hen drik Butter. Geertje Neefkes oud 11 md. Guurtje Volkers oud 33 jr. echtgen. van Jan Bruin. Aaltje Klaver oud .68 jr. laatst weduwe van Arie Mooij, eerder van Cornelis Beneden. Maria Veldboer oud 3 maanden. St. Pancras. Ingeschreven van 131 Mei 1892. OndertrouwdGeene. GetrouwdJan Horio en Klaasje Schuit. Klaas Spaan, te Akersloot, en Grietje Kalis. Geboren: Wouter, z. v. Jan Ruijs en Sophia van der Wal. Geertje, d. v. Gerrit Ploeger en Jantje Muller. Overleden: Geertje Lokat, 81 j., laatst wed. van Cornelis Luken, eerder van Pieter Kaag. Neeltje Wagenaar, 47 j., echtgen. van Jacob Keiser. Gemeente Omle Niedorp. Ingeschreven van 131 Mei 1892. GeborenKlaas, z. v. Arie van der Oord en Maartje Koning. Andries, z. v. Arie Ruiter en Antje Bakker. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Koelemeij en Johanna Klerk. Tijmen de Jong, wedn. van Neeltje Schermer en Pietertje Bruijn. Overleden: Jacob Wennips, z. v. Jan Wennips en van Maartje Sneekes, oud 2 jaar. Jan Plijter, echtg. van Aafje Baij, 66 jaar. Gement Lief hebber, echtg. van Antje Over, 68 jaar. Jan Ursem, echtg. van Bregje Veldman, 39 jaar. Trijntje Bakker, weduwe van Jan Broersen, vroeger van Teunis Snip, 75 jaar. Levenloos aangegeven, een kind van het mannelijk geslacht van Pieter Schoen en Maartje Moras. Idem van het mannelijk geslacht van Elizabeth Leek. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 131 Mei 1892. Geboren Willem, z. v. Pieter Ursem en Aaltje Klaver. Cornelis, z. v. Jan Veldman en Maartje Takken. Veronica, d. v. Jan Jong en Grietje Veldman. Elizabeth, d. v. Casper Stroet en Jo hanna Hinke. Ondertrouwd: Arie Nieuwland en Trijntje Vetman. GetrouwdMaarten Haringhuizen en Reinoutje Pool. Klaas Bakker en Trijntje Ham. Hendrik Smit en Antje Haringhuizen. Pieter Groot en Maartje Groot. Pieter Schilder en Jantje Bakker. Pieter Pancras en Aagje Klaver. OverledenArien Houtkooper, wedn. van Geertje Mienes, 81 jaar. Nicolaas Ursem, z. v. Coenraad en van Barbara Nieuwboer, 23 jaar. Jan Kind, echtg. van Marijtje Kaper, 48 jaar. Willem Ursem, z. v. Pieter en Aafje Klaver, 23 dagen. Gemeente Heer-IIugowaard. Ingeschreven van 1—31 Mei 1892. GeborenJacob, z. v. C. Barsingerhorn en T. Ootjers. Alida, d. v. J. Zuurbier en G. Langedijk. Margaretha Anna, d. v. N. Commandeur en G. Schouten. Anna en Engelina, d. v. G. Groen en M. Mulder. Juliana Carolina Hendrika Agatha, d. v. C. H. Marschal en D. Kooistra. Carolina Maria, d. v. A. Swinkels en J. M. Klein. Nico laas, z. v. A. Poland en A. Kruijen. Jacob Klaas, z. v. D. Schoen en E. van Zoonen. Petrus z. v. C. Heijnis en A. Wester. OndertrouwdJan Beers en Guurtje Posker te Schagen. Josef Frederiks te Broek op Langedijk en Johanna de Groot. Hedde de Vries en Aaltje Mienis te Obdam. Dirk de Heer en Neeltje Kieft te Zuid- en Noord Schermer. GetrouwdJan Tamis en Trijntje Ursem. Jacob Zuurbier en Guurtje Trompetter. Jacob Kroon en Antje Struij. Hermanes Schermer en Maartje Mol. Frederik Appel en Neeltje Meijer. Aris Knecht en Jannetje Buisman. Klaas Bakkum en Antje Komen. Cornelis Stekelbos en Guurtje Dekker. Jan Laan en Engeltje Heertjes. Josef Frederiks en Johanna de Groot. Dirk de Heer en Neeltje Kieft. Overleden: Trijntje Stammis echtg. van J. Hemke 49 jr. Aaltje, d. v. A. Steur en M. Bos 10 jr. Pietertje, d. v. A. Bart en N. Krop 10 md. Antje Jongkind, echtg. van S. Klaver 28 jr. Maarten, z. v. G. Klaver en P. Krop 40 wk. Gemeente Warinenliuizen. Ingeschreven van 131 Mei 1892. Geboren: Agatha, d. v. P. Zutt en M. Tin. Maria, d. v. M. Ligthart en G. Slijkerman. Arie, z. v. P. Ooijevaar en A. Mosch. Aafje, d. v. A. Groot en M. Nunnes. Ondertrouwdgeene. Getrouwd: Simon Goudsblom 25 j. en Marijtje Wester 52 j. Jan Blankendaal 24 j van Haring- carspel en Tecla Ligthart 24 j. van Warmen- huizen. Overleden: Levenloos geboren kind van Jo hannes Kamper en A. van den Dam. Levenloos geboren kind van J. Marteling en T. Zuigdam. Hilletje Blaauw Wed. van O. Hille 69 j. Lourens Maas Weduwn. van Aaltje Kunis 79 jaar. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 131 Mei 1892. GeborenGerrit, z. v. Gerrit Schoorl en Jantje Slotemaker. Grietje, d. v. Hendricus Bleeker en Maria Hoogeboom. Simon, z. v. Jacob de Boer Maartje Wit. Ondertrouwd: Klaas Snaas en Antje Pater. Arie Swager en Antje Dekker. GetrouwdKlaas Snaas j.m, oud 26 j. wonende te Schagen en Antje Pater j.d. oud 23 j. wonende binnen deze gemeente. Arie Swager j.m. oud 24 j. wonende te Oudcarspel en Antje Dekker j.d. oud 26 j. wonende binnen deze gemeente. OverledenMaartje Kuit oud 13 j. d. v. Hendrik Kuit en van Neelte Veter. Geertje Lodder oud 15 maanden d. v. Reijer Lodderen van Antje Eriks. Maartje Peetoom oud 32 j., ongehuwd d. v. Jan Peetoom en wijle Trijntje de Geus. Nicolaas Kossen oud 17 j., overleden te Zijpe, z. v. Jan Kossen en wijle Johanna Verwer. PREDIKBEURTEN. NED. GER. GEMEENTE. Zondag 12 Juni, voomiddags 9 uur, Preek- NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 12 Juni, voormiddags 9,30, Ds. H. A. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 12 Juni, voormiddags 9 uur, Ds. Gem- sernamiddags geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 12 Juni, geen dienst. CIIR. GEREF. GEMEENTE. Zondag 12 Juni, voormiddags 9,30, en namid dags 2,30, Ds. Gideonse. NED. GEREF. GEMEENTE. Zondag 12 Juni, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Ds. Wijnenga van Zaandam. Aclvertentiën. Op den 13en Juni a.s., hopen onze geliefde ouders 14. SHIT en T. ISHItiiSBOlT hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen en behuwdkinderen, J. SMIT. Noordscharwoude, Juni '92. De IVotaris I )TIIvU! li, gevestigd te ZUIDSCHARWOUDE, is voornemens, na be komen rechterlijke machtiging, op fldsiisriai;' 2t Juni 1899. des avonds 6 uur, in de herberg „DE NACH TEGAALte Alkmaar, ten verzoeke van de erfgenamen van Mej. de Wed. Jb. BLOM Klz. bij OPBOD en AFSLAG, publiek verkoopeu jJÉ-Wl aan den Geestersingel, te Alkmaar, belend ten zuiden de Wed. C. Hansen en ten noorden en westen T. Harp, Sectie C, no. 510; huis en erf groot 2 aren 2 centiaren, laatst door de erflaat ster bewoond en te bezichtigen op 11 Juni, van v.in. 9 tot ii.iu. 4 uur. gemeente IIEER-IIUGOWAARD, sectie I, K. en L, tezamen groot 64 hectaren 99 aren 30 centiaren. Breeder in het biljet omschreven. Voorts BOELHUIS, «m contant syeld, ten verzoeke van de zelfde erfgenamen, te houden in voormelde her berg „de Nachtegaal" op denzelfden dag, des voormiddags precies te 11 uur. Mede breeder bij het biljet vermeld. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kan tore van den notaris 1». G. 1)1 KER, te Zuid- scharwoude. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 12 Juni, voormiddags 9,30, geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. 'j Zondag 12 Juni, voormiddags 9,30, Ds. Hdb- bema.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3