Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 19 Juni 1892. Men schrijft ons: Uitslag van den Kolf- en Biljartwedstrijd den '14 en 15 Juni jl. gehouden bij P. Klos te DIRKSHORN. De Kolfbond bestaat uit 126 leden, waarvan er 69 aan den wedstrijd deelnamen. N. Pronk, Oudkarspel, 1ste prijs. J. Kostelijk, Zuidscharwoude, 2e A. Kist, 3e P. Kleijer, Oudkarspel, 4e YV. Kraakman, Zuidscharwoude, 5e J. H. Westerman, Barsingerhorn 6e S. Evers, Oudkarspel, 7e Yan het daarbij georganiseerde Prijsbiljarten waren overwinnaars 14 Juni gespeeld met 18 loten. N. Pronk, Oudkarspel, Prijs. J. Kweldam, Schagen, '1ste premie. H. J. Moerbeek, Barsingerhorn, 2e 15 Juni gespeeld met 24 loten. J. Peetoom. Schagerbrug, Prijs. P. Kraakman, Zuidscharwoude, 1ste en 2e premie. Om aan de verschillende straten van Gro ningen, bij het bezoek der Koninginnen een luisterrijk aanzien te geven, worden niet minder dan 26 groote eerepoorten gebouwd, de een al fraaier dan de andere, benevens decoratieve fon teinen, tempels, zuilen, drijvende tuinen, ver sierde bruggen enz. Bovendien heeft men in onderscheidene straten verlichting a la giorno, gas, illuminatie met gekleurd licht aangebracht. Yan gemeentewege worden versierd de Stations weg, de oude Boteringestraat tegenover het re- geeringshotelj, het raadhuis, terwijl raadhuis en beursgebouw tevens verlicht worden. Gedurende het verblijf van ÏÏH. MM. zal het carillon van den Martinitoren zich op verschil lende uren van den dag doen hooren. Het friesche costuum, dat door defriesche vrouwen aan de Koningin bij haar komst te Leeuwarden zal worden aangeboden, bestaat uit een jak en rok van zeer licht lila, met fraaien weerschijn en uit kostbare kanten boeze laars en fichu's; het is een meesterstuk van kunstnaaldwerk. Het oorijzer is van zwaar goud, met sierlijk bewerkte gouden knoppen, een ge kroonde YV. voorstellende; de prachtige ju weelen haarnaald is geheel bezet met diamanten. Oorspronkelijk bestond het plan alleen dit volledig friesch costuum, zonder meer, aan te bieden, maar de gelden vloeiden, ook uit de provincie, zoo mildelijk toe, dat besloten werd het kostbare geschenk nog aan te vullen met een beugeltasch en een chatelaine. De beugeltasch zelve is met fraai borduurwerk versierd, terwijl de knip en de haak van gedre ven goud zijn. Deze zijn prachtig fijn afgewerkt, met uiterst kleine figuurtjes, arabesken en en geltjes op een matten grond, ook de chatelaine, een vingerhoed en een speldenkussen, is uiterst keurig en smaakvol afgewerkt. Als altijd belooft de Schagerkermis weer eene kermis te worden met veel bezienswaardigs. De Laagzijde is bijna geheel bezet met koek-, speelgoed- en oliebollenkramende marktplaats met verschillende tenten en tentjes, waaronder de groote schouwburgtent van den heer YV. Hart en de parade-tent van den heer H. Hart vooral de aandacht trekken. Een paar tentjes met uit zonderingen op het gewone voorkomen van de leden van het schoone geslacht, gebaarde en buitengewoon corpulente dames, zullen weldra verrijzen naast Minerva, Magneta, Daphne enz. enz. Tegenover het postkantoor op de Laan komt de overbekende „Stoomdraaimolen" van den heer Yinken, benevens een doolhof van iemand uit Alkmaar. En om nu het beste het leste te noemen, A. van Lier komt met zijn tooneelge- zelschap 3 avonden buitengewone voorstellingen geven in het lokaal van den heer J. P. Blauw, in het geheel gerestaureerde Noord Hollandsch koffiehuis, terwijl N. de Haas den laatsten Zon dag bij den heer YV. Roggeveen met zijn café- chantant komt. De uitslag van de Raadsverkiezing te Am sterdam van 15 Juni is als volgt: Aantal uit gebrachte stemmen 4017, van onwaarde 16, gel dig 4001, volstrekte meerderheid 2002; uitge bracht waren op dr. C. F. J. Blooker Jr. 2154, mr. J. F. Farensbach 592, N. Loopuit 668, J. A. YVormser 583, verschillende personen 6. Aldus is gekozen dr. C. F. J. Blooker Jr.. candidaat. der liberale Kiesvereenigingen. In de laatst gehouden zittingen van de „Voorloopige Synode der Chr. Geref. Kerken" zijn de handelingen der deputaten in zake de vereeniging der Afgescheidenen en Doleerenden goedgekeurd en de grondslagen der vereeniging vastgesteld, wat de bezittingen, der zending enz. betreft. Als officiéél orgaan zal een nieuw Kerk blad worden uitgegeven, door de redactie van „de Bazuin." De naam der vereenigde Kerken zal luiden„De Geref. Kerken in Nederland." De classen komen de eerste maal vóór 31 Juli, de prov. Synoden vóór 31 Aug. e. k. bijeen. Naar de „Haagsche Ct." meldt, is eene jonge dame in de residentie begonnen haar hoed dagelijks te tooien met levende-, in plaats van kunstbloemen. Vindt deze, zeker elegant te noe men mode ingang, dan wordt voor onze bloemisten in dezen tijd des jaars een nieuwe bron van in komsten geopend. De „Prins Hendrik Stichting" te Egntonil aan Zee ontving van H. K. H. de groother togin van Saksen, eene gift van f 500. De volgende circulaire is door de leden der kerkbesturen gezonden aan de Katholieken te 's Bosch Eerstdaags zal in de Kathedraal dezer stad de plechtige wijding Yan den nieuw benoemden bisschop van 's Bosch, den HoogEerw. heer Wil helmus Yan de Ven plaats hebben. Het is ons passend en plichtmatig voorgeko men ons tot U te wenden, om onder Uwe mede werking Z.Hoog.Eerw. bij die gelegenheid een blijk van hulde en gehechtheid te doen bren gen. Het behoort tot de zeldzaam voorkomende ge vallen, dat een priester tot den bisschoppelijken stoel der plaats geroepen wordt, waar hij van zijne jeugd af, om zoo te spreken, arbeidde. Zonder voorbeeld is dit evenwel niet in de ge schiedenis onzer kerk. De met roem bekende Gijsbertus Masius. eveneens Plebaan der St. Jans- kerk, werd in 1593 ook tot de bisschoppelijke waardigheid dezer stad verheven, maar, zooals gezegd is, zulk eene gebeurtenis komt zelden Yoor. De leden der kerkbesturen van 's Bosch heb ben zich daarom aaneengesloten, ten einde U in de gelegenheid te stellen, om van Uwe hoog achting voor den hieuwen Kerkvoogd blijk te geven. Zij meenen te zullen voldoen aan de hun bekende wenschen van velen, door de in te za melen bijdragen te bestemmen tot een openbaar feestelijk huldebetoon op den dag der wijding en tot een geschenk voor het persoonlijk gebruik des bisschops in zijne priesterlijke functiën. Het is hun doel niet, geldsommen te verza melen bescheiden wenschen zij te werk te gaan en ook de geringste gift van den minste zal hun aangenaam zijn, terwijl de hoogste bijdrage, die gevraagd wordt, is gesteld op f 25.—. Als uitvoerend comité zijn aangewezen Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de YVille- bois, voorzitter, C. N. Teulings, onder voorzitter, H. Gieliam, P. Meuwese, J. H. Bolsius, F. van Geffen, L. van Gulick, allen leden, F. C. Um- mels, penningmeester, J. C. A. Hezenmans, se cretaris. Buitendien wordt in iedere parochie eene bi- zondere commissie gevormd, die zich bij U ver voegen zal. De leden der kerkbesturen onderstellen, dat de genegenheid, door U voor den persoon des nieuwen Bisschops aan den dag gelegd, gedurende de vele jaren, welke hij reeds in ons midden doorbracht. U zal doen goedkeuren, wat zij bij deze gelegenheid op zich genomen hebben. Zes en vijftig firma's en winkeliers te Haarlem hebben bekend gemaakt, dat zij van den 15 Juni af hunne magazijnen des avonds te 9 uren zullen sluiten, met uitzondering van den Zaterdagavond. Uit Grave wordt gemeld: Omdat boer P. v. D. te Neerlangel, gemeente Dieden, zijn dienstmeid H. K. nooit eens wilde laten uitgaan met de jongens harer keuze, nam zij de gelegenheid, dat zij alleen tehuis was, te baat om het dak der woning in brand te steken. Naar het schijnt over haar eigen daad verlegen, snelde zij de straat op en riep den boer van het veld. Gelukkig was men spoedig den brand »Vader, is het waar, dat de vrouwen en meisjes der Christenen altijd en eeuwig bij hun helden mo gen wonen, die gevallen zijn in den strijd?" »Mijn kind, in het rijk des Heeren is er geen onderscheid tusschen vrouwen en mannen." j)Maar zien zij elkander weder?" »Wij, Christenen, hopen het." »0 Vader, vertel mij dan van den gekruisigden, opdat ik een Christin worde en Fridwin weder zie." Toen legde de oude zegenend zijne handen op de blonde vlechten der Saksische maagd: «Geprezen zij den Heer, die den beroofden herder weder een schaapje heeft gegeven." EINDE. De brigade-commandant der koninklijke ma- réchaussé aldaar, die weldra ter plaatse was, vond de zaak wel wat duister en nam de meid daarom in een scherp verhoor, wat leidde tot hare bekentenis. Onmiddellijk is zij gearresteerd. De fabrieksarbeiders der stoombontweverij van de firma P. de Wit Zoon te Helmond, hebben het werk gestaakt. De houding der werk stakers is dreigend en men vreest voor onordelijk heden. De geheele brigade maréchaussées te paard bewaakt de fabriek. Naar men 'verneemt heeft de anti-revo- luitionaire kies vereeniging „Nederland en Oranje" te Haarlem, in hare vergadering van Dinsdag jl. een motie van afkeuring aangenomen over de houding van den heer II. van den Berg, lid van den gemeenteraad aldaar, wegens zijne hou ding bij het debat over het afschaffen der ker mis in de laatst gehouden raadsvergadering. Door hem werd gestemd voor het voorstel van B. en YV. om op de ingekomen adressen, tot afschaffing van de kermis afwijzend te beschik ken; welke houding geheel in strijd is met het door de anti-liberalen vastgestelde gemeente raadsprogram, waarmede de heer van den Berg instemming had betuigd. Ten behoeve der armen te Utrecht is door HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes eene som van f 1000 beschikbaar gesteld. De Ned. Sport bevat de beschrijving van een eenvoudig weerglas, dat gelegenheid geeft twee dagen vooraf het weer, dat komen zal, te ontwaren. Men plaatst een ongeveer één liter inhoudende flesch, die tot op 2/s m°f water ge vuld is, in de nabijheid der woon- of slaapka mer, en doet er een bloedzuiger in. Zoolang het weer goed en fraai blijft, ligt liet diertje bewe gingloos op den bodem der flesch en rolt zich als een slak in elkander. Zal het regenen, dan kruipt 't tot boven in den hals der flesch, en blijft er zoo lang zitten, tot het helder weer wordt. Zal er wind komen, dan zwemt de bloed zuiger bestendig en vlug heen en weer en wordt niet eerder rustig, totdat de wind sterk wordt. Komt er onweder, dan duidt de bloedzuiger zulks reeds een of zelfs eenige dagen vooraf aan. Zij houdt zich buiten het water op, is buitengewoon on rustig en werpt zich krachtig heen en weder, evenals of zij schokken bekwam. Met dezelfde zekerheid duidt zij ook in den winter de komende weergesteldheid aan. Bij vorst ligt zij voortdurend op den bodem; bij sneeuw of regen begeeft zij zich telkens in den hals der flesch. Boven om den hals der flesch moet men een grof stuk linnen binden, waarin eenige kleine luchtgaten gestoken worden. Des zomers geeft men den bloedzuiger om de 8 en 's winters om de 14 dagen frisch schoon water. Men schrijft uit Willemsoord Verwijderde men in de laatste jaren van een paar boerderijen aldaar ter veredeling van de rogge het boven- en onderstuk uit de aren, om daarna uit het middenstuk zaairogge te bekomen, een werkje dat wel tijdroovend was, maar waar van later bij zaaien en oogsten bleek, dat de uitkomsten de verwachting verre overtroffen, thans heeft men een proef genomen met het verplanten der rogge. Men heeft nl. in den afgeloopen herfst aan hoeve Gen. v. d. Bosch aldaar 5 heet. rogge doen uitzaaien op een stuk land ter grootte van 7 are. Toen deze roggeplantjes eene genoegzame hoogte hadden bereikt, ging men ze overplanten op een stuk land ter grootte van 10 are, met dit resultaat, dat men tegenwoordig op laatstge noemd land rogge ziet, waarvan de halmen de kolossale lengte hebben van 2 '/2 meter bij eene buitengewone dikte van zwaar riet, terwijl de aren bij groote zwaarte meer dan volgeladen zijn. Geen wonder, dat genoemd roggeveld tegenwoor dig vele bezoekers trekt. Uit Amsterdam wordt gemeld: YVij beleven op dit oogenblik eene werkstaking van melkrondbrengersde directie der Maat schappij Melkinrichting en Roomboterfabriek „Plancius" geeft er hare klanten kennis van, die zij waarschuwt voor vertraging, welke in de eerste dagen hunne toegevendheid zal noodig maken. Als een staaltje van de wijze waarop de melk rondbrengers van zins schijnen den strijd na tuurlijk om loonsverhooging te voeren, deelen wij hieronder de kennisgeving mede, die zij bij de klanten rondbrengen en door zeven hunner onderteek end is. „Amsterdam, 13 Juni. „M. M. „Personeel, werkzaam aan het Roomboterfa briek en Melkinrichting Planciusstraat 51, voelen zich gedrongen U als klant dier inrichting voor de leverantie derzelve te waarschuwen, wijl de groote knoeierijen over alles heenloopen. Dat met name 's morgens en 's avonds versche melk in de grootste winterkou der morgens de melk welke zuur was, als ze werd rondgebracht. Dat boter daar niet alle gekarnd wordt, maar- ook van elders wordt aangevoerd en vermengd. Dat de karnemelk als roomkarnemelk bij uitzon dering onder de klanten is gebracht, doch ge woonlijk niets anders is dan afgeroomde melk, welke zuur geworden is en alsdan gekarnd wordt. Deze taptemelk staat op een plaats niet voldoende afgesloten voor ratten, katten, muizen en ander walgelijk ongedierte, zoodat meermalen bij onze bevinding is gebleken dat er van die afschuwe lijke beestjes in verren staat van ontbinding zijnde. Ook in de volle melk geroomd wordt dreven meermalen ratten welke daar den ge- heelen nacht in gelegen hadden. Dit ging onder de klanten en is voor UEd. meteen eene kleine opheldering voor de wansmaak waarover zoo vaak geklaagd is. Dat zuure room met karne melk vermengd geleverd is. Ja zal UEd. zeggen, deze feiten zijn over dreven en behelzen geen waarheid. Zoo UEd. daar nog aan mocht twijfelen verzoeken wij UEd. vriendelijk ons van laster te willen aanklagen, daar wij dan met vele getuigen die gehoord en gezien hebben, onder duizend eeden voor God en den rechter zullen bewijzen en staven dat hier niets dan de volle waarheid vermeld staat, Naar aanleiding van de aan de klanten der Roomboterfabriek en Melkinrichting in de Plan ciusstraat te Amsterdam gerichte circulaire, heeft het Hbl. zich tot de directie der fabriek om in lichtingen gewend, en omtrent deze zaak werd toen het volgende medegedeeld. Er bestaat eene bepaling bij genoemde inrich- 1 ting, volgens welke aan het personeel verboden wordt zelf een eigen melkzaak te drijven. On langs nu begon een der melkrondbrengers toch zelf handel te drijven, waarom hij ontslagen werd. Daarop vervoegden zich de leden eener ver eeniging, die onder de werklieden bestaat, bij de directie en eischten dat de ontslagene weder in dienst zou \yorden genomen en dat hem zijne eigen zaak zou worden gelaten, daar zij anders al het mogelijke zouden doen om de inrichting te benadeelen. De directie ontsloeg daarop ook deze eischers (ongeveer 12) en nam terstond andere werklieden aan. Zij zal in geen geval de ontslagen werklieden weder in dienst nomen. Omtrent het in de circulaire medegedeelde ver klaarde de directie nog, dat sommige der daarin genoemde feiten wel is waar misschien een en kele maal konden zijn voorgekomen, maar dat zoo iets in iedere zaak wel eens kon gebeuren. Omtrent de zoogenaamde Romeinsche brug, liggende in het Valterveen, waarvan thans een gedeelte aan het Rijksmuseum te Leiden en een gedeelte aan het Provinciaal Museum van Oud heden te Assen werd verbonden, verneemt men nog het volgende Deze Romeinsche brug, voor vermoedelijk 2000 jaren aldaar gelegd, heeft eene lengte gehad van bijna 2y2 uur gaans waarvan het kleinste ge deelte door voenvergraving is vernietigd. De brug was breed ongeveer 3 Meter, en enkele der plan ken, die daarover dwars lagen, zijn tot 3.40 M. lang bij eene dikte van drie a vijf vingers. Deze planken zijn door houten pinnen op de zooge naamde onderliggers bevestigd. Die pinnen, waar van door de zorg van den heer G. J. Landweer te Nieuw-Buinen, enkele bewaard zijn en mede opgezonden worden, zitten met de-scherpe punt door de onderliggers en in het veen. Hunne lengte is verschillend eu varieert van 3/4 tot 1.30 M. De planken zijn öf eiken óf veel daarmede overeenkomend hout, de onderliggers schijnen ber ken, populieren en andere houtsoorten te zijn. Het hout is te broos om de gedeelten in hunne geheele samenstelling te verzenden, weshalve het uit elkander genomen en door ander hout ge steund en voor breken behoed wordt. Reeds meermalen werden pogingen aangewend om van deze brug gedeelten op te nemen zonder gunstig gevolg. Ook bij den Valterdijk, waar men dacht, dat het hout sterker zou zijn, is eene proef, voor eenige jaren gedaan, mislukt. De heer Landweer te Nieuw-Buinen, die te vens van deze beide gedeelten welgeslaagde pho- tographiën heeft gemaakt, mocht er in slagen een paar gedeelten op te laten nemen. Men schrijft uit Leeuwarden In het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente had Zondag de stemming plaats voor de benoe ming van een predikant, aan welke stemming yoor liet eerst ook de zusters der gemeente deel namen. Er werden 324 briefjes ingeleverd, waar van 3 van onwaarde, zoodat er 321 geldige st. zijn uitgebracht. De volstrekte meerderheid, 161 stemmen, werd door geen der zes heeren, die waren uitgenoodigd hier te prediken, verkregen, zoodat er op nader te bepalen dag eene herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren H. van Cleeff te YVormerveer en P. Zondervan te Barsingerhorn, op wien de meeste stemmen, res pectievelijk 95 en 84 waren uitgebracht. Aanstaanden Zondag zal te Haarlem de wedstrijd worden gehouden van mannenkwartet- zang, uitgeschreven door het kwartet Loreley. Naar men mededeeld is door den heer P. J. M. van den Berg te Rotterdam, aan de ver eeniging voor Lijkverbranding in Nederland eene som van f 2000 vermaakt, vrij van alle lasten. Yan wege H. M. de Koningin is 1400 gulden beschikbaar gesteld ter verdeeling onder de werklieden, werkzaam aan het Universiteits gebouw te Utrecht. Reeds herhaaldelijk is omgezien naar mid delen, om in den zomer de ondragelijke hitte te verminderen, die vaak in de spoorwegwagens heerscht. Volgens mededeeling van professor Brugsch wordt op de egyptische lijnen, tusschen Alexandria, Cairo en Suez, reeds daarin voor zien door boven de wagens aan te brengen een dubbele zoldering, waartusschen de lucht speling heeft. Reeds herhaaldelijk is dit middel ook in Europaaanbevolen. YYanneer zal het wor den toegepast? En evenzoo het vervangen van het warme trijp der zittingen door opengevloch ten riet of doorboord hout, als in vele tramwa gens reeds gevonden wordt! De Postduiven-Vereeniging De Snelvlieger te Haarlem, hield 11. Zondag 13 Juni hare eerste wedvlucht met oude duiven van Mainz. Losgelaten ten 5'/2 uur met bewolkte lucht en 'vrij hevigen wind, schijnen de duiven onder weg met zwaar weder te kampen gehad te heb ben. De uitslag beantwoordde dan ook niet aan de verwachting, en kwamen de duiven zeer ver moeid aan. De eerste drie duiven kwamen bijna gelijk tijdig ten 1 uur hier aan en werden dien dag nog slechts 5 duiven getoond. Maandag den 14 dezer kwamen verder nog 8 duiven aan en werd de wedvlucht gesloten. Buitenland. De Keizer van Duitschland heeft Zaterdag jl. zijn beurs verloren. Er zat ongeveer 60 guld. in, benevens een ring en een sleutel. De Keizer meent zijn portemonaie (een bruin lederen) te hebben verloren, toen hij op het Tempelhofer veld de troepen inspecteerde. Een heele compagnie soldaten heeft Zondag morgen het Tempelhofer veld afgezocht, maar de portemonaie werd niet gevonden. Dinsdag hebben te Parijs de wedrennen om den „Grand Prix" (200.000 frs.) plaats ge had. Er liepen enkel Fransche paarden en de zege werd behaald door Ruell van den heer Edmond Blanc, die het met één halslengte won van Courlis. "Verleden jaar won de heer Blanc met Clemart.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2