Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 26 Juni 1892. jaar echter heeft men geen net opgetuigd paard en kar gezien en bleef de stal van den heer Berkhout ledig. De zoogenaamde „jongeluierdag" schijnt dus opgehouden hebben te bestaan, om zich te vereenigen met den laatsen Zondag. Dan is 't niet onwaarschijnlijk of Schagen is te klein, en zullen „Ceres" en de kolfbaan van den heer Blauw en andere opgestopt zijn met danslustigen waardoor het anders zoo genotvolle dansen over gaat met elkander op de teenen te trappen. Toch is 'tte hopen dat de Zondag veel mag goedmaken van wat de vorige week het slechte weer heeft bedorven en waardoor de Schager- kermis dit jaar geen voordeelige kan genoemd worden. Het vijfentwintigjarig bestaan der Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar zal, naar alle waarschijnlijkheid, o. a. ook met het houden van een allegorischen optocht gevierd worden. Door de katholieke partij te Maastricht, is de candidatuur voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer aangeboden aan den heer Armand Diepen te Tilburg, die zich thans te Yalkenburg bevindt. De heer Diepen heeft echter die can didatuur geweigerd. Het koffiehuis van' Jannetje Struik, de ge wezen millioenjuffrouw, te Botterdam, is op order van de politie gesloten, nadat het aanlei ding gegeven had tot een opstootje. Yoor haar koffiehuis had zich een menigte verzameld, die allerlei wanordelijkbeden pleegde. De politie zag zich genoodzaakt met de sabel in de vuist de menigte uiteen te drijven. De sporttentoonstelling te Scheveningen werd Zondag door 2500 betalende bezoeken be zocht. Gedurende de geheele week van 12 tot 19 dezer gingen door tourniquets 19393 personen en van de opening tot 19 dezer 61342. Bij een drietal ingezetenen te Yoordwolde zijn de schapen in de weide geschoren. De beest jes waren er misschien wel aan toe, doch de onbekende scheerder is zoo vrij geweest, de wol voor de moeite te nemen. Dinsdag, was het de laatste dag, waarop men kon inschrijven aan de verschillende effec tenkantoren voor aandeelen in de Staalwaterbron te Haarlem. Dinsdagavond vergaderde het comité met de onlangs benoemde sub-commissie, om den stand van zaken te overzien. Dat overzicht bood weinig reden tot blijdschap. In weerwil van al de moeite in de laatste weken, ook door de sub-commissie aangewend, om Haar lems gegoede burgerij tot deelneming in de leening aan te sporen, bedraagt het totaal der inschrij vingen niet meer dan ruim ƒ152.000. Er ontbreekt derhalve nog acht en Veertigdui zend gulden. Woensdagmorgen ontving Haarlem het bezoek van de zuster van H. M. de Koningin Itegentes, prinses Elizabeth van WaldeckPyr- mont. Yergezeld van twee dames der hofhouding en van den kamerheer der Koningin Regentes, baron Taets van Amerongen, begaf de Prinses zich eerst naar het Stedelijk Museum op het Stadhuis, daarna naar Teylers Museum en ge bruikte vervolgens in Hotel Funckler de lunch. Aldaar werd haar door het dochtertje van den heer P. P. C. Jacobi een fraai bouquet aange boden. Des middags nam de Prinses de Groote Kerk in oogenschouw, waar op haar verzoek door den heer W. Fzerman het orgel werd bespeeld, waarna de Prinses in een landauer van den heer Jb. Blesgraaf een rijtoer werd gemaakt door den Hout en Kenaupark en verliet met haar gevolg onze stad te circa 4 uur. De Prinses, die op dit oogenblik zooals bekend ze groot in de wereld worren, der eigen vader en moeder vergeten. Daar he je nou Het gesprek wordt door de komst van een der beambten afgebroken. De kruiers krijgen een standje, omdat ze zooals de man zegt «staan te klet sen in plaats van te werken". Intusschen wandelt Frans met zijn moeder voort. Hij heeft niet opgehouden, of zijn moeder moest hem een arm geven. Moeder wilde eerst niet ge armd met zoo'n mijnheer." Nu en dan kijkt zij vol trots naar haar zoon. Wat is hij een knap man geworden! Volstrekt geen kind uit den burgerstand; zoo'n deftige mijnheer! Maar hij is toch haar Frans, haar lieve jongen ge bleven, dien moeder met zoo'n bang hart zag ver trekken. Wat was hij hartelijk bij zijn komst! Vroolijk pratende over allerlei zaken, het huisge zin betreffende, over zijn vader en zijn zusje, gaan zij den weg op naar huis, verwonderd nagestaard door tal van voorbijgangers, die zich maar niet kun nen begrijpen, dat zoo'n rijk heer met zoo'n een voudig burgerjuffertje wandelt. Eindelijk naderen zij het huis. Vader staat op de stoep en ziet hen reeds in de verte aankomen. Wat! Is die forsche, deftige mijnheer, aan wiens arm zijn vrouw wandelt, zijn zoon. Is dat zijn Frans? Spoedig zijn moeder en zoon het huis genaderd. Frans laat zijn moeder los en loopt op zijn vader toe, schudt hem hartelijk de hand en klopt hem op den schouder. »Wel, papaatje, kent u me nog; moeder zou me geloof ik, voorbij geloopen zijn op straat!" Een oogenblikje later zitten vader, moeder en Frans in de gezellige kamer achter den winkel. De deur van de kamer staat half open, opdat vader kan zien, wie er in den winkel komt. Frans moet natuurlijk van al zijn avonturen ver tellen. En onder het vertellen, krijgen moeder en ook vader de zekerheid, dat, hoewel Frans veel levenswijsheid heeft opgedaan, zijn hart onbedorven is, te Soestdijk logeert, was gekleed in een grijs wandeltoilet. Op de Maandag 1.1. te Schagen gehouden paardenmarkt, waren aangevoerd 235 stuks. De prijzen liepen van 60 tot 400 gulden. Het grootste gedeelte der aangevoerde exemplaren waren werkpaarden. Men schrijft uit Londen aan het U. D." Het koffiehuis van Krasnapolsky in Oxford- street, zooals men weet een navolging van dat te Amsterdam en opgericht omdat ook de Hol landers in Londen hun „Kras" wilden hebben, wordt met een gevaar bedreigd. De Belgische decorateur Chambon, aan wie de versiering der lokalen is opgedragen geweest, heeft de failliet verklaring aangevraagd van de Maatschappij, welke het koffiehuis heeft opgericht, omdat zij hem een groot deel van zijn vordering is schul dig gebleveu. Er zijn meer schuldeischers. In het geheel is de Maatschappij ongeveer 10.000 pd. st. schuldig en zij beweert niet te kunnen betalen. In eene vergadering van aandeelhouders werd besloten de schuldeischers met obligaties te betalen, maar de heer Chambon wil daarmede geen genoegen nemen. Men vreest, dat in de gegeven omstan digheden een faillisement niet te vermijden zal wezen. De heer Krasnapolsky te Amsterdam is bij de Londensche onderneming slechts in geringe mate betrokken. Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald, dat de jacht op wa terwild in die provincie zal worden geopend in den kring begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk in de gemeente Petten, in de ge meente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder „het Koegras", gelegen onder de gemeente Helder, op 15 Juli 1892; op het eiland Texel, met uitzondering van den polder „Eijerland" op 1 Sept. e. k., en op de overige deelen der provincie, dus ook in den polder „Eijerland" op 1 Aug. 1892. Ilet werk van een duiker. Gedurende eenige dagen is de duiker Engel hart van IJmuiden bezig met in het Zuider- Buitenspaarne te Haarlem het overblijfsel van den vestingmuur stuk te slaan, en met behulp van anderen boven water te brengen. Over dit gedeelte vestingmuur was reeds dikwijls geklaagd dat het groote last en gevaar voor de scheep vaart leverde en eindelijk is met de opruiming daarvan begonnen. Dat de wegruiming op die wijze geen gemak kelijk werk is eu eenige belangstelling wekt, laat zich begrijpen. Voortdurend wordt de duiker door een massa menschen aan den walkant en op de brug ga degeslagen. Het is dan ook een eigenaardig schouwspel hem te zien werken. Door zijn helpers wordt hem het duikerspak aangetrokken en de helm om het hoofd vastge maakt aan dien helm, waarin aan de voorzijde een paar glazen, waardoor de duiker zien kan, wordt een buis bevestigd, waardoor hem de lucht van boven wordt toegevoerd. Zoodra zijn toilet in orde is, wordt hij op een ladder geholpen, welke buiten boord hangt, en daalt de duiker, gewapend met bijl en hou weel, langzaam naar beneden en verdwijnt aan de oppervlakte van het water. Geruimen tijd ziet men niets dan bellen aan de oppervlakte van het water, het bewijs dat de duiker bezig is de stukken lostehakken; om die stukken wordt door hem een touw gebonden, waarna zij door zijn helper door middel van een catrol aan de mast van het vaartuig bevestigd, naar boven worden getrokken. Af en en toe schijnt het den duiker te be is gebleven. En moeder drukt haar jongen de hand en zegt, als hij zijn verhaal geëindigd heeft, met tranen in de goede, trouwe oogen: »je bent nog mijn eigen trouwe Frans!" «En nu eens over uw zaken, vader; hoe gaat het er mee?" »Och jongen," zegt vader, «slecht! Niet veel te doen en dan een hooge huishuur, zie je, dat geeft weinig verdienste. Als jij ons zoo nu en dan niet eens gesteund had, hadden we er nooit kunnen ko men. En wat je voor je zusje gedaan hebt, Frans, daar zijn we je allen erg dankbaar voor. Wat had er zonder jou van haar moeten worden?" »Nu, spreekt u daar nu niet over, dat was niets meer dan een staaltje van mijn plicht en een klein sommetje op afrekening van de schuld, die ik nog bij u heb. Hoe gaat het met Truitje? 't Zal me een heele meid geworden zijn. Laat eens zien, ze is nu negentien jaar!" »M e i d?" zegt moeder lachend. »'t Is een heele dame en ze zou vrij wat beter aan je arm passen, dan ik, ze zou daar niet, zooals ik, een gek liguur slaan." «En pas maar op, ze is niet op haar mondje ge vallen ook", voegde vader er bij. »Je zal heel wat werk aan haar hebben." «Waar is haar school?" zegt Frans op zijn hor loge kijkende, «het is juist vier uur, ze komt dus vrijik ga haar halen. Ik zal haar eens verrassen." »Ja", zegt moeder, «doe'dat!" en ze vertelt hem waar hij de school kan vinden. Frans gaat op weg en laat de beide oudjes alleen, die samen zoo veel over hun jongen te babbelen hebben. Frans staat al reeds eenine minuten voor de school. Zoo straks heeft de klok vier geslagen. Het kan dus niet lang meer duren. Daar komt eindelijk een jonge dame uit de school, die haast schijnt te hebben. «Zou zij het zijn?" Mij dunkt, ik meen nog wel iets in haar gezicht te her kennen De jonge dame komt nader. Frans laat haar voor- nauwd te worden; men ziet hem dan naar bo ven komen en met behulp van zijn helpers in het vaartuig klauteren, want mag hij zich onder water goed kunnen redden, daarbuiten is hij door zijn zwaar tooisel en vooral door zijn met lood bezwaarde schoenen hulpeloos. Het werk schiet intusschen goed op en men mag verwachten dat dien hinderpaal voor de scheepvaart spoedig zal zijn weggeruimd. Bij de Zondag jl. gehouden wielerwedstrij den te Schevcniiigeii had de heer J. J. Otto Bultman van Haarlemmermeer den zilveren krans te verdedigen, dien hij het vorige jaar had ge wonnen, en dien hij twee jaar achter elkander moest winnen om hem zijn eigendom te kunnen noemen. De afstand van 20 K.M legde hij af in 38 min. 124/5 sec., waarbij hij zijn' tegenstander ruim 1000 M. voor was, zoodat hij den krans ook voor de tweede maal glansrijk won. Bij nog twee internationale wedstrijden, dien dag aldaar gehouden, trad hij beide keeren met den len prijs nit het strijdperk. Nalatige Huurders. Het gerechtshof te Amsterdam wees dezer dagen een niet onbelangerijk vonnis inzake huur en verhuur. Een huurder van eene woning was namelijk niettegenstaande hem een gerechterlijke sommatie was beteekend, in gebreke gebleven, de ver schuldigde huur te betalen; hij werd door den verhuurder gedagvaard, opdat de ontbinding van het huurcontract het gevolg zou zijn. Tusschen den dag dier dagvaarding en den dag waarop de zaak moest dienen, bood de huurder het verschuldigde bedrag aan, hetwelk door den verhuurder, die de voorkeur gaf aan de ontbinding van het contract, werd geweigerd Yan het vonnis waarbij de eischer in het ge lijk werd gesteld, kwam de huurder in appel. Namens den huurder werd door Mr. J. Kap- peijne van de Copello gepleit, dat door het aan bod der huurpenningen, door consignatie gevolgd, de mora, zoo deze had bestaan, was gezuiverd en dus des verhuurders recht op ontbinding van het contract daardoor was vervallen. Pleiter betoogde dat uit art. 1302 4 B. W. volgde, dat de huurder door als nog aan zijn verplichtingen te voldoen, de ontbinding van het huurcontract kon voorkomen. Mr. A. Slotemaker L. Hz. optredende voor den verhuurder, voerde hier tegen aan, dat onze wet geen zuivering der mora kent, dat de in gebrekestelling vau den huurder, de verhuurder het recht geeft de ontbinding van het contract te vorderen en dat dit recht door een latere handeling van den huurder niet kan vervallen, daar anders het recht van een verhuurder om het contract met een nalatigen huurder te ver breken, op losse schroeven werd gesteld. Het hof vereenigde zich met stelsel, namens den eischer ontwikkeld en bevestigde het vonnis tot ontbinding van het huurcontract. De wenschelijkheid om hare plannen en denkbeelden in zeer ruimen kring bekend te maken, en daardoor de Natie in de gelegenheid te stellen er zich een oordeel over te vormen, heeft" dc Zuiderzee-Vereeniging geleid tot het besluit om eene volksuitgave het licht te doen zien. die voor zeer geringen prijs voor ieder ver krijgbaar wordt gesteld. Een technisch overzicht van het vraagstuk van Prof. J. M. Telders, daar toe welwillend beschikbaar gesteld; de Oecono- mische Beschouwingen van het Bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afslui ting met de verschillende bedijkingen en polders in kleuren zijn gedrukt, kan worden verkregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exemplaar aan de firma E. J. Brill te Leiden, de uitgevers der bij gaan en zegt dan eensklaps: «Dag Truitje!" De jonge dame loopt natuurlijk voort en doet net, alsof ze niets hoort. «Dag Truitje", herhaalt Franss, haar op zijde ko mende, «ken je me niet meer!" Truitje kijkt om en zegt eindelijk nu toch be grijpende, dat de onbeschaamde vreemdeling haar zeker moet kennen «Neen, mijnheer." «Het is wat moois, je bent toch Truitje Smit van den kruidenier!" voegt hij er plagend bij. «Ja, mijnheer, die ben ik, maar zijt u dan misschien Frans?" «Die ben ik", zegt deze. «Lieve, beste Frans!" roept Truitje en zonder zich aan de menschen te storen, vliegt zij haar broeder om den hals. Vroolijk pratende over aller lei zaken, vader en moeder betreffende, gaan broei en zuster arm in arm den weg naar huis op. Truitje kijkt trotsch naar haar broer en Frans ziet van tijd tot tijd met welgevallen naar zijn zusje dat er werkelijk als een echt dametje uitziet. Wat wordt er veel verhandeld tusschen die tweeTruitje vertelt van haar studiën en school en Frans van zijn reizen en triomfen. Zij zijn thuis, eer zij het weten en vinden vader en moeder voor de gedekte tafel. Dat is me eerst weer eens een ouderwetsch middagmaaltje, zooals Frans in langen tijd niet heeft genoten! Hij is niets verwend en doet zich met evenveel smaak te goed aan de eenvoudige burger pot, als voor 8 jaren toen moeder hem nooit genoeg kon opscheppen, tenminste Truitje kijkt schalks naar Frans en zegt tegen moeder, zacht, maar hard genoeg, om door den persoon in kwestie verstaan te worden«Nu, moeder, ik geloof, dat ze hem daarginds honger hebben laten lijden!" «Zeg eens, klein ding", zegt Frans, «weet jewel dat ik je op mijn arm gedragen heb en dat geheel Europa nu voor mij de knie buigteen beetje meer respect, asjeblieft!" «Respect, hoor dat eens moeder! Al buigt nu ook heel Europa voor jou de knie en al heb je mij nu Zuiderzee-Vereeniging, doet toekomen. De ver zending geschiedt van af Maandag 27 Juni e.k. Het centraalbestuur van den Nederlandsche roomsch-katholieken volksbond heeft een adres gericht aan II. M. de Koningin-Regentes, waarin wordt aangedrongen op wettelijke regeling om te verhinderen dat de door den werkman gestorte pensioengelden voor hem verloren gaan, voorts op nemen van maatregelen tegen „den verder- felijken invloed" van de coöperatieve winkelver- eeniging, op een strengere handhaving der Zon dagswet, en ten slotte op het instellen van Ka mers van Arbeid of Arbeidsraden. Voor Sequah aangezien. In Leeuwarden moet de vorige week het vol gende komische geval zich hebben voorgedaan. Een bruidegom uit Amsterdam moet te Leeuw arden trouwen en logeerde toevallig in hetzelfde hotel waar Sequah logeerde. 's Morgens komt het rijtuig met twee paarden voor het hotel. De koetsier en de palfrenier met bouquetjes op de borst. Spoedig was er een groote menigte nieuws gierigen, die meende, dat Sequah naar de zaal van v. d. Wielen zou rijden. Onze bruidegom keek wel eenigszins vreemd op, toen hij zooveel belangstelling voor zijn hu welijk zag, doch schreef dit aanvankelijk toe aan kleinsteedschheid van de Leeuwarders. Toen hij zich echter aan den ingang ver toonde in zijn feestkleedij, raakte het publiek nog meer in de war, temeer omdat zijn pos tuur wel eenigszins met dat van Sequah over eenkwam. Met een hoogrood gelaat stapte onze bruide gom in de koets, steeds meer kleurende, naar mate de menigte aangroeide, en hem begon toe te juichen. Nauwelijks waren de paarden in beweging of het volk wierp zich op het rijtuig, spande de paarden af en in weerwil dat de bruidegom protesteerde, trok men het "rijtuig voorbij de woning der bruid, die haar bruidegom voorbij zag rijden en in onmacht viel. Gelukkig kwam men weldra den wagen van Sequah tegen en zag het volk zijne vergissing in en liet onze bruidegom staan. De koetsier, die met de paarden gevolgd was, spande weer in en reed den bruidegom naar zijne bruid, die spoedig om de grap lachte. Dat de vergissing de vroolijkheid van de brui loftsgasten niet weinig verhoogde, laat zich be grijpen. We staan voor de waarheid van het gebeurde niet in, maar als het gebeurde, zooals men ons mededeelt, was 'teen aardige vergissing. (A. C.) Eenigen tijd geleden is er herhaaldelijk geklaagd, dat het beeld der koningin als stem pel voor de nieuwe zilveren munt zoo weinig gelukkig wa3 uitgevallen. In verband daarmede verneemt men, dat voor die munt thans een nieuwe -stempel wordt gesneden, en deze weldra ten gebruike van 's rijks Munt te Utrecht zal gereed zijn. Door mevrouw de weduwe Diemont is aan de Prins Hendrik-Stichting te Egiuoml aan Zee vermaakt een legaat vad ƒ2000, vrij van alle rechten. Zaterdagochtend van half elf tot half twaalf brachten de kinderen van alle scholen uit de stad Leeuwarden hunne hulde aan de vorst innen, door het zingen van eenige liederen op het hofplein. Ondanks de nu en dan neerval lende regenbuien is ook dit gedeelte der feest viering naar genoegen geslaagd. De beide Ko ninginnen hoorden de uitvoering voor een der ramen van het Paleis aan en werden door de menigte, waaronder veel geestdrift heerschte, ge- ook op den arm gedragen, daarin vind ik volstrekt geen reden, om eerbied voor je te hebbenlk kon je vrouw wel wezen." «Wel heb ik van mijn leven! Zeg eens, papaatje, je moogt je dochter wel een beetje inbindenis me dat een taal voor een jonge dochter van nog geen twintig? Zusje, zusje, het is maar goed, dat ik hier een maand of drie blijf, om eens op je te passen. Vindt je dat niet naar?" Truitje staat op, slaat haar armen om den hals van haar broer en zegt dan, met tranen in de oogen: «Neen, dat vind ik heerlijk!" Op dergelijke wijze praten broer en zuster nog een geheelen tijd. Vader en moeder hebben er schik in. 's Avonds heeft Frans met vader een ernstig gesprek over de zaken. Hij tracht zijn vader over te halen,' om de zaak aan kant te doen. Hiervan wil de onde man niets weten. Het leven van een leeglooper kan hem niet bevallen. Zie, als de huur nju maar niet zoo hoog was, dan kon hij wat geld in de zaken steken en dan zouden ze zeker wel beter gaan. Dat knoopt Frans in de ooren. Hij zoekt den vol genden morgen den huisheer op en heeft met dezen een lange beraadslaging; de notaris komt er bij te pas. 's Middags aan tafel, toen zij weer met hun vieren, gezellig bij elkaar hadden gezeten en moeder zich juist gereed maakt, om de tafel af te nemen, zegt Frans: «Wacht even, mamaatje, blijf even zitten, ik heb nog een woordje te zeggen, vul jij, Truitje, nog eens de glazen met bier." Truitje doet dit, haar broeder verwonderd aan ziende. Als zij daarmede gereed is, zegt Frans, zijn glas 'opheffende«Ik verzoek u allen, de glazen op te heffen en met mij te drinken op den nieuwen eigenaar van dit perceel!" Met deze woorden reikt hij zijn vader de notariële acte van eigendom van het huis over. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2