Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 26 Juni 1892. durig toegejuicht. Het viel in het oog zoo aller liefst Koningin Wilhelmina zich jegens de kleine zangers betoonde. Na den afloop dezer ovatie had de aangekon digde rijtoer door het dorp Stiens plaats. °Ver volgens begaven de Vorstinnen zich naar de harddraverij, waar zij te ongeveer half drie aankwamen. De jeugdige Koningin was gekleed in haar Friesch kostuum, hetgeen onder de aan wezigen eene onbeschrijfelijke geestdrift ver wekte. De uitslag van de harddrij verij was als volgt: den Koninginnenprijs verwierf no. 8, Jonge Ta bor II, van Roele te Buikslootde eerste premie no. 17, Carl, van Kuys te 's Gravenhage en A. A. v. d. Berg te Haarlemde tweede no. 6, Kenau Hasselaar, van v. d. Berg te Haarlem de derde no. 22, Koningin, van Florijn te Rot terdam. In een manufacturenwinkel in de Jonker- fransstraat te Rotterdam, vervoegde zich Dins dagavond een als heer gekleed persoon, die, als blijkbaar stom, door gebaren te kennen gaf een paar manchetknoopen te moeten hebben. Aan zijn verzoek werd voldaan, waarna hij met een gouden tientje betaalde. Toen hem daarop geld teruggeven was en hij dit opgestoken had, ver gat hij een oogenblik zijne rol van doofstomme, door „dank u" te zeggen. Dit wekte argwaan bij de winkeljuffrouw, aan wie bij nadere be schouwing het in betaling genomen gouden tientje dan ook niet echt toescheen. Inmiddels had de heer de winkel verlaten en was spoor loos verdwenen. Het tientje werd aan het poli tiebureau in de Meermansstraat gedeponeerd en van daar ter keuring naar een goudsmid gebracht die verklaarde dat het hoofdzakelijk uit lood was vervaardigd, doch zoo meesterlijk nagemaakt, dat hij zelf geneigd zou zijn geweest het voor echte munt aan te nemen. De Koningin en de Regentes schonken f 1200 aan de algemeene armen te Leeuwarden en de Koningin /"400 aan de weezen van het nieuwe stadsweeshuis aldaar. Te Zwolle hebben de Sequahvereeringen tot een straatgevecht aanleiding gegeven. Toen de „wonderdokter" na een zitting, waarin hij drie patiënten behandeld had, naar zijn hotel op de Groote Markt was teruggekeerd, werd hem door een menachenmassa, die men op 4000 per sonen schat, een ovatie gebracht. VandeGroote Markt trok men zingende de stad door, en on derweg raakte men met een troep socialisten slaags. Er vielen heel wat klappen, en 't slot was, dat de politie eerst na heel wat inspanning de rust kon hertellen en een der belhamels meë" naar 't bureau nam. Zeventien malen achtereen had de dokter haar een dochterken gebracht en hoe vurig zij ook naar een zoontje verlangde, het had haar niet gebaat, tot jl. Donderdag, toen haar acht tiende telg een jonkske bleek te zijn. Men kon de moeder, die te Hendrik Ido Am bacht woont, wel in haar vreugdetranen was- schen Donderdag jl. zou te Bergen op Zoom een korporaal in 't huwelijk treden. Van hooger hand was de toestemmieg afgekomen, doch de benoodigde stukken kwamen niet aan. Goede raad was duur. Het gewone uur, waarop de huwelijken gesloten worden op het raadhuis, verstreek en nog altijd geen stukken. De gasten waren gekomen en men begon reeds lustig feest te vieren, daar alles voor de bruiloft in gereed heid was gebracht. Terwijl de bruiloftspret reeds lang in vollen gang was, kwam 's avonds om 9 uur eindelijk bericht, dat de stukken aangekomen waren. Groote vreugdeIjlings toog men in feestelijke stemming naar het raadhuis en daar werd nog dien zelfden avond het huwelijk voltrokken. De trouwpartij op dit ongewone uur trok niet weinig de aandacht. In Amsterdamsche bladen wordt melding gemaakt van een Perzischen oogarts Goodam Kader, die vele blinden geneest, welke door Nederlandsche oogheelkundigen van erkende be kwaamheid waren opgegeven. Dagelijks komen er een groot aantal blinden in het lokaal aan den Binnen-Amstel te Am sterdam en de meesten verklaren met den dag in beterschap toe te nemen. Onder de patiënten zijn vele verpleegden uit de werkinrichting voor blinden op de Heerengracht. De directeur dezer inrichting schijnt dus met de zaak bekend te zijn. Goodam Kader strijkt een zalf onder de oog leden, wat den lijders gedurende eenige minuten pijn bezorgt, maar zij getroosten zich die om de gevolgen. - Een weduwnaar in 't Friesche dorp N. had met zijne gehuwde buurvrouw afgesproken, bij nacht hun dorp te verlaten en in stilte naar Amerika te vertrekken. Werkelijk gaven zij in den nacht van 15/16 Juni daaraan gevolg. Groot was de ontsteltenis der huisgenooten, toen zij 's morgens opstonden en op de tafel met krijt stond geschreven „Wij zijn vertrokken naar Amerika." Het schijnt echter dat de beide landverhuizers een hinderpaal op hun weg hebben ontmoet, want Zondagnacht zijn ze teruggekeerd. De man, die door zijne vrouw zoo onverwacht was ver laten, verkiest haar nu niet meer in huis te hebben. Onder de landloopers, die Maandag voor de rechtbank te Utrecht terechtstonden, was, naar het U. D. meldt, een zoon van een geacht Nederlander, nog geen dertig jaar oud, toegerust met veel van wat eene beschaafde omgeving en eene wetenschappelijke opleiding kunnen ver schaffen, reeds eenmaal in het bezit geweest van een kapitaalhij had zich al herhaaldelijk doen opnemen, en hoorde het nu weer met de groot ste onverschilligheid aan, dat hij naar de „kolonie" verwezen werd. Leert vooral uw kinderen het gorgelen. Het groot aantal kinderen, dat jaarlijks sterft aan een der gevaarlijkste ziekten, de diphtheritus, is bekend, in alle kringen is men overtuigd, dat het een der verradelijkstte ziekten is welke be staat. Een der beste voorbehoedmiddelen tegen slijm vliesontsteking bestaat in het gorgelen. Doch daar kinderen het vooral niet gemakkelijk kun nen, is het van 't grootste gewicht hun aanhou dend er toe aan te sporen, dit telkenmale te doen, b. v. 's morgens na 't ontwaken, of na 't ge bruiken van hun middagmaal. Het zal niet lang duren of zij verstaan die kunst, een der voor naamste bestrijdingsmiddelen tegen de diptlieritus. Wanneer kinderen aan die ziekten lijden, is het dubbel moeielijk om hun het gorgelen te leeren; bovendien helpt een enkele maal niet; het is dus van 't grootste gewicht een zoo een voudig en goedkoop middel aan te wenden, dat de zuiverheid van den mond bevordelijk is. Binnenkort zal eene komeet te zien zijn, hoogstwaarschijnlijk met het bloote oog. Het is die van Winnecke, welke den 8en Juli ongeveer tachtigmaal helderder zal zijn dan op het tijdstip harer ontdekking. Thans staat zij in den grooten beer, maar den 8en Juli bevindt zij zich in het sterrenbeeld de tweelingen. De gemeenteraad van Alkmaar besloot tot het verleenen eener jaarlijksche bijdrage van f 2500 aan het bestuur der te Alkmaar op te richten Ambachtsdagschool en tevens te voorzien in de lokalen daarvoor benoodigd. Op het door ingezetenen der gemeente Eieiloo verzonden adres aan de IIoll. IJz. Spoorweg-Maatschappij is gunstig beschikt, zoo dat trein 125 van Amsterdam 's avonds onge veer 10 u. 30 min. weder aldaar stopt, tot het uitlaten en opnemen van reizigers. Te 's-Gravenhage is eene vergadering ge houden van de Orde der Vrijmetselaren, ter verkiezing van een Grootmeester, in de plaats van den heer Van Diggelen, die bedankt heeft. Gekozen is: de heer G. Vas Visser, te Amster dam. Te Groningen is overleden mevrouw de wed. Slot geb. Riedel, die den leeftijd van 100 jaar en zes maanden bereikte. Een belangrijke prijsvermindering van het kalfsvleesch wordt te Den Helder aangekon digd, van 30, zegge dertig cents het Nederlandsch pond. Op de voordracht voor hoofd der O. L. school te Haringbuizen, gem Barsingerhorn, zijn geplaatst (alphabetisch) de heeren B. Fransz te Beemster, J. de Groot te Winkel, G. Holle te Westzaan, C. de Jong te Sandpoort, F. Kos ter te Schagen en A. Plaat te Zuidscharwoude. De heer Davenport (Sequah) ontving van de gezamenlijke werklieden van de werkplaat sen der Staatsspoorwegen te Zwolle een prach tige en kostbare zweep met goud gemonteerd. Te Amsterdam zijn het vorige jaar 234 huwelijken gesloten, waarbij de vrouw niet kon schrijven, 21 waarbij de man die kunst niet verstond en 17 waarbij noch man noch vrouw een letter op papier konden zetten. Buitenland. Toen Prins Bismarck jl. Dinsdag naar de kerk reed om de trouwplechtigheid van zijn zoon bij te wonen, slingerde een man een groot pak ket in het rijtuig van den prins. Het pakket vloog Bismarck tegen de borst. De prins schrikte, maar graaf Herbert greep het pakket en wierp het naar het hoofd van den man, die er mede gegooid had. Er klonk uit het volk een „Heil Bismarcken eenige Duitsch-nationalen wierpen zich op den man, die zeker gelyncht was ge worden, als de politie hem niet beschermd had. Op het bureau van politie vertelde de man, dat hij Ferdinand Lorenz heette en uit wraak had gehandeld. Hij riep steeds„Hij verdient niet andershij heeft mij met voeten getreden." Men vermoedt, dat de man krankzinnig is. Het pakket zat vol geschriften en er stond buiten opYoor Bismarck en de openbaarheid. Een Duiisch dokter uit Montevideo bezocht onlangs prins Bismarck. De dokter had den prins een adres te over handigen van de Duitsche kolonisten uit Uru guay. Dr. Brendel zegt, dat Bismarck er bleek, vermoeid en verouderd uitzag. Hij bewoog zich moeilijk en het kostte lienr veel instanning, zich rechtop te houden. Zijn ademhaling was zwaar en onregelmatig Prinses Bismarck, die hem overlaadt met blijken van genegenheid, leidde het gesprek met takt en bekwaamheid.Haar geheugen was veel beter dan dat van den prins. „Eerlijk gezegd", gaat dr. Brendel verder, „ik koester de overtuiging, dat in geen geval de oud-rijkskanselier weder den last op zijn schouders zou kunnen nemen, dien hij zou moeten torschen, indien hij weder aan het hoofd der openbare aangelegenheden kwam te staan." De orkaan, die onlangs een spoortrein bij Agram van de rails wierp en daarbij een paar wagons tot op een afstand van dertig meters in de lucht slingerde, had op dat punt niet zijn grootste kracht. Het centrum van den storm lag eenige minuten verder en daar zijn o. a. op een terrein van 50 hectaren 160.000 zware eiken en beuken tegen den grond geworpen. Zij liggen in allerlei richtingen dooreen en vormen een voor het oogenblik onbeschrijflijken chaos. Natuurlijk zijn ook vele huizen vernield; gelukkig echter is maar éen mensch, een herder, om het leven gekomen, die door een nedervallenden boom ver pletterd werd. Koningin Victoria is Dinsdag jl. het 56ste jaar harer regeering ingetreden. De grieken zijn een gevaarlijk volk. Ge durende de algemeene verkiezingen in de maand Mei, zijn er voorgevallen: 92 moorden, 7 ge vallen van manslag, 8 gevallen van overlijden zonder bekende oorzaak, 250 aanvallen met wa pens, die 75 personen hebben gewond en 43 beroovingen, 13 personen zijn spoorloos verdwe nen. Een Fransch grensbeambte heeft dezer dagen een eigenaardige smokkelarij ontdekt. In een mand duiven, welke voor een pnjsvlucht uit België kwamen, werden een aantal gevon den, die opgevuld waren met kostbare Brusschel- sche en Mechelsche kant. Zij zaten in een mand, waarin ook levende duiven waren. Toen men, door de onbeweeglijkheid van eenige duiven, achterdocht kreeg en de mand opende vlogen die levende weg. Manden met duiven zullen nu bijzonder nauw lettend onderzocht worden. De kleine Koning van Spanje heeft weer eens het Hofgezin (thans te Royat buiten) in rep en roer gebracht. Hij werd plotseling ver mist en toen men in doodelijken angst hem overal zocht, vond men hem eindelijk op het tooneel van het Casino, waar hij in een soort van potse- makerskleedij geheel in zijn eentje voor de ledige banken allerlei fratsen maakte. Hoe hij er kwam wordt niet gemeld. In Amerika vervaardigt men tegenwoor dig touw, dat hoofdzakelijk bestemd is om ge bezigd te worden bij schipbreuk, bij kleine vaar tuigen, kortom in alle die gevallen, waarin het bovendrijven van het touw van gewicht kan zijn. Dit touw wordt vervaardigd van katoen met een inwendige kern van aan elkander passende cylindervormige stukken kurk, waar omheen zich een netwerk bevindt van katoenen koordjesdit is nogmaals omgeven door den dikke laag vlecht werk eveneens van katoen vervaardigd. Zulk touw is buigzaam, zinkt niet in het water en heeft een voldoend weerstandvermogen. Bij een dikte van 25 mM., heeft het een draagkracht van ongeveer 500 kg. In de scholen van een aantal Luxemburg- sche gemeenten is een gedrukt plakkaat aange bracht, waarop de kinderen lezen dat jaarlijks in de 160.000 kroegen des lands 70 millioen kan jenever wordt verbruikt, kostende 150 mil lioen fres.dat van de 125 000 sterfgevallen 25 000 aan misbruik van sterken drank te wijten zijn, en dat de bevolking met 14, het drankver- bruik met 37 pet. sedert 15 jaar is toegenomen en tevens de gevallen van waanzin met 45, van zelfmoord met 80, van bedelarij en landlooperij met 150 pet. enz. EE1V SPECULANT. „Mijnheer Forster, mag ik u een oogenblik onder vier oogen spreken?" „Kom maar binnen." Zij waren te samen in het afzonderlijk kantoor van den chef der firma Forster. „Wat is er van uw dienst?" vroeg de heer Forster. „Ik meende, mijnheer John, dat wij onze zaken afgehandeld hadden." „Dat hebben wij ook, mijnheer, en zoo als gij zelf gezegd hebt, tot uwe volle tevredenheid." „En wat is nu de reden, dat ge mij wenscht te spreken?" „Ik wilde u de hand van uw dochter vragen." „Wat? mij de hand van mijn dochter vra gen? Heb ik dat goed verstaan? Heb ik dat werkelijk goed verstaan, jongmensch? Wel 't is om te lachen. De jongste kantoorbediende van de firma Behrends komt met een geheime zending uit Chicago te Londen, volbrengt zijn taak flink, dat moet ik zeggen, ik betuig hem daarover on verholen mijn tevredenheid, breng hem, wat ik anders nooit doe, in mijn huiselijken kring, hij dineert bij mij, musiceert met mijn dochter, doet 's middags een rijtoertje met ons, neemt voorgoed afscheid, en den volgenden ochtend staat hij weer voor mijn oogen en vraagt mij de hand van mijn dochter! Weet ge wel, dat mijn dochter drie miljoen'dollars mee ten huwelijk brengt, terwijl gij niets anders bezit dan uwe stoutmoedigheid en uw knap gezicht? Nu, ik vergeef u die scherts. Mijn compliment aan mijnheer Behrends. Adieu." „Vergun mij nog een enkel woord te zeggen eer ik heenga. Zoudt ge mij het zelfde antwoord gegeven hebben, als niet de onbemiddelde kan toorbediende, maar de deelgenoot in het handels huis Behrends, dat over een kapitaal van vijftien millioen dollars beschikt, de eer had gehad voor u te staan?" „Hm, ja dan zou er wel over de zaak te spreken geweest zijn. Mijn dochter heeft er trou wens ook een woordje in mee te praten. Intus- schen zijt ge nog geen deelgenoot in de firma Behrends..." „Neen, tot nog toe, niet, maar ik kan het worden. Wilt ge mij een schriftelijk bewijs geven, dat ge mij de hand van uw dochter belooft, zoodra ik deelgenoot in de firma Behrends ben? De schriftelijke toestemming vari uw dochter, om het niet te vergeten, heb ik al. Ik moest u ook verzoeken wel te bedenken van welk voordeel voor de beide zaken een verbintenis tusschen de beide huizen zijn zou. Maar dat weet gij beter dan ik." „Mijnheer Behrends! Nog een woordje onder vier oogen. De zaak is afgehandeld, mijn zen ding volbracht, nu had ik nog een verzoek." „En dat is? O, ik begrijp het al verhoo ging van salaris zou je toch gekregen hebben." „Neen, dat bedoel ik niet ik zou wel deel genoot in uw firma willen worden." „Wat? Heb ik dat goed verstaanJongmensch je droomt. Ha, ha, ha! Mijn jongste kantoor bediende, die niets bezit dan wat verstand en een stouten speculatiegeest wil aandeel in mijn firma hebben! Wie heeft ooit zoo iets beleefd „Vergun me nog een vraag, mijnheer Berends, eer ik heenga. Zoudt gij hetzelfde antwoord ge geven hebben, als degene, die het gewaagd had u dit voorstel te doen, niet een uwer kantoor bedienden was, die niets anders bezit dan ver trouwen om met zijn krachten wel door de we reld te zullen komen, zoudt gij, vraag ik nogmaals, datzelfde antwoord gegeven hebben, als degene, die nu voor u staat, in de aange name positie was de schoonzoon van mijnheer Forster in Londen te zijn?" „En ben je dat?" „Ja, dat zon ik meenen. Ik kan het tenminste worden. Mag ik u verzoeken dit eens te lezen? „Ha, ha, ha, zeer goed! Als als, hm, een gewaagde speculatie.maar 't is toch wel te begrijpen.in ieder geval voordeelig voor de zaak." „Wilt ge dus in mijn verzoek toestemmen, mijnheer Behrends? Ik wist wel, dat het altijd uw wensch was in nadere relatie met de firma Forster te komen. Mijn zaakwaarnemer, die in de voorkamer wacht, zal, als gij wilt dadelijk het contract opmaken." „Halt, jongmensch, dit moet ik u nog zeg gen als je deelgenoot in mijn firma bent, dan niet weer zulke gewaagde speculaties, de maat houden Een jaar later zag men door de straten van Londen een jong paar in eene elegante equipage rijden: Mr. John en echtgenoote, de deelgenoot in de firma Behrends Co., te Chicago. H E n it X I B<; u w n. Beroepen bij de Herv. Gem. te Alkmaar dr. J. A. Cramer, pred. te Nederhemert. Wegens de vele vacatures in de ring Rijp der Herv. Kerk is door het klassikaal Bestuur van Alkmaar de ring Noordscharwoude aange wezen, om de Kerkelijke gemeente te Scher- merhorn hulp te bieden. Burgerlijke Stand. Gemeente Oudkarspel. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: 19 Juni. Klaas Wortel, jm., 25j. en Maartje Ton, jd., 21 jr. Jacob Rus, jm., 32 jr., en Guurtje Bommer, wed. van Pieter de Jong, 45 jr. OverledenGeene. Geboren18 Juni. Hendrica Maria, dochter v. Cornelis Weeland en Elizabeth Zwart. Ernst z. v. Cornelis Weeland en Elizabeth Zwart. Marktberichten. PURMEREND, 21 Juni. Aangevoerd: 467 stapels Kaas, kl. f 30.-p. 50 KG.2564 Kg. Boter, f 1.— a f 1.10 p. Kg. Eieren f3.50 a f4.— p. 100 stuks. Schagermarkt niet ontvangen. HOORN, 23 Juni. Kleine Kaas f 30,—, Commissie f29, ALKMAAR, 24 Juni. Aangevoerd: 564 stapels Kaas, wegende 166765 Kg. Kleine f 30. Commissie f29.50 i Middelbare f30. 122 HL. Granen, als: 18 Tarwe f6.a f 0.0 Rogge f0.a f0.0.13 Gerst f 0.ld. Chev. f5.30 a f0.- 76.0 Haver f3.40 a f3.87; 6 Boonen, Paardeb. f0.a f 0.Bruineb. f8.— a f9.50; Citroenb. fa fDuivenb. f0.a f Witteb. f 15.a f—0 Kanariezaad f 0. a f—0 Rood Mosterdz. faf—.— Geel mosterdz. f 0.a f 0 Kool zaad f0.— a f—Lijnzaad f—a f 1 Karweizaad f .af Blauw Maanz. fa f10 Erwten, Groene f—a f—.— 9 Grauwe f 18.a f Vale f—a f—.-; Witte f—a f—

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3