„Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 10 Juli 1892. is; gehoord het daartoe betrekkelijk voorstel des voorzitters en de terzake gehouden besprekingen heeft goedgevonden aan adressanten te kennen te geven a. dat, na al hetgeen reeds vroeger, zelfs bij her haling, in dien geest, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie door hem is aange wend, en met het oog op het telkens bekomen beslist afwijzend antwoord, het thans niet meer op zijnen weg ligt, bij genoemd college verder daarop aan te dringen noch in billijkheid zulks van hem kan verlangd wor den, waar de Gedeputeerde Staten o. m. schre ven al de hun ten dienste staande middelen te zullen aanwenden om te beletten, dat een last, die bij de bestaande regeling, door een deel der ingezetenen en door een groot aan tal niet tot de gemeente behoorende personen moet gedragen worden, op de gemeente in haar geheel worde gelegdhetgeen inderdaad het hoogst bedenkelijk gevolg zoude zijn van de inwilliging van het in het adres uitgedrukt verlangen b. dat het nimmer in de bedoeling gelegen heeft de tienden tot een hooger bedrag te heffen, dan in verband met het daaraan on derworpen land telken jare zal blijken te be lmoren, waarom dan ook nu de totaalopbrengst gebleken is ruim f 700 te bedragen, aan ieder tiendschuldige één cent per snees van het door hem over het jaar 1891 betaalde zal worden teruggegeven, zoodra de gemeentekas zulks toelaat. c. dat bij de aangevoerde grieven om dit woord te bezigen tegen de verplichte tiend heffing voor alles in het oog behoort te wor den gehouden, dat in ieder geval reeds de geldleening ter betaling van de kosten van het verloren proces te dier zake met deszelfs ge volgen groot /"8200 op de geheele gemeente drukt, en zij, die gedurende het laatste tiental jaren, onder de gemeente Zuidscharwoude land gebruikt hebben, van elke tiendenbetaling ten eenenmale zijn vrijgesteld geworden, in tegen stelling van de landgebruikers onder de ge meente Noordscharwoude, waar niet alleen tot het jaar 1887 toe tienden zijn geheven maar zelfs voor korten tijd over de voorlaatste jaren alle toen achterstallige tienden door de be trokken personen zijn aangezuiverd moeten wordenwaarom dan ook gevraagd mag wor den of oppositie, die aanvankelijk tegen de verplichte tiendheffing alhier bestond, alhoewel in de betaling geenszins bleek, wel geheel billijk was? Wegens ernstige ongesteldheid van zijn vader, is Sequah genoodzaakt naar Engeland te vertrekken. De laatste séance te Zwolle had daarom jl. Zaterdagavond plaats. Toen het in de maand Juni des nachts somtijds vroor, stak de landbouwer W. te Dinx- perlo aan de einden van zijn boekweitveld een vuur aan, zoodat den volgenden morgen, terwijl in den heelen omtrek alles bevroren was, W's veld niets van de vorst geleden had. Yele per sonen kwamen naar den uitslag zien en zullen het ook verder toepassen, daar de onkosten slechts gering zijn. Het telegram door den heer A. van Assen gericht 11. Zondag aan den voorzitter van den sociaal-democratischen Bond, met verzoek tot voorlezing aan de in „Constantia" vergaderde menigte, luidde aldus: „Aan den ontslagenen heer Geel. „Al zijt ge mij vreemd, ik wensch u geluk met uwe herkregene vrijheid en neem ter waar deering van dat feit deel in de feestviering die op dit oogenblik uwe geestverwanten in de hoofd- berichten. Dat kon niet; want ik was »logé" en wanneer ik in mijn ééntje zou worden betrapt in de balzaal, »zou men daar heel wat over te zeggen hebben." Het was bekrompen van mij, dat ik dit niet zelf had ingezien. Na langdurig beraad werd nu overeengekomen, dat Kareisen en ik samen naar het Casino zouden gaan en dat wij Mathilde dan zouden afhalen, wan neer er minstens drie dames zouden aanwe zig zijn. Toen wij haar verlieten, werd ons nogmaals op het hart gedrukt, in geen geval terug te keeren, alvorens dit minimum-getal dames in de Casino-zaal zoude worden aangetroffen. Met de verzekering, stipt deze aanwijzing op te volgen, verlieten wij haar. In de balzaal aangekomen, was de eerste dien wij ontmoetten, de gemeente-secretaris; toen mijn vriend hem vroeg, waarom zijne echtgenoote er nog niet was, werd eenigszins ontwijkend ten antwoord ge geven: zij zal iets later komen zij kon onmoge lijk eerder, Ook de ontvanger was reeds in de zaal, maar zonder vrouw en dochter; hij scheen evenals wij om te zien naar de schoone sekse. Toen wij naar de vrouwelijke leden zijner familie vroegen, gaf hij ons te verstaan, dat deze niet gewoon waren dfeeersten te zijn, »om door de gansche stad te worden rond gedragen." De kantonrechter liep mede eenzaam en verlaten rond, doch scheen zich dit niet bijster aan te trekken. In vertrouwen deelde hij ons mede, hoe zijne vrouw en dochtert zich in het hoofd gesteld hadden, niet op het bal te verschijnen, voordat andere dames zouden komen opdagen. Na een goed half uur was de geheele mannelijke bevolking van Veenoord in de zaal; maar van doek- teren Eva's geen spoor! De gehuwden wisten niet wat te doende onge- huwden begonnen ongeduldig te worden. De muziek begon een schoone wals, een uittartende polka, maar zij bracht geen enkelen voet in beweging. De toestand begon pijnlijk te worden, maar geen der huisvadcgfiMurf'do er aan denken, het uitdruk- stad des rijks vereenigt. „Aan die betuiging echter deze bede: „Wees dankbaar voor een Koninklijk genade betoon, dat ten laatste macht voor recht, billijk en menschelijkheid deed wijken. Betoon u in uw verdere leven die daad van vorstelijke groot moedigheid steeds waardig. En eindelijk: Moge uit de doorgestane be proeving het plichtbesef over n vaardig zijn ge worden, dat een braaf mensch ook behoort te zijn een ordelievend burger, buigende voor de majesteit des gezags en voor de wetten des lands. „Leve de Koningin en hare moeder, uwe Wel doenster A. YAN ASSEN, oud-lid van de Staten van Friesland. Als een bijdrage voor de kennis van het bijgeloof ten plattelande, schrijft men aan de Zutph. Crt. het volgende uit Borculoo: „Voor eenige dagen geleden stond in uw blad te lezen, dat er te Gelselaar door menschen was ingebroken. Mis hoorAls het menschen geweest waren, dan zouden ze wel iets hebben meege nomen. En dat is niet gebeurd. De menschelij ke natuur zoo eenigszins kennende, zeggen we daar-' omdaar zit wat anders achter. En dat daaraan niet getwijfeld mag worden, bewijst het volgende feit's Daags na de inbraak stond de peperbus op tafel. Een der huisgenooten zou er naar grij pen en weg was het ding, omdat de bus nu onder tafel lag, zonder dat er liokus pokes was gezegd. Ra, ra, hoe kan dat? „Maar er zijn nog vreeselijker dingen gebeurd. Hoor maar's Nachts zou men waken. Het werd donker. Men stak een lantaarn aan, ging er mede naar de schuur en.... pst! uit gaat het licht. Weer aangestoken, nog eens naar de schuur, weer pst.!... Nog eens hetzelfde geprobeerd, tot vijfmaal toe, maar in de schuur was de duisternis niet te verdrijven. Eindelijk verdraaide de lamp het branden heelemaal. „Den volgenden nacht weer gewaakt, maar nu de scheen de booze het licht niet te schu wen de aangestoken lampen bleven branden. Maar o wee! toen de menschen, nadat zij zich even verwijderd hadden, weer binnenkwamen was de lamp in een hevig slingerende beweging, terwijl de muren op hunne fondamenten stonden te dansen en de zolder heen en weer wiegelde. Erg gevaarlijk. Gelukkig kwam er geen brand en was na een paar minuten alles weer bij 't oude. „Een oogenblik later kwamen een paar kat ten de kamer binnen op zoo'n vreemde, geheim zinnige wijze, dat men argwaan koesterde. „Zal ik ze maar dooden?" zegt de toevallig aanwe zige veldwachter. „Met plezier," antwoordt de heer des huizes. De veldwachter trekt het zwaard heft het op, zal toeslaan, maar hij kan geen lid meer verroeren. Stokstijf blijft hij daar staan, met het moordend staal dreigend boven zijn hoofd. Stijf van schrik stonden de aanwezigen dit schouwspel aan te staren, zoodat niemand flauw viel. De katten lachten natuurlijk in hun vuistje en gingen bedaard dit tooneel verlaten. Den volgenden dag krijgt men toch een der katten te pakken. „Verzuipen!" luidde het dood vonnis. Gauw in een zak gedaan. Goed dicht gebonden. Maar groote griezeligheid: daar krijgt de binder een gevoel, alsof hem een dikke aal door de handen glijdt. De kat vliegt als paling tegen den zolder aan, komt als poes weer op den grond terug en maakte zich uit de voeten. „Bovenstaand verhaal bevat een kort résumé van de praatjes, welke in deze streken tegen woordig de ronde doen. Wij schrijven 1892." Op het land van den heer Avis te Ylitl- wouri, bevindt zich eene koe, die twee kalve ren zoogt. kelijk gegeven consigne te overtreden. Nadat van onderscheidene zijden voorstellen waren gedaan en verworpen, nam men de proposite van den ontvan ger aan, om zich gezamenlijk naar de koffiekamer te begeven en onder een glas wijn de beraadslagin gen voort te zetten. In plechtigen optocht ging het daarheende balcommissarissen vormden, met loome schreden de achterhoede. Spoedig zat men om de groote tafel, de wijn maakte weldra de tongen los, er werden aardige zetten ten beste gegeven en het gehuwde deel der noblesse van Veenoord werd zoo vroolijk, alsof men nooit getrouwd was geweest. Dat men onder deze omstandigheden van lieverlede het schoon geslacht begon te vergeten, was laakbaar, doch laat zich hooren en wat erger was, ook de Veenoordsche jongelingschap begon in het onvermijdelijke te be rusten en het slechte voorbeeld der eerzame huis vaders te volgen. Zoo wat een uur lang had ik in dat dol gezel schap vertoefd, tóen ik opnieuw de muziek in de danszaal hoorde weerklinkenik haastte mij, daar heen terug te keeren. Wat daar zich aan het verbaasde oog vertoonde, deed mij ontroeren. Het tart alle beschrijving. Wat was er gebeurd? De dames, die thuis ge ven waren, zaten vruchteloos te wachten en dit geschiedde met echtvrouwelijk ongeduld. Zij begre pen er niets van. De eene meende te moeten duchten, dat haar man iets overkomen was, de andere begon te ge- looven, dat de hare voor eenigerlei verleiding be zweken was. Maar de naakte waarheid kon geen enkele bevroeden! Eindelijk was eene dienstbode uitgezonden, om eens poolshoogte te nemen; de gemalin van den burgervader had den koetsier met die eenigszins kiesche zending belast -om kort te gaan, meiden en knechts begonnen zich in de danszaal te ver eenigen. Allen hadden de opdracht, om te informeeren, »waar meneer gebleven was". De dienende klasse, welke in de ledige zaal geen spoor van hare gebieders gevonden had, schudde Het eigenaardige van dit geval ts echter, dat de moeder van het tweeling het gezelschap van i hare zusters verkoos boven dat van hare kin deren. Eene andere koe trok zich het lot der kleinen aan en ontfermde zich over deze veriatenen. Deze stiefmoeder leeft nu met de kleinen zoo vreed zaam alsof het haar eigen kinderen waren. Het j aarlij ksch concours van den Provin cialen Noordhollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, zal in 1893 te Winkel plaats hebben. Reeds is eene voorloopige com missie uit de ingezetenen benoemd, om de eerste stappen te doen, tot het welslagen van dit feest. De gewassen in den Groetpolder staan uitstekend; werken zon en droogte samen, dan belooft alles een rijke oogst. Men schrijft ons Op Zondag 3 Juli 11. werd te Alkmaar in het café „Centraal" eene vergadering gehouden met het doel om een bond te stichten van Zang gezelschappen ten platte lande, benoorden het IJ. 14 gezelschappen waren vertegenwoordigd. Nadat de vraag: „Zal men een Zangersbond als bovengenoemd, oprichten," met ja was be antwoord en besloten was dat de bond zoowel gemengde als mannenkoren zou omvatten, werd overgegaan tot de benoeming van een voorloopig bestuur. Hiervoor werden benoemd de hh. J. Vis, te Oudkarspel, voorzitter; D. Kuilman, te N. Nie- dorp, secretarisJ. Koster, te N. NiedorpP. Stadt, te Schagerbrug; L. v. d. Oord, te Koe dijk. De vertegen woorde gezelschappen waren van Oudkarspel, N. Niedorp, Schageabrug, Zijdewind, Koedijk, Twisk, Avenhorn, Limmen, Westzaan, IJmuiden, Koog-Zaandijk, Wormerveer, Wormer en Krommenie. Verder werd aan het voorloopig bestuur op gedragen om een ontwerp-reglement op te ma ken dat later ter behandeling zal worden voor gedragen. Het 29e Christelijk Nationaal Zendings- feest, dat "Woensdag op het buiten „Meer en Berg" nabij Heemstede is gehouden, kan met het oog op het heldere weer als uitstekend ge slaagd worden beschouwd. Dit uitgestrekte bui ten met haar mooi natuurschoon leent zich uit stekend voor het doel, om de bezoekers ruim schoots de gelegenheid te verschaffen van de schoone natuur buiten te genieten. Ten onge veer 1 uur waren van de 12 duizend voorradige programma's, welke ook tot toegangsbewijzen dienden, reeds alle op 500 na verkocht, waaruit blijkt hoe druk dit feest is bezocht. Tal van booten en 7 feesttreinen brachten uit alle rich tingen de menschen aan. De openingsrede werd gehouden door den heer dr. G. J. van der Flier predikant te 's-Gravenhage, ongeveer ten half tien. Buitendien traden op de vier spreekge stoelten nog 14 sprekers op, van wie de heer dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, volgens het feestprogramma de slotrede hield des middags ten 5 uren. Door de leden van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland werden onder leiding van den heer "W. van der Blij, directeur van de Vereeniging tot verbetering van kerkge zang te Utrecht, verscheidene meest stichtelijke liederen gezongen, welke klinkende onder het groene geboomte een plechtigen indruk maakten. Akke de Jong, die door haar vrijer door een pistoolschot ernstig verwond werd, heeft ge heel hersteld het armhuis te Drachten verlaten en is thans zoek. Bij haar vertrek zeide zij naar hare woonplaats Houtigehage te gaan. Daar zij het hoofd en eene gedacbtenwisseling kon natuur lijk niet uitblijven. Toen was door eene Bet, een vroolijke ziel het voorstel gedaan, om eens een dansje te wagen. Dat geniale denkbeeld vond bijval de muziek was er immers? Het surrogaat-bal nam een aanvang en het orkest, dat bloedverwanten en vrienden onder de dansen den telde, bleek in de wonderlijke saturnaliën be hagen te scheppen en voldeed gewillig aan de be velen van een, die zich als dansmeester opgewor pen had. Wat mij betreft, ik ging naar de koffiekamer te rug, om mijn vriend op de hoogte te stellen van de eigenaardige wending, die de zaak genomen had. Nu was het gebeurde dra als een loopend vuur verspreid. Eenige leden van den raad, buiten zich zeiven van woede over den smaad, dien dit bal was aangedaan, wilden de gemeente-veldwachters ont bieden; de vrees, dat ook deze mochten verlokt worden om mee te dansen, deed meer koelbloedigen hun dit ontraden. De jongelui wilden de koffiekamer uitstormen, om er een »jolige pan" van te maken zooals zij dit zeer prozaïsch uitdrukten; alle autoriteiten van vaders eu voogden waren noodig om dit te beletten. Nu begon een ampele beraadslaging. De kanton rechter was van oordeel, dat nu dé zaak eenmaal zoo ver gekomen was, het 't best was om ze maar op haar beloop te laten, hier rustig een glas wijn te blijven drinken en verder maar af te wachten. Hij merkte terecht aan, dat het dansend perso neel eindelijk wel eens moe zou worden; de rent meester was van een tegenovergesteld gevoelen en bewees de gegrondheid zijner opvatting door eene gelijkenis, aan de edele jacht ontleend. De burgemeester vond die gelijkenis niet juist. Daar men nu ongemerkt op het terrein van 't jacht vermaak gekomen was waarvan eenige aanwezigen groote liefhebbers waren, varieerde het gesprek be paaldelijk op dit thema. Iedereen had een aller merkwaardigst jachtavontuur te verhalen, dat hij na zijn plechtige verzekering zelf had bijgewoond. Op de geloofwaardigheid viel dus niets af te dingen. voor den rechter van instructie te Heerenveen moest verschijnen, kreeg een Rijksveldwachter last haar de dagvaarding te beteekenen, doch „Mooie Akke" is nergens te vinden. In de duinen van Terschelling is eene oude munt gevonden van koper, een weinig grooter dan een rij ksdaalder. Aan de voorzijde staat een wa pen bestaande uit eenen staanden leuw, gedekt door eene kroonop de keerzijde staan twee gekruiste pijlen, waarboven een kroontje en waaronder een sterretje. Links van het kruis staan de let ters O. IÏ. en rechts S. M. Het jaartal op de voorzijde is 1675. Uit Leeuwarden wordt gemeldEene van mannen uit de volksklasse uitgaande oproeping is aan de ingezetenen gedaan, tot oprichting van een „Oranjebond". Het doel is hoofdzakelijk het onderhouden en aankweeken van de opgewekte liefde tot het Oranjehuis, zonder politieke neven bedoelingen. Bij voldoende belangstelling, wenscht men zich ook op meer practisch terrein te be geven, nl. het oprichten van arbeidsraden, het stichten van een ziekenfonds, enz. Maandagavond 11 uur brak er op de Fok te Heereiiveen, midden in de bebouwde kom der gemeente, een hevige brand uit bij den vee- en vethandelaar B. de Vries. Binnen enkele oogenblikken stond het geheele met vet en huiden gevulde pakhuis in lichte laaie. "VVeldra waren de spuiten van Schoterland Haskerland en Aengwirden en die van de vrij willige brandweer te Heerenveen aanwezig, doch zij konden niet beletten dat het geheele pakhuis uitbrandde. Het gelukte echter het woonhuis te behouden, ofschoon het heel wat waterschade heeft gebad. Te half een was men den brand meester. Alles was verzekerd. Niettegenstaande de adressen, ingediend door verschillende inwoners van Velseu aan H. M. de Koningin-regentes om het gevraagde ontslag van den burgemeester dier gemeente, den heer J. C. Enschedé, niet aan te nemen, heeft deze toch besloten, hoewel dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen, bij die aanvraag om ontslag te volharden. Woensdagmorgen had op het terrein, 't welk is ingericht als hindernisbaan bij de cave- lerie kazerne te Haarlem, de kapitein Leijds het ongeluk bij eene sprong over een walletje zijn rechterbeen te breken. Na te zijn verbon den is hij op zijn verzoek ter verpleging in het hospitaal opgenomen. Uitslag Muziekwedstrijd te Weesp. Vijfde concours van den Noordhollandschen bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen gehouden jl. Zon dag en Maandag op de terreinen der Kon. Ca caofabriek van de firma C. J. van Houten en Zoon. Fanfarecorpsen, 3e afdeeling: le prijs verg. zilv. med. aan „Zaandijks Fanfarecorps" Zaan dijk, met 42 punten; 2e pr. zilv. med. „Con cordia", Oostzaan, met 31 p. 2e afdeeling: le prijs verg. zilv. medaille aan „Fanfarecorps" Broek in Waterland, met 48 punten; 2e prijs zilv. med. Edams Fanfarecorps". Edam, met 44 punten, 3e prijs „Concordia" Beets met 35 punten, le afdeeling: le prijs, verg. zilv. med. „Muziekkorps dd. Schutterij" Hoorn met 33 p. 2e prijs eerediploma „Sted. Muziekkorps" Pur- merend met 25 p. Harmoniegezelschappen, le afdeeling: le pr. verg. zilv. med. „Sted. Muziekkorps" Alkmaar met 41 p., 2e prijs verg. zilv. med. „Exelcior", Wormerveer met 40 p., 3e pr. br. med. „De Adelaar" Weesp, met 30 punten. De kantonrechter wilde iets ten beste geven, dat het vorige in de schaduw stelde, toen hij door eene hem welbekende stem geroepen werd; nauw had hij, aan die roepstem gehoor verleenende, de koffie kamer verlaten of alle vergaderden volgden hem naar de balzaal, waar een ware heksensabbath was los gebroken. Het ongeduld der vrouwtjes thuis was namelijk eindelijk eu ten laatste uitgeput geraakt, toen ook hare afgevaardigden niet wederkeerden; eenigen harer hadden 't niet langer kunnen uithouden, en wat hare lieve oogen in de ontwijde danszaal moes ten aanschouwen, was wel in staat om eene flauwte of het tegenovergestelde daarvan in 't leven te roepen. Nog meer gades waren er gekomen, die haar echtgenooten met welgekozen bewoordingen voor de voeten wierpen, dat deze het schandaal met voor bedachten rade aangericht en tegenover de dienst boden haar vernederd hadden. Het aantal wederhelften, die 't wachten moede geworden waren nam voortdurend toezij overlaad den de mannen, die vruchteloos betoogden, dat zij zich geheel aan de gemaakte afspraak hadden ge houden, met bittere verwijten en de dienstbare geesten met slordig gestileerde volzinnen. Een deel van de dienstboden, uitgaande van de cynische overweging, dat men ze toch allemaal niet kon wegjagen, liet zich niet uit het veld slaan door dit tooneel van echtelijk ongenoegen en danste lus tig voort; eenige spotvogels, die zich op het orkest begeven hadden, deden tot aanvuring van den strijd lust nu en dan een oorverdöovend trompetgeschal weergalmen. Ik keek nu eens om naar mijn vriend, ik dacht aan de vrouw van mijn gastheer. »Zeg Willem", zei ik tot hem, »ik geloof dat er nu minstens drie dames gekomen zijnje zoudt nu met een gerust geweten je vrouw kunnen gaan halen." Willem ontroerde en hij scheen voor naderend onheil beducht te zijn. Toch liet hij zich overhalen, om niet langer te dralen en wij verlieten het oorlogstooneel

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2