Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 24 Juli 1892. Een smid te Gasselteruijveen had reeds eenige malen ontdekt, dat er machineolie uit een kannetje in de smidse verdween, en sprak hier over met zijn knecht. Deze gevoelde zich geraakt en antwoordde op ietwat korten toon dat hij ze niet opdronk. Eenige dagen later en wel jl. Woensdag, moest er des avonds nog gewerkt worden. Na eerst het avondeten genoten te heb ben, wilde men nog een poos voortwerken. Toen men in de smidse kwam, vond men een dief. Een rat stak namelijk den staart door den hals der flesch en likte dien daarna af. Het kinderfeest, dat bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin in Friesland zal worden gehouden, wordt op groote schaal voorbereid. In eene te Heerenveen gehouden bijeenkomst van hoofden van scholen, is eene commissie van drie leden benoemd, om te onderzoeken of er te Beet- sterzwaag in de bosschen gelegenheid is voor eene feestviering met ongeveer 2000 kinderen. De Ned. Tramway-Maatschappij heeft kosteloos vervoer der jeugdige feestvierenden toegezegd. Op zekeren dag, een tijd geleden, bood iemand den stationschef der Holl. IJz. Spoor wegmaatschappij te 's-IIage de weddenschap aan, dat hij voor één dubbeltje heen en weer van Den Haag naar Amsterdam zou reizen. De chef nam het ongeloovig aan. Eenige dagen later ging onze man het station binnen met twee per ronkaartjes (5 cent), stapte in den sneltrein naar Amsterdam, waarin ter wille van den spoed de kaartjes niet werden gecontroleerd, vond in de hoofdstad een door hem aangeschreven vriend met een perronkaartje voor hem gereed staan, verliet daar het station en betrad het weer met een tweede perronkaartje, nam toen weder (zon der plaatsbiljet) plaats in den bliksemtrein naar Den Haag enkwam den chef het bewijs leveren dat hij, dank zij der verbeterde con trole, inderdaad voor tien cent in de le klasse heen en weer was geweest UtrDagbl.) Men schrijft uit Edam aan de N. R. Ct.: Zondag jl. werd deze gemeente bezocht door een gezelschap van circa 15 heeren, die per stoomtram alhier waren gekomen. Zij die deze keurig gekleede heeren de stad zagen binnen komen, konden weinig vermoeden dat allen „arme" socialisten waren, leden van een „propaganda- club" te Amsterdam. Het duurde niet lang of de deftige „heeren" gingen huis aan huis nummers van „Recht voor Allen", en van andere socialistische geschriften, onder de deurposten steken en aan kinderen van 5 a 6 jaar werden op straat tal van papieren uitgereikt. Voor de kleinen een groot vermaak! Zij gingen een vuurtje maken en de politie moest oppassen dat er geen ongelukken plaats hadden. Tot zoover kon de grap, als het eene grap kon genoemd worden, er mee door, doch verder ge beurde er iets anders. Op schuttingen en netge- schilderde deuren werden briefjes geplakt, waarin de bekende grieven tegen de kapitalisten, enz. waren opgesomd. Die briefjes, aan de achterzijde met lijm besmeerd, zijn zeer moeilijk te verwij deren zonder de verf te beschadigen. Toch wer den ongevraagd tal van briefjes opgeplakt. De politie liet de heeren socialisten stil begaan, waar zij hunne geschriften verspreiden, doch zij verzocht hun het aanplakken te laten. Wij willen volledigheidshalve nog mededeelen, dat de heeren hooge hoeden droegen met een rood veertje als onderscheidingsteeken. Zij gele ken wel kapitalisten. De algemeene vergadering van de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst heeft den 12den o. a. op voorstel der afdeeling Lei den, besloten, aan te dringen op de invoering van den Midden-Europeeschen tij dj als in het belang der gezondheid. Ook werd nog besloten tot plaatsing van een borstbeeld van Donders in het gasthuis van ooglijders te Utrecht. Dat een blinde door zijn hond langs den weg wordt geleid, is geen zeldzaamheid, trou wens, velen zullen zich nog wel den blinden porder herinneren die in den Jordaan te Am sterdam door zijn hond met bewonderenswaar dige nauwgezetheid bij al zijn klanten werd wilde zoo gaarne mijne Elsa een betere opvoeding geven. Pogingen om op nieuw aan het tooneel te worden verbonden mislukte. Mijn eertijds zoo schoone stem was en bleef weg. De familie van weerszijden lieten niets aan ons ge legen liggen. Ik was ten einde raad. Uit mijn too- neelleven herinnerde ik mij hoe eene verarmde gravin in haar onderhoud voorzag, door van tijd tot tijd onder een valschen naam te gaan bedelen. Ik be sloot een dergelijke proef te nemen. Het gelukte mij boven verwachting. Door af en toe vermomd uit te gaan, kon ik zoo veel bijeenbrengen, dat ik onze tegenwoordige wo ning kon huren, en dat ik mijn lieve Elsa eene pas sende opvoeding kon geven. Wel stuitte het mij tegen de borst het op zoo'n vernederende wijze te moeten doen, maar de liefde voor mijne dochter deden mij alle bezwaren over 't hoofd zientot ik kennis maakte met u, mijnheer van Duren. Hoe het kwam weet ik niet, maar zooveel is zeker toen u mijn naam wenschte te weten gevoelde ik mij gedrongen u mijn waren naam en niet den aan- genomene te zeggenSpoedig daarop kwaamt gij in onze buurt wonen. Ik verwachtte en vreesde tevens een bezoek van u. Om kort te gaan ik was verlegen hoe te handelen. Dit zal u mijn eenigszins zonderling gedrag èn als buur èn als gesluierde bedelares verklaren. Telkens was ik op 't punt u alles te vertellen en dan weer kwam ik tot andere gedachten. Hoe 't zij ik zweeg. Toen zag ik, een moederoog ziet scherp, hoe gij voor elkaar een innige liefde opvatte. Ik moest toen gesproken hebben, rondgeleid. Deze week echter zag men in de Reestraat een zwaar beschonken man, die een hond aan een touw had. Het trouwe dier trok zijn zwaai enden baas langs den straat en boeg seerde hem met alle inspanning naar zijn huis in de Laulierstraat. Een ieder toonde medelijden met den hond en walging voor den dronkaard. De burgemeester van het dorp zal zijn 50-jarig jubileum vieren, en een inteekenlijst voor eene passende hulde circuleert bij de inge zetenen. Toevallig komt die het eerst bij Rooien Han nes, den strooper, die aanstonds gemoedelijk tee kent voor vijftig gulden. Daarna komt de lijst bij een der wethouders, die, onthutst over een voorgaan, dat hij met geen mogelijkheid volgen kan, even bij Hannes aan loopt en hem vraagt of hij dat meent. „Natuurlijk!" zegt Rooie Hannes. „Maar, kerel, je hebt immers geen vijftig centen in de wereld „Neen, mijnheer! dat heb ik ook niet" is des stroopers bescheid „maar de burgemee ster en ik kennen elkaar al zoo lang! En ziet u: ik ga er voor zitten!" In den IJpolder vertoonen zich in de uien zeer veel wormen of maden, die de bollen geheel doorknagen en de stengels doen verdor ren. Het nieuwe badhuis van de afdeeling Al li- maar der vereeniging „Het Witte Kruis" zal eerstdaags aldaar worden geopend. De tarieven zijn zoo laag gesteld, dat zij voor niemand een beletsel behoeven te zijn om van deze nuttige inrichting gebruik te maken. De heer Ooms heeft zich bereid verklaard, aan den roeiwedstrijd tusschen Marken en,Mon nikendam, bij gelegenheid van hét Olympia- feest (24 Juli), deel te nemen. Kwaadwilligen hebben den bekenden hard draver „Marianne", van den heer Witteveen te Ramverd (Fr.), in een der pooten gesneden. Het dier is kreupel en komt daardoor niet uit. De dader van deze laaghartige handeling is niet bekend. Tengevolge van de vermindering van eigen- geërfde boeren in de gemeente Barsingerhorii (geen plaats komt te koop, of zij wordt door uitwonende heeren als geldbelegging aangekocht) alsmede door stijging der armoede en dienten gevolge grooter uitgaven van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur, wordt de hoofdelijke omslag (gemeente-belasting) in deze gemeente van jaar tot jaar bezwarender. Vooral wordt zulks gevoeld te Kolhornlieden, die vroeger, toen hier groote verdiensten waren, niet werden aangeslagen, moeten thans, met mindere welvaart, betalen, tengevolge waarvan dan ook in de laatstgehou den raadszitting een aantal bezwaarschriften in zake den hoofdelijken omslag te behandelen wa ren. HAARLEMSCHE ZANGERS IN BRUSSEL Maandagmiddag te 3 uur had in de Salie de la „Grande Harmonie" te Brussel, de prima vista wedstrijd plaats, van den division d'hon- neur (eere-afdeeling). Slechts twee vereenigingen traden daarin op, nl. „la Réunion Lyrique" van Malines (Meche- len) met 104 en „Crescendo" van Haarlem met 52 zangers, beide cijfers volgens het feestboekje. De jury bestond uit vreemdelingen, geen en kele Hollander bevond er zich onder. Zooals ge woonlijk was de jury bij loting aangewezen. De namen der juryleden zijn Rischkof, Bras- sinc, Camille Devos, Lenders, Metsdag en als suppléant Renard Camouer. Het eerst trad de Mechelsche vereeniging op. Deze jury hield, beter dan die van Zondagmor gen in het oog, dat prima vista zang beteekent zang op het eerste gezicht en dat derhalve de zangers niet te lang tijd moeten hebben om de noten aan te kijken, voor begonnen wordt. Tot onze groote verwondering bleven de zan gers van Mechelen na hun optreden in de [zaal, maar wij vernamen dat „Crescendo" daarin had toegestemd. doch kon niet. Meermalen liep ik wanhopig dit armzalig vertrekje op en af, mij afvragende hoe toch te handelen. Juist heden was ik meer verward in mijn gedachten dan ooit. Daar hoorde ik u beiden de trap opkomen; ik wilde vluchten, doch zag er de onmogelijkheid van in. Daarop wilde ik mij haastig weder vermommen, doch de moed en kracht be gaven mij." Uitgeput eindigde zij zeggende »Elsa kunt gij mij mijn schandelijk gedrag vergeven?" »en gij mijnheer van Duren zult gij mij niet geheel verachten om mijne zwakheid?" Elsa vloog weenend hare moeder om de hals en vurige kussen gaven meer dan woorden te kennen wat zij voor hare moeder gevoelde. Toen Elsa hare moeder weer losliet nam Ernst zijne Elsa bij de hand en hare moeder naderend sprak hij»Hoe zou ik u verachten, gij, die al was het op eenigszins vreemde wijze, haar, die ik boven alles liefheb, ge lukkig trachtte te maken. Thans echter vraag ik u mij dat voorrecht te gunnen door uwe toestem ming te geven voor onze liefde." Natuurlijk werd die niet geweigerd en vroolijk keerde het drietal huiswaarts. Hier brachten zij den avond echt ge zellig door terwijl de verloofden hun geluk juist toe schreven aan de vermomming van Elsa's moeder tot een gesluierde bedelares. Einde. De uitslag van dezen wedstrijd die het ver schil in omvang in aanmerking genomen voor „Crescendo" zeer moeilijk was, is zooals reeds per bulletin is bekend gemaakt, als volgt: La Réunion liryque de Malines 1ste pr. met gelukwensch der jury; „Crescendo" 2de pr. met algemeene stemmen. Maandagavond trad „Crescendo" in het con cours voor een verplicht en een vrij nummer op, in het Théatre de la Madeleine met Zanglust van Amsterdam, les Choeurs Réunis te Herstal, la Réunion liryque van Malines en SociétéMu- sicale de Dison. In de jury voor dezen wedstrijd zitten twee Hollanders, de heeren Verhey en "VVolff, drie Duitschers Fleisch, Münch en Oberdorf en zes Belgen t. w. Bernard, Yan Wolfzem, Hemleb, Tilman, Cornelis en als suppléant Bosselet. De zaal waar de vereenigingen moesten optre den was reeds denzelfden morgen geheel uitver kocht. Het heeft „Crescendo" niet mogeu gelukken, een prijs te behalen. Ook „Zanglust" was niet gelukkig. De Belgen versloegen de Hollanders. De „Société Musicale de Dison" behaalde met 10 van de 11 stemmen den eersten, de vereeni ging uit Malines met 7 van de 11 stemmen den 2den prijs. Meer was er niet te vergeven, hoewel wij ge dacht hadden dat allicht eene eervolle vermel ding voor dezen wedstrijd zou zijn uitgereikt. Het prachtige „Théatre de la Monnaie" was van onder tot boven opgepropt met menschen. Dit gedeelte van het concours is voorwaar niet het minste. En hiermede is dan ook het concours te Brus sel weer geëindigd. Hebben onze beide Haarlem- sche liedertafels ook al niet die prijzen kunnen behalen, welke wij hun zoo gaarne toedachten, ze keeren toch niet met leege handen terug. De kelen zijn nog niet schor en de moed is niet verflauwd. Neen, laat inderdaad de moed niet verflauwd wezen! Hoe aangenaam het ook is, bekroond uit den strijd terug te keeren, die strijd leere ook aan lien die hem voerden wat hun nog ont breekt, wat er voor hen nog te leeren valt. Doen de kampiopnen van den zang dit, dan zal hun succes zeker een volgende maal nog grooter wezen. Laat ik hier nog aan toevoegen, dat „Onder linge Oefening" (directie Presburg) Zondagavond ook den 2den prix d'excelence heeft behaald. (H. Dbl.) Bij de internationale roeiwedstrijden, die Zondag te Brussel gehouden werden, viel een aanhoudende regen. Toch waren er vele men schen aan het kanaal van Willenbroeck en ook en ook de Koning kwam om 3 uur vergezeld van zijne ordonnansofficieren, om de eerste drie wedstrijden bij te wonen. Aan den strijd, die vooral tusschen de Hallan ders, Franschen en Belgen zeer spannend was, werd door 18 verschillende roei vereenigingen deelgenomen. Op de 2000 meter (in den derden wedstrijd) behaalde de Burgemeester Van Tienhoven, van de roei vereeniging „Amstel", van Amsterdam, den tweeden prijs, in 8 min. 22 sec. De eerste prijswinners legden den afstand af in 8 min. 17 seconden. De zesde wedstrijd was vooral belangrijk. Er werd prachtig geroeid. Met slechts x/2 sec. won de Parijsche ploeg het van „de Amstelzonen" uit Amsterdam. De Parij zenaars behaalden den eersten prijs in 7 min. 19 sec., de Amsterdam mers den tweeden in 7 min. 19 4/2 sec» Aan de wedstrijden van Maandag werd door de Neder landers slechts deelgenomen in het nummer „oude vier". „Are en ciel" van Parijs kwam het eerste aan, „Barbe bloue" van Brussel tweede, „Ruy Bias" van Boulogne derde. „De Geuzen" van de vereeniging „De Amstel" waren vierde, non- placé. Bij de andere nummers werden de prijzen alle door Belgische roeiers behaald. Het aantal ingeschreven paarden voor de harddraverij te Leeuwarden Maandag gehouden was 14, als „Dibbels," van den heer A. Side- rius, te Leeuwarden; „Jonge Tabor II", van den heer J. Roele, Buiksloot; „Wilhelm III", van den heer C. Persoon, te Haarlem„Jonge Dib bels", van den heer J. van der Meer, te Oen- kerk; „Koningin", van den heer D. J. Florijn, te Rotterdam„Graaf Adolf', van den heer D. M. Anema, te Achlum; „De Nette," van den heer K. Kramer te Wolsum; „Vlieg" van den heer H. Smids, te Hardergarijp„Emma", van den heer H. Oneides te Bolsward; „Geroldine", van den heer A. Wassenaar, te Haren; „Ussan", van den heer A. Wassenaar, te Sint Anna Pa rochie; „Sador", van den heer W. A. Ockhorst, te Rotterdam; „Krylaty", van de heeren Coets de Bossen, te Amersfoort, en F. F. Leopold, te Breda; „Augusta", van den heer G. de With, te Sint Anna Parochie. Prijs „Sador", le premie „Jonge Tabor II," 2e premie „Krylaty". Een zeer talrijk publiek woonde den belang- wekkenden wedstrijd bij. Maandag trof een landbouwer te Maarsc- veen een treffend verlies. Zijn zoontje, een jon gen van 11 jaar ongeveer, maakte een koeien touw aan een balk vast om voor zijn kleiner zusje ophangertje te spelen. Daar de kruiwagen, waarop hij stond, kantelde, was treurige ernst het gevolg. De kleine meid liep terstond naar binnen om hulp, maar vóór die was toegeschoten was de knaap een lijk. Woensdagnacht, omstreeks 2 uur, is in den schoenwinkel van den heer Van Leur, Weesper- straat te Amsterdam, ingebroken. De nachtwa ker Jacob Kuit, die door eenige bewoners van de Weesperstraat is aangesteld, ontdekte dat twee personen een spiegelruit indrukten, met het ken nelijk doel om te stelen. Hij liet ze dus onge moeid begaan, tot hij zijn kans schoon zag om hen, met een inmiddels aangeroepen agent, mees ter te worden. Beide inbrekers zijn thans in ver zekerde bewaring. Terwijl in ons land de rupsenplaag zich ook in het beetwortelgewas begint te vertoonen, kan het volgende wellicht dienstig zijn mede te deelen. In Westfalen, waar zich ook de rups in de bietenvelden vertoont, heeft men een uitste kend resultaat verkregen door eenden, vooral jonge eenden, in de bietenvelden te jagen. Deze dieren onderzoeken zeer nauwkeurig de bieten- planten en weten in een oogenblik tijds vele rupsen te vangen. De oude eenden zijn minder geschikt, daar deze te onbeholpen zijn. Alle po gingen, die men in Westfalen deed om de rup sen te dooden, namelij kbestrooien met kalk, het aanleggen van diepten of dammen van kaf, waren geheel nutteloos. (N. v. d. D.) Hoewel de officieele opening van de ten toonstelling van den boekhandel en aanverwante vakken in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam eerst tijdens de algemeene vergadering van Augustus zal plaats hebben, is reeds Maandag het publiek tot de zalen toegelaten. Toen de klok 10 uur wees, nam de voorzitter der tentoonstellingscommissie het woord en bracht staande te midden der aanwezigen, inzenders en belanghebbenden, aan allen die door hunijveri- gen arbeid gemaakt hadden dat de tentoonstelling in zoo'n korten tijd en met zooveel goeden smaak is opgesteld geworden, een woord van welge- meenden dank. Moge, zoo eindigde hij, deze ten toonstelling getuigenis geven van de beste ver standhouding tusschen vreemdeling en landge noot en moge het resultaat voor allen voordeelig zijn. Met een hartelijk hoera! werd deze toespraak begroet en onmiddellijk daarop waren alle ma chines aan den arbeid. Het geheel maakte een voortreffelij ken indruk. De brigadier der rijks veld wacht Van den Broek, te Noord wolde, die zich in den laatsten tijd herhaaldelijk onderscheidde bij het ontdek ken van misdrijven, is Donderdag 11. bijna het slachtoffer van zijnen dienstijver geworden. Herhaaldelijk was er bij den veenbaas A. Mul der te veld staande turf ontvreemd. De brigadier surveilleerde, gelukkig in gezelschap van den zoon van den heer M., toen Donderdagvond de turfdief verscheen. Niet vermoedende, dat hij be spied werd, nam hij eene behoorlijke hoeveelheid baggelaar mede. Op zijnen terugweg werd hem door Van den Broek de pas afgesneden. Hij som meerde den dief zijnen naam op te geven, doch in stede daarvan greep deze den brigadier aan, en er ontstond eene korte, maar hevige worste ling. Ongelukkig geraakte Van den Broek met den eenen voet in een drogen greppel en sloeg achterover. Terstond wierp zich de turfdief op hem en trok een gevaarlijk mes. Op hetzelfde oogenblik verscgeen de zoon van den heer M., dieop het gerucht van den strijd was toege sneld, en terwijl deze den booswicht aangreep, slaagde de nog steeds onderliggende brigadier er in, na groote inspanning, hem zijn mes te ont wringen. Toch kostte het nog veel moeite zich van den dief meester te maken. Het bleek nu te zijn G. J. B., een man, die reeds herhaalde lijk veroordeeld werd, eenmaal zelfs tot 5 jaar gevangenisstraf, en die in weerwil van zijne 70 jaren, nog steeds berucht is wegens zijne woest heid en reusachtige lichaamskracht. Men meldt uit Bergen 'op Nadat de laatste avonden rustig verloopen wa ren, werd Maandagmiddag het verbod op de sa menscholingen opgeheven. Onmiddellijk maakte weder eene bende gepeu pel gebruik van de verleende vrijheid, door bij den aanvang en het eindigen der oefening van het heilsleger de bezoekers te achtervolgen onder het zingen van parodieën op de heilsliederen. De politie en maréchaussée waren weder ge noodzaakt, de bezoekers tegen baldadigheden te beschermen. Gelukkig bleek een krachtdadig optreden niet noodig te zijn. Ten einde mogelijke ongeregeldheden te keer te gaan, is Dinsdag tegen 7 uren namiddags de schutterij onder de wapenen geroepen. De Erfprins van Waldeck en Pyrmont is Woensdag te Soestdijk aangekomen. Z. D. H. zal aldaar verblijven tot Zaterdag. Aanstaanden Maandag begint de gewone zo- mervacantie van Koningin Wilhelmina, welke vier weken zal duren. De kasteleins (andere tapperijen bestaan hier niet) te Koedijk hebben wijziging verzocht der politie-verordering om voortaan 's avonds tot elf uur te mogen tappen. Het is hier eenigs zins: „als het kalf verdronken is, dempt men de put." Bij den kolfwedstrijd den 18 Juli te Scher- nierlioi'u gehouden, heeft de heer P. Oudejans aldaar den prijs, de heeren S. Jonker en P. Poel van Beemster de 1ste en 2de premie gewonnen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2