Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 24 Juli 1892. PRIJS-BILJARTEN c. HINKE, Woensdagmorgen is wederom iemand te Haarlem voor de zooveelste en zooveelste maal de dupe geworden van sluwe kooplieden in ma nufacturen. Nu was het de wed. T, wonende Lange Poel laan, die daar voor weinige dagen een nering is begonnen in bier, sigaren enz. Eerst kwam er een vrouw bij haar en vroeg een fl. limonade, waarop kort daarna een jongeling van omstreeks 20 jaar een glas bier bestelde. Deze had een mooi stuk stof voor een fantasiepak bij zich dat hij vrouw T. te koop aanbood, maar daar deze geen lust had tot koopen en ook den prijs te hoog vond (veertig gulden) kwam de koopman tot f 27.Vrouw T. bleef weigeren, waarna zij zich wilde verwijderen maar toen door de vrouw die eerst ingekomen was iets in het oor werd gefluisterd, waarmede zij te kennen gaf dat vrouw T. het stuk maar koopen moest, daar het haar wel een gulden meer waard was en zij het dan van vrouw T. terug zou koopen en zich even zou verwijderen. En alzoo gebeurde het dat vrouw T. de dupe werd van menschen, voor wie zooveel en herhaaldelijk gewaarschuwd is door de dagdladen. De vrouw is natuurlijk niet gekomen om het stuk over te nemen. Bij onderzoek is gebleken dat het bijna geheel waardeloos is. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van belangstellenden gebracht, dat zich, tot bevordering van de belangen der Nederlandsche vrouwen ter gelegenheid van de in 1893 te Chicago te houden tentoonstelling, eene commissie gevormd heeft, bestaande uit jonkvrouw J. de Bosch Kemper te Amsterdam, presidente; jonkvrouw E. barones van Zuylen van Nijevelt te 's-Gravenhage; mevrouw E. Gom- pertz, geboren Jitta, te Amsterdammevrouw de douairière Klerck, geboren gravin Van Hogen- dorp, te 's-Gravenhagemevrouw A. G. Schmitz, geboren Van Etten, te Amsterdam; mevrouw Scholten, geboren Commelin, te Amsterdam. De bevolking van 's Rijkswerkinrichtingen te Veeiihuize» bedroeg op 1 Juli 2386 verpleeg den. Gedurende het eerste halfjaar van 1892 wer den 859 man opgenomen, 1170 ontslagen en overleden 57. De vrouwelijke verpleegden zijn thans in de voormalige militaire strafgevangenis te Leiden. De jaarlijksche.paardenmarkt te Hoofddorp zal gehouden worden op Maandag 25 Juli a. s. Buitenland. Een vreeselijke moordaanslag had Woens dag te Herlijn plaats. Een ontslagen tuiniers knecht, Grüneberg genaamd, drong op klaar lichten dag in het bureau van den nieuwen stedelijken tuinaanleg, het Victoria-park, waar zich de directeur Maechtig en zijn eersten tui nier Clemens en een bediende bevonden. Laatst genoemde werd door Grüneberg het bureau uit geworpen; daarop loste Grüneberg twee schoten op den vluchtenden Clemens en wierp zich ver volgens op den directeur, dien hij door drie re volverschoten zwaar gewond ter aarde deed stor ten. In weerwil dat er velen toegesneld waren, kon Grüneberg door de levendige straten ont vluchten en was hij tot 's namiddags door de politie niet te vinden. De directeur is in zijn vak ook in het buiten land bekend. Wraakzucht wegens zijn ontslag heeft Grüneberg tot deze misdaden geleid. In de maand December 11. stelde eene mme. Apparuti, modiste en redactrice van een mode-tijdschrift, in hare salons te Parijs een prachtigen mantel van 300.000 frcs. ten toon, bestemd voor de Keizerin van Rusland. Onder voorwendsel van hen in de grove win sten te doen deelen, welke de reusachtige be stellingen van het Russische Hof beloofden, wist zij van allerlei industrieelen, magistraatspersonen en ambtenaren aanzienlijke sommen te verkrij gen, bij wijze van bedrijfskapitaal, naar het schijnt tot een gezamenlijk bedrag van drie millioen frcs. Toen het echter op betalen aankwam, be zocht mme. A. hare geldschieters en zeide, dat men aan het Hof talmde met het zenden van geld. Zij had er echter twee aanzienlijke vrien dinnen, en zou naar Petersburg gaan om het haar verschuldigde te innen. Zij is ook vertrok ken maar daar men niets van haar vernam, deed men onderzoek en het bleek dat men aan het Russische Hof zelfs van het bestaan van mme. A. onkundig was en haar derhalve noch de ten toongestelde mantel, noch iets anders was besteld al had zij haren geldschieters allerlei brieven met het Keizerlijk zegel en telegrammen voor gelegd. Ook bleek, dat zij iemand 250.000 frcs. afhandig had gemaakt om van eene oude juf frouw echte Gobelins over te nemen, alsmede voor den Czaar, en in haar brandkast heeft men valsche quitanties van de fabriek te Sèvres ge vonden. Het gerecht heeft nu eene instructie geopend. Middelerwijl is mme. A. werkelijk te Peters burg en wel in een hospitaal, waar zij verpleegd wordt wegens ernstige brandwonden, door het omvallen van een petrolemlamp veroorzaakt. Men deelt mede, dat het proces-Reymond aanleiding heeft gegeven tot een klacht van den gezant van Haïti aan den Eranschen minister van Buitenlandsche zaken. De heer Box nl. achtte de zinsnede van den advocaat-generaal Cruppi„Uw daad is die van een wilde, van een Haïtisch neger," beleedigend voor zijn land. AlbertMillaud kan niet nalaten in den „Fi garo" met dit diplomatiek incident een loopje te nemen. Itibot zit rustig in zijn kabinet, er wordt ge klopt: „Kijk", zegt de minister, „daar is mijn waarde vriend Box, verheugt u te zien, hoe gaat 't „Ik moet me komen beklagen, Excellentie, over een Eransch ambtenaar, die inderdaad zich beleedigend ten aanzien mijner landgenooten heeft uitgelaten." „Spreek s. v. p. wat luider, ik ben wat hard- hoorend." „Heel gaarne, -want daar ik woedend ben...." „Maar wat ziet u er goed uit, mijnheer Box." „Ja, maar daarvoor kom ik niet hier, ik ver lang excuses." „Wat zegt u? Mevrouw Box is toch welva rend „O, best, maar ziet u, al zijn we maar een klein volk moet men ons niet beleedigen. Ove rigens houden wij veel van Frankrijk." „Nu versta ik u weer. Dus u houdt veel van Frankrijk." „Daarom spijt 't me zoo, dat men ons onrecht doet." „Ik versta er geen woord van, ik zal me een hoorn moeten aanschaffen." De heer Box, luid schreeuwende, zegt„Heel goed, maar wat denkt u te doen?" „Wel, ik ga van den zomer met mijn vrouw een poosje naar Boulogne sut-Mer. En waarheen gaat u?" „Ik vraag of u ons voldoening wilt geven." „Zeker geeft 't me voldoening u weer eens gezien te hebben. Kom nog eens meer aan. Nu adieu, en mijn compliment aan mevrouw en aan 't kleine Boxje." De heer Box af, mompelend„Geen erger doove dan wie niet hooren wilik geloof vast, dat hij me wel verstaan heeft," Een meisje van Ouarcgnoii (Henegouwen) klaagde gedurende geheel den dag over pijn in den neus. Een vriendin gaf haar een weinig nieskruid te snuiven. Het werkte en te voorschijn kwameen levende vlinder. Koningin Victoria ontving de oud-slavin uit Liberia, die 50 jaar spaarde om naar Enge land te komen om „haar moeder de Koningin" te zien. De negerin, die opgetogen was, werd ten paleize onthaald. De uitbarsting der Etna neemt een on- rüstwekkenden omvang. Een menigte huizen in den omtrek is reeds vernield. Een nieuwe kra ter is aan de westzijde ontstaan waaruit de lava zich met groote snelheid in het dal stort. Een commissie is gevormd om de gezinnen, die van dak en goed zijn beroofd, te helpen. Naar Ca tania begeven zich vele nieuwsgierigen om het schouwspel aan te zien. De uitbarstingen van de Etna, waarvan de te genwoordige een der merkwaardigste belooft te zijn, dagteekenen al van voor eeuwen. De eerste uitbarsting waarvan melding wordt gemaakt, had plaats in 1093 en sedert dien tijd kwamen er menigmaal uitbarstingen voor. In 1169 kwamen er vijftien duizend personen bij eene uitbarsting om het leven en in 1669 werden er tienduizend onder de lava bedolven. De lava stroomde toen veertig dagen achtereen voort. In datzelfde jaar is de Monti-Rossi, de hoogste van de tweede rij kegelvormige toppen van den berg ontstaan. In deze eeuw hadden reeds drie geweldige uitbar stingen plaats. In 1832 werden verscheidene dorpen verwoest. De uitbarsting van 1852 duurde met tusschenpoozen negen maanden. De derde en laatste van 1866 ging vergezeld van eene hevige aarbeving en richtte groote ver woestingen aan. De Etna, die aan den voet een omtrek van 90 mijlen heeft en bijna 11 duizend voet hoog is, is van boven geheel bedekt met asch, lava en zand. Gedurende een gedeelte van het jaar is dit alles onder een mantel van sneeuw verbor gen. Beneden dezen doodschen bergtop, waarop niets groeit tot op de helft van de geheele hel ling, is een gordel van bosschen. Lager bevindt zich een zeer bevolkte vruchtbare streek, waar de wijnstok, het suikerriet en de olijfboomen groeien. Het is een merkwaardige karaktertrek van de bevolking, dat zij er zoo noode toe ge bracht kan worden, deze gevaarlijke streek te verlaten. Als er eene uitbarsting plaats heeft, slapen bewoners van den berg des nachts onder den blooten hemel en zij brengen een groot gedeelte van den dag in gebed door. Niet voordat de lava hen van een of andere plek verjaagt, gaan zij naar een lager gelegen plaats. Zij keeren echter als de uitbarsting voorbij is, gewoonlijk weder terug en vestigen zich opnieuw waar zij vroeger woonden. De tegenwoordige uitbarsting wordt gevaarlijker geacht dan die van 1866, hoewel zij niet zulk een indrukwekkend schouw spel biedt. Eenige dagen geleden wandelde een dame in Alpha-road, eene straat in St. John's Wood, eene buitenbuurt van Londen. Tot hare ver bazing zag zij op het geplaveide voetpad een kleine adder die een gouden ring met edelge steenten bezet om den nek had, waaraan een fijne gouden keten was bevestigd, die in een gouden ring met juweelen eindigde. De dame begreep echter, dat dit „de adder van Cleopa tra" moest zijn, het slangetje dat Sarah Bern- liarnt om den hals heeft, als zij de Egyptische Koningin der oudheid voorstelt. De dame wist den adder in hare parapluie te vangen en wilde juist een onderzoek instellen waar in de buurt de tragédienne woonde, toen de tuindeur eener villa open ging en Sara met eenige bedienden verscheen, blijkbaar in hevige gemoedsbeweging zoekend naar haren verloren lieving. De orkaan, die onlangs op Mauritius woedde, blijkt nog meer verwoesting te hebben aangericht, dan men eerst dacht. Volgens de jongste te Londen ontvangen berichten zijn 1230 menschen omgekomen, terwijl 3167 ernstig wer den gewond. Meer dan 62 kerken en kapellen waren verwoest of zeer beschadigd; de kerk diensten op het eiland hadden gedeeltelijk opge houden. Het aantal openbare gebouwen die ge leden hadden was 123, de spoorwegen waren gedeeltelijk vernield, de telegraaflijnen geheel en al. Omstreeks 16976 huizen en hutten waren vernield of zwaar beschadigd, behalve die in de stad Port Louis; omstreeks 170 suikerfabrieken waren verwoest of zwaar beschadigd. In Port Louis waren 1453 gebouwen geheel oftendeele vernield. Dezer dagen meldde zich zekere C. bij een commissaris van politie te Parijs aan. ver klarende dat, daar zijn vrouw hem wilde ver laten, hij genoeg had van het leven. Tegelijker tijd haalde hij een mes uit, doorstak zich en viel reutelend en in zijn bloed badende ter aarde. Zijne woning was niet ver en in allerijl haalde men de vrouw, die zich weeklagend op hem wierp, bezwerende hem nimmer te zullen ver laten. Onmiddellijk richtte C. zich op, haalde een zakdoek uit, veegde zooveel mogelijk het bloed af en bood zijne verraste wederhelft den arm. „Komaan, dan maar weer naar huis!" zeide hij. De oolijkerd bleek zich niet het minste letsel te hebben toegebracht, maar zich van eene met bloed gevulde blaas te hebben bediend, geheel in den trant van Cervantes' en Langendijk's „Bazilius". Een roman uit het Ooievaarsleven. Op een landgoed in Holstein gebeurde het elf jaar geleden, dat bij een gevecht met een jaloer- schen medeminnaar een ooievaar zoo werd toege takeld, dat hij vleugellam van het nest viel. De meest zorgvuldige verpleging mocht niet baten om aan vader langbeen het gebruik zijner vleugels te rug te geven en van nu aan wandelde hij treurig en in zich zelf gekeerd over de hoeve. Toen in den nazomer zijne kameraden zich opmaakten om de reis naar Egypte te aanvaarden, zag Peter zoo had men den invalide gedoopt hen treurig na. Maar hij schikte zich in het onvermijdelijke, waar toe niet weinig de liefderijke verzorging medewerkte, die hij gedurende de wintermaanden ondervond. Men liet dagelijks van de kust visch aanvoeren om hem te voeden en maakte het kortom zóó, dat hij in den loop der jaren tam werd en zijnen meester maar ook dezen alleen, overal volgde. In die elf jaren braken voor Peter altijd de treu rigste dagen aan, wanneer zijn makkers, uit het zuiden teruggekeerd, hunne oude nesten weder op zochten of nieuwe bouwden; kortom zich voorbe reidden op een leven van liefde en huiselijk geluk, waarop voor hem niet meer viel te hopen. Dan kon men hem in den regel vinden op het hoogste punt van het erf, den misthoop, waar hij, treurig en van liefdepijn verteerd, het huwelijksgeluk van zijnsge lijken stond aan te staren. Maar wat gebeurt? Dit voorjaar twee jaar geleden stond hij daar wederom zoo, toen een jonge dame ooievaar op den misthoop neerstreek en, medelijdend als elk goed meisje, de galante betuigingen van den armen Peter niet alleen niet afwees, maar zelfs, tegen alle ooievaars-gewoonten in, zich bereid ver klaarde met hem op den vlakken grond te leven. In de nabijheid van den koepel werd een nest ge bouwd, waarin onze Peter met zijn wijfje een ge lukkigen zomer doorbracht, die hem vader zag wor den van een talrijk kroost. Maar»niet steeds is de liefde bestendig van duur". Toen het najaar kwam, reisde moeder met de kinderen af en liet den onbestorven weduwnaar eenzaam achter. Dat hij dien winter nog meer in zich zelf gekeerd was dan voorheen is te begrijpen; maar wie schildert zijn harteleed, toen het wel zijn natuurgenooten terug bracht, maar zijn gaaike niet! Had zij hem zoo spoedig vergeten? Of had zij op de verre reis een vroegen dood gevonden? Onder de pijnlijke overwegingen van een ijverzuchtig gemoed verstreek voor onzen Peter de zomer; ook de winter vlood heen en het nieuwe voorjaar, dit voorjaar, wekte nieuwe verwachtingen. Zouden die verwezenlijkt worden Wederom stond hij, als naar gewoonte, van zijn hoog standpunt de vlucht te bespieden van zijne terugkeerende vrienden; en ziet, wie komt daar in sierlijke kringen neervliegen op den misthoop? Voor hem staat, frisch en gezond, na eene scheiding van anderhalf jaar, de verloren gewaande gade. De vreugde van het terugzien houdt elke gedachte aan navraag ver van hem; zalig in het heden, vergeet hij het verleden, en met zijn gade wordt het ver bond vernieuwd. Maar het schijnt wel dat zij niet beginnen te bouwen, en Peter doet voortdurend ver- geefsche moeite om op den koepel te komen. Wat dat zijn mag? De landheer vat wat er aan hapert: mevrouw bedankt er voor om een tweeden zomer zoo laag bij den grond te huizenen begrijpend dat het geluk van zijn Peter er van afhangt, of aan haar verlangen kan worden voldaan, laat hij een ladder tegen den koepel zetten. Peter maakt er da delijk gebruik van en dit jaar nestelt het paar in vrede en eendracht op het dak, terwijl de lieden in den omtrek reeds weddingschappen hebben aan gegaan of mevrouw, nu zij in dit opzicht haren zin heeft gekregen, het volgend voorjaar den ouden man weer zal opzoeken. Doet zij dit, dan ligt het ver moeden voor de hand, dat het alleen hoogmoed was, die haar dien éénen zomer aan hare oude liefde ontrouw deed worden! 340ste Staatsloterij. Eerste Klasse. Trekking van 18 Juli. No. 20225 f 20000; No. 11429 ƒ5000; Nos. 4055, 9936, ieder ƒ1000. Trekking van 19 Juli. No. 14190 2000; No. 20666 ƒ1500; No. 15788 ƒ1000. Trekking van 20 Juli. No. 7810 1500Nos. 8737, 19546, ieder ƒ1000. PREDIK BEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 24 Juli, voormiddags 9.30, Ds. Stram- rood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 24 Juli, voormiddags 9.30, Ds. Hab- bema. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 24 Juli, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, de Heer Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 24 Juli, voormiddags 9.30, Ds.H.A. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 24 Juli, voormiddagt 9 en namiddags 2 uur, Ds. Gemser. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 24 Juli, voormiddags 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 24 Juli, voormiddags 9.30 en namid dags 2 uur, Ds. Gideonse. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 24 Juli, voormiddags 9 en namiddags 2 uur, Ds. Bakker. -UiLDKSLKI. Op het werk. Het slaat zes uur. Willem, de opperman trekt zijn jas aan. Hij ziet, dat Kees, de metselaar, nog een nieuwen steen opneemt, om in te voegen. Zegroept Willem verontwaardigd, ben jij van plan, den geheelen nacht hier te blijven werken Ecu opportunist. Een handelaar in brandstoffen, die zijn voor raad gedurende den winter niet heeft kunnen opruimen, schrijft, nu de zomer is gekomen, het volgende op de deur van zijne loods: „Best brandhout voor den zomer: geeft maar weinig hitte!" Voor den rechter: De rechter tot een ge tuige (een vagebond): Waar woont ge? Ge tuige: Hmposte resante. Mama is bezig om kleine Betsy een atlas uit te leggen. „Kijk, zegt ze, „dat zijn bergen, en dat is een rivier en dat een meer en die kleine roode stipjes zijn steden en dorpen." „En, vraagt Betsy, op de lengte- en breedtegraden wijzende, „dan zijn dat zeker de telefoondraden, moe?" Amerikaaiisch. In een Amerikaansche plaats, die in opkomst was, werd een kleermaker tot den strop veroor deeld. De bewoners zonden eenige afgevaardig den naar den rechter om hem met de meeste bescheidenheid onder het oog te brengen, dat zijn dood een groote moeilijkheid zou veroorza ken, daar zij slechts één kleermaker hadden. „Spaar hem daarom voor ons en als gij iemand wilt ophangen, neem dan een timmerman. Wij hebben er twee en kunnen er gemakkelijk een missen," luidde het verzoek. Advertentien. (MKT ZES K VLLKY) bij C. DUIJS, Oud-Karspel. Deze WEDSTRIJD nam een aanvang op ZO!VI>A-Cjr 1<> JULI en zal eindigen op 31 AUGUSTUS 189S. Prijs en Premie bestaan in Contanten. jbl Mr. Schoen- en Laar- zenmaker te ZU1D- [|V SCil AHWOl 1)E, - CP ^ÜS^^beveelt zich bij zijne -jgeachte begunstigers ''van LANGEDIJK ten zeerste aan voor het Uelileeden van Kinderwagens, voor den prijs van f 8.50 a contant en tot het maken en rc- pnreercu van alle tot het vak behoorendc ar tikelen. De orders worden met den meesten spoed ten uitvoer gebracht, tevens eene nette bediening verzekerende.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3