Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 31 Juli 1892. Gremeng-d Nieuws. Jl. Maandagavond was het voor de jeugd van onze gemeente een vroolijke avond. De brandspuit werd geprobeerd en vooraf was na tuurlijk gevraagd aan vader en moeder of zij zich mochten laten nat spuiten, 't Was dan ook een moeielijk geval en wel wat ver leidelijk, als men een paar centen met opzet door eenige jongelui in de branding ge worpen, zag liggen en die door anderen zagen weggekaapt, ten koste van een nat pak. De jongens kregen dan ook ruimschoots hun deel van het weggespoten water, en velen zullen een frisch bad gehad hebben, want het was koud dien avond. Nu, wij gunnen hun gaarne zoo'n pretje, want dat spreekt van zelf, dat zij den volgen den dag onder elkander moesten' kunnen zeg gen, hoe nat zij wel zijn geweest en hoeveel bier zij na afloop hebben gedronken. De brandspuit bleek nog in goeden staat te verkeeren en het kwam zeker door den wind dat men het water niet op een gewenschte hoogte kon krijgen, nl. tot aan den toren der kerk. Van 25 tot en met 30 dezer zijn van het station alhier, 16 wagens benevens enkele kleine partijen bloemkool vervoerd. Den 24 wapperde te Koedijk van noord tot zuid de vaderlandsche driekleur, ter eere van den nieuw benoemden burgemeester, den heer Kooiman, die 's morgens beëedigd, 's middags zijne intrede in de gemeente deed en na een rid door zijn ambtsgebied in eene buitengewone raads zitting werd geïnstalleerd. Zekere P. was in de Noorder-Dwarsvaart te Drachten bezig te visschen met bleinetten. Daar verschenen plotseling een paar maréchaus- sées uit Olterterp. Gelukkig waren ze aan de andere zijde der vaart. Hebt ge akte en ver gunning, vroegen ze P. „Jawel," antwoordde deze, „alles is in orde, hoor." Daar een akte en een bewijs van vergunning dingen zijn die P. volkomen nutteloos acht bij het visschen, werd hij niet geloofd. „Kom eens even hier en laat eens zien", riepen de maréchaussees weer. „Dank je wel", hernam P. „geen tijd hoor, als de hee- ren 't zien willen, moeten ze maar hier komen." Dit lieten de beambten zich geen tweemaal zeg gen, en na zich van eenige bovenkleederen ont daan te hebben, begaven ze zich te water en zwommen de breede vaart over, om een bezoek aan P. te brengen. Deze had hier niet op ge rekend en maakte zich haastig met zijn netten uit de voeten. De maréchaussées lieten het er ook niet bij zitten, klommen op den anderen oever en zetten hem na. Een wilde jacht ont stond en eerst na geruimen tijd werd P. gegre pen. Kom maar even mee naar mijn woning, zei hij, daar heb ik de „pampieren". Ook hier aan werd voldaan en dit wandelingetje zich ge troost. Te huis gekomen wist P. geen uitvlucht meer te bedenken en bekende„Ik heb geen akte en geen vergunning." Door het bestuur der Alkniaarsche llard- draverij-vereeniging is bepaald, dat de jaar- lijksche harddraverij dit jaar zal plaats hebben op Maandag den 29 Augustus. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Lienden Ds. P. H. Yersteegh te St. Pancras Men leest in de Rotterdamsche Maasbode: „Een onzer stadgenooten kwam Zondag te Schcveiiingcn in minder gewenschte aanraking met heeren zakkenrollers en liet zijn, beurs met f 16 in hunne handen achter. Een vriend te 's Hage leende hem f 5. Bij zijn terugkeer in de stad, stond hij eenige oogenblikken naar den brand te kijken en de resteerende f 3, welke hij nog van de f 5 had overgehouden, werden hem weder ontrold." De burgemeester van 's Graveuhage die krachtens art. 41 der Gemeentewet, de verga ringen van den raad belegt, heeft Dinsdag er varen, dat het hoogst gewaagd is raadsbijeen komsten saam te roepen midden in den zomer en in den vacantietijd en dan nog wel op een »Mooie historie," bromde hij, terwijl hij zich op de dichtstbijstaande divan liet neervallen, zoodat de veeren kraakten. »Dat die vrouwen toch altijd moe ten koppelenDie goede tante maakt er waarlijk een soort sport van En hoe tragisch zij het alles opneemt, alsof mijn zieleheil er van afhing, al zoo vroeg onder de pantoffel eener vrouw te komen Nu ik wil haar 't pleizier wel doen, hier te blijven. En nieuwsgierig ben ik er ook naar, wie de uitverkorene wel zijn mag. Die zullen we eens heel mooi een blauwtje geven 1" Het vooruitzicht op dit tooneel maakte hem vroo- lijk en bracht hem spoedig weer tot kalmte. Hij gevoelde zich volkomen meester over den toestand. Ongeduldig stond hij op en ging eenige keeren met zware treden de kamer op en neer en floot met opzet luid, opdat Erna het hooren zou zijn lie velingsstuk, den Radetzky-marsch. Daarop keerde hij naar zijn plaats terug, nam eenige lectuur, die voor hem op de salontafel lag, ter hand en terwijl hij achteloos daarin ombladerde, liet hij in versnelde pas de gezamenlijke dames, die hij kende, de revue passeeren, om zoo mogelijk de aanrukkende vijandin reeds vooruit te ontdekken. Er werd geklopt. »Ga ie gang, ik ben doof," dacht Victor, die een slechten indruk op de bezoekster wilde maken, waar om hij met den rug naar de deur ging zitten. Opnieuw geklop. Toen bij de derde maal geen antwoord werd gegeven, werd de deur geopend en Victor hoorde aan het ruischen van een kleed, dat een vrouwelijk wezen binnenkwam. Nochtans deed uur zoo vroegtijdig half twee als slechts voor buitengewoon belangrijke onderwerpen, die er niet waren, of voor een begrootingszitting wordt gekozen. Het werd 2 uur, maar het ontbrekende getal raadsleden kwam niet opdagen, hoe verlangend ieder ook de blikken richtte naar de deur. Eerst werden nog eens de hoofden van de in de zaal aanwezige leden geteld om te zien of er soms een over het hoofd was gezien, maar de telling was juist, zoodat de voorzitter, werkelijk over tuigd dat hij de zitting niet kon openen, appèl hield, waarop slechts 18 leden het „present" lieten hooren, of liever 17 leden, daar zich ge durende het aflezen der namen de aardigheid voordeed, dat de heer Polak Daniels bij vergis sing, zeker uit kracht der gewoonte, voor stemde, een votum door de persverslaggevers in dien zin uitgelegd, dat hij voor heengaan was en daar mede dus hunne harten stal op een dag dat de thermometer zeer hoog stond. De burgemeester verklaarde nu met zekere plechtigheid dat het geval bedoeld bij art. 49 der gemeentewet aanwezig was, maar haastte zich er op te doen volgen eene herinnering, dat hij het recht had zoo spoedig mogelijk eene nieuwe vergadering te beleggen. En nu er in het geheel niets aan de orde was, werd deze samenkomst opgeheven. N. R. Ct. Naar men verneemt, heeft de officier van justitie te Rotterdam afstand gedaan van het aanvankelijk door hem ingesteld hooger beroep tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de burgemeester van Brielle werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke we- derrechtelij ke vrij heidsberooving. Ofschoon op verschillende plaatsen en met duidelijke letters was aangeplakt de waarschu wing „past op de zakkenrollers" zijn op de Dinsdag te Haarlem gehouden paardenmarkt gerold een zakje met f 180, en een portefeuille waarin f 150 aan bankpapier. De 28 hoofdprijzen van de Woensdag ge trokken llaarl. Paarden loterij zijn gevallen op de Nummers 15912 1 landauer met 2 paarden schimmels merrie 3928 2 coupé trois-quarts met éen witvoet ruin 6260 3 oliewagen met éen paard 3557 4 dogcart met éen paard, donkerbruine merrie 21003 5 bakwagen met éen paard, bruine witvoet-merrie 5492 6 vosmerrie 21952 7 blauwe moorhopmerrie 19826 8 donkerbruine merrie 12882 9 idem 24398 10 zwarte witvoet-ruin 10704 11 zwarte ruin; 15084 12 zwarte ruin 4546 13 bruine merrie 3246 14 idem 21540 15 donkerbruine merrie; 21114 16 bruine merrie; 11259 17 lichtbruine merrie; 15150 18 zwarte merrie; 18201 19 bruine ruin 14257 20 donkerbr. merrie 24630 21 idem 10685 22 bruine stekelharige bles 14656 23 bruine stekelharige bles 11903 24 bruine ruin witvoet; 17535 25 bruine ruin 23109 26 vosruin kol 8213 27 lichtbruine merrie 20484 28 schimmelhit. Men schrijft uit Edniu Op dit oogenblik logeeren in het hotel te Yolendam 14 of 15 buitenlandsche schilders, terwijl Amerikaansche dames er een paar huisjes hebben gehuurd. Eene dier woningen is tot atelier ingericht. Meer en meer neemt het getal artisten toe, dat Edam en Volendam jaarlijks bezoekt. De kerkbesturen van Ooster- en Wester blokker hebben met algemeene stemmen beslo ten het traktement te verhoogen van onze ge- achten predikant Dr. Niemeyer, om daarmede hunne groote ingenomenheid te betuigen wegens het bedanken voor het beroep naar Deventer. hij zich voor, zoo in zijn lectuur te zijn verdiept, dat hij niets hoorde. »Ik vraag wel excuus, als ik u stoor," klonk een heldere stem dicht achter zijn rug. »Zou ik me vrouw Van Lenzen een oogenblik kunnen spreken?" Bij het hooren van deze stem werd Victor als door den bliksem getroffen. Hij kende ze te goed. Zou hethij draaide zich haastig om. »Alle goede geestenriep hij, in blijdschap op springend uit, en met uitgestrekte handen liep hij op de binnengekomene toe, die onwillekeurig eenige schreden terugweek. »Zijt gij het juffrouw Hedwig, of is het uw schim?" »Wat zie ik, Mijnheer Van Ellfeldklonk het verrast van de lippen van het meisje, terwijl een vluchtige blos haar gelaat overtoog. »Neen, al wie ik gedacht had, hier te zullen aantreffen, U niet?" Hier zweeg zij, terwijl zij hare hand stil in de zijne liet rusten. Er heerschte een oogenblik stilte* zooals het altijd is, wanneer twee elkaar in langen tijd niet gezien hebben en eerst niet weten, wat zij zullen zeggen. Victor brak eerst het zwijgen af. »Zoo zie ik u dan nog eenmaal terug, juffrouw?" zei hij met bewogen stem. »Het was niet mooi, mij toen zonder afscheidsgroet te verlaten. Weet gij dat nog?" En hij trok haar naast zich op den divan. (Slot volgt). Een soldaat uit het kamp te Bergen heeft, op de Schoor Manische kermis,een jong- monsch een diepe snede in het aangezicht toe gebracht. De dader is gevankelijk naar het kamp gezonden. Ze kreeg haar deel wel van de liefde. Zij had een eigen man, waarmee ze zeer onei gen was, en een oneigen man, waarmee ze wel wat bijzonder eigen leefde, zij en hare vijf kin dertjes. Ze woonde te Rotterdam nu reeds een tijdlang samen met den oneigene, maar was toch zoo langzamerhand tot het inzicht gekomen, dat haar eerste man eigenlijk zoo slecht ook nog niet was, vooral niet nu haar tweede, een ge wezen Oost-Indisch militair, weer plannen maak te, om nog eens de Atchineezen te bevechten. En de eerste man wilde ook wel iets door de vingers zien, als 't met hem en zijne Ka maar weer „blauwe hemel" worden: mocht. Ze troffen elkaar op straat en liepen al keu velende en verliefde plannen makende op naar de woning van den Atchineezen-bevechter. „Hoor eens lieverd," zei Ka tot dezen, „we zul len er even goede vrienden om blijven, maar als je naar de zwartjes gaat, maken Hendrik en ik te zamen weer een nestje; elk is zijn eigen het naast." De Atchineezenhater stoof woedend op, maai1 Hendrik, die hulp kreeg van zijne moeder en een paar goede kennissen, „stond" hem en bleef overwinnaar in den strijd voor liefde en recht. De Oostganger stortte, door vijf messteken levens gevaarlijk gewond, bewusteloos ter neder in de armen der gillende vrouw, wier hart ruim genoeg was, om liefde voor twee mannen te gelijk te gevoelen. Hendrik ging op de vlucht, maar zat een half uur later al achter een gevangenisdeur. Ka is dus in één slag haar beide mannen kwijt. Een der grootste werken aan den West-Frie- schen omringdijk, is zeker wel het leggen van eene nieuwe steenen pijp aan den Lagedijk gemeente Schagen. Een 16tal arbeiders hebben er tot 26 Au gustus mede werk. Woensdag 27 Juli, zou men juist beginnen met het inheien der benoodigde palen, toen er aan de zijde van den West-Frieschen dijk eene grondinstorting plaats had, die verder voortwer- ken voor dien dag onmogelijk maakte. Om verdere instortingen te voorkomen heeft men de beide zijden van de zoogenaamde put met planken en dwarsbalken gestut. Te halfeen, begon ongeveer Dinsdag in de au diëntiezaal der kantongerechten te Amsterdam, het geding tegen den bekenden Goolam Kader, den vreemdeling, die reeds maanden lang hier ter stede veel van zich heeft doen spreken. Te 10 uur reeds waren de gangen van het gebouw der kantongerechten reeds verstopt door het groot aantal nieuwsgierigen, die de zitting trachtten bij te wonen. Yoor verreweg het grootste gedeelte bestond die menigte uit gebrekkigen, blinden en half blinden die uit hoofde van hun ongelukkigen toestand zich in het hun onbekende gebouw zeer onrustig bewogen. Te halfeen, toen dit publiek in de zaal werd toegelaten, waren daar reeds aanwezigMr. Kappeijne v. d. Capello, plaatsvervangend kan tonrechter, mr. Leuvelink Tjeenk, griffier; mr. Cohen Tervaert, ambtenaar v. h. O. M.verder de beklaagde Goolam Kader; de heer Taco II. de Beer, als tolk en mr. Th. Heemskerk als verdediger. Na de eerste vragen van den rechter ver klaarde Goolam Kader, dat hij in het bezit was van een dipioma van geneeskundige hulp, hem uitgereikt van wege een hoogeschool te Shikarpur, verder, dat men geweigerd had dat diploma in ontvangst te nemen. Dr. J. P. Dozij heeft mede gedeeld, dat Goolam Kader geenerlei bewijs van bevoegdheid tot uitoefening van geneeskundigen dienst in Nederland kon overleggen. De verdediger verzocht aanteekening te hou den van het feit, dat zich bij de stukken een vonnis in het Italiaansch bevindt, zonder bijge voegde vertaling. Allereerst werden eenige getuigen décharge gehoord, uit wier verklaringen onder meer bleek, dat Goolam's behandeling bestond uit besrijken van het inwendig of uitwendig oog met een bruin-geel of wit vocht, terwijl soms een operatie werd bewerkstelligd. Gewoonlijk werd bij de eerste behandeling f 20 gestort als vooruitbeta ling voor een geheele week; de tweede week werd dan met f 15 betaald, terwijl voor verdere geregelde behandeling een afzonderlijke overeen komst werd getroffen. Na afloop van het geheele getuigenverhoor komt mr. Cohen Tervaert aan het woord, die in naam van het Openbaar Ministerie de toe passing der zwaarst mogelijke straf eischt, zes boeten, elk van ƒ500 (subs. 60 dagen gevange nisstraf elk) en een boete van 200 (subs. 40 dagen gevangenisstraf). Daarna komt het woord aan den verdediger. Mr. Heemskerk zegt met diepe verontwaar diging het requisitoir te hebben aangehoord. Hij begnjijt, dat het O. M. in casu een straf moest eischen, maar is van oordeel, dat dit met de uiterste matiging had behooren te geschieden. Hij is van meening dat men hier in de verste verte niet aan kwakzalverij heeft te denken. De medici hebben zich niet met een grondig onder zoek ingelaten; noch uit den aard der behande ling, noch uit de behandeling zelve zijn andere dan gunstige uitkomsten verkregen. PI. wil dus alleen wegens de onbevoegdheid in Nederland volgens de bestaande wetten een zoo licht moge lijke boete toepast zien. Uitspraak Donderdagmorgen a. s. 10 uur. Deze week is in de onder de gemeente Hdtlgeloo (O,) gelegen zwem-inrichting het lijk gevonden van een man, genaamd T. T. ten M., ongeveer 60 jaren oud. Een gedeelte van de arbeiders, die werk zaam zijn bij 'het in orde maken van het terrein der nieuwe kazerne te Assen, staakte deze week het werk en vroegen hooger loon. De eisch werd niet ingewilligd, waarop een gedeelte der arbei ders weer aan 't werk toog, een ander deel niet weder op het werk werd toegelaten. Naar men zegt, hadden de werkstakende arbeiders, die met het zanddelven voor het ophoogen van het ter rein zijn belast, in de afgeloopen week door om standigheden minder verdiend dan gewoonlijk. Zij maakten in die week een dagloon van ruim een gulden en hadden als gewoonlijk een werk tijd van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Yóor die week werd ongeveer 26 k 27 stuivers gemaakt. De aannemer werd des middags door werk stakende arbeiders mishandeldpolitie en maré chaussées zijn naar het terrein vertrokken. Op de Dinsdag gehouden paardenmarkt te Haarlem werden aangevoerd 924 paarden en 8 veulens. De prijzen van eerstgenoemden be liepen van f 45 tot ƒ850, en Yan de veulens van ƒ75 tot ƒ90. In levendigheid heeft deze markt die van vo rige jaren overtroffen. De aanvoer was groot en door duitsche en fransche kooplieden werden vele paarden tegen goede prijzen gekocht. Op de paardenmarkt van 25 Juli te Hoofd dorp, waren aangevoerd: 314 paarden en veulens, 18 hitten. Hoogste prijs 725, laagste ƒ70. Er waren veel vreemde kooplieden. Voor de betrekking van gemeen te-veld wachter le Haarlemmermeer, op een tracte- ment van 475, hebben zich 92 sollicitanten aangemeld. Alsof de haat en nijd tusschen de Chris tenen te Nijmegen nog niet genoeg is, komt de „Nijmeegsche Courant" nu ook met een ar tikel, waarin tegen de Joden wordt opgezet althans er wordt een oude geschiedenis in op gerakeld, om de Joden van voorheen in een verachtelijk daglicht te stellen. Die zoogenaamde „neutrale" Courant, deed beter ook hierover het stilzwijgen te bewaren. E. C. De parochie Obdnm was den 24en en 25en dezer in feestgewaad getooid, want den 24en werd Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. C. J. Bottemanne, bisschop van Haarlem feestelijk ingehaald, om den 25en de nieuwe II. C. Kerk in voornoemde parochie in te wij den. Met den trein van 6.28 kwam Z. D. H. te Heerhugowaard aan, waar een sierlijke lan dauer gereed stond. Op de grens der parochie, te Hensbroek, werd Z. D. H. bovendien opge wacht door eene eercwacht, bestaande uit 36 ruiters. Voor de poort der nieuwe kerk was een sier lijke eerboog opgericht. Den 17 dezer is de brievenbus te Groet met geweld geopend, waarna de geheele inhoud over den weg verspreid is. De daders van dit balddadige stuk waarschijnlijk zijn het eenige opgeschoten jongens, wier gewone vergaderplaats des Zondags bij die bus is heeft men nog niet tot bekentenis kunnen brengen, terwijl er evenmin voldoen getuigen schijnen te zijn. Want het gaat als altijd ieder heeft den mond vol over 't geen hij gehoord, gezien of gedacht heeft, doch zoodra men ze als getuigen wil doen optreden, weten ze van niets meer. Woensdagmiddag maakte H.M. de Koning in-Regentes met H. M. de Koningin, zonder gevolg, in een panier, bestuurd door een koet sier, een rijtoer van Soestburg naar Amers foort. Op den terugweg, in de nabijheid van Amersfoort, bij het landgoed Birkhove, strui kelde een der paarden en bezeerde zich ernstig. Een toevallig voorbijrijdend wielrijder, de heer G. Geraerds Thesingk, bood aan, op zijn wiel naar het Paleis te Soestdijk te rijden, opdat een andere equipage kon worden gezonden. Dit aan bod werd minzaam aangenomen en dank zij den spoed van genoemden heer, was 't rijtuig weldra ter plaatse aanwezig en bracht HH. MM. naar het paleis terug, nadat de Vorstinnen den heer Geraerds Thesingk vriendelijk gedankt hadden voor zijne bereidvaardigheid. In de laatst gehouden vergadering van het kerkbestuur der hervormde gemeente te Koedijk is besloten, de pastorie op verzoek tijdelijk te verhuren. In de voorlaatste vergadering was de consistorie gratis ten gebruik afgestaan aan het fanfare corps, om zich daar te oefenen. In een stuk weiland bij de in aanbouw zijnde kadettenschool, te Alkmaar, zijn bij het graven van de fundamenten twee menschenge- raamten gevonden. Vermoedelijk zijn deze reeds drie eeuwen oud en herkomstig van een kloos ter, dat in 1420 door Franciscaner monniken werd gesticht. Dit klooster werd omstreeks 1570 afgebroken, terwijl de leekebroeders overgingen naar de abdij van Egmond. Herbenoemd tot burgemeester van Die- nien W. H. Toe Water en tot idem van Oude N'iedorp P. Wonder Az.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2