Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 31 Juli 1892. Dinsdagmorgen hebben een lOOtal glas blazers, van de glasfabriek aan den Haagweg te Delft het werk gestaakt. De oorzaak is, dat zij den nieuw aangestelden meesterknecht wil len vervangen zien door den vorigen. Ongere geldheden hebben niet plaats gehad. De politie, bijgestaan door de rijksveldwacht, houdt een wakend oog. De werkstakers zijn over het al gemeen zeer rustig. Naar men meldt heeft Dinsdagmiddag nabij het station Halfweg een treurig ongeluk plaats gehad. Eenige wegwerkers waren niet ver van het station aan het werk toen door den trein uit Amsterdam van 1.35 een hunner, een veertigjarig werkman door de locomotief werd gegrepen en hij deerlijk werd verminkt. Hoe wel dadelijk geneeskundige hulp bij de hand was, en de ongelukkige nog niet was overleden, denkt men niet hem in het leven te zullen be houden. In dit geval zou deze ramp een vrouw tot weduwe en vier kinderen vaderloos maken. Te Ridderkerk werden bij de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten uitgebracht 1906 stemmen. Yan onwaarde 8. De heer Ha- velaar verkreeg er 980, de heer Smit 912, zoo dat eerstgenoemde is gekozen. Jannetje Struik schijnt in de mode te ko men. Eerst werd haar verleden geëxploiteerd als attraction in koffiehuizen en nu gaat men zelfs watertochtjes organiseeren, „hebbende aan aan boord de millioenenjuffrouw." 't Is de vraag of allen er wel bij zullen „varen." Yoor de vacante betrekking van hoofd der school te Groet, waaraan verbonden is een jaarwedde van f 900, benevens 't genot van vrije woning en tuin, hebben zich niet minder dan 60 sollicitanten aangemeld. Een der Kamerleden, die voor de vermo gensbelasting gestemd hebben, de heer Haffmans, drijft den spot met hen, die over die belasting klagen in een artikeltje met het opschrift „Troost in het ongeluk", schrijft hij o. a. „Men hoort tegenwoordig bitter klagen over de vermogensbelasting welke in aantocht is en denkelijk le Mei 1893 in werking zal treden. Zij die door deze belasting getroffen worden, vinden zich dood ongelukkig. 't Is compleet als ware het eene ramp, ver mogen te hebben. Er ontbreekt nog, dat zij on- vermogenden, die zoo gelukkig zijn aan de nieuwe belasting te ontsnappen, benijden. „Wij gevoelen medelijden met de arme rijke lui en daarom willen wij hun een troost aan bieden. De fiscus valt u hard, mijne heeren, 't is waar. Maar bedenkt dat er velen in den lande zijn, die, ofschoon geen vermogensbelasting betalende, toch oneindig meer te beklagen zijn dan gij". Mr. Haffmans laat dan een blik slaan op twee aanslagbiljetten van een bediende in de residen tie, die een vrouw met twee kinderen heeft en jaarlijks f 800 verdient. Deze man betaalt f 56.40 aan directe belas tingen. Aan verschillende accijnzen stort hij, naar mr. H. meent te kunnen aannemen, nog wel onge veer f 35 in de schatkist. Alles samen omstreeks f90. Mr. H. laat dan volgen: „Negentig gulden van de achthonderd, die de man, zoolang hij gezond en sterk is, verdient. „Wie, die vermogensbelasting betalen, klaagt nu nog over den fiscus? „Een per mille van uw vermogen. „Weest maar blij dat gij er zoo genadig af komt. Zij, die geen vermogen bezitten en toch zwaar belast zijn, die dus waarlijk reden van klagen hebben, zij klagen niet, zij dulden en betalen als zij geld hebben. Anders laten zij zich beboeten." Op de verjaardag van onze Koningin zal te Bovenknrspel door 't aldaar bestaande fan farekorps „Crescendo" onder leiding van zijn directeur den heer P. Fransen een volksconcert worden gegeven, terwijl ook 't plan bestaat om een kindercantate uit te voeren met begeleiding van genoemd korps. Om de vele huwelijken bij het korps ma riniers te verminderen, is door den kolonel-com mandant bepaald, dat voorloopig geen toestem- minh aan korporaals en minderen zal worden verleend tot een huwelijk alhoewel overigens daartoe in de termen vallende dan onder voorwaarde, dat de belanghebbenden na hun huwelijk voor eigen kosten aan de menage blij ven deelnemen. Deze bepaling is in de cantines voor ieder ter lezing opgehangen. Benoemd tot majoor-comm. der dienstd. schutterij te Alkmaar J van Leeuwen Az., terwijl de vroegere officieren aldaar weer, in hunne functiën benoemd zijn. De volgende adverteutie lest men in de „Dortsche Crt." Kiezers van Dubbeldam. Wegens het verloo- pen van een wiel aan den „Groenen Wagen" wordt er bij de aanstaande verkiezing op 26 Juli gevraagd een vierde wiel, dat goed kan draaien en het smeren kan verdragen. De rechtbank te Leeuwarden heeft P. K. B., oud 46 jaren, koemelker, geboren te Tjerkwerd en wonende te Rauwerd, schuldig verklaard aan opzettelijke beleediging der Ko ningin aangedaan en veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf, omdat hij den 15den Juni 11. in de derde klasse wachtkamer van het spoor wegstation aldaar, uit ontevredenheid dat er zooveel geld besteed werd voor de ontvangst der Koninginnen, gezegd heeft„het was beter, als de Koningin kwam, dat zij doodvielde Koningin is een landopvreter, ze moesten haar doodschieten." Te Venloo zijn in de laatste nachten uit geplombeerde waggons aan het station ont vreemd koffie, boter, kaas, meel, enz., waar voor twee spoorwegbeambten, P H. en P. G., verdacht en in arrest genomen werden. Het ge- stolene was in den grond opgeborgen en door de politte opgezocht. Beide verdachten werden Maandag naar Roermond overgebracht. Buitenland. De schrik voor de anarchisten te Parijs is nog niet voorbij. Den commissaris Dres, die Ravaehol in hechtenis nam, is, evenals den beul Deibier, de huur opgezegd en een andere com missaris, de heer Gavrelle, kan geen onderko men vinden. - Een huis in Fleetstreet, in de City van Londen, werd deze week verkocht voor 8 p. st. en 7 sh. en 7 d. den vierkanten voet of in Ne- derlandsch geld berekendhonderd gulden en 55 cents den vierkanten voet. Het huis heeft geen bizondere waarde; het is slechts de stand, waarvoor zooveel betaald wordt. De Weener kistreiziger Zeitung heeft eenige navolgsters gevonden in vijf juffertjes uit een schiettent te Triest. De tent zou naar elders gevoerd worden. Alles was, in groote kisten ge pakt, geladen op een goederenwaggon van een naar Spiers bestemden spoortrein, toen een der spoorbeambten het geluid van heftig sprekende vrouwenstemmen uit dien wagen hoorde komen. Hij liet het vrachtgoed onderzoeken en uit de kisten kwamen vijf jufjes, die gehoopt had den als vrachtgoed een goedkoope reis te doen, maar door haar praatzucht alles bedorven hadden. Zij moesten nu gewone kaartjes nemen en ieder nog een boete betalen bovendien. In café Bavaria, in een der steden van Duitschland, zaten twee officieren van de kei zerlijke garde, Mutelnik en Golovaschevski. Er kwam een jong meisje binnen, dat regelrecht naar de officieren toeging, een dolkmes te voorschijn haalde en dat eerst den een en toen den ander in den borst stiet. Dit geschiedde in een oogwenk. Toen men haar greep, verklaarde het meisje dat de twee officieren lasterlijke praatjes over haar hadden rondgestrooid. Het meisje is uit Parijs geboortig, zeer schoon en gouvernante bij een hooggeplaatst ambtenaar in Warschau. De toestand der officieren is zeer ernstig. Uit Chartres wordt gemeld dat de cliolo- rine sedert eenige dagen vrij ernstig heerscht in het krankzinnigengesticht van Bonneval. Er kwamen 40 gevallen voorhet aantal overledenen bedraagt 20. Doctor Brouardel heeft verklaard, dat men hier te doen heeft met de cholera nostras, en dat de kiemen er van aangebracht zijn door een pak linnen, hetwelk uit Parijs daarheen werd gezonden. Dr. Mezger heeft een verzoek ingediend tot vervallenverklaring zijner nationaliteit als pruisich onderdaan. De eenige vrouw, die te Boston er eene drukkerij op na houdt, is Florence Grant. Zij geeft de „Womans Voice" uit; het blad wordt uitsluitend door vrouwen gezet en gedrukt. Naar „Dalziel" meldt, is eene hevige aard- schudding waargenomen te Sallau bij Londen. Men schrijft dezen schok toe aan grondschui- vingen ten gevolge van uitgravingen in een steenkolenmijn. De gebouwen van Edison's electriciteits- werken te New-York zijn afgebrand. Honder den personen zijn hierdoor zonder werk. Zoo warm als Maandag 11. is het dit jaar te New-York niet geweest; zóózeer, dat han del en bedrijf er niet weinig door belemmerd werden. De thermometer wees 93° in de scha duw. Ook in het westen der vereenigde Staten was het drukkend warm. Te Louisvillo viel een predikant midden in zijn rede op den kansel flauw. De weduwe van Véry heeft van den pre fect van de Seine een kranten kiosk te Parijs gekregen, waarin zij een 1200 fres. per jaar kan verdienen. Een Amerikaansch soldaat, die hoera riep voor den moordenaar van Frick, werd, op last van zijn kolonel, eerst een half uur aan zijn duimen opgehangen, toen aan ééne zijde van zijn hoofd geschoren en ten slotte met de ge wone vernederingen uit het kamp „getrommeld." De generaal van het regiment keurde deze straf goed. Een brutale diefstal is te Londen gepleegd. Een diamanthandelaar had zaken gedaan en reed naar huis, terwijl hij voor 5000 pond st. aan diamanten in zijn rijtuig had. Hij stapte onder weg in een restaurant uit en liet het rijtuig met de diamanten onder bewaking van den koetsier. Deze verwijderde zich een oogenblik en toen hij terug kwam, was alles verdwenen. Het rijtuig werd later ergens anders terug ge vonden, maar zonder diamanten. Te Parijs zou de* directeur van de lucht- vaartschool, Besangon, met een ballon opstijgen, toen plotseling een rukwind de touwen waarmee de ballon was vastgebonden, met de telegraaf draden in aanraking bracht. De touwen werden daardoor stukgesneden en de ballon vloog met duizelingwekkende snelheid de lucht in en ver dween. In het schuitje, bevond zich de luchtreiziger Moucgeraud, zonder ballast of werktuigen hoe ook genaamd, zoodat hij ook niet uit eigen be weging dalen kan. Tot dusver heeft men niets van hem vernomen. Aangeboden diensten zijn zelden aan genaam. Een timmerman in 't Duitsche plaatsje Niederschönweido bevond zich op weg naar huis en droeg zijn gereedschap op den schouder. Plotseling ziet hij op een paar schre den van zich een man hangen aan een boom. Na kort beraad grijpt hij zijn bijl en hakt den tak door, waaraan de vreemdeling hing. De laatste valt op den grond, zijn redder ontdoet hem van den strop en de levensmoede komt langzamerhand weer tot bezinning. Nauw kon hij weer goed ademhalen of onder scheldwoor den valt hij op zijn redder aan, omdat deze hem in een leven had behouden, dat hij moede was. De timmerman werd nu ook woedend, er ont stond een vechtpartij, en na menigen flinken vuistslag van den levensredder koos de levens moede het hazepad. De timmerman bleef hem nastaren, peinzende over de ondankbaarheid des menschen. Hij wordt uit zijn gepeins opgeschrikt door de stem van den boschwachter die een streng gezicht zet, den afgehouwen tak beschouwt die in hem is en den timmerman om ophelde ring vraagt. Deze vertelt 't gebeurde, wordt echter niet geloofd, en medegevoerd als een op heeterdaad betrapte strooper. De timmerman moet de gelofte hebben afge legd, dat hij in 't vervolg alle zelfmoordenaars zal laten hangen. Een zonderling Testament. Het testament van den Amerikaan Henry Livingstone, onlangs te Florence overleden, is even zonderling als de man zelf was. Hij gaf nooit een fooi, maar zeide steeds tot den be diende „je staat in mijn testament." Niemand geloofde dat natuurlijk, maar Livingstone hield woord. De koetsiers en conducteurs der omni bussen, erven 20.000 lire, de huurkoetsiers 20.000, de bedienden van twee koffiehuizen 12.000 lire. Een bedelaar, die hem soms hielp bij het stijgen in het rijtuig erft 10.000 lire; een arme klerk van een bank, die eens in het Casino Borghese in de nabijheid van L. staande uitriep„als ik maar eens 50.000 lire had, dan kocht ik een villaatje buiten',, heeft die 50.000 lire gekregen. De koeisiers en conducteurs van de trams werden bedacht met 0 lire, 0 centesimi, daar L. de trams en in 't bizonder de rails haatte, omdat zij ongelukken veroorzaakten bij zijn toertjes, eens met 24 paarden, zooals men zich zal herinneren. Alle liefdadige instellingen heeft de Ameri kaan goed bedacht. MOZART BIJ MARIA THERESIA. Op zekeren avond was er te Weenen een groot concert bij de Keizerin van Oostenrijk, Maria Theresia, de gemalin van Keizer Frans I. Het meest schitterende gezelschap was in de salons vereenigd; men zag er niets dan veder bossen, diamanten, geborduurde kleederen, prach tige gewaden, toen, tot. groote verbazing van al de genoodigden, een man, zeer eenvoudig ge kleed en door twee kinderen gevolgd, in de hoofddeur van de vorstelijke vertrekken ver scheen. Het voorkomen van dien man was eerbied waardig en zedigde houding der kinderen ver ried meer zelfvertrouwen; want zij werden door al de hen omringende weelde, door al die groote heeren en die dames, welke hen nieuwsgierig van het hoofd tot de voeten opnamen, in het minst niet van de wijs gebracht. ïs dat nu die kapelmeester met zijne beide wonderkinderen waarover heel Weenen spreekt? vraagde de Keizerin aan haar ceremoniemees ter. Ja, Mevrouw, antwoordde hij, en ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven dat zij huns gelijke niet hebbenik heb ze gisteren avond bij' den Franschen gezant gehoord, waar ik de eer had genoodigd te zijnhet kleine meisje is zeer ontwikkeld, maar het jongetje wekt nog veel meer verbazing. Laat hen beginnen, gelastte de Keizerin. De ceremoniemeester noodigde Mozart uit, zijne kinderen zelf naar de piano te begeleiden. Frederika begon; hare uitvoering was zoo zuiver, zoo onberispelijk, dat iedereen over het bleeke, teedere kind in verrukking geraakte; toen zij geëindigd had, verhieven eenstemmige toejuichingen zich rondom haar. O, dat is nog niets, zeide zij tot degenen die haar lof toezwaaiden, bij wat mijn broertje doet; en het kleine meisje zag met moederlijke oplettendheid toe, dat haar broertje goed en ge makkelijk gezeten was, hoog genoeg, 'dat de be wegingen zijner armpjes hem niet hinderlijk zouden zijn. Alsnu bracht het ventje, met een glimlach tot allen die hem omgaven, zijne handjes op het klavier, en zonder inspanning, zonder er bij na te denken dat zijn talent de algemeene bewon dering zou opwekken, liet hij zijne kleine vingers gaan en komen en voorthuppelenzij schenen te spelen met de toetsen, die zij beurtelings ne- derdrukten en schenen op te heffen, en waar over zij zweefden, terwijl ze bij iedere aanra king, hoe licht ook, er zuivere, ernstige, wee moedige, maar altijd welluidende accoorden aan ontlokten. Aller oog was gebonden aan die kleine vingers, zoo vlug en zoo lenigde ervarenste kapelmeester zou geen grondiger kennis kunnen gehad hebben van harmonie en modulatiën dan dit kind had. De Keizer, en Keizerin, het gansche Hof wa ren in verrukking. Toen Wolfgang ophield, met hooger blos op 't gelaat, vermoeid en het jonge, gladde voorhoofd met zweet bedekt, wenkte de Keizerin hem in hare armen; hij stond op om te gehoorzamen, maar geheel verbijsterd als hij was door de tal rijke loftuitingen en de stroomen van licht, gleed hij uit bij de eerste stappen die hij op de gladde, gecireerde vloer waagde; hij viel, en eene jonge dame haastte zich van haar stoel op te rijzen, om hem op te heffen. Hebt gij u bezeerd, beste jongen? vroeg zij hem op den toon der levendigste belangstel- ling. Het kind bleef een oogenblik het antwoord schuldig toen, terwijl hij als het ware de stem terug kreeg, riep hij uit, de blanke hand der jonge dame in zijne belde mollige handjes vat tende Wat zijt gij schoon, Mevrouw! Met uwil ik trouwen. Een luid lachen ging bij dien uitroep op, maar, zonder zich daardoor van zijn stuk te doen brengen, ging het kind voort Men noemt mij Mapstro Wolfgang Mozart en gij, hoe heet gij Ik heet Maria Antoinette, hernam de jonge dame, met eene stem, die als muziek klonk. Helaas de vrouw, die Mozart als kind zich zoo gul tot gade wenschte, was niemand an ders dan de Aartshertogin van Oostenrijk, de toekomstige Koningin van Frankrijkhet arme meisje mocht het geluk niet smaken de vrouw van Mozart te worden later, op denzelfden dag waarop de groote toondichter, in het openbaar gelauwerd, begroet werd door de toejuichingen van de gansche bevolking van Weenen, dien zelfden dag besteeg de jonge en schoone Maria Antoinette, de Koningin van Frankrijk, de ge malin van Lode wijk XVI, het schavot. Ken man van de klok. Een man der klok, een man van zijn woord, het klinkt zoo flink. Onwillekeurig denkt men aan iemand, die weet wat hij wil, aan een' fer- men vent. Toch zij men voorzichtig met die uitspraak, want ik heb menschen gekend, die zich ook mannen van de klok noemden, maar werkelijk, die waren alles behalve aardig. Die werden ge regeld door de klok. De klok diende hen niet, maar zij dienden de klok. Hooien we eens naar zoo'n type. Om zes uur sta ik op; om zeven uur ben ik gekleed en geschoren beneden; om acht uur staat het ontbijt klaar; om 9 uur ga ik naar het kantoor; om 12 uur kom ik er van daan, dan is de koffie klaar; om 1 uur ga ik weer naar mijn kantoor enz." Alles is bepaald, vast gesteld, geregeld naar de klok. Hemel en aarde! De heerscheresse spreekt en alles is niet in den staat, die volgens het aan gegeven uur moest daar zijn. De slaaf windt zich op, kookt, bruiseht, briescht en ieder in zijn omgeving ziet, dat hij onge hoorzaam is geweest. Hij wreekt zich door da nig uit zijn humeur te zijn, door zijne eigene stemming en die van anderen te bederven. Hij heeft geen gevoel voor de schade, dat hij daardoor aan zijn eigen ziel en die van anderen berokkent. Neen, hij denkt er niet aan, dat al is hij zelf zwartgallig, hij nog niet het recht heeft anderen te ontstemmen. Alles is hem bijzaak: hij is een man van de klok en om zóó laat moest dit of dat gebeuren, 'tls er niet gebeurd: daar zit de man van de klok. Wat is het hem leeg! Zal hij wat anders doen? Maar wat? Een ander uur heeft andere werkzaamheden, doet hij die nu, dan loopt de heele boel in de war. Hij moppert dus maar weer. De dwaas! Zou hij soms uitrekenen, hoe veel de eene klok met de andere verschilt? Welken tijd zou hij nemen: waren of middel baren Kleine ziel, die aan zooveel nietigs en kleins hangt, alsof uw leven slechts een tjjd ware in evenredige deelen verdeeld. Ruimer zien, breeder opvatting van het leven wensch ik u toe. In den engsten zin genomen is een man van de klok een kleingeestig wezen. Mogen we daarom den tijd niet verdeelen om meer te kunnen doen Zeker. Moeten we ons geen doel stellen en woekeren met den tijd, ons geschonken? Stellig. Maar we moeten niet angstvallig blijven han gen aan uren. We moeten niet ons leven ver deelen, ons niet verlagen tot eene machine, die op gezette tijden, gezette werkzaamheden ver richt. Stipt op zijne zaken zijn. Wie zal het laken? Op iemand aankunnen. Wie wenscht het niet Een man van de klok zijn, oppevat in den zin van trouw zijn, eerlijk zijn. Bravo! De klok is ook trouw, eerlijk, onverbiddellijk eerlijk soms. De klok is stipt in hare zaken. In dit opzicht kunnen we ons aan de klok spiegelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3