.Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 7 Augustus 1892. hebbende in ééne partij het hoogste aantal pun ten, n.l. 47, verworven. Ook aan de beide biljartwedstrijden was de deelneming zeer groot. Bij den eerste waren het de heeren N. Pronk, Oudcarspel, J. Peetoom, Schagerbrug, en F. v. d. Deuren, Enkhuizen en bij den tweede de heeren, N. Pronk, Oudcarspel, A. Kist, Zuidscharwoude en P. Houtkooper, Alkmaar, die in deze volgorde de prijzen wisten te verdienen. Te Scheriuerhorn is een begin gemaakt met de restauratie van den toren der lierv. kerk, welks vervallen toestand ongerustheid inboezemde. Zeer te bejammeren is het, dat de middelen ont breken om het geheele kerkgebouw eens flink onder handen te nemen. In zuiver gothischen stijl opgetrokken, is het stellig een der schoonste 17e eeuwsclie protestantsche kerkgebouwen van het platteland van Noord-Holland. Zijne menig vuldige glasschilderingen verkeeren in zulk een vervallen toestand, dat aan hare restauratie wordt gewanhoopt. Men verzoekt ons het volgende te plaat sen Het Bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier geef bij deze kennis, dat op Maandag 8, Dins dag 9 en "Woensdag 10 Augustus e.k., telkens des namiddags 1 ure ongeveer, in de Kaasfabriek te Hoogcarspel, directeur Brander, eene beproe ving zal plaats hebben van Handseparatoren, hoofdzakelijk ter ontrooming van zoete wei. Alsdan zullen twee machines, de Laval en de Handbalance, welwillend afgestaan door de Heeren Boeke en Huidekoper te Groningen en de firma Massee en Zoon te Goes, in werking zijn. Het Bestuur noodigt belanghebbenden beleefd tot een bezoek uit. Te kolhom werd het volgende aange plakt: „Beleefd verzoek aan alle landbouwers. Daar de oogst nabij is, verzoeken wij (alle ar beiders) aan ons het werk te willen gunnen, wat andere jaren aan vreemdelingen wordt gegeven. Mannen, verzoekt allen aan uwe patroons, dat ze ons het geld laten, dat andere jaren de gemeente uitgaat. Landbouwers, moge de Heere God uwe harten hiertoe bewegen. De barre winter is straks weer in aantacht, en o, er is tot heden nog zoo bitter weinig verdiend. Dat dit ons verzoek van hooger hand moge worden gesteund, is de wensch van alle arbeiders alhier. Benoemd tot leeraar aan Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar W. F. Koppeschaar te Winterswijk. Tot onderwijzeres te Caliantsoog is be noemd mej. M. Schakel, van Gaastmeer bij Sneek. De jaarwedde werd verhoogd met f 50, en alzoo gebracht op f 550. Het Haagsche Krankzinnigengesticht. De Haagsche Grt. maakt de opmerking, dat er ruim een half jaar verloopen is, sinds mevr. Stuten, haar aanklacht inbracht tegen de mis bruiken in het Haagsche krankzinnigengesticht en dat nog altijd de justitie schijnt te onder zoeken. Aan dit onderzoek dient volgens genoemd blad een einde te komen wil de justitie de open bare meening niet noodeloos verontrusten. In de bestuursvergadering der Scliager- Ilarddraverij-Vereeniging „West-Friesland", op Woensdag 3 Aug. gehouden, is besloten Dins dag 20 September twee harddraverijen te doen plaats hebben. De eerste harddraverij des voor middags van paarden, welke nimmer prijs of premie hebben gewonnen en toebehoorende aan leden der vereeniging. De tweede harddraverij door paarden van zessen klaarevenals bij de eerste aangespannen voor tweewielige rijtuigen. De prijzen voor de eerste harddraverij bestaan in voorwerpen, die der tweede in contanten (f200 f75— f25.) Tusschen den kapelmeester en de leden van het stedelijk muziekkorps te Leeuwarden is een conflict ontstaan over de verdeeling van de gift, groot f150, die door H.M. de Koningin- Regentes tijdens haar bezoek aan Friesland aan genoemd corps was geschonken. Naar het oordeel Hedweg wilde zich in de grootste verlegenheid op richten, om haar boodschap te doen, maar Victor hield haar terug, terwijl hij met een boosaardig ge noegen de verbazing der oude dame aanzag. «Wel nu, beste tantewaarom staat u daar nu als Lotsvrouw? Feliciteert U me niet? Ik ben als altijd uw gehoorzame neef en heb op uw verlangen mij hier voor tien minuten met juffrouw Hedwig Kartsen verloofd de eerste dame, die na uw ver trek de kamer binnen kwam." Zuchtend zonk de oude dame in den eersten den besten stoel. »Daar staat mijn verstand bij stil," zeide zij, naar adem snakkend; Op hetzelfde oogenblik verscheen de bediende en meldde mevrouw Storm aan. »Zeg aan die dame, dat het mevrouw spijt, haar heden niet te kunnen ontvangen," gebood Victor. De bediende verdween. »Maar Victor, ik bezweer u, hoe kunt ge mij zoo iets aandoen?" klaagde de Kolonels-weduwe, de handen wringend. »Wat moet ik toch hiervan den ken »Ik zeide het u immers reeds, tante I" antwoordde hij lachend. Nad at u me hier aan mijn noodlot had overgelaten, zond een goede geest mij deze lieve, jonge dame toe en afgaande op hetgeen u mij zoo uitdrukkelijk hadt gezegd, moest ik wel aanne men, dat zij het was, die u voor mij bestemd had. Toevallig kennen we elkander reeds van vroeger. Heb ik niet stipt uw gebod opgevolgd voegde hij er met een gehuichelde onschuld aan toe. »Is het je werkelijk ernst?" vroeg zij, nog altijd niet bekomen van de verbazing »Ik ken het meisje der leden van dat corps was het aandeel van f 25, hetwelk de kapelmeester, de heer H. de Jong, zich zelf had toegedacht, te groot in ver houding tot dat der leden, reden waarom zij weigerden genoegen te nemen met verdeeling, zooals de heer De Jong die wenschte. A Het „Bat. Nbd" schrijft: „Men maakt de opmerking, dat de hangende lokken, waarmede op de nieuwe muntstukken onze jeugdige en lieftallige koningin prijkt, op den inlander een vreemden indruk moeten ma ken. „De inlander houdt 't hoofd steeds gedekt en ook zijne vrouw en dochters vertoonen zich nim mer met loshangend haar. 't Beeld op de muntstukken doet den dessaman denken aan slordigheid en ongemanierdheid. „Onze zegsman zou het beeld der voor Indië bestemde muntstukken gedekt willen zien met de koninklijke kroon, zooals ook de beeltenis van Victoria, voorkomende op de in Britsch-Indië circuleerende geldstukken gekroond is. Deze aan gelegenheid is misschien van meer belang, dan men denkt. Te Sprang bij Loon-op-Zand, vierde Maan dag de hoofdonderwijzer zijn 25-jarig jubilé als zoodanig. Een knaap schoot, zooals op het platte land nogal gebruikelijk is, een geladen pistool afhet projectiel kwam in het lichaam van eene vrouw te recht. De ongelukkige zeeg neder en verkeert in bedenkelijken toestand. De teelt der aardappelen in Maas en Waal is zoo overvloedig, dat hier en daar 1 HL. per Rijnlandsche roede gedolven wordt. Yan het be derf bespeurt men nog niets. Door den garnizoens-commandant te Ber gen op Zoom is, in overleg met den chef van den geneeskundigen dienst, bepaald, dat al het drinkwater voor de troepen in het garnizoen ge kookt zal worden verstrekt, terwijl tot veraan genaming van den smaak wat thee bij het wa ter zal worden gevoegd. In den nacht van Zondag op Maandag is in het gebouw van het Leger des Heils teNij- verdal gemeente Hellendoorn ingebroken. De ruiten en meubelen zijn stuk geslagen, de boe ken verscheurd. Volgens aanwezige sporen heeft men getracht het gebouw in brand te steken. De daders zijn onbekend. Maandag vertrok te 6 u. 48 min. uit Breda naar kaatsheuvel een detachement infanterie, groot 60 man, ter beteugeling van daar voorge komen ongeregeldheden, ontstaan doordat de boe ren weigerden de tienden van hun oogst te vol doen. Ook vertrok te 5 u. 10 m. uit 's Hertogen bosch een detachement daarheen. Te Maassluis had dezer dagen een ern stig ongeluk plaats. Op het feestterrein bevindt zich ook een schiettent, waar eenige jongelieden zich vermaakten. Terwijl een hunner daar aan het schieten was, trof hij een daar voorbij loo penden jongeling van 18 a 19 jaar, waardoor deze zoodanig werd getroffen dat de dood er het gevolg van was. De verslagene was varensgezel en eenige dagen pas van zee thuis gekomen. Tegen den 76-jarigen G. J. B., van Xoordwohle, die, zooals gemeld is, zich op ge welddadige wijze verzette en het mes trok tegen den brigadier der rij ksveldwacht Yan den Broek is door den officier van justitie bij de rechtbank te Heerenveen 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt. In Groningen is reeds de eerste nieuwe wintergerst aangevoerd. Dit graan weegt 60 kilo en is van uitmuntende kwaliteit. De opbrengst bedroeg van 30 tot 32 H. L. per halve HA. Hier en daar staat de rogge reeds in hokken. Hoewel kort van stroo belooft zij toch een goed beschot. Het aantal betalende bezoekers der Sport- tentoonstelling te Schevciiiugeu bedroeg op jl. Zondag 5937. In de afgeloopen week (2431 Juli) gingen door de tourniquets 44,177, en se dert de opening 243,880 personen. immers niet!« Hedwig wilde nu spreken, om aan den pijnlijken toestand een einde te maken, maar Victor liet haar niet aan 't woord komen. »U kent haar niet?« vroeg hij schijnbaar uiterst verbaasd, »en ik meen de uw zieleheil en nog wat te redden, als ik haar tot mijn bruid maakte. Begrijpt u nu tante, wat yoor een onheil u had kunnen stichten, als het niet toevallig een zoo groot geluk voor mij was gewor den. Dat komt er van, als men jonge, nog onbe sproken lieden a tout prix voor den tijd tot trou wen wil dwingen, ja, jaNu, lang zult gij er uw hoofd niet meer over breken eigenlijk is de zaak heel natuurlijk en ze is zonder de minste hekserij toegegaan. En daarop vertelde hij haar, hoe alles gekomen was en wist zijn- geluk en dankbaarheid jegens haar want ten slotte kwam zijn tante toch die eer toe in zulke levendige kleuren af te malen, dat ten slotte hare oogen met een teedere uitdruk king op Hedwig bleven rusten. »Zie zoo, nu weet u het,« besloot hij zijn plei dooi, »en ik ken mijn lieve, oude tante Paula veel te goed, om niet verzekerd te zijn, dat zij mijn kleine bruid, die geen ouders meer heeft, geen tweede moeder zal zijn en haar niet vriendelijk op nemen, zooals zij dat verdient. Kom nu hier, Hed wig! Tante is lang zoo kwaad niet, als zij wel gaarne wezen wilde Zwijgend boog zich het jonge meisje over de hand der oude dame, om die te kussen en twee heete tranen vielen daarbij op die hand. Toen trok in een De paardententoonstelling werd jl. Zondag be zocht door 2562 personentijdens den geheelen duur door 21,085 betalende personen. Onder dit cijfer is niet begrepen het aantal abonnementen. Op den dag van het bezoek der Koninginnen waren er 1945 betalende bezoekers. Yoor de 3 Augustus plaats gehad heb bende verkiezing van twee leden der Provinci ale Staten van Noord-Holland in het kiesdistrict Haarlem waren candidaat gesteld: van liberale zijde de heeren mr. A. Kist en D. Mijsberg van anti-liberale zijde de heeren mr. "VV. S. J. Yan "Waterschoot van der Gracht (R. Kath.) en G. B. 't Hooft (A. R.) De uitslag was als volgt Voor de periodieke aftreding zjjn uitgebracht 4112 geldige stemmen, waarvan op de heeren Yan "Waterschoot van der Gracht 2141 en Mijs berg 1889. Derhalve is verkozen de heer v. "VYa- schoot v. d. Gracht aftredend lid. Voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. L. Kist zijn uitgebracht 4122 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren 't Hooft 2164 en Kist 1904. De heer 't Hooft, aftredend lid, is derhalve gekozen. Bij de verkiezing in Mei werden bij de eerste stemming uitgebracht 3623 geldige stemmen en gekozen mr. A. Kist met 1835 stemmen bij de herstemming uitgebracht 4048 stemmen en ge kozen de heer Mijsberg met 1883 stemmen. Yoor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten te Breukelen zijn uitgebracht 1656 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. C. de Voogt (lib.) met 714, en J. H. de Waal Malefijt (antirev.) met 601 stemmen. De heer W. van "Wijngaarden jr. (kath.) ver kreeg er 312. De uitslag van de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in het district Helder, is, dat uitgebracht werden 666 geldige stemmen, en gekozen is de heer C. A. Beukenkamp (liberaal) met 334 stemmen. De heer Zurmühlen had 174, de heer Büchner 78 en de heer Slot 43 stemmen. Het Hblbevatte in het avondblad van 16 Juli een artikel over de Sporttenstelling, waarin het op gezag van Jhr. Boreel van Hoge- lande een Duitscher als den „Uitvinder van het rij wiel" beschouwde. Een vier-en-zeventig-jarige inzender uit 's Bosch kwam in hetzelfde blad daarentegen in zooverre op, dat al vóór 1828 een snelrijdend rijwiel was uitgevonden en vervaardigd door den jeugdigen rijtuigmaker J. Verweij, die, moge de Duitsche uitvinding toen reeds hebben bestaan, niets hoegenaamd van deze afwist. Daar de 's Hertogenbossche schrijver half scheen te vermoeden, dat genoemde heer Verweij reeds overleden zou zijn, kunnen wij de inlichting verstrekken dat deze nog leeft, haast twee en negentig jaar is, en voor zijne jaren nog eene uitmuntende gezondheid geniet. Wij kunnen er bijvoegen, dat hij dat eerste rijwiel zeker al voor 1816 heeft uigevonden en vervaardigd, en het de rijlustige zonen zijner klanten leerde be rijden. Nog kunnen wij opmerken, dat de rij wielen nog lang onvolmaakt en duur bleven. Althans toen omstreeks 1860 de twee jongehee- ren G. (firma A. M.) een rijwiel, in den vorm van een paard, uit Duitschland ontvingen, scheen het alsof het achtste wonder der wereld was verschenen. Hèt werd niet met de voeten, maar met de handen bewogen, en ging den slakken gang. (E. C.) De bewoners van een huis in de Kenau straat te Haarlem waren de stad uit en voor de ruiten stond eeq briefje „afwezig." Plotse ling hooren tot hunne verbazing op een Zon dagavond de buren gerucht in het onbewoonde huis. Men denkt aan inbrekers, zendt naar een oom van den bewoner die den sleutel had, roept politie en tracht het huis binnen te dringen. Dat ging evenwel niet gemakkelijk. De sleutel werkte wel, maar de grendel was op de deur geschoven en een in allerijl gehaalden smid kon er evenmin in slagen, de politie toegang te ver schaffen. plotselinge opwelling van moederlijk gevoel de dame het jonge meisje naar zich toe en drukte haar een kus op liet voorhoofd. »Het zij dan zoozeide zij aangedaan. »Dacht ik het niet?« riep Victor. »Nu zijt gij weer mijn beste, moederlijke vriendin. Maar nu moet allereerst Erna het nieuws weten. »Die weet het al,« klonk een stem, gevolgd door een helderen lach van achter de portière, waar de nieuwsgierige alles had afgeluisterd. En terwijl de beide jonge dames elkaar begroeten en, naar meis- jesaard, spoedig vriendschap sloten, trachtte Victor nog even een accoord te sluiten met zijne tante. »Dit eene moet u mij voor alles beloven, beste tante! dat u nooit weer uit eigenzinnigheid een jongmensch tot een huwelijk zult dwingen. Gij ziet het nu, het komt soms anders uit, dan men ge dacht heeft, doch niet altijd is het andere bet bete re, zooals hier En de oude dame beloofde plechtig, nooit weer een dergeljjke rol te zullen spelen en die belofte heeft zij gehouden ook. EINDE. Wat nu gedaan Goede raad was duur. Ein delijk besloot men over de schutting te klimmen en van achter in het huis te dringen. Met een sabel werd een ruit ingeslagen en welhaast was men binnen de woning en juichte men reeds bij de gedachte aan een goede vangst. Dan wie verschijnt daar? Het is de heer des huizes zelf, die om des Maandags vroeg op zijn kantoor te Amsterdam te kunnen zijn, van buiten naar Haarlem is gekomen om in zijn eigen huis te overnachten. Het gestommel dat de buren aan een inbre ker hadden geweten, was door hem veroorzaakt. Zoo eindigde deze inbrekershistorie, die velen der aanwezigen hartklopping bezorgde, met een hartelijk algemeen gelach. De politie trok af en de heer des huizes ging weer naar bed. Door eenige bewoners van de Gouwe en de W ecre, uitmakende de commissie door be langhebbenden benoemd, is een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, Handel en nijver heid, waarin zij Zijne Exellentie eerbiedig ver zoeken het daarheen te willen leiden, dat hunne brieven niet alleen 's morgens, maar ook 's avonds na aankomst van de post uit Hoorn ten hunnen huize bezorgd worden. Zij gronden hun verzoek hierop, dat zij dik wijls groot ongerief ondervinden door het slechts eenmaal per dag ontvangen huner brieven en- dat nog wel 's morgens tusschen half 9 en half 10, als de meesten hunner reeds aan den arbeid zijn, soms ver van huis. Daarbij komt, dat het meerendeel dier brieven reeds den vorigen avond te 5 uur aan het kantoor te Hoogwoud zijn aan gekomen. Het vervoer van Buskruit van of naar de fnagazijnen in den omtrek van Haarlem, had tot nu toe altijd per vaartuig plaats, dat dan op eenigen afstand van het dorp Halfweg in de ringvaart lag. Dezer dagen heeft dit vervoer echter per epoor- waggon plaats gehad, die daarvoor op het ge wone los- en ladingsterrein aan het station Half weg stond in welks onmiddelijke nabijheid de vele treinen tusschen Amsterdam en Haarlem rijdende passeerden. AA Bfi D APPELEN. Nu de „oude" zoo langzamerhand weder ver dwenen en de „nieuwe" gekomen zijn; nu het aardappelgewas veelbelovend staat en zich nog geene ziekteverschijnselen hebben vertoond, doch welke, tengevolge van een paar regendagen kun nen komen, komt het ons gewenscht voor, het volgende over de bestrijding dier vreeselijke ziekte mede te deelen. Werden vroeger als middelen aanbevolenhet afmaaien van het loof, behandeling der pootaard- appels met bijtende middelen, eene bizondere be werking van den grond, waarop aardappels zou den worden geteeld, de ondervinding leerde, dat enkele dier middelen slechts weinig goede resul taten opleverden en dat sommige er van als scha delijk moesten worden aangemerkt. In den laatsten tijd heeft men een zeer af doend middel, om de ziekte te bestrijden, gevon den in de kopervitriool-praeparaten. Die praepa- raten bestaan uit een mengsel van kopervitriool met verschillende andere zelfstandigheden, als kalk, soda, ammoniakoplossing, gipsmeel en spek- steenmeel. Van deze mengsels moet, zooals de praktijk leerde, de voorkeur worden gegeven aan de meng sels kopervitriool en kalk (de zoogenaamde Bouil- lie Bordelaise), kopervitriool en soda en koper- vitriool-speksteenmeel. De samenstelling van bo vengenoemde praeparaten geschiedt het doelma tigst op de volgende wijze: Om b. v. een mengsel van 100 Liter met twee percent kopervitrioolkalk te verkrijgen, neemt men twee vaten, b. v. twee oude petroleumva ten, en doet in het eene vat, 50 L. water en 2 kilo kopervitriool, terwijl men in het andere vat 2 kilo gebrande kalk, na deze gebluscht en uiterst fijn gemaakt te hebben, met 50 L. water tot eene dunne kalkmelk aanroert. Is dit mengsel voldoende afgekoeld, dan wordt het langzaam, onder gestadig omroeren in het mengsel van het andere vat overgegoten, waarbij men de grove bestanddeelen, die zich op den bodem van het vat bevinden, terughoudt. Op dezelfde wijze wordt een drie percentmeng sel met 3 kilo kopervitriool en 3 kilo kalk be reid. Het kopervitriool-speksteenmeel wordt niet als mengsel in vloeibaren toestand, maar in stof- vorm aangewend. Is het van groot belang op de samenstelling van bovengenoemde middelen te letten, van niet minder belang is het, 't middel op d e n j u i s- t e n t ij d aan te wenden. Men moet met de aanwending er van niet wachten tot de ziekte zich reeds op het loof heeft vertoond, maar het moet geschieden voor daarvan nog een spoor is te ontdekken. Bij de aanwending van de mengsels kopervi triool kalk en kopervitriool soda is het van veel belang, de volgende zaken in het oog te houden het des morgens bereide mengsel moet den avond van denzelfden dag nog worden gebruikt. Men besprenkele de planten bij droog wederhet kan eiken tijd van den dag geschieden. Yoor den eersten keer besproeie men de aard appels in het midden of in het laatst der maand Juni om dit in het midden der maanden Juli en Augustus te herhalen, 't Is het best de hoeveel heid vloeistof niet in één, maar in twee keeren uit te sproeien. Yoor de eerste besproeiing gebruikte men 160 —180 liter, voor de tweede 200250 liter en

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2