"Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 7 Augustus 1892. voor de derde 200280 liter per 1/2 H. A. De bestuiving met kopervitriool-speksteenmeel ge schiedt het best bij vochtig weer in 2 a 3 maal met tusschenruimten van 5 tot 8 dagen. Men gebruikt daarvoor 10-12 kilo per '/2 ^L A Men lette bij aanwending van bovengenoemde middelen er vooral op, de zelfstandigheden in uiterst fijn verdeelden toestand te gebruiken. Lang niet overal heeft men er nog proeven mede genomen en dit zou toch wel dienstig zijn. Echter kunnen niet alle boeren deze uitgaven doen, waarom we voor dorpen aanraden, wat reeds elders geschiedt, dat de machine voor bil lijken prijs te huur wordt gesteld. (KI. Crt. v. R.) In „Recht voor Allen" wordt door een inzender geklaagd over de duurte van de partij. Om een goed lid te zijn van den sociaal-demo- cratischen Bond komt men tot de volgende kos ten per week: Lid van den Bond6 cent. Lid van de Soc.-Dem. Yakvereen. 5 Het bezoeken eener cursus- of open bare vergadering10 Het aankoopen van social, lectuur 10 Onvoorziene uitgaven5 Alzoo een totaal cijfer van 36 cent, zijnde geen wettelijke, maar dan toch zeker een zedelijke belasting, die men zedelijk verplicht is zich zelf op te leggen, als men toetreedt als lid van den bond. De inzender meent dat het niet opgaat van een werkman eene belasting te heffen van f 16.50 'sjaars. In het Liverpool Journal of commerce vindt men een artikel over de vorderingen van het werk der Zuiderzeedemping,' waarvan de „Amst. Ct" eene vertaling geeft. Het blad zegt, dat de drooglegging beter vordert dan men had durven verwachten en reeds een goede stevige breede fundeering ligt van het noordelijkste punt van Noord-Holland naar AVieringen en vandaar dwars door de zee naar het dichtbij gelegen punt van Friesland. De zee helpt zelf mede door aan de binnen- en buitenzijde enorme hoeveelheden zand en slib achter te laten. De dam wordt dus lang zamerhand en over de geheele lengte tegelijk hoe langer en liooger enz. Het werk wordt uitgevoerd door mijnheer van Dunck." Hoe dit alles in het Engelsche blad vermeld komt, begrijpen wij niet. Wij wenschten wel, dat het waar was. Waarschijnlijk begrijpt men in Engeland niet, dat met een werk van zoo groot belang voor ons land voortdurend gedraald wordt en meende men dat na het nauwgezette onderzoek en de voortreffelijke rapporten Holland reeds de hand aan het werk had geslagen. Maar zóó spoedig komen in ons land de zaken niet tot stand; wij volgen meer het stelsel door Ju les Yerne in Dokter Ox uiteengezet. Het is intusschen het eerste voorbeeld niet, dat men in Engeland voltooid verklaart, wat in Nederland ternauwernood of nog niet is aange vangen. AVjj herinneren ons hoe veertig jaar geleden, bijna daags nadat te Hansweert de eerste spade in den grond was gezet tot demping van het Sloe, aan de Londensche beurs het graan werd verkocht, dat gezegd werd op het drooggemaakte Sloe te zijn gewassen. (Arnli. Ct.) Uit 's Heer-Arendskerke wordt van 30 Juli gemeld: Kort voor de sneltrein van 8 uur den over weg bij wachtpost no. 46 zou passeeren, zou nog een wagen geladen met koolzaad de rails over steken. Op de rails gekomen, zakte de wagen, door het breken van de as ineen. De arbeiders in den omtrek snelden dadelijk toe om de zak ken buiten gevaar te brengen. Voor de laatste zakken gelost waren, snelde de trein voorbij en smeet de stukken van de wagen en de overge bleven zakken links en rechts. Ofschoon men met de roode vlag den aankomenden trein, zoo veel men kon, gewenkt had, schijnt dit door den machinist niet opgemerkt te zijn. De paarden waren in tijds afgespannen. Geen andere onge lukken hebben plaats gehad. Men zal zich herinneren, dat de Tweede Kamer besloten heeft den minister van Oorlog mede te deelen, dat het met de eischen der bil lijkheid overeenkomt aan den gepasporteerden sergeant der artillerie van het Ned. Ind. leger Bossart alsnog het pensioen te verleenen, over eenkomende met zijn medaille voor 24-jarigen trouwen dienst. De „Haagsche Crt" meldt thans, dat Bossart deze voldoening en de geldelijke gevolgen er van niet heeft mogen beleven; een paar weken ge leden is hij gestorven. Het blad vertrouwt dat de regeering, na kennisneming van het votum der Kamer, aan de weduwe bij wijze van grati ficatie de som zal toekennen, welke in de jaren 185292 aan haar echtgenoot onrechtvaardig werd onthouden. Zeven jaar beeft het geduurd eer deze quaestie was opgelost. Op een kantoor in de AVijnstraat te Rot terdam vervoegde zich een man, eene lijst ter inteekening presenteerende. Door den portier werd de lijst ingehouden en aan het politiebu reau aan de Pauwensteeg bezorgd, alwaar bleek, toen de man later om zijne lijst terug kwam, dat de namen van eenige achtenswaardige inge zetenen dezer gemeente, die daarop voorkwamen, door hem zeiven er op waren geplaatst, om zoo doende aan de lijst een schijn van waarheid te verbinden. Het geld, met deze lijst reeds ver kregen en eventueel nog te verkrijgen, was voor hem zeiven bestemd. De man is aan het poli tiebureau in bewaring gehouden en zal wegens oplichting vervolgd worden. Een reeds bejaarde kleermaker te Utrecht, die zoo nu en dan het vleesch nogal eens onder den pekel houdt, bovond zich dezer dagen in een tapperij, toen daar een jonge man binnen kwam en een borrel bestelde. Daar zij op dat oogenblik de eenige bezoe kers waren, hadden beiden weldra een gesprek aangeknoopt en was de oude heer al ras te weten gekomen, dat de jonge man A. was ge naamd en het voornemen had om naar Indië te gaan en te trachten daar zijn pensioen te ver dienen. Nadat men aldus geruimen tijd gezellig had zitten praten, doch daarbij tevens den kastelein niet had vergeten, vroeg A. opeens aan den kleermaker of deze geen zin zou hebben om de f 10 aanbrenggeld te verdienen, in welk geval zij er dan maar dadelijk op uit moesten gaan. Natuurlijk wil deze dolgaarne de f 10 ver dienen, doch achtte het niettemin raadzaam, dat men eerst bij hem wat zou ontslapen, daarna zich wat verfrisschen en vervolgens naar de ka zerne gaan. Thuis gekomen was moeder de vrouw weldra ingelicht, en, verheugd over dit buitenkansje, dat hun te wachten stond, aanstonds bereid naar vermogen mede te werken het plan ten uitvoer te brengen. Naar zij meende, werd in de eerste plaats een flink maal vereischt, hetgeen beiden zich dan ook goed lieten smaken. Nadat het maal genuttigd was, ging men een dutje doen, waartoe aan A. een voorkamertje werd aangewezen terwijl men daarna naar de kazerne zou gaan, waar A. zich zou engagee- ren. Zoover kwam het echter niet, want toen de kleermaker en diens vrouw in het kamertje kwamen om A. te wekken, was niet alleen deze, maar ook een nieuwe blauwe jas verdwenen, die bij een pak behoorde, dat de kleermaker 's avonds moest afleveren. Hoewel de politie onmiddellijk met het ge beurde werd in kennis gesteld, is het niet mo gen gelukken, den dader op te sporen. BuiitenlancL Prinses Beatrice, Koningin Yictoria's jong ste dochter, die met haar echtgenoot, Prins Hen ry van Battenberg, sedert eenigen tijd op het slot Heidelberg bij Jugeiiheim vertoeft, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een brand opgeschrikt, waardoor haar bed, kamer en een gedeelte van het slot werden vernield. Van de toedracht van het ongeval wordt slechts dit medegedeeld, dat kort na middernacht eene kamenier te dicht met eene brandende kaars bij het gazen muggenet kwam, dat het bed der Prinses omgaf. Door het brandende net waren in een oogenblik ook de gordijnen in vlam en de Prinses moest ongekleed de vlucht nemen. Zij poogde een brandblussingstoestel te laten werken, maar dit bleek niet in orde te zijn. Daarop wekte zij de andere bewoners. Met een half uur verscheen de brandweer van Jugenheim en wist het vuur te bedwingen, maar het gedeelte van het slot, bekend als het Protassow-gebouw, is thans een puinhoop en een vleugel van het slot heeft veel door het water geleden. Prinses Bea trice heeft hare kleederen en juweelen door den brand verloren. Haar echtgenoot, Prins Henry, was afwezig en vertoefde in een jachthuis in de naburige bosschen, om 's ochtends vroeg uit jagen te gaan. Hij werd echter- gewaarschuwd en verscheen weldra. Niemand heeft letsel be komen, behalve twee brandweermannen door val lende voorwerpen. AVereld - kampioenzwemmer. Evans, uit .Manchester, mag op dezen eerenaam ten volle aanspraak maken, daar hij Maandag te Ports mouth voor de derde maal den eereprijs won voor zwemmen in zee. Sedert 1890 sloeg hij alle zwemmers. Thans is de prijs zijn eigendom ge worden. Hij zwom Maandag een mijl af in 7 minuten én 3 seconden. Volgens de National Liberale Correspon- densishet plan eener Berlijnsche wereldtentoon stelling door de Regeering opgegeven. Voor een deel moet dit worden toegeschreven aan de blijk baar niet voldoende sympathie die de zaak over het algemeen bij de industriëelen vond. De best gezinden schenen het meer als een vaderlands- lievenden en nationalen plicht te beschouwen om zich niet te onttrekken, dan wel als iets waar zij het meeste belang bij hadden. De brigadier te Nancy met zijne 3153 woorden op ééne briefkaart, is, naar gemeld wordt, overtroffen door den heer Octave Sovel te Yzeux (Somme), die aan de Echo de la Somme eene kaart gezonden heeft met 3563 woorden. In den Gemeenteraad van Lnihach, een stad in het Oostenrijksche kroonland Krain, heeft men het gehad over de slepen aan de damesjaponnen op de straat, waardoor allerlei vuil in de woningen binnengebracht en de ver spreiding van besmettelijke ziekten bevorderd zou worden. Een der leden stelde voor, van de slepen een j aarlij ksche belasting van 4 gulden te heffen. Een ander, galanter lid meende, dat een beroep op het gezond verstand van de dames het doel evenzeer, misschien beter zou doen bereiken, en de Raad, niet minder hoffe lijk wenschende te zijn dan deze laatste, dr. ridder Von Bleiweis. nam een motie in dien zin aan, na de voorgestelde belasting met 10 tegen 6 stemmen te hebben verworpen. Het was Zondag de opening der kermis te Tourcoing. Te midden der spelen en tenten bemerkte men een allerellendigst planken tentje, slordig in elkaar gezet en prijkende met een geschil derd vrouwspersoon, waaronder het opschrift stond Attentie De vrouw-hond Nooit gezien Te zes uur in den namiddag, stelden drie por- personen van Roubais, een vader, moeder en tante, de politie in kennis, dat hun dochter en nicht, een jong aardig meisje van omstreeks veertien jaar, sinds 1.1. Vrijdag vermist was, na dat zij zich te Tourcoing naar een porceleinhan- delaar begeven had om inkoopen te doen. De arme vader, begrijpende dat zijne dochter mis leid was geworden, begaf zich naar den porcc- leinhandelaar, die van de vermiste niets afwist. Toen begon hij in alle spelletjes met onverdro ten ijver te zoeken en vond haar in het bovenbeschreven tentje. Zij moest de vrouw-hond voorstellen. Het had nog heel wat voeten in de aarde, voordat de man haar aan de ouders teruggaf, en de tent van Barnum, beroofd van zijn eeni gen inhoud, werd dadelijk gesloten. Een blinde bedelaar, Thiennet genaamd, die sedert vijftien jaar met zjjn hond op de Austerlitzbrug te Parijs plag te zitten, is Don derdag plotseling dood gebleven. In zijne woning vond men een oude, vuile portefeuille, waarin effecten ter waarde van 22.000 fres. Men doet onderzoek naar eventueele erfgenamen. Uit Jamaica wordt gemeld, dat op het eiland heel wat onrust heerscht, omdat de eige naar van twaalf der grootste landgoederen zijn pachters aanzegging heeft gedaan dat zij huune hoeven moeten verlaten. Daar hun getal meer dan duizend bedraagt en zij in groote verlegen heid zijn, daar zij geen andere landerijen kun nen bekomen en hun te velde staande gewassen juist rijp worden, hebben zij eene deputatie aan den Gouverneur gezonden, maar deze weigert tusschenbeide te treden. Verder hebben de inwoners van de hoofdstad Kingston geprotesteerd tegen de betaling eener inkomsten-belasting van 6 d. in het pond (zes stuivers van elke twaalf gulden), door den AVet- gevenden Raad aangenomen en waarvoor dan het lager onderwijs kosteloos werd. Ofschoon de inwoners der stad slechts een klein gedeelte der bevolking van het gansche eiland uitmaken, moeten zij ongeveer een derde van het benoo- digde geld opbrengen. Volksvergaderingen wor den nu gehouden om de wet te doen herroepen. Als iets bijzonders wordt verder medegedeeld, dat bananen er tegenwoordig worden gedroogd tot meel. Honderden trossen, die vroeger ver loren gingen, kunnen nu gebruikt worden. Een tros bananen, die 1 shilling kost, is, gedroogd en verpakt, 8 shillings waard. Te Chester, in Engeland, werd dezer da gen eene rijke jonge dame, die zich geruimen tijd door een jongen landbouwer het hof had laten maken, maar hem eindelijk had afgewezen, tot eene schadevergoeding van 50 p. st. veroor deeld. Zij had er zich op beroemd, dat zij hem voor den gek had gehouden en beweerd, dat hij haar slechts om haar geld had willen huwen. Om te toonen hoe de liefdesaffaire zich tusschen lien had toegedragen en daardoor zijn karakter van onverdiende blaam te zuiveren, stelde hij de actie tot schadevergoeding in. De rechter zeide tot de jury, dat, als de schalen der ge rechtigheid even moesten gehouden worden tus schen man en vrouw, het buiten kijf was, dat de eischer slecht behandeld was en dat zijne brieven toonden, dat hij een flinke jonge man was met diep gevoel, dat hem tot eere verstrekte. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordseliarwoude. Ingeschreven van 131 Juli 1892. Ondertrouwdgeene. Getrouwd: Jacob Ootjers, wedn. van Brechtje van der Oord, 42 jaar en Neelje Bierman jd., 40 jaar. Geboren: Klaas, z. v. Pieter van Dijk en van Teunisje AVortel. Jan, z. v. Jantje Lindeboom. Overleden: Neeltje Kok, echtg. van Dirk Vol kers, oud 26 jaar. Geertruida, Jacoba Gerrits echtg. van Lourens Kuilman, 25 jaar. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 131 Juli 1892. Getrouwd: Klaas Dekker, jm., oud 23 j. en Grietje Kuit, jd., oud 26 j. Ondertrouwd: Nanning Goudsblom, jm., oud 26 j., te Zuidscharwoude en Jacoba Oom, jd., oud 29 j., te Oudkarspel. Geboren: Aaltje, d. v. Jan Jonker en van Aaltje Boon. Johannes, z. v. Cornelis Schuijt en van Adriana Bakker. Overleden: Arie Bakker, z. v. Klaas en van Vrouwtje Droog, oud 3 w. Ernst, z. v. Cornelis AVeeland en van Elizabeth Zwart, oud 16 d. Geertje Borst, echtg. van Jasper Vis, oud 59 j. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 131 Juli 1892. Ondertrouwdgeene. Getrouwd: Jacob Arends, wedn. van Geertje Koedijk, oud 54 j. en Anna Dorothea de AVit, wed. van Cornelis Speelman, oud 53 j. Geboren: Jacob, z. v. Frederik Berkhout en van Maartje Meiten. OverledenMaartje Goedhart, d. v. Pieter Goedhart en van Aaltje de Jong, oud 4 weken. Trijntje Troostheide, d. v. Klaas Troostheide en van Antje Brouwer, oud 6 m. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1—31 Juli 1892. Bevallen Grietje Deugd geb. Kaper D. Aaltje Glas geb. Jonker Z. Ondertrouwd en GehuwdGeene. OverledenNiesje Vroegop, een m. Jansje Vroegop 1 m., beide dochters van Abram Vroegop en Antje de Geus. Gemeente Ileer-IIugo waard. Ingeschreven van 131 Juli 1892. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren Trijntje Hillegonda, d. v. J. de Boer en E. Volkers. Theodorus, z. v. K. Vader en D. Commandeur. Zwaantje, d. v. G. Sieffers en M. C. Fogteloo. Aaltje, d. v. AV. v. Slooten en G. Raat. Catharina, d. v. J. Commandeur en G. Veldboer. Overleden: Henrica Egberdina Smit, 66 j. Cornelis, z. v. J. Stoop en A. AVester, 25 w. Trijntje Hillegonda, d. v. J. de Boer en E. Vol kers, 2 d. Jacob Bakker, wedn. van Maartje Pijper, eerder van Cornelia AVardenaar, 66 j. Guurtje, d. v. K. Beers en M. Huisman, 13 m. Gemeente St. Pancras. Ingeschreven van 131 Juli 1892. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Hendrikus Nol en Maartje Groen. Geboren Klazina, d. v. AVillem Hes en Sophia Maria Stroomer. Overleden: Gerrit Bruin, ruim 7 j. Klazina Hes, 8 d. Gemeente Barsiiigerhorii. Ingeschreven van 131 Juli 1892. GeborenLambertus, z. v. Arien Kossen en Alida Nieuwenburg. Jacob, z. v. Maarten Kuiper en Trijntje Kuiper. Anna, d. v. Gerrit van Stipriaan en Elizabeth de Smit. AVillempien d. v. Simon Liefhebber en Anna Tuinman. Pieter, z. v. Louris Strijder en Johanna de Leeuw. Ari- aantje, d. v. Cornelis Liefhebber en Antje de Graaf. Catharina, d. v. Meiert Stammes en Aaltje Vader. Ondertrouwd en GehuwdRijkens Sclireuders en Cornelia Fraanje. Gerardes Anthonij Snap haan en Aagtje Bruin. Overledengeene. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 131 Juli 1892. GeborenDieuwertje, d. v. Pieter van der Gragt en van Grietje Davids. Maria, d. v. Arie Noordstrand en van Trijntje Koomen. Catharina Elizabeth, d. v. Petrus Bruin en van Maartje Slijkerman. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenSimon Winder, echtg. van Saartje Schut, 39 j. Gemeente Ilaringearspel. Ingeschreven van 131 Juli 1892. Geboren: Dirk, z. v. Gerrit Bakker en Trijntje Berkhout. Jacob, z. v. Aldert Moras en Maartje Zutt. Elizabeth, d. v. Theodoreus Petrus Gieling en Marijtje Stroet. Ondertrouwd en GetrouwdDirk Heeman, wedn. van Grietje Timmerman, oud 31 jr. te Noordscharwoude en Jantje de Groot jd., oud 21 jr. te Haringcarspel. Overleden: Jacob Moras, oud 2 d. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Simon Kruijer en Maartje Rit. Cor nelis Volkers oud 2 m. Gemeente Warmenhuizeii. Ingeschreven van 131 Juli 1892. GeborenCornelia d. v. G. Tesselaar en M. Slijkerman. Cornelia Sophia, d. v. J. Pronk en G. Konijn. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Pietertje Aarsen, wed. van P. Mole naar, 74 j. Adriana, d. v. J. Zoon en N. Tin, 8 m PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 7 Aug., voormiddags 9.30, Ds. Stram- rood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARAVOUDE. Zondag 7 Aug., voormiddags 9.30, geen dienst. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 7 Aug., voormiddags 9 en namiddags 2 uur, de Heer Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 7 Aug., voormiddags 9.30, geen dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 7 Aug., voormiddags 9 uur, Ds. GemserDoopsbediening, nam. 2 uur, Ds. Gemser. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 7 Aug., voormiddags 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 7 Aug., voormiddags 9.30 en namid dags 2.30 uur, Ds. Gideonse. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 7 Aug, voor middags 9 uur, Ds. Bak kerBediening van het H. Avondmaal, nam. 2 uur, Ds. Bakker. Dankzegging.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3