Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 14 Augustus 1892. man, ik ben de vrouw van uwen concurrent hiernaast; werkelijk U is ongemeen goedkoop, wij hebben nog nooit zoo geschikt terecht ge kund." Een kwartier later hingen dezelfde pakjes bij den concurrent op de stoep, prijs... f 16. En de eerste koopman kon geen enkel pakje daar tegenover stellen en moest met leede oogcn aanzien, hoe zijn concurrent het eene pakje na het andere verkocht met volle 100 pet. winst. ven worden, om persoonlijk hunne gelukwen- schen te brengen. De uitslag der verkiezingen van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Rotterdam was als volgt: Uitge bracht 1826 geldige stemmen volstrekte meer derheid 914. Gekozen, de heer F. B. 's Jacob (lib.) met 965 stemmen. De heer J. M. Voor hoeve (antir.) verkreeg 492 en de heer L. W. Jansen 401 stemmen. gewond zijn. Naar de omstandigheden waaron der het duel plaats had, wordt door de politie een streng onderzoek ingesteld. De Alkuiaarsehc Turnclub „Kracht en Vlugheid," onder leiding van den heer A. van Dijk, verwierf den 6, in den wedstrijd in vrije oefeningen, uitgeschreven door de Vereeniging „Claudius Civilis" te Leeuwarden, in afdeeling B wedstrijd om den directeursprijs (oefeningen naar keuze), van de zes mededingende vereeni- gingen, het hoogste aantal punten, n.l. 129. De hierop volgende vereenigingen waren „Hercules," Beemster met 125^2 P-> „Voorwaarts," Schermer met 1171/2 p., welke beide vereenigingen even eens onder leiding van genoemden heer van Dijk staan. Op de te Hoorn gehoudenpaardenmarkt waren aangevoerd 149 stuks. De handel was vlug en de prijzen waren hoog. Men schrijft Het oordeel der landbouwers te Koliiorn om trent het aldaar aangeplakte verzoek der arbei ders is, dat daaraan in het algemeen niet kan worden voldaan en welle omdat bij de overal gelijke overdrukte van den oogsttijd, in de ge meente niet de helft van de benoodigde arbei ders aanwezig is en 2e dat de meeste hier ge vestigde arbeiders, bij de geldersche vergeleken, zeer onbedreven zijn. Het laatste erkennen de arbeiders, ze achten zulks natuurlijk, maar ma ken zich sterk, dat werd de proef genomen zij in enkele dagen voor de geldersche zich- ters niet zouden behoeven onder te doen. De Gemeenteraad van (i roesbeek heeft den geneesheer J. C. Stoltz met algemeene stem men ontslagen als gemeente-geneesheer, wegens zijne handelingen bij het ontstaan en heerschen der pokziekte en verwaarloozing der patiënten, tot de behoeftige klasse behoorende. Verschil lende feiten werden in die vergadering daarom trent medegedeeld. Uit het door den Voorzitter gedane verslag omtrent de geheerscht hebbende pokken-epidemie bleek, dat in het geheel waren aangegeven als aangetast 98 personen, van wie 19 overleden60 onteigeningen eu vernietigin gen van voorwerpen, die met de lijders aan die ziekte in aanraking waren geweest, werden er gedaan, tot een totaal bedrag van f 1576,13. Op den 3den dezer werden de twee laatste wonin gen, waarin de ziekte voorkwam, ontsmet, zoo dat de epidemie gelukkig weer tot de geschie denis behoort. {Arnh. Ot.) Een concurrent, die slimmer was. In een onzer Hollandsche steden woont al se dert langen tijd een winkelier in gemaakte lieeren- kleeding. 't Zaakje had tot nog toe uitstekend willen marcheeren, maar nu kwam er een con current, die de brutaliteit zoover dreef, van zijn winkel onmiddelijk naast dien van den eersten winkelier op te slaan. En wat wel beneden alles was? Die schelm van een concurrent stalde verleden week, toen 't hemelsch mooi weer was, een menigte jonge heerenpakjes op de stoep uit voor f 10 per pakje, en toch van zulke kwaliteit, dat hij als eerlijk winkelier er minstens f 16 voor had moeten vra gen. Ik laat mij niet overvleugelen, zei no. één. Hij ook stalde een menigte pakjes uit en prijsde ze 8 gulden, 't Was met veel verlies, maar hier kon de concurrent dan toch niet tegen op. Een half uur na de uitstalling kwam eene dame in den winkel, die met geld in de hand, met een zoetsappig gezicht en een allerliefst stem metje, alle pakjes tegen den genoteerden prijs wenschte te koopen. 't Was goedkoop, vond ze, spot, spot-goedkoop, ze had het nog nooit zoo beleefd. Onze koopman, die de pakjes veel liever had behouden, kon voor de eer van zijn huis niet weigeren, maar toch ging het hem aan zijn hart, dat hij de pakjes voor zoo'n prijsje van de hand moest doen. Doch zijn smart verkeerde in brul lende woede, toen de koopvrouw, na betaald te hebben,met een allerfijnst glimlachje afscheid nam met de woorden: „ik ben U wel verplichtbuur- van zijn hospes zag, sprak hij «Laat den man maar boven komen." Daar stond de livreibediende voor hem en over handigde hem een grooten brief, met een groot zegel gesloten. Nog altijd verbaasd nam de vreem deling dien aan en nog meer verwonderd nam hij kennis van den inhoud. Het was de hofmaarschak van den vorst, de heer von Spinnbein auf Spinnbeinshausen, die aan de opdracht van zijn gebieder- gevolg gaf, door den illustren vreemde uit te noodigen voor een dejeuner a la fourchette in het vorstelijk residentieslot een oud, somber gebouw van matigen omvang. »Zouden ze hier al van mij gehoord hebben vroeg de jonge man in gedachten zich af. «Maar dat is 't zelfde natuurlijk ga ik er heen. Ik kom," sprak hij met veel waardigheid tot den be diende, terwijl hij hem een thaler in de hand drukte. Vol eerbied verliet deze de kamer. Onlangs was de generalissimus van den kleinen aangrenzenden Staat eens gast van den vorst en die had hem slechts een oud Poolsch geldstukje, nog geen kwartje waard, als donceur gegeven. Welk een nobel heer, die hertog van Brunswijk De gansche markt, waaraan de »Groene Kever" lag, was vol menschen en reeds drong zich de stads muzikant met zijne uit 5 man bestaande kapel door de menigte, om den hoogen gast eene ovatie te brengen, toen deze in den fijnsten zwarten rok, een fonkelenden diamant in zijn overhemd, het hotel verliet. Ternauwernood had de kapelmeester den tijd Bankroetiers in vroeger dagen. Toen ging het hun zoo goed niet af, als te genwoordig vaak wel. De Romeinsche wet der Twaalf Tafelen- was zonder genade voor den schuldenaar die te kort schoot in .zijne verplic'atigen. Zijn schuldeischers hadden het recht, hem in boeien te slaan en zich door hem als door een slaaf te doen bedie nen. Zelfs mochten zij zijn lichaam van elkan der doen rijten. Die buitensporige gestrengheid der wet werd later herhaaldelijk gematigd. Zoo werd krachtens de wet Julia, de schuldenaar, die aan zijn schuld eischers den volledigen afstand deed van zijn goederen, ontheven van alle schuld, en was hij aan geen vervolging, hoegenaamd ook, meer bloot gesteld. Maar omdat het zeer gemakkelijk was de wet te ontduiken door een gedeelte van zijn bezit tingen te verbergen, ging de boedelafstand altijd vergezeld van een onteerende ceremonie. Hij, die tot den afstand werd toegelaten, of die slechts een uitstel van betaling van vijf jaar verkreeg, moest in het openbaar een schandemuts dragen. Deze was zwart van kleur, gewoonlijk van lin nen, had een spitsoploopenden vorm en sloot nauwkeurig om het hoofd. In latere tijden heerschten soortgelijke gebruik ten. Zoo droegen nalatige schuldenaars in Spanje een ijzeren halsband; te Lucca een oranjemuts, en overal waar hun schuldeischers hen ontmoet ten, zonder de muts op het hoofd, hadden dezen het recht, hen oogenblikkelijk in hechtenis te doen nemen. In Frankrijk werden ze vroeger met de dood straf en tepronkstelling bedreigd. In lateren tijd hechtte de rechter den bankroetier een rood schandelint op de borst heden ten dage zou de man het misschien als een ridderlint vertoo- nen welk teeken liij moest dragen, zoolang zijn schulden niet waren afbetaald. Men schrijft uit het zuiden van Brabant Het smokkelen is, ondanks den zomer, weer in vollen gang en zal voortduren, totdat de ac cijnsverlaging van het zout intreedt. Het is in derdaad aan te nemen, dat de smokkelhandel dan gefnuikt zal zijn. De ambtenaren der belas tingen zullen aan onze grenzen grootendeels over tollig zijn en dus worden verplaatst, in hun plaats zal men echter gerust maréchaussés mogen aanstellen, want de rast en veiligheid zullen er niet beter op worden. De grensbewoners hebben nu reeds zeer veel last van allerlei dagelijks voorkomende kleine diefstallen van hout, veld vruchten, waschgoed, in het kort van alles wat maar voor de hand staat of in een onbewaakt oogenblik alleen of opengelaten wordt. Die die verij, nu reeds niet te beteugelen, zal op grooter schaal en brutaler wijze worden voortgezet als de smokkelarij ophoudt; want wat zullen deze menschen, die aan geregelden arbeid niet ge wend zijn en dezen op de heide trouwens ook moeilijk kunnen vinden, anders doen, dan nemen van hun buurman wat hun zélf ontbreekt Er zjjn maar twee middelen om dit toekomstige kwaad te keeren, öf het rijk verschaffe dit volkje arbeid, want lui of onwillig zijn zij niet, often behoeve der grensbewoners worde eene uitge breide politiemacht beschikbaar gesteld, tot be scherming van hun eigendom. De Nieuwe IJselbode deelt mede, dat het zilveren priesterfeest van dr. Schaepman op den 16n Augustus a. s., op het seminarie te Rijzen burg zal worden herdacht met eene omstreeks 10 uren opgedragen mis. Daarna zal de jubilaris door de commissie een huldeblijk worden aangeboden en tot drie uur zal aan vrienden en vereerders de gelegenheid gege- om zijn vijf man te wenken en niet zeer harmo nieus weerklonk de lievelingsmelodie van den stads muzikant »Du bist der beste Bruder auch nicht Twee bedienden in hun beste livrei, met pas gé- wasschen katoenen handschoenen, stonden voor de deur van het vorstelijk paleis, maar op den drempel bevond zich vrijheer von Spinnbein auf Spinnbeinshausen, om met eene diepe buiging den vreemden bezoeker in eene zaal te voeren, waarin reeds de vorst, de generalissimus der armee be staande uit 12 man en een tamboer de staats minister en ook de vorstin verzameld waren. «Ik verheug mij, Uwe Hoogheid in mijn slot te mogen verwelkomen," begon de vorst op plecht statige wijze. De jonge man boog zich diep. Thans was alles hem duidelijk. Maar hij richtte zich op en sprak «Mijn dank, o vorst en toch ben ik slechts een gering afgezant van «Hoe -wat?" *»Ah Zoo klonk het in de aangrenzende zaal uit den mond van den hofstoet. Een afgezant wat zou dat zijn? Bijkans eerbiedig vroeg hem de vorst: »Een gezant van wien?« «Van het Huis Cohn en Co., importeurs van den edeisten, den wereldberoemden Portwijn van Ruiz Sillos in Oporto, hier door mij vertegenwoordigd. En daarbij haalde de jonge man uit zijn rokzak een schoongedrukte prijs-courant, die hij met een sierlijke buiging den vorst overhandigde. Den 31 n dezer, den verjaardag der Ko ningin, zal te Amsterdam op den Amstel een groot waterfeest worden gehouden, bestaande uit volkswedstrijden. Er zal worden geroeid in vier- en twaalf- riemssloepen, roeiaken, vletten en in sloepjes, geroeid door twee personen, ieder met een riem, met stuurman, allen onder de 16 jaar, geïntro duceerd door een lid eenër erkende Amsterdam- sche roei- of zeilvereeniging. Als le prijs worden voor dit nummer uitgeloofd 3 groote zilveren medailles en als 2e prijs drie groote bronzen medailles. Het feest, dat te een uur aanvangt, wordt geopend met een parade van de hier ter stede bestaande roeivereenigingenalle beschikbare roeivaartuigen der Amsterdamsche vereenigingen zullen aan dit ter stede nog niet geziene schouw spel deelnemen. De opstelling van de roeivloot heeft plaats aan den Buiten Amstel bij den Omval, van waai de vloot in verschillende liniën tot bij de stad zal oproeien. Het feest wordt besloten met een zeilwedstrijd voor roeivaartuigen. De mannenzangvereeniging „Kunst en Broederschap," te Amsterdam, directeur de hr. Anton H. Tierie, heeft het voornemen opgevat in April aanstaande een nationalen en interna tionalen zang wedstrijd te houden. Goolam Kader heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van het 2e kantonge recht te Amsterdam. Aan den te Egmond aan den hoef wo nenden gunstig bekenden Schilder Gari Melchers is de vervaardiging opgedragen van twee groote doeken, die den ingang van het tentoonstelling gebouw te Chicago moeten versieren. Benoemd tot burgemeester van Velsen J. C. A. Weerts, secretaris dier gemeente. Op een adres gericht aan den Raad der gemeente Texel, door de Yisschersbevolking van Oosterend en omstreken, behelzende het verzoek om eene toelage van f 10000 toe te staan voor den aanleg eener nieuwe haven nabij de Oost kaap, is in de zitting van 5 Aug- gunstig be schikt. Tot secretaris der gemeente benoemde de Raad den heer Westra, ambtenaar ter gemeente-secre tarie te Aengwirden. Bij de Ned. Herv. gein. beroepen naar K wad ijk, M. C. Muller te Abbenbroek. Bedankt voor De Rijp, F. W. Drijver te Grosthuizen c. a. Bij de Evang. Luth. Kerk beroepennaar Tiel C. Th. Scharten, Herst. Evang. Lutli. pred. te Medemblik. Aangenomen het beroep bij de Herv. ge meente te Metzlawier door den heer J. H. De Roode, cand. te Leiden. In het Nieuwsblad v. Ned. vindt men een verslag opgenomen van een meeting te Finster- wolde, waar ook Geel als spreker optrad. Yoor hij den katheder betrad, bood de voorzitter hem namens de afdeeling Finsterwolde van den soci- aal-democratischen bond een parapluie ten ge schenke aan. Hierop nam Geel het woord, ver telde dat hij zijn invrijheidstelling aan de arbei ders had te danken, dat hij verbaasd was over den omvang, dien de arbeidersbeweging geno men had, en zeide toen, volgens den verslagge ver „hoe goed een krachtige vereeniging ook zij, men vergete niet, dat daarbij "wapens be lmoren en niet van die kleine, b. v. revolvers, waarmee ik, jammer genoeg, nog misschoot, neen wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs De?e echter trad met streng voorkomen een stap achteruit en wendde zich tot von Spinnbein auf Spinnbeinshausen. «Mijnheer de hofmaarschalk ik verzoek u om opheldering. »Sire serenissimus stotterde de arme man »deze heer hier heeft zich als «Hertog van Bruns wijk® in het vreemdelingenboek van den «Groenen Kever« ingeschreven.« »Ah« de vorst fronste het voorhoofd: «alzoo een valsche naam «Volstrekt niet®, sprak de jonge man eerbiedig, «ik heet Hertog en woon in Brunswijk de stad Brunswijk, waar ik voor de firma Chon en Co. werkzaam ben. Ik heb alzoo niets dan de waarheid geschreven. «Overigens maak ik van de gunstige gelegenheid gebruik, om Uwe Doorluchtigheid eene prijscourant van mijne werkelijk voortreffelijke wijnen aan te bieden.» De vorst lachte. En nu lachte ook de gansche. hofstoet. Met een flinke bestelling keerde de onvervaarde wijnreiziger in het hotel terug. Maar geen mensch was meer op de markt. Johan was grof, de logementhouder was niet te zien. Een lakei had de treurmare van den hertog, die zich als een wijnreiziger ontpopt had, met even veel snelheid verbreid, als 's morgens de barbier de blijmare verkondigd had. Toen de heer Hertog in den namiddag met de de gelederen van soldaten uiteen kan doen spat ten." Als een bewijs van den treurigen financi- eelen toestand van sommige Liiiiburgsche ge meenten kan dienen, zegt het L. N., dat twee hoofden van scholen, op dorpen in de nabijheid van Roermond, van Nieuwjaar af nog geen trak tement hebben ontvangen. l'it het noorden van Drente schrijft men, dat zich dit jaar bij uitzondering geen spreeu wen aldaar vertoonen. Het schijnt dat ze allen naar die streken vertrokken zijn, die onder de rupsenplaag zuchten. Eene afwijzende beschikking is ontvangen op de verzoeken om gratie van de straf, waar toe de gezagvoerder van het Stoomschip Obdam, kapitein Bakker, laatstelijk door het gerechtshof te 's Gravenbngc is veroordeeld, wegens mis handeling van den stoker Blom, dien hij had doodgeschoten. In het noorden van Friesland trachtte dezer dagen een arbeider, wien niemand werk wilde geven, zich van het leven te berooven. Reeds hangende werd hij door zijne dochter ge vonden, die hem onmiddellijk lossneed en met behulp der buren zocht bij te brengen. De po gingen waren vruchteloosde man bleek dood en werd vervolgens te bed gelegd. Geruimen tijd later kwam de dokter, die niet in de buurt woonde en om wien men had gezonden, hem tevens berichtende, dat de man overleden was. Hij treedt de kamer binnen en vindt daar de treurende dochter. Wie beschrijft echter beider schrik, toen op zijn vraag, hoe laat het geval was gebeurd, uit de bedstede zich eensklaps de stem liet hooren van den vermeenden doode met de woorden Om vijf uur meneer. Op een dorp in Drente heeft de gemeen teraad aan den gemeente-geneesheer zijn ontslag moeten geven, omdat hij zich overgaf aan het gebruik van opium. Daar hij ongeveer den geheelen dag slapende doorbracht, werd de praktijk geheel door hem verwaarloosd. De raad der gemeente Schermerliorii heeft, met het oog op het groote gevaar, verbonden aan de werkzaamheden bij het restaureeren van den toren, een contract aangegaan met de le Ned. Yerz. Maatschappij op het leven tegen invalidi teit en ongelukkeu. Hierbij is bepaald, dat aan de nagelatenen van verongelukte werklieden f 1000 en aan werk lieden, die door een ongeluk geruimen tijd hun werk niet kunnen hervatten, dagelijks f 1 zal worden uitgekeerd. Het Sociaal Weekblad bevestigt het be richt, dat mr. A. Kerdijk de redactie van dit weekblad zal nederleggen en door M. W. F. Treub worden opgevolgd. Tot 1 October e. k. blijft mr. B. H. Pekelharing, te Delft, de redac tie waarnemen. Uis boenen a. d. Vecht schrijft men „Was het wel te verwachten dat na de opening van het Merwede-kanaal de vaart op de rivier de Yecht veel zou verminderen, eene stilte als sedert 4 dezer hier heerscht, had men niet ver wacht. De vaart staat genoegzaam geheel' stil." In het begin der week had in den Nieu wen Enk te Apeldoorn het volgende plaats. De beide broeders G. en II. de G., oud 25 en 18 jaren, kregen om een kleinigheid ruzie. De oudste die nog onder den invloed van sterken drank verkeerde, pakte zijn broeder bij de keel en gaf hem eenige klappen. De vader dit hoorende, vermaande G. om zijn broeder niet te slaan, doch werd ook bedreigd en achtervolgd. H. die bang was dat zijn broeder weder in huis zoude komen, en wetende dat hij, beschonken zijnde, graag een mes gebruikte, nam een op tafel lig gend mes weg, waarmede hij naar buiten ging. Daar werd hij door G. weder aangegrepen, en bij de nu volgende worsteling bekwam G. een gevaarlijke wond in den rug. De ontboden ge neesheer kon geen hulp meer verleenen, daar bij zijne komst het leven al bijna geheel uitge- bluscht. was. Volgens H. is het mogelijk, dat hij bij de worsteling zijn broeder verwond heeft, doch niet met opzet. Op last van de justitie uit Zutfen is het lijk naar de begraafplaats overgebracht, alwaar Maandag de schouw zou plaats hebben. H., die op last van den burgemeester in arrest genomen was, is later op last van de justitie in vrijheid gesteld. Een vreeselijk ongeluk had dezer dagen te Haaksbergen plaats. Daar bevond zich een grootmoeder met haar zeer jeugdige kleindoch ter een oogenblik alleen in de kamer. Door een ongelukkig toeval viel het kind in een pot met kokend water, waar het voor de oogen der groot moeder, die niet loopen kon, een ellendigen dood moest sterven. post weer afreed, nam niemand notitie van hem. Zelfs een paar kinderen op bloote voeten keerden zich niet eens naar hem om, toen hij voorbij kwam, en uit een venster werd de vuile blauwe muts van den verwoeden barbier overhaast teruggetrokken. «Sic tranist gloria mundi« lachte de heer Hertog, wijnreiziger uit Brunswijk, en vergenoegd reed hijin den schoonen Augustusaehtermiddag heen. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2