Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 21. Zondag 21 Augustus 1892. Ie Jaargang. J. II. KEIZER. OOGSTMAAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Verloren Geluk. NIB IT WE LMGEMJKH EOIIIIAI Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post GO ct. UITGEVER: BUREEL: HToordscharwoude. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer S ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. ldlIY^TKEC;i:iJ\0 «P IH1Y ildliEAYDM iailY NPOdltYYECi. (C^rccnwicli lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwonde. RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18* 7.30 9.37* 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38* 7.50 9.57* 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING AMSTERDA M. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Augustus of Oogstmaand; en dit jaar ver dient zij dien naam ten volle. Begunstigd door het prachtigst zomerweer, trekken zij uit, de ijverige landbouwers om hunne producten van veld en akker binnen te halen en aan den man te brengen. Waarheen wij onze oogen wenden het is overal overvloed, en daarom blijdschap en gelukhet aardrijk is ontroerd van vreugde; aller stemming lost zich op in hetgeen de dichter zegt: Hoort den blijden juichtoon galmen Maaiers, gaat de sikkels slaan! Ziet, hoe buigen zich de halmen Met een vracht van goud belaan! Gij, die hopend 't zaad gingt zaaien, Moogt nu blijde garven maaien, "Want de dag van d'oogst brak aan. Het is een verrukkelijke maand, deAugus- tus-maand van het jaar 1892; en niet alleen is zij dat om hare stoffelijke gaven, maar ook om haar zonneschijn. Nu eerst is het weêr bestendig, en dat lokt uit tot wandelingen, uitstapjes, reisjes naar hier en daar, om zich nog eens, voor 't laatst, te goed te doen aan al het natuurschoon van bosch en weide. Het is, of verschillende stemmen daarbuiten ons toeroepen „Verlustigt u in de natuur! luistert naar der vogelen lied, baadt u in dien goudglans van weelde en overvloed!" Soms zeg.ik: Zoo moest het nu altijd zijn, die heerlijke natuur met haar rijkdom, die vriendelijke zonneschijn, die aan het geheel een feestelijk aanzien geeft, maar dan denk ik ook weerAls het altijd zoo ware, we zou den de weldaden dezer dagen niet op den juisten prijs weten te stellen. Ook dit moet voorbijgaan, om plaats te maken voor wat anders. Het kan niet altijd zomer zijn, even min als dat men altijd feest zou kunnen vie ren; de feestkleederen toch moeten telkens weder worden opgeborgen, maar juist daarom zijn zij ons heilig. Zoo trekt ook moeder „Na tuur" haar feestrok uit, hare schatten opber gende, om die een volgend jaar, als de lente komt, weer ten toon te kunnen spreiden. Nu weet ik wel, dat sommigen ik wil aannemen, dat 'ter maar enkelen zijn die niet zoo feestelijk zijn gestemd, omdat zij met te veel zorgen hebben te kampen, doch niets is volmaakt in deze wereld, er zal altijd een- en ander te wenschen overblijven; en geluk kig, dat dat zoo is, want daaruit leeren wij, dat iedere vervulling eene belofte in zich sluit, ja dat het geheele leven met al zijn wenschen en begeerten vervullingen heeft, die elk op haar beurt aanleiding geven tot het scheppen van nieuwe beloften. Ik wil er slechts dit mede zeggen: Waardeeren wij het goede, waarvan deze maand getuigt, doen wij er winst mede; waarlijk, wij kunnen niets beters doen. Dan zal deze maand met hare zegeningen niet voorbijgaan of we zeggen, zij.'t ook in de stilte van ons hart: Wees gegroet, vriendelijke, heerlijke Augustus! wij zegenen Z.-S. L. Men bericht ons, dat van 15 tot en met 20 Augustus 34 wagens Groenten van af station Noordscharwoude zijn vervoerd. Men schrijft ons In de laatst gehouden vergadering van de Afdeeling „Langedijk" der Hollandsclie Maat schappij van Landbouw, is besloten, dit jaar geen Afgevaardigde ter Algemeene vergadering te zenden. Nog werd besloten om uit de Afdeelingskas eene som van f 4.toe te staan, voor eene collectieve inzending van aan den Langedijk ge teelde groenten enz., op de te Enkhuizen te houden afdeelingtentoonstelling op 27 September e.k. De h. h. P. G. Duker en K. de Boer Cz. hebben zich met de bijeenzameling en toezen ding belast. Bij de op 16 Augustus gehouden stemming van een Hoofd-Ingeland voor de Banne Oud karspel, is als zoodanig herbenoemd de heer A. Borst Lz. Men schrijft ons: Enkele dagen geleden werd den Burgemeester van Noordscharwoude C. Kroon Mz. en den Ad vocaat Mr. A. P. de Lange te Alkmaar eene verrassing bereid door de gemeente Noordschar woude. Beiden heeren werd aangeboden eene prachtig Ets door Dake naar eene schilderij van Israëls en Arts, in een dof zwarte lijst, voorzien van een zilverplaatje met het opschrift: De gemeente N oordscharwoude aan haar Burgemeester C. Kroon Mz., aan haar Advocaat Mr. A. P. de Lange, ter herinnering aan den goeden afloop der Tienden-Kwestie. Deze geschenken hebben voor beide heeren des te grooter waarde en beteekenis omdat zo zulk eene scherpe tegenstelling vormen met alle onaangenaamheden, moeite en zorgen welke ge durende 7 jaren aan deze tienden-kwestie ver honden zijn geweest. Rinnenland. Op de voordracht voor hoofd der school te Groet komen voor de heeren: Jolis. de Groot, WinkelH. Heslinga, NaardenP. van Hoorn, Bergen; C. de Jong, SandpoortP. Keete, Leus den H. P. Morra, LeerdamA. Plaat, Zuid scharwoude; H. W. Poldermans, Haamstede; P. Schipper, Alkmaar en J. M. Yos, Leiden. Den 17 dezer word bij de herstemming voor een lid van het bestuur van het polder district Koedijk, waar het aantal stemgerechtig den 67 bedraagt, gekozen de heer H. Lammer- schaag, aftredend lid, met 21 van de 34 uitge brachte stemmen. Op den heer L. van der Oord waren 13 stemmen uitgebracht. Aan liet VN. v/d D. van Donderdag ont- leenen wij omtrent den kolf wedstrijd, te Scheveningen het volgende: De dag van heden heeft eigenlijk nog niet bewezen welke ballen, de hardloopers of de stugge ballen, het meeste succes zullen hebben. Waar Zuidscharwoude mooie punten maakte met de hardloopers, daar kwam ook Haarlem met de stugge ballen eervol uit den strijd te voorschijn. Geen „hei te roepen" alvorens de brug te zijn gepasseerd, ondervond vooral de heer Yos, van Bolsward, die in de eerste serie prachtige slagen deed en ook 56 punten maakte. In de tweede sloeg hij er slechts 32, en nu werd, zooals gewoonlijk, van hem en anderen gezegd, dat kolven slechts kolven is, doch het schild van Schiedam, waarop de woorden prij ken „Een scherpe blik en vaste hand, Die maken zelfs 't geluk te schand", ging ook hier weder op. Agathe van Weel was een knappe meid gewor den. Dat beweerden alle heerenj die het schoone, frissche kind hadden gezien, zooals zij, in de enkele maanden doorgebracht buiten de stad harer inwo ning, verrassend spoedig tot volwassen maagd was gerijpt. Waarschijnlijk was dit ook wel de aanleiding, dat de overigens zeer stille Berkengracht in den laatsten tijd door zoovele jonge heeren werd betre den. Vroeger kon Agathe van Weel hare vriendin nen, die op een drukker stand woonden, wel eens benijden, maar thans gebeurde 't, dat ze tegen haar eigen geestig kopje in de spion glimlachte als zij zich die grief herinnerde meteen gluurden dan hare oogen nieuwsgierig naar een of anderen jonkman op de gracht, en zoo scherp als ze hem in de verte had bespied, zoo preutsch en bedeesd waren hou ding en groet, als hij haar vensterglas voorbijschreed. Al was ze pas zestien jaren oud, zij begreep toch zeer goed, dat die wandelaars de Berkengracht langs kwamen om haar. Hoe zij dat wist? Het vroolijke kind had al zeer naief moeten wezen, als ze niet had begrepen, dat de blikken, in den laatsten tijd op haar geslagen, haar donker kopje en hare schoone gestalte golden. Nuffig of behaagziek was ze daarom volstrekt nietalleen, ze vond het aardig en 't vleide haar, dat de heeren zooveel werk van haar begonnen te maken. Haar zin om zich zoo bevallig mogelijk voor te doeii was daardoor opgewekt, en 't kon niet wel anders of de bruine lokken, van nature reeds zoo weelderig, werden eiken dag aan een kunstbewer king onderworpen, waarvoor een parijsche kapper jaloezie zou hebben gekoesterd. Voeg bij die bruine lokken een ietwat naar 't bruine zweemende gelaats kleur en groote donkere oogen. In die oogen ligt diepte en gloed: niet schitte rend glanzig, maar uittartend vroolijk en bijwijlen onweerstaanbaar vriendelijk. Zie, dien aantrekkelijken, vriendelijken glans kunt gij in de levendige kijkers opmerken, nu de meid binnenkomt om te vragen of er ook belet is voor den jongen meneer van Dijk Mevrouw aan Weel geeft order den bezoeker binnen te laten, en kort daarop treedt een jongmensch - haast nog een knaap de kamer binnen. »Dag, Kees, hoe maak je 't Wel verbazend, wat ben je 'n heer gewordenstaande boorden, 'n schotsche das daar ontbreekt nog maar 'n lorg net aan Misschien zou de plaaggeest op dien toon zijn voortgegaan nog een half dozijn opmerkingen door elkaar te gooien, als de verbazing, waarmee de jon geling haar aankeek, terwijl zijn gezicht alle over gangen van bleek tot vuurrood teekende, haar niet een schaterlach had ontlokt, die welluidend als de nachtegaalslag door het vertrek en in de ooren van Kees klonk. Dat geluid scheen hem zijn moed te hergeven, want, haar open aanziende, antwoordde hij »Je bent zóó veranderd, zóó groot geworden, dat ik je haast niet meer bij je naam durf noemen." En hij stak haar de hand toe met 'n»jufl'rouw van Weel, hoe vaart u Onderwijl dat zij hem een aardig handje reikt, protesteert zjj schalks tegen zooveel deftigheid. »Flink, Cornelis, plaag jij ook eens op je beurt, zegt mevrouw, hem hartelijk begroetend, »hoegaat 't Maar dat behoef 'k niet te vragenje ziet er flink uit, en bent zeker wel blij weer eens t' huis en bij je mama te zijn. Is ze wel »Dank u. Ja, wilt u wel gelooven, dat 't me vreemd was, toen ik iedereen weer Hollandsch hoorde praten Ik hoop nu maar, dat oom zal goed vinden, dat 'k in Amsterdam blijf, of" »Wat 'n bluf! 't Is of je aan 't eindje van de wereld geweest bentEn, wou je nu als een groot heer op een kantoor Bevalt het je niet langer op die handelsschool?" riep Agathe. Van Dijk, zonder op haar plagerij te letten, zat haar letterlijk aan te staren. Maar Kees, wat scheelt je toch Je kijkt, alsof je mij nooit gezien hadtben ik dezelfde niet meer van vroeger zegt de ondeugd, en intusschen glins teren die bruine oogen weer zoo vriendelijk, dat de jongen tot in zijn boord kleurt. »Neen, werkelijk, als ik je op straat was tegen gekomen, ik geloof niet, dat 'k je zou hebben her kend." »En geloof ie dan, dat ik je niet eens even zou hebben aangesproken, Kees?» is het lachend be scheid. »Maar, zeg, is er kans dat je niet meer naar Genève teruggaat »Ja, oom Weezenaar zal me misschien op zijn kantoor nemenof ik zou nog voor een paar jaar naar Londen kunnen gaan.« »Naar dat groote, mistige Londen Zou je daar heen willen? Kom, je moet maar hier blijven. Hoe lang is 't wel, dat je hier 't laatst was Van Dijk, die onder 't koffiedrinken tegen zijn moeder nog sterk gepleit heeft voor Londen, begint iets te voelen, alsof onzichtbare, geheimzinnige draad jes hem vastknoopten, en stemt nu in eens grif toe, óók wel in Amsterdam te willen blijven. »'t Is 'n goed jaar geleden, dat 'k hier 't laatst wasmijn handelscursns is nu afgeloopen en met succes,» zegt de jonge bezoeker met zekere zelf voldoening. »Dat eindexamen, weet je, is niet zoo heel gemakkelijk I" »Ja, ja, 'k weet hetje mama heeft me gisteren middag alles verteld. Ook datje vandaag zoo lekker eten zultdaarvan hou je immers nog zooveel En weer schatert zij het uit, dat de kanarie er van aan het zingen raakt. Van Dijk, die eerst nog moeite deed om boos te worden, kiest de beste partij, en lacht meê met de plaaggeest, 't Schijnt zelfs, dat bij dit duet al zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1