Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 21 Augustus 1892. Buitenland. 5 dOste Staatsloterij. blieken wegna driemaal gesommeerd te zijn, zich te verwijderen, werd de menigte door de paarden uit elkaar gedreven. Enkele sabelhouwen zijn daarbij uitgedeeld. Te Garijp, een klein dorpje in Friesland, werd de machinist van de stoomboot beschul digd, dat hij in ongeoorloofde betrekking stond met eene gehuwde vrouw. De bevolking was daarover ontsticht en de woning van den machi nist werd met keien gebombardeerd. Geen ruit bleef heelmet welke kracht geworpen werd kan hieruit blijken, dat de steenen door de houten zonneblinden gegooid werden. De man vluchtte op den zolder, de vrouw in de kelder. Zich later in huis niet meer veilig wanende, gingen zij des nachts vluchten met de stoomboot! Op de veilingen in het Wcstlaml wer- de volgende prijzen besteed: Uien f0.90al.05, roode bessen f4.55 a 4.70, sjalotten f2.05 per 50 kilo; de aanvoer van uien bedroeg ongeveer 1000 balen, van roode bessen 5000 kilo. Pruimen f 1.00 per 30 kilo; voor de binnenmarkten roode bessen 4}/$ °t., witte 51/2 ct., zwarte 10 a 14 ct., blauwe druiven 70 a 80 ct., witte 40 50 ct. per 1/2 kilo, kralen f0.85, a 1.10 per kin, meloenen 30 a 95 ct., perziken 8 a 14 ct., pruimen 1 a 9 ct. per stuk. Yoor een week of drie viel een jonge ooie vaar uit het nest bij de boerderij van den heer W. Hepkema te Langeweer. Het dier bezeerde zich niet en de heer Hepkema nam den jeug digen steltlooper in bescherming. Vischjes wer den gevangen en den vogel gevoederd, en reeds nu is de vogel zoo aan hem en zijne huisge- nooten gewend, dat hij hem als een hond na loopt. Gaat de heer des huizes naar bet liooi- of weiland, de ooievaar loopt mede en houdt in spectie over de slooten. Is de familie Hepkema thuis, dan loopt hij als een kip op het erf. Hij is de lieveling van het gezin en men hoopt den vogel ook in den winter te houden. Aan een warm plaatsje in de boerderij zal het hem niet ontbreken. De oprichters der Nieuwe Amsterdamsche Courant zijn naar men verneemt, mr. W. Van der Vliet, directeur der Duinwatermaatschappij G. A. baron Tindal, oud-wethouder en directeur van den West-Indisch en maildienst, en Gerard A. Heineken, directeur der Beiersch-bierbrouwer jj Het kapitaal zou, naar verteld wordt, een mil- lioen gulden bedragen. Het blad zal den lsten Januari verschijnen. Tot hoofdredacteur is benoemd de heer H. A. Obreen, thans Parijsche redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Het Bestuur der Boekhandelaarstentoon stelling te Amsterdam verzoekt opname van ne vensgaand artikel. Men kan de tentoonstelling van den boekhan del in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam beschouwen van twee standpuntenvan een technisch en een aesthetisch standpunt. In beide opzichten geeft deze tentoonstelling heel wat te leeren. Men behoeft slechts de groote zaal van het Paleis even door te wandelen om overtuigd te worden, dat het Boekdrukkersbedrijf in de laatste jaren met reuzenschreden vooruit is gegaan. Schier alles, wat vroeger door de vaardige hand van den werkman moest geschieden, wordt nu langs machinalen weg tot stand gebracht. Alleen den zetter heeft de machine nog niet kunnen verdringen. Wel zijn herhaaldelijk proe ven genomen met een zet- of distribueer-ma- chine, maar deze bleek geen practische resulta ten te hebben. Dit is ook zeer gemakkelijk na te gaan, als men weet -welke, verschillende let tersoorten, randen en vignetten in het z. g. smoutwerk worden gebruikt. En waar blijft men met den smaak, die ook op het drukwerk zijn stempel moet drukken''; kan men dit aon de machine overlaten? De letterzetterij is nagenoeg op dezelfde hoogte blijven staan, waarop zij reeds voor vele jaren stond. Wel heeft zij eenige verbeteringen onder gaan en is zij in het bezit gekomen van nieuwe hulpmiddelen, maar van een vooruitgang als dien der boekdrukkerij is gsen sprake. Men zou zelfs eene niet al te gewaagde stelling verkondigen, wanneer men beweerde, dat de zetterij eer ach teruit dan vooruit gegaan was. En uit een aesthetisch oogpunt beschouwd, is deze stelling zeer goed te verdedigen. Vroeger had iedere voorname drukkerij haar eigene lettersoorten en versierselen, zoodat elke drukkerij haar eigen karakter legde in het werk dat zij drukte. Leg maar eens een kenner het een of ander oude boekje voor; hij zal onmiddellijk, zonder het titelblad te zien, weten te zeggen, dat het boekje in die eeirw en daar of daar gedrukt is. Tegenwoordig is dat geheel anders geworden. Dezelfde lettergieterij levert dezelfde lettersoor ten aan meerdere boekdrukkerijen; daardoor is het individueele karakter van het boek verloren gegaan, en vertoont zich slechts nog in eenige kostbare prachtnitgaven, zooals die nu en dan nog wel eens verschijnen. Toch openbaart zich hier en daar nog een streven om den stijl te blijven huldigen, dat wil zeggen om eenheid en harmonie te brengen in de uitmonstering van het boek, deze in over eenstemming te brengen met den inhoud ervan en met het doel, waarvoor het moet dienen. Het is niet vleiend voor onze nationale kunst nijverheid, maar de verklaring kan hier niet achterwege blijven, dat aan onze Nederlandsche uitgaven in 't algemeen dat karakter ontbreekt, en in dat opzicht doen wij niet voor onze Duit- sche naburen onder. Hetzelfde verschijnsel evenwel kan men niet alleen waarnemen bij ons boekdrukkerswerk, maar in bijna alle voortbrengselen- onzer kunst nijverheid vertoont zich dat gebrek aan stijl en karakter. In 't algemeen laten wij te veel aan het toeval over, zonder rekening te houden met de eischen van den goeden smaak, met de aes- thetische regelen, door de verschillende stijlen voorgeschreven. Vergelijk eene den stylaal behandelden „Al- manach des amateurs de reliure" (Fransche af- deeling) met zijn fraaien geciseleerd lederen band in den stijl der 15e eeuw, met zoovele smake- looze, overladen stempelbanden, waaraan de Ne derlandsche afdeeling buitengewoon rijk is. Wat in de architectuur het geval is, geldt in zekeren zin ook voor het boek. Evenals een ge bouw, moet ook een boekden stempel dragen zijner bestemming. Wat bijvoorbeeld te zeggen van een Franschen spoorweg- en reisgids in groot kwarto uitgave? Wat te zeggen van de dikwijls onhandige formaten, waarin onze Hollandsche romans soms verschenen Wat eigenlijk te zeggen van sommige kinder- prenteboeken, met bieine letter gedrukt en voor zien van een band, coquet behandeld met teere kleuren, waarvan de bekoorlijkheid door een enkel vlekje ontsierd wordt. Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit de vele welke deze tentoonstelling oplevert. De zin voor het schoone, gepaard aan dien voor het practische och, die voorbeelden zijn zoo schaarsch. Den Franschman vergeven we gaarne zijn buitensporig groote reisgidsen, want in vele an dere opzichten toont hij zijn zin voor het prac tische. Evenals de Engelschman als 't ware met een krant geboren wordt, zoo is de Franschman ge boren romanlezer. Geen land ter wereld, waar die romans zooveel aftrek vinden als in Fran krijk. Een Franschman leest overal: aan tafel, op reis, in zijn schafttijd, zelfs in bed bij kaars licht. Het is dus niet meer dan natuurlijk, dat de uitgevers zorgden voor een handig formaat, waardoor een boek Verkregen wordt dat men overal kan meenemen. Vandaar, dat de meeste Fransche romans na genoeg hetzelfde formaat hebben, post-octavo, terwijl onze Hollandsche uitgevers, wat het for maat betreft, op de meest willekeurige wijze te werk gaan. Ook ten opzichte van de leerbeeken valt het zelfde veschijnsel waar te nemen. Onhandige formaten, ondoelmatige omslagen, waarvan de stevigheid niet in verhouding staat tot het veel vuldige gebruik dat er van gemaakt moest wor- Het zijn alweer de Franschen die in dit op zicht een goed voorbeeld geven. De studieboe ken, door de meeste Fransche uitgevers in den handel gebracht, zijn voorzien van een stevigen cartonnen band met linnen rug, zoodat het niet neodig is de boeken na een gebruik van een paar weken te laten inbinden. Op deze tentoonstelling, maar vooral in de Fransche afdeeling, valt voor ons veel te leeren. 't Is te hopen dat onze uitgevers er hun voor deel mee zullen doen. Gladstone, de grijze jongeling zooals zijne vrienden hem noemen, is uit Osborne terugge komen van zijir bezoek bij de Koningin en werd bij zijn aankomst te Londen en op de geheele reis levendig toegejuicht. Hij bracht de volledige lijst van de deelnemers aan het nieuwe kabinet mede. Deze lijst behelst behelst (officieel) de volgende namen Eerste lord van de schatkist en geheim zegel bewaarder, Gladstone lord-kanselier, lord Herschell minister voor Indië en voorzitter van den ge heimen raad, lord Kimberley buitenlandsche zaken, lord Rosebery koloniën, lord Ripon binnenlandsche zaken, Asquith oorlog, Campbell Bannermau marine, graaf Spencer financiën, sir William Harcourt minister voor Ierland, sir John Morley minister Yoor Schotland, sir George Trevelyan; koophandel, Mundella voorzitter van de local government board, Fowler posterijen en telegraphie, Arnold Morley onderwijs, Arthur Aoland. De bovengenoemde waardigheidbekleeders zul len allen deel uitmaken van het kabinetwel licht komen er nog een of twee anderen bij. Lord Houghton is tot onderkoning van Ier land benoemd, maar zal geen zitting hebben in het kabinet. De New-York Herald heeft voor drie harer lezers, die het nauwkeurigst de uitkomsten van de Presidentsverkiezingen in November zullen voorspeld hebben, bij wijze van premie toegezegd kostelooze reizen a. rondom de wereld, b. naar Londen en Parijs, c. naar Londen. Een brutale dief ontvreemde dezer dagen uit de kerk Noiro-Dame des Tables te Alont- pcllier, twee diademen, die van de Madonna en het kindeke Jezus. De gezamenlijke waarde schat men op 20.000 francs. De bisschop hield Donderdag in de Nortre- Dame-des-Tables, eene boete-mis. Te Berlijn heeft het zeer de aandacht getrokken, dat keizer Wilhelm hooge ordeteeke- nen verleend heeft aan eenige voorname russi- sche ambtenaren. De ouderscheidingen zouden, naar 't gerucht wil, van meer dan gewone be leefdheid en gunst getuigen, en men hecht er daarom bijzondere waarde aan. In Polen is een dokter gestorven, zeker wel de oudste van zijn gilde. Francois Ossipo- witch Kounazki had het vorige jaar zijn 75-ja- rig jubileum als arts herdacht. Hij was honderd tien jaar oud. De werkplaats van Edison te Ogdcn (New- Jersey), is ingestort. Edison zelf ontkwam met levensgevaar4 personen werden gedood, vele anderen gekwetst. Een verbazend groote eik staat in het dorp Ilraiikovici, arrondissement Traveik, Oostenrijk. De sterke boom heeft op de gewone stam- hoogte een omvang van veertien meter, terwijl hij gemiddeld vier en een halven meter in door snede meet. Ofschoon de boom tot 4 nieter boven den beganen grond geheel hol is, groeit hij nog zeer voldoende. De holle ruimte wordt door de bevolking tot geitenstal gebezigd, terwijl in de schaduw van dezen eik bij gelegenheid van mi litaire oefeningen eene compagnie soldaten ge kampeerd lag. Na gedane proef is het gebleken, dat 64 infanteristen zonder uitrusting in den hollen stam konden staan. Te Bern is een oplichter gearresteerd, die zich uitgaf voor russisch kolonel baron de Cour tier. Zijne aanbevelingsbrieven waren inderdaad echt. Hij trachtte het oostenrijksche' goeverne- ment op te lichten door zich voor te doen als belast met den aankoop van paarden voor Zwit serland. Dezelfde pleegde voor dezen onder talrijke valsche namen, vele groote schurkenstreken. Zoo opende hij in Weenen eene inschrijving om den kroonprins een jacht aan te bieden en ging er met het geld dat hij inzamelde, van door. - In de wijk Plaisance te Parijs woont een zekere weduwe Cullaz, die een aangenomen kind heeft, Eugenie Moreau, dat vijf jaar oud is. Dit kind bezit een ontzaglijk groot begrips vermogen en een wonderbaarlijk geheugen. Men heeft haar een en ander onderwezen en nu kent zij de geheele geschiedenis van Frankrijk, alle mogelijke merkwaardige jaartallen daaruit, ver der de larsificatie van de vogels, de samenstel ling van het menschelijk lichaam, de hoofdpunten van den tuinbouw, van de kookkunst en wat niet al. Zij is groot voor haar leeftijd, heeft heldere oogen, spreekt slepend, maar vergist zich nooit. Onder de vele merkwaardigheden op dë wereldtentoonstelling te Chicago zal belmoren een zouten paleis, opgetrokken uit groote blokken zout en te zenden door de bewoners van San Bernardo. Volgens de Figaro heeft na tweejarige on derzoekingen een jong „biologist," de heer Haff- kine, een Rus, sedert drie jaren aan het Insti tuut-Pasteur als „preparateur" verbonden, het middel gevonden welks inenting onvatbaar zou maken voor de cholera. Hij acht de talrijke proeven, door hem op allerlei konijnen, mar motten enz. genomen, afdoende en stelt zich voor in zijn vaderland het middel toe te passen. Zijn vriend dr. Remeshoff is reeds met de stof naar Moskou vertrokken, waar- hij zichzelven en ettelijke collega's, evenals de heer H. zelf en drie anderen te Parijs reeds deden, heeft inge ënt. Men gevoelt na de operatie een dag of twee minaaggename gewaarwordingen, geheel als die van een lichten influenza-aanval, maar meer ook niet. De heer Haffkine vertrouwt, dat men, de cholera in Indië met zijn middel bestrijdende, ten slotte aan de epidemieën een einde zal maken. Een correspondent van de Nouvelle Presse libre maakt melding van een koddig avontuur tje, dat Bismarck dezer dagen gedurende zijn verblijf te Kissingen moet gehad hebben De prins was op een morgen, om eens een frissche wandeling te doen, vroeg opgestaan en had zich reeds in het bosch, dat zich in de na bijheid van het Altenburger Haus bevindt, bege ven, toen hij door een plotseling opkomend on weersbuitje verplicht werd, terug te keeren. De Prins was dien morgen zonder regenscherm uit gegaan, zoodat een vrouwelijke dienstbode hem met een parapluie was tegemoet geloopen. „Ah, lief kind," riep de ex-kanselier uit, het is dunkt mij beter ergens onder het dichte bladerdak een schuilplaats te zoeken en hierbij bood hij haar zeer galant den arm. Daarop gaf hij haar een kus, hetgeen zij zich liet welgevallen. „Maar dat is een te groote eer voor mij," zeide zij eindeljjk tot den prins. „O neen, lief kind," ant woordde de grijze staatsman „het genoegen is voor mij oneindig grooter," Of het paartje eerst aan het. hotel afscheid heeft genomen wordt niet gemeld. De Fransche armee boogt er op, dat zij nog vier generaals heeft die nog in de ver- loopen eeuw geboren zijn en twee en zeventig generaals, die den hoogen leeftijd van tachtig jaren gepasseerd hebben. Verscheidene dagbladen melden dat de vrouw van den anarchist Meunier, bekend zou hebben, dat haar man de dader is van de ont ploffing van de restauratie Véry. In St. Denis bestaat een fabriek van ge raamten. De doodsbeenderen worden met kalk ge bleekt en met zorg in elkaar gezet. Dit laatste is moeielijk en vereischt groote kennis van het menschelij k lichaam. Deze zonderlinge fabriek levert de geraamten aan doktoren en medische studenten. Een vrou wenskelet kost een vierde a een vijfde meer dan dat van een man. Te Seheidemühl in Oostenrijk zocht de justitie zekeren Joseph Baranezak die een ge vangenisstraf moest ondergaan. Men vond hem slapende en nam hem mee naar de gevangenis. Eerst vier dagen tater werd de man wakker. Hij had een aanval van nona gehad en was heel verbaasd, dat hij in de gevangenis was. - Zekere Mozes Watson te Brenhnni, Texas, had in zijn huisgezin een ouderloos meisje aan genomen. Het meisje was elf jaar oud. Dezer dagen was zij met Watson's zoontje bezig met het afwasschcn van bordenhet knaapje werd moede en wilde niet langer helpen. Het meisje, hierover vergramd, greep een mes en verborg het in de plooien van hare kleeren, en toen eenige minuten later het knaapje haar voorbij ging, sprong zij hem als eene tijgerin te lijf en stiet hem het mes in de borst. De knaap slaakte een kreet en viel dood op den grond neer. Den Schach van Perzië die besloten had te Theran te komen, is de raad gegeven, op de heuvels van Elbruz, 24 mijlen van daar zijn kamp op te slaan. De sterfgevallen aan de cho lera nemen gestadig toe en de overheid maakt geen opgaven openbaar, maar men weet dat Maandag op zijn minst genomen 300 personen zijn overleden. De dienst op spoor- en tramwe gen is gestaakt en de winkels zijn gesloten. De epidemie woedt ook te Tabriz, waar eenige hon derden personen dagelijks overlijden. Te Nantes is een gewezen notaris van Angers, Gasnier genaamd, tot drie jaar gevan genis en zijn kassier Chéruau tot 15 maanden veroordeeld, de een wegens 236, de ander wegens 61 gevallen van misbruik van vertrouwen. De jury had op 2000 vragen te antwoorden. Omstreeks 20,000 scheepstimmerlieden aan de Tyne en Wear zullen waarschijnlijk het werk staken. De scheepsbouwmeesters zijn gedwongen de loonen met 5 pCt. te verminderen. De werk lieden hebben in eene vergadering te Sunderland besloten, liever het werk te staken dan zich die loonsvermindering te laten welgevallen. Te Grenoble is in den kelder van het gerechtshof een bus met schietkatoen in een vat met petroleum gevonden. De lont was reeds grootendeels verbrand. Het onderzoek der justitie is nog niet afgeloopen, maar men verwachtte nog gisteren eenige aanhoudingen. De werkstaking der Parijsche koetsiers is nu nagenoeg algemeen. Slechts een tiende ongeveer van de koetsiers der groote maatschap pijen blijft nog rijden evenals de meeste koet siers van kleine ondernemers. Evenwel hebben velen aan de werkstaking alleen deelgenomen uit vrees van anders te worden mishandeld. On geregeldheden kwamen echter niet voor. Een brief van een der patroons, waarin deze verdere besprekingen met de werkstakers onnoo- dig noemde, werd alles behalve vriendelijk ont vangen en er werd besloten, alle eischen vol te houden. Dr. Patscheff, meent een middel gevonden te hebben tot het genezen van kanker. Twee dames zijn door hem, nadat zij alle andere mid delen vergeefs beproefd hadden, genezen. Het systeem berust op het gebruik maken van zwa velbaden. Dr. Patscheff wil omtrent zijn genees wijze een rapport zenden aan de hoogeschool voor geneeskunde, te Parijs. 3e KLASSE. Trekking van Maandag 15 Augustus. No. 2622, f 1000; nos. 9679, 9962, ieder f 400 nos. 2191, 17462 en 11940 ieder f 100. Trekking van Dinsdag 16 Augustus. No. 9873 f50001730 f 2000 2016 f1000; nos. •10454, 18495, ieder f400; nos. 2152, 20293, 642, ieder f200; nos. 5034, 6344, 18758, 19869 ieder f 100 Trekking van Woensdag 17 Augustus. No. 4733 f25000; nos. 2466. 8464, ieder f1500; nos. 1060, 3304, 12719, ieder f 1000; no. 8989 f400 no. 18761 f200; nos. 5001, 5043, 11275, 17282, 1359, 5351, 15583, 17582 ieder f lOO; Trekking van Donderdag 18 Augustus. No. 15320 f200; A I, I, K IS Sj KI. Een nieuwgekozen kamerlid in Frankrijk wordt gelukwenscht met zijne verkiezing. En waar gaat gij in de Kamer zitten vroeg eene dame hem. De nieuwverkozene denkt een oogenblik na en antwoordt eenvoudig „dicht bij een deur Zjj (met zéér hooge stem luidkeels zingende) „Ik wenschte ik was een vogel." Hij (zeer zachtjes)„Ik wenschte ik was een kat

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3