Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. Zondag 28 Augustus 1892. Ie Jaargang. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Verloren Geluk. NIEUWE» ÜMJKEI (IIIUU. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Yoordscliarwouclc. PRIJS I)ER AD VERTE NTIËN: Yan 1—5 regels 30 et., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. IHEINTKECiKIigYO OP OKY HOLLAWDiCHEI NPOOHWKG. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. RICHTING IIELI) E It. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING AMSTERDAM. GREENWICH TIJD. 6.18* 7.30 9.37* 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38* 7.50 9.57* 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Men bericht ons dat van 22 tot 27 Aug. 45 wagens benevens enkele kleine partijen Roode- en Bloemkool zijn vervoerd vanaf het station Noordscharwoude. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Bij de gehouden aanbesteding van petroleum voor de gemeente Otidkarspel zijn van de hier- ondervolgende personen biljetten ingekomen, als J. Semeijns voor 6.69 ct. per L.J. Maakal voor 6.45 ct. per L.H. v. Ree voor 6.10 ct. per L.G. Oudhuis voor 6.ct. per L.W. Kroon voor 5.%/ioo ct- Per Vin laatst ge noemde is de leverantie gegund. De volgende bizonderheid wordt ons mede gedeeld r Jl. Zaterdagavond werd met de goederentrein aan het station Noordscharwoude een koppel koeien aangevoerd, welke bestemd was voor Zijde wind. Toen men den runderen uit den wagen leidde, ontdekte men dat er een koe had gekalfd en werd het kalf zoolang aan het station achter gelaten tot de koeien naar de plaats harer be stemming waren gedreven. Daarna werd het kalf gehaald. De volgende morgen nog zeer vroeg werd er echter een koe ontdekt op het perron, die scheen te zoeken naar iets wat zij daar had moeten achter laten; doch hoe verwonderd was men toen later de eigenaar, die de vluchteling weder kwam halen, vertelde dat deze koe de zelfde was die gekalfd had en nu zeker zijn jong was gaan opsporen, waarin het trouwe beest in zooverre was geslaagd dat het wel de plaats vond maar echter te vergeefsch zocht naar haar kind. Aan den op 24 Augustus 1892 gehouden Kolfwedstrijd hij den heer G. Slotemaker, te Oüdkarspel, werd door 26 personen deelgeno men. De prijs, bestaande uit contanten, werd met 129 punten behaald door A. Kist, te Zuidschar woude de le premie door P. Kraakman, te idem, met 121 punten; de 2e premie door S. Evers, te Oudkarspel, met 116 punten; de serie-premie F. v. Kleeff, te Zuidschrrwoude, met 110 pun ten. Aan den biljartwedstrijd werd de prijs behaald door Jb. Slotemaker, te Oudkarspel; de le pre mie door P. Kraakman, te Zuidscharwoude; de 2e premie door A. Kist, te idem. Naar men verneemt is de komst van Hare Majesteiten de Koninginnen te Haarlem bepaald op Woensdag den 7n September e. k. omstreeks half elfuur. Na het bezoeken van het stadhuis enz., zal omstreeks een uur een tweede ontbijt op het stad huis aangeboden worden, daarna zal een rijtoer o. a. door den Haarlemmerhout plaats vinden en aan nog eenige merkwaardige inrichtingen een kort bezoek worden gebracht. Hare Majesteiten zullen omstreeks halfzes we der naar het Koninklijk lustslot te Soestdijk ver trekken. Binnenland. Tusschen Zevenaar en Emmerik zijn van een transport personen, die over de gren zen moesten worden gebracht, eenigen uit den in volle vaart zijnden trein gesprongen. Te Helden werd Zondag bij den landbou wer H. v. L., terwijl hij naar de kerk was, ingebrrken en ruim f 1000 aan geld ontvreemd. Dader onbekend. Te Thorn (L.) zijn, wegens gemis aan onderwijzend personeel, de leerlingen van de beide laagste klassen der openbare school reeds sedert eene maand van alle onderwijs verstoken. - Bij kon. besluit van 20 Augustus is aan J. L. Vrancken, R.-K. priester te Roermond, en M. W. H. Banduin, mede R.-K. priester al daar, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken Pro Ecclesia et Pontifice, hun door Z. H. den Paus geschonken. Bij kon. besluit van 22 Augustus is be noemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, standplaats Utrecht, mr. C. W. Van der Pot, candidaaf-notaris aldaar. Dezer dagen werden op enkele hekken van boerderijen in de Haarlemmermeer deze woor den geschreven „De Belgen van 't land, of de woning in brand." Maandagnacht te 3 uur is te Breda e. O. eene aardschudding waargenomen, welke slechts eenige seconden aanhield, doch nogal vrij hevig was. Zij ging, volgens opgaven, van het Oosten naar het Westen. In sommige huizen werden deuren en ramen in schudding gebracht. Ter viering van den Verjaardag onzer jonge Koningin zullen onder leiding van den heer D. Kuilman, directeur van Niedorps „Man nenkoor", in het lokaal van den heer R. Swa- german te Nieuwe Niedorp, ongeveer 40 kin deren de Operette „Blauwblaard" uitvoeren en wel op Zondag 28 Augustus e.k. voor personen boven 16 jaar en op Woensdag 31 Augustus e.k. voor kinderen en geleiders. De costumes worden geleverd door den heer Schutterd, costumier van den schouwburg te Am sterdam. Te Vcemlam is een tweede Sequah opge staan, of beter gezegd, daar zal iemand Sequah naapen. De heer L. N. Duin van Groningen trad onlangs in een hotel op en sprak over het verschil tusschen de officiëele med. weteflschap en de kwakzalverij. Spr. beweerde, dat h.h. doctoren niet iets mogen afkeuren, als ze het zelf niet weten, nog minder mogen ze iemand, die kwalen geneest, zonder diploma te bezitten, voor een kwakzal ver uitschelden. De heer D. had Sequah 9 maanden bespied en zou hem nu navolgen, als er maar een doc- ter was, onder wiens toezicht een masseur kon werken. Toen geen medicus verscheen, kwam een schoenmaker, Woldring, van Groningen op de tribune, die genezen was van rheumatiek, niet door Sequah. Verder verschenen twee lijders beiden oorspronkelijk Veendammers, die Maan dag genezen voor 't publiek zouden optreden. Muziekuitvoeringen wisselden den avond af. De Algemeene Vergadering der Neder- landsche Gustaaf Adolfvereeniging zal niet op 13 en 14, maar op 11 en 12 October te Enk- hiiizcn worden gehouden. De bladen die ons eerste bericht overnamen, worden verzocht ook aan deze verbetering plaats te geven. In den morgen van 23 Aug. kwam het grootste der beide heilsschepen in de haven van Enkhuizcii binnen en zal daar een paar dagen vertoeven. Het doel is om daarna naar Fries land te gaan en bijeenkomsten te houden, zoo als ze op hun tocht van Amsterdam naar hier reeds 2 plaatsen bezochten nl. Marken en Edam. Commando over dit heilsschip voert Kapitein Feenstra, terwijl 't andere schip, dat naar Gel derland en Zeeland gaat, onder commando staat van Enseign Tjaden. Vercler zijn aan boord van dit schip 6 heilsmatrozen waar er nog een paar aan toegevoegd zullen worden, en nog een schip per met knecht. Voor op de schepen prijken op een rood bord de woorden „Op ter redding!" de vlag van het leger wappert in den top v. d. mast, terwijl nog meerdere groote en kleine vlaggen het overige gedeelte versieren. De heils matrozen hebben een eigenaardig costuum, een muts met fladderende linten is hun hoofddeksel. Naar men verzekert, zijn er nog steeds soldaten bezig met het zoeken naar een paar granaten, welke verschoten zijn op de forten in liet duin te Schoorl. Om het gevaar van ont ploffing mogen zij niet anders dan met hunne handen in het zand werken, zoo schrijft men. Er zijn reeds heel wat middelen tegen ketelsteen in den handel gebracht, doch lang niet alle voldoen aan de verwachtingen, zoodat de mededeeling, dat er weer een nieuw middel in de handel gebracht zal worden, voor onze nijverheid van belang kan zijn. Dit middel, een vinding van den oudzeeoffi- 2. »Wat ben je stilvindt je 't niet aardig, dat er hier in den tuin nog iets is, wat aan dien tijd her innert Er ligt zekere ernst in de stem van 't meisje is 't misschien omdat 't gelaat van haar jongen vriend dezelfde uitdrukking vertoont als toen hij, nog een knaap, óók in dien tuin, haar den dood van zijn vader mededeelde? Van Dijk kijkt haar aan en wijst op 't eiken stekje »Als dat een boom zal zijn geworden, dan hoop ik, Agaath, dat het spel, 't welk wij als kin deren speelden, ook werkelijkheid zal zijn." De groote bruine oogen van het meisje staren den speelmakker van vroeger vragend aan, als tracht zij de beteekenis van dat gezegde te raden. Maar nog voordat hij haar heeft toegevoegdBegrijp je mij nu?« heeft reeds een warm rood haar gelaat overtogen en worden de vroolijke kijkers schroom vallig neergeslagen naar dien grond, waarin vroeger door hen dat kiempje is gelegd. MisschierPMoemt in dat jonge hoofd dien eigen stond de eerste ernstige gedachte op aan de wer kelijkheid van dat spel, zooals kinderen 't zoo me nigmaal zoo blijde spelen dat van man en vrouw. Ze slaat de oogen op, kijkt den vrager trouwhartig aan en fluistert hem toe dat ze het begrepen heeft en evenals hij wenscht. En 't is alsof met dat antwoord de jongen den ridderslag ontvangt, die hem van knaap tot man slaat. 't Spel hunner kindsheid: 't is het beeld, dat zij beiden aan de toekomst vragen te verwezenlijken. Of dat beeld waarheid worden zal? Jeugd, gouden lente des levens, kostelijk weefsel van hoop en kracht, waar het zonlicht der illusie de nevelige toekomst in schoone tinten hult, uw samenstel is vaak als een brooze zeepbel, die uit eenspat voor den adem der werkelijkheid II. Op een mooien achtermiddag, in 't begin van den zomer van het volgende jaar, staat een oude dame in 't dorp Heidenoord, ergens in Overijsel, op de pleisterplaats der diligence de aankomst van dat voertuig te verbeiden. Mimi, haar welgedane hond, schommelt log om haar heen, knorrig keffende tegen iederen arbeider die voorbijkomt, doch onder het nauwlettend oog zijner meesteres weerhouden van menig uitlokkend snoepreisje op een naburig erf. Jufvrouw Gonne van Weel draagt een zwartzijden hoed van een eerwaardigen vorm, waarin, nevens een stel valsche krulletjens, haar zestigjarig hoofd is geborgen. Zelden kon eenig jonkvrouwelijk hoofd deksel de vergelijking met 'n kapsjees beter door staan dan dit. Een groenachtige, met zijde gewat teerde mantel omvat de dorre gestalte van Juffrouw Gonne, die ondanks de zomerhitte geen zweem van warmte onder dat warme kleed gevoelt. Een para sol, die wegens haar afmeting gevoegelijk ook voor regenscherm dienst kon doen, strekt haar tot staf op den eerzamen levenswegsoms ook wel tot verdedigingsmiddel, als Mimi het te kwaad krijgt met andere dorpshonden. «Kwaad doet Mimi zelve nooit, weet u 't arme beest wordt wel altijd kwaad gedaan. En dat hij onlangs een karbonade stal bij den spekslager, dat was de schuld van dien slager zelf; wat had zoo'n kerel 't diertje in de verzoeking te brengen door zijn waar zoo maar open en bloot in het voorhuis te laten staan? Hij moest 't lieve dier daarvoor niet ranselen,had jufvrouw Gonne gazegd, toen ze hem zes en een halven stuiver voor de karbonade bracht«anders was hij haar klandisie kwijt." De slager had eens onder zijn pet gekrabd, met 't oog op den dikken Mimi, die juffrouw Goune in in den winkel zekerheidshalve in de armen torschte, en toen verklaarddat, als de juffer betalen wilde wat de hond hij hem opvrat, 't hem wel was dan kon 't beest desnoods met een heel varken wegloopen, maar anders wou hij hem met het hak mes over zijn karkas komen En onderwijl had hij zóó kwaadaardig naar 't goeie beestje gekeken," zooals ze aan haren WelEerwaarden vriend Zeem heeft verhaald, »dat ze d'r van had ge griezeld Intusschen is de diligence aangekomen, en tante Gonne kust met perkamentachtige lippen haar nichtje Agathe van Weel krachtig welkom, onderwijl Mimi 't kleed van dat dametie besnuffelt en waarschijn lijk in haar de persoon herkent, met wier kleinen voet zijn vet lichaam vroeger wel eens onzacht ken nis maakte. Terwijl de koffer der jonge dame wordt afgeladen en de noodige maatregelen getroffen om dien bij tante Gonne te huis te krijgen, zit een commis- voyageur het meisje met leede oogen na te staren, minder aangenaam gestemd door het verlies van het eenige reisgezelrchap, dat de diligence hem dien zomerschen middag bood. Al had hij met 't juf fertje slechts een enkel woord kunnen wisselen, des te meer was hij in de gelegenheid geweest haar lief gezichtje te begluren, want iemand, wiens vak hem in aanraking brengt met veel onvriende lijke manschen en met gezichten als pruimedanten, heeft op 't stuk van een mooi bekje eene bijzon dere gevoeligheid opgedaan. Geen wonder dus, dat onze handelsreiziger zijn reisgenoote zéér beleefd groet, als zij en de oude dame op 't punt staan weg te gaan, doch daar jufvrouw Gonne dit eene hoogst onwelvoegelijke handeling schijnt te vinden, monstert zij den reizi ger met een seherpen stekeligen blik, in plaats van zijn groet te beantwoorden. Daar onbeleefde men- sehen meestal onbeleefdheid uitlokken, is zij zelf de

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1