Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 28 Augustus 1892. cier Bretel, is naar hem gedoopt als „Antitar- tre végétal Bretel" en volgens de getuigschriften bij het prospectus afgedrukt, heeft het in de fabrieken van John Cockerill. op een boot der Messageries Maritimes, op het Engelsche oorlog schip Rambler enz. uitstekend voldaan. De heer F. W. Jb. v. Bemmel Wortman, lid der firma Boon Hartsinck en Yan Tijen te Amsterdam, heeft op zich genomen het nieuwe middel bij onze industrieelen bekend te maken. De eerste villa, welke op de uitgestrekte en schilderachtige terreinen van de bouwonder neming „Duinoord" te 's Gravenhage zal worden gebouwd, is als woning bestemd voor den minister van Financiën, den heer Pierson. In Rhenania leest men „Dezer dagen is gebleken, dat zich op het Merwedekanaal omstandigheden kunnen voor doen, die voor schepen van minder diepgang de bevaring ten zeerste bemoeielijken, ten bewijze waarvan wij hier noemen het schip Mozart, schipper Fendel, dat, met een beladen diepgang van slechts 2.30 meter, 11 uur noodig had om van Yreeswijk naar Amsterdam op te sleepen, doordien het gestadig grond raakte." Dinsdagavond jl. ontlastte zich boven Westgraftdijk eene hevige onweersbui. De boerenplaats van G. R. aldaar werd door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroor zaken. Een paar steenen werden uit den muur geslingerd, terwijl een der bewoners tegen den grond geworpen werd. Het vertrek stond vol zwaveldamp. In de R.K. kerk te Limnieii is ingebro ken. Twee offerbussen werden bestolen. Daders onbekend. "Woensdag liep te Vlissingen van de werf der Koninklijke Maats. „De Schelde" met het beste gevolg te water het stoomschip „Gedé", aangebouwd voor rekening van de Rotterdam- sche Lloyd. De hoofdafmetingen van het schip zijn358 voet lengte, over dekbreedte 38 voet; hol 27 voet. Het is het grootste stoom schip, dat tot dusver in Nederland is gebouwd. Bij een kortstondig maar hevig onweder, dat Dinsdag ochtend boven de gemeente Aar den burg woedde, werden twee paarden, ge spannen voor den ploeg, door den bliksem gedood. Bij de gehouden schietoefening op het fort De Harssens, te Den Helder, moet niettegen staande de genomen voorzorgsmaatregelen, be langrijke schade zijn aangericht in het beneden gedeelte van het fort. Zóó onschuldig mogelijk doet dit berichtje de ronde in alle Nederlandsche bladen er worden nog niet eens zooveel regels aan besteed als aan het bericht der beschadiging van Hr. Ms. rijtuig. En toch, de ruïne, in het kostbare fort aange richt, is zoo treurig om aan te zien. Treurig vooral, omdat nog zoo weinig jaren geleden ette lijke honderdduizenden guldens uit 's rijks be lastingen werden genomen, om dit creatuur onzer genie-genialen voort te brengen. Duizenden en nog eens duizenden zijn reeds besteed geworden aan allerlei proefnemingen op dit curieus gebouwde fortalléén de som, aan inspectiereizen van ministers, generaals en genie officieren uitgegeven, vertegenwoordigt een respec tabel cijfer. En wat is nu het resultaat van al dat kost bare gemanoeuvreer Dat wij volstrekt geen vijand zullen behoeven, die ons van rijksdaal ders opgetrokken koepelfort vernielt, om de een voudige reden, dat alles reeds vernield zal zijn door eigen geschut, voordat onze tegenstander is gearriveerd. De vraag mag gesteld worden of de „harsens" onzer genie-officieren, die dit fort hebben daarge- steld, er wel anders uitzien als de „Harssens" op den hoek van het „Nieuwediep". i Friesche ct.) Den 17 zijn de overblijfselen van Sint Jeroen, den eersten pastoor van Noord wijk die voor ruim 1000 jaren door de Noormannen ver moord en wiens gebeente eerst in de abdij van Egmond en vervolgens te Haarlem bewaard werd, oorzaak, dat de reiziger haar niet onduidelijk een «tang" noemt. Tante Gonne wreekt zich door haar nichtje luid toe te voegen «Ik hoop niet, dat je met dien brutalen koor danser gesproken hebt onderweg?" Het meisje zwijgt wijselijk, maar vertelt eenige sehreden verder, ietwat bits, dat die heer beleefd genoeg geweest is, om haar aan 't station in den wagen te helpen, en toen hij bemerkte dat zeging zitten lezen, haar geen enkel woord meer heeft toegesproken, dan»of 't open raampje ook hin derde »Zie je, dat dacht ik wel. Ja kind, zoo beginnen die heertjes allen. Ik ken ze; dat zijn juist de ge vaarlijkste, die zoo met een praatje aanvangen. Eigenlijk kan je d'er geen een vertrouwen. Ik zal je daar wel eens meer van vertellen, nu je hier 'bent. Het vorige jaar hoefde je daar nog zóó niet van te weten, maar nu ben je een dametje ge worden, en is 't noodig, dat je eens hoort hoe je 't moet aanleggen en wat ze zooal voor streken hebbenwant 't spijt me, dat ik het zeggen moet, maar 't mannenvolk is slecht, meisje, al zonder ik daarvan je vader en dominee Zeem uit Agathe antwoordde niet op dit krachtig anathe ma, maar keek enkel haar tante met eenige ver wondering aan. De denkbeelden, welke in haar hoofdje over dit onderwerp waren gerezen, moogt gij veilig vooronderstellen, dat van eene gansch andere levens beschouwing uitgingen vooral nu de zeventienjarige een van de schoonste partijen uit Amsterdam in uit het bisschoppelijk paleis te Haarlem per rijtuig naar Noord wij k-Binnen overgebracht, al waar eene talrijke menigte bij de aankomst ver zameld was. In de visitatiezaal van den Staatsspoorweg te Zevenaar werd Woensdag aan een dame haar beurs met ongeveer 40 mark ontrold. Op zich zelf is dit feit niet merkwaardig, maar het verdient vermelding, omdat men vermoedt, dat iemand opzettelijk -meereist in drukke treinen, om bij het visiteeren, wanneer allen moeten uit stappen en de drukte op zoo'n oogenblik zeer groot is, zijn slag te slaan, wat in de laatste dagen al meer voorgekomen moet zijn. Reizigers mogen dus op hun hoede zijn in dezen drukken reistijd. Iets uit den Sittardschcii gemeenteraad!' Dols. Hier wordt van geen stelen gesproken; ik vraag slechts inlichtingen over eene zaak, die wij verplicht zijn te onderzoeken. Verheggen. Gij hebt wegens valschen eed terecht gestaan. Dols. Ik vind zulk een gezegde een karak- terloozen trek. Gij meent mij daarmede te kun nen beleedigen en gij vergist u. Terecht staan is geen schande, dat kan iedereen gebeuren en bij zonder iemand, die zoovele oneerlijke en karak- terlooze politieke tegenstanders heeft als ik. Ik behoef voor niemand de pet in de oogen te trek ken en ik weet heel zeker, dat, indien u een beetje schaamtegevoel bezat, uwe daden u terug hielden om in het publiek te verschijnen. Kamps. Stoort u toch niet aan die ploerte- taal van den heer Yerheggen. Zeg hem eenvou dig, dat hij reeds 1000 maal had kunnen terecht staan voor het priegelen zijner vrouw. Voorzitter. Grijpt in drift (je bel en begint zoo hard mogelij k te bellen en te roepen. Boekhandel en dagbladpers zijn sedert het bestaan dezer laatste steeds ten nauwste aan elkaar verbonden geweest. Het was daarom geen onaardige gedachte van de commissie der Boek handelaars-tentoonstelling te Amsterdam, een plaatsje te geven aan eenige nummers van cou ranten uit de 17e, 18e en 19e eeuw. Zoo vindt men er de volgende exemplaren Haarlemsche Courant van 1679 en 1718; Amsterdamsche Courant van 1672, 1661, 1712, 1747 en 1795; Leidsche Courant van 1691; Mercurius Amstelaedams van 1699 's Graven- haegse Courant van 1759; Extra Nationale Cou rant van 1795; Blaazende Nieuwspost van 1795; Wekehjksche Nieuwspost van 1810 Utrechtsche Courant van 1708; Rotterdamsche Courant van 1795 Nederlandsche Courant van 1784; Ba- taafsche Staatscourant van 1805 en Algemeen Handelblad van 1829 No. 2. Wat de Nederlandsche bladen betreft, het oud ste exemplaar, dat bewaard wordt in de Kon. Bibliotheek te 's Hage, dagteekent van 1626. Het was het eerste nummer eoner reeks dagbla den, die uitgegeven en gedrukt werden bij Broer Janszen Joris Veeselaer te Amsterdam. De oudste der nu nog bestaande Nederland sche couranten zijn, gerangschikt naar leeftijd, de volgende Amsterdamsche Courant 271 jaren Oprechte Haarlemsche Courant 236 jaren Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage 224 jaren Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad 215 jaren Leidsche Courant 205 jarenDelftsche Courant 170 jaren; Groninger Courant 150 jaren Leeu warder Courant 139 jaren; Middelburgsche Cou rant 138 jaren; Provinciale Noord-Brabantsche en 's Hertogenbossche Courant 126 jaren Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant 111 jaren. De Haarlemsche Courant gaf in 1856, bij gelegenheid van haar 200jarig bestaan, een fac simile van haar eerste nummer. Wij meenen, dat de Amsterdamsche Courant haar eerste num mer niet meer kan aanwijzen. Met het stoomschip Obdamdat 27 Aug. van Rotterdam vertrekt, zal naar New-York het eerste gedeelte van een Duitsch dorp worden verscheept, hetwelk door de Duitsche Ethnolo- gische tentoonstellingmaatschappij op het ter rein der wereldtentoonstelling te Chicago zal worden opgericht. Het dorp zal daar in het ge- haar keuze had. Mijnheer Troostwijk had haar, sedert de kennismaking hem daartoe de gelegenheid had verschaft, overal waar zij in het publiek ver scheen het hof gemaakt, en zijn hulde was terzelf- der tijd ook aanleiding geweest, dat de aandacht van andere jongelieden op haar werd gevestigd, zoodat 't meisje in weinig tijds van kind tot eene gevierde schoonheid in de schatting der publieke opinie was gestegen. Zij kende dus van die wereld, waarover haar tante zoo nijdig den staf brak, juist 'tandere uiter ste. Ze kende haar vriend van Dijk en een tal van heerenaan den eersten was zij gehecht, en sinds hij naar Londen was gegaan en haar zoo beteeke- nend met de trouwe oogen had aangezien, dacht zij soms met verlangen aan zijn terugkomstdan traden haar zijn woorden voor den geest, en zeker tooneeltjen in den tuin, en fluisterde haar mondje wel eens: wanneer Aan de laatsten dacht zij nooit, of gebeurde dit al eens, dan was 't om ondeu gend den spot met hen te drijven. In ieder geval, nooit had zij van hun kant iets anders ervaren, dan wat haar vleiend en aangenaam zijn kon, en 'k vrees dus, dat zij die heeren voor niet heel veel anders was gaan houden, dan als geschapen ten genoegen van mooie, jonge meisfes. Van Dijk bleef in haar herinnering een knaap, een linksche jongen, van wien zij veel hield, maar wiens voorkomen, manieren en positie toch in zijn nadeel verschilden met dezelfde eigenschappen van alle heeren, in wier gezelschap zij in den laatsten tijd zoo vaak had ver keerd. heel 175,000 vierk. meters beslaan en bestaan uit verschillende gebouwen in 16den eeuwschen stijl. Aan de stoffeering daarvan is door ver schillende Duitsche musea meegewerkt. Tevens zal het er niet ontbreken aan inrichtingen waar in de hedendaagsche tijd belang stelt, als res tauraties enz. Het denkbeeld hiervan is uitge gaan van den Duitschen ethnoloog dr. Ulrich Jahn, daarin bijgestaan door verschillende andere geleerden van naam. Het nu te Rotterdam aan wezige gedeelte is aangebracht door een Rijn schip van 21,000 centenaars van de expediteurs Vm. Egan en Co. De tweede helft van het dorp zal eveneens door de N. A. S. M. ver scheept worden, die ook contracten heeft gesloten voor het vervoer van een groot gedeelte der Duitsche, Oostenrijksche en Fransche tentoon stellingsgoederen. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van den sociaal-democratischen bond heeft, naar aan leiding van den moord op een politie-agent, in een ingezonden stuk in de „N. R. Ct." het volgende open schrijven tot de burgerij gericht. Medeburgers Naar aanleiding van het gebeurde in het lo kaal van onzen partijgenoot Bil in de Delftsche- straat alhier, wenschen wij, om verkeerde gevolg trekkingen te voorkomen, er met nadruk op te wijzen, dat het voorgevallene in het minst niet in verband staat met de sociaal-democratie. Wie ook blij ken moge de dader van het aldaar gebeurde te zjjn, wij betreuren, evenzeer als ieder ander denkend ingezetene van Rotterdam het zal doen, dat een politiedienaar, die trouwens niet uitdagend optrad, het offer moest worden hetzij van een schot gemunt op een ander per soon, hetzij van een geheel onberedeneerd en onbezonnen optreden tegen de politie zelf. Alhoewel nog niet is uitgemaakt wie de da der is, en ook wij daaromtrent niets naders weten, wenschen wij toch in elk geval hiermede onze nadrukkelijke afkeuring uit te spreken over dit noodlottige voorval, dat door niemand meer kan worden betreurd dan door ons. Arie van Duinen, de moedige sergeant, die weinige dagen geleden in zijne geboorteplaats Dordrecht op zoo waardige wijze reeds werd geëerd, werd deze week door minister Van De- dem ten gehoore ontvangen. De man, die zoo danig in Atjeh is gewond, dat hij op twee kruk ken springt, was vergezeld van een lsten luite nant, een oud-kameraad uit vroeger jaren. Ruim anderhalf uur verbleef Yan Duinen in het Kabinet van den minister van Koloniën, op wiens verzoek de invalide sergeant eene uitvoe rig verhaal ten beste gaf van zijn krijgsverrich tingen in Atjeh, o. a. ook van het gevecht te Lamith, waarbij hij zoo jammerlijk verminkt ge raakte. Met de grootste belangstelling luisterde de Mi nister, en aan het vroolijk gelaat van Arie Van Duinen kon men wel zien, dat de toezeggingen Yan den heer Van Dedem van den gunstigsten aard waren geweest. Wel werd, naar men ver neemt, nog geen zekere toezegging gedaan hem op de voordracht te plaatsen ter benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde, doch dat dit eerlang zal geschieden, valt haast niet te be twijfelen. Op het oogenblik ontbraken nog eenige daarvoor noodige stukken, welke evenwel uit Indië zullen worden ontboden. Met groote ka rn eraadschappelijkheid werd Arie ook bejegend door verschillende beambten van Koloniën, on der wie hij vele oud-bekenden van het slagveld aantrof, mannen, zelf versierd met het Kruis voor „Moed, Beleid en Trouw." Uit Schernierliorn wordt gemeld: De heer Sanders wenscht eene stoomtramver- bindiug tot stand te brengen tusschen Purmerend en Alkmaar over Midden-Beemster en Schermer- horn, met een zijtak naar de Rijp, en heeft daar toe van de betrokken gemeente- en waterschaps besturen reeds concessie verkregen, onder voor waarde dat ook door de provincie steun zal wor den verleend. Het anders zoo stille dorp Domburg is thans een toonbeeld van levendigheidnog nooit is de badplaats zoo druk bezocht geweest als Drie dagen geleden nog zat ze, behaagziek en oppervlakkig, zooals de wereld haar gemaakt had, voor het vensterglas op de Berkengracht te droo- men van een huis vol porcelein en spiegels, van eene equipage, toiletten en van al wat rijkdom schenken kan, waarover zij zou willen beschikken, zij 't schoone luchthartige kind, nog onbewust dat genot geen geluk is, zoolang 't niet door een edelen hartstocht, door hooger drijfveer dan een louter stoffelijke wordt geheiligd. En zoo droomende wierp het grillige toeval haar het lot in den schoot, waar op al die weelde kon gewonnen worden. «Agathe, mijn kind, kom eens'hier, ik heb je wat te vragen,» had de oude heer van Weel gezegd, de zijkamer haastig binnenkomend. Het meisje was opgesprongen, en meteen waren al haar illusion verdreven door een bui van dartel heid. Met een paar danspassen en eene diepe die naresse was zij op haar vader afgegaan, die midden in de kamer staan bleef, en daarna zoo vlug als een vogel op een lagen steel achter hem gewipt. Nog voor dat hij zich had omgewend, hadden twee zachte handjes het gezicht van den makelaar omvat en trilde haar een lach van de lippen «Wat belieft u, Papaatje?» «Niets h'm ja, eigenlijk heel veel,« zei de vader, haar met den arm omvattend. «Méér, dan zoo'n dwaas, jong ding als jij verdientZeg kind, hou je van Troostwijk «Van Troostwijk, waar denkt u aan Neen, ik hou van u,« en zij gaf hem een zoen. Maar nauw was dat gebeurd, of zij had zich van 't stoeltje thans. Onder de 800 badgasten, die daar vertoe ven, zijn verscheiden vorstelijke personen, die zich allen onder behandeling van dr. Mezger stel len, die op zijn villa „Irma" zijne praktijk uit oefent. Alle hotels zoowel als particuliere gebouwen zijn overvol, zoo zelfs dat de vorige week eenige personen geen logies konden krijgen en onver richter zake moesten terugkeeren. Een der matrozen van het Duitsche schip Fricde, Maandag te Uitluiden binnengeloopen, werd gedurende den tocht door het Noordzee kanaal ernstig ongesteld en overleed bij aan komst te Amsterdam. Dr. Van Lier, wiens hulp werd ingeroepen, vermoedde met een hevig ge val van cholerine te doen te hebben. Het schip werd in het Entrepotdok gesleept. Door den directeur van den gemeentelijken ge zondheidsdienst, dr. R. H. Saltet, werden dade lijk de noodige maatregelen genomen. Het schip werd nog denzelfden dag door de politie ont smet, terwijl het kooigoed en de verdere bezit tingen van den doode naar den ontsmettingsoven aan de Belt werden gebracht. Het lijk zelf is vervoerd naar de Oosterbegraafplaats tot verder onderzoek. De bemanning van de Friede wordt buiten gemeenschap met den wal gehouden. Het schip zou gisteren weer vertrekken. Amst De nieuw benoemde burgemeester te Vel- sen, de heer Weerts, werd Dinsdag op feeste lijke wijze de gemeente binnengehaald. Aan de grens der gemeente werd hij opgewacht door een 100 tal ruiters te paard, voorafgegaan door mu ziek daarop volgde een wagen waarop men ge plaatst had een bootje, geheel getuigd, afkomstig van IJmuiden. De heer "VVeerts reed in een door 4 paarden getrokken rijtuig, waarachter zich nog eenige rijtuigen bevonden, benevens een 30tal ruiters te paard. Op het geheel groen gemaakte raadhuis werd de Burgemeester, door den oudsten wethouder, namens den raad van harte geluk gewenscht. Op grond van in de laatste dagen nog in gekomen klachten over het vermissen van post wissels, geadresseerd aan inwoners van 's Hage, is de Dinsdagochtend tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeelde brievenbesteller De K. opnieuw door den rechter-commissaris gehoord, verdacht ook daarin betrokken te zijn. Onder meer is een postwissel, groot circa f 50, den 23en Maart afgezonden aan eene te 's Hage wonende juffrouw, niet door haar ontvangen. Te Rotterdam is Woensdagnacht weer een moord gepleegd. G. A. Paar, koetsier bij een in de nabijheid der stad wonende familie, is door zijn vrouw den hals afgesneden, terwijl hij rustig lag te slapen. Daarna wilde de vrouw ook de hand opheffen tegen de kinderen, doch ge lukkig kwam de palfrenier bijtijds op het gerucht toesnellen om dit te beletten. Men gelooft dat de vrouw haar daad in een aanval van krankzin nigheid heeft gepleegd. Naar luid der berichten loopen er nu reeds in Friesland en dat in de maand Augustus honderden werklieden rond. 't Hooien is af- geloopen en wat nu? Ziedaar de vraag waarvoor duizenden kloeke arbeiders staan, die gaarne werken wilden, in dien er maar werk was. Maar er is niet! Ja, er is wel, er is voor duizenden arbeiders op het platteland werk en vruchtbaar werk te vinden, indien de huurboer maar geld had om te laten werken en de eigenerfde boer het be lang van zijn grond en dat van den werkman maar beter kende, indien de landheer, die ge woonlijk buiten de provincie woont, zijn belang maar beter inzag en in plaats van den grond te laten verarmen en uit te putten, maar mede wilde werken om den huurder in staat te stellen te laten arbeiden en alzoo zijne bezitting voor ver- waarloozing te behoeden, dan zou er op het platte land geen sprake van werkeloosheid zijn. Overal wacht de vlijtige hand van den werkman om zijn hulp, maar hij kan toezien en raakt evenals het land, dat verwaarloost wordt, uitgeput. De geneeskundige Raad van Zuidholland heeft met algemeene stemmen besloten de vol- laten glijden en op een brief wijzend gevraagd «m'n hemel, wat bedoelt u »'k Meen of je Mevrouw Troostwijk van Pouwen- heuvel wilt worden,en de vader had zijn kind, met innige voldoening lachende, den brief toege stoken. Verbleekend en met bevende hand had zij het gegrepen en zich naar het achterraam gekeerd. Daar had zich het bleeke gezichtje gebogen over het schrijven van den man, wiens rijkdom het nog een oogenblik te voren van geestdrift had doen stralen. Toen ze na lang turens een blik op haar vader vestigde, was 't niet die eener maagd, wier harte juicht van dankbaarheid en gelukneen, angst en besluiteloosheid lag er in, en haar stem had gesta meld »'k Weet het niet Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2