Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 4 September 1892. zóó boos, dat hij uitriep: „Leelijke jood, al boodt ge nu 1000, dan verkocht ik 't u toch niet!" Even later ging de zeeman even naar buiten en dit oogenblik nam de Israëliet waar om de vrouw van den bakker te zeggen: O, juffrouw nu kan u mij een grooten dienst bewijzen en tevens kan u een rij ksdaalder verdienen. U hebt gehoord, dat ik de lappen niet meer kan koopen, maar u misschien wel. De waarde is bepaald meer dan f 47 en daarom wou ik u voorstellen de stof voor mij te koopen. Als u f 22.50 biedt, krijgt u 't stellig wel. Toen de zeeman weer terug kwam, vroeg hij na eenig praten aan de vrouw, of die 't goed niet wilde koopen, en onderwijl beiden aan 't handelen zijn, verwijdert zich de jood, zoo't heet voor een oogenblikje. De vrouw koopt ondertus- schen de lappen voor f 22.50, betaalt het geld en de zeeman vertrekt. De vrouw wacht nu op den jood, maar deze is natuurlijk eveneens ge vlogen. Het goed had zooals te begrijpen is, lang niet de waarde van den koopprijs en onze beide schel men hadden een aardig sommetje verdiend, zoo er op Spanbroek geen politie was geweeet. De brigadier Yan Broekhuijzen mocht het nl. ge lukken, de beide looze vogels te Hoogwoud aan te houden, en hunne oplichterij zal hun waar schijnlijk duur te staan komen. De aubade, "Woensdagochtend te Soestdijk aan de jarige Koningin gebracht, is schitterend afgeloopen. Er waren duizenden toeschouwers. HH. MM. verschenen precies te 10 uur, beiden in het wit gekleed, op het terras voor het paleis en aanvaardden de gelukwenschen der feestcom missie, die tevens prachtige bouqetten aanbood. Alle liederen klonken indrukwekkend. De Koninginnen verschenen te kwart voor drie uren met haar gevolg in een rijtuig, bespannen a la daumont, op het feestterrein op den Brink, bezichtigden de volksspelen en werden overal levendig toegejuicht. Het Hbld. meldt uit Amsterdam het volgende Naar aanleiding van in verschillende bladen opgenomen mededeelingen over de „relletjes" had Dinsdagavond in „Constantia een vrij druk be zochte openbare vergadering plaats. Een der sprekers hield een schimprede tegen de „bourgeoisbladen" die beweerde hij den tegenwoordigen burgemeester verwijten dat hij niet zoo als zijn voorganger tegen de socia listen optreedt. Demonstraties op ordelijke en wettige wijze worden belet. Is het dan wonder dat wij zoo zeide spr. niet meer vragen, maar doodeenvoudig doen. Dan komt de pers klagen dat men niet genoeg „sabelt." "Vooral voer deze spreker uit tegen ons blad, dat vooraan staat bij de liberale bourgeoisbladen, die de ergste zijn, ook in het verheerlijken van de oranjeliefde. Een ander spreker toonde aan dat het stand punt van den tegenwoordigen en dat van den vorigen burgemeester tegenover de socialisten hetzelfde is. Alleen gaat de tegenwoordige bur gemeester niet zoo met de liberalen mede als zijn voorgangers, vandaar de beschuldiging van daar de beschuldiging van laksheid. Geheel het streven is eene beweging tegen den burgemees ter op touw te zetten en daarvoor zeide hij wordt thans deze zaak door het Handelsblad gebruikt. Hij ontkende dat er bij de demonstra tie Bos plan bestond zich te vetzetten, en dit heeft ook niet plaats gehad. Het pistoolschot beweorde hij is niet door de socialen gelost, maar is een aardigheid van iemand die eiken avond voor het gebouw een schot met los kruit lost. Ook ontkent hij, dat de afdeeling Amsterdam der socialisten tegen Augustus gewoon is relletjes op touw te zetten. Men moet toonen geen relletjes te wenschen. Daarvan komt geen verbetering van den maat- schappelijken toestand. Hij waarschuwde de jon geren. Hij zal niet zeggen dat zij relletjes uit lokken en strijd willen, maar „hun bloed kookt." Men moet niet beginnen voor men zeker is te overwinnen. Als een treffend staaltje van de wijze waarop in sommige gemeenten de wet op besmet telijke ziekte wordt nageleefd, diene, dat Zeve- venaar, op grond dier wet, er een uit ruwe planken bestaande barak op na houdt. Deze is door een stuk linnen van 't gemeenste soort (een onkundige zou het voor gaas aanzien) in tweeën verdeelddienende de eene helft voor vrou welijke lijders. Om daarbij den patiënten moed in te boezemen, staat dit, den wind aan alle kanten vrij spel latende gebouw midden op de algemeene begraafplaats. De Zutfensche schutter, die eenigen tijd geleden te paard op het appel verscheen, daar hij anders, naar hij beweerde, niet vroeg genoeg daar ter plaatse aanwezig kon zijn, scheen Maan dagmiddag wederom geen tijd te hebben gehad, om, behoorlijk gekleed, zijn schutterplicht te ver vullen. Zoo zwart als een schoorsteenveger (hij had den geheelen dag in de steenkolen gewerkt,) op zijn klompen, had hij zijn uniform aange trokken en als een jager, met het geweer over zijn rug, kwam hij zich nu wederom aanmelden. De nieuwe dienstregeling op den spoorweg tusschen Zwolle en Kampen en de prijsverla ging heeft tengevolge gehad dat sedert 1 Julij.l. circa 30,000 personen van Zwolle naar Kampen zijn gereisd. De meerdere ontvangst beloopt in hetzelfde tijdvak pl. m. f 3000 meer dan het vorige jaar. Het verkeer is in het algemeen dus in zeer belangrijke mate toegenomen. (Z. C.) Onder de Dreiitschc jachtvelden en waar zijn ze beter dan in Drente, sedert in de overige proviën des rijks elk beschikbaar hoekje aan den landbouw is afgestaan vindt men hier en daar ware dorado's van hazen, patrijzen, konijnen en korhoenders. Als de oorzaak van dien overvloed van wild dat eerlang weder om onder schot zal komen na de aanstaande opening der jacht - moet de omstandigheid beschouwd worden dat zulke rijke jachten gedu rende jaren aaneen aan enkele heeren verhuurd worden, terwijl al wat broodjager is uit die vel den geweerd wordt. Zoo doende blijven er jaar lijks vele hazen en ander wild, die niet nalaten zich zeer sterk te vermenigvuldigen. Vandaar de rijkdom van dat wild, welke natuurlijk gunstig werkt op de geldelijke voordeelen aan de ver huring van het jachtveld verbonden. Evenwel is er ook eene bedenkelijke zijde aan deze zaak. Belet men aan stroopers en zonder vergunning jagenden zulk particulier jachtterrein te betreden, het is moeilij ker het wild te beletten 's nachts de kool, en knollen, het koren en de boekweit van de omwonende boeren op te vreten. Akkers boekweit, platgeloopen door de patrijzen, roggevelden, als afgegraasd door de hazen en konijuen, zijn dan ook in wildrijke streken niet zoo heel zeldzaam, en eene leelij ke schade tegen over het voordeel van de pachtsommen. Vandaar begint men in vele streken van Drente, alwaar de bodem allengs ook al meer waarde krijgt, en de boer al meer ontginning wil beoefenen, het pachtveld maar liever vrij te laten voor iederen jager, die tegen een geringe huur zijn geluk beproeven wil, ten einde zoo doende eens eene noodzakelijke opruiming te be werkstellingen van dit schadelijk gebroed. Voor de vacature van onkerwijzeres te Aalsmeer wijk I, op eene jaarwedde van f 400, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Dientengevolge heeft de Gemeenteraad de jaar wedde gebracht op f 450 met jaarlij ksche ver hoogingen tot f 550. Bruin brood tot het behoud van het gebit. In een onlangs gehouden vergadering van tand heelkundigen deelde Dr. James Grichton-Browne mede, dat hij de in den tegenwoordigen tijd veelvuldig voorkomende minder gave gebitten ten deele toeschrijft aan het gebruik van wittebrood, dat bij afwezigheid van zemelen arm aan vloei- spaatli is, hetwelk voor het behoud der tanden onmisbaar schijnt te zijn, en slechts in geringe mate in de gebruikelijke spijzen aanwezig is. Hieruit volgt, dat men wel doet, bij het witte brood ook het zoogenaamde bruin brood te eten. Zooals gemeld werd is de directeur-uitge ver der Nieuwe Rott. Ct. door de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam vrijgesproken van de aanklachteenvoudige beleediging in geschrif te door het opnemen van een signalement van den anarchist Bersch en wel op grondlo dat uit het getuigenverhoor de schrij ver was bekend geworden en 2o de rechtbank de vermelding van een signalement geen beleediging achtte. De officier van justitie, die in de woorden „ongunstig verloopen uiterlijk" wel degelijk een beleediging zag, heeft tegen dat vonnis hooger beroep ingesteld. Uit Kufkcii (N. B.) wordt gemeld, dat gemaskerde personen des nachts in de woning van de kinderen Pietersert te Zegge hebben in gebroken. De dochter, die alleen te huis was, zag uit haar bed licht in de kamer, en denkende dat er brand was, sprong zij verschrikt op, doch werd door twee zwarte kerels gegrepen. Het meisje gilde het uit van schrikeen der indringers gaf haar nu met een mes twee sneden over den arm, terwijl zij onder doodsbedreiging om geld vroegen. Het meisje riep nu uit alle macht om hulp, waarop de inbrekers, op een loos gerucht, ijling de vlucht namen. De politie doet streng onderzoek. Donderdag arriveerde van Amsterdam te Haarlem de heer H. Wehmann uit Bremen met een bootje, dat door een petroleummotor volgens eene uitvinding van dien heer in be weging wordt gebracht. De motor is uiterst eenvoudig samengesteld, wordt door drie petroleumlichten in beweging gezet en kan het vaartuigje een vaart verlee- nen van acht tot acht en een halve zeemijl, wat zeker een respectabele snelheid heeten mag. Den zeventienden Augustus heeft de heer "YVehmann, Bremen verlaten, doch vertoefde o.a. een week te Amsterdam, daar zijn reis meer bedoelt zaken met zijne uitvinding te doen, dan wel er een pleiziertocht mee te maken. In een oogenblik zijn de drie lampen aange stoken en schiet het ranke bootje over het water, met een snelheid die van den motor een gun stig denkdeeld geeft. Naar werd medegedeeld, heeft deze motor een capaciteit van acht paardenkracht en daar het petroleumverbruik zeven cent per uur en per p. k. bedraagt, verbruikt de machine per uur 56 cents. De prijs van de boot, geheel gereed, is 7600 Mark, dat is ongeveer 4500 gulden. Voor pleiziervaartuig, havendienst etc. is het uitnemend geschikt. Minder geschikt is de mo tor voor groote booten, daar wanneer de capaci teit meer dan 12 pk. moet bedragen, de kosten van het petroleumverbruik groot worden. Nabij Nicuwersluis, ter hoogte van den weg naar Ter Aa, is Dinsdagavond eene vrouw door een trein overreden. Zij bekwam zulke hevige verwondingen, dat zij aan de gevolgen is bezweken. Buitenland. Van de gouverneur van Celebes en onder- hoorigheden zijn de volgende mededeelingen ont vangen In den nacht van 7 op 8 Juni jl. 2. u. 5 m. werd te Bima eene zeer lievige aardbeving in de richting van het oosten naar het westen waargenomen, die tien minuten aanhield. Te 2 uur 17 m. werd een tweede aardschok in dezelfde richting gevoeld, die slechts een halve minuut duurde en minder hevig was. Een kwartier daarna nam men tot ongeveer 5 uur des mor gens eene zeer zachte golvende aardbeving waar gepaard met eene zeebeving, die zich kenmerkte door het met hevig geruisch opspringen van het water bij den ingang van de baai van Bima, welk geruisch twintig minuten aanhield en op twee uren afstands zich duidelijk liet hooren. Onmiddellijk daarop begon het water zqer snel te stijgen, zoodat men te 5 ure des voormiddags in plaats van eb den hoogsten waterstand had. Te 8 ure 10 min. des voormiddags werd weder een zachte aardbeving in de richting van het Oösten naar het westen gevoeld, die vijftien se conden duurde. Volgens berichten uit Reo zouden aldaar ten gevolge van de hier bedoelde schokken eenigo huizen zijn ingestort. Te Parijs is Zondagavond een doofstomme zakkenroller betrapt, op het oogenblik dat hij een dame poogde te bestelen, die hem kort te voren uit medelijden iets gegeven had. Bij Essen is Zondag jl. een standbeeld onthuld van Alfred Krupp. Toen deze vijfjaren geleden overleed, werd het plan daartoe dadelij k gevormd onder het talrijke personeel der firma, uit dankbaarheid voor al wat de overledene ten bate van zijne werklieden had tot stand gebracht. Het prachtige monument, een werk der beeld houwers Mayer (Munchen) en Menges, werd Zondag door liet comité uit het personeel met groote plechtigheid overgedragen aan den zoon des overledenen, den heer F. A. Krupp, thans chef der wereldberoemde firma. Deze heeft daarop 500.000 mark geschonken voor het stichten van woningen met een stukje grond, die kosteloos ten gebruike gegeven moeten worden aan oude of invalide werklieden of hunne weduwen. De verbittering te Bergen (Henegouwen) op de Fransche mijnwerkers neemt steeds toe. Verschillende groepen doorkruisten Woensdag de straten, onder het aanheffen van den kreetweg met de FranschenMen is voor ernstige wanor delijkheden beducht. In een artikel over den voorspoed van blinden in Amerika haalt de New-York Week ly Herald daarvan treffende voorbeelden aan. Te Bristol in Rhode Island is zekere Heres- hoff, sedert zijn vijftiende jaar blind, het hoofd van een der bekendste scheepstimmerwerven. Hij ontwerpt plannen en beoordeelt nieuwe machi nerieën, loopt overal rond om bevelen te geven, alsof hij de beste oogen ter wereld had. Hij heeft honderden werklieden in dienst. Te Milwaukee heeft de Evening Wisconsin in William E. Cramer sedert 45 jaar een blinden hoofdredacteur, tevens grootendeels eigenaar van het blad. Tengevolge van een on geluk verloor hij als kind het gezicht en ten deele het gehoor. Zijne courant, als weekblad door hem begonnen, is nu een der meest rendee- rende dagbladen in het Noordwesten. Sedert vele jaren dicteert bij ettelijke kolommen aan een snelschrijver. Met den eersten graad gepromo veerd, heeft hij met zijne vrouw Noord- en Midden Amerika en ook Europa doorreisd. Bij het beleg was hij te Parijs en leefde er ettelijke weken van muilezelvleesch. Te Leyden (West-Massachusetts) woont een rijk blindgeboren landbouwer Davenport. Op zijn 700 „acres" groot bouwland is hij volkomen thuis hjj is een degelijk kenner en fokker van vee en zet dikwijls 100.000 dollars 's jaars aan wol om. In eene onteigeningsquaestie verdedigde hij met schitterenden uitslag zijne belangen voor een raad van scheidrechters. Hij reist dikwijls naar New-York en Boston en altijd alleen. Te Boston oefent de heer Coche, als klein kind dooreen onhandig geneesheer blind gemaakt, een hospitaalpraktijk als specialiteit in hart- en longkwalen uit. Hij bestudeerde de ontleedkunde met zelf uitgedachte middelen. Daar er geen in relief gedrukte medische werken bestonden, moest hij zich alles doen ^voorlezen. Zijne examens waren buitengewoon goed. Te Chicago heeft men juisè zulk een blinden specialist in dr. Babcock. Een der meest bekende inwoners van St. Paul is de heer Kellogg, een blind weerkundige. Der tien jaar geleden verloor hij het gezicht. Zjjne vrouw en twee dochters houden hem op de hoogte en helpen hem in zijn arbeid. Op verschillende plaatsen van Noord-Amerika heeft men 150 blinden, die den kost verdienen als pianostemmers, even zooveel muziekonderwij zers aan blindeninstuten, 500 bij particulieren, 100 organisten, tusschen de 15 en 20 compo nisten en uitgevers van muziek. Een ernstig ongeluk gebeurde onlangs te Bucharest. Een balk van een steiger van een der hotels brak, tengevolge waarvan 5 werklie den terstond gedood én alle andere gewond werden. De aannemer, een Franschman, is in hechte nis genomen, daar dit ongeluk reeds het derde is dat aan het gebouw voorkwam. Ook tegen de stedelijke commissie van toezicht op het bouwen zal een proces worden gevoerd. Terwijl het nog nacht was, heeft dezer da gen te Dublin een brand gewoed, waardoor een aantal winkels en magazijnen, een marktgebouw met glazen dak, een hotel en huizen, voor het meerendeel alles een geheel vormend, vernield of zwaar beschadigd werden. De markt in het midden der gebouwen was voor het grootste ge deelte gescheiden door een brandvrijen muur en daardoor werd grooter onheil voorkomenmaar één gedeelte was slechts door een houten beschot gescheiden en dit verbrandde spoedig en daar door ook een magazijn van meubelen voor eene waarde van 30.000 p. st. Onder de gebouwen was een magezijn-kelder, waarin 7000 vaten whisky lagen. Geruimen tijd was men zeer be vreesd, dat het vuur daar zou doordringen. Ge lukkig was dit niet het geval en zijn ook geen persoonljjke ongelukken te vermelden, maar het aantal goederen, die verbrand zijn, is zeer aan zienlijk. Op de tentoonstelling van vrouwelijke kunst te Parijs is dezer dagen een diefstal gepleegd. De geldkist met 250.000 fr. van de firma De- toche, is door een der bewakers geledigd. De oostenrij ksche wapenfabriek heeft 5000 werklieden ontslagen die verhuizen zullen naar België, Frankrijk en Amerika. Eene dierentemster, Mme Mars, die in haar beestenspel te Fiers een hok met beren binnen trad, werd door een dezer dieren gegrepen en op den grond geworpen. De beer zette zijne klauwen in een harer schouders en reet den an deren schouder met zijne tanden open. De man van de deerlijk gehavende vrouw schoot in het hok toe maar toen wierp het dier zich op hem. Een nog jeugdige zoon Yan het echtpaar stak hierop door de opening tusschen de ijzeren sta ven van het hok den beer met een dolk, doch het verwoede dier werd niet eer gedood dan toen een andere dierentemmer kwam met een geweer. Mme Mars is op meer dan 40 plekken van haar lichaam gebeten en opengereten en zij ver keert in zeer gevaarlijken toestand. Haar man heeft weinig letsel bekomen. Nader wordt gemeld dat Mme Mars aan hare wonden is overleden. In Pennsylvania is een aanslag op een trein beproefd. Een boer vond ijzeren platen op de rails liggen; terwijl hij bezig was deze te verwijderen, werd hem uit het bosch een kogel in het been geschotende man zette echter het werk voort tot de baan vrij was, zoodat de snel trein naar New-York veilig passeerde. Een uitvinder te St. Petersburg heeft een uurwerk samengesteld, dat tevens een phono- graaf bevat. De wijzerplaat stelt een menschelijk gelaat voor, waarvan de mond de uren aankon digt en verschillende zinnen herhaalt, nadat men ze met het instrument voor den mond heeft uit gesproken. Het kapittel van St. Pieter te Rome heeft de Paus de teekeningen aangeboden voor een gouden troon, welke het, te zamen met de ka pittels van al de hoofdkerken der Roomsche Chris tenheid, het volgende jaar ter gelegenheid van zijn jubileum den Paus wenscht aan te bieden. De troon zal in Gothischen stijl zijn en 500.000 frc. kosten. Volgens Italia is de Paus bezig met een La- tij nschen lofzang op zijn beschermheilige Joachim, die op muziek gezet en bij de jubileum-feesten gezongen zal worden. Dezer dagen zagen de bewoners van Pro- zcilborow en van Chlewo (Posen) voor het eerst een luchtballon dalen. De eenvoudige boe ren wierpen zich op de knieën en riepen. „De cholera, de cholera komt!" Anderen geloofden in de wolken een man gezien te hebben met een of ander wapen voorzien. De arme luchtschippers konden niemand vin den die hen met het laden van den ballon op een karrettje hielp. 340ste Staatsloterij. 4e KLASSE. Ie lijst. Trekking van Maandag 29 Augustus. No. 11642, f2000; no. 2236, f1500; nos. 4376,13071, ieder f1000; nos. 4708, 1948, ieder f400; nos. 9569, 3614, 7959 ieder f200; nos. 12125, 19451, 17627,17856, 11954 ieder flOO. Trekking van Dinsdag 30 Augustus. No. 3134 f1500; no. 15070 f 200; no. 20109 f100. Trekking van "Woensdag 31 Augustus. No. 18277 f 25000; no. 6898 f1000; nos. 3230, 9320, 17443 ieder f400; nos. 6277, 9264, 17411, 11504,15773, 5000, 11922 ieder f100. Trekking van Donderdag 1 September. No. 12189 f 5000; nos. 7826, 14736 ieder f1000; no. 4258 f200; no. 3676 f 100. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 4 Sept.., voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 4 Sept., voormiddags 9 uur, Ds. Habbema. Doopsbediening. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 4 Sept.., voormiddags 9 uur J. Boeijenga, nam. 2 uur, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 4 Sept., voormiddags 9.30, Ds. H. A. Ludieig.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3