Weekblad voor LANGEDLIK en Omstreken. N°. 24. Zondag 11 September 1892. Ie Jaargang. J. H. KEIZER. BERICHT. FEUILLETON. Verloren Geluk. NIEUWE l ui.niukui nu n\vi Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscïiarwoude, Ocdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden £50 ct.„ franco p. post 60 ct. UITGEVER: BUREEL: looi'dsclianvoude. PRIJS DER AD VERTE NTIËN: Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. MEAOTllUGKLING «P HOLLAKOSCIIKiV SP«ORWK«. (Greenwich ïijtl.) Vertrekuren van af station Noord-Scharvvoude. RICHTING II ELDE R. Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING A HI S T E R D A M. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18* 7.30 9.37* 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38* 7.50 9.57* 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Zij, die zich met 1 October op dit blad wenschen te abon- neerenontvangen de tot dien datum nog verschijnende num mers GRATIS. Binnenland. De uitslag van de biljartwedstrijd met 6 ballen, gehouden bij den heer C. Duis, te Oud- carspel is als volgt In het geheel werden 525 partijen gespeeld. De prijs werd behaald door N. Pronk, te Oud- carspel met 422 puntenle premie door A. Kist, te Zuidscharwoude, met 269 punten2e premie door J. Eecen Az., te Oudcarspel, met 230 punten. De prijzen bestaande uit contanten, werden des avonds, na afloop der wedstrijd aan de win ners uitgereikt. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat op het traject Amsterdam-Helder en omge keerd van den Hollandschen IJzeren Spoorweg- Maatschappij geenc veranderingen in de treinen is gekomen en de treinen vertrekkende des morgens 7.30 Greenwichtijd (7.50 Amsterdam- sche tijd) en des avonds 9.51 Greenwichtijd (10.11 Amsterdamsche tijd) van het station Noord- scharwoude dus blijven bestaan. Zondag, 11 Sept. des morgens ten 10 uur, zal de heer G. A. Luiting van Hoorn in het lokaal van den heer Blauw te Schagen, eene algeineene repitie der staaf- en ordeoefeningen houden met de turners van Wieringerwaard, Schagen en Winkel, die aan de gewestelijke uitvoering te Hoorn zullen deelnemen. De heer Luiting is de leider der gewestelijke uitvoering. Te Schagen klonk in de morgen vau den 7 dezer, de kreetbrand op de Laan bij Gouds bloem, en reeds bijna in hetzelfde oogenblik trok de brandweer uit. Gelukkig was het intus- schen aan G., met de hulp der buren, gelukt, den brand iu zijn begin te stuiten, zoodat de schade tot eenig beddegoed beperkt bleef. De brand ontstond door het petroleumstel, het-1 welk, op den kachel staande, bij het verrichtend der huiselijke bezigheden ongelukkigerwijze werd t omgetrokken. Door den schrik bevangen, sprong f vrouw G. uit den weg, doch daardoor viel het afgehaald staande bed op het brandend petrole umstel. Dinsdag, 6 dezer, omstreeks 9 ure in de morgen, zag de heer J. V. te Dijkstal, gem. Sint-Maarten, terwijl liij op het land aan den arbeid was, de vlammen uit zijne woning opstij gen en kort daarna in lichte laaie staan. On danks de spoedige hulp der brandweer te Sint Maarten, is er eene aanzienlijke hoeveelheid hooi verbrand, benevens een stapel kaas, die gereed stond om ter markt te worden gebracht. Alleen het huisraad is gered kunnen worden. Als vermoedelijke oorzaak wordt broeien van 't hooi genoemd. Ds. H. A. Ludwig, predikant te Zuid scharwoude, is beroepen naar de Ned. Herv. Gem. te Zwang (classis Hoorn.) Wieringerwaard. Niettegenstaande het ongunstige weder werd onze harddraverij door eene groote menigte belangstellenden bijgewoond, 8 paarden waren ingeschreven. Dit was zeker te wijten aan het feit, dat de Wedrennen te Breda en Medemblik met deze harddraverij samen vielen. De prijs f 100, werd behaald door „Premier" eigenaar de heer Mooiman te Stompwijk (Z. H.) pikeur Muiserde le premie f30 door „Willem III" van den Heer Broers te Benningbroekde 2e premie f20 door „Tabor III," eigenaar, de heer Zwaag te Berkhout, pikeur Bier en de 3e premie f 10 door „David" van den heer P. de Wit Pz. te Zijpe. De commissie van de feestvierenden ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van dr. Schaepman zendt het volgende door haar ontvangen schrijven „Tot allen, die mij op de een of andere wijze op 15 Aug. jl. van hun vriendelijke en veree- rende gevoelens dedon blijken, richt ik een woord van oprechten, hartelijken en nederigen dank. „Op de eerste plaats gaat dat woord tot mijne geloofsgenooten van allen rang en stand, van binnen en buiten de grenzen, in het moederland en in de koloniën. Een bizonderen dank voegt het hun te brengen voor de vorstelijke geest drift, waarmede zij meenden mijn feestdag te moeten vieren en de herinnering aan dien dag voor mij bestendigen. „Maar ook aan allen, die zonder met mij in eene overtuiging te deelen en eene belijdenis uit te spreken, mij op zoo ondubbelzinnige, ruime en welsprekende wijze hun genegenheid en hun vriendschap betoonden, wijd ik een woord van ongeveinsde dankbaarheid. Hoog en verhe ven als het is een strijder te mogen zijn voor een hooge en heilige zaak, het is niet altijd een begeerlijk, het is somtijds een hard lot. Met dat al is het een verkwikkelijk gevoel een dag te mogen beleven, waarop het blijkt, dat de zaak, die men dient, zonder schade gediend kan wor den op een wijze, die het hart van den tegen stander nog door iets anders treft dan door de wapenen van kracht en beleid alleen. „Wat zal ik verder zeggen? „Ik kan slechts herhalen, dat ik aan allen en aan een iegelijk mijn allerbesten dank betuig. Meer dan iemand gevoel ik den last, dien deze grootsche betooning van vereering on liefde, op mij legt. Maar ik hoop met Gods hulp te bewij zen, dat een eerlijk gevierde feestdag het plicht gevoel verhoogt, de kracht verjongt, den moed verfrischt." Seminarie Rijsenburg, 3 Sept. '92. Dr. SCHAEPMAN. In de maand Augustus werden hij het koloniaal werfdepot aangenomen 116 personen, als 77 Nederlanders, 10 Duitschers, 23 Belgen, 3 Zwitsers en 3 Luxemburgers, terwijl van de verschillende korpsen van het leger hier te lande 33 onderofficieren en minderen werden overge nomen. In de le categorie zijn begrepen 3 onderoffi cieren die voor 4 jaar en 8 miliciens die voor 2 jaar, en in de 2e categorie 16 miliciens, die voor 2 jaar gedetacheerd werden. Gedurende die maand werden naar Oost-Indië uitgezonden 2 detachementen ter sterkte van 4 officieren, 8 onderofficieren, 6 korporaals en 119 soldaten. Afzonderlijk vertrokken 2 officieren. Uit Oost-Indie keerden terug 2 onderofficieren, die 4 jaren gedetacheerd waren geweest en naar hun korps vertrokken, 2 soldaten die met gage- ment en 12 miliciens die met groot verlof den dienst verlieten. Uit West-Indie keerden 2 soldaten terug die met paspoort vertrokken. Een moordaanslag is Woensdagmorgen ge pleegd te Amsterdam in een huis indeSpook- steeg. Eene juffrouw die in het perceel No. 1 een bierhuis houdt werd door een 33jarigen mau dié een glas bier stond te drinken, onverhoeds met een mes ln het onderlijf gestoken. Bewus teloos viel zij neer en meer dood dan levend naar het Binnengasthuis gebracht. De dader is terstond in hechtenis genomen en zal zich wegens zijne gruweldaad voor den rechter te verantwoorden hebben. Wat velen misschien wel zullen hebben verwacht, is thans een feit geworden. De zich noemende Goolam Kader, arabisch oogarts, is uit Amsterdam verdwenen, met nalating van schul den en wat oude kleeren, waaronder zijn „schit- rend" arabisch kostuum. De politie spoort hem en de dame, die hem vergezelde, op. In de vergadering van 8 September 1892 van de Afd. Schagen, van 't N. O. G. is met algemeene stemmen besloten aan 't Hoofdbestuur het volgende schrijven te richten„De afd. Schagen spreekt den wensch uit, dat het Hoofd bestuur de regeering wijze op de bezwaren, die het geven van gymnastiek-onderwijs op het speel plein of in het gewone schoollokaal zeer bezwaar lijk, in vele gevallen onmogelijk maken (volgen De jonge van Dijk vernam het engagement uit een brief zijner moeder, en tot haar verwondering -was haar jongen op dat nieuws eerst een paar brie ven later teruggekomen. Bij het huwelijk zond hij den verloofden een ge- schenk, enkel vergezeld van een naamkaartje. De bruid ontving dit op den middag in 't bijzijn van haren bruidegom, en toen hij haar een kus wilde geven, weerde zij dien af en ging de kamer uit. Een paar jaren later zat in de wachtkamer van den Rijnspoorweg te Rotterdam eene dame, wier belangwekkend voorkomen veler aandacht trok. Hare kleeding kenmerkte zich door deftigen eenvoud, en de nabijheid van een gegaloneerden knecht en eene kamenier wettigden 't vermoeden dat ze rijk was. Doch dit was 't nog niet zoozeer wat haar in het oog deed vallen, 't Was die jeugd, die onmiskenbaar den stempel draagt van lijden. Nauw heeft zij iets gebruikt van de ververschingen; die voor haar zijn neergezet, of lusteloos kijkt ze naar het woelige schouwspel der rivier vóór haar. De lijnen van haar gelaat treffen u door hare lieflijkheid, niettegenstaande uw weemoed wordt gewekt door hunne droeve uitdrukking. Gij gevoelt 't, dat die gestalte nog te kort heeft geleefd om reeds verval te kennenen toch drukt dat wezen verkwijning uit. Onwillekeurig stelt gij u dat aan gezicht voor, zooals 't zou kunnen zijn, als die groote oogen, thans zoo onheilspellend flikkerend, de uitdrukking waren van gezonden levenslust wanneer om dien pijnlijk vertrokken mond een lach dartelde, die kuiltjes schiep in de al te schrale wangen. Doch uw ernst doet dit spel der verbeel ding staken hoe zoudt gij kunnen vergeten, dat de vlijm der smarte het dartele schoon des levens uit dat gelaat heeft weggesneden? Die dame is eene twintig-jarige echtgenoote gij heb 't reeds gera den het is mevrouw Troostwijk. Ze keert terug van een herstellingsoord in Bohemen, waar haar ge nezing vruchteloos is beproefd van eene ziekte, waar tegen haar kundige arts te Amsterdam verklaard had geen middelen meer te weten. Haar echtgenoot is eenige dagen vooruitgereisd, om op hun buitenverblijt alles tot ontvangst der zieke in te richten, en zou daarna haar komen af halen, maar 't verlangen naar haar verwanten en haar vaderland werd haar te sterk, en wellicht gaf ze er ook de voorkeur aan, te reizen zonder zijn ge leide. Ziedaar de reden, waarom zij thans onverwachts te Rotterdam is aangekomen en met den volgenden trein Amsterdam bereiken wil. De rijkdom, haar ideaal, heeft reeds lang zijn prikkel voor haar verloren, en 't geluk, dat zij vruchteloos had gezocht toen zij met 't oog eener gehuwde vrouw de wereld beschouwde .thans begreep ze al te wel, dat ze 't had laten wegflad- deren, als een argeloos kind een schuwen vlinder, en menigmaal had zij dat verlies beweend, met bitterheid in 't hart jegens hen, die haar zoo on wetend hadden gelaten. Dienzelfden dag kwam met de Engelsche stoom boot de jonge van Dijk terug naar zijn vaderland, dat hij drie jaren vroeger vol illusiën had verlaten. Telkens had hij 't tijdstip van zijn terugkeer we ten te verschuiven, niettegenstaande het verlangen om zijne moeder wêer te zien. De chefs van 't En gelsche handelshuis hadden den jongen stroeven Hollander leeren kennen als een degelijk, werkzaam mensch en hem weldra vrijgevig een flinke positie verzekerd. Mevrouw van Dijk mocht 't geluk van haar jongen niet in den weg staan en berustte in zijn verblijf te Londen. Zij stelde zich schadeloos met zijn hartelijke, maar zelden opgewekte brieven. De goede vrouw beweerde ïfieer dan eens, dat haar jongen te ernstig was voor zijn leeftijd, en schreef dit toe aan den invloed zijner omgeving. Uit zijn portretten, haar nu en dan toegezonden, maakte de opgetogene moeder evenwel de blijde gevolgtrekking, dat haar jongen het gunstige voorkomen van zijn gestorven vader moest hebben gekregen, en uit het vrij aanzienlijk bedrag in geld, haar gedurende twee jaren tijds overgemaakt, oordeelde zij, met even veel bezorgdheid als zelfvoldoening, dat haar zoon zich al zeer karig de geoorloofde genoegens der jonkheid toestond. Zij wist 't niet, dat hij reeds teleurgesteld was in zijn schoonste verwachting. Zij had uit zijn brieven den strijd niet leeren kennen, welke hij gestreden had, hij, wiens hart ledig was en vervuld van bitterheid Daar is een tijd in het leven van eiken jongen man, dien wij even als onze Duitsche stamverwan ten omschrijven. Ik bedoel de vlegeljaren. Die tijd is geschetst door onzen geestigen Hilde- brand in zijn Camera Obscura, door Potgieter in zijn pittige teekening van Marie, en laat ik, om niet onbillijk te zijn, ook zeggen door menig ander va- derlandsch letterkundige. Doch ook de levendigste kleuren waren te zwak om de volle werkelijkheid te teekenen. Bij de intrede van dat onzalige tijdperk des levens van »te grooten »te klein,breekt de tijd aan, waarop de meisjes, met wie die vlegels hebben ge jokt en geplaagd, eensklaps volwassen worden. Dan ook worden de vroegere vrienden meestal verdron gen door jongelieden van een ouder geslacht, eu slechts bij uitzondering is een slachtoffer van de vlegel-periode in staat, zijn positie tegen de nieuwe mededingers te handhaven. Het meisje, lichamelijk volwassen, maar naar den geest nog een kind, laat zich door de handiger vrijers licht begoochelen, en ziedaar eensklaps een klove gegraven tusschen zoo- velen, die elkaar van nature schenen toebeschikt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1