.Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 11 September 1892. Buitenland. redenen.)" Met het oog op het urgente van de zaak heeft het bestuur der afdeeling de andere gelijk gezinde afdeelingen in de schoolbladen verzocht van hare instemming te doen blijken. De overdracht vanwege de Staatsspoorweg- Maatschappij van de lijn Almeloo-Salzbergen aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is thans definitief vastgesteld op 1 October. Hierdoor komen alsdan de stations Almeloo, Borne, Oldenzaal, Gildehaus, Bentheim, Schüt- torf en Salzbergen onder beheer van laatstge noemde Maatschappij. Het thans op die stations werkzaam zijnde personeel der Exploitatie-Maat schappij zal door de H. IJ. S. M. niet worden overgenomen, Avondp Zondagavond is door iemand te Haarlem het zeldzaam voorkomend verschijnsel van een maan regenboog waargenomen. De boog teekende zich vrij scherp begrensd tegen een zwaar wolk gevaarte in het noorden af en was van 8 uur 31 min. tot 35 min. duidelijk zichtbaar. Het zuidelijk en oostelijk deel des hemels was tot ver over het zenith bijna volkomen helderin zuidwest, west en noordwest veel cumulo-nimbi. De wind was zeer zwak noordelijk. Tusschen 8 uur 37 min. en 41 min. viel een weinig fijne regen. Kleuren kon de waarnemer in den boog niet onderscheiden. Te Warmeiihuizeu werd den 2 Sept. op een aardappelenakker gevonden een luchtballon van ruim 1 el lengte, blijkens een daaraan ge hecht briefje den 18 Augustus j.l. des namiddags te 5% van Amsterdam opgelaten in de Conrad- straat No. 14. In het briefje was een stukje sui kergoed gesloten voor „de meid van den vinder." Eenden en kippen zijn dikwijls rustver stoorders voor buren. Dat bleek 3 September te Spanbroek. Zekere B., die last had van de eenden van zijn buurman V., klaagde daarover, waarop de zoon van V. zoo boos werd dat hij B. aanvatte en een flink pak slaag toediende. Naar men verneemt, is van 't gebeurde proces verbaal opgemaakt. Uit Koedijk wordt ons geschreven: Onze bouwers hebben behalve de afschaffing der tienden nog een ander ideaal, n.l. het ma ken van' een schutsluis in den kanaaldijk. Eenige jaren geleden heeft men reeds eene lijst laten rondgaan - om vereenigd dit verzoek bij de be voegde overheid in te dienen. Verder dan eene lijst heeft men het niet gebracht; toch hoort men ieder najaar, wanneer de kool in lading genomen wordt door schepen, gelegen in het Noordhollandsch kanaal, de klacht herhalen, maar bij klagen schijnt men het dan ook te la ten. (A. Ct.) Te Kalverdijk is in den nacht van den 7 op den 8 dezer de herberg met belendend woonhuis van den heer Wonder geheel verbrand. De bewoner had juist den vorigen dag eene partij hooi verkocht en afgeleverd. Alles was verzekerd. Den 7 dezer was op het Doelenveld te Alk maar, voor het eerst na langen tijd, weder de schutterij onder leiding van een corps officieren verzameld. Op twee tweede luitenants na is dit laatste nu geheel voltallig. De heer P. Schipper, onderwijzer aan de openb. tweede tusschenscliool te Alkmaar, is dooi den gemeenteraad van Schoorl met 4 van de 7 stemmen benoemd tot hoofd der school te Groet. Benoemd tot hoofd der christelijke school te Broek op Langeilijk A. Ouwehand te Zwar- tebroek; tot onderwijzer te Westzaau M. van der Werf te Tzum. Verslag van de verwachtingen omtrent den te velde staanden oogst over het jaar 1892, in de provincie Noordholland. Over het algemeen zijn de verwachtingen van den oogst niet ongunstig te noemen. Omtrent de rogge, gerst en tarwe kan worden medegedeeld, dat daarvan een goede en in eenige gemeenten zelfs een uitmuntende oogst wordt verwacht. Boekweit had door nachtvorst te lijden, maar zal toch een goed beschot opleveren. Hoevele moeders slaan met de nauwlettendste liefde de ontwikkeling harer dochters gade, om haar wel dra de wereld in te leidenZij onttrekken haar aan de sfeer, waarin zij opgroeiden, om haar in een onbekende over te brengen, zonder te berekenen van hoeveel teleurstelling, tot hoeveel cynisme zij daardoor wel den grond leggen. Doch vergeef mij deze al te lange uitweidingzij diene om u te doen begrijpen, wat er aan uitdrukking in mijne teekenirig ontbreken mocht. Zal ik u de gedachten omschrijven, die er woel den in 't hoofd van dien jongen man, toen hij, in den vroegen morgen over de verschansing der stoom boot geleund, tuurde in de golvende zeetoen het vaderlandsche duin langzaam als een grijsachtig blauwe streep voor zijn blikken opdoemdetoen korten tijd later het snelle vaartuig het kabbelende water der grauwe Maas doorkliefde, en de warme zomerzon op ieder golfje een flikkerend lichteffect tooverde? Weemoed bij 't herdenken van wegge vaagde luchtkasteelenvreugde in 't vooruitzicht eene dierbare moeder, de eenige vrouw die hij meende lief te hebben, aan de borst te kunnen drukken, verdrongen elkaar. Wat al denkbeelden der jonge Vrouwe van Troost wijk door 't matte hoofd dwalen, nu zij daar in gepeins verzonken nederzit, omringd van de drukte eener volle wachtkamer, bij 't naderend vertrek van een spoortrein Wel schijnen haar gedachten gemakkelijk te ra den, als zij met teedere belangstelling in 't oog die jonge moeder nastaart, wier reisgezelschap uit twee Minder gunstig zijn de verwachtingen van de haver, waarvan eene middelmatige opbrengst wordt te gemoet gezien. Van het kar weizaad wordt een ruim beschot verwacht. Mosterdzaad had veel van de rupsen te lijden, waardoor de opbrengst niet boven het middel matige zal zijn. Gunstiger luiden de berichten omtrent erwten en boonen, waarvan een goede oogst wordt ver wacht. Het vlas belooft een goed beschot, hoewel de rupsen daaraan veel nadeel toebrachten. Zeer gunstig luiden de berichten omtrent de aardappelen. Van de vroege soorten wordt een ruim beschot verkregen van uitmuntende hoe danigheid. De latere soorten staan uitstekend te velde en doen een ruimen oogst verwachten. De bekende ziekte heeft zich tot nog toe niet vertoond. Bepaald ongunstig daarentegen zijn de berich ten omtrent de vruchtboomen, inzonderheid de appelen en peren. Door nachtvorst heeft de bloe sem zooveel te lijden gehad, dat de oogst uiterst gering en in sommige gemeenten als geheel mis lukt zal te beschouwen zijn. Het gewas der bloembollen was goed. Omtrent de hooilanden kan worden vermeld, dat die door koude en droogte aanvankelij k zeer schraal waren. De opbrengst is dan ook middel matig, doch het hooi is van goede hoedanigheid. Ook de graslanden stonden aanvankelijk schraal. Door de warmte in de maand Mei zijn die eenigszins vooruitgegaan, zoodat de toestand redelijk kan genoemd worden. Wanneer de omstandigheden het veroor loven, stelt H. M. zich voor, haar bezoek en dat van Koningin Wilhelmina aan Haarlem te doen plaats hebben in de tweede helft dezer maand. Wellicht zal H. M. gebruik maken van haar verblijf gedurende eenige dagen te 's Gra- venhage, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, om van daar uit deze stad met het uitgestelde bezoek te verblijden. Mochten .evenwel de omstandigheden zich daartegen verzetten, dan is het toch het stellige voornemen der Koningin-Regentes om, zoodra de omstandigheden zullen hebben opgehouden te bestaan, aan haar voornemen gevolg te geven, zelfs al zou dat onverhoopt eerst in het late na jaar mogelijk zijn. H. M. deed verzekeren, dat zij met groot leedwezen en zwichtende voor het medisch ad vies voorloopig van haar bezoek aan Haarlem had afgezien. H. M. hoopt dat de omstandig heden haar zullen veroorloven het weldra te brengen. Dat zoude dan niet alleen voor Haarlem, maar voor geheel ons land eene gelukkige ge beurtenis zijn, want het zoude tevens het ver- blijdend teeken wezen, dat de gevreesde ziekte geen voortgang neemt. De socialist A, de Graaf, van Terwispel door het gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het mishandelen van den brigadier ma joor der Rijksveldwacht De Jager op de jongste Meimeeting te Leeuwarden, is naar Amerika gevlucht, om zich aan deze straf te onttrekken. Jochem Leith van Leeuwarden, wegens hetzelfde feit tot dezelfde straf veroordeeld, vluchtte reeds vroeger naar Amerika. Deze maand wordt uit de gevangens te 's-Gravenhage ontslagen J. S., uit Leeuwar den, oud 62 jaar, die wegens verschillende mis drijven, waaronder ook doodslag, ruim 22 jaren in de gevangenissen doorbracht. De Raad der gemeente Texel, die aan vankelijk geene beslissing nam op het verzoek van Schagen's Gemeenteraad, om de pogingen tot het verkrijgen van een scheepvaartkanaal StolpenSchagen door de inzending van adhae- sie-adressen te steunen, heeft in zijn laatstge houden zitting bij acclamatie besloten tot de in zending van bedoelde adressen bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en bij de Staten der Provincie Noordholland. Naar men verneemt, heeft ook het Polderbe- kleuters bestaat, welke ze aan haar kleed meetrekt en een nog jonger kind, dat ze op den arm draagt. De oudste, een jongen, torscht een soort van reis- taschje voor zijn moeder, en zijn zusje aan haar andere zijde sleept haar pop meê. Een blos van in spanning ligt op het gelaat der moeder bij zooveel nasleeps en 't onverpoosd toezicht op haar kleinen. Toch is er ijverzucht in den blik waarmee mevrouw Troostwijk, de kinderlooze, dat tooneeltje bespiedt. Ook die troost, hoe vurig verlangd, was haar Ont zegd. Daar dwaalt haar oog, als wenscht zij de aan schouwing van zulk een onvoldaan verlangen te ont wijken, naar andere groepen maar eensklaps krimpt haar tenger lichaam ineen. Een oogenblik heeft ze onverschillig gezien naar een jongen man, wiens gestalte zij ten halve kon waarnemen. Die jonge man heeft zich omgekeerd, en daar staat haar vriend van vroeger dagen, aan wien ze zoo menigmaal met zelfverwijt en verlangen gedacht heeft, voor haar. Al is hij veel veranderd, toch heeft zij hem op het eigen oogenblik herkend. Hoe welgemaakt schijnt hij haar nu toe! Hij daarentegen heeft haar nog niet opgemerkt, maar ze is ook zoo veranderd. Tersluiks, zooals enkel een vrouw dat kan, be spiedt ze hem. Zie, thans wendt hij zich naar haar kant en drentelt onrustig heen en weder. Rakelings i s hij langs haar heen gegaan en diep heeft zij haar hoofd gebogen, angstig dat hij haar zou opmerken en toch wenscht zij er naar. Een eind verder blijft hij staan, wendt zich lang- stuur van Callantsoog dezer dagen tot inzending van adhaesie-adressen te dezer zake besloten. Een man te Zutfcii bood aan een jongen van 12 jaar een paar centen, indien hij er iu slaagde een duif van liet dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, wilde zich, boven gekomen, aan den schoorsteen vasthouden, doch weldra liet een steen los en de jongen viel van de betrekkelijk aanzienlijke hoogte met het hoofd naar beneden op den grond. Eenige uren daarna bezweek hij. Uit Den Haag meldt men De walvisch te Scheveningen staat in brand luidde het Woensdagavond laat. Het gerucht bleek overdreven van het houten gebouw, dat de houten walvisch omringt, is een gedeelte, dat als woning van den directeur diende, in vlammen opgegaan, maar de Scheveningsche brandweer met een paar spuiten, geholpen door de brand- kraan van „Seinpost", slaagde er in het voort woekeren van het vuur tegen te gaan en het walvischachtig koffiehuis met den geheelen voor gevel en gedeelte van den zijgevel te behouden. Gelukkig was er geen wind, anders had „Sein post" veel te lijden gehad. Thans is het slechts aan één kant wat gebla kerd en bracht de brand slechts tijdelijk storing in de voorstelling aldaar. Het volgende wordt uit Beetsterzwaag van 7 September gemeldt Een allerzonderlingst natuurverschijnsel werd gisterenavond omstreeks 9 uur door den brug wachter van Yeenebuurt (tusschen Gorredijk en Beetsterzwaag) en door 2 aldaar passeerende schippers opgemerkt. Rij helderen hemel zagen zij de maan in eene slingerende beweging, eenigzins te vergelijken bij het heen en weer gaan van een vlieger. Het verschijnsel hield naar hunne schatting 10 a 15 minuten aan. N. R. Ct. Men seint uit 's-Graveuhage Het gerucht loopt, dat de burgemeester ook de openbare bijeenkomst ten gunste van alge meen stemrecht, tegen 18 dezer aangekondigd, wegens de tijdsomstandigheden heeft verboden. Men schrijft uit lleerhugowaard Lazen wij in het vorige nummer van uw blad, hoe te Spanbroek eene bakkersvrouw den 29 Aug. door een Israëliet en een zeeman was op gelicht, doch dat de oplichters later door de poli tie waren gevat, den 31 zagen wij teOudeNie- dorp dezelfde personen op dezelfde wijze werkzaam en konden wij door tijdige waarschuwing eenige' lieden voor het bedrog behoeden. Er rijst nu echter bij ons de vraag Waarom zorgt de po litie niet voor dergelijke waarschuwing Indien zulke lieden steeds op den voet gevolgd werden door de politie en op de grens der gemeente aan den veldwachter der volgende gemeenten ter be geleiding werden gegeven, zou nimmer een enkel slachtoffer kunnen gemaakt worden. E. C. Het XIXde Ned. nationaal zangersfeest, dat in den zomer van 1893 te Arnhem wordt gehouden, is 14 dagen vervroegd, in verband met de schilderijententoonstelling, en nu vastge steld op 7, 8, 9 en 10 Juli. Maandag 5 dezer was het te Medemblik feest. De Harddraverij dag, en ditmaal de vijf tigste werd gehouden. Van alle kanten werd onze stad ingenomen door vreemdelingen, om met elkander in de vroolijkste stemming het gouden harddraverijfeest te herdenken. De Nieuwstraat zag er dan ook recht feestelijk uit, honderde lampions en ballons waren keurig opgehangen en maakten met de tallooze vlaggen en het fraaie geboomte een prachtig geheel, terwijl in het midden der baan een groote dubbele eere- boog stond,ons herinnerende door net aangebrachte schilden, aan het gouden feest. Alvorens de harddraverij aanving, waarvoor 14 paarden waren ingeschreven, werd een op tocht gehouden, waaraan blijkbaar heel veel moeite was besteed om een net geheel te vor men. Keurig uitgedoschte paarden en ruiters, muziek, prachtige rijtuigen met bestuurs- en commissieleden, en een visschers vaartuig ge- zaam om en ziet naar haar met een lange onder zoekenden blik; »Is zij 't, of is ze ,t niet?" was er op zijn verbleekend gezicht te lezen; maar ja, zij is het, en zijn medelijden krijgt de overhand op zijn bitterheid. Bij het aanschouwen van dat eens zoo liefelijke, thans bijna vervallen lichaam, schreit zijn geheele ziel en blijft zijn oog gekluisterd op haar, die hij nooit uit zijn hart heeft kunnen bannen. Als mevrouw Troostwijk nu 't hoofd opheft en hem aanziet, dan Ontmoet ze een gelaat, dat haar beschouwt met eene uitdrukking, waarin meer diepe weemoed, dan strenge ernst ligt. Een oogenblik staren ze zoo elkander aan. Daarna staat de rijke, de benijde, maar zwaar beproefde vrouw op en treedt toe naar dien man wien 't haar reeds lang duidelijk was geworden, dat haar gansche ziel, haar leven toebehoorde en zij reikt hem hare vermagerde kleine hand: sprakeloos, al was haar bleek, ontdaan gezichtje veelzeggend ge noeg. »Agathe, waarom moest ik mevrouw Troostwijk ontmoeten Ik had zoo gewenscht haar nooit te zienreeds langer dan twee jaren heb ik haar ver geten,® spreekt een mannelijke stem bevende van eene aandoening, die de woorden zelve weersprak. En bijna fluisterend antwoord ze »Indien gij alles wist, ik weet 't, gij zoudt het mij vergeven. (Slot volgt). trokken door twee paarden vormden een stoet bestaande uit vijftien nummers. De prijs werd na een warmen strijd behaald door „Marianne" eigenaar de lieer A. Witteveen te Rauwerd, berijder S. Witteveen, de le premie door „Vroolijk" eigenaar de heer J. Koopman te Wervershoof, berijder C. Broers, de 2e premie door „Willem III" eigenaar en berijder de heer C. Broers te Benningbroek, de 3e premie door „Wassenaar", eigenaar de heer J. Wortel te Wormer, berijder C. Wortel. De heer C. Broers dong voor de 43ste maal mede, waarvoor hem eene herinnerings-medaille werd vereerd, terwijl onder de bezoekers meer dan een viel op te merken, die heden voor de 50ste maal dit volksfeest bijwoonde. (E. G). Landbouwtentoonstelling te Leiden. Lfjst van bekroningen, voor zoover de bekroonden in Noordholland boven het IJ, wonen. Halmgewassen. Witte zeeuwsche wintertarwe. 2e pr. J. Breebaart Kzn. en O. Schaap, beiden te Winkel. Witte engelsche tarwe, geteeld op klei- of zwavel- gronden. le pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Roode zomertarwe. le pr. K. Mantel Dzn., Hem. Winterrogge. 2e pr. A. Sleutel, Wieringerwaard. Wintergerst. le pr. K. Mantel Dz., Hem; 2e pr. M. Bakker Czn., Oosterleek. Zomergerst, le pr. K. Molenaar Jbzn., Wijdenos. Chevalier-gerst. le pr. J. Breebaart Kzn., Winkel; 2e pr. O. Schaap, Winkel. Korte haver, geteeld op klei- of zavelgronden, le pr. J. Breebaart Kzn., Winkeleerv. verm. A. Langereis, Beemster, „Schotsehe." Lange haver, le pr. A. Langereis, Beemster. Deensche of Probsteier haver, geteeld op klei- of za velgronden. le pr. J. Breebaart Kzn., 2e pr. O. Schaap, beiden te Winkel. Haver, le pr. A. Langereis, Beemster (friesche); 2e pr. J. Breebaart Kz., Winkel. Peulvruchten. Groote groene of blauwe erwten. „Schokkers," le pr. A. Langereis, Beemster. Groote groene of blauwe erwten. „Kroonerwten." le pr. A. Langereis, Beemster. Kleine groene of blauwe erwten, le pr. T. Gorter Tzn., Hem; 2e pr. K. Mantel Dzn., Hemeervolle ver melding C. Mantel Dz., Wjjdenes. Wjjker vale erwten, le pr. J. Bakker Jzn., Wijdenes; 2e pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Gewone of grauwe erwten, le pr. O. Schaap, Win kel, (Langstroo); 2e pr. A. Langereis, Beemster. Vale erwten, of capucjjnders, le pr. A. Langereis, Beemster2e pr. K. Kooijman Wzn., Wjjdenes. Paardeboonen. le pr. A. Langereis, Beemster; 2e pr. K. Mantel Dzn., Hem. F jj ne zaden. Karweizaad. le pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Bruin mosterdzaad, le pr. J. Bakker Jzn., Wjjdenes; 2e pr. M. Bakker Cz., Oosterleek. Blauw maanzaad, le pr. J. Bakker Jzn., Wjjdenes. Winterkoolzaad. le pr. D. C. Rezelman, Anna Pau- lowna; 2e pr. J. Breebaart Kz., Winkel. Knol- en wortelgewas. Aardappelen. 2e pr. K. Kooiman Dzn., Bovenkarspel. Bieekroode zeeuwsche uien. le pr. A. Langereis Jr., Beemster. Collectieve inzendingen van akkergewassen. Eerv, verm. J. Breebaart Kzn., Winkel, Pljjmage Korn, ge ïmporteerd uit Zweden.. Tuinbouw. Verzameling appelen en peren. 3e pr. A. Langereis, Beemster. Verzameling fijnste tafelappelen. 2e pr. A. Langereis Beemster; 3e pr. W. Kooiman Dzn., Bovenkarspel. Verzameling fijnste tafelperen. 3e pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel. Verzameling stoofappelen (zoete), le pr. A. Langereis Beemster. Groenten. Eerv. verm. K. C. Visser, Hoorn. Doperwten en capucjjnders. 2e pr. K. C. Visser, Hoorn3e pr. K. van 't Veer, Heiloo. Bloemkool, le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel; 2e pr. W. Kooiman Dzn., idem. Roode kool. le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel; 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. Utrechtsche roode kool. le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. Witte kool. le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel; 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. Groene savoyekool. 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen Gele savoyekool. le pr. K. Kooiman Dzn., Boven carspel; 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen; eerv. verm. J. Dekker Jzn., Koedjjk. Augurken. A. Langereis, Beemster. Collectieve inzending van tuinbouwvoortbrengselen. 3e pr. K. van 't Veer, Heiloo. Kaas. Vjjf stuks noordhollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1892, van ongeveer 2. P. le pr. P. Kwantes, Assendelft3e pr. A. Nottelman, Petten. Vjjf stuks noordhollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt na den 1 Aug. 1892, le pr. G. Zjjp Azn. Lam- merschaag3e pr. Abr. Donker Pz., Obdam. Vjjf stuks middelbare noordhollandsche Edammer kaas, elk van ongeveer 5 P. le pr. K. Lakeman, Twisk. Vjjf stuks commissiekaas, in 1892 gemaakt, elk van 4 P. le pr. C. Mosk Jzn., Schagerbrug. Vjjf stuks komjjnde Edammer kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1892, van ongeveer 2 P. lepr. C. Mosk Jzn., Schagerbrug2e pr. F. Slot, Twisk, 3e pr. E. Rjjkes, Wieringerwaard. Verzameling handgereedschap voor den land- en tuinbouw. Eerv. verm. B. Harreveld, Heiloo. Verzameling zadelmakerswerk. Eerv. verm. H. Lind, Alkmaar. Tweewielige rjjtuigen. 2e pr. Jac. Met, Heerhugow. Verzameling hoefijzers, vervaardigd door den inzen der. 2e pr. H. Krujjt, Purmer; 3e pr. K. Kat, id. Hoefijzers, le pr. H. Krujjt, Purmer. Twee schipbreukelingen van 15 jaar. Een familie van Montpellier, bestaande uit de beide ouders en vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, waren den Zondag gaan door brengen op een buitentje, gelegen aan de zee te Grand-du-Roi de Palavas. Des middags bega ven de kinderen zich naar een kreek aan de kust en bemerkten daar een visschersboot die op het strand lag. Spoedig kwam het denkbeeld bij hen op daarmede een tochtje te maken en zoo gelukte het hun na veel inspanning de boot te water te brengen. Door een sterken wind naar zee gedreven, sprongen de beide meisjes van angst uit het

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2