Weekblad voor LANGEDLTK en Omstreken. N°. 26. Zondag 25 September 1892. Ie Jaargang. FEUILLETON. Vóór het Examen. NIE IT W E LAICEIUKE1 CVEIKAIT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidsciiarwoude en Br. op Laxgedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post O O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Aoordscliarwouclc. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer ct. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIËIiTRKC RICII GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 iKiiii TIIX G 11.23 Ai €11 V ertre II E L 1) 3.06 dkj skurer ER. 6.37 IIOLLAKJ i van af stat 9.51 j *10.59 DSC1IEI (Gre ion Noord-Scliarwoude. R I GREENWICH TIJD. 6.18* enwii I C II T I 7.30 uli liji G AI 9^37* HSTE 12.04f R D A M. 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schag 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38* Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags i 7.50 tot Uitgei 9.57* est. 12.24f 1.58 4.15 8.36 Rmnenlancl. Bij het onweder van Dinsdag voormiddag jl. is in eene weide onder llarsiiigeriiorii eene koe doodgeslagen, toebehoorende aan den Heer W. v. d. Oord. De twee harddraverijen gehouden op den 20 September jl. te Sehagcn ondervonden eene uitstekende deelneming. Aan de voormiddag-harddraverij namen de onderstaande paarden deel 1. Picadoeig. J. Pronk te Warmenhuizen 2. Hollandeig. A. Bakker te Hoorn; 3. The Rapideig. H. Komen te Anna Paulowna; 4. Apolloeig. J. P. de Wit te Zijpe5. De Vo gel.eig. J. de Yeer te Schagen; 6. Prinses eig. G. Paarlberg te Zijpe; 7. Wilhelmina, eig. C. Stoop te Oude Niedorp; 8. Davideig. A. v. d. Horst te Schagen; 9. Marieeig. C. Wai- boer te Wieringerwaard10. Corneliaeig. L. Helder te Borsingerhorn11. Bles, eig. G. Grin, te Wieringerwaard. De prijs, een fraai tuig, werd behaald door Marievan den heer C. Waiboer, de premie, een hoofdsteldoor Bles van den heer Grin beiden te Wieringerwaard. Aan de namiddag-harddraverij nam het vol gende 12-tal deel: 1. Rejectedeig. T. H. J. Dop te Hilversum Lartshik II, eig. H. F. Bultman te Haarlem mermeer; Prinseig. P. van Santen te Rotter dam Willem III, eig. C. Broers te Benning- broek; Jonge Tabor II, eig. J. Roele te Buik sloot; Flevo, eig. A. A. v. d. Berg te Haarlem Tabor III, eig. K. Zwaag te Berkhout; Carl eig. J. K. Kuijs te 's GravenhageAugusta eig. Stal Minerva te Leiden; de Nobel, eig. A. Bakker te HoornYoel Tabor, eig. L. L. v. d. Werf te Haarlemmermeer; Snel, eig. G. W. Uitenhout te Amsterdam. De prijs f200.werd behaald door Rejected, de eerste premie f75.door Augusta, beiden gereden door den pikeur B. W. Schippers, en de tweede premie f25.— door „Carl", gereden door den pikeur C. Persoon. Door den Raad der gemeente Petten is een adres van adhaesie verzonden aan de Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid betreffende het kanaalplan SchagenStolpen. -In den nacht van Dinsdag op Woensdag moet 't zóó donker zijn geweest, dat velen die van het Schager-vuurwerk met hunne rijtuigen huiswaarts keerden verdwaalden, of terugkeer den en den dag afwachten, terwijl ook sommige naast hunne paarden liepen. Bij kon. besluit van 14 September is aan G. Schers, kloosterbroeder te Helder, verlof ver leend tot het aannemen van het eereteeken Bene Merenti, hem door Z. H. den Paus ge schonken. Door de politie te Utrecht wordt een on derzoek ingesteld of er moord of zelfmoord heeft plaats gehad met eene dienstbode in een tapperij buiten de Weerd. Yolgens den een heeft zij zich zelve met een bijl doodelijke wonden aan lin kerpols en hoofd toegebracht, volgens den ander is er van een andere misdaad sprake. De ge wonde, nog levend gevonden, stierf op den weg naar het Ziekenhuis. Op Maandag 19 September werd op de jaarlijksche biljart- en kolfwedstrijd bij den lieer A. Wit te Winkel, de prijs na een hardnek- kigen kamp gewonnen door den heer G. Wes terman van N. Niedorp terwijl de premies aan T. Korver van Winkel, en J. Kuilman en J. J. Kaan van N. Niedorp ten deel vielen. Bij den biljartwedstrijd ging de heer A. Ha ringhuizen van N. Niedorp met den prijs strijken, de premie behaalde K. Groen van Barsingerhorn. De verzameling roofdieren in de Dieren- gaarde te Amsterdam werd wederom door de geboorte van een paar jonge leeuwen verrijkt. Zij zijn fllink en krachtig, en na vijf weken, zooals gewoonlijk, in afzondering gehouden te zijn, kan men ze thans met de moeder in de galerij opmerken. Door een der treinen van de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij werd van het station Maliebaan te Utrecht naar het station aan de Lunetten dezer dagen een zak met geld ver voerd, doch bij aankomst aan laatstgemeld sta tion werden zak en geld gemist. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De Stoomzuivelfabriek „de Globe" te Ileer- IIu gowaard heeft, na eenige dagen het werk te hebben gestaakt, hare werkzaamheden thans weder op meer bescheiden wijze voortgezet. Deze werkstaking heeft geene andere gevolgen gehad, dan wat gemompel onder de veehouders, die bij contract verbonden waren tot het leveren der zuivel en schade aan eenige werklieden. Dinsdagavond heeft te Utrecht eene bot sing van treinen plaats gehad. De trein die te 7.23 uit Amsterdam vertrekt, stuitte vlak onder Utrecht op een goederentrein geladen met ijzererts. Dank zij de tegenwoor digheid van geest van den machinist werd slechts een lichte schok gevoeld en kwamen de passa giers er met den schrik af. Na daar ongeveer een half uur gestaan te hebben, kwam de snel trein van Amsterdam, daar de seinen op veilig stonden, met volle vaart aanzetten. Andermaal was het aan het beleid van den machinist te danken, dat geen menschenlevens te betreuren zijn; want op slechts een wagenlengte voorden stilstaanden personentrein werd de sneltrein ge stopt. Hierdoor ontstond een algemeene paniek. Yele reizigers sprongen uit de wagens om over de spoorbaan een goed heenkomen te zoeken. De trein van Rotterdam die 8.27 te Utrecht moet aankomen, had ongeveer op dezelfde plaats ook eene botsing waardoor eenige wagens ont spoorden en een conducteur het hoofd verwondde. De sneltrein van Rotterdam, die te 9.10 te Utrecht moest aankomen, moest terugstoomen naar Harmeien en over verkeerd spoor naar Utrecht, waardoor hij daar eerst te 10.20 arri- De trein die te 10.43 te Arnhem moet aan komen, arriveerde daar eerst 12.15, waardoor de aansluiting gemist werd met Nijmegen en de duitsche post geen aansluiting had met den nachtrit naar Emmerik. De oorzaak van het een en ander schijnt ge legen te zijn in de nieuwe seinen, die pas in gebruik genomen waren. De seinwachters sche nen daarmede nog niet volkomen vertrouwd te zijn. Woensdag herdacht de nestor der Neder- landsche scheepsgezagvoerders, kapt. G. A. Boom gaard te Groningen, zijn 104en geboortedag. De oude man is nog flink en gezend; alleen begint het gehoor te verminderen. Te Ca berg (L.) hebben dieven in de R. K. kerk ingebroken en de offerblokken verbrij zeld, waarin zij echter tot hunne teleurstelling niets vonden. Zij hebben toen hnnne woede ge koeld aan een Mariabeeld en een viertal engelen beelden, die door hen geheel verbrijzeld werden. Tot heden mocht het niet gelukken de daders op te sporen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is aan den heer H. A. Franse te Castri- cum concessie verleend tot het exploiteeren eener omnibusdienst van Castricum naar Egmond aan Zee, via Egmond binnen, Rinnegon en Eg- mond aan den Hoef. Deze dienst zal vermoede lijk in Januari worden geopend. Bij kon. besluit van den 16 dezer is aan den heer H. H. van Harpen Kuijper op zijn verzoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam, oud notaris te Alkmaar. De heer C..< Otter, hoofd der openbare school te Koedijk, staat No. 1 op eene voor dracht voor onderwijzer aan eene openbare school te Amsterdam. Voor de betrekking van secretaris der ge meente Velzen op ƒ1000 jaarwedde, hebben zich ruim 50 sollicitanten aangemeld. De jaarwedde van den burgemeester der gemeente Weesp is met ingang van 1 Januari 1893 vastgesteld op ƒ1000. 1. 't Is een eenvoudige bovenkamer, één van die vertrekken, welke met een zijkamertje, keuken en alkoof in onze groote steden een »woning« genoemd worden, en welke men bereikt langs een trap, waar dagelijks verscheidene andere huisgezinnen op en af gaan. Maar het vertrek zelf is met meer smaak gemeubeleerd dan gewoonlijk het geval is met die burgerwoningen, en de vrouw, die bij het venster staat, is een dame, al is haar kleed zóó sober, zóó armelijk zelfs, dat haar geburinnen, geringer in stand en afkomst, er zich voor zouden schamen. Zij is klein van gestalte en tenger van bouw, meer geboren naar het schijnt om te worden ge koesterd en beschermd, dan om alleen te staan in 's levens stormen. Ongetwijfeld is zij schoon geweest, toen de smart, welke over dat hoofd ging, hare diepe groeven nog niet voor altijd had achtergela ten en nog verjaagt somtijds een blijmoedige glim lach die sporen van gedragen zieleleed. Somtijds, ja, maar heden, heden zijn zij er alle. 't Is schemerdonker. Op straat worden de lan tarens ontstoken, en de moeders roepen hare spe lende kinderen in huis. 't Is de tijd, wanneer Her innering tot ons treedt en zegtWeet ge 't nog Denkt ge er nog aan?" En de vrouw aan het venster sluit de oogen en luistert naar die stem. »'t Was een zonnige dag," zegt Herinnering, »en gij waart schoon en jong, het eenig, aangebeden kind uws vaders, den ouden dorpsleeraar. Gij stond aan het hek van den pastorietuin, en iemand, naar wien ge uitgezien hadt, naderde op den dorpsweg. Toen sneldet ge naar uw kamer en luisterdet naar zijn stem en tred in dep gangeerst nadat hij lang binnengelaten was kwaamt ge blozend beneden. Er kwam meer bezoek, en toen allen den tuin ingingen, voegde hij zich bij u. 't Was bij den geurigen se ringeboom dat hij u vroeg zijn vrouw te worden, niet waar en nu nog, als seringengeur tot u door dringt, ruischt zijn teedere stem u weer in het oor en voelt ge uw hand in de zijne die trouwe, sterke hand 't Wordt duisteralleen het flikkereud theevlam metje verspreidt nog eenig licht in de kamer. »Weet ge 't nog,« zegt Herinnering, »hoe vrien delijk die andere eenvoudige huiskamer om theetijd was, als het water zong en het haardvuur plantas- tisch flikkerde in de schemering? Blijde klopte u het hart, als ge den sleutel hoordet omdraaien in de voordeur, èn een dierbaar gelaat zich tegen het uwe vlijde. Op zekeren avond bracht hij u iets mee. 't Was een bewijs dat ge als weduwe niet geheel onverzorgd zoudt zijn. »Later meer,« fluisterde hij. Weet ge 't nog?« Droevig staart zij voor zich uit. Ja, ja, zij weet het nog. Duizendmaal is het haar weer voor den geest gekomen en zijn belofteLater meer.« Had den zij op dien avond, toen zij om zijn bezorgdheid lachte, maar geweten hoe nabij de ure was Een Herinnering fluistert voort. »Op dien anderen avond, toen ge reeds sedert lang niet meer alleen aan het venster stond, als bet uur van thuiskomst had geslagen, en de kleine Willem reeds geleerd had te luisteren naar papa's stap, duurde uw wachten langer dan gewoonlijk. Toen de welbekende tred eindelijk uw luisterend oor trof, was hij traag en slepend, en het gelaat, dat uw kus ontving, was het oude niet. De dokter werd gehaald, het woord typhus genoemd en binnen weinige weken rustte de hand, die nooit moede geweest was voor u te arbeiden, u te steu nen en. te beschermen, voor immer. Toen vroegt ge u verwonderd af of het ook mogelijk was te leven zonder dien steun, en antwoord vondt ge niet, tot de noodzakelijkheid het u leerde vinden met ijzeren hand Weet ge 't nog 't Is nog stiller geworden. De medebewoners van het pand worden niet meer op trappen en gangen gehoord de late wandelaars spoeden zich huiswaarts, 't Is koud, al nadert de Meimaand. De vrouw aan het venster huivert en ziet om naar de kachel, die heden niet gebrand heeft. Zij staat haastig op en ontsteekt de lamp. Hoe heeft zij het een oogenblik kunnen vergeten: het laatste kwartaal van Willem's lessen moet im mers nog betaald en nog verdiend worden, Zij opent een portefeuille, die zij straks heeft gereed gelegd. Het vertaalwerk, er in vervat, is haar arbeid wat zij met dien arbeid heeft, hoe luttel ook, het heeft aangevuld wat aan haar we- duwgeld ontbrak. Aangevuld Neen. In de laatste jaren, sedert Willem's opvoeding zoo kostbaar werd, niet meer. Van haar laatste nieuwe kleedje behoeft de kwitan tie niet meer bewaard te blijven en de huishuur is nu twee maanden ten achteren. O, 't is haar in den laatsten tijd soms geweest of de grond onder haar voeten brandde. Toch liever geen dak boven het hoofd, dan Willem's lessen op te offeren liever in lompen, dan hem te belemmeren in het bereiken van zijn doel. Tot heden heeft zij nog volgehouden en morgen Ja, de nood is lioog gestegen, maar wellicht is ook de uitkomst nabijde uit komst, waarom zij jarenlang gestreden heeft. Morgen »Hoe is het mogelijk,mijmert zij, terwijl zij de pen in den inkt doopt, »dat men spreekt van zwe ven of dobberen tusschen vrees en hoop. Slingeren, ja, dat is betergeslingerd worden met woeste vaart, opwaarts, de zon te gemoet en dan terug met onverbiddelijke snelheid in de afgronden der onzekerheid Stil, stil nu Zij moet werken en niet mijmeren. Maar terwijl zij zich dwingt tot den arbeid en de eerste woorden neerschrijft, komen de gedachten aan morgen opnieuwzij bestormen, zij overwel digen haar. Zij bemerkt het niet. De anders zoo ijverige hand zinkt neder, de blik blijft starend op één punt gevestigd. Wat ziet zij dan, dat haar lippen tot zulk een gelukzaligen glimlach plooit? Welke vriendelijke beelden gaan aan het oog haars geestes voorbij Ziet zij haar nood in overvloed verkeeren, haar ont bering plaats maken voor welvaart Neen, zij is moeder. Wat zij ziet is het stralend gelaat van haar kind tusschen de menigte in de vreemde stad. Zij denkt de gedachten, die in zijn hoofd wonen zij voelt hoe hoog hem 't harte klopt; zij jubelt met hem mede, terwijl hij naar het tele graafkantoor snelt om haar deelgenoote van zyn geluk te maken. Morgen om dezen tijd zal alles reeds beslist zijn. Hij is dan weer tehuis! O God, hoe? Daar is de oude vraag weer, reeds duizendwerf herhaald, altijd dezelfde en toch altijd anders. Haar liefde, hoe groot ook, is niet groot genoeg om het zwaard te kunnen weren, dat dreigend boven zijn hoofd hangt. Zij kon hem wapenen tot den strijd, hem stalen tegen de smart der teleurstelling meer is niet in eener moeder macht. Stil, als hij straks binnenkomt, moet zij opgewekt zijn en de vreeselijke spanning verbergen, waarin zij verkeert. Haar hoofd bonst. Zal zij dezen nacht kunnen slapen Het schijnt haar toe of zij morgen niet zal dur ven opstaan, of zij met dichtgestopte ooren en ge sloten oogen liever het gelaat in de kussens zal verbergen en trachten te vergeten dat er dien dag een telegram komen, ja, maar ook uitblijven kan. Is het een voorgevoel?

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1