Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 2 October 1892. Binnenland. ken, dat zij er niet zijndat alles in orde is want dat is zonde, groote zonde, die volk en vaderland ten onder brengt. Z.-S. L. Op Maandag 3 October, 's avonds 6 '/2 ure, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, eene ver gadering plaats hebben van het Ned. Zendeling genootschap (Ring Scharwoude), waarin als spre ker zal optreden Ds. Adriani, van Warmenhuizen. Na de vergadering zal door Ds. de Jong, van Heer-Hugowaard, eenige mededeelingen betref fende de zending worden gedaan in het Catechi satie-lokaal. Men bericht ons dat van 26 Sept. tot 1 October, van het station Noordscharwoude, zijn vervoerd 58 wagens groenten. Men schrijft ons uit Ziiidscharwoudc "Woensdag 28 September, had alhier de gewone jaarlijksche Kolf- en Biljartwedstrijd plaats bij mej. de wed. Kraakman. "Voor den wedstrijd in het kolven waren 24 deelnemers. Ie prijs, den heer T. van Kleef, met 141 punten 2e prijs den heer W. Kraakman Pz., met 137 p.3e prijs den heer C. Zomer, met 122 p., allen te Zuidscharwoude. Aan dezen wedstrijd was nog bovendien ver bonden een Serieprijs, welke ten deel viel met 48 punten aan den heer S. Evers, te Oudcarspel. Na afloop besloot men nog een wedstrijd te houden, waaraan 14 personen deelnamen. Ie prijs den hr. C. Zomer, te Zuidscharwoude met 53 p., 2e prijs den heer W. Groen, te Bar- singerhorn, met 52 p. Voor den wedstrijd op het Biljart, waren 22 deelnemers. Ie prijs den hr. P. de Geus, 2e prijs den hr. P. Kraakman, 3e prijs den hr. K. van Kleef, allen te Zuidscharwoude. Prijs in Premiën be stonden uit contanten. De "WelEerw. Heer Ds. H. A. Ludwig, pred. te Zuidscharwoude, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Zwaag, bedankt. Naar aanleiding van het in een vorig nummer der (H. en N. Ct.) voorkomend bericht uit Heer Ilugowaard, schrijft de gewone cor respondent der Alk. Ct. Groote verwondering baarde mjj uw bericht over de Stoomzuivelfabriek „De Globe" aldaar, dat geheel onwaar is. „De Globe" naar men mij uit de beste bron mededeelt heeft het werk gestaakt om eene geheele reorganisatie op touw te zetten, met het doel, niet op bescheide ner, doch integendeel op grooter voet te gaan werken. De vaste cliëntèle wordt evengoed als vroeger bediend. Er mogen veehouders zijn die gemompeld hebben, veel reden bestond daartoe niet, want den geheelen zomer hebben zij hunne melk, die in dat seizoen minder waarde heeft, kunnen leveren, terwijl zij nu hunne betere melk zelf kunnen verwerken. De arbeiders aan de fa briek waren zoogenaamde losse arbeiders en konden dus ten allen tijde ontslagen worden, zoodat, naar het gewone spraakgebruik, van geen schade lijden kan gesproken worden. Gedurende het derde kwartaal van 1892 is in de schoolspaarbank te St. Paiicras iuge- legd ƒ133.635 en terugbetaald ƒ8.835, zoodat rentegevend is belegd 124.80. Al is 't een week geleden, we willen toch nog even reppen van 't optreden van Dan. de Lange met zijn gezelschap, op Zondag jl. te Schagen in het kerkgebouw, te meer daar ook Langedijk niet uitbleef, om mede te genieten van die hemelsche muziek We hooren ze immers nog, die stemmen die zoo'n overweldigenden in druk op ons maakten, de heerlijke toonen dier gewijde muziek die ons 't heden deden vergeten en voerden naar 't onbekende land der muzen. De onberispelijke uitvoering, het samensmelten der stemmen tot orgeltoonen bezielden ons, en vergeten doen we 't nooit den indruk die de schoone zang op ons maakte, die ons deed opgaan in hooger gestemd gevoel. Men zegt dat er 1100 belangstellenden waren opgekomen we weten 't niet, maar plaats was hij uit, en nu is zijn opgewektheid ongeveinsd. «Verbeeld u, dat kan al gauw zijn. Zoodra ik maar geplaatst ben. Hebt u nog gewerkt van avond «Neeneigenlijk niet." «Dat is maar goed ook. Kijk, mama,« en hij neemt de portefeuille en bindt haar stevig dicht, «als ik slaag, doen wij zóó, ziet u, voor altijd. Dan werk ik voor u, in plaats dat u 't voor mij doet, en zoo dra ik mijn eerste geld verdiend heb, klimt u deftig in een rijtuig, dat ik zal laten komen, en gaat met mij inkoopen doeneen nieuwen mantel, een hoed, een jurk, en al wat u maar wilt. En dan gaan we samen wandelen op de singels en overal waar u in zoo langen tijd niet met mij geweest bent, mijn arm, lief moedertjeU zult iederen middag lekker eten en ik zal een heel gemakkelijken stoel voor u koopen, en wat nog meer? Zeg het maar. Er is mij niets te duur voor u." Zij vergelijkt zijn aanstaand inkomen met zijn plannen en glimlacht. Maar zij ontneemt hem zijne droomen niet; te goed weet zij hoe gaarne de jeugd in gedachten duizenden uitgeeft, waar zij slechts over honderden zal te beschikken hebben. In haar oog is hij nog niet meer dan een kind, ondanks zijn achttien jaren, en zijn hart is nog een kinder hart. Niemand weet dat zoo goed als zij. Hij ziet op zijn horloge, ook een geschenk van oom Charles, en staat op. «Goedennacht moe." «Wat laatje mij weer gauw alleen, mijn jongen!" «Nu,antwoordt hij troostend, «van avond dan ook voor 't laatst, hè?" er zoo 't scheen niet meer in het ruime kerkge bouw, wat ons te meer verheugde daar de on derneming o.i. wel wat gewaagd was en het koor a Kapella in hooge mate verdient gewaar deerd niet alleen, maar ook beloond te worden voor zooveel schoons. In den nacht van den 26 September sprong, nabij 't Zandt, in de Zijpe, eene koe, behoorende aan een veehandelaar te Kolhorn, over de ver schansing van de stoomboot HelderAmsterdam, in het Noordhollandsch Kanaal. Er werd terstond gestopt, maar van de koe was niets te zien, zoodat de reis werd vervolgd. Den volgenden morgen vond men het beest rustig grazen in het Koegras. In den polder Waard te kolhorn worden op groote schaal proeven genomen met kunstmest. "Voor rekening van enkele landbouwers werd eene geheele scheepslading aangevoerd. Een van hen verbruikt 200 baaltjes, waarvan de kosten gelijk staan met de koop waarde van 60 koe mest. Ouderwetsche boertjes begrijpen er nu niets meer van. Patrimonium te Ileereiivecn heeft van de Koningin 200 en van de Koningin-Regentes, ƒ100 ontvangen voor werkverschaffing. De minister van buitenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de pruisische regeering, wegens de cholera, alle bedevaarten uit het buitenland naar Kevelaer heeft verboden. De antispiritist Richard Lané en zijne vrouw Ida Lané-Ney, uit Weenen, zijn voorne mens op Dinsdag 4 en Donderdag 6 October in den Nieuwen Schouwburg te Haarlem, voor stellingen te geven, met het doel om de grond slagen aan te toonen, waarop het bedrog van mediums berust. "Volgens berichten uit Munchen, "Weenen, Berlijn, Leipzig, Amsterdam en Den Haag, bereiken zij op de meest treffende wijze hun doel. Evenals de spiritisten laten de heer en mevr. Lané geesten verschijnenmevr. Lané wordt vastgebonden, evenals een spiritistisch me dium, en dan neemt de spookgeschiedenis een aanvang. Geesten verschijnen, vaatwerk wordt verbrijzeld, pistolen worden afgeschoten, muziek instrumenten bespeeld enz. en als het scherm van het kleine kabinet wordt opgehaald, is mevr. Lané geheel op dezelfde wijze geboeid als van te voren. Bovendien worden bewonderenswaardige proe ven gegeven van geheugensterkte en clairvoyance, en de krachttoeren van miss Abott niet alleen nagedaan, maar zeis ver overtroffen. De voor stellingen worden geroemd als zeer onderhoudend, en hebben overal grooten bijval ingeoogst. Met zeer veel succes zijn te Amsterdam tien voor stellingen gegeven. Op 5, 6 en 7 November e.k. zal te Nij megen. in de groote zaal der Burgerlust een Nationaal Biljart-Concours worden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Er zal worden gespeeld op 3 nieuwe Caram boles-Biljarts, systeem Toulet. De spelers worden door het spelen van ééne beslissende partij van 50 caramboles gerangschikt in twee seriën A. en B. Serie A speelt daarna door met 3 partijen serie B met ééne beslissende partij. De prijzen van serie A zijn le prijs gouden kampioens medaille en kunstvoorwerp ter waarde van f75; 2e prijs verguld zilveren herinneringsmedaille ter waarde van f 50 3e prijs zilveren herinne ringsmedaille ter waarde van f25. Voor serie B kunstvoorwerpen ter waarde van f50, f25, f 10, en f 5. Bovendien wordt gespeeld op vrije banen lo. alleen open voor hen die aan het Concours deel nemen, met prijzen in kunstvoorwerpen ter waarde van f30, f20 en f 10, 2o. voor lief hebbers, alleen open voor hen die niet aan het Concours deelnemen, om fraaie kunstvoorwerpen. Nog wordt uitgeloofd een verguld zilveren medaille voor hem die in de serievorming voor A en B de hoogste serie speelt. Ieder speler, naar het kampioenschap mede dingend, betaalt als inleggeld f3. Aangifte tot deelneming wordt liefst zoo spoe dig mogelijk, doch in ieder geval vóór 3 No- In de deur knikt hij haar nog eens toe. Zijn hoopvol gelaat blijft haar nog lang bij, terwijl zij mijmerend en werktuiglijk de naalden van haar breiwerk voortbeweegt; zijn vroolijk oog blijft haar aanzien, als wil het haar nog in haar eenzaamheid bemoedigen. De laatste geluiden op straat zijn verstomdin huis schijnt ieder reeds ter ruste. Hoe stil is alles en zij is alleen, alleen met hare gedachten, haar hopen en vreezen. Er is geen ander geluid in de kamer dan het tikken van haar breinaalden. Daar ligt de courant, haar dooreen welwillenden buur dagelijks verstrekt. Zal zij haar morgen lezen 1Neen, want reeds heden is het haar onmogelijk. Zal zij nog even naar Willem gaan Zij gevoelt een onuitsprekelijke behoefte hem nog eens goeden nacht te kussen, nog eens met hem over morgen te spreken, nog eens haar hand zegenend op zijn hoofd te leggen Neen, dwaasheid Zij mag hem nu niet storen. Zij moet gaan slapen, dat is beter. Voor 't laatst! Als zij morgen ontwaakt, is de dag eindelijk daar. Hoe zal zij zich morgenavond ter ruste leggen? Opgewonden en gelukkig, onwillig de oogen te sluiten, zoolang zij nog op zijn blij gelaat kan sta ren Of moede, levensmoede, zielskrank om zijnentwil Vragen, altijd vragen «Nu moet ik weg, moe.« Een lange, zegenende kus, een handdruk, een laatste groet en hij is weg vember, ingewacht bij de penningmeester, den heer van Oppenraaij, Broerstraat te Nijmegen, alwaar tevens op franco aanvrage gratis regle menten te verkrijgen zijn, waarin alle bijzon derheden omtrent het Concours zijn opgenomen. Mocht het Concours een batig saldo hebben, zoo is dit bestemd voor de algemeene armen. De Nederlandsche commissie voor de ten toonstelling te Chicago in 1893 heeft bekend gemaakt, dat de door het bestuur der tentoon stelling voor Nederland beschikbaar gestelde plaatsruimte voor de meeste afdeelingen alsnog toelaat, aan aanvragen om plaatsruimte te vol doen. Onder herinnering, dat de plaatsruimte gratis beschikbaar wordt gesteld, worden zij, die als nog tot deelneming aan de tentoonstelling mochten besluiten, verzocht, daarvan ten spoe digste kennis te geven aan den secretaris der commissie, jhr. S. Van Citters, ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's-Graven- hage. Een notaris in Friesland heeft opdracht 29 boerderijen te verkoopen, omdat de boeren het financieel niet langer kunnen uithouden. En dan zegt verder de H. en Nd. Courant durft men de Koningin-Regentes in de troonrede de woorden in den mond te leggendat met een gevoel van dankbaarheid bevredigende me- dedeeling kan worden gedaan omtrent den toe stand van land en volk Het bestuur van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem, besloot in haar jongste bestuursvergadering een brief te richten tot den burgemeester van Heemstede, waarin verzocht wordt het barbaarsche spel „big- genvangen," dat geregeld voorkomt op het pro gramma van het ieder jaar aldaar gehouden volksfeest, voortaan te verbieden. Tot zoover de vergadering. Hebt gij dat big- genvangen wel eens gezien lezer Niet dan zullen wij het u beschrijven. Voor dit edele spel zijn gewoonlijk tien jonge biggen bestemd, vijf voor den wedstrijd der man nen en vijf voor het concours der vrouwen. Een voor een worden de dieren losgelaten en de concurrenten achtervolgen het beest, dat ver schrikt door al het gejoel en geschreeuw, op een sukkeldrafje tracht te ontkomen terug naar zijn hok, waarin hij daareven zoo rustig lag. Dan, het arme dier bemerkt al gauw, dat de vlucht onmogelijk is. Aan den eenen kant staat het publiek geschaard in dichte rij, aan den wa terkant is eene afsluiting gemaakt van prikkel draad, waartegen het beest den snuit ten bloede stoot. Met woest geschreeuw jagen de toeschouwers het dier op, terwijl de mannen tuk op het bezit van een varkentje voor den winter het achterna draven, zich nu en dan er bovenop of er naast laten vallen om het te grijpen, maar daarin niet gemakkelijk slagen daar men om het spel vooral maar lang te laten duren, de staart en het ach terdeel van het beest met groene zeep heeft in gesmeerd. Naarmate de jacht langer duurt, worden ook de jagers verhit en toornig op het ongelukkige wild. Straks laat een hunner zich met al zijn zwaarte neerploffen op het beest, dat gilt van pijn, of geeft het een schop, dat het een oogen- blik bewusteloos is, schoone gelegenheid om het te bemachtigen. Maar erger nog wordt de vertooning als de vrouwen ter jacht gaan. Dan ziet ge niet alleen de angst en de kwelling van het varken, maar ge aanschouwt ook hoe die vrouwen, leden van het geslacht waarvan zachtheid en liefde de grootste deugden zijn, hoe die vrouwen in haar dollen ren tuimelen over elkaar en over het var ken, met ruwe bewegingen, als kerels, neerbon zen op een begeerden buit, elkaar wegstompende in de hitte van den wedstrijd. "Waar zijt ge vrouwen-zachtheid Niet te Heem stede, voorwaar. Geloof niet lezer, dat deze schildering over dreven is. Ze is nog niet eens met scherpe lij nen geteekend. Het is dan ook te hopen, dat onze vereeniging tegen het mishandelen van die ren succes zal hebben op haar pogen en dat de burgemeester van Heemstede dit barbaarsche spel Neen, daar ls hij weer, en slaat haar nogmaals de armen om den hals, met een onstuimigheid, die haar al zijne lang verborgen aandoeningen open baart. «Dag, moedertje, houd maar goeden moedNiet bang zijn, hoor Nu is hij inderdaad weg. Zij blijft langen tijd roerloos naar de deur staren, waarachter hij verdween. Een nameloos wee ver vult haar ziel, een doffe smart, die haar het denken belet. Zij ziet zijn gelaat, dat zoo bleek was Zij hoort nog zijn stem, welke dien morgen al haar helderheid en klankrijkdom scheen verloren te heb ben Hoe zal hjj de deur weer binnenkomen Hoe haar te gemoet treden? Zij wenscht te kunnen schreien, en verwondert zich waarom zij het niet kan. Daar staat het ontbijt nog. Zij kan niet eten en ruimt het werktuiglijk weg. Nu is hij aan 't station, denkt zij. Nu neemt hij een kaartje. Nu stapt hij in en schikt zich in een hoekje, en £ls de locomotief gilt en de wagens schokken, klopt hem zeker het hart onrustiger. Na tweeën kan er geen telegram meer komen dat zeide hij gisteravond. Het is nu acht uur. Hoe zal zij den langen, eindeloozen morgen omkrijgen (Slot volgt.) verbieden zal. Waar te velde wordt getrokken tegen katkneppelen, duivenschieteu en paling trekken, daar mag ook wel eens aan het biggen- vangen worden gedacht. Tn de op 27 September gehouden Raads vergadering te Leiden is door de daartoe be noemde Raadscommissie rapport uitgebracht van het door haar ingesteld Onderzoek in zake de belangrijke overschrijding der geraamde kosten van den bouw der Stads-Gehoorzaal. De con clusie van het rapport strekt om den aannemers f2000 op de bijrekening te korten, en den eer vol ontslagen gemeente-architect, thans Rijks bouwmeester, D. E. C. Knuttel, voor berekende doch niet geleverd zijnde zaken en andere der gemeente berokkende schade, voor eene som van f 642 in rechten aan te spreken. De voor ongeveer 4 jaar te Koiidum op gerichte vereeniging tot instandhouding en ver betering van het paardenras is in hare j.l. Za terdag gehouden vergadering met groote meer derheid van stemmen ontbonden. De prachtige Stemboekhengst „Apollo" is publiek verkocht aan den heer J. T. de Boer aldaar, voor de zoo geringe som van f310. Ook de andere eigen dommen der vereeniging zullen te gelde worden gemaakt, terwijl aan het bestuur is opgedragen, de geheele zaak op voor de aandeelhouders meest voordeelige wijze tot een einde te brengen. De werkzaamheden aan het fort Pampus zijn thans zoo goed als geëindigd. Zes jaren lang heeft de aanbouw geduurdzes millioen heeft hij gekost. In het fort verheffen zich twee torens, elk gewapend met twee kanonnen. Iedere toren is samengesteld uit 11 platen iedere plaat weegt 50000 kilo. De torens kunnen door stoomkracht, doch ook met de hand, in een draaiende bewe ging worden gebracht. Woensdag is het fort definitief gekeurd en het geschut beproefd. Omstreeks halfnegen ontstond Maandag avond te Amsterdam een zware uitslaande brand in perceel No. 81, Da Costakade, waarschijnlijk door het springen van een petroleumlamp. Een paniek ontstond onder de bewoners der beide bovenverdiepingen, die de treurigste gevolgen na zich sleepte. Ten eerste dacht men eerst na verloop van eenigen tijd er aan, de brandweer te alarmeeren, die, éénmaal geroepen, in enkele oogenblikken ter plaatse was. Maar verder verbeeldde men zich al dadelijk, dat de uitgang naar beneden niet meer vrij was. Zoo gebeurde het, dat, toen eenige buren naar boven snelden om hulp te bieden, zij daar den bewoner der achterkamer van de derde verdieping, zekeren Ottenhof, juist uit het raam zagen springen. Ook de vrouw van Ottenhof had den gevaarlijken sprong ge waagd en was in den tuin van een aangrenzende woning terecht gekomen. Hoewel beiden niet gedood waren, bleken zij toch deerlijk verwond te zijn, zoodat vervoer naar het Buitengasthuis noodzakelijk was. De bewoner der voorkamer van de derde ver dieping werd door een brandwacht in het aan grenzende huis gevonden, en stond als wezenloos, prevelende: „mijn vrouw en kind zijn weg." Verder schijnt de man, zekere Rustenburg, over de daken te zijn gevlucht en zich op dien tocht ook al verwond te hebben. Zijn zoontje vond men eenigen tijd later bijna geheel ontkleed in het tuintje achter het huis zitten. Toen de brandwacht, die hem daar aan trof, vroeg; „Ben je uit het raam gesprongen antwoordde de jongen: „Neen, maar moeder wel," een antwoord, dat niet met den waren toestand was te rijmen. Ook dit knaapje was verwond en werd in het Buitengasthuis opge nomen. Het was een verwarring zonder eind, die het ongeluk nog grooter afmetingen deed aannemen dan onvermijdelijk was. De beide bovenverdiepingen zijn zoo goed als geheel uitgebrand, terwijl het later ruchtbaar werd, dat niet allen, die schade leden, tegen brand- of waterschade verzekerd waren. Omtrent den toestaud der gewonden wordt aan het Buitengasthuis alle inlichting geweigerd. Men zal wellicht de vraag hebben gesteld of onder de werking der nieuwe Kieswet ieder een elk jaar opnieuw door een eigenhandig ge schreven aanvraag zal moeten doen blijken van zijne grondwettelijke „geschiktheid" oin op de kiezerslijst te worden gebracht. Dit zal niet het geval zijn. De minister Tak stelt nl. voor, aan de kiezers lijst een blijvend karakter te geven. Voor den eersten keer geschiedt de inschrijving op per soonlijke aanvrage schriftelijk, in den vorm bij besluit te bepalen. Het gemeentebestuur gaat dan na, of de aanvrager de wettelijke vereisch- ten bezit. "Wie eenmaal op de lijst is geplaatst, blijft er op tot hij overleden is, de gemeente verlaat, of niet meer de wettelijke vereischten van „welstand" enz. bezit. De lijst wordt aange vuld naarmate nieuwe aanvragen komen. B. en W. beslissen op elke aanvraag, en de burgemeester geeft bij weigering binnen 48 uren kennis aan den aanvrager, met opgaaf van rede nen. Gelijke kennisgeving geschiedt aan hem, die van de lijst wordt afgevoerd. Ieder en elk wettig bestaand lichaam, tot welks bepaalden werkkring het behoort, kan verbete ring van de lijst vragen. De gemeenteraad beslist op de verzoeken tot verberering, behoudens be roep op de rechterlijke macht (later wellicht op den administratieven rechter).

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2