nu. Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Lottii voor de Nationale Militie. N°. 28. Zondag 9 October 1892. Ie Jaargang. J. II. KEIZER. Lotii FEUILLETON. Vóór het Examen. NIEUWE LAIGEI1JKEI C0MA1T. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. UITGEVER: ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct-, franco p. post 60 ct. BUREEL: Hoordscfiarwoudc. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIENSTREGELING OP REN 1IULLA1 IISC1IIEl IPOORWECi. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. RICHTING HELDER. REENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 n.i9 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING AMSTERDAM. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Tweede openbare Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Noordscharwoude, brengen ter kennis van be langhebbenden Dat de loting der in dit jaar in deze gemeonte voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Maandag den 17 October 1892, ten raadhuize der gemeente HEER-HUGOWAARD. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags ten 9'/j ure, zich aldaar te bevinden om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdieust of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zullen zij bovendien op Donder dag den 20 October, des voormiddags ten 11 ure, ter Secretarie moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam bekend staande meerdeijarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis afleggen en het aldaar opte- maken getuigschrift onderteekenen kunnen. Wanneer zij aanspraak maken op vrijstelling wegens broeder- dienst, zullen zij mede voorzien moeten zijn van hunne geboorteacte en van de geboorteacten van al hunne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij denKom- mandant van get korps, waarbij hunne broeders die nen of gediend hebben, worden aangevraagd de bewij zen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits zij zich binnen drie dagen na de lo ting ter seretarie vervoege, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgave te doen. Noordscharwoude, den 8 October 1892. Burgemeester en Wethouders, C. KROON, De Secretaris, a. i. K. SLOTEMAKER. L. S. Tweede Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Oud karspel, brengen ter kennis van belangheb benden Dat de loting der in dit jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschiedën op Maandag den 17 October 1892, ten raadhuize der gemeente HEER-HUGOWAARD. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags ten 9'/i ure, zich aldaar te bevinden om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdieust of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zullen zij bovendien op Donder dag den 20 October, des namiddags ten 1 ure, ter Secretarie moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goedèr naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis afleggen en het aldaar opte- maken getuigschrift onderteekenen kunnen. Wanneer zij aanspraak maken op vrijstelling wegens broeder- dienst, zullen zij mede voorzien moeten zijn van hunne geboorteacte en van de geboorteacten van al hunne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester by den Koin- mandant van het korps, waarbij hunne broeders die nen of gediend hebben, worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoege, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgave te doen. Oudkarspel, den 8 October 1892. Burgemeester en Wethouders, C. KROON. De Secretaris, P. EECEN Pz. L. S. Binnenland. Te Heerhugownarri worden krachtige pogingen in het werk gesteld om eene afdeeling van het Witte Kruis op te richten. Hoewel voorloopig reeds een 90tal ingezetenen als lid zijn toegetreden, is het toch te betreuren, dat niet meerdere ingezetenen een gulden per jaar over hebben voor zulk eene nuttige instel ling. In de kolfbaan van den heer T. Harp te Alkmaar, had Maandag j.l. de gewone jaarlijk- sche Kolf- en Biljartwedstrijd plaats. Yoor den Kolf wedstrijd waren ingeschreven 54 deelnemers. De prijzen werden gewonnen door de heerenT. van Kleef te Zuidscharwoude, 124 punten, le prijs; A. Kist, aldaar, 121 pun ten, 2e prijs; C. Bijpost te Dirkshorn, 116 pun ten, 3e prijsen W. van Vliet te Krommenie, 114 punten, 4e prijs. Voor den Biljartwedstrijd waren ingeschreven 32 deelnemers. De prijzen verwierven de heeren: A. Pijper, te Alkmaar, le prijsJ. Slotemaker, Oudkarspel, le premie; P. Houtkooper, 2e pre mie en K. Willig, 3e premie, beiden te Alkmaar. Den 3den October is te Schagen de win- ter-cursus der teekenschool, uitgaande van de vereeniging tot bevordering der bouwkunst te Schagen en omstreken, aangevangen. Aan de lessen voor het bouwkundig teekenen, onder wijzer de heer J. Roggeveen, wordt door 14 leerlingen deelgenomen aan die voor het hand- teekenen, onderwijzer de heer F. Gielen, door 22 leerlingen. Vrijdagavond 7 Oct. omstreeks 6 uur, brandde door eene onbekende oorzaak te Valk oog, gemeente St. Maarten, een woonhuis af, bewoond door 4 gezinnen, tellende samen 20 personen. Naar wij vernemen was het perceel door den eigenaar, den. heer A. Fraij te St. Maarten, ver zekerd. Als een staaltje van brutale oplichterij kan het volgende dienen. Dezer dagen kochten een drietal kooplieden te Eeuiucs van een landbouwer drie vette koeien, welke te Watergraafsmeer afgeleverd moesten worden. De zoon van den boer bracht ze er heen, waarop ze door de kooplieden in ontvangst wer den genomen. Een van hen ging met den bui tenman naar het nabij zijnde koffiehuis om af te rekenen. Hier gekomen, begaf zich de zoon op verzoek van den koopman naar het aangrenzend vertrek, waar hij spoedig het geld ontvangen zou. Doch de boer moest zoolang te vergeefs wachten, dat hij argwaan begon te voeden. Hij verliet het koffiehuis, maar kon van de kooplie den geen spoor meer ontdekken. Terstond ver- krok hij naar Amsterdam en ging naar het abat toir, waar hij reeds twee zijner koeien geslacht vond. Ook vernam hij hier, dat de beide runde ren door andere slagers er gebracht waren. Na lang zoeken ontdekte hij een der kooplieden, die nu door de politie werd gearresteerd, zoodat de justitie de bedriegers in handen heeft. In een buitengewoon politieblad bericht de officier van justitie te Alkmaar, dat in den avond van 25 September 11. te Lutjebroek, gein. Grootebroek, een man met ringbaard of baard onder de kin, tusschen 35 en 40 jaren, van fat soenlijk en schraal uiterlijk, middelmatige lengte, met nette zyarte kleeding, schoenen en zwarten slappen ronden hoed een valsch bankbiljet van honderd gulden bij onderscheidene personen ter inwisseling heeft aangeboden en ten slotte ingewisseld tegen echt bankpapier en zilvergeld. Dienzelfden avond vertrok die persoon, in gezel schap van een anderen man met kale klée- ding, oude zijden pet en pantoffels per trein 8.45 van het station Hoogkarspel, alwaar zij ieder een kaartje enkele reis naar Amsterdam namen. Genoemde officier van justitie verzoekt opspo ring van en inlichtingen omtrent die personen. Aan het „Utr. Dagbl." wordt medegedeeld „Ik geloof geen indiscretie te plegen, wanneer ik u het volgend vermakelijk staaltje van politie- gemanierdheid meedeel. Plaats der handeling Alkmaar. Slachtoffer Hamlet. Na afloop der voor stelling van het gezelschap De Vos en Van Korlaar, Dinsdag jl., bleef de Heer De Vos met eenige leden van het gezelschap een oogenblik de gast van den eigenaar van het theater, waarna men naar het hotel terugkeerde, waar o. m. ook de Heer R. logeerde. Om een klein familiefeest noodig'de de Heer De Vos zijn mede-logeergasten uit, een glas met hem te drinken. Men zette zich gezellig bijeen, toen de waard, die in een fijngevoelig stadium scheen te verkeeren, weigerde het bestelde te leveren. Zijne eigen vrouw maakte hem op het onhebbelijke van zijn gedrag op merkzaam, doch de man was voor geen rede vat baar en wond zich allerdwaast op, terwijl alle aanwezigen hem heel gewoon en bedaard ant woordden, en eindigde metpolitie te ont- 3. Zij leest, laat zich soms eenige oogenblikken boeien, om dan op te schrikken en zich te verwon deren dat het slechts een paar minuten later is ge worden. Zij neemt haar naaiwerk ter hand, werpt het neder voor eenigen huishoudelijken arbeid, en neemt het weer op. Langzaam, langzaam kruipt de tijd voorbij. Als het eindelijk twaalf uur is geworden, legt zij alle bezigheid ter zijde en kan slechts bij 't venster uitzien, of er niet een nian nadert meteen tasoh om de schouders en een randje om de pet. Haar horloge heeft zij vóór zich op het tafeltje geplaatst. Langzaam kruipt de wijzer voort. Toch valt de tijd haar nu niet lang meer. Binnen twee uur moet alles immers beslist zijn. Ieder oogenblik kan haar nu de blijde tijding gebracht worden. Zou 't in Den Haag juist even laat zijn als hier Als haar horloge eens niet goed ging. Zij staat zenuwachtig op en klopt aan de deur der achterkamer op dezelfde verdieping. De bewoon ster, een weduwe als zij, maar veel bejaarder, groet haar vriendelijk. Zij vraagt verlof haar horloge te vergelijken met het klokje, dat aan den muur hangt, en dit wordt haar welwillend toegestaan. 't Is vier minuten later. Zij weet niet waarom zij daar zoo buitensporig verheugd over is. Vier minu ten winst, vier minuten nader bij bij wat? Zij huivert. Stil, zij moet moedig zijn en kalm. Want als hij niet slaagt, heeft hij niemand, niemand op de wereld om troost bij te zoeken dan haar, en zij moet dan immers in staat zijn te verbergen hoe haar eigen ziel door wee verscheurd wordt Weer zet zij zich bij 't venster neer en wacht. Zij kan zich niet begrijpen hoe men beweren kan dat alles voor den mensch vol schijnt van dat, waar mee zijn eigen hart vervuld is. Neen, die vroolijk stralende zon weet blijkbaar van niets, wat in ver band kan staan met een gehuurd zwart pak de musschen op de daken tjilpen over alles behalve over boeken, en de bloemen in de vensterbanken weten er nog minder van. Die juichende kinderen ginds hebben nog nooit van een examen gehoord, en het leven van het oude mannetje, dat zich in de len tezon koestert, is er zeker nooit door verduisterd. Zou de zon ook schijnen waar Willem nu is? Neen, hij zit nu in een groote, sombere kamer geen zonnestraaltje diingt daar zeker binnen, geen lach wordt er gehoord, 't Is haar of zij zijn gelaat, nu bewolkt door angst en spanning, opgeheven ziet naar de gevreesde examinatoren. Ach, hij behoort niet tot de jongelui, die bij alles een ijzeren koel bloedigheid bewaren. Halféén. Zij staat onrustig op en loopt de kamer op en neer. Zou 't examen reeds afgeloopen zijn? Daar wordt aan de deur getikt. O, dat men nu haar toch alleen liet 't Is de weduwe van de achterkamer Zij is ge woon nu en dan een praatje te maken en nu komt zeggen dat »de Groote Kerk" juist halféén geslagen heeft. »De boel is aan kant,« zooals zij vertelt, en daarom blijft zij staan en begint te praten. Over het »kleintje« van haar dochter, over de »schaarsch- te« in de groenten, over haar man, die boekhouder was, over de intreepreek van den nieuwen domine Als zij heengaat, wijst het horloge één uur. De deur is dicht, ja, waarlijk dicht. Onwillekeu rig draait zij ook den sleutel om in het slot. Nu is zij alleennu kan niemand haar bespieden. Een uurO, hoe heelt zij zich goed kunnen hou den Hoe kon zij de wijzers zien voortsluipen met onverbiddelijke zekerheid en rustig blijven zitten Hoor, tik-tikketak-tikketak Sneller gaat het, altijd sneller Maar er kan immers nog een telegram komen. Misschien is de bode reeds op weg. Misschien houdt hij een praatje of blijft staan kijken naar 't een of ander oploopje op straat. Daar wordt gescheld Eens Dat is voor haar. Het bloed vliegt haar naar het hoofd. Zij is nau welijks in staat de gesloten deur te openen. Zij rukt aan het touwde voordeur springt open Ja, ja, 't is een man in de kleeding der Neen, o God, neen, een brievenbesteller slechts Hij heeft haar naam geroepen, haar een brief overhandigd en is alweer bij het volgende huis, waar zij zijn stem andere namen noemen hoort. Zij moet tegen den muur leunen. Haar hart klopt zoo. Haar gansche lichaam trilt. Zij dwingt zich rustig weer naar hoven te gaan en den brief te lezen, 't Is een onbeduidend schrij ven van een verre bloedverwante, maar vriendelijk toch en belangstellend. Het geeft afleiding. Als zij den brief dichtvouwt, is haar eerste blik weer naar haar horloge, 't Is kwartier over eenen. Zij schuift het raam op en buigt zich voorover. Kinderen, groenvrouwen, ambachtslui, heeren geen bode van het telegraafkantoor. Weken en maanden, jaren misschien, heeft zij in haar ver beelding dien man reeds zien schellen en duizend maal heeft zij 't reeds doorleefd, dat zij de trap afsnelde en hem het papier ontrukte Nu is de ure daar, en hij komt niet, hij komt niet? Zij trekt het hoofd weer terug en sluit het ven ster. De overburen letten op haar. Zal zij berieden aan de deur gaan staan? Neen, dat zou nog meer de aandacht trekken. Toch, zij kan het hier binnen niet uithouden. Behoedzaam opent zij de deur en sluit de trap op naar den zolder, waarvan zij de haar toegewe zen helft met al de voorwonenden deelt. Er is nie mand boven. Zij opent het venster en ziet gretig naar buiten. Welk een ruim gezichtTot aan het verste einde der straat kan zij zien, maar wat zij zoekt kan zij niet ontdekken. Hoe wemelen de menschen door elkaar! Het

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1