Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 29. Zondag 16 October 1892. Ie Jaargang. J. H. KEIZER. VRIENDSCHAP. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Haar belofte. NIEUWE miaHUkM (OllAIT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Ocdkarspel, Zuidsciiarwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: BUREEL: IVoordscliarwomle. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer S ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. MIJKHSTRKGEIilMG OP DEÜ IIOEiIiAUDSGIIKIV NPOORWEO. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. R I C II TIIV G AESTERDA M. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24-j- 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. VriendschapHoe schoon klinkt niet dat edel, verheven woord. Wie is niet dubbel ge lukkig als. hij een braven vertrouwden vriend bezit. Men leze slechts het antwoord dat de Jonge Perziëer aan zijn vorst gaf, toen deze hem zijn paard wilde afkoopen, een antwoord waar zooveel waarheid in zit. Slaan wij een blik op ons zelf. Zijn wij met die eerlijke gevoelens bezield, zoo als wij die zoo gaarne in anderen zouden willen zien Wij gelooven, waarde lezers! dat hier veel aan ontbreekthebben wij ons "wel eens opgeofferd, om iemand, dien we onzen vriend noemden, te redden als hij zich in nood bevond; of hebben we hem wel eens tegen over een ander onzer vrienden verdedigd, als deze hem in zijne afwezigheid wat zwart be oordeelde, belasterde Hebben wij dan wel, zoo als het een waren vriend past, den afwe zige met erst en aandrang verdedigd Zouden wij den moed hebben iemand uit vriendschap het verkeerde zijner handelingen onder- het oog te brengen, al waren ook zijn eer engoe- den naam in gevaarNeen immers! omdat wij bevreesd zijn dat hij het ons kwalijk zal nemenen bovendien wat gaat het ons ook eigenlijk aanhij moet het zelf weten. Zie daar de gevoelens die ons meestal bezielen, hoewel wij tevens gevoelen dat wij daarmede verkeerd doen. Toch doen we het, en waarom? Enkel en alleen omdat wij bevreesd zijn waar heid, te spreken. Waarheid en vriendschap zijn zeer nauw aan elkander verwantze behooren hij elkander en toch worden ze in de meeste gevallen zeer verre van elkander verwijderd gehouden. Het is wel treurig dat het zoo in de maatschappij bestaat, maar zou het wel anders kunnen? Neem eens aan dat gij het waagdet, om een uwer vrienden te onderhouden over zijn bui tensporigheden of anderszins, -handelingen waarvan hij zelf overtuigd was dat die verkeerd zijn, gij zoudt in de meeste gevallen een twist uitlokken, hoewel gij waarlijk met de beste bedoelingen, nl. hem te vrijwaren voor bel.ee- digingen, hem op eenige kleine fouten had In enkele gevallen misschien zou het kun nen zijn dat hij u, zonder het u blijkbaar kwa lijk te nemen, ten - einde toé aanhoorde, omdat gé als vriend hij hem kwaamt, maar als ge zijt heengegaan, dan gebeurt het van de tien wel negenmaal dat hij zal zeggen, ik kan mij waarlijk niet begrijpen dat hij zich zoo met mijne zaken bemoeit, ik dacht dat hij genoeg met z'n eigen zaken te doen had, om mij nu niet te leeren of te waarschuwen wat ik doen •of laten moet, ik mag lijden dat hij met die praatjes maar niet meer bij mij aankomt, want hoe gaarne ik met hem omga, zou ik toch spoedig liever hebben dat hij hier niet kwam. Waarde lezers! vraagt nu u zeiven af, hebt ge, ieder "voor zich, zulke ervaringen wel niet eens opgedaan? Wij gelooven van wel. Ieder die in de maatschappij verkeert, kan het niet ontgaan zijn, dat hetgeen wij hierboven aan haalden waarheid «bevat. Wenschelijk ware het dat de omgang in de maatschappij meer ernstig waar mocht zijn, dan zouden, gelooven wij, vele misverstanden opgehelderd en vele onaan genaamheden voorkomen worden. Laat ons het beeld der natuur tot voorbeeld strekken. Deze toch is altijd waar; al geeft zij niet altoos wat wij'wel zouden wenschen dat zij ons gaf. Laat ons allen medewerken om in onze maatschappelijke omgeving zooveel mo gelijk waar te zijn. O. B. Men bericht ons Van 8 tot 8 dezer werden 63 wagens, en van 10 tot 15 dezer, 80 wagens groenten ver voerd vanaf station Noordscharwoude. Doordien de invoer van versche groenten, met het oog op de cholera gesloten is in Duitsckland, zal het vervoer in de volgende week zeker wel aanmerkelijk minder zijn. Naar men ons mededeelt zou heden de schuit van Jb. Eriks alhier, geladen met groen ten, in de ringsloot gezonken zijn, waarvan men ons de oorzaak niet mededeelde. Men schrijft ons uit Oudkarspel Een droevig ongeluk werd in den morgen van den 14 dezer ontdekt door C. B. die op weg was naar zjjn land. Hij zag nl. in het zooge naamde „Waardje" een pet, een paar klompen, een zeil en roer drijven, wat bij hem het ver moeden deed ontstaan dat aldaar een schuit gezonken moest zijn, waarvan de schipper waar schijnlijk ook verdronken was. Dat vermoeden werd al zeer spoedig bewaarheid. Op eenigen afstand, ongeveer 5 of 6 voet van den kant werden twee menschen opgehaald, en naar het lijkenhuisje vervoerd, alwaar door Dr. Ten Bosch eene lijkschouwing plaats vond, bij welk onder zoek niet anders dan de dood kon wordenge constateerd. De beide ongelukkigen, waarvan de een een oppassend huisvader, werden al spoedig herkend in E. D. van Oudkarspel, en J. P. van Haring- carspel, die den vorigen avond een zwaar gela den schuit met brandstoffen vervoerden en waar schijnlijk door een lek of te zware last te vee met den sterken wind hebben te kampen gehad waardoor het vaartuig zonk, en waarbij zij op deze noodlottige wijze hun leven verloren. E. D. laat eene vrouw met 7 kinderen na. Naar men ons bericht zal Zondag, 6 No vember de zangvereeniging Euterpe" van Schagen in het lokaal van den heer G. Slo- temaker te O uil karspel een concert geven, dat ongetwijfeld aldaar zeer de aandacht zal trek ken, daar Euterpe als zangvereeniging zeer goed staat aangeschreven. Den 9 dezer is te Zuidsciiarwoude door een ongelukkig toeval de vrouw van J. L. in eene sloot geraakt en verdronken. Binnenland. Yan den op den 12 dezer gehouden kolf- en biljartwedstrijd, ten huize den heer Scher- merhorn te St. Maarten, is de uitslag als' volgt: Yoor het kolven waren 20 deelnemers, waar van de prijs werd gewonnen door Jb. Wester man, te Barsingerhorn2e prijs W. Groen, te idem3e prijs C. Zomer, te Zuidscharwoude 4e prijs P. Over, te Barsingerhorn. Aan den biljartwedstrijd namen 24 personen deel. De eerste prijs hiervan werd gewonnen door A. Kist, te Zuidscharwoude2e prijs C. Bjjpost, te Dirkshorn 3e prijs A. Kist, te Zuid scharwoude en de 4e prijs C. Peetoom, te Sint Maarten. Bij den Kolf- en Biljartwedstrijd, den lOen dezer ten huize van den heer Slotemaker te Barsiiigerlioi'ii gehouden, werden de meeste punten gemaakt, bij het kolven door de heeren W. Groen, 106, J. Kater, 104. beiden van Bar singerhorn, J. Kweldam, 97, van Schagen, en Jm. Waiboer, 94, van Barsingerhorn. Bij het biljartspel behaalden de meeste punten, de hh. A. Schenk, D. de Beurs en K. Groen. In hare vergadering van Woensdag 12 October, heeft de „Harmoniekapel" van Scha gen besloten haar 25-jarig bestaan in 1894 met i. «Vooreerst zullen weniet, meer van elkanders bijzijn genieten, Jet »Neen,« zegt de aangesprokene, als in gedachten, «en ik kan 't me zelf maar niet voorstellen dat ik morgen reeds zal moeten scheiden- van al die mij dierbare voorwerpen die aan mijne moeder behoord hebben, en mij zoo levendig aan haar herinneren. Terwijl de als »Jet« aangesprokene dit zegt, slaat ze den arm om den hals harer vriendin, en beiden zwijgen geruimen tijd. «Ik weet waarlijk niet hoe ik 't zonder je stel len zal, Jet,« breekt Nelly eindelijk het stilzwijgen af. «Wie zal me nu kapittelen als ik iets verkeerds doe «Daarvoor hebt ge uw eigen hart,« valt de andere ernstig in«dat is de beste raadgever, als ge maar een open oor hebt voor zijn stem.cc «Dat mag voor u voldoende zijn, maar ik heb be hoefte aan steun van buiten, aan iemand wien ik niet 't zwijgen kan opleggen, wanneer ik geen lust heb naar ernstigen raad te luisteren. Ik zal even wel mijn best doen om beter te worden, lieve Jet; heb nog maar wat geduld. Dat je nu ook zoo ver weggaat en misschien in jaren niet weer terug komt, och Jet, dat vind ik verschrikkelijk Terwijl Nelly dit zenuwachtig snikkend uitbracht, klemde ze zich aan Jet vast, als om haar terug te houden. Liefdevol zag deze op de tengere gestalte neer, en zacht verwijtend sprak ze «Hoe kunt ge u zoo opwinden Hebt ge dan niet uw moedèr, die u zoo lief heeft, en is daar niet uw zuster, die, hoe ziekelijk ook, toch altijd deel neemt in 't geen je wedervaart Wees niet zoo zwak, Nellywanneer ge nu reeds zoo terneerge slagen zijt, hoe zult ge u dan staande houden wan neer andere, grootere rampen je treffen? «Ja, Jet, dan zal ik die zeker niet zoo (link dra gen als gijik zal er geheel onder gebukt gaan, en geen kracht hebben om er mij tegen te verzetten. «Hoe hebt gij toch zoo ernstig kunnen doorwer ken na den dood uwer moeder, en hoe hebt ge, terwijl de wonde nog zoo versch was, toch op den bepaalden tijd examen kunnen doen? Da mensehen dachten dat 't koelheid van je was, en menigeen hield u voor gevoelloos. »'k Geef niets om de meening der menschen, geeft Jet trotsch ten antwoord. Als ik voor me zelve maar weet dat ik goed handel, ben ik tevre den. Geloof mij, Nelly, dat ik in dien tijd veel ge leden heb's nachts, als niemand mij gadesloeg, gaf ik me aan mijn droefheid over; dan riep ik in wanhoop mijn moedertje terug, en schreide tot ik geen tranen meer had. Langzamerhand ging mijn woeste smart, over in die stille droefheid die voor anderen verborgen blijft, maar die mij niet verlaat. Onder al 't verdriet heb ik echter nooit mijnwerk verzuimd, daarvoor behoedde mij mijn trots. Als een schrikbeeld vervolgde mij de gedachte aan de afhankelijkheid van mijn stiefvader, en dat deed mij arbeiden, zooveel en zoo goed mogelijk. Als ik werkte, zag ik mijne moeder vóói me met een goed keurenden glimlach om de lippen, mij tevreden toe knikkend, alsof zij zeggen wildewerkzaamheid is de eenige heilzame troosteres. O lieve, het bewust zijn dat ik in den geest der dierbare doode han delde, deed mij goedIk voelde de kracht in mij om eenmaal te worden zoo als zij wasliefderijk, opofferend, vol^ toewijding Dit gesprek werd gevoerd door twee jonge meis jes van 20 en 19 jaar. De oudste, de mooie Nelly Steedam, is de jongste dochter eener offieierswe- duwe, die van een kleine lijfrente leeft. De slanke sierlijke gestalte, het fijne, zuidelijk getinte gelaat, opgeluisterd door 'de groote, donkerbruine oogen, wier dwepende uitdrukking er iets lijdends aan geeft, maken het meisje tot een liefelijke verschij ning, wat door het jeugdige, ietwat kinderlijke waas nog verhoogd wordt. Haar vriendin, die, hoewel een jaar jonger, heel goed voor ouder kan doorgaan, is veel minder met uiterlijk schoon bedeeld dan zij. Henriette Loring is verre van mooize mist Nelly's fijne vormen haar gezicht is rond en frisch, het eenige belangwek kende er van ligt in de diepliggende, donkerblauwe door lange, zwarte wimpers overschaduwde oogen, die nu eens ernstig peinzend voor zich uit staren, dan weer van moedwil en spotlust schitteren, en altijd schranderheid en geest uitdrukken. De welge- gevormde mond, welks naar beneden getrokken mondhoeken trots en fierheid te kennen geven, past volkomen bij die oogen. Doet Nelly denken aan een lief, zacht kind, dat van ieder steun ver wacht, in Jet zien we de jonge vróuw met den zelf standigen geest en de vastberadenheid van den man. Jet's moeder werd weduwe toen haar eénig kind zes jaar oud was drie jaar later huwde zij een vriend harer jeugd, die haar altijd had liefgeliad, maar vroeger door haar was afgewezen. Hoe goed hij ook voor zijne vrouw was, van haar kind, welks eigenzinnigheid hem dikwijls ergerde, hield hij niet. Met zijne heerschzucht en onverzettelijkheid ver mocht liij niet de kleine te winnen, die zich dubbel aan de moeder hechtte. Jet zag haar stiefvader slechts weinig, daar hij eerst van 't kantoor thuis kwam wanneer zij te bed was. Haar opvoeding was dus geheel aan de moeder overgelaten, die er al hare krachten aan besteedde. Het meisje onder scheidde zich al spoedig door een uitstekenden aan leg en grooten leerlust, en hoe eigenzinnig en driftig zij ook was, toch bezat ze een goed, oprecht hart, en was ze in staat om lief te hebben op eene wijze zoo als slechts weinigen dat kunnen. Met het oog op de wanverhouding tusschen vader en dochter, wilde Jet haar eigen brood verdienen, hoeveel 't haar ook kosten zou hare moeder te Ver laten. Haar keus viel op het onderwijs en zij stond op het punt zich aan het examen te onderwerpen

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1