Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 31. Zondag 30 October 1892. Ie Jaargang. J. H. KEIZER. FEUILLETON. Haar belofte. X IB UWE LAnCEIIJKH (OilBUT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Lahgedijk per drie maanden i»0 ct., franco p. post OO ct. UITGEVER: BUREEL: Hoordscliarwoude. PRIJS DER AD VERTE NTIÈN: Yan 1—5 regels 30 ct., elke regel meer f> Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. ct. berekend. OP OIvV IIOLLAWDICHEf SPOORWEG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van. af station Noord-Scharwoude. RICHTING II E L 1) E R. GREENWICH TIJD. AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 j 11.48 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Sckagen. R I C II T I N G A MSTERD A M. 1 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f I 1.38 3.55 8.16 3.26 6.57 10.11 11.19 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 I 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Binnenland. Men schrijft ons: Yan Maandag 17 tot en met Zaterdag 29 dezer, werden van het station Yoord.schar wonde ver zonden 110 wagens groenten naar verschillende plaatsen in Nederland en België. De invoer van versche groenten in Duitsch- land, is tot heden nog niet toegestaan. Jl. Donderdag den 27sten, had er bij den heer J. P. Blauw in het Noordhollandsch kof- fiiehuis te Schagen, eene kolf- en ^biljartwed- strijd plaats. Het aantal deelnemers voor het kolven, bestond uit 30. Ie prijs C. Bijpost, te Dirkshorn 2e prijs J. Kaan, te Nieuwe Niedorp 3e prijs H. Moerbeek, te Barsingerhorn 4e prijs C. Peetoom te St. Maarten 5e prijs C. Asjes, te Schagen. Yoor den wedstrijd op het Biljart, waren 24 deelnemers. Ie prijs J. Peetoom, te Schagerbrug; 2e prijs A. Schenk, te Barsingerhorn en de 3e prijs D. Nierop, te Nieuwe Niedorp. Den 22en October is achter de openstaande deur van perceel 479 op de Heerengracht te Amsterdam gevonden een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, geene kleedingstukken aanhebbende, alleen gewikkeld in een stuk wit- gekeperd katoen, vermoedelijk afkomstig van een beddelaken, en verder in een doorgewerkt ge bloemd tafelkleed, welk kind naar het stadsbe- stedelingenhuis is overgebracht. Opsporing van de moeder wordt verzocht door den commissaris van politie in de le sectie, al daar. Naar men aan de Haarl. Ct. meldt, heeft te Utrecht de volgende, althans voor een der partijen zeer onaangename vergissing plaats gehad. In eene familie werd een der dienstboden (s nachts zoo onwel, dat men vreesde met een geval van cholera te doen te hebben. Alles was voor haar op de been en in de weer er werd om hulp naar de barakken gezonden en mijn heer ging zelf de deur uit om den dokter te halen. Inmiddels bedaarde de toestand der dienstbode en kon zij naar haar kamertje teruggebracht worden. Door alle bedrijven overspannen, raakte nu mevrouw haar bewustzijn kwijt en viel op den grond. Op dit oogenblik meldde zich de ontboden hulp uit de barakken aan, en deed wat zij meende te doen te hebben, door de bewuste- looze dame op te nemen en ter verpleging weg te voeren. Mijnheer, thuiskomende, vond de meid veel kalmer, maar zijn vrouw verdwenen. Eerst na 24 uren na de noodige ontsmetting mocht mevrouw huiswaarts keeren. Maandagavond kocht een lieer in den si garenwinkel van den heer Boele, in de wijde Marksteeg te Rotterdam, eenige sigaren en liet bij zijn vertrek zijne portemonnaie, waarin ta melijk veel geld zat, op de toonbank liggen. Na zijn vertrek kwam er een jongen in den win kel, kocht sigaren en vertrok. De depóthouder bemerkte thans de portemonnaie en liep, in de veronderstelling dat deze van den jongen was, hem achterna, haalde hem in en overhandigde hem de portemonnaie, nadat de jongen die als eigendom herkend en den depóthouder vriendelijk voor zijn moeite bedankt had. Toen nu kort daarna de ware eigenaar naar zijn portemonnaie navraag kwam doen, kwam het misverstand aan het licht. Bij de politie is hiervan kennis ge geven en de opsporing van den jongen ver zocht. Het volgend avontuur wordt uit Ros winkel gemeld: Ieder mensch kan zijn nut doen in de wereld, al is het ook maar een schoorsteenveger. Dit bleek onlangs in een dorpje aan de overzijde van onze oostelij ke grenspalen. Een schoorsteen veger was daar den geheelen dag druk werk zaam geweest, doch de dag werd hem te kort en daarom verzocht hij aan den boer, waar hij werkzaam was, den nacht te blijven. Dit ver zoek werd hem bereidwillig toegestaan, doch hij moest op den zolder slapen. Gaarne nam de man dit aanbod aan, daar hij niet bang behoefde te wezen voor honger, omdat in de nabijheid van zijn slaapplaats een flinke hoeveelheid spek en worst geborgen was. De goede man legde zich rustig neer en na weinige minuten was hij ingeslapen. In het diepste van den nacht werd hij verschrikt wak- kea, daar hij in zijne nabijheid voetstappen hoorde, terwijl er zacht gepraat werd. Hij houdt zich echter doodstil, doch door de duisternis zag hij drie groote kerels dicht bij zich, die bezig waren het vleesch en spek te zoeken. Daar de duisternis hen hinderde, konden de dieven naar hun zin niet goed terecht waarom zij trachten lucifers aan te steken. Toen hem dit niet ge lukken wilde, sprak een der dieven„Ik wou dat de duivel in eigen persoon kwam om ons hier bij te lichten." Onmiddellijk werd aan zijn wenseh voldaan. De schoorsteenveger rees zachtjes overeind, plaatste zich naast de dieven en streek een lu cifer aan. Op hetzelfde oogenblik worden de dieven den zwarten man gewaar. Buiten zich zeiven van schrik namen zij hals over kop de vlucht, hetgeen maar aan twee mocht gelukken. Den derde sloeg de schrik zoo om het hart, dat hij van boven naar beneden stortte en op den grond met gekneusde ledematen bleef liggen. Hij was echter niet zoo verwond, of hij was nog in staat zijne kameraden bekend te maken. Yoor de Rechtbank te Ilnarlcm heeft Donderdag terechtgestaan zekere Gerardus van den Berk, die, tijdens- de voorbereidingen voor het bezoek der Koninginnen aan de stad Haar lem, met eene lijst was rondgegaan, om bijdra gen voor de kosten der versiering. Hij was hier mede bij eenige personen geslaagd, niettegen staande de stijl en spelling yan het hoofd der lijst al dadelijk verdacht moest schijnen. Toen echter zijne poging ten stotte mislukte en de lijst hem afgenomen werd, had hij bovendien nog bij een zijner bloedverwanten diefstal gepleegd. Voor deze feiten heeft het O. M. thans eeh jaar gevangenisstraf geëischt. De eerste Sequah-seance te 's llcrtogeu- bosch is niet kunnen doorgaan, oindat zich in het geheel geen patiënten aanmeldden. Den tweeden waren er twee, die op de gebruikelijke wijze behandeld werden. Evenals op andere plaatsen heeft de Heer Da venport heden aan 50 mannen, morgen aan 50 vrouwen en Zaterdag aan 100 kinderen een maaltijd geboden. Te Siinoiishaveii werd in den nacht van den 26 op 27 October inbraak gepleegd bij ze keren Jods. De dief of dieven schenen het voor namelijk op de geldkist gemunt te hebben, waarin circa duizend gulden geborgen was. Al het geld is verdwenen, en bij het aanbreken van den morgen vond men de ledige kist aan den openbaren weg. Het is de justitie nog niet gelukt, den dader of de daders te ontdekken. De Hchi'iiikkaagpoldcr groot ongeveer 90 H. A., is geheel onder water geloopen. In den Schermeerpolder staat het water ruim 70 cM. boven het gewone peil. Nog steeds moe ten de molens wegens windstilte werkloos blij ven. Veel land in het zuidelij ke deel staat blank en de schade is aanzienlijk. Heeft men vroeger niet willen overgaan tot het stichten van een stoomgemaal in dit groote meer, met eene belast bare oppervlakte van pl. m. 4444 bunder, thans zal het denkbeeld weer met kracht op den voor grond treden. De raad der gemeente St. Pankras heeft in zijne vergadering van den 25 de begrooting van ontvangsten voor 1893 vastgesteld voor beide op /'4836,325. Onder de buiten gewone uitgaven komt voor een post „Tot speelplaats inrichten van een terrein bij de school" /"200. Tot penningmeester van den polder Ileer- bugowaard is benoemd de heer G. Bos Wz., Oudorp. De voordracht bestond uit de heeren P. Wonder Az., D. de Boer, beiden te Heer- hugowaard, en de heer L. van de Vijzel, te St. Pan eras. »Dit is mijn Frits, Jet! de naamgenoot van mijn overgetelijken vader. Neem hem in je armen.Maar toen de jonge moeder zag, hoe Jet het wichtje aan 't hart drukte, barstte zij in tranen uit. »0, Jet! lieve Jetik voel dat ik niet lang meer leven zalMijn einde nadert. Mijn arm, lief kind, hoe gauw zult gij reeds moederloos zijn »Maar Nel, wat is dat nu voor een uitval, hoe kom je er toe? Ben je dan zoo ziek?« vraagt Jet onthutst. »Tracht mij maar niet te misleiden, lieve 'k voel dat ik sterven zal en dan is mijn kind diep onge lukkige Hij heelt dan toch zijn vader nog?« »Ach ja, maar Herman houdt niet van ons kind hij heeft het nog geen enkele keer gedragen of ge kust. 't Is onnatuurlijk, ontzettend,» zegt ze luid snikkend. De liefhebbende vriendin buigt zich voorover, en terwijl Nelly de armen om haar hals slaat, vraagt ze fluisterend »Zal je voor 't kind zorgen, Jet Zul je hem altijd liefhebben en hem tot een braaf mensch opvoeden Een paar vochtige blauwe oogen zien haar liefde vol aan, en als ze daarin de gewenschte belofte ge lezen heeft, legt ze 't moede hoofd neder, en toen Jet teeder zeide»Wees gerust, hij zal mij een dierbaar erfdeel zijn,« sliep de moeder in, haar kind in de armen houdend. Nog eenmaal werd ze wakker, om van Herman de belofte te vragen, dat hij 't kind aan Jet zou afstaan, en toen ontvlood de geest het moede lichaam. De stervende lippen prevelden nog den naam van den trouwelooze, dien ze te ver geefs getracht had te vergetendaarna was alles stil, men hoorde slechts de zachte ademhaling van het slapende kind, dat van nu af moederloos was. Daar stonden de achtergeblevenen! Welke ver schillende gewaaarwordingen gingen er om in de harten dier beide jonge menschen, die treurden om 't zelfde verlies! 't Gelaat van Herman teekende meer bitterheid dan droefenis. In zijne oogen lag eene sombere uitdrukking, en zonder eenige ontroe ring zag hij het aan, hoe Jet zijn kind in de armen nam en het liefkoosde. Reeds lang had hij opgemerkt, dat 't hem niet gelukt was Nelly's liefde te winnen. Zwijgend was hij getuige geweest van haren inner- lijken strijd om den vroegeren geliefde uit haar hart te bannen, maar hare laatste woorden hadden be wezen, dat haar echtgenoot slechts de tweede plaats in haar hart had ingenomen en sedert 't kind ge boren was de derde. Neen, hij kon dat kind met liefhebben, en de moederzij was hem onver schillig! Haar schoonheid had hem bekoord en die begoocheling had hij voor liefde gehouden. Met weerzin wendde hij zich af toen de vriendin der overledene hem den kleine voorhield, maar tegen den smeekenden blik der diepbedroefde was hij niet bestand. Hij drukte een vluchtigen kus op 't kleine gezichtje, en toen Jet hein vroeg: »mag ik het kind meenemen, Herman drukte hij hare hand en knikte toestemmend. Jet kon bijna niet scheiden van de dierbare doode. Telkens en telkens weer begaf ze zich naar de sterf kamer en beschouwde lang het schoone gelaat met die weemoedige trekken. Hoe geheel anders zag ze er uit, toen zij nog in Henri's liefde en daardoor in 't goede der menschen geloofde! »Arme lieve Nellyje waart niet opgewassen tegen de rampen des levensde stortzeeën hebben je overweldigd en meegesleept naar de diepte. Mijn lieveling! hier in 't aangezicht des doods beloof ik je nogmaals plech tig, dat ik voor je kind zorgen zal, dat niets mij te veel zal zijn tot bevordering van zijn welzijn. Rust zacht en vindt den vrede dien ge hier te vergeefs gezocht hebt IV Van nu af brak. er voor Jet een nieuw leven aan. Met toestemming van Herman had ze 't kind mee genomen en bij eene flinke vrouw uitbesteed. Eiken dag ging ze het daar bezoeken, en wanneer 't weer zacht was, ging ze er mee uit. Toen Frits twee jaar was, nam zij hem geheel bij zich. Des daags werd de kleine door zijn pleegmoeder zelve naar de be waarschool gebracht, van waar ze hem, zoodra haar schooltijd was afgeloopen, weer haalde. Nauwkeurig hield zij den vader op de hoogte van alles wat be trekking had op zijn zoontje en langzamerhand be gon hij ook meer belang te stellen in zijn kind. Om de drie maanden kwam Herman over en telkens betuigde hij haar zijn dank voor hare goede zorgen. Over zijn OAerleden vrouw sprak de jonge weduw naar zeldenzooveel te meer over zijn tijdens zijn huwelijk gestorven moeder, over zijne zaken en over zijne achteruitgaande huishouding, De knaap groeide flink; hij geleek op zijne moe der: dezelfde groote, bruine oogen en fijne gelaats trekken. Zijne pleegmoeder hing hij met alle liefde aan en dit kon zeker niemand bevreemden wanneer men zag, hoe zij met 't grootste geduld zich met den kleinen jongen bezig hieldhem vertelsels ver telde, knipsels voor hem maakte, hem leerde kleu ren, voor hem zong, met hem wandelde en stoeide, kortom, alles deed wat hem genoegen kon geven. Hoe heerlijk kon ze hem vertellen van zijne moe der, die zoo mooi was en goed, die hem zoo lief had! Steeds zag hij haar in zijne droomen met zijne pleegmoeder, hand aan hand, aan zijn bedje staan, maar zijn vader zag hij daar nooit bij. Hem vreesde hij meer dan hij hem liefhad, en wanneer tante Jet hem 't portret zijns vaders voor een nachtzoen voorhield, raakte hij het slechts schuchter met zijne lippen aan. Maar naar de groote afbeelding zijner moeder, die boven tantes schrijftafel aan den wand hing, zag hij altijd met kinderlijke liefde op, en dikwijls klom hij op een stoel om een kus te druk-

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1