.Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 30 October 1892. EEDE, of cacao tenzij alle regeeringen der aarde zich gezamenlijk ook een toestel aanschaffen en een verbieden „Hier niet aan te plakken" op de wolken doen schijnen. De medische faculteit te Hamburg en Berlijn raden het gebruik van bier zeer aan in dezen tijd, doch verbieden ten strengste om bier te drinken, hetwelk gebotteld is en gesloten zijn met de zoogenaamde beugelsluiting. Naar aanleiding hiervan laten wij hier eene waarschuwing volgen, welke éenigen tijp gele den in de bladen voorkwam en wel de opmerk zaamheid verdient. Men vindt tegenwoordig bacteriën op verschil lende plaatsen, waar men die vroeger nooit ver moedde. Zoo maakt o. a. ke beëdigde chemist Dr. Jeserich te Berlijn bekend, dat deze wezen tjes een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling vinden aan de patentsluitingen, die tegenwoor dig veel voor de bierfleschen gebruikt worden. Bij het openen dezer sluitingen gaat dikwijls een weinig bier door de opening der flesch, blijft aan den rand van den hals vastzitten en droogt daar uit. Juist de^e aanslag van bier vormt, volgens gedane microscopische onderzoeldugen, een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling van bacteriën en dat dit niet zonder gevaar is, zal ieder moeten toestemmen. Te Weenen stond dezer dagen de groen vrouw Elisabeth Schrattenholzer voor den rech ter, beschuldigd haar concurrente Franciska Heinisch voor oplichtster te hebben uitgeschol den. Zij ontkende bepaald dit feit. Twee getui gen bevestigden de waarheid van het gebeurde en het volgende gesprek vond plaats: Rechter: „Je hoort wat de getuigen onder eede hebben verklaard. Besch. (Tot de getuigen). „Jullie moest je schamen om zoo iets te vertellen." Rechter. „Gedraag je fatsoenlijk beschuldigde. Besch. „Dat moet ik zelf weten't Is een schandaal om zooiets te zeggen." „Rechter. „Ik veroordeel je wegens ongepast gedrag, tot een boete van een gulden." Besch. „Best." Rechter. „Die moet dadelijk worden betaald". Besch. „Daar heeft u een bankje van vijf gulden, wilt u maar vier gulden terug geven." Er ontstond buitengewone vroolij kheid. De ver tegenwoordiger van de aanklaagster wisselde het bankje en de rechter gaf vier gulden terug. Rechter: „Wees nu voorzichtig." Besch. „Kom, kom, u kan praten wat je wil, 't is en blijft toch een valsche eed." Rechter. „Ik veroordeel je opnieuw tot een boete, en nu van twee gulden." Beschuldigde, (ontsteld.) „Op die manier zal mijn bankje gauw naar de maan zijn. Hier heeft u een gulden, meer geef ik niet." Rechter, (den gulden nemend) „Als gij den tweeden gulden niet binnen vierentwintig uren betaalt, komt een gerechtsdienaar dien invorde ren, betaal dus liever maar dadelijk. Besch. „Ik zal wel betalen, ik ga er niet van door, maak u je maar niet bang! Doet u met me wat ik wil, ik geef dien gulden niet. Rechter. „Goed, dan komt de gerechtsdienaar. Besch. „Prachtig, dan kan hij meteen mijn acht kinderen in beslag nemen. U kan alles van mij krijgen. Het vonnis luidde, dat de juffer twinig gulden moest betalen. Zij kwam nu ook met dien twee den gulden over de brug, maar verzocht dar zij voor de betaling der twintig gulden een uitstel van betaling zou krijgen. De aartshertog Jozef van Oostenrijk wan delde dezer dagen in zijn park te Alesuth, toen zijne aandacht werd gevestigd op de vergeefsche pogingen van een ouden boer, die een kip trachtte te vangen. De aartshertog nam dadelijk deel aan de jacht, greep het diertje ten laatste en ontving daarvoor van den landman, die ■zijn doorluchtigen helper niet scheen te kennon, een 20 kreuzer-stuk, dat werd aangenomen. Bij Snuffelden in het aartsbisdom Sals- burg is verleden week de oudste pastoor van die diocese overleden, de heer Hansberger, 89 jaren oud. Hij was bekend als een zeer vroom en menschlievend man, uiterst matig in zijne gansche leefwijze, doch in vele opzichten een zonderling. Zoo had hij nooit een kop koffie ge dronken en nog sterker dan zijn afkeer van de dronk was zijn afkeer van de moderne vervoer middelen. Hij heeft nooit in een spoortrein ge- zetenen, zelfs nooit een trein gezien. Hij schreef gedurende zijn 60-jarig priesterschap 2751 pre- dicatiën en, toen de aartsbisschop hem verleden jaar bezocht, sprak hij hem toe in het Latijn. Maandagavond werd te Bordeaux de die rentemmer Alexiano ernstig gekwetst. Op het oogenblik dat hij zich onder een diepe stilte in het hok begaf der leeuwen Brutus en Marquise (dezelfde dieren welke den vorigen eigenaar ge dood hebben) en zijn hoofd in den muil der leeuwin hield, begon een beschonken toeschou wer zijn stem te verheffen. Daardoor verrast, sloot het dier halverwege den muil. Eén kreet van ontzetting klonk in de zaal, doch Alexiano verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij wist zijn hoofd bijtijds uit zijn hachelijken toe stand te verlossen, terwijl wangen en oog hevig bloedden. Met een hevigen zweepslag kracht hij het dier in de vereischte houding, om daarna opnieuw zijn hoofd in den vervaarlijken bek te doen verdwijnen, waaruit het een oogenblik la ter onder donderend applaus weer te voorschijn kwam. De voorstelling liep dien avond verder zonder eenig voorval af, hoewel met een toeschouwer minder, die zich bijtijds uit de voeten wist te maken. r^e Kopenhagen is door den chef der ze delij kheids-politie de hand gelegd op zekeren Sauvlet, koopman en agent in modewaren die, van gunstig uiterlijk en altijd onberispelijk ge kleed, er zijn werk van maakte het op den ze- deljjken val toe te leggen van nagenoeg alle meisjes, waarmede hij door zijne betrekking in aanraking kwam. Door huwelijksbeloften en zoo genaamde geheime verlovingen slaagde hij in vele gevallen maar al te wel, en niet minder dan een vijftigtal meisjes, allen uit den fatsoen lijken middelstand, worden op deze wijze het slachtoffer van den aartsschurk, die daarenboven nog lijdt aan een niet nader te beschïij ven ziekte. Lenige der ongelukkigen hebben zelfmoord ge pleegd. De zaak, die aan het licht kwam, toen een der slachtoffers zich tot den rechter wendde, brengt stad en land in opschudding. De be schuldigde ontkent alles, maar uit brieven en een dagboek, dat hij de onbeschaamdheid had te houden, blijkt alles zonneklaar. Wat zijn ech ter een paar jaren tuchthuis tegen het onheil, dat hij heeft aangericht! In Rusland zijn 20 gevaarlijke misdadi gers ontsnapt uit de gevangenis te Jitomir, in Volhynië. Zij hebben zich tot eene rooversbende vereenigd, die de streek onveilig maakt en er zijn reeds verscheidene moorden en aanrandin gen gemeld. De paniek onder de bevolking is zoo groot dat men troepen daarheen heeft moe ten zenden. Te Luik kregen dezer dagen twee kuipen- makers twist en rolden al vechtende te water. Het koude bad scheen geen uitwerking te heb ben het gevecht werd in het water voortgezet en zonder tusschenkomst van een derde zou stel lig een der vechtersbazen er het leven bij heb ben ingeschoten. Een familie-drama wordt uit Jassy ge meld. De 20-jarige zoon van den senator Bonachi, die met goed gevolg een examen aan de hoogeschool had afgelegd, gaf een feestje. De jongelui maakten muziek en de Bonachi speelde dien avond buitengewoon mooi viool. Plotseling liet hij de viool vallen, trok een revolver uit den zak en schoot zich een kogel in den mond. Toen zijn vader, die te Weenen vertoefde, de vreeselijke tijding ontving, zakte hij ineen en was een lijk. De St. Stephanu8kerk te Weenen wordt nu electrisch verlicht. Het voordeel is, dat nu de kerkbezoekers overal duidelijk kunnen lezen en den prediker en zijn gelaatsuitdrukking goed kunnen zien. Maar de kerk zelve is minder in drukwekkend schoon in het nieuwe licht, nu de blik zich niet meer kan verliezen in het half duister der hoeken en bogen. Do^ bediende, die in het Hotel Bellevue te Berlijn belast was met den dienst aan de lift, is Dinsdag op vreeselijke wijze om het leven gekomen, Eduard Ruckter, nog slechts 14 jaar oud moest eene dame met de lift tot de tweede verdieping brengen. Daar deze niet daalde steeg de machinist naar boven ter hoogte van de vierde verdieping. Op de lift lag het lichaam van den knaap, zonder hoofd, dit ontbrekende lichaam- deel werd op de tweede verdieping gevonden. Men vermoedt dat Ruckert zich in het koord heeft vergist en de lift deed stijgen in plaats van dalen, zooals zijne bedoeling moest zijn ge weest. Waarschijnlijk heeft hij toen een slag op het hoofd ontvangen met het gevolg, dat hij viel met het hoofd buiten de lift. Het overige kan men zich wel voorstellen. Tijger te krijgen. Adrian Marais heeft weder een tijger op zijne plaats, dien hij goed koop verkoopen zal. De kooper moet hem zelf vangen. Zoo luidt eene advertentie in een Zuid-Afri- kaansch blad. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 30 Oct., voormiddags 9.30 uur Ds. Str amrood. NED. IIERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 30 Oct., voormiddags 9.30 uur, geen dienst. Woensdag, 2 November avonds 6'/2 u. Ds. Habbema. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 30 Oct., voormiddags 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. Woensdag 2 Nov. avonds 6.30 J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 30 Oct., voormiddags 9.30, geen dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 30 Oct. v.m. 9 n. 2 u. Ds. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 30 Oct., voormiddags 9 uur, nam. 2 u. preeklezen. Woensdag 2 Nov. avonds 6.30 uur Ds. Gicleonse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 30 Oct., voorm. 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 30 Oct., voormiddags 9.30 nam. 2.30 u. Ds. J. Dekker. ii i<; li ii g<; i. Dat is ook al weèr waar. Beschuldigde. „Neen, mijnheer do president, dat heb ik niet gedaan." Rechter. „Gij ontkent? Gij hebt toch ge zegd, met uw stok zwaaiende: „gij moet sterven." Beschuldigde. „Ja, dat heb ik gezegd, „gij moet sterven," maar ik heb er niet bij gezegd wanneer. Wij moeten immers allen sterven. Hij daar, net zoo goed als n en ik." Onoverkomelijk bezwaar. Zij„Ik zie niet in waarom vrouwen niet even goed zouden kunnen leeren zwemmen als mannen." Hij„Ja, zie je vrovw, als je zwemt moet je altijd den mond dicht, houden." Verlaten. Alleenwonende oude juffrouw „Och, mensch, 't is nu zoo stil in mijn kamertje sinds mijn goudvischje dood is." In een politiebureau stonden dezer dagen een buitengewoon dikke vischvrouw en een zeer mager man en barbier voor den commis saris om zich te verantwoorden wegens een burengerucht, waarvan zij de oorzaak waren, 't Volgend gesprek vond plaats. Commissaris. Heb jij dien man uitgeschol den Vrouw. God bewaar me! ik heb alleen, omdat hij altijd zijn vuil zeepsop op mijn gootplank gooit, gezegd„Laat dat staan ma gere kribbenbijter." Commissaris. Eien verder De man invallend. Toen heb ik natuurlijk gezegd: „Voor jou, dikke rolpens?" De vrouw invallend. Uwé begrijpt, toen hij rolpens zei, werd ik nijdigik ben een veel te fatsoenlijke vrouw om mij door zoo'n Spaansch riet te laten verdeclineeren. Wat denkt zoo'n leelijke droogstok wel? Die snot schraper zegt alles wat voor zijn mond komt; de heele buurt weet dat hij een magere bru tale zwiepkanarie is, meneer de commissaris! Als u die kale slierspersie beter kende, zou u wel weten dat een fatsoenlijke vrouw zich door een schuimslikker zoo als hij, niet kom mandeeren laat. Eeuwig en altijd gooit die snoetenschrabber zijn vuil zeepsop op mijn gootplank en toen ik er hem wat van zei, begon hij te schelden, 't Is om razend te wor den Maar ik laat me niet door zoo'n lat, zoo'n baard vilder veraffronteeren. Daar kon ik dagwerk van hebben, als ik naar de pijpen van zoo'n uitgeklopt mouwvest, zoo'n drogen zeepsmeerder wou dansen. Dat nooit meneer de commissarisEer dat ik me door die uit gemergelde schêerriem, dien doorgebroken hen gelstok laat verschandaliseeren, moet er heel wat anders gebeuren. Zoo'n misselijke stok- visch met o-beenen durft mij rolpens noemen. Zou je zoo'n platgeslagen puitaal, zoo'n haar snijder met angst niet in zijn nek nemen Hé hé! hé! je zou hem niet eens kunnen vasthouden, daar is die akelige zeepmug veel te mager voor. Uwé kan doen wat u wil, meneer de commissarisde agent heeft me meegenomen, omdat hij zei dat ik schandaal en rumoer maakte, maar als uwé een eerlijk mensch is, zal uwe begrijpen dat ik de vrouw er niet naar ben om me zelf in 't serijbel te helpen door zoo'n schriel mirakel van een slappe scheerdoek uit te schelden. Ik zal 't van voor den koning weghalen als 'tnoodig is, maar die sla - schuim - over den duim zal de kast in zoo waar ik een knappe vrouw ben De commissaris verwonderde zich en doet het nog, dat er voor één barbier zooveel scheldnamen te vinden zijn, in zoo weinig tijd. D. v. N. Marktberichten. Broek op Lnngcriijk. Maandag 24 Oct. Aardappelen f a f Bloemkool f 1.— a 2,Ligte/" 0. a /"0.—Reuzen f4.—af 6.— Roodekool 3.—a f 4. Witte f 4 a 6. Geelekool f 3,4,5 Rapen f 2.50. Wortelen f 0.a /"O..Uien f2 p. mud f2.50. Nep f 3 a 3.40 Bieten f9. af 14. Dinsdag 25 Oct. Bloemkool fl.a 2.50 Ligte /"0.— a f 0.— Reuzen f 9.a fll.Roode kool 3.a f4. Wittekool f4 a 6. Geele f3,4,5 a0.— Rapen f 2.50. Wortelen f 0.— a f 0.Uien p. mud f2.af 2.50 Nep. f3. a3.40 Bieten f 10. a. 14. Woensdag 26 Oct. Bloemkool f 1.— a 2.—, Ligte /"O. a f0.— Reuzen f8.—af 12.—Roodekool f3.a f4. Witte kool f 4 a 6. Geele f 3, 4, 5. Rapen f 2.50 Wortelen f 0.- a f 0.Uien per mud f 2. a f2,50 Nep f 3.a 3.40 Bieten f10 en 14. Donderdag 27 Oct. Bloemkool f 1. a f2.—, Ligte f 0.a/"O.— Reuzen f 5.a f 8.Roode kool f3,a f4.Wittekool f 4 a 6. Geelekool f 3, 4, en 5. Rapen f 2.50 Wortelen f 0.a f 0,Uien f 2., a 2,50 per m. Nep f 3 a 3.40 Bieten f 10 en 14. Vrijdag 28 Oct. Bloemkool f 1,— a f 2.—, Ligte f 0.— a /"0.— Reuzen f 0,— a f 0,— Roode kool f 3.— a f 4,— Witte kool f 4 a 6. Geele kool f 3, 4, 5. Rapen f 2,50 Wortelen f 0.— a /O.— Uien p.m. f 2, f 2.50 Nep f 3. 3.40 Bieten f 10 a 14. Zaterdag 29 Oct. Bloemkool f 1.— a f 2.— Ligte f 0.— afO Reuzen f 6,— a f 9,— Roode kool f 3. a 4,— Wittekool f 4 a 6, Geele kool f 3,4,5 a 0,— Ra pen f 2,50 Wortelen f 0.— a f 0.—. Uien p. mud. f 2. a 2.50 Nep f 3. 3.40 Bieten f 10 en f 14. SCHAGEN, 27 Oct. 15 Paarden f 40 a f200, 364 Geldekoeien f 70, a f 240, 80 Kalf- koeien f 180 a 260, 70 Vaarzen f 50. af 95 30 Nuchtere Kalveren f4al4.562 Schapen f8. a f20,25 magere Varkens f 9 a f 15, 40 Biggen f 4.a f 8,-Boter per kop f 0,65 a 0,75 Kipeieren f 5,50, a f 6.per 100. HOORN, 27 Oct. Kleine Kaas f 33, Commissie f34, PURMEREND, 25 Oct. Aangevoerd 278 stapels kaas. Kleine f33.50. Commissie f32.50. Middelbare f34.Kipeieren per 100 stuks, 5.50 a f6.50. ALKMAAR, 28 Oct. Aangevoerd445 stapels Kaas, wegende 125580 Kg. Kleine f 33. Commissie f34.Middelbare f37.—. 5143 HL. Granen, als: 922 Tarwe f 6.50 a f8.25; 314 Rogge f5.12 a f5.75; 566 Gerst f4.— af 4.30Chev. f 4.30 f 5.15;2644 Haver f 3.25 f3.75 o. f0.a f 0.Boonen, 215 Paardeb. f 6.40 a f6.75; 215 Bruineb. f9.— a f 11.25; Citroenb. fa 1Duivenb. f7.a f Witteb. f 13.a f—Kanariezaad f a f13 Rood Mosterdz. f22.a f28.50; Geel mosterdz. f af 0 Kool zaad f0.a f 0.Lijnzaad f- a f88 Karweizaad fll.a f 11.15 77 Blauw Maanz. f 15.a f 15.50; 304 Erwten, Groene, f 8.75 a f 18.-- groote f Grauwe f 12.— a f 19.—304 Vale f8. af 15.— Witte f 0.— a f door dcu meester kleermaker Zomer in zijn vakvereeiiigiug gehouden. MijneheerenIk spreek niet over de zaken die aan de orde zijn, maar daarentegen over een groote wanorde, waartegen niemand iets zal heb ben in te brengen. Mijneheeren! Het grootste ongeluk voor den maatschappelij ken toestand van kleermakersbazen, en van alle menschen in 't algemeen, zijn de studenten. Ik waarschuw een ieder van u allen, zich met studenten niet in te laten, hetzij zakelijk of enkel pépiniaire aange legenheden. Zooals ik u zal ophelderen door een voorbeeld, namelijk de ondergeteekende meester kleermaker Chris tiaan Willem Zomer. Voor ongeveer acht weken kwam een jonge man bij mij met een zeer astiero atsiero astro och ik bedoelhij zag er heel fatsoen lijk uit; want ik hakkel een beetje, ziet u? Hij gaf mij een kaartje en daar stond op Adolf Voogt, phil. stud." Nu begreep ik uit dat Latijn wel, dat ik met-een student te doen had. Ik fluisterde mijne vrouw dadelijk toe„een student," om reden hij de maat wilde laten ne men voor een nieuw costuum. Het hoofd mijner vrouw ging op ontkennende wijze heen en weer; zij schudde, of zij zeggen wil de: „laat je niet.in de luren leggen, Chris! Ik vatte evénwel vertrouwen voor hem en te gelijk mijn centimeter-rolletje op. Toen hij zich nu een zeer beste en dure stof had uitgezocht, kwam mijn vrouw met onze jongste op den arm (de zevende) naar ons toe en zeide: „Mijnheer, ik ken de heeren studenten; hoe zal het gaan, vanwege de.... dubbeltjes?" „O", zei hij, „juffrouw, maak u daarover maar niet ongerustik doe het immers ook niet." Intusschen begon ons kleintje te huilen, zoo bang was hetzelve voor den vreemden man. Hij wendde zich nu vertrouwelijk tot mij, met de woorden „Kind'ren huilen, moeders dwalen, zegt Tol lens in het lied van de groote klok, en de juf frouw dwaalt ook." „Dank u zeer," antwoorde ik, als een man van educazie. Hij ging heen. De tijd gaat met vleugelen, en zoo had ik na acht dagen mijn pak, dat wil zeggen het zijne, klaar, en ging op een voormid dag om een uur of tien op weg. Ik vond op de tweede verdieping aan de kamerdeur behoorlijk zijn kaartje, met dezelfde Latijnsehe woorden „phil. stud," wat student beteekent. „Hier schijnt het te zijn," zei ik bij mij zelf, en klopte. Een jong heer deed open. „Neem mij niet kwalijk," zei ik heel netjes, „want mijn naam is Zomer; „ik breng een pak voor mijnheer Voogt." Daar begon hij met een vreeselijke stem te zingen „De zomer is gekomen! „Hebt gij het niet vernomen?" Uit een bed in den hoek van de kamer liet zich nu plotseling een dof gebrom hooren van wege mijnheer Voogt, die daarin lag te snorken. „Ontwaak, ontwaak, gij menschenkind „Dat u de Zomer wakker vindt!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3