Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 32. Zondag 6 November 1892. Ie Jaargang. FEUILLETON. Haar belofte. NIEUWE 1AIUIDUKE1 C0DR4IT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidsciiarwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Hoordscliarwoude. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer G ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIMIÜTllDCiELIlC; «I* IBIvY Efl*»S,LAY»SCIIEY §POORWEG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. RICHTING IIELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 1 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING A M S T E R D A M. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Rinnenland. Voor een klein publiek gaf het Mannen koor „Euterpe" van Schagen, jl. Dinsdagavond een concert bij den heer Gr. Slotemaker te Oud- karspel. Het programma bevatte keurige num mers, waarvan de uitvoering meerendeels niets te wenschen Overliet. MeerendeelsOogenblik- ken kwamen er dat het scheen alsof er iets aan haperde, doch wie zal door enkele vlekjes de avond niet genotvol hebben gevonden Niemand der aanwezigen. Men genoot, en ten volle toen de solo's van den heer Hille, „Stille", „In het woud" en het dramatische duo „Breijdel en de Coninck" werden gegeven. In die stukken komen moeielijke passages voor, en Euterpe" wist er zich gemakkelijk doorheen te slaan. „Schagens mannenkoor" heeft ongetwijfeld een zeer goeden indruk achtergelaten wij betreuren het dat er zoo weinigen van die uitvoering hebben genoten, en mocht Langedijk nog eens weer de eer wor den aangedaan door een bezoek van „Euterpe" wij wenschen die vereeniging eene volle zaal en mooi weer, als schadeloosstelling voor jl. Dins dag; zij heeft toen meer succes verdiend- Aan den Lnngcdijk is de kool, ondanks het verbod van invoer in Duitschland, tamelijk hoog van prijs. Yooral de witte en roode kool is duur, de gele niet zoozeer. Ook de uien en de bloemkool, vooral de reuzenbloemkool, worden veel gevraagd en goed betaald. Naar wij vernemen is ook de invoer van uien over de Duitsche grenzen verboden. Bij de gemeente Noordscharwoude zijn ingekomen onderstaande inschrijvingsbiljetten, voor de levering van petroleum, straatverlichting aldaar, van 1 Jan. 1893 tot en met 31 Dec. d. a. v. te leveren, als van P. de Wit f 6.50, T. Bergwever f 5.99, A. Swager Az. f 5.95, voor de 100 liter. Aan den laagsten inschrijver A. Swager Az., is de levering gegund. Een paar dagen geleden bemerkte het hoofd van een der lagere scholen te Haarlem, dat een jongen een klein fleschje bij zich had, dat er uitzag als een reageerbuisje. Hij nam het den jongen af en bemerkte tot zijn" verbazing, dat het fleschje kleine korreltjes bevatte en dat er een etiket op was geplakt met het woord „Strychnine." Het bleek dat de jongen het fleschje op straat gevonden had, reeds door eenige kinderen van die korreltjes was genuttigd en deze er ongesteld door zijn geworden. Een onderzoek wordt naar die zonderlinge vondst in gesteld. Een koopman in turf te Nieuwebrug, H. S. v. d. B. genaamd, die een zestonspraam, welke hij in huur had van J. van Ree, heeft verkocht aan den Scheepstimmerman S. K. Fa briek, te Boven-Knijpe, en de geldelijke opbrengst grootendeels ten eigen bate heeft aangewend, is door het Gerechtshof te Leeuwarden, wegens verduistering, in hooger beroep veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Enkele maanden geleden werd aan den Minister van Waterstaat enz. medegedeeld, dat de in dien tijd in gebruik zijnde postzegels van vijf cents de eigenschap bezaten van, na afge stempeld te zijn, op zeer eenvoudige wijze, door middel van groene zeep en water, weer bruik baar gemaakt te kunnen worden. De inzender van die mededeeling ontving eenige weken daarna een schrijven van den directeur der pos terijen, met verschillende vragen om nadere in lichtingen, welke terstond door hem werden beantwoord. Het gevolg is geweest, dat kort daarop geen van die postzegels meer in omloop waren. De autoriteiten in deze hebben dus met prij- zenswaardigen spoed gebruik gemaakt vau een nuttigen wenk, hun door een particulier gegeven. Genoemde particulier heeft den uitslag zijner mededeelingen toevallig zelf mogen ontdekken van eene dankbetuiging vanwege de autoriteiten heeft hij nog niets vernomen. Dit schijnt dus minder spoedig te gaan. De inschrijving tot deelneming aan het internationaal Biljartconcours (korpswedstrijd,) te houden op Zondag 13 November e.k. in de Am- sterdamsche Sport-Bar, Warmoesstraat Amster dam, is verlengd tot Donderdag 10 November e.k. Aan dezen wedstrijd, waarvoor geen inleggeld wordt geheven, kan worden deelgenomen door een combinatie van vijf personen. Voor den korps wedstrijd zijn uitgeloofd le prijs vijf groote verguld zilveren medailles 2e pr. vijf verguld zilveren medailles3e pr. vijf groote zilveren medailles4e pr. vijf zilveren idem 5e pr. vijf bronzen medailles, benevens een eereprijs (een gouden eereteeken) en een carambolatieprijs (een verguld zilveren eeretee ken). De personeele en vrije wedstrijden blijven ge opend tot 3 December e.k. De Utr. Cour. van Dinsdag meldt het volgende Het is niet voor de eerste maal, dat wij mel ding hebben te maken van een proeve van mi- crographie van de hand van onzen stadgenoot, den heer René Mitton, horlogemaker op de Neude. Dezer dagen heeft hij, een artist van den len rang op dit gebied, dat zooveel volharding en geduld naast een zoo scherpen blik en vaste hand vereischt, deelgenomen aan een wedstrijd in kleinschrift, uitgeschreven door het parijsche dagblad l'Eclair. De heer Mitton schreef een telegram van 26 woorden op een blaadje papier, dat hij in een couvert sloot, hetwelk hij daarna opborg in een zwart vogelzaadkorreltje Zondag mocht hij van de directie van het genioemde blad het bericht ontvangen, dat hem een diploma der le klasse voor zijn arbeid was toegekend. Het nationaal biljartconcours, heden Zater dag, Zondag en Maandag te Nijmegen te hou den, belooft in alle opzichten goed te slagen de heer Henry Wilden, de bekende „professeur," zal in de jury zitting hebben. Als prijzen wer den nog aan de reeds bestaande toegevoegd een fraai kunstvoorwerp als 1ste prijs voor de vrije baanliefhebbers, een verguld zilveren medaille voor hem die in de vrije baandeelnemers de grootste serie speelt en een fraai kunstvoorwerp. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft tot leden van het Nederlandsch Landbouw-Comité benoemd de hee- ren J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard, Th. J. Waller, te Anna Paulowna, J. Breebaart, te Winkel, C. J. v. d. Oudermeulen, te Wassenaar, P. J. A. de Bruine, te Zwijndrecht en D. F. Banduin, te 's-Gravenhage. Yelen schijnt het onbekend te zijn, dat het aanhechten van postzegels op aangeteekende brieven dikwerf niet oordeelkundig geschiedt wanneer men namelijk eenige postzegels aaneen gesloten op het couvert plakt, ontstaat hierdoor de gelegenheid om behendig eene opening in den briefomslag te maken en papier van waarde te ontvreemden, zonder dat het tijdig ontdekt wordt. Daarom moet men tusschen de postzegels onder ling een open ruimte, minstens ter halve breedte daarvan laten. Dit is noodig gebleken, en de post administratie verlangt het terecht. (U. D.) Nadat de leden der rederijkerskamer H. J. Schimmel te Dirkshorn, verleden jaar het vijf- en-twintigjarig bestaan hebben gevierd, is daarna het ledental zoo min geworden, dat eindelijk de geheele vereeniging te gronde is geraakt. Thans hebben eenige jongelieden het plan weder opge vat een nieuwe rederijkerskamer op te richten en wel onder den naam „De Eendrachtaan vankelijk telt zij 12 leden, en wel zeven heeren heeren en 5 dames. Eene vrouw in de Weerdjesstraat te Arn hem werd in zittende houding dood op haar stoel gevonden. Bij de lijkschouwing werden bonte plekken op haar gelaat ontdekt, wat deed ver moeden, dat de dood aan geweld was toe te schrijven. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw, die voortdurend beschonken is, den vorigen dag twist had gehad met haar man en daarbij klappen vielen. De man is toen aan- 4. Doodsbleek hoort Jet hem aan de gedachte, dat eene vreemde, misschien eene die 't om een goed heenkomen te doen is, het moederschap zal aan vaarden over haar schat, over Nelly's kind, breekt haar 't hart. Neen, dat kan, dat mag ze niet toe laten en toch ze is niet in staat het te ver hinderen. De voorwaarde, welke hij stelt, kan zij niet vervullen en toch kan ze niet in de scheiding van wat haar 't liefste is berusten. «Schrikt de overtuiging, dat ik u niet de minste liefde toedraag, u niet af?" aldus wendt ze zich weder tot den vader. »Ik zou 't zoo gaarne anders willen, maar met of zonder liefde, mijne vrouw moet gij worden. Ik kan je niet meer missen, ik moet je heldere oogen zien, zelfs al hebben ze voor mij slechts toor nige blikkenik moet je welluidende, klankrijke stem hooren, ook als die mij nimmer teedere woor den toefluistert." Terwijl hij dit zeide, lichtte uit zijne oogen weer diezelfde hartstochtelijke gloed die Jet schrik aanjoeg. Bedaarder ging Herman voort: «Ook ken ik je genoeg, Jet, om te weten dat wan neer gij mij ooit uwe hand schenkt, gij u zult voor nemen mij zoo gelukkig mogelijk te maken, en, liefste, dat zal je niet moeielijk vallenik zal met zoo weinig tevreden zijn." »Gij waart toch indertijd niet tevreden met de genegenheid die Nelly u schonk," voegde Jet hem scherp toe. »Nelly was een kind dat mij bekoorde door haar lief gelaat en kinderlijke eenvoudigheid, en 't kwet ste vooral mijne eigenliefde te moeten zien dat ik niet in staat was het beeld van den eersten ge liefde uit dat kinderhart te verdrijven. In u echter zie ik zoozeer mijne meerdere, dat het geringste blijk uwer welwillendheid mij gelukkig maakt." Terwijl hij sprak, zat Jet met de hand onder 't hoofd peinzend voor zich uit te staren, blijkbaar zonder hem te hooren. Eensklaps staat ze op en zegt op een toon die van hevige ontroering getuigt: »Geef mij uitstel, Herman! Ik kan nog niet beslui ten morgen zend ik u mijn antwoord na. Kom niet bij mij terug voor ik 't u vraag, vaarwel Nadat Herman vertrokken is, blijft Jet alleen achterAlleen met hare gedachten, die zoo somber, zoo pijnigend zijn. Hoe ze ook peinst, ze ziet geen uitwegaltijd die twee uitersten, zich zelve opoffe ren, of het kind. Ze gaat naar 't bedje van haar lieveling, opdat de aanblik van den rustig slapen- den knaap haar zal doen bedaren. Het stormt daar binnen in haar hart, er wordt heftig gestreden, tot dat de strijd beslecht wordt door het sluimerende kind, wanneer het al droomend zegt: »neen pa, tante moet ook mee, ik kan niet slapen als tante mij niet naar bed brengt. Tante Jet, lieve tante Jet, ga toch meemoesje heeft het immers gezegd Die enkele woorden in den droom gesproken, heb ben het pad, dat Jet voortaan zal bewandelen, streng afgebakend. Ze mag Frits niet verlaten, dus moet ze Herman's vrouw worden. Het beeld van den uitverkorene haars harten staat haar duidelijker dan ooit vóór den geest, maar ze wendt er den blikken van afzij mag niet meer denken aan eigen wen schen en begeerten. Geen geluk, hoe groot ook, dat niet te duur gekocht zou zijn voor dien prijshet breken van haar eens gegeven woord. De wel vermoeide, maar onverwonnen strijdster buigt zich voorover en kust den kleinen jongen, terwijl ze fluistert«Het zij zoo, kindWij blijven bij elkaar moesje heeft het gezegd." V. Den volgenden morgen zien we Jet aan 't ont bijt en terwijl zij een boterham voor haar pleeg kind gereed maakt, wordt er een brief voor haar gebracht. De hand is haar onbekend, maar bij 't zien van het postmerk Parijs verbleekt ze. Zij houdt den brief nog even in de hand, als vreesde ze dien te openen, maar eindelijk gaat ze er toe over. Het ingesloten velletje is slechts voor een klein deel beschreven, maar wat ze leest doet haar ontstellen. Sidderend herleest zij het geschrevene. Ja, daar staat het «Mejuffrouw: de volgende week kom ik uit Parijs terug en denk mij dan in de vaderlandsche hoofd stad te vestigen. Vóór mijn vertrek zeide ik u, dat mijn eerste bezoek u zou gelden gij hadt daar toen niets tegen en ik hoop vurig dat ik u niet ongele gen zal komen. Wees dus tot ziens gegroet." Een gevoel van ongekende zaligheid doorstroomt haar, zij vlucht naar 't slaapvertrek en valt opeen stoel neer. Dan kust ze 't papier, dat met zijn han den in aanraking geweest is, en geeft zich over aan de zoete gedachte te beminnen en bemind te wor den. Die weelde duurt echter slechts eenige minuten; dan maakt een ontzettende angst zich van haar meester. Haar hart klopt alsof het bersten zal schreien kan ze nietze voelt het, ze is een onmacht nabij. Daar komt Fritsjes lief gezichtje om de deur kijken en vraagt of tante hem naar school wil bren gen. Die reine kinderstem oefent een kalmeerenden invloed op haar uit; met ijzeren geestkracht dwingt ze zich tot zelfbeheersching. Een oogenblik latei- heeft ze het kind weggebracht en spoedt zich naar 't tooneel harer werkzaamheden. Wat al gedachten woelen er in haar hoofd dooreenze kan zich bij geen enkele bepalen; slechts dit staat bij haar vast: ze mag haar beminden, trouwen Max niet terugzien, want dan zou ze geen kracht genoeg hebben om haar plicht te vervullen. Wanneer de lange dag eindelijk verstreken is en ze zich 's avonds alleen bevindt, overweegt zij nog eens nauwkeurig wat haar te doen staat. In hoofdzaak weet ze het reeds ze wordt Herman's vrouw en daardoor Fritsjes moe der ze kan Max nu niet ontmoeten, want dan zou ze wankelen, misschien wel bezwijken. Ze peinst op

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1