Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 33. Zondag 13 November 1892. Ie Jaargang. J. EL KEIZER. Gezelligheid. FEUILLETON". Haar belofte. NIEUWE mum. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: BUREEL: Noordsciiarwoude. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. I>IENSTI€ ftE,BNOF »EN HOLLANDSCHEN «PadKWECi. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Seharwoude. IlICIITING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24-j- 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING AMSTERDAM. c Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Het zou kunnen zijn, dat de lezers van ons blad, dit woord lezende, zich de vraag gingen stellenIs dat nu een onderwerp, om er een hoofdartikel aan te wijden? Laten zij weten, dat die vraag juist een aanleiding is, om er een en ander over te zeggen. "Wij willen spre ken over iets, wat wij op onzen levensweg niet kunnen missen, nl. over Wat gezelligheid is, kunnen wij niet zeggen in enkele woorden. Trouwens, ik hond er niet van om alles te verklarenmet de el uit te metennauwkeurig af te passen, vooral niet als het behoort tot een gebied, waarop men niet verklaart; het verstand niet redeneert. Gezelligheid is iets, dat men voelen moet; en waar zij gevoeld wordt, openbaart zij zich als een wondere macht. Waar is zij te vinden? Zoekt haar niet in de schitterend verlichte feestzaal, vol van op geschikte menschen die kermis der ij delheid. Zoekt haar niet in het vergaderlokaal, want daar is men altijd anders, dan men gewoon is te zijn. Zoekt haar in de huiskamer, waar men is in négligédus is, zooals men is. Gezelligheid is daar, waar men elkander kent, tot de harten weet door te dringen waar een moeder b. v. die de behoeften van man en kinderen kent, alles weet aan te wenden, om hun het leven zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Er moet ook in onze huiskamer iets zijn, waardoor zij voor ons zóó wordt, dat wij na den inspannenden arbeid des daags kunnen zeggenik ben blij, als ik te huis ben. Wie dat niet zeggen kan, moet elders gezelligheid zoeken. Want een mensch kan daar eenmaal nu niet buiten. Hij zoekt die dan eldersb.v. in de kroegof in kringen, waar men op an dere wijze elkander tracht bezig te houden, maar waar het toch nooit zoo zijn kan, als te huis, bij moeder en de kinderen. Gezelligheid is een kunst, die lang niet iedereen verstaat. Het zit 'm niet in het aanrichten van schit terende partijen, noch in het zoeken van af leiding en vermaak. Het zit 'm eenvoudig in den tact, om van weinig veel, om van niets alles te maken. Maar, als het alleen daarin zit, dan en dat is voldoende te weten kan die kunst overal worden beoefend, in eiken stand, rijk of arm, aanzienlijk of gering. En dan nemen wij dit verschijnsel waar zoo gaat 't meer in de wereld dat wij ge zelligheid in den regel daar aantreffen, waar men het niet heel breed heeft. Het eenvoudig ingerichte vertrek kan daarom soms gezelliger zijn, dan het rijk en kwistig gemeubileerd sa lon. Het St.-Nicolaasfeest kan soms gezelliger zijn in der armen dan in der rijken wo ning. Daaruit meen ik het volgende te moeten afleidenGezelligheid maakt den arme rijk en waar zij ontbreekt is de rijke arm. Waar zij is, verspreidt zij licht en warmtezegen en vertroostingwaar zij afwezig is, is het don ker en koudricht zij verderf en verwoesting aan, door haar gemis. Gezelligheid is daarom èen heilige Engel, die ons beschermt tegen ,die machten des le vens, die ons willen ontnemen, wat het leven vriendelijk en aangenaam maakt. De Engel der gezelligheid is onuitputtelijk in 't uitvin den van allerlei middelen, om anderen vrede te doen nemen met het leven in zijne alle- daagsche sleur. Zij huisvest in de vrouw, die anw, toch den rijkdom bezit om haar armoe dig vertrek te wij dén tot een lusthof, waar de moe getobde en onder de zorgen en lasten des levens gebukte man bij voorkeur vertoeft en aan zijne armoede voor een wij le. niet her innerd wordt. Gezelligheid strijkt de rimpels op het voorhoofd glad. O, vriendelijke engel der gezelligheidGij zijt het, naar wie de jongeling begeerig de hand uitstrekt, als hij zijn intrede gedaan heeft, in de wereld gij zijt het, die ook de jonge dochter zoekt, als zij een eigen huiskamer sticht. Mogen wij, vaders en moeders, die kunst die heilige kunst der gézelligheid onzen kinderen vroegtijdig leeren, door het hun in huis aangenaam te maken. De lange winter avonden kunnen ons daarbij van dienst zijn; dat wij er winst mede doen, gedachtig aan hetgeen de Généstet heeft gezegd Poëzie, schuilt overal, overal mijn vrinden; 't Is 'de vraag maar wie haar al, wie ze niet kan vinden. Zoeken wij die poëzie, want gezelligheid is poëzie. Daaraan hebben wij behoefte in een tijd als den onze met zijn strijd om't bestaan, met zooveel, wat ons ontstemt en bij wijle moedeloos maakt. Z.-S. L. Rinnenland. Naar men ons mededeelt zijn van 31 Oct. tot en met 12 November, 152 wagens groenten en beetwortelen vervoerd van het station Noord- scharwoude, voor Nederland en België. De invoer naar Duitschland is nog steeds verboden. Door het Departement Oüdkarspel, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is beslo ten tot het daarstellen eener leesinrichting, waar verschillende populaire en wetenschappelijke tijd schriften gratis voor ieder ter lezing zullen lig gen, des avonds van 7 tot 9 uur, in het oude schoollokaal aldaar, de tijd van aanvang zal nader bekend gemaakt worden. Blijkens advertentie in dit blad zal op Dinsdag 15 Nov. e. k. eene openbare uitvoering gegeven worden door de leerlingen v. d. Curcus voor Vrije- en Orde-oefeningen der gymnastiek te Zuidscharwoude, in de kolfbaan van den heer A. Kist aldaar. Doel dezer uitvoering is het gymnastiek-on- derwijs der lagere school meer algemeen bekend te maken. Tot lid van het Dagelijksch bestuur van den polder Geestmer-Ambacht Oosterdijk en Molengeersen is herbenoemd de heer IJ. Bruijn, te Koedijk. De prijs der kaas loopt in Noord-Holland van week tot week hooger en is thans voor de kleine Edammer f 36 en voor de groote of mid delbare f38V2 Per 50 kilogr. Niet minder dan 58 schepen liggen thans aan de beetwortelfabriek te Halfweg. De dit jaar te verwerken hoeveelheid beetwor telen bedraagt ruim 35 millioen Kg. Op de groote najaarsmarkt te Alkmaar waren aangevoerd 5895 stuks vee. Voor buifen- landsche rekening, vooral voor Frankrijk en Duitschland, werd veel best vee aangekocht, hoe wel de prijzen niet hoog liepen. Slot. Jettes ge}aat had thans een weemoedige uitdruk king, welke er de waardigheid nog van verhoogde. Allengs verhelderde het weer. Zij herdacht nog eens haar huwelijkhoe ze wel niet Herman's karakter had kunnen veranderen, maar hoe ze toch invloed ten goede op hem had uitgeoefend. Tot aan zijn stervensuur had hij haar liefgehadniet met die verheven liefde, die altijd naar beter, naar hooger doet streven, maar meer op eene wijze aan zijn zelfzuchtig hait eigen. Zijn eerste wensch was zijne vrouw vroolijk te zien. Hij voelde dat zij niet ge lukkig met hem was, maar hij wilde [er niet aan herinnerd worden. Jet wist het, en om hem genoe gen te doen, toonde zij zich opgewekt en tevreden. YVel kostte het haar soms bijna bovenmenschelijke inspanning, maar ze zegevierde. Altijd was ze vrien delijk en opgeruimd, steeds bereid aan ieder hare diensten te bewijzen. Alleen wanneer de vader zijn zoon verongelijkte, kwam er een bedroefde trek op het gelaat van Jet, dien Herman altijd terstond op merkte. Tegen den verwijtenden blik harer diepe oogen was hij niet bestand, en altijd weer beloofde hij beterschap. Twee jaren waren ze getrouwd, toen werd hun een dochtertje geboren. De blijdschap des vaders kende geen grenzen. Reeds terstond werd de knaap in de meeste gevallen bij de jonggeborene achtergesteld, en ware 't geschied zooals Herman het verlangde, Frits zou aanstonds naar een kost school gezonden zijn, opdat alle zorgen gewijd kon den worden aan het dochtertje. De vader hield niet van zijn zoon, en alleen ter wille der stiefmoeder weerhield hij zich het den knaap te toonen. Niettegenstaande dit alles genoot Nelly's kind, door de zorgende lietde en den volhar denden strijd zijner tweede moeder, een blijde jeugd. Met al hare kracht verdedigde Jet de rechten van het haar toevertrouwde kind. Nooit gedoogde zij eenige bevoorrechting; van haar dochtertje boven den zoon der dierbare afgestorvene, en ofschoon Herman haar ook enkele malen ruw terugstiet, altijd vond zij weer den moed om op zijn rechts gevoel te wérken en hem de waarheid onder het oog te brengen. Frits, die wel zag dat de liefde voor het kleinste kind niets van de genegenheid verminderde welke zijne moeder hem betoonde, hechtte zich aan zijn zusje. Al die zorgen en dat liefdebetoon van vader moeder en broeder konden echter de kleine niet voor den dood behoeden. Op tienjarigen leeftijd maakte die gevreesde vijand een einde aan dat jonge, bloeiende leven. Van dien tijd af was Herman somber en in zichzelf gekeerd wel beminde hij nog zijne vrouw, maar dit belette niet dat hij haar door zijne ontevredenheid en slecht humeur kwelde. Vau Frits wilde hij niets weten, en 't was voor Jet een reden van vreugde, dat haar lieveling door zijn ver blijf elders verschoond bleef van de driftige uitval len zijns vaders. Door de geringste aanleiding ontstak Herman in toorn, die op 't laatst van zijn leven soms oversloeg tot razernij. Alleen zijn vrouw was in staat, die meestal radelooze drift te bezweren, welke pogingen dan al haar geestkracht vorderden. Haar vergevens gezindheid, haar geduld beschaamden baar echtgo- noot somtijds en deden hem berouw gevoelen. Nu drie jaar geleden bad hij haar 't laatst om vergif fenis en dankte hij haar voor haar trouw en toewij ding. In de armen zijner, gade stierf hij, haar als vermogende weduwe achterlatende. Jet, die we vroeger kenden als rechtvaardig maar streng voor zich zelve en voor anderen, had in haar huwelijk zachtheid geleerd en toegevendheid voor de gebreken van haar echtgenoot. Die deugden had den ook haar stempel op haar gelaat gedrukt, dat niet meer den trotschen trek vau vroeger vertoonde. Nog steeds peinst ze, maar reeds niet meer over zich zelveze ziet op een middel om den liefsten wensch haars zoons te bevredigen. Ze weet slechts één uitweg, maar zij aarzelt er gebruik van te ma ken. Ze siddert bij de gedachte van als vernederde, boetvaardige te staan tegenover den geliefden man. Zou hij haar gelooven Of haar bespotten Neen, hij was goed en edel van hart, dat wist ze, maar als hij eens dacht, dat zevoor haar zelve Ze kleurt bij die vooronderstellingmaar fier staat ze op en zegt»Dan zal de uitkomst be wijzen dat het niet mijne bedoeling was. Ik wil niets anders dan het geluk vau mijn zoon. Wat zou Nelly zeggen, wanneer ik met valsche schaamte ook maar één poging onbeproefd liet om het geluk van haar lieveling te verzekeren Haar besluit is genomenze zal tot Max gaan en hem voor haar zoon om de hand zijner pupil verzoeken. Als hij weigert, zal ze hem de reden zijner weigering vra gen en hém opheldering geven, indien hij dat ver langt. VII. Reeds vier dagen na haar gesprek met Frits zit Jet in de studeerkamer van Max Breemer te wach ten op diens komst. Eindelijk, daar hoort ze een veerkrachtigen tred, die haar doet sidderen. Als de deur van het vertrek opengaat, komt er een flink gebouwd man van omstreeks vijftig jaren binnen. Zijn hooge gestalte, doordringende oogen, dunne lippen en gewelfd voorhoofd, alles werkt samen om den indruk door hem achtergelaten nimmer te ver geten. De groeven om den mond, de rimpels in het voorhoofd, ze geven te kennen, dat die man veel gedacht, maar ook veel geleden heeft. Wanneer hij zijn bezoekster herkend heeft, ver bleekt hij, maar zich terstond herstellend, vraagt hij op ijskouden toon »Wat verschaft mij de eer van uw bezoek, me vrouw

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1