"Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 13 November 1892. Bij gelegenheid van de groote veemarkt werden van Alkmaar per spoor vervoerd 888 koeien en 577 kalveren. Op de te Alkmaar gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 284 paarden. De prijzen waren van 40 tot 500 gulden. De minister van binnenlandsehe zaken heeft het houden van markten van herkauwende dieren en varkens te Beverwijk, Haarlem, Haar lemmermeer, Hilversum, Uitgeest, Uithoorn en "Velzen gedurende de maanden November en December van dit jaar verboden. Een ingezetene van Schoterland was zee milicien te Nieuwediep en ging dezer dagen met verlof. Hij moest tot Heerenveen sporen en zich van daar zoo luidde het uit den mond van den bevelvoerenden officier naar de ge meente Schoterland begeven. Yoor die reis moest de milicien reisgeld heb ben, maar hoeveel De milicien hield zich van de domme en ten slotte werd de afstand van Heerveen naar Scho terland op zeker aantal kilometer vastgesteld en kreeg de matroos een aardig duitje reisgeld mede. Men scheen te Nieuwediep niet te weten dat Heerenveen de hoofdplaats van Schoterland is Men schrijft Het vette rundvee is in Friesland tegenwoor dig zeer goedkoop de slagers aldaar houden het vleesch evenwel op den prijs en vragen per pond van 45 tot 55 ets. Tal van burgers gaan nu zelf slachtenmet hun vieren koopen zij een vet beest op de markt en krijgen dan het vleesch gemiddeld voor 27 30 ets. het pond. Daar de aftrek van schapenvleesch aan de Londensche markt ook stil is, is dit vleesch in Friesland ook zeer goedkoopbij groote hoeveelheden koopt men het tegen 16 en 17 ets. het pond. Daar de varkens duur blijven, is de prijs van varkens- vleesch hoog, 37'/2 a 40 ets. het pond. Yeel rund- en schapenvleesch wordt thans door de Friesche slagers naar de Hollandsche steden verzonden, omdat Londen zoo weinig trekt. Een beroemd Fransch dichter vertoefd op het oogenblik in ons land. Zijn naam is Paul Yerlaine. 't Moet wonder zijn, welk een mengeling van zoete gewaarwordingen zelfs die naam bij het kunstminnend publiek opwekt; want Verlaine's verzen vloeien als muziek. Hij is anders een zonderling mensch. In koude, vochtige nachten heeft hij zooveel door de Parijsche straten gedwaald, dat zijn eene been verstijfd is van rheumatiek. Met dat been heeft hij vrij entree in de hos pitalen. „Het hospitaal is voor Yerlaine geworden, wat de ton was voor Diogenes. Hij gaat er heen zonder schaamte, zonder vrees voor „maatschap- pelijken achteruitgang", fier in het bewustzijn van zijn „kunstenaar-zijn," zegt een verslagge ver van de N. R. Crt. In een der Parijsche hospitalen is een zaal, waar hij meermalen werd verpleegd en die hij de „zaal der décadenten" (vervallenen) heeft ge doopt. Daar deed hij een nieuwe en zeer bijzondere stof tot schrijven op. In het sociale leven stelt deze dichter weinig belang, om „standen" bekommert hij zich niet. „Zola heeft het maar zoo eens gezegd, dat de illusie zou wezen: te leven niet als een mede speler in het leven, maar in een hoekje, alleen als toeschouwer; Paul Yerlaine is zulk een toe schouwer geworden. Hij ziet de menschen vóór en om zich bewegen als marionetten of als Chi- neesche schimmen. En hij vindt ze niet onver makelijk. Dat hij tot hen behoort, kan hij zich niet voorstellen, hij is daartoe tegelijk te naïef en te vol van geest." In het Loge-gebouw in Den Kaag heeft hij een voordracht gehouden voor een talrijk kun- stenaarspubliek, waaronder Jozef Israëls. Hoe hij ontvangen werd? „Bij zijn binnentreden veel handgeklap. Zoo als dat bij zulke gelegenheden gaat, waren er enkele ceremoniemeesters, die hem geleidden, zijn stoel verschoven, het glas suikerwater achter hem aandroegen. Tusschen twee candelabres zon der licht kwam hij achter een groen tafeltje te zitten, zijn oude hooge hoed naast bem. O, die karakteristieke kop! De schedel kaal, alleen nog wat grijs haar in den nek, een ge weldig gewelf, zwaar van lijn met forsche krom mingen, het voorhoofd als een te zware luifel overhangend tot half het gelaat. In de enorme oogkassen twee zwarte vlekjes, die telkens als vischjes verschieten en dan weer zeor duidelijk en zeer zoet lichten, als een nacht lampje, donker fluweelen sliertjes van oogen, die Japansch scheef staan, onrustig naar ter zijde schieten en slechts heel zelden opzien, maar dan u ook ineens aangrijpen, met hun blik van verbijsterende en zoete melancholie. Op een stompje van een neus danst een lorg net, die op dat nooit stilzijnde, toch zoo zware hoofd, geen rust schijnt te kuunen vinden, zoo dat de rechterhand telkens en telkens weer de lorgnet moet vasthouden en bevestigen. Anders rust het hoofd op de handrechts van den spre ker verstaat men niets Zoolang hij aan het woord was, heerschte een aandachtige stilte, maar toen hij opstond, „toen de Socrates-kop op dat zware, forsche maar ge brekkige lichaam, daalde en wegging, barstten de toejuichingen algemeen los." Gedurende de maand October werden bij het kol. werfdepot te Harderwijk, 89 man schappen aangenomen, waarvan 31 vreemdelin gen aan hen werd f 46,020 aan handgeld uit betaald. Naar Oost-Indië vertrokken 4 detachementen, samen sterk 8 officieren, 16 onderoff. en 160 minderen. Uit Oost-Indië keerden 8 miliciens en uit West-Indië 2 soldaten terug. Uit Helmond wordt van 8 November ge meld Het ontslaan der werkstakers van de fabriek der firma J. A. Carp aldaar heeft bij de overige helmondsche fabrieksarbeiders veel kwaad bloed gezet. Reeds twee avonden kwamen zij in zeer grooten getale in eene der voornaamste straten bijeen, en gaven dan door gejoel en geschreeuw hun misnoegen te kennen. De werkstakers zei ven schijnen aan deze betooging geen deel te nemen. Maandag avond werd naar de politie, die de fabriek der firma Carp bewaakte, met steenen gewerpen. Deze deed toen een uitval, waarbij verschillende arbeiders slagen bekwamen, en een zekere v. \V. vrij ernstig gewond werd. Heden avond heeft een groote troep fabriek arbeiders zich van steenen voorzien en is toen op 'Ote schaal aan het ruiten inwerpen gegaan, tal van particuliere huizen en winkels zijn de ruiten verbrijzeld, en het schandaal nam eerst een einde, toen de voorraad steenen was uitge put. Tot laat in den avond was het zeer wco- iig op straat. Een buitengewoon zware mist werkte het bedrijf der rustverstoorders zeer in de hand. Te Rotterdam achtervolgden reeds gedu rende zes weken twee politie-agenten, als kolen sjouwers verkleed en met zwart gemaakt gelaat, het spoor van twee hoogst ongunstig bekend, staande personen, door hen verdacht van zich schuldig gemaakt te hebben aan verschillende groote diefstallen, in den laatsten tijd aldaar gepleegd. Den 4 des avonds omstreeks 7 uren zagen zij, gezeten op eene schuit, die beide per sonen de woning binnentreden van een weduwe aan den Coolsingel, die even te voren naar de r. k. kerk op de Hoogstraat gegaan was, zooals zij eiken avond deed en met welke gewoonte de dieven bekend schijnen te zijn geweest. Toen zij de woning verlieten, werden zij door de agen ten aangehouden en geboeid naar het politie bureau overgebracht, waar zij in het bezit gevon den werden van de gestolen voorwerpen, o. a. ruim f 1000 aan bankpapier en specie. Als een bizonder groot kunststuk wordt door een horlogemaker te Utrecht een zeer klein horloge vertoond, 't Is nog kleiner dan een stui vertje. Een werkman te Genève heeft het in zijn snipperuren bijeengeknutseld, maar dat dit kleine uurwijzertje in werkelijkheid toch geen kleinigheid is, bewijst genoeg de prijs van f 3600 die er voor wordt gevraagd. Te Haarlem zoo wordt aan het „N. v. d. D." gemeld hebben eenige gegoede ingezetenen het plan opgevat eene coöperatieve slachterij op te richten, omdat de slagers, ter wijl overal het vleesch in prijs is verminderd, aldaar nog steeds denzelfden duren prijs laten betalen. Er zijn personen, die reeds nu hun vleesch uit Leiden, ja zelfs uit Friesland ontbieden. Blijkens telegraphische mededeeling van den Consul-generaal te Lissabon, heeft de Portu- geesche Regeering de haven van Amsterdam wederom besmet verklaard wegens Aziatische cholera, terwijl de andere Nederlandsche havens worden beschouwd als verdacht van dezelfde ziekte. Het houden van markten van herkauwende dieren en varkens te Beverwijk, Haarlem, Haar lemmermeer, Hilversum, Uitgeest, Uithoorn en Velzen is bij Min. beschikking van 9 dezer gedurende de maanden November en Decem ber a. s. verboden. Bij W. v. 't Sant te Haarlemmermeer ;ijn 2 besten paarden de staarten afgesneden, liet is den eigenaar gelukt den dader te vatten, juist op het oogenblik, toen hij hiermede bezig was. Het is de 15-jarige A. B., die bekend heeft, ook aan den laatsten diefstal van ploegscharen bij gemelden landbouwer schuldig te zijn. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie te Haarlem 49 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand October van het vorig jaar was dit getal 37, dus 12 minder. Het heeft ds. Hasebroek Zondag, op zijn tachtigsten verjaardag, niet ontbroken aan blij ken van vriendschap en vereering, in den vorm van persoonlijke en schriftelijke gelukwenschen, bloemen en geschenken, vooral veel bloemen. Reeds vroeg op den middag was Hildebrand gekomen om Jonatham de hand te drukken en het feest mede te vieren. Nadat eerst door den jubilaris eene commissie was ontvangen, die hem namens zijn Yele vrien den een geschenk aanbood, volgden te vier uur de bestuurders van de Holl. Maatsch. van fraaie kunsten en wetenschappen, de heeren prof. T. M. C. Asser, dr. G. Kalff, dr. E. Laurillard, prof. P. J. Muller, ds. M. A. Perk, mr. R. van de Werk en dr. P. Ritter, welke, in opdracht van een groot aantal zijner vereerders, Hasebroek kwamen huldigen. Dr. Laurillard, voorzitter der Maatsch., sprak hem toe en dankte hem voor hetgeen hij voor de Maatschappij geweest is, die er zich op beroemt, in Hasebroek haar lid van verdienste te leeren, in Hasebroek, zoo lang reeds lid van verdienste der vaderlandsche let terkunde. Hem een album met de namen der deelne mers overhandigénde,vroeg de heer Laurillard den nog steeds krassen tachtigjarige de vergunning om, ter herinnering aan dezen beteekenisvollen dag, zijn portret of buste te moge doen vervaar digen en aan het rijksmuseum aan te bieden, opdat voor de natie zichtbaar blij ve het beeld eens mans, die in hare letterkunde eene eere plaats bekleedt. De jubilaris getuigde op den hem eigenaar- digen toon, zeer verrast te zijn door de liefde en hartelij kheid, die uit deze voorgenomen hulde sprak. Hij wilde niet narekenen in hoeverre die hulde voor zijne verdiensten te hoog kon zijn. Het zou ongepast zijn van zijnen kant, haar niet te aanvaarden. Na een kort samenzijn nam de intieme plech tigheid een einde. Aan den jubilaris werd gaarne tijd gegund om met zich zelf te overleggen waar zijne keuze op zal vallenop een portret of eene buste. Wij vernemen uit goede bron, dat de Schermer voor f 10000 aan aandeelen zal nemen in de tram-onderneming PurmerendAlkmaar. E. C. Dinsdagochtend te 9 uur is te Zcgwaart een moordaanslag gepleegd door zekeren Quirinus Westhoek, een 24-jarig boerenknecht, die ver- De koele toon zijner stem doet haar zich geheel herstellen. Kalm antwoordt zij »Ik kom u spreken in het belang van mijn zoon, Frits Marner, u waarschijnlijk bij name bekend." »Dus geniet ik het voorrecht, mevrouw Marner voor mij te zien vraagt hij. Den naam spreekt hij echter niet zonder aarzeling uit. »Gij zoudt mij verplichten door rnij te zeggen, waarom gij mijn zoon verboden hebt eenige gele genheid tot verdere kennismaking met uw pleegkind te zoeken," herneemt zij op vasten toon. »Mijn vroegere bekendschap met een lid dier familie heeft bij mij niet zulke herinneringen achter laten, dat ik wenschen zou mijn nicht in eenige trekking tot haar te weten." »En staat die persoon in onmiddellijke betrekking tot mijn zoon?" vroeg ze met vaste stem. Doch nu is 't met zijn zelfbeheersching gedaan. Verachtelijk ziet hij haar aan en zegt op smalenden toon: »En gij, gij vraagt dat? Gij, met uwe val- sche oogen, die eene leugenachtige taal spreken Herinnert gij u nog dien avond, toen ik afscheid van u nam en zeide, dat mijn eerste bezoek u zou gelden? Hoe lichtten die oogen, waarin ik het ant woord meende te lezen op 't geen ik niet noodig achtte toen reeds te vragen. Die liefdeglans was logende belofte, mij door uwe oogen gegeven, hebt gij geschonden. Ik vertrouwde op uwe zelf standigheid. Ik meende zeker te weten, dat gij geen huwelijk zoudt aangaan dan alleen uit liefde, en die liefde bezat ik. Gij waart degene met wie ik de volmaaktheid dacht te kunnen bereiken. Ik dacht eene vertrouwende, eene liefderijk wachtende te zullen vinden, en wat vond ik? De verloofde van een rijken weduwnaar! Gij liegt, want uwe oogen liegengij hooptet, dat ik niet zou weerkeeren, want gij verlangdet naar een weelderiger leven dari ik u bieden kon. Daarom verkocht gij u, zonder te bedenken dat gij mijn levensgeluk verwoesttet." Met dreigenden blik mat hij haar van 't hoofd tot de voeten, maar zij verbleekte niet meer. De stoom van onverdiende verwijten, waarmede hij haar overstelpte, had haar de oude fierheid en veerkracht weergegeven. Op waardigen toon zegt ze»Ik verdien uwe verachting, noch uwe verwijten; ik heb niet gelogen noch bedrogen ik heb nooit naar een gemakkelijk leven verlangdik heb mij niet verkocht voor den prijs, welken gij bedoelt." Dat antwoord, op dien toon gegeven, overrompelt den strengen rechter. Hij had verwacht haar door het gewicht harer misslagen te zullen verpletteren, en zieongebogen staat ze daar vóór hemmet opgericht hoofd en vrijen blik staart ze hem aan.: Zou hij dan toch maar neen, ze is toch ge huwd met dien dokter. Sarcastisch zegt hij dus»En gij zijt ook niet de vrouw geworden van dien rijken weduwnaar?" »Ik ben getrouwd geweest met Herman Marner, ofschoon hij niet de man mijner keuze was. Wilt gij weten waarom ik zijne vrouw werd, Max?" Het was de eerste maal dat hij zijn naam hoorde uit haar mond. De wijze waarop zij dien uitsprak, verraste hem. Eene zachte aandoening verteederde zijn hart, en ofschoon hij niet geloofde dat zij zich zou kunnen verontschuldigen, knikte hij toch ten bewijze van toestemming op hare vraag. Den over leden echtgenoot sparend, het zwaartepunt leggend in hare belofte aan Nelly, vertelde zij hem de ge schiedenis van haar strijd en lijden. Met ontroering en diepe schaamte luisterde Max naar het verhaal van haar, die hij door zijne verdenking zoo diep gegriefd had, en die bleek zoo ver boven hem te staan. Hij wilde haar vergiffenis vragen, maar hij had er den moed niet toe. Jet zag zijn strijd, en 't deed haar pijnlijk aan den man van haar hart, wiens geestkracht zij altijd had bewonderd, voor zich vernederd te zien. Zacht legde zij de hand op zijn arm en vroeg »Zult gij 't geluk van onze kinderen nog verder in den weg staan, Max Hij scheen het eigenlijke doel harer komst geheel vergeten, maar zij had het voor oogen gehouden. »Ach Jet, ik dacht aan u en aan mij, niet aan uw stiefzoon en mijne nicht. Ik heb mij niet geoe fend in het opofferen van mijn eigen levensvreugde ter wille van anderen. Vergeef mij, Jet.« De blik waarvan hij zijne bede doet vergezeld gaan, treft Jet in 't hart. Zij steekt hem de hand tot afscheid toe, maar hij houdt die vast eg zegt »Kunnen wij ook niet nóg gelukkig worden, ge liefde Zij tracht hare hand, die hij nog steeds vasthoudt, terug te trekken, maar te vergeefs. Wanneer hij echter beproeft den arm om haar heen te slaan, is er in haar blik iets, wat hem terughoudt. Ernstig keering had met eene 23-jarige dienstbode, Anna Maria van Daalen. De aanslag heeft plaats gehad op het erf van den landbouwer J. A. van Straalen, aan den Zegwaartschen weg nabij het gehucht den Hoorn, waar genoemde A. M. van Daalen dienstbaar was. Te vergeefs had hij beproefd zijn meisje in eene schuur te lokken waarna hij haar op het erf verraderlijk met een mes is aangevallen, en haar, na eene hevige worsteling, vier sneden in den hals heeft toegebracht, en verscheidene ver wondingen aan de handen. Blijkbaar heeft hij beproefd haar den strot af te snijden wat hem echter doordien zij voorover was gevallen, niet gelukte. Op hare angstkreten kwamen verseheiden per sonen toesnellen. Een der eerst aangekomenen gaf Westhoek met een mik een klap op het hoofd en op den arm waardoor hij het mes liet vallen. Na het weder opgeraapt te hebben verwijderde hij zich door het land, en werd later gevonden, staande tegen een balie in het gehucht den Hoorn, kalm een sigaar rookende. Inmiddels werd politie eu geneeskundige hulp ingeroepen, die spoedig ter plaatse aanwezig waren. De verwonde was intussclien naar binnen ge dragen en te bed gelegd waarna het eerste ver band werd gelegd. Westhoek werd spoedig gearresteerd en aan een voorloopig verhoor onderworpen. Hij bleef uiterst kalm, en hield vol dat het hem enkel te doen was geweest om de meid van kant te ma ken, en hij van het gebeurde volstrekt geen spijt had. 's Avonds is hij na verhoor voor de rechter lijke autoriteiten naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. De voornaamste beweegreden voor deze gruwelijke daad moet zijn jaloezie. Reeds 5 jaren had hij met haar verkeering gehad doch het was reeds meermalen af geweest en zeer dikwijls hadden zij oneenigheid en ruzie. Nog dienzelfden avond is de gekwetste per vigelante naar de ouderlijke woning overgebracht. Eenige dagen geleden kwam eene dienst bode, des morgens in een onbewoond huis aan de Breestraat te Leiden om aldaar te werken, toen zij tot haren schrik een haar onbekend manspersoon in de gang ontmoette. Onmiddellijk verliet zij de woning aan de achterzijde, langs welke zijde zij gekomen was, terwijl later bleek dat de onbekende door de voordeur het pand ver laten had. Door de recherche der politie werd enkele dagen daarna een persoon aangehouden, overeenkomende met het signalement, door de dienstbode opgegeven. Hij ontkende echter. Op hem werd gevonden een zoogenaamde looper, benevens een gewone sleutel, de eerste passende op de achterdeur der woning, de tweede behoo- rende op de plaatsdeur van dat pand, welke den morgen van de zonderlinge ontmoeting vermist werd. Ook werd een getuige gevonden, die den aangehoudene in den bewusten ochtend met een sleutel in de deur der achterwoning had gezien. Ten slotte zwichtende voor de bewijzen, bekende hij het feit te hebben bedreven, doch bleef ontken nen schuldig te zijn aan diefstal van enkele vermiste servetgoederen. Intusschen bleek nog dat hij ten nadeele van een koetsiersknecht uit eenen stal een paar pantoffels en een blauwen kiel had ontvreemd. Hij is na opgemaakt pro ces-verbaal ter beschikking van den officier van justitie te 's Hage gesteld. De rechtbank te Leeuwarden heeft M. S. ontslagen weesvader te Harlingens, wegens ontuchtige handelingen met weesmeisjes, veroor deeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Een loting zonder lotelingen zal zeker niet dikwijls plaats hebben. Toen jongstleden Zaterdag de gemeente Rozcndaal ten gemeentehuize te Steeg aan de beurt was om te loten, was op 't vastgestelde uur geen enkele loteling aanwezig en had de loting zonder hun tegenwoordigheid plaats. De vreemdsoortige geschiedenis in zake de benoeming van den heer Berghuis die nog minderjarig was en de daarop gevolgde be ziet ze hem aan en zegt op vasten toon »Neen, Max, voor mij bestaat geen ander heil meer dan dat van het kind ter wille van 't welk ik eens afstand deed van alle geluk. Ik wensch voor mij zelve niets meer. En dan, hoe zouden we ge lukkig kunnen worden na de zware verdenking welke gij zoovele jaren jegens mij gekoesterd hebt Kom,« voegt ze er verzachtend bij, »wees mijn vriend voor 't vervolg, waak met mij voor 't heil onzer geliefden, laten wij elkander helpen opdat wij onze bestemming bereiken. Eerbiedig zag Max tot haar op, en met eene van ontroering haperende stem zeide hij »Wij zullen elkanders levensavond verhelderen door trouwe plichtsvervulling. Al moet ik de hoog ste weelde derven, ik dank u, Jet! dat gij mij 't geloof in u, en daardoor in de menschen hebt weergegeven! Uwe reine oogen hebben nooit gelo gen edele vrouwZij spreken van lijden en over winnen, van strijd en zielevrede, van geestkracht en zachtmoedigheid. Onze kinderen zullen gelukkig worden, en dat is uw werkGij hebt uw woord aan de stervende verpand gestand gedaan met op offering van uw eigen gelukwees tevreden over u zelve, ik hoop het ook te worden. Met ineengestrengelde handen stonden ze tegen over elkander, die menschen, die in hunnen bloeitijd door strenge plichtsopvatting van elkander geschei den waren geworden, en die aan den levensavond elkander weervonden en een heilig verbond sloten om samen te werken tot geluk van anderen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2