.Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 13 November 1892. noeming van den heer burgemeester tot secretaris der gemeente 't Zandt nadert thans hare ont knooping. De burgemeester, den heer Westerdijk, in September als zoodanig benoemd, is thans bij raadsbesluit van 27 October op zijn verzoek eer vol als secretaris ontslagen, en wanneer nu dit ontslag met de kon. goedkeuring zal zijn be krachtigd, kan de raad overgaan den heer Berg huis, die alsdan den leeftijd van 23 jaren zal hebben bereikt, opnieuw, doch thans voor goed tot gemeente-secretaris te benoemen. Oiitwerp-"bed.rij fsbelastingf. De belasting zal werken met vier tarieven. Wie f600 zuiver inkomen heeft, betaalt f 1. (beneden f600 is men vrij). Voor elke f40 in komen meer betaalt men f 1.belasting. f800 inkomen dus f6 belasting, f 1000 f 11.f1200 f 16. Van f1200 tot 2000 volgt men eene andere berekening. Dan betaalt menfl.van elke f 50 boven de f400. f1250 inkomen dus f 17 belas ting, f1600 f24, f2000 f32. Dan weer een andere berekening. Van f 2000 tot f 8000 rekent men f 2 van elke f 100 boven f400. f3000 inkomen dus f52 be lasting f5000 f92 f8000 f152. Is men zoo gefortuneerd, dat men nog meer inkomen heeft dan f8000 'sjaars, dan betaalt men voor elke f100 meer een bedrag van f 3,20 aan belasiing. Eene opklimming dus van 2 tot 3,2 pet. Rente ontvangen van kapitalen, het rentenie ren alzoo, wordt ook als een bedrijf aangemerkt. Wie een vermogen heeft van f 200,000 wordt gerekend een rente te ontvangen (naar 4 pet.) van f8000. Heeft hij meer dan f200,000, zoo betaalt hij van zijn rente 3,2 pet. (f300,000 vermogen s f12,000 rente tc f 384 belasting). Heeft men minder dan f200,000, maar meer dan 13,000, zoo betaalt men 2 pet. (f 50,000 vermogen s f 2000 rente f 40 belasting). Buitenland. Waar houden de socialisten zich het kalmst en bedaardst? Bij ons moet je wezen, zegt de Engelsche so cialist Burns. Wij verstaan de kunst de regeering voor onze plannen te winnen. Invoering van den 8-urïgen werkdag is hier voor mijnwerkers en werklieden in andere gevaarlijke ondernemingen maar een kwestie van tijd meer. Geweld gebruiken Och, wat zou het ge ven, zoolang er zooveel onwetenden, onverschil ligen en dronkaards rondloopen? Eene tegenomwenteling zou eenvoudig het gevolg zijn en we waren nog verder achteruit dan ooit te voren. In Groot-Brittaimië bedraagt het getal werkeloozen op dit oogenblik 11/4 millioen. Er wordt door sommige vertegenwoordigers bij de regeering op aangedrongen, dat de Staat zooveel mogelijk in den noed zal voorzien. Wat is de „ironie van het lot?" Ga naar een stil dorpje in Spanje, daar woont een dood arme hertog die zal het u zeggen. Zijn naam is CristofFel Columbus en hij is een afstammeling van den Amerika-ontdekker. Yoor drie jaren nog minister van eeredienst, verloor hij door den val van een bankiershuis zijn geheele vermogen. Eenige dagen voor de beroemde Columbus- viering werden zijne meubelen door zijn schuld- eischers in openbare veiling gebracht en ver kocht. Hij heeft veel gedaan om den vooruit gang van den landbouw in Spanje te bevorderen en offerde daar een groot deel van zijn vermo gen voor op. Te Antwerpen is een diamanthandelaar, de heer Rombauts, op straat aangevallen, terwijl hij met een vriend liep en van veertigduizend fres. aan diamanten beroofd. Ook zijn gouden horloge met ketting en zijn beurs werden hem ontstolen. De heer Rombauts werd zwaar geslagen en zijn toestand is ernstig. De aanranders is men op het spoor. Koningin Victoria is voor de dertiende maal overgrootmoeder geworden, door de beval ling van hare kleindochter prinses Lode wijk van Battenberg (Victoria van Hessen). Keizer Wil- helm's dochtertje had het dozijn harer achter kleinkinderen volgemaakt. In Italië schijnen de onderwijzers het al lerminst breed te hebben. De tractementen zijn nog zoo slecht niet, maar zij worden niet betaald. In 388 gemeenten beloopen de achter stallige Onderwijzerstractementen te zamen drie honderd-twaalfduizend lires, verschuldigd aan 1645 personen. De onderwijzers kunnen niet anders doen dan leenen op een denkbeeldigen termijn, waarop hun salaris zal worden uitbe taald. In een klooster te Jeruzalem is een non overleden in den ouderdom van 115 jaren. Deze zuster was op 17-jarigen leeftijd in het klooster gekomen, en had in 98 jaren den drempel van de inrichting niet overschreden. De genoodigden aan het bruilofstsmaal van den dochter eens ouden gendarme te Nexon (Oostenrijk) waren om den rijken disch gezeten. Men at en dronk, en hield toosten tot het laat in den avond geworden was. Toen werden lied jes aangeheven, gedanst en gereciteerd, tot men plotseling een hevig gekraak vernam en zangers, bezoekers en de jong gehuwden in den grond zonken, gevolgd door de tafel, de stoelen, de schotels, borden, flesschen en verder tafelgerij. De Yloer was namelijk niet minder dan ingestort. Na een half uur kon men gelukkig de jongge huwden en de gasten uit hun onaangenamen toestand verlossen. Velen kwamen er met den schrik af; slechts twee personen waren nogal ernstig gekneusd, zoodat zij zich dat bruilofts maal nog lang zullen blijven herinneren. Maandag heeft men een reeds half vergaan lijk gevonden in den schoorsteen van het stoom schip „Havel" te Bremerhuveii. De ongeluk kige, een inwoner van Dessen, had zich daarin verborgen, omdat hij zijn overtocht niet betalen kon, zoodat hij vermoedelijk in den rook is gestikt. Het fransche publiek wordt steeds goed- geefscher voor de krijgers. Aan het einde van den tweeden dag beschikte de „Figaro" over 22,000 flesschen wijn en mineraalwater, een ge lijk getal sigaren, 2500 blikjes levensmiddelen, bijna 3000 tabletten chocolade en 43,000 francs in contanten. Het blad heeft nu de deelneming maar gesloten. Te Weimar wordt druk geredeneerd over de afzetterij van een der hofleveranciers, door dezen tijdens de feesten aldaar gepleegd. Bij hem waren op kosten van het hof drie nederlandsche officieren uit het gevolg van onze vorstinnen ingekwartierd en de leverancier diende hiervoor een rekening in van 4600 mark, terwijl de drie heeren niets dan logies hadden gehad. Toen de groothertogin daarop een nadere omschrijving van de kosten vroeg, gaf de gastheer o. a. 1000 mark op voor het vernielen van meubels. Waar schijnlijk zal hij daarmede echter weinig succes hebben, want het is natuurlijk al te dwaas aan te nemen, dat de nederlandsche officieren zich tijdens hun verblijf te Weimar aan een dergelijk wandalisme schuldig maakten. Het voorbeeld van dezen braven leverancier schijnt trouwens door anderen, hoewel op kleiner schaal, te zijn gevolgd. Postduiven. Bij eene onlangs te Frei burg plaats gehad hebbende opstijging door de Gebr. Damm uit Berlijn, werd, zoo meldt de „Thier-börse," eene belangwekkende waarneming gedaan. Een inwoner dier stad had de luchtschipper een half dozijn goed afgerichte postduiven mee gegeven, die op zekere hoogte zouden worden losgelaten, om beneden bericht te brengen van het hoogtepunt, waarop zich de ballon bevond. De eerste duif werd losgelaten 3400 Meter boven de oppervlakte der aarde het dier vloog echter eenigen tijd angstig rond en ging toen weerj op den rand van het schuitje zitten. Voor de tweede maal ging het evenzoo, en den derden keer klampte zij zich aan do ballon vast, vanwaar zij zich eenige oogenblikken daarna in het schuitje liet vallen. Hier greep de luchtschipper het dier en wierp het met kracht naar beneden, doch ook nu keerde het weder in het schuitje terug, en eerst nadat de luchtschipper ook deze manoeuvre herhaalde malen had toegepast, was de duif er toe te bewegen om weg te vliegen.. Ofschoon eindelijk alle 6 duiven behouden met hunne boodschap beneden kwamen, mag men uit dat herhaald en angstig terugkeeren naar hun eenige rustpunt, het schuitje, opmaken, dat zij op hunne reizen niet gewoon zijn zich tot zulk eene hoogte te verheffen en zich daar niet of moeielijk weten te oriënteeren. Maandag werd door een persoon, die zich op de tribune der fransche Kamer bevond, een pak brochures betrekkelijk het Panama-kanaal in de zaal geworpen. De bedoelde persoon werd onmiddellijk in hechtenis genomen. De werkstaking te Manchester omvat 40,000 arbeiders; 13,000,000 spindles staan stil. Hoeveel er aan de Presidentsverkiezing ten koste wordt gelegd, kan o. a. hieruit blijken, dat te Nieuw-York door politieke comité's ruim 2 millioen dollars aan kleine banknoten zijn op gevraagd en in het geheele land is het bij de verschillende Banken eveneens gegaan, zoodat er een tijdelijke schaarschte van kleine bankno ten is ontstaan. Zondag is te Nieuw-York een groote optocht gehouden van aanhangers des heeren Cleveland onder de mannen van zaken; de deelnemers werden op 45000 geschat, waaronder een dertig tal negers van de Afro-American Club." Er heerschte groote opgewondenheid en de heer Cleveland zag den optocht aan van eene tribune op het Madisonplein. Er werden vele voorname kooplieden onder de manifestanten opgemerkt, die vroeger tot de republikeinsche partij behoor den. Woelingen in België. Zooals wel te verwachten was is het in Brussel, Gent en Luik Dinsdag zeer woelig toegegaan. De opening der Kamers in Brussel en de tocht daarheen kenmerkte zich evenwel niet door be langrijke incidenten. Te tien uur des morgens was het reeds stampvol voor de deur, die toe gang gaf tot de openbare tribunes in de Kamer. De menschenmenigte bewoog zich steeds in de richting der straten, waardoor de koninklijke stoet zou komen. In de grootste werkplaatsen der stad stond het werk nagenoeg stil, door het wegblij ven der arbeiders. Op de overvolle trottoirs zag men een massa personen, met een witte kaart op hun hoed, waarop stond te lezensuf frage universel! Tallooze papiertjes, hetzelfde bevattende werden uitgestrooid en de menschen in de handen gestopt, zoodat op sommige plaat sen de straat er wit van zag. Des morgens ma nifesteerde een troep van omstreeks 300 socia listen onder de vensters der ministerieele hotels, onder den uitroep: „Weg met den kartonnen koning Te kwartier voor eenen reden de Koningin, de gravin van Vlaanderen en de prinsessen Hen- riette en Josephine met een talrijk gevolg in staatsiekoetsen uit, om zich naar het „Palais de la Nation" te begeven. Over den geheelen weg stond er een dichte menigte achter de hagen van soldaten en mannen der burgerwacht. Overal werd geroepen: „Leve het algemeen kiesrecht!" Over de straten viel een dichte regen van kleine papiertjes, met altoos diezelfde woorden„Leve het algemeen kiesrecht!" Dezelfde betooging had plaats, toen de Koning voorbij reed. Z. M. was te paard, vergezeld van den graaf van Vlaanderen en prins Albert, en gevolgd door een schitterenden staf. Een geheel pak van de kleine papiertjes is op den Koning neergekomen. De bedrijver dezer onhandigheid is terstond aangehouden. Het is een zekere Schenk, een socialist uit Gent, naar Brussel gekomen om te manifesteeren. Het was een rumoer om doof te worden, al den tijd dat de Koning op straat was. Tusschen het onophoudelijk roepen om algemeen kiesrecht dóór, vernam men den kreet„Leve de Koning en over het geroep heen ging het geluid van trommen en trompetten en van de muziekcorp sen van het leger en van de korpswacht die de „Brabangonne" speelden. De socialisten hebben overal kleine witte vlag gen en banderollen met de woorden„Leve het algemeen kiesrecht." Toen de Koningin en de prinsessen in het paleis der volksvertegenwoordiging kwamen, volgde een lange ovatie. Toen de koning de Kamer binnentrad, riepen twee personen: „weg met den koning!" die oogenblikkelijk werden gearresteerd, evenals nog anderen, die op den weg tusschen het paleis en de Kamer oproerige kreten hadden aangeheven. Eenige kleine voorvallen van weinig beteeke- nis deden zich nog voor. Zoo geraakten de paar den voor het rijtuig der koningin op weg naar de Kamer, een oogenblik in de strengen ver ward, en terwijl de saamgeperste menigte riep „leve het algemeen kiesrecht, leve de koningin", groette de koningin vriendelijk. Bij het standbeeld van generaal Belliard kreeg de koning een hand vol papiertjes, met het opschrift: „algemeen kies recht", op zijn steek; het paard schrikte, maar de koning hield het in bedwang. Van de Velde, lid der werklieden-partij stond in )de gelederen van de „garde civique", riep luide: „leve het algemeen kiesrecht!" en wierp een'1 handvol papieren in de richting van den stoet. Hij werd door den compagnies-commandant daarover streng berispt. De garde civique is zeer kalm uiteengegaan. Des avonds om tien uur drong een troep door de voor het paleis opgestelde burgerwacht heen. De bereden gendarmes sloegen er toen met de sabèls op in en verstrooiden de bende, die naar alle kanten uiteenstoof. Het tumult was onbe schrijfelijk. Het gepeupel brulde en floot. Ver- scheidenen uit den hoop werden zwaar gewond in de naburige herbergen gedragen. Ia Brussel werden des avonds twee meetings gehouden waar het zeer woelig toeging, evenals in de te Gent en te Luik gehouden vergaderin gen en optochten der socialisten. Te middernacht was de orde in de hoofdstad overal hersteld. Burgerlijke Staiul. Gemeente Broek op Laiigcdijk. Ingeschreven van 131 October 1892. Bevallen: Pe. Bobeldijk, geb. van Rinsum D. N. Koedijk, geb. Glas Z. W. Bobeldijk, geb. Oudes Z. Gehuwd: Jacob Spijker, van Enkhuizen, 21 jr. en Trijntje Pover, 21 jr. OverledenGeene. Gemeente Hariiigcarspel. Ingeschreven van 1—31 October 1892. GeborenHendrikus, z. v. Nicolaas Boon en Trijntje Velserboer. Geertje, d. v. Nicolaas Ste- phanus Tesselaar en Geertje van Leeuwen. Arien Cornelis, z. v. Jan Wardenaar en Neeltje Komen. Jan, z. v. Willem Groot en Antje Beers. Ondertrouwd: Cornelis Neefkes, wedn. van Dieuwertje Stammes, oud 31 jr., te Haringcarspel en Antje Kooij, jd., oud 28 jr, te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Dirk Maars, oud 60 jr., echtg. van Antje Kerkmeer, eerder wedn. van Trijntje Otto, vroeger van Mietje Scheltus. Jan Poth, oud 36 jr., ongehuwd, overleden te Oudcarspel. Cornelis Rijs, oud 30 jr., echtg. van Neeltje Bronder. Aafje Schaap, oud 62 jr., weduwe van Pieter Konijn. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jacob Bleeker en Trijntje Veldman. Maartje Lodder, oud 61 jr., weduwe van Cornelis Rentenaar. Gerrit Hooge- boom, oud 8 jr. Gemeente Oude Nicdorp. Ingeschreven van 131 October 1892. GeborenLeo, z. v. Jan van Luuwen en van Grietje Stokman. Theunis, z. v. Theunis Hooi veld en van Maartje Galis. Michiel, z. v. Jan Smit en van Grietje Stoop. Jan, z. v. Pieter Krun en van Maartje Wit. Abram, z. v. Cornelis Waterdrinker en van Trijntje Middelbeek. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenMargaretlia Maria Borst, d. v. Pie ter Borst en van Grietje Groot, 13 j. Gemeente Heer- Hugo waard. Ingeschreven van 1—31 October 1892. GeborenJansje, d. v. J. Veenboer en A. Beers. Aaltje, d. v. J. Boekestein en W. Maartens. Antje, d. v. K. Hemke en A. Meijer. Anna Adriana, d. v. S. Entius en A. C. Botman. Petrus, z. v. J. Wokke en N. Vijn. Maria en Pieter, d. en z. v. C. Bood en M. Dekker. Naatje, d. v. P. Oudeman en U Bekker. Jan, z. v. C. Goet en H. Tuin. Ondertrouwd: Jan Groenveld, weduwn. van Marijtje Wester en Bragetta Johanna van Scha- gen. GetrouwdDominicus Slot en Ariaantje Butter. Overleden: Nicolaas Polona, 19 w. Willem Limmen, weduwn. van T. Spil, eerder van K. Kuiper, 85 jr. Jozeph Franciscus Bood, 31 weken. Maria Dekker, echtg. van C. Bood, 33 jr. Pieter Groot, 18 m. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven van 131 October 1892. GeborenGerrit, z. v. Pieter Kat en Trijntje Boekel. Maria, d. v. Evert van der Vliet en Aaltje van der Ham. Jan Cornelis, z. v. Pieter Blaauwboer-Vries en Antje Grootes. Trijntje, d. v. Luitje Pluister en Ariaantje Pool. Ondertrouwd: Hendrik de Boer, jm. oud 28 jr., wonende te Hoogwoud en Antje Zijp, jd. oud 26 jr. Getrouwd: Amelius Begeman, jm. oud 42jr., wonende te Roermond, en Trijntje Zijp, jd. oud Overleden: Gerrit van Zoonen, oud 26 jr., z. v. Pieter van Zoonen en van wijle Guurtje Mosk. Aafje Visser, oud 3 m., d. v. Johannes Visser en Rensje Bakker. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. OEM. OUD-KARSPEL. Zondag 13 Nov., voormiddags 9.30 uur geen dienst. Woensdag 16 Nov. avonds 6y2 uur, Ds. II. A. Ludwigvan Zuidscharwoude. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 13 Nov., voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 13 Nov., voormiddags 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. Woensdag 16 Nov. avonds 6.30 J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 13 Nov., voormiddags 10 u., Ds. H. A. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 13 Nov. v.m. 9.30 n. 2 u. Ds. Gemser. Woensdag, 16 November avonds 6y2 u. Ds. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 13 Nov., voorm. 9 uur, Avondm. nam. 2 u. Dankzegging. Ds. Bakker. Woensdag 16 Nov. avonds 6.30 Ds. Bakker in de Noorderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 13 Nov., voorm. 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 13 Nov., voormiddags 9.30 nam. 2.30u. Ds. Gideonse. Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 7 Nov. Aardappelen f a f Bloemkool f 0.50 a 2,Ligte f a f Reuzen f 4.a f 7. Roodekool 4, 7.50 Witte f 1.50 p. 100 k.Geele f 4, a f6.50. Rapen f2.50. a f3.— Uien f2.50 f2.75. p. mud Nep f3.40 Bieten f 10. af 14. Bovenstaande prijzen gelden ook voor de overige vijf dagen. SCHAGEN, 10 Nov. 7 Paarden f 30 a f 70, 220 Geldekoeien f 60, a f 275, 60 Kalf- koeien f 180 a 240, 80 Vaarzen f 50. a f135 18 Nuchtere Kalveren f 6 a 14.360 Schapen f 15. a f24,36 magere Varkens f 10 a f 13, 43 Biggen f 5.a f 8,Boter per kop f 0,60 a 0,65 Kipeieren f 5,50, a f 6.50 per 100. HOORN, 10 Nov. Kleine Kaas f 36,—. Commissie f36, PURMEREND, 8 Nov. Aangevoerd 216 stapels kaas. Kleine f36.Commissie f36. Middelbare f-.Kipeieren per 100 stuks, 6.50 a f7.50. ALKMAAR, 11 Nov. Aangevoerd340 stapels Kaas, wegende 103891 Kg. Kleine f35. Commissie f 36.— Middelbare f 39.50. 4548 HL. Granen, als809 Tarwe f 5.a f8.—432 Rogge f5.—a f5.75; 776 Gerst f4.25 af Chev. f 4.75 f 5.25;2024 Haver f 3.— f 3.75 o. f a f Boon en, 268 Paardeb. f6.a f6.50; 268 Bruineb. f9.50 a f 12.—Citroenb f 13.a 114.Duivenb. f6.25 a f Witteb. fa f—Kanariezaad f a f12 Rood Mosterdz. f28.50 a f29. 19 Geel mosterdz. f 15.a f 17.Kool zaad f af Lijnzaad f a fKarweizaad 115.a f17.— 2 Blauw Maanz. f 15.—a f 225 Erwten, Groene, f 9.50 a f 19.groote f Grauwe f 12.af 19.264 Vale f 7.50 af 14. Witte f af—;—.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3