Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 84. Zondag 20 November 1892. Ie Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Tot inkeer gebracht. NIEUWE® LAIGEIUKEl 101! RA VI. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Lanöedijk per drie maanden SO ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: loonlschanvoutle. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1—5 regels 30 ct., elke regel meer S ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. UIIli§TREGKLIV» OP DI1V EIOBzI,A\5>K€ 11B:\ NPOOKWJKG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04-j- 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* Deze trein rijdt alleen des Donderdags f 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 ;ot Schagen. AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags 7.50* 9.57 tot Uitgeest. 12.24f 1.58 4.15 8.36 „Crescendo." De alhier bestaande zangvereeniging Crescendo gaf onder leiding van haren directeur den heer W. Dorsman, Donderdagavond jl. haar eerste uitvoering in dit seizoen, in het lokaal „De Burg." Het programma bevatte 24 nummers en 't gaat dus inoeielijk elk nummer aan te stippen, kleine fouten en mooie gedeelten op te noemen. Eenige nummers verdienen echter vermeld te worden, waarvan de vertolking zoo uitstekend slaagde. Uit de eerste afdeeling neem ik „Aan den Zo mer," wat op verlangen tweemaal is gezongen uit de tweede afdeeling No. 1 „Blumenlied" en „Polka" voor piano en vioolgaarne had ik 't nog eens gehoord, want hoewel ook deze stukken goed werden uitgevoerd,ben ik er toch vanovertuigd dat de viool dan met vaster hand zou zijn gehanteerd. In deze zelfde afdeeling was het koor gelukkig met „De Nacht" en „Afscheid." Het scheen wel dat bij het naderen van het einde, ook de moed bij de zangers toenam, althans de derde afdeeling gaf ons heel wat schoons te genieten; er werd met meer geestdrift, met meer gevoel gezongen. Ingezet met „De Yisschersbruid" moest men 't echter ook goed maken wilde men even veel succes hebben, als wat de directeur en mej. A. v. d. Oord hiermede inoogstten. Yoor de tweede maal, op verzoek werd dit zangnum mer nog eens gegeven, -was de aanhef beter, en daar waar men eerst bang was te falen, waardoor de stem dof en traag klonk, werd nu met losheid, zonder schroom, mooi gezongen. Er behoort wel eenigen moed toe een stuk als „de Visschersbruid" voor z'n rekening te durven ne men. De vierde en laatste afdeeling werd begon nen met „Marie" en „Polka" voor piano en viool. De uitvoering van deze stukken deed den heeren die deze nummers voor hunne rekening hadden genomen, een daverend applaus inoogsten, wat ook ten volle verdiend was. N6. 2, „De Blinde," voorgedragen door den directeur, werd mede op keurige wijze vertolkt. Ik zou ook in deze afdeeling nog kunnen aanstippen, „Yroege Lente" als mede een van de best geslaagde stuk ken en ik houd mij overtuigd dat ik zeker wel het allermooiste van het progr. zal genoemd hebben. Trouwens alles viel blijkbaar zeer in den smaak van het publiek, en daar waar ik meende dat er iets aan haperde, waar misschien een solo te zwak, een maat even ongelijk, waar men even onrus tig was, waardoor er met een zekere matheid werd gezongen, geen nood, de goede leiding der directeur herstelde een dergelijke kleine fout en ik durf gerustelijk te zeggen dat het een avond vol genot is 'geweest.HËen woord van dank werd „Crescende" toegebracht door den WelEerw. Heer Ds. Habbema en voorzeker trad hij op als tolk van al de aanwezigen. De vereeniging is zeer vooruitgegaan, in dit jaar en zal bij dezen voort gang, zeer zeker kunnen concurreeren met hare zustervereenigingen. Tot weerziens roepen wij haar toe£J De reeds zoo zeer op prijsgestelde cursus in het hoefbeslag te Haarlem, te'geven door de Holl. Mij. v. Landbouw aldaar, begint ook hier belangstelling te verwekken althans de heer P. Yisser van Noordscharwoude zal, naar wij vernemen, dezen winter genoemden cursus aldaar volgen. Naar men ons bericht, zijn van 14 tot 19 dezer, 4.» wagens groepten verzonden voor' Ne derland en België, vanaf station N.-Scharwoudc. Yerbod tot invoer van versche groenten in Duitschland, blijft nog steeds gehandhaafd. Uit Zuidsciiarwoude schrijft men ons: Dinsdagavond den 15 November 1892, gaf de alhier bestaande Cursus Yrije en Orde-Oefenin gen onder leiding van den onderwijzer K. S. Oosterhout zijne eerste openbare les in de kolf baan van den heer A. Kist. Klein was het ge tal toeschouwers wat wij zoo gaarne anders had den gezien, temeer daar deze eerste openbare les uitstekend geslaagd kan heeten. De oefeningen werden afgewisseld door voor drachten wat blijkbaar zeer in de smaak viel en welke luide bijval verwierven. schen onderwijzer en leerlingen en 't was zeer zeker verrassend voor velen, maar ook tevens zeer strelend voor den onderwijzer toen de jonge juffrouw K. Duker, hem uit naam van alle leer lingen, met een korte doch gepaste toespraak een cadeau aanbood, wat onder hartelijke dank betuiging werd aanvaard. De directeur heeft alle eer van zijn werk en zal met genoegen aan dezen avond terugdenken, in het bewustzijn veler achting en de sympathie der kleinen te hebben gewonnen. Rinnenland. In hare vergadering d. dt 10 Nov. jl. nam de afdeeling lieer llugowanrd en Omstre ken van den Bond van N. O. de volgende motie met algemeene stemmen aan De Afdeeling H. Hugowaard e. a. van de Bond van N. O. vernomen hebbende, dat bij de jongste vacature voor Hoofd eener school te Helium, door het gemeentebestuur van Slochte- ren onderzoek is gedaan, of de sollicitanten tot radicale of socialistische gevoelens overhellen, protesteert ten sterkste tegen deze handelwijze van 't gemeentebestuur van Slochteren, als zijnde een aanranding van de politieke vrijheid der onderwijzers, en besluit den Gemeenteraad van Slochteren in kennis te stellen met dit protest. Als een staaltje van brutale bedelarij en een ernstige waarschuwing voor te blind mede lijden, kan het volgende dienen aan de Amst. gemeld. Dezer dagen kwam te Bauru een bede laar bij den heer B. een aalmoes vragen, daar hij reeds zeven weken zonder werd was en een vrouw met 5 kinderen had. De ongelukkige ont ving eenig geld, natuurlijk onder groote dank betuiging. Èen paar uur later vindt genoemde heer zijn bedelaar in een café zitten onder een stevigen borrelDen volgenden morgen komt de arme bedelaar op 't gemeentehuis en hangt daar een hartverscheurend tafereel op van zijn ellen- digen toestand met een kaartje naar Amster dam is hij gered. Doch toevallig komt de heer laar, wegens landlooperij, in den toren gezet. Hier wordt hij onderzocht en men vindt in een zijner zakken een volle flesch jenever! Een schipper uit Akkrum, had voor zijn anderhalfjarig zoontje een klein houten scheepje gemaakt. Het kind daarmede spelende, struikelde en viel met den geopenden mond in den scherp- gepuntcn mast van het scheepje, met het nood- lotting gevolg, dat die punt door het gehemelte doordrong tot in de hersenen van den ongeluk- kigen kleine, die na een kort en smartelijk lijden is overleden. Het hoofdbestuur der Friesche Maatsch. van Landbouw heeft de verschillende afdeelingen aangeschreven, haren invloed aan te wenden bij de landbouwers, opdat door het slatten van sloo- ten, het spitten van akkers, enz., in de bestaande werkeloosheid worde voorzien. In sommige afdee lingen vreest men echter, dat de meeste land bouwers om financiële bezwaren het werk zullen achterwege laten. Hebt ge nog andij vie staan, die te klein is om opgebonden te worden, neemt die dan op een mooien, drogen, zonnigen dag met de wortelkluit uit den grond en plaats die planten, na ze een weinig ontdaan te hebben van de rotte bladeren, naast elkander in een bak, waarover een raam en bij vorstweer nog een dek van matten wordt uitgespreid. Bij goed weer zorgt ge tevens, dat het raam gelucht wordt. De planten worden dicht aan elkander gezet om het geel worden in de hand te werken. Yolgt ge dezen raad op, dan zult ge u nog diep in den winter kunnen ver gasten aan frissche andijvie, eene niet te versma den groente, vooral tegen en in den winter. Zekere De G. te Leiden had Dinsdagna middag het geluk een bankbiljet te vinden van f 25. Toen hij hoorde van wien het was, gaf hij het bereidwillig weder terug, tot belooning ont vangende 25 sigarenDaarop te kennen ge vende dat hij niet rookte, kreeg hijniets. D.) KORTE STUKJES. "Weer de ouwé geschiedenis de koffie koud, de kachel bijna uit en de kamer vol rook, zoodat het bijna onmogelijk is adem te halen Met een martelaarsgelaat schoof Brommer terwijl hij deze woorden uitsprak zijn stoel bij de tafel. »De koffie is pas gezet, beste man," zeide juffrouw Brommer, een aardig vrouwtje met zachte, blauwe oogen, bruin haar en iets schuchters in haar blik, »en ik geloof niet dat het nu juist koud in de ka mer is. Wat die rook betreft, het spijt mij vreesë- lijk, maar men had mij beloofd gisteren den schoor steen te zullen nazien." ^Natuurlijk heeft men dat béloofd niemand houdt ooit zijne belofte tegen over ons," kreunde Brommer. »Als het Smit gegolden had dan was de schoorsteen lang geleden reeds onderzocht. Geef mij maar een stukje gebraden vleesch, ten minste als het goed gaar isvoor zoover ik weet zijn wij toch geen kannibalen om ons vleesch rauw te moe ten eten. Maar zoo is het altijd hier, wij hebben nog nooit eéne keukenmeid gehad, die vleesch goed kan braden." »Maar beste man zeide juffrouw Brommer. »Vertel mij maar niets," viel Brommer haar in de rede. »Ik weet wel hoe het behoort fe zijn. De krant is zeker nog wel niet gekomen Neen natuur lijk niet. Ik zou wel willen, dat iemand het mij eens duidelijk kon maken, waarom ik de krant altijd een half uur later krijg dan een ander mensch. Als dat kind niet ophoudt met schreeuwen dan word ik zeker nog half dol." »Het heeft last van de tandjes," zuchtte juffrouw Brommer, en stond op van tafel om met haar lastig vrachtje de kamer op en neer te loopen. »Onzin zeide Bromrri'ér' öp scherpen toon, en pikte met zijn Vork een stukje vleesch op, »je ver went het te veel.« Juffrouw Brommer dacht aan de algemeene op schudding, die een maand geleden in het huis had geheerscht, toen Brommer door kiespijn werd ge kweld. Zij drukte evenwel de fluweelzachte wang van het kind tegen haar schouder en zeide niets de bij vele vronwen meest' gebruikelijke manier om zich aan haar martelaarschap te onderwerpen. »Waar is nu mijn hoed wèervroeg Brommer opstaande en om zich heen ziende. »Het is wel eigenaardig, dat die hoed nooit op zijn plaats is »Hij is in de gang pa, op dezelfde plaats waaru hem hebt opgehangen,ct zeide dé kleirte Willem van achter zijn leesboek. Kinderen moeten zich niet in de zakén van an deren mengen,zeide Brommer bits. »Die scheur in mijn overhemd is zeker nog wel niet gemaakt vrouw waarom hebt je er niet voor »Ik was van plan om het te doen,« zei zijne vrouw verontschuldigend, maar zooals je weet had den we gisterèn bezoek en de kleine heeft zoo slecht geslapen, zoodat ik later ben opgestaan dan anders, maar....« »Altijd de een of andere verontschuldiging,viel haar wettige heer en meester haar in de rede. »Ik kan maar niet begrijpen, wat de reden is, dat hier in huis'nooit iets op tijd gebeurt.« Met een luiden slag wierp hij de voordeur dicht toen hij vertrok, en in plaats dat de kleine juffrouw Brommer in opstand kwam tegen de harde woor den van haar man, zette zij zich neer op een stoel en schreide. Brommer was volstrekt geen kwade echtgenoot. Hij hield werkelijk veel van zijne vrouw en meende dat hij liet model van een huisvader was in vrien delijkheid óm de een of andere reden had hij ech ter de ongelukkige gewoonte aangenomen om op alles wat aan te merken en zooals het met derge lijke personen meestal gebeurt, als hij aan niets an ders kon denken, deed hij niets dan mopperen. Al weer aan het schreien Betsy riep haar broe der uit, toen deze een paar uur daarna bij haar binnentrad. »Het wordt nu toch wat al te erg I Herman heeft zeker weer gebromd over het een of ander betreffende de huishouding Ik heb grooten lust om hem eens aan zijn verstand te brengen, hoe hij je met dié onhebbelijkheden grieft. Zal ik dat maar eens doen Bets?« »Neen, neen ik wil voor geen geld, dat je met een enkel woord er hem over spreekt?" riep juf frouw Brommer haastig uit, en droogde snel hare tranen. «Herman wil mij juist niet grieven. Niemand heeft zulk een goed hart als hij, en ik weet dat hij mij lief heeft »Dat is best mogelijk," zeide de jonge Kareisen, »maar waarom doet hij dan ieder uur, den gehee- dag niets anders dan vitten en brommen Geloof mij Bets, het is een leemte in de wet dat getrouwde brornmige mannen niet strafbaar zijn 1" «Spreek zoo niet Tom," zéide juffrouw Brommer ernstig. »Herman draagt in deze geen schuld, ons kleintje is zeer lastig en ik heb een slechte nacht rust gehad en »0 ja, ik begrijp je," zeide Tom met een veel- beteekenden glimlach. «Mijn goeie, beste, vergevens gezinde Bets, ze moesten u tot martelares ver heffen." Hij bleef een oogenblik zitten in diepe gedachten verzonken, stond toen eensklaps op en riep uit »Ik moet gaan want anders kom ik te laat aan den trein om oom Tompkins af te halen. Heb ik het je wel verteld, dat oom Tompkins je zou komen be zoeken »Oom Tompkins ik wist niet eens, dat we een oom Tompkins bezaten." »Is het waar mijn kind Wees dan zoo goed om je beste slaapkamer voor hem in orde te brengen de oude heer heeft zijne eigenaardigheden hij is nogal een tamelijke brompot, maar aan zulke dingen ben je wel gewend." «Maar Tom, ik kan me niet voorstellen »Houd me nu niet langer op Betsy. Ik zal zelf

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1