WAALMOPPEN, Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 27 November 1892. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën. Openbare Voorstelling I, DE OUDE KASSIER. II. HET KIND VAN DEN IlllZE. TE KOOI': grooter booten aangevraagd en naar Leithiseen extra boot gevaren, die nog een deel van den voorraad moest laten liggen. De burgemeester van Grave ontving Za terdag, naar de N. R. Ct. meldt, het bericht, dat 15 personen, die in de vorige week door een dollen hond aldaar werden gebeten, voor rekening van het Rijk naar de inrichting van prof. Pas teur ter verpleging kunnen worden verzonden. Aan den burgemeester zijn de gelden ter beschik king gesteld, om in de noodzakelijkste onkosten te kunnen voorzien. Onder geleide van den secretaris der gemeente, den heer W. Nieuwenhuizen, zijn de lijders naar Parijs vertrokken. In het Fochtelooveld, circa één uur van Oosterwolde, is door steenzoekers een kunstweg gevonden. Over een nog onbekende lengte lig gen de keisteenen regelmatig en ter breedte van een gewonen weg onder de veenlaag. Ette lijke stukken steen zijn reeds opgedolven. De weg heeft de richting over het uitgestrekte veen naar Drente (Assen). Wanneer dit werk is aangelegd, is vooralsnog niet te zeggen. Woensdagavond vergaderde het bestuur van de Yereeniging tegen het mishandelen van Die ren voor Haarlem en Omstreken in Hotel Lion d'Or. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, had deze Vereeniging voor eenigen tijd aan den Burgemeester der gemeente Heemstede den heer D. E. van Lennep verzocht, het biggenvangen dat bij het jaarlijksch volksfeest een nummer van het programma uitmaakt, at te schaffen als een barbaarsch en demoraliseerend spel. Gisteren nu werd het antwoord van den bur gemeester in de bestuursvergadering voorgelezen. De heer Van Lennep verklaart daarin, dat hijzelf een vijand is van dierenmishandeling, maar in het bedoelde vermaak geen kwaad ziet. De schildering, daarvan gegeven in een haarlemsch weekblad, acht de burgemeester onjuist, althans zeer overdreven en noodigt ten slotte het be stuur van de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren uit een volgend jaar eens een kijkje te komen nemen. Het bestuur is door dit schrijven echter niet voldaan. Aangenomen al, dat de een of andere beschrijving in eenig opzicht overdreven was, blijft het naar wat het Bestuur zelf van het big genvangen gezien en van vertrouwbare personen gehoord heeft, volhouden bij zijne meening, dat het biggenvangen eene dierenkwelling is, die in onzen tijd en in ons land niet meer behoorde plaats te hebben. Waar door meer dan een per soon jacht wordt gemaakt op een big, daar be grijpt ieder, ook die het nimmer heeft gezien, dat het beest onvermijdelijk zeer ruw behandeld wordt, daar de jagers, in hun verlangen om den buit te bemachtigen, er natuurlijk niet aan kun nen denken om het dier zacht aan te vatten nog daar gelaten, dat de angst van het gejaagde beest op zichzelve reeds dierenkwelling is. De burgemeester van Heemstede, in zijn ant woord, merkt nog op dat voor een behoeftige vrouw of man het verkrijgen van een big zeer veel waarde heeft. De vereeniging tegen het mis handelen van dieren is echter van meening, dat men zeer goed het biggenvangen kan afschaffen en de biggen als prijzen uitloven voor een ander, gezonder spel, waaraan althans de dieren zeiven geen werkzaam aandeel behoeven te nemen. Deze overwegingen deden het Bestuur der genoemde vereeniging besluiten, nogmaals een schrijven aan den burgemeester van Heemstede te richten, waarin alsnog op het afschaffen van dit „vermaak" wordt aangedrongen. Hopen wij dat dit verzoek thans een gunstiger onthaal moge vinden In dezelfde vergadering werd o. m. nog mede gedeeld, dat de vereeniging den lsten Januari 1892 20 jaar bestaat. H. Dbld. De goederentrein van Haarlem naar Hel der is Woensdagavend nabij het station Alk maar, uit het spoor geraakt, waardoor 7 wag gons ontspoord zijn en op elkander geraakten, zoodat het materieel groote schade heeft geleden en de personentrein 121 daardoor ruim een uur vertraging ondervond eer de weg in zooverre vrij was, dat deze trein kon passeeren. De remmer werd boven het rechteroog ver wond, doch niet gevaarlijk. Door de officier van justitie is een onderzoek ingesteld. Te Münclieii vertoeft tegenwoordig een gezelschap van negerinnen uit West-Afrika. In vollen krijgsdos gaven deze negerinnen onder den naam van „Amazonen van Dahomey" daar op het tooneel eenige voorstellingen. Even noodlottig als voor de blanken in de tropen de koorts is, schijnt de tering dit te zijn voor de negerinnen die in Europa vertoeven. Van het genoemde gezelschap zijn reeds drie neger innen aan de tering bezweken. Het lijk van een van haar werd 16 Nov. jl. ter aarde besteld. Eerst had het een paar dagen in het lijkenhuisje op het kerkhof bij de lijken der armen gestaan en menigeen had een blik geworpen op het stoffelijk overschot van de arme negerin, die ver van haar vaderland onder vreem den gestorven was. Bij de begrafenis hadden treurige tooneelen plaats. De amazonen namen in vollen krijgsdos aan de begrafenis deel en een groote menigte volgde den lijkstoet. Op het kerkhof gekomen, trokken de treurende amazonen door hare waardige houding aller aan dacht en sterk stak daarbij hot onhebbelijk ge drag der bevolking van Hünchen af. Met geweld werden de politie-agenten, die het publiek op een afstand moesten houden, onder woest ge schreeuw en getier van het gepeupel, op zijde gedrongen. Eenige agenten werden zelfs tegen den grond geworpen. De menigte drong op het kerkhof en bedreef allerlei baldadigheden. Ver scheidene grafsteenen werden omgeworpen of be schadigd. Wie waren hier de wilden: de Europe anen of de Afrikanen? Op welke wijze de nijverheid zich reeds de resultaten der phonographie ten nutte maakte, blijkt uit eene mededeeling uit Zwitserland, volgens welke aan een horlogemaker uit Genéve een brevet is uitgereikt voor een sprekend repetitie-horloge. Hiervan wordt het volgende medegedeeldHet sprekend horloge is met be hulp van den phonograaf vervaardigdin de hor- logekast bevindt zich eene phonographische plaat, waarop vóór de gereedmaking van het uurwerk de uren uitgesproken zijn. In het geheel draagt de schijf 48 concentrische voren of insnijdingen, waarvan 12 de phonographische tijdsopgaven der volle uren, 12 die der uren en het eerste, 12 die der uren en het tweede, en 12 die der uren en het derde kwartier in zich dragen. Wijst nu b. v. de uurwijzer op de wijzerplaat 121/,, uur aan, dan grijpt eene fijne spits in de overeenkomstige insnijding, en van de gelijktij dig draaiende schijf zal dan de tijdsopgave twaalf en een kwart weerklinken, juist zoo, als bij de phonograaf van den draaienden wals de daarop gesproken woorden worden weergegeven. Het deksel van het uurwerk heeft in het mid den eene kleine geluidopening, gelijk aan de natuurlijk belangrijk grootere geluidopeningen bij de telephoon. Wordt de opening aan het oor gehouden, dan is de gesproken tijd des te dui delijker te hooren. De gemeente-administratie van Madrid kan met het Panama-schandaal in Frankrijk wedijveren. Zooals is medegedeeld, is eene com missie van onderzoek samengesteld en is de vroe gere burgemeester, Bosch, reeds afgetreden. Zijn opvolger, markies de Cubas, is eene prachtige persoonlijkheid, die de zaken terstond met beide handen aangegrepen en begonnen is met 12 hoofdambtenaren te ontslaan. Niet alleen heeft hij eene geheel leege kas gevonden, maar boven dien eene begrooting waaraan geen touw was vast te knoopen. Daarop was eene onmogelijk groote som voor inkomsten uitgetrokken, maar toch bleek er uit dat de uitgaven nog, 26,000,000 peseta's meer bedroegen dan deze som De nieuwe burgemeester vindt gelukkig overal steun, zelfs bij de republikeinen, hoewel hij een ijverige monarchaal is. Dalziel seint uit Londen De Morning Post van Dinsdagmorgen bevat een bericht betreffende een poging tot moord, welke doet vermoeden dat Jack the Ripper er de hand in heeft. Emilie Edith, eene vrouw van slechte zeden, had 5 November jl. in Cheapside kennis gemaakt met een heer, die het Engelsch met een vreemd accent sprak en haar vroeg met hem naar Hudson Park te gaan, waar hij woonde. Hij liep de straten door van de wijk Whitechapel. Plotseling weigerde het meisje verder te gaan. De man haalde toen een tuin- mansines te voorschijn en wilde haar dooden. Zij wist te ontvluchten en liep naar de Sutton- straat, waar zij aan eene vrouw, die zij op straat ontmoette, vertelde wat haar overkomen was. Het signalement, dat zij van den persoon gaf, stemt geheel overeen met dat van Jack te Ripper. Het hoofd der politie heeft Maandag de vrouw een verhoor doen ondergaan, dat 2 uur duurde. Een berucht internationaal oplichter, Ricar- dini, is te Buenos-Ayres gearresteerd. Hij had in den vorigen zomer in een hotel te Hamburg een dame voor 150,000 Mark opgelicht en te Rome een diefstal van 300.000 lire begaan. Eene Fransche uitvinder heeft aan een gewoon potlood een gloeilampje aangebracht, ten gebruike van verslaggevers, stenografen en ande ren, die des nachts aanteekeningen moeten ma ken. De batterij wordt in den zak gedragen, terwijl de geleidingsdraden langs de armen loo- pen Uit het tuchthuis te Graiulenz is voor eenige dagen een gevangene ontvlucht. Hij had de planken van zijn gelijkvloers gelegen cel open gebroken, een gang van vier meter lengte onder den muur naar het binnenplein gegraven en was toen met behulp van een uit stukjes hout en touw vervaardigde ladder over den buitenmuur geklommen. Hij had slechts een hemd, kousen en pantoffels aan en dit maakte dat de schild wacht hem uit de verte voor een kat hield! I)e kortste weg! In eene straat te Londen bevinden zich twee telegraafbureaux, de een voor de lijn LondenParijs (via Dover en Calais), de ander voor de lijn LondenBrussel (via Ostende). Deze twee bureaux zijn tegenover elkaar gelegen, en het personeel daarvan, gaat met elkaar zeer vriendschappelijk om. Eens had een employé van de lijn Londen-Brussel bij een bezoek aan het andere bureau zijn pijp aldaar achtergelaten. Een „boy" van het bureau weigerde het onmisbare voorwerp te halen, daar hij wel voor bureau-aangelegenheden, doch niet bestemd was voor het terughalen van vergeten pijpen. Geen noodDe beambte verzocht (Dover, hem aan te sluiten met Calais, vervolgens Calais met Parijs, Parijs met Brussel, Brussel met Ostende, en eindelijk Ostende weer met Londen. Toen telegrafeerde hij het volgende „Ik heb vergeten mijn pijp van uwe tafel mede te nemen; wees zoo goed haar mij door een uwer „boys" te doen geworden. De boy van ons bureau wil ze niet komen halen." Dertig seconden later werd de pijp, terwijl verzoek tot terugbezorging een gedeelte van Europa had moeten afleggen aan den eigenaar ter hand gesteld. De geneesheeren te Parijs hebben ver klaard, dat de lichamelijke en geestelijke toe stand waarin Ferdinand de Lesseps verkeert, het dezen onmogelijk maakt voor de rechtbank te verschijnen. De heer Pezivier, eerste voorzitter van het gerechtshof, zou er over gedacht hebben verstek te doen gaan tegen den heer De Lesseps. Maar daar verstek slechts kan verleend worden tegen hen, die opzettelijk afwezig zijn gebleven, en dit hier niet het geval is, heeft de heer Pezivier beslo ten het geding te splitsen. In dit geval zou de bizondere rechtsmacht van het hof van appél gehandhaafd worden betreffende de andere be schuldigden, die geen grootwaardigheidsbeklee- ders bij het Legioen van Eer zijn. In Berlijn wonen 1447 docters, welke per jaar minder dan 1800 gulden verdienenslechts 250 maken 4800 gulden en slechts 170 meer dan 6000 gulden. De keizer van Oostenrijk heeft de somma van 5 florijnen aangenomen, welke door een armen boer, onlangs gestorven in de Oostenrijk- sche provincie Carniola, bij testament aan Zijne Majesteit waren vermaakt. De familie Rothschild heeft 100.000 fres. gegeven voor de armen te Parijs die hun huis huur niet kunnen betalen. PREDIKBEURTEN. NED. IIERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 27 Nov., voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. Woensdag 30 Nov. 's avonds 6.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 27 Nov., voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 27 Nov., voormiddags 9 uur, nam. 2 uur, Ds. Gideonse. Dinsdag 29 Nov. avonds 6.30 J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 27 Nov., voormiddags 10 u., geen dienst. NED; HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 27 Nov. v.m. 9.30 n. 2 u. Ds. Gemser. Woensdag 30 Nov. 's avonds 6 uur, Ds. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 27 Nov., voorm. 9 uur, nam. 2 u. preek- lezen. Woensdag 30 Nov. avonds 6.30 Ds. Gideonse in de Noorderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 27 Nov., voorm. 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Woensdag 30 Nov. 's avonds 6.30 uur, Ds. Gideonse. Broek op Langedijk. Maandag 21 Nov. Aardappelen f a f Bloemkool f a Ligte f a f Reuzen f 3.— a f 5. Roodekool 6, 7, 8. Witte f 1.50 p. 100 k.Geele f 5, 6 a 7.—. Rapen f2.50. a f3.—f2.50 Uien f p. mud Nep f Bieten f10. af 14. Bovenstaande prijzen gelden ook voor de overige vijf dagen. SCHAGEN, 24 Nov. 176 Paarden f 50 a f350, 26 Geldekoeien f 70, a f 240, 4 Kalf- koeien f 160 a 190, 12 Vaarzen f 70. a f 110 16 Nuchtere Kalveren f 6 a 14.450 Schapen f 17. a f22,50 35 magere Varkens f 12 a f 15, 30 Biggen f 6.a f 8,Boter per kop f 0,55 a 0,60 Kipeieren f5,a f 7.— per 100. HOORN, 24 Nov. Kleine Kaas f 34,50. Commissie f33,50. PURMEREND, 22 Nov. Aangevoerd 168 stapels kaas. Kleine f35.Commissie f30.—. Middelbare f Kipeieren per 100 stuks, 5.50 a f6.50. ALKMAAR, 25 Nov. Aangevoerd345 stapels Kaas, wegende 101256 Kg. Kleine f34.— Commissie f 33.Middelbare f 36. 4603 HL. Granen, als695 Tarwe f 6.a f 7.75; 131 Rogge f 5.15 a f5.75; 1061 Gerst f 4.— aj4.50Chev. f 4.75 f 5.25;2341 Haver f 2.50 f 3.65 o. f af Boonen, 153 Paardeb. f 5.75 a f6.50; 153 Bruineb. f8.— a f 12.25Citroenb f 11.50 a f 15.Duivenb. f6.75 af Witteb. fa fKanariezaad f a f Rood Mosterdz. f a f Geel mosterdz. f a f 2 Kool zaad f af Lijnzaad fa f8 Karweizaad f 11.a f 6 Blauw Maanz. f 16.af198 Erwten, Groene, f 8.50 a f 19.groote f Grauwe f 16.af 19.198 Vale f8.— 14. Witte f a f AfiLE<:iSLEI. Eerste slager: „Een mensch moet toch maar ongelukkig wezen. Eerst valt mijn eenig paard dood, en daarna stelen ze me alle worst uit den schoorsteen." Tweede slager: „Welnu, maak dan je dooie paard nieuwe worsten." Eerste slager: „Dat had ik al gedaan; en juist die hebben ze me afgestolen Een kolonel meende een nieuw middel ter be strijding van drankmisbruik voor zijn soldaten gevonden te hebben door te gelasten dat al wie 's avonds beschonken thuis kwam, dit den anderen dag op het rapport aan hem moest melden. Een soldaat, die dit overkwam, wist den ande ren dag voor het rapport de kazerne te verlaten om een opknappertje te krijgen. Bij één opknap pertje nam hij er nog een, zoodat hij wederom dronken werd. Toen hij op het rapport kwam en met de ge bruikelijke eerbewijzen den kolonel toevoegde: „Kolonel, ik heb 'm gisteravond een beetje om gehad," antwoordde de kolonel verontwaardigd „Kerel, je bent nog dronken. Het wederantwoord van den soldaat luidde, terwijl hij de hand aan zijn politiemuts bracht: „Da' weet 'k wel, kolonel, maar dat kom ik u morgen vertellen." „Zij" Ga weg, onbeschaamde rekelik hou niet van jeik kan je niet zien. „Hij": Moet dat een blauwtje voor mij be- teekenen, lieve Doortje? Vader: Als de pendule eens veertien uur sloeg kinderen; hoe laat zou het dan zijn? De logisch ontwikkelde Louise: Dan zou het 2 uur zijn. De meer alledaagsche Jet: Dan zou het tijd zijn om haar in reparatie te geven! In den gemeenteraad. Mijnheer Zuinig: Dat er een klok in den toren zal komen, daar heb ik niet op tegen, mijnheer de voorzitter, maar vier wijzerborden, dat is het geld van de gemeente wegsmijten. Mijnheer Snugger: Je praat weer naar datje verstand hebt, man. En als er dan eens vier menschen tegelijk willen kijken hoe laat'tis en er was maar één wijzerbord, dan zouden ze zeker maar op elkaar moeten wachten, hè? Ook een consult. Op het gewone spreekuur liet een jonkman zich bij een medisch professor aandienen. Goeden morgea mijnheer. Waarover wenscht u mij te spreken? vroeg de professor. Ik ik kwam u de hand van uwe dochter vragen. Hm! Is de eetlust goed? Niet bijzonder. Hoe is de pols? Heel snel, als ik bij haar ben heel flauw als ik haar bijzijn mis. Hebt u last van hartkloppingen? Erg, als ik aan haar denk. Neem mijne dochter dan maar. U zult wel spoedig genezen zijn. Tien gulden, als 't u blieft. an allen, die ter gelegenheid onzer 12y2-ja- -^rige Echtvereeniging van hunne belangstel ling hebben blijk gegeven, brengen wij hiermede, ook namens wederzijdsche betrekkingen, onzen welgenieendeii dank. C. KLEIJER. G. KLEIJER— Noordscharwoude, Pranger. Nov. 1892. van het Liefhebberijgezelschap: „0. 0.", op Woensdag' 7 December 92, in het lokaal van den heer I>. STAM, te Noord-Scharwonde. Op te voeren stukken Tooneelspel in 4 bedrijven door Rosier Faasen. Vaudeville in één bedrijf, naar het Fransch door W. Farber. Aanvang 's avonds 7 uur. Voor dezen avond zal eene iutcekeiilijst rondgaan tot bijwoning dezer uitvoering. p.m. 20.000 beste harde benevens eene partij PUIHï, (grove), afkomstig van liet ge sloopte Sluisje onder Scliagen, aan 't water gelegen. Te bevragen bij I>. KRAMER, te feüchagfeii-

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3