KOELHUIS Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 4 December 1892. op YBIJÜlli. 9 DECDIBEIt 1892. Openbare Voorstelling I, DE OUDE KASSIER, II. HET KIND VAN DEN IIHZE. arbeid hebben gestaakt. Later heeft deze zich uitgebreid tot het geheele personeel. Yan de avond ploeg ontbraken 1000 man. Madama Blavalski heet reeds beweerd dat men zonder geleidingen kan telegrapheeren, maar terwijl wijlen de opperpriester der spiritualisten hare bewering niet kon staven heeft de heer W. H. Preece, F. R. S., zoowel in theorie als in practijlc aangetoond dat de atmospheer als ge leider bruikbaar is. Hij spande een draad over een halve mijl van de kust, en een anderen, evenwijdig daarmede, van den boeg naar den steven van een schip dat drie mijlen ver in zee lag, en slaagde er in een telegram over te zen den. Het is wel overbodig te zeggen dat het be ginsel zoo belangrijk is, dat men niet eens een denkbeeld kan vormen van zijn mogelijken groo- ten invloed op ons maatschappelijk leven. Zekere Olsen te Chicago heeft een reis- rij wiel uitgedacht, voorzien van twee lichte bak ken of bootjes, zoodat het zoowel te land als te water dienst kan deen. Te land dienen de boot jes voor berging van goed. Te water kan het toestel drie personen dragen. Noord-Anierika. Land van belofte, land van vrijheid, land van veel geld verdienen, land van nooit uit te putten rijkdommen, land van gastvrijheid voor iedereen zoo is het geweest. Hier heenhier heenhier is nog plaats l)ie roep heeft jaren achtereen geklonken en millioenen, die in het oude „Europa" een meer of minder moeilijken strijd 0111 het bestaan te strijden hadden, hebben er gehoor aan gegeven, uxaar nu hoe minder bestaan strijders er ko men, hoe liever, zeggen de Amerikanen. De Amerikaansche vleeschpotten zijn nog wel altijd goed gevuld, maar er schikken er thans zoo velen aan den discli en nog immer groeit hun aantal aan, zoodat de vrees begint te ko men,dat te eeniger tijd de pottekenszullen opraken. Zoover wenschen de Amerikanen het liefst niet te laten komen. Daarom beperkende bepalingen. Hoe Daarover moet nog beraadslaagd en be sloten worden. Eén voorstel luidtlaat geen landverhuizers toe, tenzij zij minstens honderd dollar bezitten en de landstaal kunnen schrijven. Een ander voorstel en men beweert, dat dit door machtige invloeden wordt gesteund wil alle landverhuizing naar „Amerika" gedu rende vijf jaren doen verbieden. De toestand kan dan weer zoo'n weinig in evenwicht wor den gebracht en het gevaar, dat nu bestaat, n.l. dat er eene belangrijke daling in de loonen zal komen, valt w.eg. De Senaat zal deze raadgevingen overwegen. „H. Crt." Een consul-generaal die failliet is, behoort zeker tot de rariteiten. Zulk een zeldzaamheid is de consul-generaal van Turkije, Stoenglen genaamd te Sturttgart. Het socialistisch partij blad Vorivartsonder redactie van Liebknecht, bevat het volgende op merkelijk artikeltje: „De Kreuzzeitung meldt, of laat zich uit Amsterdam melden, dat de Ne- derlandsche secialisten zeer weinig tevreden zijn over de algemeene vergadering der duitsche so- cialistlche partij, dat inzonderheid het tractement van Liebknecht als redacteur, ten bedrage van 7000 mark, hun zeer onsocialistisch toeschijnt. Yoor Nederlandsche socialisten leze men„Nieu- wenhuis. Dat de millionair Nieuwenhuis, die voor eene plezierreis zooveel geld uitgeeft als Liebknecht in een geheel jaar noodig heeft, uit de hoogte nederziet op de practij k van een man, die, in 45-jarigen partijdienst over al dien tijd verdeeld, niet zooveel 'sjaars van de partij heeft getrokken als de ontvangst van een daglooner bedraagt, is evenzeer begrijpelijk als dat de mil lionair Nieuwenhuis het zeer onsocialistisch vindt dat Liebknecht in die 45 jaren, waarvan hij 15 jaar in ballingschap, 10 jaar in gevangenisstraf en 10 jaar in verbanning krachtens de socialisten wet heeft doorgebracht, niet slechts zijn geheele vermogen heeft aangesproken, maar ook niets heeft gespaard. De millionair Nieuwenhuis is met zijn gevoelen in harmonie met de Frankfurter Zeitnnghet orgaan van Sonneman, ook al een millionair." Zoo spreekt de Vorwarts. Eenig commantaar op deze verbitterde taal van Lieb knecht ten opzichte van Nieuwenhuis zal wel overtollig zijn. (N. R. Ct.) Een werkstaking onder de scholieren. De leerlingen der school van het kleine stadje Broken llill in Australië hebben uit hun mid den eene commissie gevormd, die aan den direc teur der inrichting moest vragen om „minder algebra, minder geometrie, minder kastijding en langer vacantie." De directeur liet, als antwoord, zijn stok op duchtige wijze op de ruggen der commissieleden nederdalen, terwijl een half-uur later met de lessen kon worden aangevangen. De socialistische gemeenteraad te Saint- Dcnis heeft aan zijne leden eene toelage van 3000 fr. toegekend, na vooraf reeds aan den lijk op de zenuwen krijgen In minder dan geen tijd zag hij in zijn voor dergelijke indrukken thans zeer vatbaren geest, een joelende menigte de kar omringen en zich zelf tusschen een paar politiea genten en begeleid door een bende straatjongens vreeselijk, wat een schandein triomf naar het politiebureau leiden. Hots 1 Foei wat een schok, zeker een steen voor het wiel. Slot volgt maire eene ruime bezoldiging te hebben toege staan. Doch vermits zelfs te Saint Denis de be grooting niet tot in het oneindige rekbaar is, schrijft het Journal des Dêbats, zoo moest er iets gevonden worden om de hierdoor gemaakte bres in do gemeentelijke financiën te stoppon. Natuurlijk dat het tekort nu verhaald werd op den politiedienst. De raadsleden hebben kort en goed de 50.000 fr. geschrapt, die jaarlijks daar voor uitgetrokken worden, en den wachtpost der politie op de vlakte te Saint-Denis opgeheven. Op die wijze is het, dat de ware socialisten hun persoonlijk belang weten te vereenigen met den baat, dien de politie, de gendarmes en andere vertegenwoordigers van het gezag hun inboeze men. De vraag is het thans, of de handelwijze naar den smaak zal zijn van de bevolking, die aan de genade van de dieven en moordenaars wordt overgelaten. Het is immers niemand on bekend, dat zelfs met de bestaande politie de voorsteden van Parijs een roovers- en moorde naarsnest zijn. Hoe zal het ginds wezen, als ook die onvoldoende politie verdwenen zal zijn? Doch dit zijn alle overwegingen, die voor de raadsle den van Saint-Denis van ondergeschikt belang zijn. N. R. Gt. De winsten van het Suez-kaiinal en de verliezen van Panama stelt I'Illustration in zijn jongste nummer in twee staatjes tegenover el kander, welke in welsprekende cijfers herinneren, dat het voordeel, door het eerste groote werk van den „grooten Franschman" opgeleverd, wel niet even groot als het verlies, door zijn tweede kanaalonderneming veroorzaakt, maar toch zeer aanzienlijk is. Het gezamelijk bedrag der uitge geven aandeelen Suez is 480,798,480 francs en de tegenwoordige waarde, volgens den koers van 19 Nov., is fr. 1,635,405,745,50. Dat is dus een winst van fr. 1,154,667,265,50. Het gezamelijk bedrag der uitgeg. aand. Pa nama is fr. 1,369,711,186,05, en de waarde daar van volgens den koers van 19 Nov., is fr. 169,516,903,23. Het verlies bedraagt du3 fr. 1,200,194,282,82. Terwijl dus de aandeelen Suez 1,154,667,265,20 francs in waarde vermeerderden, zijn die van Panama met fr. 1,200,194,282,82 verminderd. In het tegenwoordige ministerie van Niemv- Zcclanil is slechts een persoon die een acade mische opleiding ontving. Hij is minister van Onderwijs. De Eerste minister begon zijn loop baan als handelsreiziger en was later redacteur en eigenaar van een nieuwsblad; de minister van Openbare W erken was eenmaal kolendelver en later winkelier; de minister van Landbouw begon zijn kost te verdienen als schaapherder en is thans een groot landbouwer; de minister van Justitie was vroeger timmerman en de post meester-generaal verdiende zijn eerste geld als telegrammen-besteller bij een telegraafkantoor. Het Kabinet telt ook een minister zonder por tefeuille en hij is een man van gemengd ras. Hij werd naar het Parlement afgevaardigd door een der vier districten, waarvan de bevolking geheel en al uit Maori's bestaat. Zijn vader was een Eugelschman, zijne moeder de dochter van een voornaam hoofd der Maori's. De wonderdokter Gloolam Kader, de zoo genaamde Indische oogarts, die ook te Amster dam zooveel van zich spreken liet, is uit Prui sen verbannenhij kreeg bevel om binnen 24 uren Berlijn te verlaten. Een Parijsch apotheker wordt door een af gevaardigde vervolgd, omdat hij voor zijn raam had tentoongesteld een fleseh, inhoudend een lintworm, die vroeger in een afgevaardigde had gehuisd,- wel te verstaan met diens naam voluit geschreven op het papier, dat op de flesch was geplakt. Uit voorloopige officieele opgaven blijkt, dat de jongste cholera-epidemie in Duitschland 19,647 persouen heeft aangetast, van welke 8575 stierven. Voor Hamburg alleen worden deze cijfers als 17,975 en 7611 vermeld. In den nacht van 25 op 26 November jl. heeft te Kassei (Duitschland) een brutale dief stal met braak plaats gehad. Ontvreemd zijn een groot aantal lijfsieraden met diamanten en an dere kostbare steenen, gezet in goud en zilver, tot eene gezamelijke waarde van ongeveer 83,000 mark. Op de aanhouding van het ontvroemde is eene belooning van 2000 mark gesteld. Wij lezen in de „Heerenv. Crt." (N. Adv. BI.) het volgende SSen groot man ia opspiaak. HET PANAMA-KANAAL. Stel dat eens tegenover het „Suez-kanaal." Het „Suez-kanaal een triomf van mensche- lijken ondernemingsgeet, van nooit gekende ener gie, van ongeloofelij ke volharding. Het „Panama-kanaal" een treurig beeld van 's menschen lichtvaardigheid, van zijne feilbaar heid en booze misleiding. En toch was van beide ondernemingen één man de ziel. Ferdinand de Lesseps Hoeden af voor den grooten Franschman. Zijn energie, ziju ontzaglijke geestkracht, maar ook zijn geestdrift voor het groote werk en zijn on wrikbaar vertrouwen in hetwelslagen er van hebben het Suez-wonder tot stand gebracht. Die geestdrift, ze is heilzaam geweest voor het „Suez-kanaal", doch het zoo schitterend suc ces van deze eerste onderneming voerde de geestdrift op tot oogverblinding en deed haar ten verderve zijn voor het nu zoo jammerlijk mislukte „Panama-kanaal." Geestdrift is schoon, waar zij behoort, maar in vele gevallen is doorzicht beter. Een Ferdinand de Lesseps met minder geest drift zou nimmer het „Suez-kanaal" tot stand hebben gebracht, een Ferdinand de Lesseps met meer doorzicht en geen zelfverblinding zou zich stellig niet aan de Panama-onderneming hebben gewaagd. De Panama-mislukking maakt het groote werk van Suez weliswaar niet ongedaan, maar zij ver andert den naam van Ferdinand de Lesseps van een rots in karakter en kennis in een golf der fortuin, die vandaag rijst en morgen daalt. Iemand kan een groot man blijven, ook wan neer hij faaltmaar wanneer men in zijn bin nenste een beslist gebrek aan karakter vindt, als hij hét slachtoffer van gewone lichtgeloovig- heid wordt, houdt hij op een groot man te zijn. Men noemt de Panama-onderneming nu reeds een schurken-onderneming, een roof, op klaar lichten dag gepleegd, men spreekt van gebrek kige onderzoekingen, van eene nalatige leiding van het werk, van lichtvaardige contracten, van bedriegelijke, onware berichten over de vordering der werkzaamheden, van omkooperijen en booze kunstgrepen, om maar steeds weer nieuwe gel den te verkrijgen. Eene regeeringscommissie, j.l Maandag in eene zeer rumoerige Kamerzitting benoemd, zal naar alles een streng onderzoek instellen en men houdt zich overtuigd, dat hare onthullingen een zoo enorme schandaal-geschiedenis aan het licht zul len brengen, als de Fransche natie er nog nooit een heeft gekend. 1400 millioen francs zijn nu reeds in de onderneming gestoken en redde loos verloren. Een groot deel van dit geld is gebruikt ter omkooping van staats-ambtenaren en van in vloedrijke dagbladen, om de wereld maar steeds weeraan zand in de oogen te strooien en den zwen del te doen voortduren. De Lesseps zelf? Zijn naam wordt onder de „betrokkenen" genoemd, hij, zijn zoon Char les en vier administrateurs zijn reeds voor het Hof van appèl gedagvaard doch vrij alge meen wil men gelooven, dat hij tot de bedroge nen behoort. Toch heeft zijn naam onnoemelijk veel schade aangericht. Zijn naam, zijn machtige kennis, hadden voor de Fransche kapitalisten de betee- kenis van een onbepaald vertrouwen. Hij heeft dat vertrouwen als gouden munt uitgegeven en nu blijkt den tienduizenden bedrogenen, dat het niets is geweest dan een volkomen waardeloos metaal. Zij, die geld in de onderneming gesto ken hebben, verliezen het tot op den laatsten cent. Een treurige voldoening hebben ze het geld is in Frankrijk gebleven, op een hoe onwaar dige wijze dan ook; de nationale rijkdom is dus niet 1400 millioen armer geworden. Hoe komt het nu met het Panama-kanaal Wordt het niet voleindigd en dat zal het niet, want niemand heeft meer voor een cent vertrouwen inde ondetneming, al wordt ook beweerd, dat men met nog „slechts" een paar honderd millioen gered zou zijn dan zal het van rechtswege en volgens volkenrecht binnen eenige maanden zonder kosten en verplichtingen ten deel vallen aan de republiek „Columbia." „Columbia" zelf heeft ook geen geld en zal er evenmin zooveel te leen kunnen krijgen. Het eind zal dus waarschijnlijk zijn, dat het aange vangen werk onvoltooid liggen blijft tot ja tot wanneer Die vraag kan slechts aan de toekomst ter oplossing worden gegeven. Burgerlijke Stand. Gemeente Oiulkarspel. Ingeschreven van 130 Nov. 1892. GehuwdG. Bobeldijk, jm., oud 22 j.enMaartje van Wielen, oud 22 j. Geboren Pieter, z. v. Klaas Paarlberg en van Antje Paarlberg. Hendrica, d. v. Jacob Harten Wilhelmina van Steeg. Elisabeth, d. v. Jan Pran ger Jbz. en van Wijntje Kroon. Anna, d. v. Casper Bekker en Grietje Hoogeboom. Jannetje, d. v. Jacob Balder en van Aaltje Kruk. Maartje, d. v. Fredrik Wiedijk en van Guurtje Vlaande ren. OverledenTrijntje van Furstenberg, weduwe van Jacob Hart, oud 77 j. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1892. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenJacob, z. v. Willem Wester en Anna Yerduin. Overleden: Hendrika Basseleur, wed. van Jacob IJfs, 81 j. Gemeente Ziiidscliarwoude. Ingeschreven van 130 Nov. 1892. Ondertrouwd: Geene. GetrouwdKlaas Kerkmeer, 23 j. en Wilhel mina Tulling, 19 j. GeborenKlaasje, d. v. Sijbrand Rol en van Maartje Krapman. Johan Simon, z. v. Christiaan Wilhelm Böttger en van Gerarda Johanna Su- zanna Baert. Gerrit, z. v. Jan Mettes en van Antje Berkhout. Theodorus, z. v. Andries Snijders en van Maria van Kleef. Antje, d. v. Dirk Evers en van Trijntje Nol Pover. Overleden: Fredrik Komen, oud 2 m. z. v. Freek Komen en van Cornelia Bakker. Antje Kruijer, oud 28 j., echtg. van Klaas Kos. 341ste Staatsloterij. 2e KLASSE. Ie ljjst. Maandag 28 Nov. 1892. No. 3357 f 20.000. - No. 16017 f 5000. - No. 14953 f2000. - No. 6020 f1000. - Nes. 6148, 8717 en 17619 ieder f400. - Nos. 548, 9748 en 19250 ieder f200. - Nos. 16779 en 20874 ieder f100. 2e lvjst. Dinsdag 29 Nov. 1892. Nos. 7143 en 14425 ieder f1000. - No. 958 f 400. - No. 15325 en 18231 ieder f200. - Nos. 2680,3577, 4896, 9510, 9606, 12908 en 17812 ieder f100. 3e l(jst. "Woensdag 30 Nov. 1892. No. 12195 f1500. - No. 4102 f1000. - No. 8375 f400. - No. 7970, 8206, 9870, 11148 en 17077 ieeer f 100. 4e ljjst. Donderdag 1 Dec. 1892. No. 7285 f1500. No. 15514 f1000. No. 4681 f100. PREDIKBEUR TE N. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 4 Dec., voormiddags 9.30 uur geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 4 Dec., voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. Doopsbediening NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 4 Dec.., voorm. 9 uur, preekl. avonds 6 uur, Ds. Wegehelaar Woensdag 7 Dec. avonds 6.30 J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 4 Dec., voormiddags 10 u., Ds. Ludivig. Woensdag 7 Dec. 's avonds 6.30 uur Ds. Stramroodvan Oudkarspel. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 4 Dec. v.in. 9.30 voorbereiding n. 2 u. Ds. Gemser. Woensdag 7 Dec. 's avonds 6 uur, Ds. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 4 Dec., voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. Woensdag 7 Dec. avonds 6.30 Ds. Gideonse in de Zuiderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 4 Dec., voorm. 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 4 Dec. v.m. 9.30 uur. nm. 2.30 uur, Ds. Gideonse. Woensdag 7 Dec. 's avonds 6.30 uur, Ds. Gideonse. Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 28 Nov. Aardappelen f a f Bloemkool f a Ligtef a f Reuzen f3.a f 5. Roodekool 6, 7, 8. Witte f 1.50 p. 100 k.G eele f 5, 6 a 7.—. Rapen f2.50. a f3.f2.50 Uien f p. mud Nep f Bieten f 10. af 14. Bovenstaande prijzen gelden ook voor de overige vijf dagen. Plaatsgebrek noodzaakt ons de ove rige markten te laten liggen. Advertentiën. in den Nieuwenpolder, ontiei* IHarcnkarspcl, ten sterf huize van DIRK MAARS, des voormiddags 10 uur, om contant geld, ten overstaan vanden NotarisDUKER, van: INBOEDEL en HUISRAAD, Landbouwersgereedschap, Eggen, 2 Schuitjes, 3 Platschuiten, 1 Drie- kwartspraam, Schaap, Geitje, Kippen, en hetgeen verder zal worden aangeboden. van het Liefhebberijgezelschap: „0. 0.", op Woensdag17 Weceniber '92, in het lokaal van den heer I>. STAM, te Noord-Scharwoude Op te voeren stukken: Tooneelspel in 4 bedrijven door Rosier Faasen. Vaudeville in één bedrijf, naar het Fransch door W. Fiirber. Aanvang 's avonds 7 uur. Voor dezen avond zal eene iiiteckcnlijst rondgaan tot bijwoning dezer uitvoering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3