Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 25 December 1892. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Buitenland. Men schrijft ons Yan 19 tot en met 24 dezer, zijn 31 wagens groenten van station Noordschurwoude voor Duitschland, België en Nederland vervoerd. Aan de lezers van dit blad wordt medegedeeld, dat in een der volgende nummers eén hoofdar tikel zal voorkomen over: Huisvlijt, met het oog op de tentoonstelling in 1893 te Oudkarspel te houden. Zie de kennisgeving dienaangaande. Men schrijft ons van Oiidkarspel: Zondag 18 December jl. gaf de Rederijkers kamer „Eensgezindheid" haar eerste uitvoering in dit seizoen, in het lokaal van den heer Slo temaker' alhier. Op het programma stonden: „Een gedwongen Huwelijk", Tooneelspel in drie bedrijven, en „De Verzegelde Burgemeester", blijspel in drie bedrijven. De vertolking van No. 1 was over het geheel genomen zeer goed en No. 2 voldeed zóó dat allen ten volle geuo- ten en niet weinig blijken van tevredenheid ga ven door een luid en welverdiend applaus. Hetzelfde succes mocht „Eensgezindheid" in- oogsten op Dinsdag jl., toen zij eene uitvoering gaf voor gehuwden, terwijl die van Zondag was uitgeschreven voor jongelui. Jammer dat de op komst wat gering was, want „Eensgezindheid" verdient gehoord te worden. Een woord van lof tevens komt den leden toe voor de wijze waarop zij het publiek aan zich weet te ver plichten, en het nuttige aan het gezellige en aangename weet te verbinden. Ook nu heeft de Kamer weder getoond dat zij „eensgezind" werkt en beantwoordt aan haar kenspreuk „Wel te spreken, wel te lezen, Zal ons doel en streven wezen." De afdeeling meisjeskoor van 't zangge zelschap Orpheus" denkt op Dinsdag den 27 December 1892 eene uitvoering te geven in een der lokalen van den heer G. Slotemaker te O udkarspel. Voor deze uitvoering is kosteloos toegang ver krijgbaar. Te Noordscharwoude bij de heeren G. Engel, J. van Nienes en I). Dirkmaat. Te Oudcarspel bij de heeren D. Hopman, P. Eecen Pz., J. Zomer en G. Slotemaker Jz. In liet lokaal der uitvoering zal gelegenheid zijn zich als kunstlievend lid te doen inschrijven. Voor het lidmaatschap wordt betaald f2. per jaar, terwijl het toegang geeft voor 2 per sonen bij 3 uitvoeringen, nl. een Yan 't meisjes koor, een van 't mannenkoor en een van beide koren gezamenlijk. Zuidscharwoude, 23 Dec. 1892. Ons wordt van bevriende hand uit die ge meente medegedeeld, dat op den 19den dezer door den voorzitter in loco van het departement „Oudkarspel" der „Maatschappij tot Nut van t Algemeen" de leeszaal geopend werd, waarvan in °dit blad de vorige week sprake was. Spreker, de WelEerw. Heer Ds. B. H. Hab- bema, zette in korte en duidelijke bewoording het doel der nieuwe leesinrichting uiteen en richtte tot de leden van het bestuur in t alge meen en den heer J. Vis in 't bijzonder een woord van dank voor de pogingen door hen aangewend, om jongelieden boven de 16 jaar na afloop van den arbeid een nuttigen en tevens aangenamen avond te verschaffen. Tot zijn groote blijdschap mocht liet bestuur dien avond een twintigtal jongelieden in de lees zaal zien, zich te goecï doende aan de steeds frissche lectuur van tijdschriften als Europa Nederland, Vragen van den DagHollandsche illustratieHuisvriendVreemd en eigende NatuurElzevier"s maandschriftTijdspiegel Humoristisch .album. Wij eindigen met de beste wenschen voor de leeszaal. Worde zij veelvuldig bezocht. De 22-jarige dochter van L. van S. te Oudcarspel, welke Donderdagavond nog even uitging om een boodschap te verrichten, is door de duisternis misleid, te water geloopen en werd haar lijk eenigen tijd daarna opgehaald. Beroepen naar Lutjebroek, Ds H. A. Ludwig, predt. te Zuidscharwoude. Yan bevriende hand wordt ons uit Zuiii- scharivoude gemeld De uitvoering der zangvoreenigiug alhier onder leiding van den hr. Iv. S. Oosterhout, jl. Donderdag gehouden in het lokaal van den heer A. Ivist, kan als uitstekend geslaagd heeten. Alle num mers verwierven den meesten bijval en ook nu is gebleken dat deze vereeniging over zeer goede krachten kan beschikken en 't zich voor een ernstig streven houdt iets goeds ten gehoore te brengen. Ongetwijfeld zal zij bij dezen voortgang nog velen een avond van kunstgenot kunnen verschaffen en roepen wij haar van harte een tot weerziens toe. Ten einde den Nederlandsch'en Schaatsen rijders-Bond zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden, acht het Bestuur het wen- suhelijk dat alle mogelijke bestaande IJsclubs in Nederland bekend worden. De Besturen der IJs clubs worden dan ook verzocht, den naam der Club met opgave van naam en woonplaats van één der Bestuursleden, op te geven aan den heer mr. B. van Eeten, Aert van Nesstraat 143, te Rotterdam, 2Je Secretaris van den Nederlahd- schen Schaatsenrijders-Bond. Nieuwjaars-bestelling. Ter bevordering eener geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarswisseling ter postkomende stukken, wordt de gelegenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a.s. besteld wenscht te zien, reeds van den 23sten December a. s. af, ter post te bezor gen met uitnoodiging aan het publiek, om van de gelegenheid zooveel mogelijk gebruik te maken. De bedoelde stukken zullen ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis behooren voorzien te zijn. Een treurig ongeval heeft plaats gehad op de bekende corsettenfabriek van de firma De Waal en Co. te Amsterdam. Op een der werkzolders, bij een stikmachine, bevond zich sedert eenigen tijd, en juist dien dag voor liet laatst, een jong meisje, genaamd Sara Van Ommen, oud 14 jaar. Dit meisje, wier vader op zee is en wier moeder ziek te bed lag, begaf zich, in gesprek met een ander meisje, te dicht met haar loshan gende haren bij een werkas. Zij werd bij de haren gegrepen en in minder dan geen tijd was haar het haar met schedel en al van het hoofd gerukt. De ongelukkige, die de vreeselijke pijnen van het scalpeeren doorstaan moest, behield haar tegenwoordigheid van geest, Ze liep naar een duinwaterkraan en bevoch tigde het verwonde lichaamsdeel, daalde een trap a^ maar kon het niet verder brengen en viel in zwijm. Inmiddels was door de opziehteres van de zaal de directrice gewaarschuwd en werd het onge lukkige meisje door de politie naar het Gasthuis Uit Ouilepekeln wordt gemeldSedert een paar dagen was het hier des avonds tusschen 5 en 6 uur niet recht rustig. Vrijdagavond 11. zou er een bombardement gehouden worden op het huis van een geacht ingezeten, die een dreigbrief, naar men zegt, had ontvangen. De politie was versterkt door de overkomst van huzaren. Even wel viel er niets bijzonders voor. Zaterdag 1.1. hield de rechter van instructie ten gemeentehuize zitting, om eenigen in het verhoor te nemen van do laatst plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Eenigen daarvan hadden na afloop te veel ster ken 'drank gebruikt en gingen zingende en joe lende langs den weg en dreven den spot met den staat van beleg, waarin we nog verkeeren, ja, wierpen de openbare macht met steenen. Bij de brug voor de Hanekamp werden ze gesommeerd uiteen te gaan en toen na herhaalde aanmaning daaraan geen gevolg werd gegeven, werd de me nigte mot de blanke sabel uiteengedreven. Later bleek, dat er een drietal gewond waren, evenwel niet doodelijk. Den 17en December heeft H. M. de Ko ningin-Weduwe, Regentes, in plechtig gehoor ontvangen den heer Tahahira, ter overhandiging van zijne geloofsbrieven als minister-resident van Z. M. den Keizer van Japan bij het Nederland- sche Hof. De Prins Hendrik-Stichting te Esmond aan Zee, is benoemd tot „Membre d'Honneur de 1'Académie parisienne des Inventeurs," en wel naar aanleiding harer inzending op de tentoon stelling te Scheveningen. In de garnizoensbakkerij te Breda zullen op den 27n December a.s. verkocht worden 1500 K.G. grint, 200 K.G. zemelen en 40 K.G broodkruimels Nu zegt men nog, dat men niet zuinig is aan het Ministerie van Oorlog Een kwakzalver op 't kussen „Sequah" heeft Maandagavond bij zijne af- scheidsvoorstelling te Maastricht medegedeeld, dat hij zich zal laten naturaliseeren, en zich verkiesbaar zal stellen voor de Tweede Kamer. (U. D.) Evenals den vorigen winter wordt te Lutjebroek in de heerschende werkeloosheid zooveel mogelijk voorzien door het laten afsteken van bouwland om met den afgestoken grond een sloot te dempen. Gelukkig zijn er thans nog verscheidenen, die met baggeren en ander landwerk nog iets ver dienen, zoodat het aantal werkeloozen nog niet groot is. In de werkplaatsen der Staatsspoorwegen te Tilburg heeft een werkman een vernuftig toestel uitgedacht om het gevaar op te heffen verbonden aan het tusschen de waggons kruipen bij het aan- en afkoppelen. Deskundigen ver klaarden het toestel, dat „automatische draad koppeling," heet als zeer doelmatig. Door de toepassing van dat to,estel geschiedt de samen- en afkoppeling en het af- en aanhaken aan de buitenzijde van den waggon zoodat de persoon zich niet tusschen de wagens behoeft te begeven, wat bij het rangeeren van goederentreinen en ook bij personentreinen van veel gemak en min der gevaarlijk is. Ter voorziening in de vacature door het vertrek van ds. P. Zondervan, is door den Ker- raad der Vereenigde Doopsgezinde gemeenten te Schagen (Schagen, Barsiugerhorn en Wieringer- waard) het volgende drietal opgemaaktJ. Kooi man, Oude BildtzijlP. A. Vis, Beemster en J. H. Siemelink, Workum. Uit dit drietal wordt op den 2en Kerstdag door de mannelijke en vrouwelijke lidmaten eene keuze gedaan. Heden is het Schermerboezemwater, behoo- rendc tot het gebied van het Heemraadschap De Uit waterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, ongekend hoog opgemalen. De peilschaal bij het Mijzerstoomgemaal teekent 10 cM. boven AP. Het water staat dan ook op som mige plaatsen tot halverwege de dorpsstraat. Dat zulk een waterstand tot groot nadeel is voor do dijken der zoogenaamde Oudelands polders en voor de huizen en erven in vele gemeenten, is begrijpelijk. Hoogstwenschelijk is het, dat door de daarbij betrokken besturen en autoriteiten de zoo noodige verbetering wordt aangebracht. De eerste trein, die den 22sten Dec. van Alkmaar naar Heer-IIugowaard vertrok, had achter zich een ledigen goederwagen, die nabij Heer-Hugowaard door eene onbekende oorzaak uit de rails geraakte, een eind weg langs de rails werd voortgesleept, doch toen weer op zij ne j uists plaats terug sprong, alles zonder eenig ongeluk te veroorzaken de materieëele schade aan weg en wissels toegebracht niet mede gerekend. Den 23sten December des avonds ten on geveer half elf ure brak er een hevige brand uit in de herberg van den heer W. Bleeker op het Noord te Schagen. Door het spoedig aanwezig zijn van de brandweer wist men den brand to) Op een der reusachtige zolders van het centraal-station te Amsterdam bevindt zich de bergplaats van goederen, die de passagiers in den loop Yan het jaar achtergelaten hebben, hetzij in de stations, hetzij in den trein. Hoewel het meerendeel der goederen ons onmiddellijk herin nert aan den haastigen, vergeetachtigen spoor wegreiziger, die, het rijtuig uitstappend, zijn pa- rapluie, of valies in het net laat liggen, treft men hier een verzameling aan van de meest uit- eenloopende voorwerpenboeken en canapékus- sens, kistjes sigaren en Edammer kaasjes, stoelen en aardewerk, van alles wat. Stokken, reisdekens, handkoffers in allerlei kleuren en afmetingen, brengen één stomme aan klacht in tegen den gejaagden, zenuwachtigen 19den eeuwsohen reiziger. Eens in hot jaar houdt de maatschappij groote opruiming en worden de niet-opgeëischte goede ren publiek geveild. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is het bekende ergerlijke tooneel in den circus Carré ontstaan door een botsing tusschen een student en een pikeur van den circus, Heinrieh Perzina. Een der studenten wierp hem een glas in het gelaat, waardoor hij een diepe snede aan den kin kreeg. De heer Perzina is Dinsdag overledon en de justitie heeft aanleiding gevonden het lijk ge rechtelijk te doen schouwen. Hbld In een stal van 31 stuks vee van den heer G. C. te lliiriiighiiizcn is mond- en klauwzeer uitgebroken. Maatregelen om verbreiding der ziekte tegen te gaan, zijn door den plaatsver- vangenden districtsveearts den heer G. Muis te Schagen genomen. Een Pechvogel. De kieswet van den grooten Tak Brengt arme mjj in asch en zak. Omdat zij, schoon daartoe in staat, Mij toch niet mede kiezen laat. Ik heb een bol, o zoo geleerd, Ben met een titel zelfs vereerd, 'k Ken Engelsch, Fransch cn ook Sanskriet Maar kiezen, neen, dat mag ik niet. 'k Ben meerderjarig, heb naar eisch Een Nederlandsch geboort'bewijs, Ik lees al wat de wet gebiedt, Maar kiezen, neen, dat mag ik niet. Waarom mij kiezen is ontzegd Omdat ik in een heet gevecht Voor koning en voor vaderland, Gewond werd in mijn rechterhand. Ver van de bus moet ik nu blijven, Oinda'k mijn naam nog niet eens kan schrijven. Ik offerde mijn land mijn bloed En dit is 't loon voor al mijn moed. O, Tak, papa der kiesrechtwetjes, Is dit nu mooi Is dit nu netjes (Echo.) Aan het gedobbel te Londen met het rilden van een weggelaten woord, is door de jus titie een eind gemaakt. Zij heeft beslag gelegd op een bedrag van niet minder dan 24,000 pond sterling, dat in do vorige week bij een der dob bel weekbladen was ingekomen. Op de Beurs te Londen is het spelletje van „het ontbrekende woord" nagebootst. Een beurs man schreef den raadselachtigen zin op „N. N. is een...." N. N. was de naam van een niet zeer gunstig bekend dobbelaar aan de Beurs. De inzet bedroeg een shilling. Spoedig was t ja aar dige som bijeen. De ingezonden •^rpiössmgen werden gelezen o, wonder! niiët een was juist. Het ontbrekende wnrii'J wiijff- Ofintiftman." Hieraan had niemand woord wa^: „Gentleman." gedac)fiL De tentoonstelling te Chicago zal 's Zón- het hooi Te beperken,^ dat men na eenigen ijjd I dags den geheelen dag en op werkdagen 's avonds ook wist te blusschen. Alles was verzekerd. na 7 uur gesloten worden. Er is tegen de slui- voeren, waarbij hij tot het laatst toe staande hield, dat hij mij nooit van zijn leven gezien had.^Nu drijft hij den spot toch al te zeer, niet waar Ida trad bedaard naar een lamp, die dicht bij haar op de tafel stond, nam ze in de hand en lichtte mij daarmee in 't gezicht. »0, papak riep zij verbaasd, het is Eduard met Mijn hemel, hoe kon zoo iets geschieden? Gij weet toch, dat Eduard een kleine schram^ boven het rechter oog heeft, die deze heer mist Zelfs nu nog viel het moeilijk den ouden heer te overtuigen, maar de oude juffrouw verklaarde nu, dat ik haar vreemd was. »Neen, zoo iets te denken k verontschuldigde hij zich, »dat ik mij een tijdlang zóó misleiden kon Maar de overeenkomst, de gelijkenis was ook zoo sprekend Ida sprak zeer weinig, en telkens, wanneer onze blikken elkaar ontmoetten, kleurde zij sterk, wijl zij zich dan herinnerde, hoe warm zij mij omarmd en gekust had. Ik vernam nu, dat mijn gastheer en gewezen vader Baszler heette en een schatrijk rentenier was, en hij trachtte zich door woord en daad te verontschuldigen van zijn vergissing. ïNatuurlijk is alleen Eduards lichtzinnigheid schuld aan dit alles,zeide hij verder. Zonder iets te zeg gen verlaat hij ons op zekeren dag. Alleen voegt hij den knecht in der haast toe: »Ik ga mijn geluk zoeken.Het is later gebleken, dat hij geld bij zich gestoken had. De koekoek mag weten in welk slecht gezelschap de lichtzinnige geraakt is. Ik mocht wel willen en wenschen, dat gij mijn zoon waartgij schijnt mij tenminste een Hink, degelijkjongmensch toe.« Denk eens, girn? hij voort tot zijn vrouw en zijne dochter, shoe ik hem behandeld heb Grof, is nog het zachtste woord.sNeen mijn jonge beer,« sprak hij in zijn lofrede verder tot mij, deze onge wone dwaasheid zal ik mijn leven niet meer verge ten, en nog minder uw voortreffelijk uiterlijk. Ik dankte geroerd voor deze streelende compli menten en beval mij wel in de welwillendheid der familie aan. Vader, moeder en dochter stonden er nu op, dat ik dien nacht bij hem in huis zou lo- geeren, en ik willigde hun dringend verzoek in, onder voorwaarde, dat ik met het morgenkrieken, eer nog iemand ontwaakt was, mocht afreizen, daar ik door mijn kleeren niet in verlegenheid wenschte gebracht te worden, en ook, wijl ik 's morgens weder bij mijn vriend Broszman wilde zijn. Deze voorwaarden werden mij toegestaan, doch ik moest van mijne zyde beloven, dat ik hem nogmaals bezoeken zou, voor ze naar de badplaats vertrokken. »Een onder zoo bijzondere omstandigheden ge maakte kennis,heette het, smoest men niet afbre ken Mijnheer Baszler vond het zelfs nu nog moeielijk, te gelooven, dat hij zich vergist had en kon zijn oogen niet afgewend houden van mijn gelaat, dat toch zoo uitermate op dat zijns zoons geleek. Den volgenden morgen vroeg werd mijn ontbijt in mijn kamer gebracht en ik was reeds op mijn terugreis naar Dresden, eer een der overigen nog was ontwaakt. Broszman sliep eveneens nog, doch toen ik de deur van het slaapvertrek opende, ontwaakte hij en riep sHola, wie is daar? Gij, Werner? Ben jij daar al terug. Nou, vertelHoe is het met den zilveren lepel. Hebt ge hem gevonden? sik heb het liefste meisje gevonden, wat ik ooit in mijn leven zagantwoordde ik sAha? Is de lepel van die soort? Dat had ik bij de geschiedenis verwacht. Nou, man ik zal bij uw huwelijk de geleider van den bruidegom zijn niet waar Wanneer zullen wij dat hebben Zijn toon klonk spottend, maar in vollen ernst antwoordde ik hem sik kan u verzekeren, vriend dat ik werkelijk een heel hupsch en lieftallig meisje aangetroffen heb.« Waarachtig? Nu dat ongeluk zal ons wel allen eenmaal overkomen, vroeg of laat, maar beter jong geliefd en laat gestorven, dan Maar zeg reis, hoe ziet ze er uit en hoe heet ze? sJuffrouw Ida heet zij Ida Baszler en ze ziet er uit, als een Godin in menschengehalte. sJa, Godinnen zijn ze alle, in de oogen ven hem, die er op verliefd zijn lachtte mijn vriend. Beter kunt ge ze al niet beschrijven? sMaar, beste kerel, ge verwacht toch niet, dat ik haar trek voor trek schilderen zal En al wilde ik dat ook, ik zou het niet kunnen. Hoe zou ik bij lamplicht de ware kleur der oogen hebben kunnen kennen Maar ik weet, hoe lief zij er uitkijkt. En wat scheelt het mij, of haar mond den vorm heeft van Cupido's boog? Ik weet, hoe zij lacht. Ida is niet een meisje, dat ge kritiseert, zoodra ge ze slechts eenmaal gesproken hebt, maar ge weet wel, dat, zoo ze niet schoon en lieflijk is, ik haargeen schoon heid of liefelijkheid zal noemen Mijn vriend staarde mij met open mond aan. Nu, ik wensch u geluk hernam hij met een eer lijken glimlach om de lippen, zonder iets, dat naar spot zweemde in zijn toon. Zeg eens, oudje, heeft juffrouw Ida niet een zuster? In dat geval wil ik ook wel gaarne eens met u naar Niederlösznitz gaan»Ik betreur 't oprechtdat dit niet zoo is antwoordde ik. Ik behoef u niet te vertellen, dat ik spoedig we der naar Baszlers buitenverblijf trok ik werd ras de gunsteling van de gansche familie, tot zelfs de bedienden incluis. Zonder twijfel had mijn gelijkenis op den afwezigen zoon niet weinig daartoe bijge dragen, maar hoe 't ook zij, ik werd telkenmale opnieuw verzocht te komen en ik ging neen ik vloog. Ik was toch zoo ingenomen met juffrouw Ida, dat ik dag en nacht aan haar dacht, en ik wil eerlijk genoeg zijn, te verzekeren, dat mijn hart volkomen met haar zou instemmen, ook al was ze niet rijk. De familie Baszler had besloten naar Helgoland te gaan, en zonderling, niet waar? Ook ik besloot daarheen te trekken, zoodra ik vrij kreeg op 't kan toor, ofschoon ik eerst het voornemen gehad had, met mijn vriend Broszman Saksisch Zwitserland te doorreizen en op het landgoed zijns vaders aan de opening der jacht deel te nemen. Ik was vroeger een hartstochtelijk schutter, maar op eens was ik van gedachten veranderd. Genoeg, wij reisden sa-

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2