Meuwe Langedijker Courant", van Zondag 8 Januari 1898. Godsdienstige Gezindheden zijn verdeeld als volgt Nederd. Hervormden 724 Lutersch 8 Doopsgezind 3 Nederd. Gereformeerd 74 R. Cath. 16- 6 Totaal 975 Loop der bevolking der gemeente Oud- karspel over 1892. Personen M. V. Op 31 Dec. 1892 1473 742 731 Geboren 34 17 17 Ingekomen 82 38 44 1589 797 792 Overleden 22 13 9 1567 784 783 Yertrokken 83 39 44 1484 745 739 Waarvan in de kom 657 M. 667 Y. Buiten de kom 88 72 Als boven 745 M. 739 Y. 1 levenloos aangegeven mann. geslacht. 24 huwelijken voltrokken als 21 tusschen jongmans en jongedochters. 1 jongman en weduwe. 2 weduwnaars en jongedochters. Godsdienstige gezindheden Nederd. Hervormden 1132 R. Catliol. 296 Lutersch 3 Doopsgezind 23 Geref. gezindheid 24 Chr. Geref. 4 Geen 2 Bedankt voor Lutjebroek de WelEerw. Heer H. A. Ludwig, predikant te Zuidsehar- woude. Zuidscharivouile. Do daar gevestigde ijsclub houit haren goeden naam in stand, door liet nuttige met het aangename te verbinden. Verschaft zij jongen en ouden vermaak, ook doet zij veel voor hen, die, niets kunnende verdienen, deze dagen de ijsbaan in den sloot Yan den heer C. Zomer berijdbaar houden en daarvoor een vrij goed daggeld verdienen. Een woord van lof en dank zij hier toegebracht aan het bestuur der ijsclub voor de pogingen, die het aanwendt, om ook iets te doen in 't algemeen belang. Biimenland. De gemeenteraad van Uitgeest heeft den 30 uit den sollicitanien tot vroedvrouw benoemd mej. J. de Wit te Broek op Lnngetlijk met 6 stemmen tegen 1 stem op mej. Lingerlee te Botterdam. Aan de rijksveldwachters zijn pakjes met parafine, gebruiksaanwijzing, uitgereikt, om deze bij zich te dragen en bij voorkomende gevallen van verwondingen, wanneer geen dokter aan wezig is, de eerste hulp kunnen verleenen. Het onvoorzichtig omgaan met een geladen geweer eischte ook in Rockaiije een slachtoffer. Twee buren, W. Dijkgraaf en L. Oud water, op tweeden Kerstdag middag in de woning van eerstgenoemde bezig zijnde, een geladen geweer te inspecteeren, maakte Dijkgraaf met het geweer een onhandige beweging, met het ongelukkige gevolg, dat het schot afging en Oudwater de volle lading hagel in de buik ontving. Na wei nige uren is de ongelukkige na een vreeselijk lijden overleden en kon de inmiddels uit Briele ontboden geneesheer slochts den dood consta- teeren. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kleine kinderen achter. Hoeveel slachtoffers zullen er nog moeten val len, eer men tot het besef komt, dat men niet te voorzichtig met vuurwapenen om kan gaan, want dergelijke gevallen worden maar al te dik wijls in de nieuwsbladen vermeld. Te Wagen iiigen hebben Dinsdagavond opstootjes van socialisten plaats gehad. Toen zij zich uit de omhelzing harer moeder losmakend, hem nariep»Neen, heer professor, zoo moogt u niet heengaan en met weinige woorden vertelde zij haren ouders het kleine reisavontuur, waarbij zij evenwel het verlies van den verlovingsring verzweeg. Beide ouders overlaadden nu den professor met hartelijke dankbetuigingen en de vader zeide «Daar u heden uwe reis toch niet kunt vervolgen, wilt gij wel onze gast blijven en onze logeerkamer voor lief nemen, indien u tenminste niet door an dere persoonlijke betrekkingen verhinderd is, aan onzen wensch gehoor te geven, want ook mijne vrouw zal gaarne zien, dat u bij ons zoolang uwen intrek neemt.« De professor antwoordde, dat hij geheel vreemd was in de stad hij had het voornemen gehad, om den volgenden dag een in de nabijheid gelegen plaats, die hem voor zijne geschiedkundige studiën zeer interressant was, te bezichtigen en nam daarom het gulle aanbod volgaarne aan. Geertruida's brui gom bóod zich daarop aan voor het dragen van haar pakjes en na dit kort oponthoud stapte men op 't huis aan van Geertruida's ouders. Aan de markt der stad gelegen, scheen het tot de voornaamste van die wijk te behooren. Reeds bij 't binnenko men kon de professor bemerken, dat hij in een koopmanshuis was binnengelejd een ruim voorhuis was grootendeels ingenomen door stapels groote ba len koffie en rijst. Het geheel gaf meer een indruk van soliditeit dan wel van sierlijkheid. Hetzelfde was waar te nemen in de binnenkamer en hare in richting alles eerwaardig en solied, maar met een op herhaalde aanmaning niet uiteengingen, wer den zij met de blanke sabel uiteengejaagd en enkelen gearresteerd. Daar de herhaling wordt verwacht, zijn er militairen aangevraagd. Een drietal kinderen uit Venloo aten spe lende eenige in het wild groeiende kruiden en werden dientengevolge vergiftigd. Een van hen, de 9-jarige Herman Aben, stierf reeds eenige uren na liet gebruik. De twee anderen, die door het toevallig gebruik vnn melk aan het braken geraakten, denkt men te behouden. De Geneeskundige Raad van Friesland en Groningen zoowel als die van Utrecht en Gel derland zullen zich tot de regeering wenden, om aan te dringen op herziening en wijziging der wetgeving met het oog op een waarschijn lijk wederuitbreken der cholera-epidemie in het aanstaande voorjaar. Aan de inspecteursvergadering zal de. vraag worden voorgelegdindien het waar is, dat rivierwater besmet kan worden door cholera, is het dan niet wenschelijk en noodzakelijk, om voor schippers vaste drinkwater-stations op te richten. De politie te Amsterdam arresteerde in het afgeloopen jaar 6308 personen wegens dron kenschap, verleende adsistentie in 1464 gevallen bij ongeregeldheden, en ia 4968 gevallen op ver zoek verschafte aan 20511 personen nachtver blijf. Aangegeven werden 2441 diefstallen. Voor de vacante betrekking van onder wijzer bij het openbaar lager onderwijs te Zand voord op eene jaarwedde van f450, heeft zich slechts een sollicitant aangemeld. Te Breda staan 100 man van het 6e regiment infanterie gereed, om, zoo noodig, ter stond naar het Noorden te kunnen vertrekken. Bij een der ingezetenen van Zwolle waren de kinderen Dinsdagnacnt zeer onrustig, 't Waren kleinen van 3 tot 7 jaar, die in een bedstede op een zolderkamertje sliepen. Telkens moesten zij door het dienstmeisje gesust worden, maar voortdurend herhaalde zich toch geheel buiten de gewoonte het schreieu. Nu kwam men Woensdagmorgen tot de ontdekking, dat een groote rat in de bedstede aanwezig was, die de kinderen in wang en ooren gebeten had. Ge lukkig heeft men het dier een der grootste in zijn soort, met zeer veel moeite gevangen. (Ziv. Ct.) Als eene bijzonderheid meldt men uit Spanbroek dat aldaar binnen eenige dagen een geheele polder publiek zal worden verkocht. Deze polder, de Zandwerversbraak, geheeten, is slechts eenige H. A. groot en behoort aan een eigenaar vanwaar hot ongewone verschijnsel, dat hij in 't geheel kan worden verkocht. De booten van den veerdienst Enkhuizen- Stavoren, die, al was het den laatsten dag met eenige vertraging, de gemeenschap tusschen Hol land en Friesland over zee onderhielden, hebben heden eindelijk den dienst moeten staken. In zee is dan ook, zoover het oog reikt, wei nig open water meer te bespeuren zelfs in liet krabbersgat heeft het.ijs zich, niettegenstaanden den sterken stroom, vastgezet. Hoe Amerika ontdekt is. Een onderwij zer aan een plattelandsc'ne school gaf aan de hoogste klasse als opstel de geschiedenis dei- ontdekking van Amerika. Een der jongens schreef het volgende Er was eens een man, die eieren kon laten staan. Tot dezen man, die Klumbumbus heette, zeide de koning van Spanje op een dag Klumbumbus, kunt ge Amerika voor mij ontdekken Hier hebt ge een schip en alles wat er voor noodig is, en vaar nu maar weg. Ja, antwoordde Klumbumbus, dat is juist iets van mijn gading, en hij begaf zich op weg. Na verloop van drie dagen zeide de stuur man van het schip tegen Klumbumbus Klumbumbus, ik zie nog geen land. Het ei staat ook nog niet, zeide Klum bumbus, vaar maar flink door. Na veertien dagen kwam de stuurman weer bij Klumbumbus, en sprak weinig waas van voorvaderlijkheid. Koopman Wer ner was anders bemiddeld genoeg, om zijn huis met de meest moderne comfort te voorzien, maai bij hechtte met voordacht een zekere waarde aan de van ouders en grootouders afkomstige erfstukken. De professor werd in een behagel ij ke logeerkamer gebracht en na eenigen tijd in de groote voorkamer geleid, waar hij reeds de geheele familie te samen vond. Buiten de huisgenoten, was daar ook aanwezig de familie des bruidegroms, koopman Baumann en zijne vrouw, en een jongere zuster vau Oscar, zoo heette Geertruida's aanstaande. Toen men zich aan tafel zette de professor tegenover het bruidspaar, tusschen moeder en schoonmoeder der bruid meende hij in Geertruida's oogen nog sporen van tranen te zien en maakte daaruit degevolgtrekking, dat de inmiddels gedane mededeeling van het ver lies des rings die weder had te voorschijn geroepen. Het gesprek wendde zich ook zeer spoedig op het reisavontuur en Oscar bemerkte, zich tot den pro fessor wendend, dat het hem onverklaarbaar was, hoe in onze verlichte negentiende eeuw nog zooveel bijgeloof kon wortelen, zelfs in de gemoederen van zooveel ontwikkelden. Hij had Geertruida zooeven reeds beknord wegens haar onzinnige gedachten, dat het verlies vau den ring noodwendigiets slechts moest beteekenen. »Ik ben er van overtuigd, Geertrui,ging hij voort, sals ik u morgen een veel mooieren ring breng, dan is de kinderlijke vrees geheel verdwe nen. Klumbumbus, ik zie nog geen land. Het ei staat ook nog niet, antwoordde Kluinbuinbus, vaar maar door, zoolang als ge kunt. Zoo vaarden ze nog eenigen tijd. Op een goeden dag kwam de stuurman bij Klumbum bus en riep Klumbumbus! Klumbumbusik zie land! Dat heb ik je immers wel gezegd Het ei staat nu ook, antwoordde Klumbumbus. En ze stapten aan wal, maar zagen niets an ders dan pikzwarte menschen. Goeden dag samen, zeide Klumbumbus heet het hier Amerika Ja, zeiden de zwarten. Zijn jelui dan negers? Ja, dat zijn wij. Haar dan zijt gij ze ker Klumbumbus Geraden antwoordde Klumbumbus. Ach, ach dan helpt er niets meer aan dan zijn wij ontdekt De avondpartij ten hove was Maandag druk bezochtmen vermoedt door ongeveer 700 genoodigden, meerendeels gevormd door al de le den van het corps diplomatiquedo ministers, hoofden der departementende leden van de volksvertegenwoordiging van den raad van state; de algemeene rekenkamer den hoogen Raad en de overige reclitcollegiën te 's Gravenhage en kele kunstschilders en verder door een bizonder groot aantal opper-, vlag-, hoofd- of verdere officieren van schutterij land en zeemacht. H. M. de Koningin-Regentes de Koningin woonde de soiree niet bij verscheen tegen halftien uur in de luisterrijk verlichte zalen, welke ook door de keur van toiletten van de dames en door de gala-kleeding door alle genoo digden, op enkele uitzonderingen na, gedragen, een verrassenden aanblik opleverden. H. M. deed zich in oen der nevcnzalen ach tereenvolgens voorstellen de genoodigde dames, de officieren die nog niet aan de Regentes waren gepresenteerd en wien eene bevordering of on derscheiding was ten deel gevallen, en daarna de particulieren. Twee orkesten voerden beurtelings concert stukken uit: Do Koninklijke Militaire Kapel in de groote danszaal, het muziekkorps der dd. schutterij in de kleine. Er is niet gedanst. li- M. de Koningin-Regentes onderhield zich tijdens haar verblijf onder de genoodigden met verschillende diplomaten, hooge staatsambtenaren en hunne dames en verliet te half twaalf uur den kring. De raout werd daarna nog tot 1 uur voortge zet en toen verlieten de laatste gasten het Pa- 1 lis. Geen slecht ineusch. Een gevangene te Groningen heeft aan Dr. Yan Veen, predikant aldaar, een bedrag van f 25 doen toekomen voor de verspreiding van het „Nieuw Bijbelsch Dagschrift," dat door genoemden predikant met medewerking van anderen wordt uitge geven, onder de gevangenen. Dö gevangenen te Groningen krijgen het gra tis en het had op dezen man een kracht ten goede uitgeoefend, 't geen duidelijk bleek uit een bij gaanden brief. Toen hem een kleine erfenis ten deel viel, meende hij alzoo een nuttig werk te verrichten, door een gedeelte van het geld voor genoemd doel af te staan. Woelingen in het Noorden. Te Sappemeer, eene plaats met ruim 2000 fabrieksarbeidors, dier schier allen socialist zijn, is het Maandagmiddag tot eene ernstige botsing gekomen tusschen de marechaussees en de ar beiders. Toen des ochtends een ongewapend hu zaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan de strokartonfabriek van Scholten kwam om stroo te halen, werden zij door eenige arbeiders omsingeld, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mis handeld. Hij wist te ontkomen rapporteerde het gebeurde. De maréchaussees Van Wijk en Puym- broeck werden met den mishandelden huzaar I »Neen, Oscar,antwoordde Geertruida, »dat moogt gij niet denken. Zie, gij kunt mij op 't oogen blik den prachtigsten diamantring geven, en do verloren ring ware een geheel waardeloos ringetje ik zou toch niet het laatste oneindig bfijder zijn. dan met den kostbaren diamantring. »Dat mag zoo zijn,« zeide Oscar, bijna op ge- krenkten toon, »en als gij hem voortrekt, omdat ik hem op ons verlovingsfeest u aan den vinger stak, dan is het mij goed maar om 's Hemels "wil niet, wijl aan zijn verlies een ongeluk moet geknoopt zijn, Gij zijt toch nog een echt kind,« liet hij er zachter op volgen, »in één jaar hoop ik, zult gij vernuftiger gedachten hebben, want ik mag toch niet dulden, dat mijne kleine vrouwtje in haar huis houden zulke bakersprookjes meebrengt.® De professor hield het oog op Geertruida*'s aan gezicht gevestigd en zag daarop een kwalijk weer houden trek van smart, terwijl zij op nieuw met tranen te kampen scheen. »U oordeelt wellicht te streng,richtte hij het woord tot Oscar. »Ik kan dat, wat de oorzaak van Geertruida's zielsgesteldheid is, toch maar niet een voudig als zwakte of gekheid verwerpen. »Hoe?« riep Oscar uit, en een glimp van spot deed hem de lippen eenigszins opkrullen, »u, pro fessor in de geschiedenis, man der wetensehap, u springt voor het bijgeloof in de bres en tracht het te verdedigen »U zult,« wedersprak Brüner, »het volk zijn bij geloof evenmin mogen ontnemen als zijn geloof, en ik houd mij ten volle overtuigd, dat in werkelijk Bergsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de belhamels te arresteeren. Er werden er niet meer gezonden om aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met een regen van steeneu werden zij begroet, eii ter zelfverdediging waren zij genoodzaakt onmiddellijk vuur te geven. Er werden 18 patronen verschoten; 8 personen zijn gewond, van wie 2 levensgevaarlijk 6 werden er naar het ziekenhuis te Groningen vervoord. De marécliaussées en de huzaar retireerden langzaam. De huzaren-luitenant S. van O'oerveld trok toen met zijne geheele macht (30 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemees ter, den heer Venema. Uit een raam en van het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen. De burgemeester begaf zich mot eeni'ge maréchaussees in de fabriek. Zij ar resteerden de belhamels Yan der Laan, Bouman en Mulder, beruchte socialisten, die daarop ge vankelijk naar Winschoten worden gebracht. Des avond te zeven uren is een detachement van 25 man infanterie, onder bevel van luite nant Van Oudendijk Pietersen, uit Amersfoort te Sappemeer aangekomen. De meeste arbeiders hadden Zondag ter gele genheid van het nieuwjaar veel gedronken.0 Za terdag avond, toen de socialisten uit de Bier- halle kwamen, waar zij vergaderd hadden, werden zij allen gevisiteerd. Er werd echter niets bij hen gevonden. Intusschen is het een feit, dat de socialisten in het bezit zijn van vele revolvers. Bij de visitatie pleegden sommigen verzet en zjjn eenigen licht gewond. Twee karabijnen werden stuk geslagen. Dit was mede aanleiding tot het gebeurde van Zondag namiddag. Later had er ook nog een opstandje plaats bij eene fabriek in het naburige Foxhol. Maandag avond was alles rustig. Recht voor allen en De Arbeider (het blad vau Luitjens) worden daar gevent. Alle herbergen zitten nog vol. De ordelievende burgerij is zeer verbeten op Luitjens. Het spoedig gesuste opstandje Maandag te Foksholl was een gevolg van het tijdelijk gedaan krijgen van 400 der 450 werklieden op de 2 fabrieken aldaar wegens de vorst. Ie Sappemeer bleef het Maandagnacht rustig. Te Hoogezand werd Maandagavond voor het huis van den burgemeester Yan Roijen door dronken meiden een pistoolschot gelost. Armoede heerscht hier bijna niet. De oproer lingen zijn goed beloonde fabriekarbeiders. Van de werkverschaffing te Hoogezand maakt niemand gebruik. In nog ernstiger mate dan in Groningerland en in 't noorden van onze provincie hebben Oudejaarsavond ongeregeldheden plaats gehad te Zwartsluis. 't Had er al eenige dagen zwaar in de lucht gezeten, Zaterdagavond echter brak de storm los. Rumoerige troepen volks, elkander eerst in de herbergen opgewonden hebbende, trokken zingende door de plaats en wierpen bij verschei dene ingezetenen de ruiten in. De rijksveldwachter, de gemeenteveldwachter en vier maréchaussées surveilleerden, doch kon den niet veel uitrichten tegen de overmacht van volk. Met steenen werd naar hen geworpen. Een der belhamels kwam op den rijks veld w. toe en gaf hem een zoo hevigen slag in 't ge zicht, dat hij ter aarde viel. Een ander ontrukte toen den veldwachter zijn karabijn, richtte dit op de borst van een der marécliaussées en op hetzelfde oogenblik knalde een schot uit de revolver van een der andere maréchaussées, waardoor de aanvaller vlak voor het hoofd ge troffen werd. Hij zakte dood ineen. Nog meer schoten werden gelost. Een kreeg een schot door den pols, een ander een schamp schot in den buik en nog anderen minder ernstige verwondingen. 's Anderen morgens verschenen de rechter commissaris en de off. van justitie van Zwolle. Twee der meest schuldigen werden toen iu arrest genomen en onmiddellijk naar Zwolle overgebracht. Alle samenscholingen zijn verboden de maré- chaussée is versterkt. Tot nu toe is hier alles rustig gebleven. De geloovige gemoederen noodwendig ook de kiem aan wezig moet zijn van. wat wij bijgeloof noemen, en dat, van het oogenblik af, waarop de allerlaatste rest van 't bijgeloof uit de menschelijke ziel is ver dwenen, ook het vrooine kinderlijke geloof heeft op gehouden te bestaan. Het geloof aan wonderlijke gevolgen, die zich aan ons vernuft en bevattings vermogen onttrekken vormt dat niet evenzoo den grondslag van het geloof' als van het bijgeloof? En wat den één een punt van gelooven is, zal dat niet reeds door een ander als bijgeloof worden uit gekreten, waarover men de schouders optrekt met een bedenkelijk gezieht, en waarmee men terstond genegen is den spot te drijven? Ik weet niet, hoe u over de mijsteriën van 't christelijk geloof denkt »Met het oog daarop,viel Oscar hem in de rede, reken mij dan gerust tot de ergste vrijdenkers. Ik vind het onzer negentiende eeuw rechtuit onwaar dig, dat men van onze kansels, nog altijd deze mijs teriën den volke prediktmijsteriën, die voortdu rend 't gezond verstand in 't gezicht slaan in onze verlichte eeuw, waarin de schitterende vlucht der natuurwetenschappen den geest van voorstel lingen bevrijd zou hebben, die in den lijst der duis tere middeleeuwen zouden passen.® Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2