,JNTieiiwe Langedijker Courant', van Zondag 8 Januari 1893. W. F. Sickmann. begrafenis van A. Blei had gisteren namid dag zonder eenige stoornis plaatser was trou wens voldoende politiemacht aanwezig. Bij de geopende groeve werd voor een talrijk publiek door deu predikant der -Herv. gemeente alhier, dr. van Noppen een toespraak gehouden. Een der andere gewonden, Laske, die een kogel door den pols gekregen had en preventief te Zwolle gevangen zat, is mede overleden. Als een klein bewijs van de driestheid, waar mede de werkloozen, opgestookt door de zooge naamde volksleiders, in het Noorden van het land optreden, kan het volgende adres dienen, aan den gemeenteraad van Franeker gericht en van meer dan 200 handteekeningen voorzien „Aan den Raad der gemeente Franeker geven te kennen de ondergeteekenden, allen werklooze arbei ders in die gemeente dat zij allen zijn zonder werk, dat is zonder brooddat zij allen werk, dat is brood willen hebben dat zij geen werk kunnen en willen ontvangen bij wijze van aalmoes van particulieren en lief- dadigheids-commissiën, daar zij geene bedelaars, maar vrije werkende mannen zijn dat zij van U, geroepen om de gemeenschap pelijke belangen der burgers in deze gemeente to behartigen, verlangen, dat zij van gemeente- tcwego werk verschaft niet aan enkelen hunner, maar aan allen, tegen een loon van minstens f 1 per dag van hoogstens 8 uren dat zij indien gij aan dit verlangen niet wilt of kunt voldoen, onbekwaam achten om langer aan het hoofd dezer gemeente te staan, en in dat geval van U eischen, in het belang der gemeente uwe plaats aan anderen, die ook voor de arbeiders zorgen, af te staan." (Volgen de handteekeningen.) In 't nieuwe jaar met nieuwen moed vooruit'! is de nieuwjaarsleuze van het „Fr. Vbl. Met moed vooruit, hoe donker de tijden ook zijn. Heel de maatschappij klaagt: de arbei dende klasse over werkeloosheid, de neringdoende en de ambachtsman over te weinig omzet en te scherpe concurrentie en de hoogere standen Ja, ook zij klagen, omdat de rente daalt en voor zekere belegging niet meer dan 2'/2 a 3 pet. gemaakt kan worden. De nood is groot onder de lagere standen, en nood leert bidden, maar ook denken. En dit denken kan voor de machthebbers gevaarlijk worden. Zeker, het volk, de groote massa althans, zegt het blad, is zeer conservatief van nature. De eerbied voor oude instellingen is groot en dit komt den dragers van 't gezag ten goede. Maar dit gezag heeft in den laatsten tijd en in ver schillende Staten van Europa, juist zich zeiven een geduchten knak toegebracht door tal ongerechtigheden. „Wel heeft het volk zelf ook allerlei ge breken, maar het heeft toch waarheid en ge rechtigheid lief het kan althans niet ver dragen, dat immoreele personen het gezag in handen hebben. Daarom staat het bij ons vast, dat de socia listische beweging slechts dan snelle en zekere vorderingen zal maken, als de mannen die be kend staan als hare woord- en penvoerders het zedelijk ideaal hoog houden en nooit het woord van Jezus vergeten: „Wat gij wilt dat U de menschen doen, doe gij hun desgelijks." Waar wij eene maatschappij in 't leven wil len roepen, waarin de liefde zal hcerschen, waar in allen met en voor elkander als broeders en zusters zullen leven, daar moeten wij reeds nu ons best doen, de zelfzucht in 't eigen hart te bekampen. Ook van ons moet evenals van de eerste christenen gezegd kunnen worden „Ziet! hoe lief zij elkander hebben Want vergeten wij het niet! de beste inrichting der maatschap pij zal schipbreuk 1 ij den, als dc menschen er niet voor deugen. Dit is weer gebleken in de socialistische maat- sohappij Sinaloa, welke voor enkele jaren in Mexico werd gesticht. De kolonie, ongeveer zoo groot als ons land, met een rijken, vruchtbaren bodem, wera aangelegd om der wereld te toonen, dat het socialisme wel degelijk practisch uitvoer baar is. De proefneming is mislukt, de kolonie beant woordt volstrekt niet aan de verwachtingen. Hoe komt dat Omdat de menschen wel zoo veel mogelijk van de gemeenschap willen pluk ken, maar er liefst zoo weinig mogelijk voor doen. De maatschappelijke toestanden heeten het volk slecht te maken. Het blad wil den invloed er Yan geenszins ontkennen. Maar wie maken die toestanden Immers de menschen. Daarom, eerst dienen de menschen zich zeiven te verbeteren en dan zullen ze het de teostan- den ook doen. Met nieuwen moed in 't nieuwe jaar voor uitdoch voornamelijk in dien zin, dat wij in ons leven, in ons doen en laten toonen, dat wij ons hoogste geluk zoeken in 't gelukkig maken van anderen. Buitenland. Een duiker was dezer dagen bezig dyna- miet-patronen te leggen in de geboorde gaten eener rots, die men van den bodem der rivier voor Nieuw-York wilde verwijderen. Kort na dat hij onder water was, hoorden de andere werk lieden een doffen slag, terwijl de oppervlakte hevig werd bewogen. Daar zij op hunne signalen geen antwoord bekwamen, heeschen zij den dui ker op, die reeds bleek een lijk te zijn, maar zonder eenige wond of kneuzing. Slechts om den hals werd een zwarte streep opgetfierkt. Het aantal der werkstakers in de kolen mijnen bij Sanrhrückeii is aangegroeid tol 15000. In de mijn-Maybach poogden de werk stakers met geweld te verhinderen, dat hun mak kers bleven doorwerken. In den laatsten tijd vond men in de Don kerste Salzbnag bijna dagelijks het „eeuwige licht" 's morgens niet meer brandend. De koster werd verdacht de olie ten eige bate aan te wen den, in plaats van de lamp behoorlijk te vullen, en het scheelde niet veel of de man wa3, trots zijne betuigingen van onschuld, smadelijk ont slagen. Te rechter ure ging de Deken der Don- kerk eens de wacht houden en zag een groote rat van de zoldering neerdalen langs het koord, waaraan de lamp hing. De rat zoog in een oog wenk de olie op en verdween toen weder lanj denzelfden weg naar zijne schuilplaats. Te Londen hebben weder zeven personen Franschen terecht gestaan, omdat ze onder allerlei bedriegelijke voorwendsels zich een menigte goederen (vooral eetwaren) hadden laten toezen den, die ze onbetaald lieten en dadelijk weder te gelde maakten. Tot de slachtoffers behooren ook Amsterdammers. De oplichters verwezen naar elkander voor informaties en hadden verschillende kantoren in Londen. Een daarvan was op zeer grooten voet ingericht, met ruime magazijnen, waarvan de bussen of leeg óf met zand gevuld werden gevonden. Yan een Amsterdamschen zaad- handelaar hadden zij o. a. voor f 150 boonen gekocht en die voor f60 verkocht. Uit Ierland wisten zij voor f 1009 eieren, hammen en boter machtig te worden, uit Reims 600 fiesschen cham pagne. De dynamiet-ontploffingen te Parijs heb ben een man van zaken op een nieuw denkbeeld gebracht. Men verzekert wel zijn spiegelruiten, waarom zouden de commissarissen en agenten van politie in onze dagen van dynamiet hun le ven niet verzekeren tegen de moordtuigen der revolutionnairen Zoo dacht ook onze man en hij zond onlangs een circulaire in dezen gee3t aan de commissarissen en secretarissen van het commissariaat van politie te Parijs. Voor een commissaris, die gedood wordt, keert „l'Asserance des commissaires" aan zijn familie 25.000 frs. uit, voor een secretaris 10.000 frs. voor een verminkt commissaris 50.000 frs.voo een secretaris 20.000 frs. Voor blessures, bij een ontploffing opgeloopen. ontvangt een commissaris 10 fr. per dag, eer secretaris 5 fr. per dag, tot volkomen herstel is ingetreden. In ruil daarvoor vraagt de assuradeur van een commissaris jaarlijks 140 frs., van een secretaris 75 fr. Een wonder in het Aquarium te Londen is Huil, de man met den ijzeren schedel. Men heeft van een groot man gezegd Tu crèves le plafond de ton crane géant, maar voor mijnheer Huil zou dat kinderspel geweest zijn. Hij kraakt met zijn schedel planken van eenige centimeters dikte; hij slaat er ijzeren sta ven op krom en tot slot zet hij op zijn hoofd een enormen steen, 30 centimeter in doorsnede, 10 centimeter dik, dan komt er een stevige kerel op een stellage bij staan, met een grooten smids hamer en slaat zoolang op den steen tot deze in tweeën valt. Een ander zou door den steen zonder hamer al verpletterd zijn. Huil weet er zoo weinig van, dat hij dan eerst op zijn gemak schijnt om zijn levensgeschiedenis te gaan ver halen. Van de 30000 mijnwerkers in de Staats mijnen van de Saar in Duitschland, waren 5000 aan den arbeid gegaan, terwijl 25 000 het werk staakten. Zij die aan de werkstaking niet willen deelnemen, worden voor het oogenblik voldoende beschermd tegen hunne voormalige kameraden. Opmerkelijk is het, dat de werkstakers hunne eischen of grieven ditmaal niet vooraf aan de directie hebben blootgelegd, maar ze eerst for muleerden nadat de werkstaking begonnen was. Zij zijn gericht tegen het nieuwe arbeidsregle ment, maar meer nog tegen de verlaging van het loon, waartoe de directie wel moest overgaan nu de vroeger toegekende buitengewoon hooge loonen niet meer in verhouding stonden tot de lager geworden kolenprijzen. Toch was ook het aldus verminderende loon nog hooger dan het geen elders werd uitbetaald. De gezondheidstoestand van Ferdinand de Lesseps blijft ongunstig; hij is thans 87 jaren oud. Hij schijnt niet geheel en al meer onkun dig te zijn van de geruchtmakende gebeurtenis sen der laatste weken, hoeveel moeite zijne om geving zich ook gaf alles voor hem verborgen te houden. De afwezigheid van zijn nu reeds meer dan twee weken in hechtenis doorbrengen den zoon Charles moet zijn argwaan hebben op gewekt. De Berlijnsche politie heeft een aantal Russische Joden, die zonder middel van bestaan bleken, uit de stad verwezen. Zij schijnt voort aan ook om sociale en sanitaire redenen ons al die Russiche paupers krachtig van den hals te willen schuiven, te meer daar de uitdrijving uit Rusland weder toeneemt. Verscheidenen der te Berlijn uitgewezen reisden naar Holland, om daar hun geluk te beproeven. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1—31 December 1892. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Adriana, d. v. Gd. Duijves en van Trijntje Deutekom. Pieter, z. v. Jb. Moeijes en Trijntje IJfs. Albert, z. v. At. Barten Az. en Trijntje Mosk. Klaas, z. v. Jn. Smit en R. de Boer. Grietje, d. v. Ks. Koppen en Marijtje A li Si E II fii I. OverledenGeertje IJfs, laatst weduwe Jacob Laan, 77 jr. Arie Hartland, z. v. Gerrit en vau Antje Hillegonds, 2 m. Maria Groot, wed. van Hendrik Plak, 87 jr. Gemeente Oudkarspei. Ingeschreven van 1—31 December 1892. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenJ'o. Blokker, echtg. van Maartje Oftenberg, oud 50 j. Geboren: Pieter, z. v. Meeltje de Jong. Cor- nelis, z. v. Pieter Rijkes en van Jantje Bruijn. Pieter, z. v\ Cornelis Zut en van Maartje Buur. Stephanus, z. v. Willem Snijders en van Maartje Hes. Trijntje, d. v. Cornelis Dekker en Leentje Schrijver. Elisabeth Maria, d. v. F. Weel en van Elisabeth Brouwer. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1—31 December 1892. Bevallen Me. ten Bruggenaate, geb. Bak. Z. Be. Glas, geb. Miesen, D. Trijntje Kansen, geb. Kokkes, Z. OndertrouwdJan Kuitwaard en Naartje Dirk- maat. GehuwdGeene. Overleden: Hendrik Ploeg, 10 m. Trijntje Plugboer, 27 jr. Sijtje Madderom, wed. vau C Blom, 68 jr. Gemeente St. Pancras. Ingeschreven van 1—31 December 1892. Geboren: Jacob, z. v. Hendrik Toepoel en eertje Prins. Bieter, z. v. Dirk Hartman en Aaltje Modder. Teuuis, z. v. Teunis Ruijs en Trijntje van der Wal. Overleden: Twee levenloos aangegeven kinde ren van het maun. gesl. van Pieter Koedijk en Trijntje Madderom. Gemeente Heerhugowaard. Ingeschreven van 1—31 December 1892. Geboren Jan, zoon van Jan Koemeester en Trijntje Steur. Jan, zoon van der Oord en Maar tje Leegwater. Hendrik, zoon van Pieter Pee toom en Niesje Tauber. Sophia Francisca Hen- riette, d. van Johann Heinrich Hackenitz en Margaretha Fredrika Miihle. Grietje, dochter van Hendrik Schrieken en Geertje Smit. Jan, zoon van Jan Pluister en Geertruida Kluft. Pieter, zoon van Bart Huiberts en Leentje Jansen. Ondertrouwd Dirk de Boer en Antje Lodder. Pieter Pannekeet, wedr. van Wiltje Appelman en Maartje Hof, wed. van Dirk Tromp. Kornelis Groot en Aatje Schipper. Jacobus Kaspers en Antje Appel. Getrouwd Dirk de Boer en Antje Lodder. Overleden Antonia Buren, echtgen. Yan Jan Ros, 32 jaar. Lijsbeth Boon, wed. van Klaas Kluft, 52 jaar. Pieter, zoon van Cornelis Rood en Maartje Dekker, 2 maanden, overleden te Nieuwe Niedorp. Antje Buter, echtgen. van Arie Brink, 32 jaar. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven van 131 December 1892. Geboren: Dirk, z. v. Jan Snijders en Grietje Wittebol. Frans, z. v. Jan Bakker en Niesje Dekker. Jacoba Gerarda, d. v. Arend Veeker en Jannetje Broens. Geertje, d. v. Cornelis Jonker en Klaasje de Wit. Ondertrouwd: Cornelis Kruiken, schipper, 24 en Neeltje Koster, 24 j. Jan van der Ham, arbeider, 26 j. en Cornelia van der Ham, 22 j. Getrouwd en Overleden: Geene. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 8 Jan., voormiddags 9.30 uur Bs. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 8 Jan., voormiddags 9.30 uur, Bs. Habbema. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 8 Jan.., vo<jrm. 9 uur, nm. 2 uur Bs. Woensdag 11 Jan. avonds 6 u. Bs. J. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 8 Jan. voorm. 10 u. bevestiging van Ouderlingen en Diakenen, Bs. H. A. Ludicig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 8 Jan. v.m. 9.30 n. 2 u. Bs. Gemser. Woensdag 11 Jan. avonds 6 uur Bs. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 8 Jan., voorm. 9 uur, nam. 2 u. Bs. Bakker. Woensdag 11 Jan. avonds 6 uur Bs. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 8 Jan., voorm. 9.30, geen dienst. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 8 Jan. v.m. 9.30 uur. nm. 2.30 uur, Bs. Gideonse. Ach, engel, ik zou den geheelen nacht naar je lieve stem k innen blijven luisterenzeiGustaaf opstaande, om heen te gaan. Zes maanden nadat zij getrouwd waren, toen hij eens bij ongeluk een kwartier over zijn ge wonen tijd uit de sociteit thuis kwam, werd zijn wensch vervuld! ClaraHoor eens, Doortje, hier in huis is het andersTrouwens, toen ik met George trouwde, heb ik met hem afgesproken, dat mijn weg ge volgd zou worden. Doortje: En dat doet hij? ClaraDat moet hijHerinner je nog, dat ik je verteld heb, dat hij mij ten hulp vroeg, toen we beide aan 't spelevaren waren? „Mag ik, mejuffrouw zei hij - met U zoo door het leven waren?" Doortje: Ik begrijp je niet. Clara: Volmoedig zei ik „ja." Hij roeide maar ik stuurde Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 2 Jan. Aardappelen f a f Bloemkool f - 1—-, Ligt ef a f Reuzen f af Roodekoolf 4 a f 10 Witte f.p. 100 k. Geelef4 8.— Rapen f2.50. a f3.— f2.50 Uien f2.50. p. mud Nep f Bieten f9. af 14. Bovenstaande prijzen gelden ook voor de overige vijf dagen. Over het algemeen was de handel stug. SCHAGEN, 5 Jan. 4 Paarden f 40 a f80, 3 Geldekoeien f 180, a 1 210, Kalf- koeien f a Vaarzen f af 8 Nuchtere Kalveren f 6 a 10.—, 220 Schapen f 18. a f26,— 12 magere Varkens f 12 a f 14 25 Biggen f 10.a f 12,Boter per kop f 0,575 a 0,625 Kipeieren 1 5,50, a f 6.50 per 100. HOORN, 5 Jan. Kleine Kaas f32,50 Commissie f32,—. PURMEREND, 3 Jan. Aangevoerd 73 stapels k&as. Kleine f32.50. Commissie f Middelbare f—Kipeieren per 100 stuks, 4.50 a f6.—. ALKMAAR, 6 Jan. Aangevoerd: 147 stapels Kaas, wegende 67429 Kg. Kleine f32.50 Commissie f3 2.— Middelbare f31.25 255 HL. Granen, als31 Tarwe f a Rogge f af .-; 58 Gerst f af Chev. f4.70 f4.75; 146 Haver f 2.80 f3.25 o. f a f Boonen, 20 Paardeb. f 6.— a f 404 Bruineb. f a f Citroenb f a f Duivenb. f a f Witteb. fa f—Kanariezaad f a fRood Mosterdz. f—af Geel mosterdz. f a f Kool zaad f a f Lijnzaad f—a f—Karweizaad f a f— 7 Blauw Maanz. f—a f Erwten, Groene, f a f groote f Grauwe f a f—Valef Witte fa f Advertentiën. hopen onze j Den 12den Januari a. s., geliefde Ouders, KLAAS WAGE^A Ali «auUBrrjsi: $l«t, j hunne 35-jarigfe echtvereeni- öfiivg" te herdenken. Hunne dankbare kinderen, C. WAGENAAR. W. WAGENAAR. KL. WAGENAAR. ANTJE WAGENAAR. Noordscharwoude, Jan. '93. Op den 9en Januari 1893, hopen mijne geliefde Pleegouders, P J. HOPMAL en IV. BIEItJIAX. - hunne veertig-jarig-e echt vei-- eeniging te herdenken. Mede namens mijne ec'ntgenoote, f A. LANGEDIJK. I Noordscharwoude, Jan. '93. ^oor de vele bewijzen van belangstelling op en ook na den 2den dezer ondervonden, eeng ik bierbij allen mijn dank. Zuidscharwoude, 5 Januari 1893.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3