Weekblad voor LAN GEDIJ K en Omstreken. N°. 6. Zondag 5 Februari 1893. 2e Jaa J. II. KEIZER. 4,15 1 KIEZERSLIJSTEN. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. De verloren trouwring. NIEUWE MfiStWE 10110 Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Ocdkarspel, Zuidscharwoüde en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 6 O ct. UITGEVER: BUREEL: HToordsdiarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. KUKLI OF IIKX 1I1»LL V\I)N€IIE¥ SPOORWEG. (Greenwich iijtS.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 8.36 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING AMSTERDAM. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Noordsciiar woude, noodigt bij deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), gewijzigd bjj art. VII der wet van 6 November 1887 (Staatsblad no. 193) de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de Personeele belasting, dienst 1891/92, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1, letter a. en b. van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15), of in de grondbelasting dienst 1892 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste flO,— zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van ge zinnen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten hnurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting tenminste op het dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zijnde f24. gedurende 9 maanden vooraf gaande aan den 15 Februari a. s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen af zonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestof feerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woon huis geschat, het voormelde bedrag van f 24.— bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde beschei den, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minderjarige kin deren, wegens de goederen, waarvan hij het vrucht genot heeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan geslagene in het kohier is gemeld, mits zijn aan deel in dien aanslag ten minste flO.— bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art. 1, letter c en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1 letter b der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Noordscharwoude, den 1 Februari 1893. De Voorzitter voornoemd, C. KROON. Als boven voor de gemeente Oudkarspel. Ze hebben ongelijk gehad met thuis te blijven, hoorde ik iemand zeggen op den avond toen het kwartet „Loreley" en Jansen declamator van Haarlem, op uitstekendo wijze het in het lokaal Harmonie" van den heer D. Stam Kz. alhier zoo schaars opgekomen publiek amuseerden, en ik onderschrijf deze woorden. Doch ik wil eerst mijne meening, al is zij kort, uitte over de uit voering der verschillende nummers. Zangnum mers en declamatiëu maakten met elkander 14 nummers uit, dus, we hebben waarachtig toch wel wat genoten voor de geofferde tien stuivers en ik kan mij dus ook niet beO, pardon 1 "Waar het hart vol van is enzNu ter zake danIn ons vorig bericht geloofden we dat het een avondje van kunstgenot kon zijn en dat we veronderstelden dat we wel zouden genieten op Dinsdagavond. Nu! Wie jl. Dinsdag het con cert heeft bijgewoond, heeft kunnen hooren en zien dat allen recht veel genoegen hadden. Di rect al, met het le nummer, „Naar buiten" maakten de zangers een allergunstigsten indruk op ons, en hij ging ook niet verloren. Van be gin tot eind voldeed „Loreley" ons uitstekend, doch 't gelukkigst waren zij met de nummers „lm Frühling", „Geboortegrond", „Vertrouwen" en „Hymne au die Nacht". Al kunnen we nu direct niet tot bewondering overgaan, dan heb ben we toch in elk geval den meesten lof over voor die schoone en klankvolle stemmenvoor die breede organen. No. 5, Tenor-solo, voldeed ons evenzeer bij uitnemendheid, doch zou meer tot zijn recht zijn gekomen als het accompagne ment van de piano niet ietwat te sterk was ge weest. Voor No. 11, ook tenor-solo, kregen we een voordracht ten gehoore; „In z'n element" geheeten, en ik vond het in overeenstemming met het no. zelf (mij bedienende van de algemeen gebruikelijke term om 11 het gekkennummer te noemen) ook wel wat gek, dat die tenor-solo moest plaats maken voor een voordracht. Doch „In z'n element" viel ons bepaald meê, en blijk baar waren er een paar coupletten uitsluitend op de Langedijker handel gemaakt, wat zoozeer in de smaak viel, dat deze voordracht moest wor den gebiseerd. Als ik op regel af was begonnen had ik ook al iets over de declamatie moeten zeggen, doch 't gaat zoo moeielijk alles in eens op te noemen. No. 3 was de eerste voordracht, getiteld„Uit het leven." Deze schets, in dat genre zijn er reeds een aantal, was toch voor velen misschien nieuw, en viel blijkbaar ook zeer in den geest. Zij is ook mooi, en kwam geheel tot haar recht door de levendige voorstelling en gevoelvolle vertolking. Toen volgde „Reis van Bootsman Klabberdos. 't Was mooi, verd (zou Klabberdos zeggen, en men neme mij deze uitdrukking dus niet kwalijk.) De lachspieren kwamen heftig in beweging als Je Bootsman aan 't woord was, en wie zou toen ook Jansen herkend hehben? Natuurlijk vonden we de Juf frouw Yan boven in „Een standje" weergege ven, die de heele straat op stutte brengt omdat „Och lieve mensch haar katje weggeloopen is." Even natuurlijk vonden we de Amsterdamsche straatjeugd met zijn „daor gaot i," toen mende vluchteling zag scharrelen enz. Nu, Jansen heeft er slag van en men hoopte ook nog op meer, toen hij zijn laatste declamatie „Een Zondagmor gen verrassing" had ten beste gegeven. Een don derend applaus was zijn welverdiend loon en men kon ten volle tevreden zijn over den avond. Na afloop echter werd er nog wat gezongen en voor gedragen en zoo keerde men, ten hoogste vol daan, zeer tevreden huiswaarts. Ik heb met opzet de nummers, welke op het programma voorkwamen, opgenoemd en ik ben ook waar geweest in het toezwaaien van den lof, om te bewijzen dat dit gezelschap verdiend ge hoord te worden. De ondernemer heeft blijkbaar niet op een kleintje gezien en we hadden hier om dan ook een volle zaal verwachttemeer daar het gezelschap reeds bekend was en we konden vertrouwen dat het 't publiek niet zou teleur stellen. Yoor een volgende keer dus wat meer succes voor den ondernemer terwijl we 'tgerus- telijk nog eens durven herhalenze hebben ongelijk gehad die thuis zijn gebleven. Het doet ons genoegen te kunnen berichten dat op Vrijdag 10 Februari weder eene uitvoe ring zal worden gegeven door het mannenkoor „Orpheus" in het lokaal van den heerSlotema- ker te Oudkarspel. Zou deze bekendmaking reeds voldoende zijn om het publiek aan te sporen tot bijwoning der uitvoering? We geloo- ven het wel. Toch zij nog vermeld dat het pro gramma een 12-tal schoone nummers zal bevat ten. Wie dus iets gevoelt voor zang, schittere niet door afwezigheid. Socialisme en Christendom. Gisteravond werd er in het lokaal van den heer Slotemaker, te Oudkarspel, eene vergade ring gehouden van de Sociaal-Democratische bond der afdeeling Oudkarspel, waarin als spre ker optrad den Wel Eer w. Heer I>s. Bax, pred. te Zaandam. Na opening der verg. door den voorz. met kennisgeving dat spr. zijne rede tot het einde zou vervolgen en er dan ruim schoots gelegenheid zou worden gegeven tot debat, nam Ds. Bax het woord. Spr. begon met te zeggen dat er zooveel over eenstemming bestond tusschen den tijd toen Columbus Amerika ontdekte en den tegenwoor- digen tijd, dien tijd toen rijk en arm kosteloos en onpartijdig zich kon ontwikkelen en de kweekschool bezoeken. Uiterst groote verwach tingen werden er gekoesterd van de ontdekking van dat werelddeel, nu 400 jaren geleden, nl. met het oog op hervorming van den toen be- staanden toestand. Ean andere wereld ontvouwde zich als 't ware voor hun oog en spr. geloofde ook dat de tijd niet meer zooverre was of we zouden ook thans een andere wereld kunnen verwachten, nog wel een onbekende, maar toch een wereld, schooner en rechtvaardiger dan de bestaande. Doch om daartoe te geraken moest de klove worden weggenomen tusschen het socia lisme en het trotsche Christendom. Zonder over eenstemming echter zou de afstand in geen ge val kleiner worden, maar integendeel grooter. Spr. wenschte zijne meening verder uiteen te 6.) »Heb vertrouwen in je vader," ging hij voort, »gij hebt geen trouwer vriend dan hem. Er ligt u iets op 't hart. En als ik zie, dat ge tegen Oscar niet meer zoo zijt als voorheen, bekruipt my de gedachte Geertruida verbleekteoogenblikkelijk daarop vloog haar een heftig rood over de wangen. Dan stortte zij zich onder een stroom van heete tranen in de armen haars vaders en verborg haar gezicht aan zijne borst. Lang hielden vader en dochter elkaar omarmddaarna maakte zich Geertruida los en zei met neergeslagen oogen Oscar heeft mijn woord, vader, en ik ben goed voor hem, en tot voor weinige weken, wist ik ook niet anders, dan dat ik met hem gelukkig worden zou en hij met mij. Ziet gij, vader, uwe Geertrui was nog een kind, toen zij verloofd werd. Zij is het nu niet meer. O, vader, ik weet nu, op welken dag ik ophield een kind te zijn. Toen is het veran derd, en ik heb het langen tijd zelf niet geweten, maar nu weet ik het. En ook dat weet ik zooals ik nu ben, zooals ik nu gevoel, kan ik Oscar niet gelukkig maken. Opnieuw stroomden hare tranen. »Arme kind," zei de vader, »en wat zal nu ge beuren »Vraag mij dat niet, vader,antwoordde Geer trui »ik vraag mijn woord niet terug van Oscar ik word, als gij het wilt, zijne vrouw." »Met dit gevoel in 't harte?" vroeg hij. »Dut nooitIk weet, dat in onzen stand genoeg huwe lijken worden gesloten, waarbij men te rade ging bij het verstand maar niet bij 't gevoel. Maar ik heb slechts u, mijn eenig kind: en gij zult niet het lot dier ongelukkigen deelen, die naar den uiter- lijken schijn geoordeeld, overgelukkig getrouwd zijn maar werkelijk in een leven zonder zonnestraal nooit ondervonden, wat de zaligheid van het leven uitmaakt. Gij zijt niet een dier naturen, die in een schitterend leven voldoening vinden kunnen voor de ontbrekende liefde in het hart des echtgenoots. Neen Geertrui, ais dat uw vast besluit is, dan wil ik zelf, hoe bitter 't mij ook smaakt, by de innigen betrekkingen tot Oscars familie ik zelf wil dezen band losmaken, die nimmer zegen kan aanbrengen bij zulke gevoelensDoch, laat ons niet overijld handelen Onderzoek u zelf nogmaals, beproef het, of ge tegen Oscar niet zijn kunt als vroeger onbevangen, hartelijk, trouw H}Geertruida schudde het hoofd. ïMijn gevoel is sterker dan ik,» zeide zij, »en ik kan niet huichelen. En ik weet nu ook, dat het vroeger ook niet zoo de ware liefde was. Zeker, ik heb, toen ik van Oscar verwijderd was, ook aan hem gedacht, maar niet met een sterk verlangen en nooit met. een kloppend hart. En toen ik bij Grietje was, ging het mij niet anders, en daar was ik zijn bruid al. Ziet u. vader, het mag wel niet zoo precies zijn, als het in de boeken te lezen staat, maar dat weet ik toch, dat een rechte bruid, als zij haren bruide gom oprecht lief heeft dan heeft zij geen andere gedachten dan aan hem, en altijd wil zij bij hem zijn, en als zij zijn voetstap hoort, dan klopt haar 't harte reeds en zij denkt met vreugde aan den tijd, dat ze steeds met hem en bij hem zal zijn. En dat kan ik niet, papa. Ach, ik ben angstig voor de naderende lente en voor alles, dat dan zal ge beuren. Ik heb reeds den lieven God gebeden, dat hij mij in dezen winter mocht laten sterven, opdat ik het voorjaar niet zoude beleven. Nu kon ook de goede Werner zijne tranen niet weerhouden. »Gij zult niet sterven, mijn brave kind," riep hij hartstochtelijk uit »gij zult leven en gelukkig zijn En nu, nu gij mij in 't diepst uwer ziel hebt laten lezen, zeg mij nu eenswat gij denkt, dat een rechte bruid moet gevoelen is dat uit de erva ring uws harten gekomen, of,« voegde hij er glim lachend aan toe, »is het ook slechts uit de boeken genomen, in welke dat zoo beschreven is?" Vraag mij niet, vader," fluisterde Geertruida en borg opnienw haar kopje aan zijn borst. »Nu, ik weet genoeg,zeide de vader, haar over de blonde haren streelend. »God zal alles ten beste besturen Toch liep hem het hoofd om, den braven man, als hij er over nadacht, en het werd hem moeielijk een besluit te nemen. Evenwel was hij vast beslo ten, steeds, waar hij over Geertruida's gevoelens geen twijfel meer koesterde, haar bij te staan maar wat hem de uitvoering verzwaarde, was de niet te vermijden mededeeling aan Oscar en diens familie. Gelukkig kwam hem Oscar zelf te hulp. Toen hij, kort na het gesprek tusschen Geertruida en haren vader, wegens zaken met hem iets te verhandelen had, gaf hij zijne verwondering te kennen, over de opvallende verandering, die sedert eenigen tijd bij haar had plaats gegrepen. Na een verlegen kuchen schepte de heer Werner moed en deelde hij Oscar voorzichtig en langzamer hand mede, wat hij uit den mond zijner dochter had vernomen. Tot zijne verwondering nam Oscar deze mededeeling rustiger op, dan hij verwacht had. Ja, hoe wel de vader een aanwijzing op een andere neiging, die in het hart zijner dochter had plaats gevonden, voor Oscar verzweeg, toch sprak deze uit eigen beweging het vermoeden uit, dat deze omkeer zeker wel met het bezoek van den professor in verband stond. »Met een zoo geleerden heer te concurreeren,« besloot hij spottend lachend, »is mij vrijwel onmo gelijk, en zoo houd ik het voor 't beste, Geertrui haar woord terug te geven.« De ouden Werner viel een molensteen van 't hart, toen Oscar zoo sprak, en het had weinig gescheeld, of hij was Oscar louter uit dankbaarheid om den hals gevallen. Niet zoo licht nam Oscars vader de

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1