Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 12 Februari 1893. water geraakt; van verdere ongelukken hebben wij echter nog niets vernomen. Men schrijft ons uit Zuidscharwomle Donderdag j.l. trad voor een tamelijk goed opgekomen publiek de Heer Abr. de Winter op met zijn- gezelschap in de kolfbaan van den hr. A. Kist. Wat wij van dezen avond hebben te zeggen zal zeer zeker onderschreven worden door allen die getuigen zijn geweest van de uitgevoerde werkzaamheden en die dan ook onze aandacht dubbel waard waren. Zoo wel de dames als de heeren toonden door hun spel den tact te bezitten, om het publiek aan zich te verplichten, en zij brachten ons dan ook den geheelen avond in een prettige en aange name stemming. Mij dunkt het kan niet anders of, wie op dit gebied zijn tijd volgt, moet zich wel aangetrokken gevoelen tot een dergelijk ge zelschap en zal voorzeker bij een weder optre den van genoemden Heer Abr. de Winter niet schitteren door zijne afwezigheid. Mede verdiend eenige lof de kunstvaardigheid van de dame, die met bewonderenswaardige vlugheid met enkele voorwerpen het publiek niet weinig amuseerde. De ondernemer zij dank ge zegd voor zijne niet geringe opoffering, nl. het publiek in de gelegenheid te stellen voor een avond eens recht te genieten, terwijl wij den zoo gevierden Karakter-Komiek den heer Ab. de Winter een welgemeend tot wederziens toeroepen. Men schrijft ons van Oudkarspel Gister avond werd ten huize van den heer G. Slotemaker, te Oudkarspel, door het alhier gevestigde zangkoor Orpheus" eene uitvoering gegeven. Uit het programma bleek dat een ieder bij kans werd uitgenoodigd, dit met hunne tegen woordigheid te vereeren. De kolfbaan van Slotemaker die voor derge lijke gelegenheden zeer geschikt is, was niet door die personen vertegenwoordigd als men wel gewenscht had, wellicht is dit aan het slechte weder toe te schrijven. Ieder onzer, die meerma len die bijeenkomsten heeft bijgewoond, zal het eens zijn dat het zangkoor zich weder flink van haren taak heeft gekweten. Om uit te weiden over ieder stuk afzonderlijk, valt moeielijk, maar dit is zeker dat de oude liederen, zooals Hollands Glorie, met begeleiding van piano door Mej. A. Eecen, waarlijk nieuw blijven. Het programma gaf voor het meeste nieuwe stukken aan, v.n.m. trok de aandacht No. 5, van de 2e afd. Nederlandsch Lied, muziek van Nicolaï, niet alleen dat de zang keurig ten uit voer werd gebracht, maar de woorden O Ne derland, mijn Vaderlanden waarin al gedurig het Oranje Boven voorkwam,geraakt men onwille keurig in enthousiasme, te meer ziende op den tegenwoordigen tijd. Daarop liet het zangkoor het Lied "Vreedzaam", muziek van Dobbelsteen hooren, waarin men werd toegeroepen„Op broeders, laat ons vreedzaam leven," iets dat aller aandacht moest hebben getrokken. Ons Va derland op 4 stemmen klonk zeer lief. Het ensemble heeft dezen avond den directeur Vis met zijn zangers eer aangedaan, te meer, daar allen het hunne hebben bijgedragen om het publiek een aangenamen avond te verschaffen. Wij roepen hen toegeef ons bij latere gelegenheid weder iets dergelijks te eten, want deze perzik smaakt naar meer. Binnenland. De Rechtbank van Haarlem veroordeelde den 9 Februari, den voórmaligen postdirecteur te IJmuiden, A. Pagé, wegens in die functie gepleegde malversatiën, tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, waarvan in mindering zal worden gebracht de tijd, door hem in preven tieve hechtenis doorgebracht. (De eisch was veroordeeling tot gevangenis straf van 4 jaar met vermindering van voorarrest). Nabij de heide te Rukfeii (N.-B.) hebben twee ambtenaren tien zoutsmokkelaars op heeter- daad betrapt. Een smokkelaar (een knaap van Het halfjaar begon op 't eind te loopeneen oude ongehuwde collega, de eenige, waarmee hij in waarheid bevriend was geworden en die ook, even als hij zelf behoefte gevoelde, na langdurige werk zaamheid een paar weken geheel uit te rusten, deed hem het voorstel, met hem naar het meer van Gé- nève te reizen, waar hij elk jaar regelmatig een gedeelte van zijn paaschvacantie doorbracht. Zij kozen het aan het oostelijk gedeelte van het meer gelegen, Veijtaux tot hoofdkwartier, waar het ge zicht over de blauwe watervlakte bijna nog bekoor lijker is dan in Teveij of Montreux. 's Middags wa ren zij aangekomen en hadden, daar ze voor 't eten nog een half uur den tijd hadden, een blik gewor pen in de vreemdelingenlijsten van de talrijke, aan den oever liggende badplaatsen. Onder het groot aantal vreemden, die in het hotel Lin Vernex- Montreux verblijf hielden en in 't voorjaar door de uit Italië terugkeerende trekvogels met eiken dag vermeerderden, vond Waldemar ookKoopman Werner met familie uit W. Zijn eerste gevoel was dat van verbazingom dezen tijd, nu het huwelijk als voor de deur stond, Geertruida en hare ouders hier?! Hij zocht verder, of hij den naam Baumann ook vondmaar hoe hij ook zocht, hij kon den op dat oogenblik meer gevreesden dange- wenschten naam niet vinden. Onwillekeurig ademde hij opzijn naaste gedachte wasalzoo getrouwd is zij nog niet, en ik kan haar zien, en niet in een bruidssluier gehuld, en niet aan z ij n e zijde Deze gedachte dreef hem toch eenigszins het bloed naar zijn hart terug. Nog altijd hield hij het blad in de 16 jaar) en ongeveer 400 pond zout viel hun iD handen. Het contingent troepen, dat in den loop loop van dit jaar naar Oost-Indië moet worden uitgezonden, is bepaald op 1700 man, nl.infan terie 20 onderofficieren, 40 korporaals, 1282 sol daten; cavalerie, 68 man; genie, 1 sergeant, 5 korporaals, 27 soldaten; artillerie, 3 sergeanten vuurwerkers, 6 sergeanten van de bereden-, 6 van de vesting-artillerie en 199 kanoniers, be nevens 43 militaire schrijvers. Naar West-Indië zullen 100 man worden uit gezonden. Te Arnhem is een 17-jarig meisje door de slaapziekte (nona) aangetast. Zij verkeert sinds 30 Januari in dien toestand. Mr. A. H. Koning te Finsterwold, ont vangt nog steeds van verschillende zijden blijken van belangstelling in de door hem in het leven geroepen partij van orde. Het is hem echter voorgekomen dat het niet van belang is ont bloot, in de locale bladen nog eene kleine op heldering te geven. „De partij van orde," schrijft hij, „eerbiedigt ieders overtuiging. Zij bemoeit zich niet met politiek. Zij, die de socialistische beginselen zijn toegedaan, kunnen zich met volkomen recht bij haar aansluiten, mits zij langs wettigen weg die beginselen wenschen te verwezenlijken. Alleen zij, die aan revolver en dynamiet de voorkeur geven, zij, die blijven vasthouden aan het pro gramma te Zwolle opgesteld, zullen bij de partij van orde geen steun vinden." Ook te Breda heeft zich thans eene afdeeling van genoemde partij gevormd, terwijl de heer De Beer, burgemeester van Scheemda, mede na mens eenige andere heeren, ingezetenen dier gemeente, die hervorming der bestaande toestan den volgens wettigen weg wenschen, heeft uit genoodigd tot bijwoning van eene Vrijdag a. s. te houden vergadering, waarin men eveneens hoopt te komen tot oprichting van eene afdeeling der partij van orde. Ter nadere bespreking zullen door den heer Koning de commissien in do verschillende ge meenten binnenkort worden samengeroepen op eene vergadering te Winschoten. Op den O. Z. Achterburgwal te Amster dam kan men voor eene woning een reusachtig groot, bord zien hangen, waarop de woorden te lezen staan„Waarschuwing. Het ]/2 gedeelte van dit perceel nois verhuurd aan die zijne huurrechten zal handhaven naar de wet." Onnoodig te zeggen, dat zulke woorden de aandacht der voorbijgangers trekken. Nog meer echter, dat men gedurende den geheelen dag op het dak van hetzelfde huis een tiental werklieden ziet, van vroeg tot laat. Wel is er tijdens de strenge vorst een tijdlang rust geweest, maar nauwelijks was het ijs weg, of de zon derlinge gebeurtenissen namen opnieuw een aan vang. Bij onderzoek is ons daaromtrent het vol gende medegedeeld Vroeger was in dat perceel eene drukkerij. De eigenaar, die er tevens woonde, had een ge deelte verhuurd, maar droeg in November jl. zijn perceel over aan eene maatschappij, onder de bepaling, dat het geheel onbezwaard moest worden geleverd, op een boete van f 50 voor eiken dag vertraging. De huurder, die nog eenige jaren huur heeft, was echter niet geneigd heen te gaan, ook niet toen hem een hooge schadeloostelling was aange boden. De nieuwe eigenaar heeft intusschen de rest van de woning aan een timmerman verhuurd en deze is begonnen het huis van binnen en van buiten voor een gedeelte te verbouwen en dit geeft telkens aanleiding tot botsing met den ouden huurder. Komt er een arbeider van den timmerman op het terrein van den huurder, dan wordt hij geweerd. Wordt er een spijker gesla gen op dat terrein, dan wordt deze door de werk lieden van den huurder weer spoedig verwijderd. En zoo gaat het van den vroegen morgen tot den laten avond door. Men zal kunnen begrijpen, dat zulk een oorlog boven op een dak vreemde tooneelen te aanschouwen geeft. De huurder be- hand. »Gij wilt de lijst zeker uit 't hoofd leeren, waarde collega?" schertste zijn reisgenoot. Een vluchtig rood vloog hem over 't aangezicht, als iemand, die op een geheime gedachte betrapt ishij reikte het blad over. »Wat hebt ge toch uwe hand beeft,vroeg de oudere professor verder. »Niets,« antwoordde Waldemar ontwijkend, »ik vond slechts den naam eener familie, die ik in den vorigen herfst op reis vluchtig heb leeren kennen.c Aangename luidjes voer de andere voort. »Hebt gij lust de kennismaking te vernieuwen en voort te zetten ik ben geheel uw onderdanige dienaar.ee Na het diner deden de beide heeren eene wan deling in de richting naar Montreux. Op de haven plaats aangekomen, zagen zij één der sierlijke boo ten landen, die het verkeer den beide oevers van het meer levendig houden. Zij bleven een oogenblik siaan, om het op en afgaan der passagiers aan te zien. Plotseling zag Waldemar de familie Werner komen. Geertruida verbleekte, toen zij hem zag, dadelijk daarop overtoog een donkere blos haar wangen. Ook Geertrui's ouders schenen door de ontmoeting verrastdoch reeds in 't volgende oogen blik trad Werner op Waldemar toe, vatte zijne hand met beide handen en riep vroolijk .- »U hier, heer professor? Welk onverhoopt samen treffen Waldemar stelde zijnen vriend voor, en daardoor kwam men uit de verlegenheid, waarin zij allen eenigszins verkeerden. Terwijl de beide heeren de weert, dat dit alles gedaan wordt om hem „er uit te krijgen" en vreest dat de timmerman ook zijn huis gaat afbreken. Vermakelijk was het, toen voor eenigen tijd de timmerman een schutting voor het huis plaat ste, waardoor den huurder het licht ontnomen werd. Elke plank, die geslagen werd, werd door de werklieden van den huurder afgestooten. Natuurlijk leidt het ook wel eens tot onrus tige tooneelen tusschen de werklieden. Zoo worden de bewoners van den O. Z. Ach terburgwal reeds sinds eenige maanden vergast op dezen buren-oorlog, die vooreerst nog niet schijnt te zullen eindigen. „H. Dbld." Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor eon lid van de Tweede Kamer in het district Leeuwarden, (vacature Zaayer) is gekozen de heer C. V. Gerritsen (rad.), met 1332 stemmen. Op den heer Jelle Troelstra (lib.) werden 1279 stemmen uitgebracht. In het geheel werden uit gebracht 2611 geldige stemmen. Bij de verkiezing op 24 Januari 11. werden uitgebracht 2173 stemmen, waarvan op de heeren Troelstra 896, Gerritsen 689, Van Vliet (anti rev.) 332, Van der Zwaag (soc.-dem.) 231. Tot weesvader en moeder in het Burger weeshuis te Alkmaar zijn benoemd, met ingang van 1 April a.s., de heer G. Fenenga en Echt- genoote, thans binnen-vader en moeder in het Burgerweeshuis te Dokkum. Aan de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over November 1892 wordt het volgende ontleend Aantal inwoners op 1°. Januari 1892,4,621,744. Levend geborenen 11,437; levenloos aangegeve- nen 595overleden met inbegrip der levenloos aangegeven 6808aantal overledenen met leven loos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 17.92; overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1649; 15 jaren 776; 5—14 jaren 281; 14—20 jaren 175; 20—50 jaren 966; 50—65 jaren 784; 65—80 jaren 1193; boven 80 jaren 386onbekend 3 overleden ten ge volge van gebrekkige ontwikkeling 101 lichaam zwakte, tering 341klierziekte 57rhachitis syphilis 3; Absces, ulcus, gangraena, pyaemia, haemorrhagia 78; kanker 286; waterzucht 29; scheurbuik 2; typhus, febris typhoidea 52 aan houdende koorts 36tusschenpoozende koorts 8febris int. porniciosa 3pokken 1roodvonk 42; mazelen 57; huidziekten 15; stuipen, tris mus, epelipsia 256 apoplexa 266hersenziek ten 277; ruggemergslijden 24; keel- en longte ring bloedspuwing 548; suikertering 17; croup 62kinkhoest 131acute ziekten der ademha lingswerktuigen 904; chronische ziekten der ademhalingswerktuigen 288; hart- en vaatziek ten, rheumatismus, arthritis 97organische hart- gebreken, aneurysma 228; angina diphtherina 82diarrhoea 60dysenteria 1cholera asiatica 78; cholera nostras 3; acute ziekten der spijs verteringswerktuigen 161ziekten der organa urogenitalia 196; ziekten van het kraambed 28; febris puerperalis 14; gewelddadige dood 64; zelfmoord 12 verdrinken 48zelfmoord 4onbe kende oorzaak 333plotseling 13 zonder ge neeskundige behandeling (begrepen onder de vo rige cijfers 316. Er is één bijvoegelijk naamwoord in onze taal mer vier trappen van vergelijking, terwijl alle anderen er maar drie hebben. Dat bijvoe gelijk naamwoord is vrij. Men maakt er van vrij vrijer vnjstvrijster. Waaruit volgt dat een vrijster den allerhoog- sten graad van vrijheid vertegenwoordigt, die in onze taal bekend is. Het H. Dbld. van 8 Febr. meldt De lijken van de te Yelzen verongelukte per sonen, Kloos, den machinist en Oosterhout ma chinist-leerling -het lijk van laatstgenoemde is Zondagmiddag gevonden zijn naar hier overgebracht en hedenmiddag (Dinsdag) begra ven op de begraafplaats aan den Schoterweg. Over de begrafenis melden wij het volgende: Hedenmiddag zette zich de begrafenisstoet, gevormd door de twee lijkbaren, 7 rijtuigen, waarin de familie van de slachtoffers, en de au toriteiten van de Holl. Spoorw.-Mij. en de zang- vereeniging „Proza en Poëzie," aan den Kruis weg bij het station in beweging. Op den doo- denakker waren verscheidene belangstellenden aanwezig. Door de zangvereeniging „Proza en Poëzie," wier leden allen werkzaam zijn aan de H. IJ. S. M., werd onder leiding van haar directeur, den heer P. H. Buisma, een schoon, indrukwek kend lied gezongen van Weber, als een afscheid aan de dooden. Hierna hield de heer ds. Pool man een schoone grafrede. De vader van den machinist, die zoo noodlottig het leven heeft ver loren, was diep bewogen. De lijkbaren waren met vier kransen bedekt. Er doet zich de laatste weken in Amster dam, in ons land, men kan zeggen over geheel Europa, een werkelijke crisis voor in den eieren- handel. De crisis is niet alleen oorzaak dat de huismoeders slechts met groote moeite en tegen veel geld eieren kunnen koopen, doch dat ook familie tot aan de deur van het hotel vergezelden, voerden hoofdzakelijk de oudere professor en Wer ner het gesprekde overigen gingen stilzwijgend neven- en achter elkaar, ieder over dit tweede bij zondere toeval nadenkend. Eer men scheidde, sprak men voor den volgenden dag een wandeltocht af. Slot volgt. groote afnemers, zooals gasthuizen, groote res tauraties, banketbakkers alleen tegen hoogen prijs eieren kunnen inslaan. Die eierennood is van dien aard, dat Maandag de „AmsterdamscheEierhandel-Vereeniging" van een harer grootste afnemers te 's Hage een schrijven ontving met den noodkreet„Zend toch eieren, er is morgen diner ten Hove, en ik kau den bakkers, die mijne klanten zijn, geen eieren leveren." Uit Oostenrijk, Gallicië, Italië en Duitschland komen telkens en telkens weder tele grammen, meldende dat het bijna ondoenlijk is aan de gevraagde leverantien te voldoen. Buitenland. Welk] haarwater gebruikte Christophorus Columbus tot bevordering van zijn baardgroei? Dat is een vraag, die niet zonder belang is voor alle baardeloozenwant 't moet het beste middel zijn geweest dat ooit heeft bestaan, n'en dé- plaise Theophile c. s. Op de Amerikaansche Co- lumbus-postzegels van 1 c. toch, wordt de ontdek ker van Amerika met een glad gezicht voorgesteld op het oogenblik dat hij land ziet; en op de 2 cents postzegels staat hij, aan wal stappende, reeds met een vollen baard. Het kan wel niet anders, of daar moet een kunstmiddel bij in 't spel zijn geweest! Bekend is aan velen, dat de Chineezen gewoon zijn hun geneesheeren bij maandelijksch abonnement te betalen, maar zóó, dat zij de be taling staken zoolang zij ziek zijn. Wij lezen nu, dat de slimme Chineezen nog een ander mid del hebben om hun medicus tot een zorvuldige behandeling aan te sporen. Zoolang er een zieke in huis is, wordt een papier met den naam van den dokter voor het huis opgehangen. Menig esculaap, die wat ongelukkig is in zijn praktijk, wordt zoodoende genoodzaakt te verhuizen. Koninklijk? Een Duitsche Prins was onlangs te Hildesheiin in de kaznrne, toen zijn oog op een groot gebouw in de nabijheid viel. Hij vroeg een jong officier wat dat was. „Het is een krankzinnigengesticht, Koninklijke Hoog heid." „Koninklijk?", vroeg de Prins, daar mede bedoelende of 't een staatsinrichting was. „Neen, Koninklijke Hoogheid," antwoordde de officier, „iedereen kan er in De notaris E. F. M. A. Lauters, 64 jaar oud, is uit Antwerpen voortvluchtig. Hij wordt verdacht zich aan misbruik van vertrouwen te hebben schuldig gemaakt en daardoor eene som van meer dan 100.000 frs. zich te hebben toe geëigend. De Daily Chronicle zegt, dat Keizer Wil helm dit jaar de Derbywedrennen zal bijwonen. Yan alle kanten komen geruchten omtrent een samenkomst van den keizer van Duitschland en den czaar; ja, men spreekt zelfs van een ont moeting tusschen drie keizers en noemt als derde persoon den keizer van Oostenrijk. Het „Neue Wiener Tageblatt" zegt bijv., dat een ontmoeting der drie keizers biünen niet al te groot tijdsverloop zal plaats hebben. Volgens het blad zou de Hongaarsche minister president Wekerle te Weenen de verzekering hebben ontvangen dat de kans en het behoud van vrede nimmer zoo groot was als thans. De Berlijnsche correspondent van de Standard meldt, dat er nog dit jaar een ontmoeting zal plaats hebben tusschen den czaar en keizer Wil helm. De „Daily News" bevestigt het bericht. In politieke kringen te Weenen gelooft men wel, dat er een samenkomst van keizer Wilhelm en den czaar zal plaats hebben, maar men denkfc dat de czaar niet naar Berlijn zal komen, doch dat keizer Wilhelm zich dezen zomer naar Rus land zal begeven. Hevige overstroomingen hebben ontzaglijke verwoestingen aangericht in het district Brisbane van de kolonie Queensland. Er is een ontzet tende schade aangericht. Huizen in de stad Ips wich zijn door het water ondermijnd en ingestort. Yoor zoover bekend is zijn er reeds twee-en- twintig personen omgekomen, maar men gelooft dat het aantal slachtoffers veel grooter is. De be volking van Ipswich vlucht naar het gebergte om zich te redden. De later ontvangen dépêches bevatten treurige bizonderheden aangaande de overstroomingen in Zuid-Queensland. Te Bundaberg zijn honderden gezinnen zonder dak. Te Maryborough is een brug ingestort, waarbij dertig personen zouden zijn omgekomen. Een hondertal huizen in die stad zijn vernield. Tiara is overtroomd; de toe stand aldaar is zeer ernstig. Te Brisbane zijn twee groote bruggen bezweken, en staat het wa ter in de voornaamste straat der zuidelijke wijk 20 voet hoog. Charles Miller, een hardlooper uit Chicago, die een weddenschap heeft aangenomen om in 2y2 jaar al de Staten van Amerika „rond te wandelen", is te El Paso in Tevas aangekomen, na 1700 mijlen te hebben afgeloopen. Hij had allerlei avonturen; o. a. werd hij door roovers gevangen genomen en ontsnapte uit de bergspe lonk waarin zij hem hadden verborgen. Burgerlijke Stand. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1 31 Januari 1893. Bevallen N. Bakker, geb. Nol Pover, d. T. Spijker, geb. Pover, d. M. Kamp, geb.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2