Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 5 Maart 1893. Buitenland. Marktberichten. metselaar B. op een hard voorwerp, dat weldra een Keulsche pot bleek te zijn, die 20 gouden en ongeveer 40 zilveren muntstukken bevatte, waarvan eenige het jaartal 1200 dragen. De metselaar B. heeft geen gebruik gemaakt van de bepaling in art. 642 van het Burgerlijk Wet boek vervat die de helft van den schat aan den vinder toekent doch de geheele vondst aan den eigenaar van het erf afgestaan. De heer Wesselman te Amsterdam heeft een toestel voor rijtuigverhuurders uitgevonden, dat men horokilométrique noemt. Het staat met de wielen van het rijtuig in verbinding en geeft op een voor den passagier zichtbare plaats het aantal kilometers aan, dat is afgelegd. Staat het rijtuig stil, dan maakt een uurwerk het mecha niek aan den gang, dat aanwijst hoe lang men van het rijtuig gebruik heeft gemaakt. Heeft de koetsier geen passagier, dan kan hij, door het verstellen van een hefboom, het toestel buiten werking stellen. Bovendien bevindt zich aan het toestel nog een bijzondere controleur, welke er s'avonds, als het rijtuig in den stal terugkeert, kan uit genomen worden en die aanwijst hoeveel tijd het rijtuig den geheelen dag in gebruik is ge weest en hoeveel kilometers het dien dag heeft afgelegd. Partij van Orde. De „Partij van Orde" houdt op vele plaatsen vergaderingen, het aantal leden stijgt voortdu rend en 't is te verwachten, dat genoemde partij ook hare vertakkingen elders zal krijgen. Want de heer M. A. H. Koning, notaris te Finster- wolde en voorzitter van de nieuwe vereeniging, zal heden, Zondag te Utrecht in eene vergade ring de beginselen en het doel van de „Partij van Orde" uiteen zetten. Een groot arbeidsveld ligt voor haar. 't Is toch niet te ontkennen, dat de arbeiders en de kleine burgerklasse vele rechtmatige grie ven hebben. En waar die grieven dan niet wor den weggenomen, daar vallen de zaden, uitge strooid door de sociaal-democraten in een vrucht baren bodem. Want er broeit wat. De troebelen in 't Oldambt, in 't begin van den winter, lig gen nog versch in 't geheugen, toon de werk lieden eischend öf werk öf brood verlangden. Terwijl het daar nu rustig is, ook zonder huza ren en infanteristen, wil het in de veenkoloniën niet vlotten De „Union," de kartonfabriek t Oude-Pekela, staat nog stil, doch een zestig van de pl. m. 100 werkstakers hebben aan de fabri kanten te kennen gegeven, dat ze voor het lid maatschap van den soc.-democr. bond hadden bedankt en dat ze tegen hen eene meer vriend schappelijke houding wilden aannemen. Deze zullen dan ook Maandagmorgen weder toegelaten worden. Ook te Yeendam dreigde eene werkstaking, toen aan eene aardappelmeelfabriek een werkman werd ontslagen. De anderen wil den het voor hun kameraad opnemen, doch na eenig aarzelen hervatten ze toch den arbeid, want honger is een scherp zwaard. 't Is te hopen, dat de „Partij van Orde" werk gevers en werklieden meer bij elkander kan bren gen. Waar één gemeenschappelijk belang is, daar kan eendrachtig gehandeld worden. Intusschen gaan de sociaal-democraten voort, om deze partij in een kwaad daglicht te stellen. Te Finster- wolde werd eene soc.-dem. vrouwenvereeniging opgericht met een 40 leden de Arbeider, het orgaan van de soc.-dem. durft zingen „Zeg, heb je van de orde-bond al gehoord, De orde-bond van een koning Bij hem schijnt een radicaal middel aan boord, Want daarop lijkt heel zijn vertooning." Men schrijft uit Leiden Den Heer Daniël de Lange werd door de „Leidsche Zangvereeniging" Woensdagavond eene bijzondere verrassing bereid. Met luid applaudissement werd de gevierde directeur van het a capella koor" ontvangen in de zaal van de St. Jozefs-gezellenvereeniging. Op zijn lessenaar prijkte een magnifiek bloem stuk, als achtergrond eene decoratieve teekening, de vlaggen bevattend van Nederland, Oranje, Engeland, Oostenrijk, Duitschland, België en Frankrijk, en een schild, omgeven door een harp, waarop' de initialen D. d. L. waren aangebracht. De teekening was ontworpen en uitgevoerd door den Heer C. W. H. Verster. Een witte roos prijkte in 't midden met de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De heer Felix Driessen sprak den Heer De Lange toe, die in warme bewoordingen dank bracht voor de ondervonden sympathie. De Figaro geeft eenige illustratiën betref fende Ferdinand de Lesseps. Op een der afbeel dingen is een man bezig het opschrift boven de gevangenis Mazas uit te wisschen daar dit moet vervangen worden door: „Het dankbare vader land aan zijn groote mannen." Op een ander plaatje staat een vader met zijn zoontje naar een obelisk te kijken. De vader zegt„Ja, mijn kind, dit is het eenige, dat ons van Egypte is overgebleven." In den Duitschen Rijksdag is weder het toelaten van vrouwen tot het onderwijs der hoogescholen ter sprake gebracht. Vooral te Ber lijn volgen vele vrouwelijke studenten delessen. Het zijn voor het meerendeel Amerikaansche dames, die reeds in haar geboorteland eenig diploma hebben verworven en te Berlijn hare studiën komen voortzetten. Storing van het onder wijs heeft wegens deze toelating van dames nog niet plaats gevonden. Over het algemeen onder scheiden zich de dames bij de studie der genees- en heelkunde door de handigheid, waarmede zij de patiënten weten te helpen; maar hier tegen over staat, dat zij minder dan de mannelijke studenten bij eenig geval den aard der ziekte weten te bepalen. De vrouwelijke studenten zou den bovendien minder geregeld en volhardend wezen in hare studiën. Naar het „Berl. Tbl." uit Bukarest ver neemt, zijn daar 156 brievenbestellers gevangen genomen, die eene goed georganiseerde dieven bende vormden, welke roof pleegde bij tal van allerlei postverzendingen. Woensdag is tusschen de eigenaars van 170 Duitsche steenkolengroeven, die te zamen ruim 37 millioen tonnen 's jaars opleveren (58 pCt. van de geheele productie in Pruisen) een overeenkomst in werking getreden om gedurende 5 jaren de concurrentie te vervangen door een gemeenschappelijke regeling. Zij verbinden zich alle bestellingen van kolen, cokes en briquetten op te zenden aan het „Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat," welks bestuur den prijs en de voorwaarden vaststelt en het recht heeft ook van andere mijnen kolen enz. te koopen en te verkoopen. Als de markt prijs het noodig maakt, bepaalt een vergadering van de mijneigenaars een voor allen geldende, gelijkmatige beperking der productie. Op over treding staat een boete van 50 mark per ton. Bij mededinging van mijnen, die buiten het syn dicaat staan, kunnen de prijzen verlaagd worden om die concurrentie te weren. Een algemeene stijging der kolenprijzen wordt van dezen „ring" verwacht. Volgens de „Voss. Zt." welke op het gevaar van deze combinatie wijst, hebben de Badensche en Würtembergsche spoorwegbesturen, die nog bijtijds groote vl orraden wilden inslaan, reeds 125 mark in plaats van 105 moeten be talen. PALESTINA. Wat is het geweest en wat is het nu Eenmaal was het een rijk en bloeiend land, bestuurd door rijke en machtige koningen. Tij dens het leven van Jezus besloeg het een op pervlakte van ongeveer 3/4 deel van ons land. De bergen waren tot op de hoogste toppen bebouwd, de weiden en velden werden door kanalen bevochtigd. De graansoorten brachten van zestig- tot honderdvoudige vrucht voort hoofdzakelijk teelde men tarwe en gerst, maar ookspelt, boonen, erwten, linzen, wikken, mostaard, anijs, vlas en hennep. Veel heerlijke ooftsoorten werden er ge vonden. Schrijvers gewagen van vijgeboomen, waar onder 30 personen met hunne paarden en ka- meelen in de schaduw uitrustten. De teelt van olijven en druiven was mede belangrijk. De veeteelt werd ijverig beoefend. Schapen, ezels, paarden, geiten en kameelen waren er zeer menigvuldig. Ook gevogelte in overvloed, maar geen ganzen en eenden. De visscherij in de Middellandsche zee en op het meer van Genezareth schonk aan talrijke gezinnen brood. Tijdens de geboorte van Christus was Jeru zalem de voornaamste en merkwaardigste stad en de hoofdstad van 't geheele land. Het ge wone aantal inwoners was 150.000, maar op hooge feestdagen kwamen er soms 8 900.000 vreemdelingen. De stad was een sterke vesting, met muren omringd, waarop vele torens ge bouwd waren; zij had tien poorten en een om trek van circa twee uren. En thans Verdwenen is al die vruchtbaarheid, die on gekende bloei en de rijkdom en pracht van Isra els koningen is nog slechts een herinnering. Heden vertoont Palestina slechts naakte, dorre en steenachtige velden, met tallooze ruïnen van steden en burchten. Geen vijf millioen inwoners meer, als voor 2000 jaar, maar een bevolking van nauwelijks 250.000 zielen, grootendeels Mo hammedanen en Grieken, levende in kommer volle omstandigheden. En de Joden verstrooid, verwezen om rond te zwerven op aarde. Sic transit gloria mundi Waar heeft dit woord droeviger klank dan hier (-H. C.) Mascagni woonde in de laatste dagen te Berlijn de voorstellingen van I Rantzau bij, welke opera door de berlijnsche critiek niet vol maakt genoemd, maar door het publiek zeer warm ontvangen is. De componist is Maandag echter weder naar Venetië vertrokken om daar de première dezer opera te leiden. Even voor zijn vertrek kreeg hij een bericht uit Venetië, waarin gemeld werd, dat de voorstelling niet kon doorgaan omdat de tenor ongesteld was. Maar Mascagni telegrapheerde moedig terug„In geen geval uitstellen. Zal zelf de rol zingen." Massenet heeft eenmaal hetzelfde stoute stuk gedaan* Een tienjarig meisje heeft men dezer dagen op het graf harer moeder te Weisskirchliecz bij Praag, dood gevonden. Reeds eenige weken geleden was de moeder begraven en had het kind eiken dag op haar graf gebeden. Zaterdag was het aldaar echter zoo koud, dat het meisje op de zerk voor altijd is ingeslapen. Iemand verhaalde eens, met een oud-soldaat in kennis te zijn gekomen, die, wetende dat zoo vele vrouwen door hunne echtgenooten mishan deld worden, op het verrassend denkbeeld was gekomen een cursus in het boksen voor dames te openen. Hij heeft zulk een les eens bijge woond en vertelt er het volgende van: „Twintig dames geheel en al in kostuum uit gedost, voorzien van groote handschoenen, zou den door hem onderricht worden. Zij waren bijna allen ongelukkig gehuwde vrouwen. „Laat ons beginnen dames, kom aan, op uwe plaatsen!" Zij plaatsen zich in groepen van vier, aan kleine tafels. De leeraar sprak: „Gij zijt aan tafel. Uw echtgenoot wil u mis handelen. Let thans op. Licht den linker arm op, om te pareeren, geeft met uw rechter een stoot in de volle borst, pareert weder en brengt uw man een slag toe in het aangezicht. Thans zijt gij aan het nazien of borduuren. Uw echtgenoot komt binnen, een weinig over prikkeld door hetgeen hij heeft gedronken. Hij wil u kastijden. Wat te doen? Gij blijft zitten. Gij brengt hem echter een stoot in de borst toe en prikt hem met uw naald of priem in de kuit. Veronderstel thans, dat gij u te rusten heeft begeven. Uw echtgenoot wil u kwaad doen. Gij plaatst dadelijk uw hoofdkussen voor u, bij wijze van borstwering, gij werpt u vervolgens op de knieën, met den rug tegen den wand, brengt hem met uw hoofd een stoot toe in den borst, gij richt u weder vlug op, en geeft hem op zijn neus een vuistslag Daarop wendde de leeraar zich tot mij„Hebt gij mijn systeem gezien Bevalt het u (VIllustration Europêene.) Burgerlijke Stand. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Ondertrouwd: K. Kroon Az. jm. oud 25 j. en Antje de Wit jd. oud 21 j. Joh. de Groot jm. oud 29 j. en Geertje Eecen jd. oud 24 j. Getrouwd: J. Berkhout, jm. oud 45 j. en Cor nelia Schrieken, wed. van Arie Hopman oud 41 j. Pieter de Groot, jm. ctad24j. en Stijntje Geus jd. oud 29 j. C. de Jong, jm. oud 22 j.enPie- tertje Klinkert, jd. oud 22 j. GeborenJacobus, z. v. F. Bekker en M. Bruijn. Neeltje, d. v. J. Joman Fz. en Marijtje Roos. Antje, d. v, C. Kieft en G. Nol Pover. Berend, z. v. Hermanus Barten en Jans Groeneveld. Cornelis, z. v. Jan Heeman Hz. en Elisabeth Peper. Grietje, d. v. Jacob Moeijes en Grietje Jonker. OverledenJohannes Theodorus Brammer, oud 16 d. Catharina Hoogeboom, echtgenoote van Pieter de Groot, oud 29 j. Gemeente Zuidscharwouile. Ingeschreven 1 Jan. 28 Februari 1893. GeborenPieter, zoon van Dirk Kaaij en Geertje Laan. Abraham, zoon van Cornelis Stins en Geertje Klingeler. Pieter, zoon van Louris Bood en Pietertje Nol. Geertje, dochter van Dirk de Geus en Neeltje van der Oord. Trijntje, dochter van Cornelis Rutsen en Aagtje de Geus. Dirk, zoon van Cornelis Heertjes en Antje Tul- ling. Marie en Gerrit, kinderen van Willem Koeman en Aagje Duinmaijer. Iefje, dochter van Jacob Verkroost en Antje Kroon. OndertrouwdJohannes Snijders, weduwn. van Dieuwertje Zut, 27 j. en Aafje Dekker, jd. 38 j. Getrouwd: Jan van Duin, 30 j. |en Antje Bu- ter, 31 j. Johannes Snijders en Dieuwertje Zut. Overleden Antje Evers, dochter van Dirk Evers en Trijntje Nol Pover. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1 28 Februari 1893. Bevallen G. Stins geb. Kansen, Z. OndertrouwdGeene. GehuwdJan Biersteker, jm. 22 jaren en Grietje Rus, jd. 21 jaren. Overleden P. Diepsmeer, wedn. van F. Bak ker, 84 jaren. Gemeente Warnienhuizen. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Geboren Cornelis, z. v. H. de Nijs en E. Op meer. Alida, d. v. P. de Geus en J. Mink. Getrouwd: H. Bon en D. Blokker. Overleden: C. Groot, 72 j., echtgenoot vanL. Groot. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Geboren: Aafje, d. v. Jan |Tamis en Maria Burgering. Hendrik, z. v. Gerrit Dekker en Antje Krap. Trijntje, d. v. Jacob Blaauw en Alida Hoogland. Hendrik, z. v. Pieter Klomp en Elisabeth Boskamp. Overleden: Jacob Commandeur, echtgen. van Trijntje Kerkmeer, 64 j. Trijntje Blaauw, d. v. Jacob Blaauw en Alida Hoogland, 3 d. INGEZONDEN. (Voor (lc inhoud dezer rubriek stelt de Red. zich niet aansprakelijk.) M. de B.l Verzoeke beleefd eenige ruimte voor onderstaande. In uw blad van 26 Februari komt van een be langhebbende een artikeltje voor onder het motto Spoor Noordscharwoude. Ik, voor mij, geloof, dat de belanghebbende zich een te groot lucht-kasteel bouwt. Ik zelf keur de zaak niet af, integendeelals het van mij afhing, zou eene verbinding met een spoor tusschen Noordscharwoude en de hoofdlijn zeker tot stand komen, doch ik heb geen geld en der halve ook geen invloed. En ik zou bang zijn, dat als er een beroep werd gedaan op de beurzen der landeigenaars, kapitalisten of anderzins, dat ze hun portemonnaie stilletjes zouden gesloten houden voor dit plan, aangezien ik mij overtuigd houd, dat eigen belang hun er toe zou moeten drijven het noodige kapitaal beschikbaar te stellen; daar toch wan neer het 't algemeen belang geldt, zij eerst de kat uit den boom kijken en een achterdeurtje gebrui ken. Niettemin, ik wensch den belanghebbende en zijn voorstanders goed succès Mijn dank voor de plaatsing M. de R. EEN SOCIALIST. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 5 Maart voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 5 Maart voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. Doop. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 5 Maart voorm. 9 uur, nm. 2 uur Ds. Boeijenga. Woensd. 8 Maart avonds Ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 5 Maart voorm. 9.30 u. Ds. H. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 5 Maart vm. 9.30 Doopsbediening, n. 2 uur Ds. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 5 Maart voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. Woensdag 8 Maart 's avonds 6.30 uur, Ds. Bakkerin de Zuiderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 5 Maart voorm. 9.30, Ds. Vrijer CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 5 Maart vm. 9.30 uur nm. 2.30 uur, Ds. Gideonse. CO Rit ESPO VIIE WIE. Aan iemand die zich geërgerd heeft. Wij zouden volkomen bevredigend uw vragen kun nen beantwoorden, doch wij houden ons over tuigd dat ook gij dit kunt doen. Uw doel zou 't enkel zijn, door tusschenkomst van dit blad, het publiek de vragen ter beantwoording te stel len, om uw ergernis te luchten; doch houd 't ons ten goede dat wij in dit geval u de noo dige plaatsruimte weigeren. Persoonlijke kwes- tiën behandelen wij hier niet. Uw stukje kunt gij van 't bureau halen. De Red. Een paar neerdrukkende drukfouten in de Por- tefeuile: „De heer Daniel de Lange is door H. H. de Koningin-Regentes benoemd tot redder van den Nederlandschen Leeuw." Brief een er moeder aan een onderwijzer. Mijnheer de meester! Mijn zoon is hedenmorgen niet kunnen ter school komen omdat hij zijn pet verloren heeft, waarmede ik de eer heb u te groeten. N. N." Broek op Lnngedijk. Maandag 27 Feb. Aardappelen f a f Bloemkool f a Ligte f a f Reuzen f af Roodekool f 8 a f 13 Witte fp. 100 k. Geele f 8, 12.Rapen f3.a f4.Uien f4. a p. mud. Bieten f 14.a f20. HOORN, 2 Maart Kleine Kaas f 31, Commissie f 32, PURMEREND, 28 Feb. Aangevoerd 65 stapels kaas. Kleine f32.50. Commissie f— Middelbare fKipeieren per 100 stuks 3.— a f3.50. SCHAGEN, 2 Maart 9 Paarden f 60 a f200.—,23 Geldekoeie f 70, af 220, 5 Kalf- koeien f 130 a 170, Vaarzen f a f 92 Nuchtere Kalveren f4al7.386 Schapen f7. a f 16,50 22 magere Varkens f 13 a f 18, 52 Biggen f 10.a f 14,Boter per kop f 0,65 a 0,75 Kipeieren t 2,50, a f 3.75 per 100. ALKMAAR, 3 Maart Aangevoerd: 173 stapels Kaas, wegende 63438 Kg. Kleine f 32.50 Commissie f32.Middelbare f31. 2253 HL. Granen, als250 Tarwe f6.— a 715; 116 Rogge f 5.50 a f 5.80; Gerst f a Chev. f4.75 f5.15; 818 Haver f3.— f3.90 a f3.50 af.; Boonen, 316 Paardeb. f 4.25 a f5.75; 316 Bruineb. f3.— a f8.— Citroenb. f g.a f 13.Duivenb. f af Witteb. f 10.a f 13.Kanariezaad f a fRood Mosterdz. faf 3 Geel mosterdz. f 17.a f1 Kool zaad f a f Lijnzaad f—a 12 Karweizaad t 11.25 a f Blauw Maanz.faf82 Erwten, Groene, f 12.50 a f 16.— groote f— Grauwe f 16.afVale f7.10. Witte f—a f-;-.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3