"Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 12 Maart 1893. Buitenland. Marktberichten. Dl BLINDE. buitenland vertoefd (ze is o. a. acht jaar lang in het Parijsche Hippodrome te zien geweest) en zal nu ook eene reis door Nederland maken. Rotterdam is de eerste stad waar zij te zien is. De koninklijke goedkeuring is verleend op de statuten der te ileerhugowanrd geves tigde afdeeling van de Noordhollandsche Veree- niging „Het Witte Kruis." De „XlXe Siècle" beweert, dat Cornelius Herz sedert vele weken ver van Bournemouth is en dat hij in de kamer, welke door een en- gelsch politieagent wordt bewaakt, vervangen is door een armen man, die aan dezelfde kwaal lijdt als Herz. Deze patient wordt goed verzorgd en ontvangt bovendien 12 gulden per dag. Als Keizer Wilhelm telefoneert, vraagt hij nooit aansluiting voor „den Keizer", maar begint zijn gesprek met den beambte met de woorden Ik beveel. Dan noemt hij de gewenschte aan sluiting en 't geheele personeel van het telefoon bureau moet zich van den draad verwijderen tot het belletje voor afkoppelen klinkt. De hevige orkaan, die in de Transvaal woedde in den nacht van 10 Februarie, blijkt groote verwoestingen te bebben aangericht. Te Crocodile Drift overstroomde de rivier groote uitgestrektheden en 40 huizen werden weggesla gen. Hoeveel personen daar omkwamen weet men niet. Aan de oevers van de Arcadia Rivier ver dronken vele kaffers in hun hutten en een Euro- peesch gezin kwam eveneens om. Het gebouw van den Hoogen Raad te Pretoria dreigt in te storten, zoodat er geen zittingen kunnen gehou den worden. Ook te Johannesburg is veel verwoest. De nieuwe spoorweg werd zeer beschadigd en de spoorwegbrug over de Yaal is weggeslagen. Uit Klerksdorp en Barberton komen dergelijke berichten, waarbij ook sprake is van zeer groote verliezen aan vee. Ook de mijnen hebben veel geleden, zoodat de opbrengst over Februari waar schijnlijk niet gunstig zal zijn. De geheele omvang der schade is niet bekend, maar wordt geschat op 100,000. pd. st. Onder de verschillende soorten van assu rantiën is er eene, die alleen te New-York be staat. We bedoelen de verzekering tegen regen. Iemand denkt b. v. Zaterdag een goede zaak te doen, waarvoor fraai weer onmisbaar is. Alsdan laat hij zich eenige dagen te voren voor een dollar verzekeren. Regent het dien Zaterdag, dan krijgt hij de premie, eenige malen vordubbeld, terug. Blijft het droog, dan is hij ze kwijt. Men zegt, dat de Maatschappij schitterende zaken doet. Volgens de „Jour" hebben vele Fransche kapitalisten, verontrust door het Panama-schan daal, in de laatsten tijd hun geld in 't buiten land belegd. Het bedrag dat in de laatste weken in Engelsche banken is belegd door Fransche kapitalisten, zou zelfs meer dan 300,000,000 frs. bedragen. INGEZONDEN. spoorplan te besprekenof eene openbare ver gadering had uitgeschreven waarin hij ons het spoorplannu daarin eene wijziging is gebracht, en waarmede de belanghebbende goed schijnt bekend te zijn, zou uiteen zettenen waarin hij een motie had ingediend als deze: Te prote- steereu tegen de houding van het publiek tegenover de verschillende gemeente- en polderbesturen, en aantedringen op een verbinding tiisschen Noordscliarwoude en de hoofdlijn, door het leggen van een zij- lijntje. Dat zouden daden zijn geweest. Doch niet alzoo geschiedde het. Men zou mij nu ook wel kunnen verwijten dat ik eveneens handel als de belanghebbende, maar ik zou dit stukje niet geschreven hebben wanneer ik niet die dikke zwarte letters had jezien. Toch heb ik 't reeds afgewacht, maar die SOCIALIST van 5 Maart deed, door ook een duit in het zakje te gooien mij beslui ten dit artikeltje te schrijven, om eens mijn ge voelen te uiten. Ik k a n niet gelooven dat juist eigenbelang hun landeigenaars, kapitalisten of anderszins er toe moet drijven hunne beurzen te openen. Ik wil niet dat gij slaat, zonder eenige bewijzen te leveren uwer stelling. Gij moogt, al gemeen genomen, er zóó over denken, maar gij dient klappen uit aan ons Langedijkersmaar verdienen zij die kastijding? Ik vraag u be wijzen of verzoek u te herroepen 1 Hierdoor zoudt gij toonen een man te zijn, doch door iets te gaan beweren, zonder dat ge bewijst er recht toe te hebben, dat is onmannelijk; gij treft niet ons, maar u-zelf en uwe partijgenooten. Gij tee kent u en de uwen als degenen die zonder eenigen grond beweren, schelden, fitten, maar niet verstandig spreken. M. de R.Voor de verleende plaatsruimte bij voorbaat mijn' dank. Een getrouw lezer. (Voor de inhoud dezer rubriek stelt de Ked. zicli niet aansprakelijk.) M. de R! Is 't niet te veel gevergd wanneer ik als derde ook eenige ruimte verzoek voor 't volgende 't Trok natuurlijk al spoedig mijn aandacht toen ik in uw nummer van 26 Feb. met zwarte letters gedrukt zag: Spoor Moordscharwoude. 't Is tegenwoordig weer niets anders dan spoor en coöperatie. Ik geloof zelfs, neen, ik weet 't dat we vervelend zijn in de huiskamer. Hoe eentoonig het ook moge wezen, nergens anders dan over kool te praten, men verkiest 't waar achtig nog boven het gesprek over het spoorplan. 'tKomt zeker omdat men 'teerste belangerijker vindt of misschien wel omdat onze vrouwtjes dan ook mee kunnen praten. Doch 'tis mijn doel niet om te zeggen hoe of onze vrouwen het gesprek over spoor, coöperatie of over wat ook vinden. Ik dwaalde even af want ik dacht ter wijl ik dit schreef: "Wat wordt er toch al niet gepraat. (Ik verzoek U, m. de R., dit laatste woord vet te laten drukken.) Gepraat', gesnapt, gezegd, gekletstmaar niet gedaan. (Weer vet.) Neen, ik zal niet brutaler worden, anders wordt dit stukje misschien niet eens geplaatst. Ik ben 'tdus geheel eens met den belangheb bende, waar hij zegtdat door hen die de zaak willen en kunnen bevorderen, een bewijs moet geleverd worden. Maar ook i k (hier juist klinkt dat ik zoo eigendunkelijk) zou dit reeds hebben kunnen zeggen, velen zouden dit reeds hebben kunnen doen en hebben het misschien gezegd maar niet door tusschenkomst van een courant, en dit toch heeft een belanghebbende gedaan. Ik zal de laatste zijn die dit nu zoo erg afkeurt, doch ik kan het geen daad noe men, een daad nl. die ons nader tot het door hem beoogde doel brengt. Nu, iets schrijven, iets zeggen, gemoederen trachten in beweging te brengen, (dit laatste legt anders nog al gewicht in de schaal) zijn misschien ook al daden, maar dit wil er bij niet in. Een daad zou zijn als hij de belanghebbende inplaats van dat stukje te schrijven, het publiek had uit- genoodigd met hem op een bepaalden avond NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 12 Maart voormiddags 9.30 uur, Ds. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 12 Maart voorm. 9 uur, nm. 2 uur Ds. Boeijenga. Woensd. 15 Maart avonds Ds.Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 12 Maart voorm. 9.30 u. Ds.H. Ludwig. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 12 Maart vm. 9.30 Voorbereiding n. 2 uur Ds. Gemser. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 12 Maart voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. Woensdag 15 Maart 's avonds 6.30 uur, Ds. Bakkerin de Zuiderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 12 Maart voorm. 9.30, Ds. Vrijer CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 12 Maart vm. 9.30 uur nm. 2.30 uur, Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscliarwoude. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenPieter, z. v. Jb. Spaans en Aaltje Mol. Gerritje, d. v. Jn. v. Essen en H. Kuik. Nicolaas, z. v. Kis. Schuit en Antje Mak. OverledenAaltje Vis, wed. J. L. v. Wielen, oud 77 j. Albert, z. v. Albert Barten en Trijntje Mosk, oud 2 m. Pieter Bruijn, echtg. van Guurtje Kabeland, 69 j. Willem Ootjers, echtgenoot van Grietje Biersteker, oud 24 j. Levenloos kind van S. Bommer en G. Daneberg. Gerrit Bood, echtg van Elisabeth Stam, oud 52 j. Gemeente Ileer-IIugowaard. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Geboren: Nicolaas, z. v. K. Wortel en H. Boots. Elizabeth, d. v. C. Oudhuis en A. Vree- ker. Jacob, z. v. C.j Zuurbier en M. Langedijk. Theodorus, z. v. P. Konijn en A. van Diepen. Cornelis, z. v. P. Dekker en M. de Beurs. Ja cob, z. v. C. Stekelbos en G. Dekker. Grietje, d. v. J. Tamis en T. Ursem. Jan, z. v. A. Beers en G. Klaver. OndertrouwdJacob Kooij en Aaltje Hartland. Pieter de Geus, wedn. van Geertje Barten en Trijntje Dekker, wed. van Pieter Koopman. Jan Nieuwland wedn. van Adriaantje Pool en Trijntje Hoek, wed. van Hendrikus Helder. GetrouwdJ. Kooij en A. Hartland. P. de Geus en T. Dekker. Overleden: Jacoba Schrama, echtgen. van A. Koppes, 29 jr. Aaltje van Diepen, echtgen. van Pieter Konijn 27 jr. Teodorus Konijn 7 d. Gemeente llaringcarspcl. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Geboren: Aaltje, d. v. Jan Boon en Antje Smit. Margeretha, d. v. Cornelis Smit en Maartje de Leeuw. Lourëntius, z. v. Dirk Stoop en Antje Smit. Andries, z. v. Jacob Wink en Maartje Dek ker. Johan, z. v. Cornelis Broersen en Aaltje Baas. Jan, z. v. Jan Hoek en Antje Bijpost. Ava Geertruida, d. v. Johannes Bartholomeus Boekei en Elizabeth Groot. Ondertrouwd en GehuwdGeene. Overleden: Antje Berkhouwer oud 19 j., gehuwd. Jacob Agenant oud 1 j. Dirkje de Bak ker oud 14 jr. Jan Klerk, oud 56 jr. echtgen. van Trijntje Huisman. Cornelis Biersteker oud 92 j. echtg. van Ariaantje Dekker. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 128 Februari 1893. Geboren: Catharina, d. v. Cornelis Hopman en van Dieuwertje Romar. Aafje Wilhelmina, d. v. Frederik Wijnker en van Maria Stam. Martinus Johannis, z. v. Jan Wiering en Wil helmina Jansen. Sibertha, d. v. Pieter Kuilboer en van Sibertha Wijnker. Margaretha, d. v. Dirk Hoogland en van Neeltje Mol. Pieter en Corne lis, zoons v. Jacob de Jong en Marijtje Noord- strand. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenJacobus Ursem, echtg. van Guurtje Wiering, 24 j. Willem van Amstel, echtg. van Margaretha Volger, 54 j. Neeltje Over, echtgen, van Klaas Bos 61 j. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. iivv,v Zondag 12 Maart voormiddags 9.30 uur Ds. in een der lokalen samen te komen om het Stramrood. Broek op Langedijk. Maandag 6 Maart Aardappelen f a f Bloemkool f Ligte/" a f Reuzen f af Roodekool f8 a f 13 Witte fp. 100 k. Geele f 8, 12.— Rapen f3.a f4.Uien f3.50 p. mud. Bieten f 14.a f20.— HOORN, 9 Maart Kleine Kaas f 31, Commissie f31, PURMEREND, 7 Maart Aangevoerd 63 stapels kaas. Kleine f33.—. Commissie f Middelbare f Kipeieren per 100 stuks 2.75 a f3.50. SCHAGEN, 9 Maart 13 Paarden f 50 a f200.—,27 Geldekoeie f 75, af 225, 2 Kalf- koeien f 110 a 165, Vaarzen f af 225 Nuchtere Kalveren f 4 a 14.996 Schapen f6. a f20,— 20 magere JVarkens f 14 a f 19. 43 Biggen f 10.a f 14,— Boter per kop f 0,65 a 0,70 Kipeierent 2,50, a f 2.75 per 100. ALKMAAR, 10 Maart Aangevoerd: stapels Kaas, wegende 1628 Kg. Kleine f 30 Commissie f31.— Middelbare f'30. „Yoor een armen blinde, als het u blieft Een klein vuil poedeltje gaat dan op zijn achterpooten staan om de aandacht der voorbij gangers te trekken en wanneer het kleingeld in heit blikken bakje viel, mompelde de oude blinde Dank u meneer Op honderd pas staande stond de Beurs. Nu en dan kwam een druk gepraat en geroep van daar tot de ooren van den blinde, om daarna weer te verminderen tot een eentonig gegons en daarop weer luider te worden. In die geluiden legde de groote antwerpsche markt van geld en goederen hare klachten en verrukking, haar lief leed. Eenige oogenblikken voor den tijd zag men de bezoekers aankomen, alleen of in groepjes, somtijds in gedachten verdiept, altijd haastig, om weldra als het ware ingeslikt te worden door het nimmer verzadigde, zware gebouw. Evenwel was het treffend om te zien, hoe weinig van die verstrooide, haastige personen den ouden blinde vergaten, die daar altijd in zijn zelfde hoekje zat, op een blauwe stoeptree, die door de overlevering zoo langzamerhand zijn eigendom scheen te zijn geworden. Bijna werktuiglijk lie ten de beursgangers in het bakje een geldstukje vallen. Het was eigenlijk meer uit gewoonte, dan wel uit liefde, soms wierp men het geld stukje in het bakje zonder er naar te kijken of tikte even den hond op den kop. Waarschijnlijk hoorde men evenmin het een tonige antwoord van den blinde als men zijn verzoek had gehoord. Men gaf hem de aalmoes niet omdat hij die gevraagd had, of omdat hij blind was, maar omdat men er eenmaal een ge woonte van had gemaakt. Sedert 40 jaar genoot hij dit voorrecht, en, het klinkt vreemd, had de blinde voor zich zien voorbij gaan de verschillende geslachten. Zijn blindheid had zijn verstand nog gescherpt en hij had beter dan vele anderen over die 40 jaar de historie van de Beurs kunnen te boek stellen. Bij het komen en gaan van de beursbezoe kers hoorde hij gedeelten van gesprekken, die hij met elkaar in verband bracht en waaruit zijn scherp verstand conclusies trok. Het gebeurde wel, dat hij op die wijze geheimen vernam. Wie zou er aan gedacht hebben, dat die vuile, blinde bedelaar alles opving, onthield en combineerde? Door aldus naar alles te luisteren en alles in zijn hoofd te verwerken, was de blindeman den besten en slimsten beursman de baas gewor den en niemand had kunnen vermoeden, dat deze bedelaar met zijn doode oogen zijn vuile lompen en zijn smerigen hond, beter de stroo mingen van rijzen en dalen kende, dan de beste financiers van de stad. Evenmin zou iemand ooit hebben geloofd, dat deze man speculeerde. Hij had zijne eigen makelaars, veilige en be scheiden lieden, die te meer reden hadden om te zwijgen, doordat zij er van leefden. Hun gaf de bedelaar de inlichtingen, die hij alleen kon weten, terwijl hij de speculatien leidde met die groote scherpzinnigheid, waarmede de natuur iiem begiftigd scheen te hebben als vergoeding voor het gemis van een zijner zintuigen. De enkele woorden die hij opving van de voorbijgaande groepen, bestudeerde hijhij hoorde bekentenissen, begreep groote speculatiën, die op touw werden gezet en borg dat alles in zijn ge heugen, om daarna de meest belangrijke punten er uit te voorschijn te halen. Deze oude, afge- geleefde blindeman had den hartstocht van het spel. Hij speculeerde, niet zoozeer om zich te verrijken, als wel om het genoegen vanhetspe- culeeren en het deed hem goed te mogen denken, dat hij het vak evengoed, zooniet beter, verstond dan de koningen van de geldmarkt, die hem voorbijgingen. Des avonds, wanneer hij de zaken behandelde met zijne makelaars, dan was het alsof door een ig een ander man in zijn plaats te voor schijn kwam. Dan was het als het ware een krachtige persoonlijkheid, die goed, kort en krach tig sprak altijd precies wist wat hij wilde en zich nimmer met langdradig gepraat inliet. Maar wanneer diezelfde makelaars den volgenden dag naar de beurs gingen, vonden zij op zijn gewone plaatsje den ouden bedelaar, die met zijn kla gende neusstem opdreunde: „Voor een armen hinde, als het u belieft Langzamerhand had hij de namen van de meeste beursbezoekers leeren kennen en zeide dikwijls: „Dank u, meneer Die," zonder dat iemand er zich over verwonderde. De manier van loopen, een zekere klank van de stem, een bi- zonderheid, die aan ieder ander ontsnapte, duidde hem aan wie voorbijging en hij onhield de eigen namen met een verbazend geheugen. Yooral gevoelde hij vriendschap voor een koop man, Yan Karei geheeten, die sinds jaren gere geld in zijn bakje een dubbeltje wierp, vóórdat hij de Beurs betrad. Soms zeide de blindeman tot hem iets meer, dan tot een ander. „Hoe gaan de zaken, meneer Yan Karei „Goed, goed, vriend," antwoordde dan de koopman, haastig voortgaande. Een enkele keer bleef hij echter wel eens een oogenblik staan, om met den ouden man een paar woorden te wisselen. Op zekeren dag zeide deze tot hem: „Wie had ooit die rijzing van de wol verwacht!" en dat op zulk een toon van overtuiging en ernst, dat de ander zeer verwon derd was over den v uilen bedelaar, die daar sprak over dingen welke ieder zou denken, dat bui ten zijn begrip gingen. Natuurlijk dacht Van Karei spoedig niet meer aan het geval en dat te minder, omdat de blin deman zich in den eersten tijd wel wachtte, om weer met zijn weldoener over zaken te spre ken. Daartoe was hij te voorzichtig. Op zekeren dag echter ging de welbekende stap van Yan Karei hem voorbij en hij hoorde niet, zooals altijd, een geldstukje in zijn bakje vallen. Dat was de eerste keer, sinds jaren en jaren, dat de koopman dit vergat. Het feit verbaasde den bedelaar, die zich ver stoutte om te zeggen: „Meneer Yan Karei, u rgeet mij De koopman keerde zich om, keek den bede laar even aan en legde zijn geldstuk in het bakje. „Ja, vriend, ik vergatje, 't is waar. Maar van daag is dat niet te verwonderen De stem beefde niet, maar de toon was ver anderd. Zij klonk dof en vermoeid. Het scherpe gehoor van den blinde merkte dat dadelijk op. „Het is voor de laatste maal, dat ik je wat geven kan," ging Yan Karei voort. „Morgen kom ik hier niet meer voorbij." De oogen van den bedelaar vestigden zich op hem, als trachtten zij hem te zien. „En waarom dat, meneer Yan Karei?" „Het is mij tegengeloopen. Een groote specu latie is mislukt. Ik ben geruïneerd." „Zeker door de daling van de suiker," zeide blinde en hij voegde er bij, „die daling was toch te voorzien!" De koopman stond weer verbaasd evenals den vorigen keer. Was die daling te voorzien? Hoe wist hij dat?" Yan Karei haalde de schouders op en ging heen, toen opeens de bedelaar hem met een krachtige stem, kort en energiek, terug riep. „Meneer Yan Karei, meneer Van Karei!" „Wat wilt ge, vriend?" „Met hoeveel is u te helpen?" Stom van verbazing keek de koopman naar dien armzaligen mensch, die daar in zijn-vodden op den stoep zat gehurkt. Daarop glimlachte hij en zei droevig. „Och, gij weet niet wat derge lijke verliezen zijn. Denk maar niet aan zulke dingen!" „Ik vraag u nogmaals, hoeveel gij noodig hebt!" „Maar gij zijt dwaas. Ik heb veertigduizend gulden noodig en dat wel morgen. Ge ziet dus wel, vriend De blinde viel hem in de rede. „Meneer Van Karei, kom van avond bij mij, in de straat, No. 15 en ik zal u het geld leenen." Als door den donder getroffen bleef de spe culant naar hem staren en zei geen woord. „Wees zoo goed nu verder te gaan, u staat voor mij en de menschen kunnen mij geen aal moes geven. Tot vanavond!" En terwijl Yan Karei, niet wetende of hij waakte of droomde, verder ging, veranderde de stem weer in het sleepende, klagende neusge luid: „Yoor een armen blinde, als 't u blieft! (H. D.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3