Weekblad voor LAN GEDIJ Tv en Omstreken. N°. 12. Zondag 19 Maart 1893. 2e Jaargang. PUBLICATIE. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. EEN WARME DAG. NIEUWE LilCGIIjyi MIMI Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. UITGEVER: J. H. KEIZER. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post 60 ct. BUREEL: Noorclscliarwoiide. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. UIEll^YKE^ELm» OP UK.V IIOLLA^DÜMIEV SPOORWEG. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.47 11.23 3.06 6.37 9.51 10.59 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.07 11.43 3.26 6.57 10.11 11.19 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Schagen. RICHTING AMSTERDAM. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 I 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ge meente Noordscharwoude brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de gelegenheid om kosteloos ingeënt of heringeënt te worden, open staat op Dinsdag, den 21 Maart 1893, voormiddags lO'/i uur, ten raadhuize aldaar. Noordscharwoude, den 16 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON, Burgemeester. K. SLOTEMAKER, L. Secretaris. KIEZERSLIJSTEN. Burgemeester en Wethouders van Noordschar woude brengen ter kennisse der belanghebbenden, dat, ter voldoenig aan de wet op het kiesrecht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesgerechtigden van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, als mede van die, welke sedert de vastelling der vorige kiezerslijsten daarvan zijn geschrapt. Dat die aan het raadhuis zijn aangeplakt en bovendien van heden af gedurende veertien dagen (Zon- en feestdagen uitge zonderd), des voormiddags van 11 tot 2 uur, op de secretarie ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige reclamen mochten heb ben, die bij ongezegeld verzoekschrift, door de ver- eischte bewijsstukken gestaafd, aan den Raad zullen behooren intedienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden gesla gen. Gedaan te Noordscharwoude, den 11 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON. De L. Secretaris, K. SLOTEMAKER. Idem Idem voor Oudkarspel. Gedaan te Oudkarspel, den 13 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON. De Secretaris, P. EECEN. Pz. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Noordschar woude doen te weten dat de navolgende personen van de Lijsten der Kiezers van Leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, Provinciale Staten en van den Raad, om de achter hunne namen gestelde rede nen zijn geschrapt geworden over 1893. Dirk Barten Pieter Bruijn Jbz. Rens Dirkmaat Pieter Kooij Simon Kuiper Sr. Gerrit van der Molen Jacob Ootjers Az. Heijn Schuitemaker vertrokken, minder aanslag. overleden, minder aanslag, vertrokken. Noordscharwoude, den 11 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd. C. KROON. De L. Secretaris, K. SLOTEMAKER. Idem Idem voor Oudkarspel. Jacob Blokker Aria .Blom Hendrik Brammer Jan Geus Pieter Geus Pieter de Groot Dirk Hoogeboom Jacob Hopman Fz. Floris Joman Hendrik Kramer Teunis Ootjers Rz. overleden vertro£k< overleden vertrokken minder aanslag minder aanslag overleden. Oudkarspel, den 13 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON. De Secretaris, P. EECEN Pz. - Uit den biljartwedstrijd, met 6 ballen in 3 misstooten, gehouden bij den heer C. Duis te Ourikarspel. traden als overwinnaars: H. Bet, Zuidscharwoude, le prijs met 217 punten; J. Swager Cz. Noordscharwoude, le premie met 200 punten; J. Schoenmaker, Noordscharwoude 2e premie met 198 punten. In het geheel wer den er 375 partijen gespeeld. Prijs en prpmio bestonden uit contanten. Men schrijft ons: Jl. Dinsdagavond gaf de Rederijkerskamer „Eensgezindheid" van Ourikarspel, eene open bare uitvoering in het lokaal van den heer G. Slotemaker aldaar, waarin zij als stukken hadden gekozen „Eerloos," drama in 3 bedrijven, door W. G. van Nouhuijs, met „De sjaal van me vrouw" tot nastukje. Over het algemeen werd de vertolking geprezen en de hoofdrollen vooral bleken in goede handen te zijn gevallen. Het nastukje wekte, door het goede spel in hooge rhate de lachlust op, en men bleek ten volle tevreden over den avond. Er was niet veel pu bliek, doch de leden schenen daardoor niet ont moedigd te zijn want van begin tot einde bleek ons dat het hun ernst was iets goeds te willen leveren. Dat zij nog dikwijls hunne gaven mo gen toonen en wij nog menigmaal de vertolking mogen zien van de stukken, die zij nog op haar repertoire heeft, met den wensch dat zij in het vervolg wat meer belangstelling mogen genieten. Binnenland. Toen in de afgeloopen winter ter handha ving van de openbare orde te Winschoten huzaren waren gedetacheerd, geraakten op een goeden dag twee van hen buiten hun rol, zon der dat het publiek zulks merkte. Beiden kregen namelijk onderling twist en werden eenigermate handgemeen, bij welke gelegenheid de een den ander in den vinger beet. Die beet werd weinig geteld de eigenaar van den vinger bekommerde zich er niet veel om, maar kort daarna in de garnizoenplaats teruggekeerd verergerde de wond heelkundige behandeling en opneming in 't hospitaal werd noodzakelijk en amputatie, niet van den vinger, maar van den geheelen arm zal waarschijnlijk volgen, zoo althans werd aan de Winsch. Crt. uit vertrouwbare bron medegedeeld. Nabij het station Akkruni is op den trein geschoten, waarin twee veldwachters zaten, be last met het overbrengen van de arbeiders uit Appelscha naar Leeuwarden. De kogel ging door het raam der coupé zonder echter iemand te treffen. In eene te Iluiziini, gem. Leeuwarde- radeel, gehouden vergadering van grondeigenaren en veehouders is besloten tot oprichting eener coöperatieve zuivelfabriek in de nabijheid van Leeuwarden. Staande de vergadering traden 20 veehouders, eigenaars van ruim 500 koeien, toe, waarna een voorloopig bestuur werd benoemd. Uit het Noordzeekanaal, nabij de Heide, te Yelsen, is "Woensdagmiddag het lijk opge haald van den spoorweg-arbeider De Nijs uit Beverwijk, die zich indertijd ook bevond op de locomotief, welke in de geopende spoorbrug reed. Het lijk dreef rechtop in het water en was vooral aan het hoofd, meer beschadigd dan de reeds vroeger gevonden lijken der anderen. Het kon alleen herkend worden aan de kleeding en aan den signaalhoorn. Te Schagen heeft ]de Gemeenteraad tot gemeente-geneesheer benoemd den heer C. A. Melchior te Noordwolde. Op de door B. en. W. gemaakte voordracht waren mede geplaatst de heeren J. H. Blankenstein, 'te De Leek en D. v. d. Horst te Schagen. Den heer J. J. K. Ooms, zal, naar de Sport meldt, de rijen der amateurs verlaten en pro fessionalroeier worden. De hooge prijzen in Ame rika uitgeloofd voor de Worlds fair men spreekt van 5000 zijn aan dit besluit niet vreemd. De Tel. herinnert er aan, dat het den lsten April aanstaande twintig jaar geleden is, dat de Atjeh-oorlog begon. Het genoemde blad vraagt „Als er in Groningen of in Limburg gewa pend verzet ontstond, zou men dan twintig jaren bezig blijven, met aan die geschiedenis een einde te maken Toch is de bevolking van Atjeh niet talrijker dan die van een Nederland- sche provincie. Wordt het niet langzamerhand tijd, dat er in het Noorden van Sumatra een geregelde toe stand intreedt? De langste oorlog is de duurste oorlog en hoe meer men aarzelt om door te tasten, hoe grooter men den wederstand laat worden. Men mag het vermoeden niet doen rijzen, dat 2-) Het was »de ekwipage" van Nars Hoogenboezem, een verwelooze bak met dissel, die op lage wielen stond, en eigenlijk te oud was om dienst te doen, doch nog werd gebruikt om er eiken middag melk mede naar de stad te vervoeren. Op den wagen zat de vader van den eigenaar, de ouwe Nars Hoogenboezem, een krasse zeventi ger, mager en krom als een getrokken telhout. Zijn gelaat vol diepe rimpels, was onder een grooten strooien hoed verborgen, en daar hij voorovergebo gen zat, zag Hein Poot van onder den rand niets uitkomen dan een puntigen neus, waaraan een drup pel hing, en den omgekeerden kop van een doorge rookt steenen pijpje, dat bij eiken schok van den wagen in den tandeloozen mond heen en weder slingerde. De eene klomp van den ouwen Nars rustte op op den dissel, terwijl hij den anderen tegen het paard aan hield. Dit was een ouwe merrie met ruig bruin haar, dat door de zonnestralen in een rossen gloed werd gezet. »Je mot zeker naar de stad, wil je meerijden vroeg Nars. »Nou, niks liever." De wagen stond stil, en Poot zette zich naast den ouden boer op den harden paardenharen deken neder: Het paard werd met een tikje aangezet, en de wagen hotste over den weg, waardoor het tweetal tegen elkaar aanviel alsof het dronken was. Het eerste oogenblik wisselden zij geen woord, en Hein Poot, die het hoofd had omgedraaid, zag het dorp verdwijnen achter de grijze stofwolken, die door de wielen omhoeg geworpen, traag boven den weg bleven hangen. Hoogenboezem was echter een aartsbabbelaar, en toen hij zijn pijpje schoon had leeggerookt, en het in den zak van zijn vest, dat van onderen open stond, had geborgen, tikte hij Poot aan en schreeuwde hem in het oor, omdat de wagen zoo'n leven maakte, en hij zelf wat doof was. »En je gaat ook zoo trou wen?" Jawel." Aflijn, je hebt gelijk, groot gelijk, want ik zeg altijd maar, een mensch is toch ook geen aardappel, en gemaakt om zich te vermenigvuldigen." »Dat zeit de schrift ook," merkte Hein Poot op. »Juist, en dat maggen de menschen wel eens ter harte nemen, want wil je wel gelooven, dat er tegenwoordig meer mensen sterven, dan er worden geboren »Nee »Nou, het is waar, hoor, van deze week [hebben wij al drie dooien in het dorp gehad twee zuige lingen en een vrouw in het kraambed. En weet je wel waarvan dat komt?" vroeg de ouwe Nars. »Nee." »Dan zal ik 't je eens zeggen, dat komt daarvan daan, dat de mensen te veel leeren; ze leeren te veel. Vroeger was een boer kortaf een boer, en te genwoordig mot het al een geleerde boer zijn. Vat j'ern. En weet je wat daarvan nou de gevolgen zijn?" Hein Poot moest wederom zijn onwetendheid be tuigen, en de ouwe Nars vervolgde: »Nou daaruit komt niks minder voort dan pesti lentie, oorlog, ontevredenheid en krankzinnigheids »Ja, dat is waar,« zeide Poot met volle overtui ging, »want hij had voor jaren een zijner broers naar een gesticht gebracht. »Ja, dat is waar, de dolhuizen zijn stampend vol, daar kan ik ook van meespreken." jNou, wat hoor je van me, is het geen waarheid wat ik zeg,« vervolgde de oude Hoogenboezem zege vierend, »en ik vraag je wat heeft een mens aan al die geleerdheid Niks, man, heelemaal niks, 't is meer schade dan voordeel. Ik ben maar een domme boer, al zeg ik het zelf, die lezen noch schrijven kan, maar wil je wel gelooven, dat als ik bij den burgemeester kom, dan zegt ie dikwijls tegen me, Hoogenboezem zegt ie, ga jij daar nou eens zitten, en zeg me eens, wat jij daarvan zoudt denken. Nu vraag ik je in gemoede, wat je dat te denken geeft, dat zoo'n meneer, die zijn talen kent, aan een dom- men boer om raad moet vragen. Na deze lange redevoering, hield Hoogenboezem, vermoeid van het spreken, zijn mond, en sloeg met zijn korte zweep op den rug van het paard om de zwermen vliegen te verdrijven, die om het beest gonsden. Zij naderden de stad, die zich in een warmen grijsblauwen nevel baadde. De hooge gebouwen waren reeds duidelijk te onderkennen; vooral de groote kerk met zijn blauw leien dak, waarop de zonnestralen weerkaatsten, en de toren, hel verlicht, sprongen sterk in het oog. De boeren hoorden een dof gegons, afgebroken door het fluiten van een spoortrein, en zij kwamen reeds verscheidene voetgangers tegen, waaronder een bedelaar, die vermoeid van het loopen aan den rand van den weg was gaan zitten, en met zijne roode overgeloopen oogen tegen de zon inknipte. Zijne bestofte schoenen, die hem pijn deden, had hij uitgeschopt, zoodat zij verspreid in het zand lagen. »Zie zoo, hier zeilen we motten scheien,zeide de ouwe Hoogenboezem, toen de wagen de Noord poort doorreed, »want jij zult wel dadelijk de stad ingaan, en ik mot rechtsaf." Hein Poot had zijn tweehonderd gulden geïnd, en met heimelijk genoegen betastte hij het zakje met den kostbaren inhoud, dat hij in zijn broekzak had, met moeite den lust bedwingend om met zijn vingers in het zilver te graaien. Hij had nu nog slechts een boodschap te doen, nl. de gouden belletjes te koopen, en wandelde

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1