WAALMOPPEN, Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 26 Maart 1893. YE KOOP: en die durven uwe handlangers toch niets zeg gen. Voorzitter. Dat is gelzgen, mer wach maar, den eersten boer die weer niet komt zullen wij laten voor de Rechtbank, naar Maastricht dansen. Ik zal Wagenaar doen proces-verbaal maken, onthoud dat, ik zal die boeren leeren. Verheggen. Dat is het beste. Kallen. Dat zou een groot onrecht zijn, wan neer nu eens een boer zijn paard ziek was zou hij niet kunnen komen; dan kan hij daarvoor toch een anderen dag komen. Voorzitter. Scheeuwt oug al weijer nijt, ik zek ja alteid get. Schreij. De heeren Kallen en Zinken, beide landbouwers, kunnen den raad omtrent den span dienst, vermeen ik, het best inlichten. Onderwijl raakt de voorzitter in debat met de heeren Zinken en Kallen, waartusschen zich de heeren Verheggen en Schreij mengen, zoodat al die heeren te samen aan het woord zijn en de stem van den voorzitter boven allen uitklinkt. Het gedruisch werd zoo groot, dat het niet mo gelijk is al die liefelijke woorden, die uit het mondje van den voorzitter vloeiden, te volgen. De heer Kallen brengt den voorzitter onder het oog, dat zij met zijne vrechbeden niets te maken hebben. Nadat de voorzitter wat gekalmeerd was, werd besloten een register voor de spandiensten aan te leggen. Kamps. Zou het niet beter zijn wanneer wij eens Maaskiezel gebruikten? Voorzitter. Onze kiezel is goed. Maaskiezel komt te duur. Schreij. Die komt fl 1.80 de meter; dan heb ben wij hem op den weg. Voorzitter. Wie zou die daaraan leveren Breng mij dien man eens bij mij. F. Arnolds. Van Muiken van Obbicht heb ik reeds lang gezegd. Voorz. Geer hubt jao gein verstand van kie zel. De inspecteur heeft mij zelf gezegd, dat onze kiezel goed was. Kamps. Veel kennis van kiezel heb ik niet; die gisteren avond bij mij door de ruiten kwam, was nog al een mooi steentje. Voorzitter. Dat heb ik niet gedaan, daar ben ik niet plichtig aan. (Hilariteit onder het publiek.) Kamps. Dat moet er nog bij komen, dat u zoo iets deedt; het is nu al mooi genoeg. In de Boininelerwnai'd weten de boeren niet hoe ze van de aardappels moeten afkomen. Nog honderden mudden zoogenaamde „blauwkes" zijn aanwezig. Vraag is er bijna niet. Den prijs van een gulden per mud, waarvoor de boer gaarne zijne aardappelen franco aan boord levert, wenscht de opkooper niet te besteden. De hondendresseerder J. De Poel, te Bor ger, is door eene Limburgsche jachtvereeniging als zoodanig benoemd op een salaris van f 1060, benevens vrije woning. Recept voor huwelijksgeluk: De vrouw moet altijd doen, wat den man wenscht en de man moet slechts wenschen, wat de vrouw wil. Probatum est. De Standaard meldt dat vanwege de soci aal-democratische partij in het district llarlin- gen, als hare candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld de heer raad eens lezer, nie mand meer of minder dan de heer H. Poutsma, thans in hechtenis. (Fr.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Koedijk dr. P. A. Riedel te Krommenie. De Rotterdamsche suiker-raffinaderij, die in de laatste jaren zeer ongunstig heeft gewerkt, heeft naar uit Botterdam bericht wordt,in het af- geloopen jaar zooveel verlies opgeleverd, dat niet alleen de reserve is verzwolgen, doch ook nog een belangrijk bedrag daarboven is verloren. Dientengevolge zullen directeur en commissarissen in de aanstaande algemeene vergadering aan de aandeelhouders voorstellen de fabriek niet voor goed, zooals reeds is vermeld, doch tijdelijk te sluiten, vermoedelijk tot het begin der nieuwe campagne. Den werklieden, ten getale van 250 (vroeger waren er 600), is tegen het laatst van April de dienst opgezegd. Jl. Vrijdag raakte eene koe, toen zij met haar geleider de schipbrug te Deventer passeerde, aan het hollen. Met behulp van anderen gelukte het hem het dier tot staan te brengen. Hij bond de koe aan een boom, gaf haar een liter jenever in, waarna hij haar een remtouw aandeed en blinddoekte. Daarna ging zij rustig met hem naar huis. Te Rozcndaal (N.-B.) houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks op de vangst van kikvorschen uitgaan. Duizen den dezer arme dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk de achterste poo ten af geknipt. De pootjes worden aan een draad gere gen en voorts, tusschen ijs verpakt, voor de con sumptie naar Frankrijk verzonden. De verminkte beestjes, die natuurlijk een smartelijken dood ondergaan, werpen zij in de sloot terug. In Bel gië is deze kikvorschenmoord verboden. Voor één kikvorschenpasteitje heeft men twaalf pooten noodig. Buitenland. De Keizer van Duitschland heeft Dinsdag met alle hoofdofficieren der garde een bezoek gebracht aan den commandant der garde, baron Von Meerscheidt-Hiillessem, die op dien dag zijn vijftigjarig jubilé als officier vierde. Hij heeft al de veldtochten tusschen de jaren 1864 en 1871 medegemaakt en in laatsgenoemd jaar bij St.-Quentin den doorslag gegeven voor de daar behaalde overwinning, toen zijn regi ment 3500 krijgsgevangenen maakte met 54 offi cieren en 4 kanonnen. Kort na den oorlog werd hij van kolonel tot generaal-majoor bevorderd, in 1880 tot luite nant-generaal, in 1888 door Keizer Frederik tot generaal der infanterie en de tegenwoordige Keizer plaatste hem nog in dat zelfde jaar aan het hoofd van het legercorps der garde. De generaal bezit reeds sedert jaren de hoog ste Pruisische decoratie, de Orde van den Zwar ten Adelaar de Keizer schonk hem thans namens het gansche corps een kostbare portefeuille, waarin de oorkonde eener liefdadige stichting, die den naam des generaals zal dragen en welker kapi taal bijeengebracht is door alle officieren der gardebovendien ovorhandigde de Keizer als persoonlijk geschenk den jubilaris zijn borstbeeld in marmer. Een hevige ontploffing had in den nacht van 21 Maart te New-York plaats in een mo len in 'het dorp Litchfield, (Illinois), ten gevolge van het ontvlammen van meelstof. Veertig huizen in den omtrek werden verwoest, twee elevators waarin 200000 bushels graan, en twaalf spoorwagens verbrandden, terwijl in den omtrek alle ruiten verbrijzeld werden. Een groot aantal personen is gewond door het instorten der huizen, alleen de eigenaar van den molen is om gekomen. De schade wordt op 1,150,000 dollars geraamd. Zonderling straf. Wie in de 15de eeuw te Neurenberg een hond doodsloeg moest het lijk in de open lucht aan den staart ophangen, op zulk een hoogte, dat het met den bek den grond aanraakte en het daarna zoolang met ko ren bestrooien, tot het geheel, met staart en al, er mee bedekt was. Die hoeveelheid koren was dan de boete aan den eigenaar van den hond. Het Panama-Proces. De jury heeft het schuldig uitgesproken over Charles de Lesseps, Baïhant en Blondin, en het niet schuldig over Fontane, Sans Leroy, Béral, Duguó de la Fau§onnerie, Gobron en Antonin Proust. Het hof heeft daarop ten aanzien van De Les seps en Blondin verzachtende omstandigheden aangenomen, en veroordeelde De Lesseps tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar, ge lijktijdig te ondergaan met de straf tot welke hij reeds door de le kamer van de rechtbank der assises is veroordeeld. Baïhant is veroordeeld tot verlies van zijn burgerschapsrechten, een gevangenisstraf van 5 jaar en een boete van frs. 750,000 (het dubbel van het door hem ontvangen bedrag). Blondin is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Allen zijn verder veroordeeld in de kosten van het geding en, op vordering van de civiele partij, tot vergoeding van kosten, schade en inte ressen, en tot teruggave van een bedrag van fr. 375,000 aan den liquidateur van de Panama- Maatschappij. Onmiddelijk na de uitspraak van het vonnis in de Panama-zaak zijn de drie veroordeelden naar de Conciergerie gebracht, waar zij 3 dagen blijven. Daarna werden Baïhaut en Blondin naar de gevangenis de „Santé" gevoerd en De Lesseps naar Mazas. Toen Fontane hoorde dat hij vrijgesproken was, viel hij bijna in zwijm. De gerechtsdiena ren hebben hem, sidderende van ontroering, uit de zaal gebracht. Ook Blondin kon ternauwernood op zijne bee- nen blijven staan. Op het gezicht van Charles de Lesseps, hoe wel doodsbleek, was geen aandoening te bespeu ren, toen de uitspraak voorgelezen zou worden. Hetzelfde was het geval met Baïhaut. De advocaat du Buit ging naar Ch. de Les seps toe toen het pleit was beslist. Hij drukte hem de hand en stortte tranen van aandoening. De vrouw van de Lesseps wierp zich in zijne armen en weende. Ik ben blij dat Fontane is vrijgesproken, riep hij. De oud-minister van openbare werken Baïhaut was heel kalm, toen hij vernam welk een stra hem ten deel was gevallen; zijne houding had zelfs, iets uittartend. Zijne echtgenoote en zijne beide dochters kwamen hem troosten in het ver trek, bestemd voor de familie der beklaagden. Hij scheen daarvoor ongevoelig te zijn, en zijne gemalin was blijkbaar er verwonderd over. Verzachtende omstandigheden zijn aangenomen voor de Lesseps en Blondin. Men zegt met een parige stemmen der gezworenen. Voor Baïhaut zijn verzachtende omstandigheden afgewezen, ook met eenparige stemmen. Volgens een Amerikaansch blad zijn bij het installatiebal van President Cleveland op 4 dezer door 11,000 genoodigden verorberd 65,000 oesters, 2700 liter soep, 10,000 vischcroquetten, 7000 sandwiches, 675 liter kreeftensalade, 1350 liter schildpadragout, 1320 liter kip-salade, 150 kalkoenen in gelei, 700 liter rhumpunch, 800 liter ganzeleverpastei en 5750 liter ijs. Luidens een bericht uit Rome zijn twee uit Frankrijk gekomen personen in de nabijheid dier stad aan cholera overleden en is dienten gevolge de grootste waakzaamheid aan de gren zen bevolen. De grootste zaken der wereld. De grootste schouwburg der wereld is de opera te Parijs. Het gebouw bedekt een oppervlakte van één hectare en 21 are, dat is twaalfduizend één honderd vierkante meters. Het heeft onge veer 50 millioen gulden gekost. De voornaamste vuurspuwende berg is de Popocatepeti of vuurberg in Mexico. De hoogte bedraagt 5,410 Meters en zijn krater of vuur mond meet 4828 meters in omtrek, bij een diepte van 305 meter. De mijn, die de grootste diepte heeft, is die van Lambert in Belgie, waarin men afdaalt tot op een diepte van een duizend vierenzestig meter. De grootste boomen zijn Mammouthboomen in Californië. Zij hebben op den grond een mid dellijn van ruim tien meter en bereiken een hoogte van 120 meter. Dat is bijna het dubbele van den Amsterdamschen "Westertoren. De grootste woestijn is de Sahara, die van Oost naar West 4.800 kilometers meet, bij een gemiddelde breedte van 1,450 kilometers. Haar oppervlakte is bijna vijf millioen vierkante kilo meters. De grootste klok ter wereld is die van het Kremlin te Moscou. Haar omtrek bedraagt aan het grondvlak 20 meter 74, en haar hoogte is ruim zes meter. Haar gewicht bedraagt ruim 196 duizend kilo. Zij is nooit opgehangen. Het grootste schip ter wereld was de Great Eastern; het was 207 meter lang, 25 breed en 18 diep. INGEZONDEN. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Bed. zich niet aansprakelijk.) M. de R! Zou u onderstaande een plaatsje in uw blad willen gunnen. Als ik zoo nu en dan over het spoor hoor spreken of er iets van lees in uw Courant, dan komt naar mijne meening, de financieële zjjde niet tot zijn recht. Men heeft mij wel eens ten laste gelegd dat ik niet genoeg rekening hield met de financiën enz.hoe dit echter zfi, ieder maakt zijne eigen berekening. Maar toch geloof ik dat niemand de onderstaande cfifers overdreven zal kunnen noemen, daar ik niets anders bereken dan de tijd die men noodig heeft om van de Mosselenbrug tot het spoor te varen, het wach ten voor de sluis er onder begrepen. Rn dan betaal ik f 28.62l/i voor verloren tijd. Reken eens dat ik zes weken bloemkool snij, en 15 maal naar het station moet varen eiken dag 3 uur, wordt dus 45 uur, tegen 12'/j ct. per uurf 5.62Vj 80 snees Herfstkool, 300 van 't snees, wordt te zamen 24000 kolen, per vracht 1200, 20 maal naar 't spoor, 3 uur per dag, dus 60 uur, a 12'/j ct. per uurf 7.50 50.000 Wintérkool, 1500 per vaartuig, 33 keer varen, 3 uur per dag, wordt ongeveer 100 uren, a 12'/i ct. per uurf 12.50 Winter-geele en Uijen, 8 maal spore, 3 uur per dag, maakt 24 uren, a 12»/i ct. per uur f3.- Totaal f 28.62'/i Men klaagt soms over den Hoofdelijken Omslag, maar als men den verloren tijd, zonder veroordeel wil berekenen, staat het bfi mij vast, dat er nog eens tweederden des Hoofdelijken Omslags wordt betaald aan verloren tijd. En dat zij, die verder af wonen, er nog meer onder lijden, behoeft geen betoog; die het dichtst bfi het vuur is warmt zich natuurlijk ook het eerst. Of ik nu al de kosten berekend heb Ze zullen er geloof ik nog wel zijn, maar die kan ik niet onder cijfer'' brengen, zoo als het onderhoud der vaartuigen, het beschadigen en verwelken der groenten, het be vriezen der kool, allemaal onberekenbare schade voor den handel, en bijgevolg ook voor den Landbouwer. Hier wil ik het echter bij laten, daar ik mag veron derstellen dat ieder Landbouwer, wel overtuigd zal zijn dat het werkelijk nuttig is dat wij het spoor tot onzen bondgenoot maken, en wel zoo spoedig mogelijk. U M. d. K. mijn dank voor de verleende ruimte. UEd. Dw. Dn., P. DE GEUS Az. M. de R. Staat u mfi nog eens s. v. p. eenige ruimte af om de belanghebbende en de socialist van 19 Maart te antwoorden De belanghebbende is een eerlijk man, dat is mfi gebleken, hij erkent tenminste dat zijn optreden niets zou baten want dat hij niet voldoende op de hoogte is van het spoorplan. Het slot echter dat hij mfi aan raadt mij op de hoogte te stellen met het spoorplan en er mij zelf dan voor te spannen, dat riekt naar bang zijn van de kant der belanghebbenden, 't Is wel gemakkelijk het werk aan anderen te geven en er zelf bij van daan te loopen, doch daarmede is men nog niet van de zaak af. Ik hoop dus dat ik eens zal zien door daden of gij werkelijk toont een belang hebbende te zijn en we zullen meer vrinden zijn. Maar gij, socialist, gij toondet door uw stukje al weer den geest toegedaan te zijn van opruien en war- zoeken. Gjj denkt er u uit te redden, door maar op uwe stelling voort te gaan, door te beweren dat het onnoodig is te bewijzen dat eigenbelang een te groote rol speelt bij de bezitters en verder dat gij niet van Langedijkers hebt gesproken, en wel van bezitters. Uwe bedoeling is het geweest misschien over het al gemeen te spreken, maar ge hebt 't gezegd en wie zal er iets anders uit lezen, dat ge de bezitters ook onder de Langedijkers teldet. Van wie toch gaat het spoorplan uit? Toen nu de belanghebbende in zijn eerste stukje sprak over het spoor Noordscharwoude, kwaamt gij uit de hoek met: Niettemin, ik wensch den belanghebbende goed succes, hoewel gij meendet dat de bezitters, landeigenaars of anderszins hunne beurzen wel gesloten zouden houden. Bedoeldet gij toen ook die lui die in Amsterdam of waar ook woon den? Gfi zaait wind, mijnheer de socialist en 't is wel verwaand van u, te denken dat er eens een tijd zal komen dat men rekening zal moeten houden met uw partfigenooten. Ik zal u echter niet weerspreken doch ik houd mfi overtuigd dat gezond verstand alleen kan zegevieren. Ik zal u, M. d. R., niet meer lastig vallen want de zaken worden te persoonlijk, vind ik. Mfin dank voor de plaatsing. Een getrouw lezer. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 26 Maart voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. Bevestiging van nieuwe leden. Goede Vrijdag, voorm. 9.30 vl. Ds. Stramrood, Avondmaal. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 26 Maart voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. Bevestiging van nieuwe leden. Goede Vrijdag, voorm. 9.30 u. Ds. Habbema, Avondmaal. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 26 Maart voorm. 9 uur, nm. 2 uur preeklezen. Goede Vrijdag, 's avonds 6 uur, Ds. Gideome van Broek op Langedijk, Bediening van de H. Doop. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 26 Maart voorm. 9.30 u. Ds. H. A. Ludwig. Bevestiging van nieuwe leden. Goede Vrijdag, voorm. 9.30 u. Ds. H. A. Ludwig, Avondmaal. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 26 Maart vm. 9.30 n. 2 uur Ds.Gemser. Woensdag 's avonds 6.30 uur, Ds. Gemser. Goede Vrijdag, 's avonds 6 uur, Ds. Gemser. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 26 Maart vm. 9.30 uur nm. 2.30 uur, Ds. Gideonse. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 26 Maart voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. Goede Vrijdag, 'avonds 6.30 u. Ds. Bakker, in de Zuiderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 26 Maart voorm. 9.30, Ds. Vrijer Goede Vrijdag, 's avonds half zes, Ds. Vrijer. Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 20 Maart Aardappelen f a f Bloemkool f a Ligte/" a f Reuzen f af Roodekoolf 8 a f 13 Witte f.p. 100 k. Geelef8, 12.Rapen f3.a f4.Uien f3. a p. mud. Bieten f 14.a f20. HOORN, 23 Maart Kleine Kaas f31,50 Commissie f 29, PURMEREND, 21 Maart Aangevoerd 64 stapels kaas. Kleine f33.—. Commissie f Middelbare fKipeieren per 100 stuks 3.— a f3.50. SCHAGEN, 23 Maart 8 Paarden f 40 a f150.,55 Geldekoeie f 80, af 230, 5 Kalf- koeien f 124 a 155, Vaarzen f af 194 Nuchtere Kalveren f 4 a 15.566 Schapen f8. a f 18,22 magere Varkens f 16 a f22, 47 Biggen f 10.a f 15,Boter per kop f 0,65 a 0,70 Kipeieren t 2,75, a f 3.25 per 100. ALKMAAR, 24 Maart Aangevoerd: 4 stapels Kaas, wegende 1663 Kg. Kleine f 28.50 Commissie f29.Middelbare f28.— 1448 HL. Granen, als: 173 Tarwe f6.10 a 7.—; 23 Rogge f 5.75 a f5.90; Gerst f 4.— a Chev. f4.65 f5.10; 649 Haver f 3.35 f4.10 a f 3.50 af.; Boonen, 263 Paardeb. f 5.50 a f6.397 Bruineb. f4.50 a f6.50; Citroenb. f a f Duivenb. f 6.af. Witteb. f 14.a f Kanariezaad f a f Rood Mosterdz. f a f Geel mosterdz. f a f 1 Kool zaad f a f Lijnzaad f a 1 Karweizaad f a f 7 Blauw Maanz. f 20.af39 Erwten Groene, f 7.50 a f 14.groote f Grauwe f 16.— a f Vale f 7. Witte f a f Advertentiën. Voor 'de talrijke bewijzen van he- Mr®®* langstelling en hartelijkheid, ons be toond bij de viering van ons 25-jarig huwe lijksfeest op 19 dezer, betuigen wij aan allen, die daartoe hebben bijgedragen, ook namens onze kinderen en familie, onzen welgemeen- tleii dank. C. ZOMER. Zuidscharwoude, IJ. ZOMER—Wit* Maart 1893. i».m. 30.000 beste harde benevens eene partij PlIMf, (grove). afkomstig van het ge sloopte Kluisje onder Keliageii. aan *t water gelegen. Te bevragen bij I KRAMER, te Schagferu

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3