"Nieuwe Langeclijksr Courant", van Zondag 9 April 1893. PRAKTISCHE ELECTIIICITEIT. Engelsche Rijwielen, te SCHAGEN, D. ROGGEVEEN Een hevige brand heeft te Manilla, 4000 woningen in de asch gelegd. Vijf inboorlingen zjjn gedood en 28 ernstig gewond. De feesten, die de koning van Italië den Duitschen keizer ter eere, geven zal, zullen 500,000 frs. kosten, waarvan meer dan 250,000 frs. besteed zullen worden voor het inrichten der vertrekken in het Quirinaal. Ik heb nog nooit zooveel belangstelling gevonden bij mijn hoorders als van daag zeide Deken Stanley na een preek in Westminster- Abbey. Ieder oog bleef op mij gevestigd, van het eerste tot het laatste woord. Geen wonder, zeide Lady Augusta, uw hand schoenen zaten in uw hoed en toen gij uw hoed hebt afgenomen bleven zij boven op uw hoofd liggen. En zijn er op blijven liggen tot het einde. Een volkvertegenwoordiger uit Sitkorski (Minnesota) heeft bij de Wetgevende Vergadering van dien Staat een voorstel ingediend om den Chineezen het dragen van een vlecht te verbie den, omdat dit strijdig is met de gewoonte van het land, en op het feit een boete te stellen van 1 tot 10 dollars, benevens verbeurdverklaring van de staart. Die zelfde vergadering heeft zich vroeger reeds in dat opzicht onderscheiden, nl. door hare draconische wetten tegen het dragen der crinoline. Volgens een bericht uit Madrid moet in den omtrek van Aguilas, prov. Almeria, een rijke goudmijn ontdekt zijn. Over het land der Mormonen verhaalt de Heer Marcellin Boule, die daar onlangs een reis deed, het een en ander in La Vie Contemporaine. Hij verklaart, niet te kunnen beslissen of wer kelijk de veelwijverij in Utah is onderdrukt door de wetten van de Regeering der vereenigde Sta ten. Volgens de officieele rapporten bestaat zij niet meer als instelling. Maar de Heer Boule hoorde anders spreken in de Zoutmeerstad. Hij zag buitenverblijven van rijke lieden waar, tus- schen fraaie bloemen en vruchtboomen, een aan tal sierlijke, kleine huizen stonden en hij hoorde dat in elk dier huisjes een vrouw van den eige naar woonde, wiens eigen woning in het midden stond. Maar afgescheiden van godsdienstige of sociale quaestiën, vindt de Heer B. dat de Mormonen te bewonderen zijn. De armste lieden hebben huisjes, met bladerig geboomte omgeven, en de straten zijn lange, groene lanen. De mannen zijn op hunne wijze zeer beschaafd en de vrouwen zijn smaakvol ge kleed. Toch zijn die lieden kinderen van den ongelukkigen troep kolonisten die nog slechts veertig jaren geleden de groote vlakten door trok, onder leiding van een armen smid uit Philadelphia. De Californische dames zijn uitgenoodigd hare physische bekoorlijkheden te laten beoor- deelen door eene commissie van artisten. De schoonste onder haar zal naar de tentoonstelling van Chicago gezonden worden. Als standaardschoonheid ja aangenomen de Venus van Milo, en zij, die wat vormen en pro porties aangaat, dit beeld het meest nabij komt, zal de gelukkige zijn. De mededingsters moeten minstens vijf voet en zes duim groot zijn. De beoordeeling zal geschieden naar photographiën van de candidaten. De goeverneur van Ohio, Mac Kinley, die voor een vriend borg stond voor 100.000 dollars, ofschoon zijn eigen vermogen slechts 10.000 dollars bedroeg, was door het faillisse ment van dien vriend in groote verlegenheid gekomen. Hij is echter nu door zijne politieke vrienden geholpen. Zij brachten 95,000 dollars bijeen. Omstreeks 40000 personen stortten elk 1 tot 5 dollars. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordsclinrwoudc. Ingeschreven van 1 31 Maart 1893. Geboren Arie, zoon van Arie Ootjers Az. en Willem^e Schoon. Catharina Johanna, dochter van Jacob Keeman en Elizabeth Visser. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente Oudkarspe). Ingeschreven van 1—31 Maart 1893. GeborenPieter, zoon van P. Rezelman en Maartje Vloon. Arie, zoon van P. Kramer en Geertje Moeijes. Jacob, zoon van Jan Mors en Trijntje Koomen. Neeltje, dochter van G. Bobel- dijlc en M. van Wielen. Jan,, zoon van Klaas Schuijt en Brechtje Hillegonds. Ondertrouwd: P. Raven, oud 28 jaar en N. Huiberts, oud 26 jaar. Getrouwd: Klaas Kroon, jm. oud 25 jaar en A. de Wit, jd. oud 21 jaar. Joh. de Groot, jm. oud 29 jaar en G. Eecen, oud 24 jaar. OverledenGeene. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 131 Maart 1893. Bevallen A. Otto, geb. Bak D. G. Borsten geb. Dekker, Z. G. Kruk, geb. Ham D. T. Ploeg, geb. Bres Z. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. OverledenSiltje Blokker, 7 jaar. Corns. Slot, oud 1 jaar. Gemeente Ileer-IIugowaard. Ingeschreven van 1—31 Maart 1893. Geboren: Theodorus, z. v. C. Zuurbier en C. de Goede. Arie, z. v. K. Kos en E. Boekestein. Trijntje, d. v. K. Molenaar en S. Saai. Frans Nicolaas, z. v. K. Spaan en G. Kalis. Cornelis, z. v. G. Kuiper en T. Leek. OndertrouwdJan Meereboer en Maartje Duin- meijer. Jacob Stam en Grietje de Graaf. Johan nes Antonius Aloijsuis van Mill en Jannetje van der Oord. Dirk Pijper wedn. van Elisabeth van der Busse en Marijtje Helder. Jan Pancras en Gerritje Bleeker. Cornelis Appelman en Bragitta Hooiboer. Jan Does en Anna Zijp. Willem Dek ker en Sebilla Klaver. Jan Gootjes en Trijntje Swager. Rijndert van Lieshout wedn. van Neeltje Klos en Maria Anna Theodora Debije wed. van Gerardus Marinus Kalf. Arie Geel en Trijntje Dekker. Getrouwd: Jan Nieuwland en A. Hoek. Jan Meereboer en M. Duinmeijer. Overleden: Willem Hoek wedn. van Antje Brederoede 76 j. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—31 Maart 1893. GeborenGerrit, z. v. Theodorus Bruin en Aafje Dekker. Trijntje, d. v. Dirk Wit Kz. en Grietje Rentenaar. Cornelis, z. v. Jan Meuleveld en Meining Koning. Pieter Jacob, z. v. Pieter Maatsen en Neeltje Swan. Klaas, z. v. Jan Ger rit van Eden en Elizabeth Doorn. Willem, z. v. Pieter Ursem en Aaltje Klaver. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Cornelis, z. v. Jan Meuleveld en Meining Koning oud 15 dagen. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven ven 131 Maart 1893. Ondertrouwd: Gerrit Keppel, jm., oud 36 jr. en Zwaantje van der Wal, wed. van Abraham Klingeier, oud 26 jr. Cornelis Hinke, wedn. van Guurtje Baars, oud 33 jr. en Helena Geertruida van Ommen, jd. oud 31 jr. GetrouwdGerrit Keppel en Zwaantje van der Wal. Geboren: Neeltje, d. v. Dirk Swager en Grietje Oudes. Catharina, d. v. Poulus Bergen en Cor nelia Wahlen. Johannes, z. v. Johannes Hen- dricus Rake, en Antje Zentveld. Margaretha, d. v. Johannes Bommer en Aafje Dekker. Klaas, z. v. Jacob Dekker en Aafje Kliffen. Pieter, z. v. Cornelis Zut en Dieuwertje Schouten. OverledenCornelis Rol, oud 1 jr. z. v. Sy- brand Rol en van Trijntje Bregman. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 9 April voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 9 April voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. NED. GER. GEMEENTE B. Zondag 9 April voorm. 9 uur, nm. 2 uur Ds. J. Boeijenga. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 9 April voorm. 9.30 u. Ds. H. A. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 9 April vm. 9.30 geen dienst n. 2 uur Ds. Gemser. CHR. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 9 April vm. 9.30 uur nm. 2.30 uur, Ds. Gideonse. NED. GEREF. GEMEENTE B. Zondag 9 April voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 9 April voorm. 9.30, geen dienst. Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 3 April. Aardappelen f a f Bloemkool f a Ligte/" a f Reuzen f af Roodekoolf 8 a f 14 Witte f.p. 100 k. Geelef8, 13.Rapen f3.a f4.Uien f3.— a 4,p. mud. Bieten f14.a f20.— HOORN, 6 April Kleine Kaas f 30,50 Commissie f 26, PURMEREND, 4 April Aangevoerd 74 stapels kaas. Kleine f32.50. Commissie f Middelbare f Kipeieren per 100 stuks 2.50 a f3.25. SCHA GEN, 6 April 2 Paarden f 90 a f175.—,51 Geldekoeie f 80, a f 250, 46 Kalf- koeien f 120 a 200, Yaarzen f af 240 Nuchtere Kalveren f 4 a 15.50, 608 Schapen f 18. a f26,22 magere Varkens f 16 a f 18, 20 Biggen f8.a f 12,Boter per kop f 0,47 a 0,52 Kipeieren f 2,50, a f 2.75 per 100. ALKMAAR, 7 April Aangevoerd: 118 stapels Kaas, wegende 43273 Kg. Kleine f 30.50 Commissie f27.— Middelbare f 27.50 867 HL. Granen, als28 Tarwe f 5.75 a 7.3 Rogge f 5.75 a f 6.Gerst f 4. a. Chev. f4.75 f5.25; 560 Haver f 3.35 f 3.80 a f 3.50 af.; Boonen, 84 Paardeb. f 4.50 a f 6.84 Bruineb. f 4.- a f 7.Citroenb. f 14.a fDuivenb. f a f Witteb. f 14.a fKanariezaad f 13. a f Rood Mosterdz. f a f Geel mosterdz. f a f 1 Kool zaad f a f Lijnzaad f -a 7 Karweizaad f 10.75 a f Blauw Maanz. f a f 39 Erwten Groene, f8.a f 20.groote f Grauwe f 11.— af 17.—Yale f7.— Witte fa f In het westen der Yereenigde Staten van Noord-Amerika zit John Yarner, een bekwaam telegrafist, voor zijn toestel. Zijn gelaat is eenigs- zins bleek, maar overigens is hij kalm, ja ziet er eenigszins onverschillig uit. Toch is zijn toestand verre van aangenaam. Naast hem staat een vreemdeling met een hoed met breeden rand en gekleed in een leeren pak, zooals de cowboys dragen. In zijn rechterhand blinkt een groote, geladen zesloops revolver, waarvan de tromp op John Varner is gericht. „Hoe laat komt de sneltrein hier voorbij vraagt hij. „Hij moest te halftwee komen, maar is een uur te laat," antwoordt de telegrafist. „Wat zegt gij „Ja, meer dan een uur. De trein stopt hier niet, maar stoomt door naar Bloomville." „Maar als gij naar Bloomville telegrafeert dat hij hier stoppen moet, dan gebeurt dat toch „Neen." „Heeft de trein hier nooit gestopt?" „Jawel, eens of tweemaal." „Op wiens last?" „Op last van den inspecteur." „Waar woont die?" „Te Centre-City." „Goed. De telegrammen van Centre-City naar Bloomville gaan dus van dit kantoor?" „Zeker." „Gij kunt dus naar Bloomville een telegram zenden en het doen voorkomen alsof het kwam van den inspecteur van Centre City „Jawel, maar ik doe het niet „Zoo, wilt ge niet? Luister eens,jongmensch, wanneer ge niet onmiddellijk het telegram over seint, dat ik u zal voorzeggen, zal ik u een kogel of wat door het hoofd schieten. Wij hebben in de kromming, die vier- of vijf honderd meters voorbij het station ligt, de rails opgebroken, zoodat de trein wanneer hij doorrijdt, onfeilbaar derailleert. Evenwel wenschen wij zulk een ongeluk niet. Het eenige dat we willen is, ons meester maken van een pakje dat in den bagagewagen van den sneltrein wordt vervoerd. Misschien zullen we dan den bewaker van den wagen moeten doodschieten, want het pakje bevat kostbaarheden van groote waarde en zal dus wel goed bewaakt worden, maar overigens willen wij niemand leed doen. Laat gij den trein door rijden, dan komen er minstens vijftig personen om en gij schiet er tevens uw leven bij in. Telegrafeert gij dat de trein moet stoppen, dan zullen de passagiers ternauwernood iets bespeu ren en gij behoedt hen voor een onheil. Begrijpt ge?" „Zeker, maar ik wil even nadenken." „Haast u dan, want er is geen tijd te ver liezen." „Is de lijn nu al opgebroken, of zult gij dat eerst doen wanneer ik weiger te telegrafeeren?" „De rails zijn opgebroken." „Goed, dan zal ik seinen, dat de trein hier moet stilhouden." „Begrijp mij goed," zeide de bandiet met na druk. „Als gij niet doet wat gij zegt, dan helpt het u niets en gij schiet er het hachje bij in. Niemand kan hier bij u komen, deze hut is door mijne makkers omsingeld." „Wees gerust, er komt hier nooit iemand, zelfs niet over dag." „Ik wil u alleen de positie maar duidelijk maken. Wij hebben goede paarden en al brengt de trein een heel regiment soldaten mee, dan zou het ons nog niet vangen en voor ik weg reed, zoudt gij zes kogels in uw lichaam hebben." „Begrepen." „Goed, vooruit dan maar! De telegrafist legde de hand op den hefboom, maar dacht toen na, zonder aan het werk te gaan. „Zeg eens, haast u wat. Ik laat mij niet voor den gek houden!" De telegrafist keerde zich zoo plotseling naar den roover om, dat deze plotseling weer op hem aanlegde. „Zult gij nu eindelijk den mond houden? Ik zal beginnen als het mij goeddunkt, denk daar aan. Ik bestuur dit toestel en gij niet en als gij daarover niet tevreden zijt, schiet dan en tele grafeer zelf!" „Dat noem ik spreken," riep de bandiet met bewondering. „Zoo doet men zaken. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zoo koelbloedig was. Ga uw gang maar en als ge ons goed helpt zult ge een deel in den buit hebben. Ik zal intus- schen maar gaan zitten." „Doe of ge thuis zijt," antwoordde Yarner, en daarop zich naar het toestel keerende, begon hij te telegrafeeren: Klik, klik, klik, klik." „Wat beteekent dat?" vroeg de roover, „dat is alles hetzelfde?" „Zeker, ik roep het kantoor van Bloomville op. Klik, klik, dan volgt er een korte tik. „Zoo, ik heb het. Stoor mij nu niet. Als ik klaar ben, zal ik u alles wel vertellen." De bandiet zat stil, maar keek wantrouwend naar den telegrafist. „Is Stevens daar telegrafeerde deze naar Bloomville, „zeg hem, dat ik naar hem vraag!" Eenige oogenblikken later kwam er antwoord van Bloomville. Stevens was aan het toestel. Daarop seinde Varner vlug het volgende: „De hut is iu de macht van een roover, die een pis tool op mij gericht houdt terwijl ik telegrafeer. Hij en zij n makkers komen om den sneltrein te plunderen, en hij denkt dat ik nu telegrafeer om te vragen, dat de trein hier stilhoudt. Kunt ge vijf en twintig soldaten sturen met een offi cier om de bende te vatten?" „Dat zal ik direct doen. We hebben hier juist een goederenmachine, ik zal de soldaten in ge sloten wagens bergen." „Doe dat niet. Stel een passagierstrein samen met een slaapwagen achteraan en zend dien da delijk hierheen. Houd dan den sneltrein te Bloom ville tot deze terugkomt." „Uitstekend, maar wat denkt gij te doen? Ze zullen u vermoorden." „Kunt ge mij den geheelen stroom van elec- trisch licht in de stad niet hierheen zenden, dan zal ik den bandiet daarmee wel onschade lijk maken." „Dat gaat niet, daar verloopt te veel tijd mee. We zouden naar het centraalstation van het electrisch licht moeten gaan, alle lichten uit- dooven en u met het centraalstation in verbin ding stellen. Maar wat ik wel kan doen, is den stroom dien ik hier heb, aan u geven, dat is genoeg om den kloeksten kerel bewusteloos te maken. Roep mij maar als gij klaar zijt. Begraaf den stroom, dan zend ik alles langs den grooten draad." „Is dat nu alles noodig om een trein te doen stoppen?" vroeg de roover, wat ongerust. „Zeker. De trein is te laat zooals ik zeideen zij wilden hem hier niet laten stoppen, maar hebben nu toch toegegeven. Nu moet ik een en ander aan het toestel doen. Den draad van Centre City moet ik afsnijden, want anders zou men van Bloomville nog naar den inspecteur kunnen seinen en dan kwam alles uit." „Ge hebt gelijk, ga uw gang." „Jawel, maar laat die revolver niet afgaan." „Dat doet zij nooit voordat ik het haar zeg en dan brengt zij den dood, maar zoolang gij u goed gedraagt, gaat zij niet af." De telegrafist opende eene lade en nam er een stukje koperdraad uit, aan het einde waarvan hij een schaar vastmaakte. Het andere einde verbond hij met den dikken draad van Bloomville. Daarop nam hij het toestel goed in oogenschouw en goot daarop een groote karaf met water op den houten vloer leeg, terwijl hij luchtig zeide „pas op uwe voeten, ik moet de vloer natmaken, omdat anders mijn toestel defoct raakt door het stof." „Yan buiten hindert het water mij niet," zei de roover, „maar wel van binnen." Hierop zette Yarner zich weer aan het toestel. Klik, klik tikte het instrument Een oogenblik later was het of er een groenachtige bliksemstraal deor de kamer sohoot. De roover sprong van' zijn stoel op en riep: „Wat is dat?" „Er is een onweer in de buurt," zei Varner koeltjes. „We zouden er last van kunnen heb ben, maar ik zal het wel even in orde brengen. Geef mij den schroefdraaier." De bandiet voldeed aan het verzoek, maar hield tevens de revolver op den telegrafist ge richt. Deze werkte een oogenblik aan het toestel en zei daarop wijzende op de schaar die aan het koperdraad was vastgemaakt: „Geef mij dat nu!" Maar nauwelijks had de niets kwaads vermoe dende roover de schaar aangeraakt, of een uit drukking van schrik verspreidde zich over zijn gelaat. Daarom viel hij, getroffen door den elec- trischen stroom bewusteloos als een blok achter over. Yarner glimlachte, nam den roover zijn revol ver uit de krampachtig gesloten vuist en sloot het wapen weg, waarna hij bedaard voor zijn toestel ging zitten en wachtte op wat er verder zou gebeuren. Er verliepen tien minuten, daar hoorde hij een gerommel in de verte. Een oogenblik daarna knalden geweerschoten. De soldaten in den pas aangekomen trein waren met de roovers slaags geraakt. De bandieten werden op de vlucht ge dreven, met achterlating van drie dooden en toen de hoofdman een oogenblik later de oogen op sloeg en uit zijn bezwijming ontwaakte, stonden soldaten om hem heen en bemerkte hij, dat zijne handen en voeten gebonden waren, en dat de jonge telegrafist met een glimlach op het gelaat naar hem stond te kijken. H. Dbld. Advertentiën. PR B MA zijn alleen tegen billijke prijzen verkrijbaar bij SCHAGEN, LAAGZIJDE

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3