"Nieuwe Langedijkar Courant", van Zondag 23 April 1893. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. „Geen sterken drank meer drinken, maar Wacht even Als ge nog geen geld genoeg hebt, nog niet rijk zijt en 't gaarne wilt worden, dan zou ik u juist aanraden al terstond met het drinken van jenever en dergelijken drank op te houden, ten einde gij uw doel des te eerder bereikt. „Ik zou Maar genoeg. Het zijn geen ferme lui, die dat woord steeds op de lippen hebben, en u en mij daarmee schaakmat willen zetten. We willen ons liefst zoo min mogelijk met hen in laten. Heije liet ze ook aan hun lot over en deed net, alsof ze er niet waren. „Hoort jongens," zei hij. Hoort, jongens, als ik steek van wal Tot zeilen of tot roeien, 'k Geef om die praatjes niemendal He beste stuurlui staan aan wal Ik vaar maar met de goeienECt.) Aan Yoorzittzrs, Secretarissen en Leden van de bannen en verschillende Polder-distric ten in Geestmer-Ambacht is een copy-adres met circulaire, waarin het spoorplan Noordscharwoude hoofdlij n wordt uiteengezet, verzonden, strekkende langs dezen weg de belangstelling voor bedoeld plan op te wekken niet alleen, maar daarvoor den noodigen steun te verwerven, tot verwezen lijking van het beoogde doel. Bij strooibiljet was bekend gemaakt dat de beroemde Russische Hof-jager Chr. Chodasche- witz eenige voorstellingen zou geven met zijn twee bruintjes, nl. Siberische Beren, waaronder de groote Russische Reuzenbeer, wegende 600 pond, in het lokaal van den Heer D. Stam, alhier. En daarmede zal hij en nu volgt weer zijn kwalititeit met het mooie bijv.nmw. „be roemd" 24 toeren verrichten. Ophakkerij ge noeg. Nu, zonder gebluf is 't leven suf, komt, meen ik, in een blijspel voor en er is wel iets van waar. Yoor grooteren, ik wilde zeg gen was 't niets, maar toch wel, sommigen zullen toch zeker nog genoten hebben, maar voor de kinderen ja, zeker, net iets voor kin deren. Dat begrepen de onderwijzers alhier en Oudkarspel ook schijnbaar, want bij gissing wel 250 a 300 kinderen waren op de voorstelling gekomen. En of ze een pret hadden, neen maar. Nu, wij gunden hem dien Hofjager dit voordeeltje wel. Yoor 10 ct. kreeg men dan ook nog al wat te genieten. 't Was een rechte feestdag op Woensdag jl. te Oudkarspel; uit veler woning wapperde onze driekleur, en geen wonder. Op dien dag toch vierde de WelEerw. Heer Ds. Stramrood zijn 25-jarig jubilé als predikant. In den nacht, die den heugelijken dag voorafging had men een groote eerepoort doen verreizen voor de pas torie wat een recht feestelijken aanblik gaf. Aan geschenken en felicitatiën van personen van ver schillende richtingen ontbrak het de jubilaris niet en men bewees ten volle in te stemmen met dezen dag. Des 's avonds had eene optocht plaats door de gemeente. Toen deelde de feestvreugde zich ook mede aan alle inwoners, 't Was ook waarlijk een treffend gezicht deze optocht te zien voorbijgaan, bestaande uit rui ters en rijtuigen. Daarna werden in den met lampions verlichten tuin eenige nummers ten beste gegeven door de kleine kapel van Schagen, die men voor dit doel had doen overkomen en alleen de indruk van dit door heerlijk weer begunstigde feest bleef over. Moge het den Eerw. Heer Stramrood nog vele jaren gegeven zijn, voor zijne gemeente werkzaam te zijn. Een lid van het gezelschap van het Ned. Tooneel, de heer R., die kleine rollen speelt, was Dinsdag te 's-Gravenhage aan eenen he- vigen zenuw-aanval ten prooi, welke hem ver scheiden. »Wel te rusten hernam zij; ik moet naar de kleine, ze wordt bang. Zie of ge wat kunt slapen Zij nam de lamp op en verdween daarmede inde afgeschoten ruimte en liet Marie in het donker alleen. Deze had zich op de biezen uitgestrekt, het ka rige, doch gulhartig aangeboden voedsel genuttigd en beproefde nu de oogen te sluiten, doch de slaap kwam niet. Achter het schot hoorde zij hare gastt vrouw zacht fluisteren tegen haar dochtertje, dat door de komst dier vreemde ontwaakt was en nie- weer wilde inslapen. Zij suste het in hare armen, zij liefkoosde het met zoete woordjes, welker na'ieve eenvoud en teedere klank blonde Marie zonderling aandeden. Deze uiting van teederheid deed een onbestemd moederlijk instinkt ontwaken in het gemoed dezer jonge vrouw, die veroordeeld was geworden, omdat zij haar pasgeboren kindje van het leven had be rooid, door het de keel dicht te knijpen. «Als de zaken niet zoo verkeerd waren geloopen,« dacht Marie »zou haar kleintje nu zoowat van denzelfden leeftijd zijn, als het meisje daar.« Bij die gedach ten en onder den indruk dier kinderstem, kreeg zij een schok, die haar geheele lichaam deed tril len een zoet, weldadig gevoel sloop haar verbit terd hart binnen en de tranen sprongen haar in de oogen. Kom, kleine,zeide de vrouw achter het schot, «ga nu toch slapen. Als je zoet bent, ga ik jnorgen met je naar de speelgoedwinkels kijken.« plichtte naar Amsterdam terug te keeren. Aan het staatsspoorstation gekomen, ging hij in een der vertrekken knielen, de handen gevouwen ten hemel heffende. Reeds vroeger waren sporen van verstandsver bijstering bij hem opgemerkt. Na het gebeurde van Dinsdag vreest men voor krankzinnigheid. Dinsdag is de duitsche baronesse uit haar gevangenschap te 's-Gravenhage wegens op lichting, aan de duitsche regeering door twee rijksveldwachters in burger kleeding te Emmerik uitgeleverd. Te Utrecht is bij een horlogemaker ten toongesteld een rijksdaalder, waarin zich in het midden ter grootte van een dubbeltje een uur werkje bevindt onder een glas. Het geheel is zeer kunstig en nauwkeurig afgewerkt en moet dienen tot zakuurwerk. Yolgens de jongste telling leven op aarde 1434.000.000 menschen waarvan 416.000.000 Christenen. 8.000.000 Joden. 175.000.000 Moham medanen. 835.000.000 Heidenen. Te Gouda heeft zich een ernstig geval van bloedvergiftiging met snel doodelijk verloop voorgedaan, na het gebruik van pleisters, tot genezing van fijt. In de St.-Ct. van 15 April wordt vermeld, in welke gemeenten de bussen zullen zijn ge plaatst, bestemd voor de cntvangst der aangiften in de vermogensbelasting, in elk der kantoren van de registratie en van de successierechten en bovendien in de secretarie. In de provincie Noord-HollandZuidschar- woude, "Warmenhuizen, Wieringer waard, Win kel, Andijk, Westwoud, Wognum, Hoogwoud, Twisk, Beemster, Edam, Oosthuizen, Beverwijk, Uitgeest, Wormerveer, Haarlemmermeer, Heem stede, Aalsmeer, Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Sloten, Bussum, Laren, Naarden, Weesp. De radicaleKiesvereeniging „Burgertrouw" te Sneek is wegens gebrek aan belangstelling ontbonden. Na teruggave der betaalde contributie over '93 aan de leden, besloot men 't restant der kas aan de aldaar bestaande vereeniging Hulp in Nood te schenken. Wat zal mr. Zadok c. s. hier wel van zeg gen En Gerritsen wordt bepaald „aangedaan" zooals bij het bekend worden der Leeuwarder uitslag. Eene boerenwoning met 7,70.20 bunders weiland te Barsingerhorn heeft f12513 opge bracht; een stuk weiland, groot 1.82.30 bunders, f2904. Door de heeren J. Muis en anderen is aangekocht het driemastschip „De Amstelstroom" ten einde het te sloopen aan de Burgerbrug te Zijpe. Van de vele schepen, die in verloopen jaren hetzelfde lot hebben ondergaan is dit wel het grootste. Alleen de overbrenging van Rotter dam naar de Bnrgerbrug per sleepboot kost f500. Het schip is aangekocht voor tienduizend gulden, terwijl de onkosten van slooping op f3000 worden begroot. Het werk zal aan een dertigtal werklieden gedurende eenige maanden brood verschaffen; zeker wel eene eigenaardige, maar degelijke wijze van werkverschaffing. Zondag jl. werd te Haarlem een biljart concours gehouden voor serie-spel, de meeste punten te behalen in 10 stooten. Er waren 6 deelnemende Yereenigingen4 uit Haarlem, 1 uit Heemstede en eene, genaamd Noorderkwartier, bestaande uit de heeren: A. Pijper, v. Alkmaar; D. Nierop, v. Nieuwe Nie- dorp; J. Peetoom, v. Schagerbrug en A. Kist en de Geus, beiden van Zuidscharwoude. Door Noorderkwartier werd met 152 caram- bols de 1ste prijs behaald. De Eereprijs, uitge loofd door den biljartfabrikant van Roon te Haarlem, werd toegekend aan den heer A. Pijper v. Alkmaar, die 54 carambols, zijnde het meest aantal punten in zijne serie, had gemaakt. De toestand van den toren te Puriiierlaiiri blijft nog steeds groote bezorgdheid baren. Dins dagmiddag om vier uur werd het laatste stuk «Sinterklaas komt immers alleen bij kleine kin deren, nietwaar moeder »Ja, meidlief.« «En is het waar, dat hij op zijn verjaardag altijd' speelgoed uitdeelt »Ja, somtijds.« «Waarom komt hij ons dan nooit wat brengen?" »Wij wonen te ver af... en bovendien, wij zijn te arm «Komt hij dan alleen bij rijke kindertjes Waarom Ik zou ook graag speelgoed willen hebben «Nu, wie weetals je zoet bentals je nu lief gaat slapen, brengt hij jou misschien ook wel eens iets." «Ik ga heel gauw slapen als hij morgen dan maar komt.« Doodsche stiltevervolgens een zucht, een zachte, geregelde ademhaling. Het kind was ingesluimerd, de moeder ook. Alleen blonde Marie sliep niet. Een hevige aandoening, pijnlijk en verzachtend te gelijk, deed haar hart ineenkrimpen, en meer dan ooit dacht zij aan het kleine wezen, dat zijj eertijds had gesmoord. Dit duurde zoo voort totdat het eerste morgenrood begon te glorenToen de dag aan brak sliepen de vrouw en het kind gerust, dicht tegen elkander aangedrongen. Gedruisch sloop blonde Marie naar buiten, haastig spoedde zij zich voort in de richting van Auberive en niet eerder ver traagde zij haar schreden, dan toen zij de eerste huizen van het dorp had bereikt. Langzaam, rechts en links de uithangborden der winkels monsterend, van het houten vierkant omgetrokken, dat zich tusschen het steenen gevaarte en de spits bevond. De hoogte van den geheelen toren bedroeg 155 voeten of ongeveer 44 meters. De hoogte van de spits met het vierkant was 89 voeten zoodat er nog 66 voeten voor het steenen gevaarte over blijven. Hoewel de drukking thans veel verminderd is, blijft het gevaar echter nog zeer groot. Be droeg de helling een tiental dagen geleden 1.40 M. van af de spits, thans wijst het schietlood van het overblijvend gedeelte eene afwijking aan van ruim 1.50 M. De toren blijft steeds wer kende en wees van Maandagavond 7 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur eene verontrustende ver meerderde helling aan van 18 centimeters. De verzakking wordt van dag tot dag groo- ter en het sloopen aan den toren wordt van uur tot uur gevaarlijker. Klok en uurwerk moeten nog worden uitgenomen en men vreest dat de aannemer ondanks alle krachtsinspanning, het gevaarte in zijnen alles verpletterenden val niet zal kunnen tegenhouden. Deskundigen hebben berekend, dat de toren 2000 kub. M. steenen bevat, gelijkstaande met een gewicht van 2 mil- lioen kilo's Uit vertrouwbare bron wordt ons mede gedeeld dat in den nacht van 17 op 18 April, eenigen tijd op de kazerne „Oranje Nassau" bij ,de Muiderpoort te Amsterdam de roode vlag heeft gewapperd. Een voorbijgaande politieagent, die dit zag, gaf er de wacht kennis van, waarna het roode doek omlaag werd gehaald. Het is onverklaarbaar, dat men in de kazerne hiervan niets heeft gemerkt. Tel. In drie maanden tijd heeft de Fransche generaal Dodds met een legertje van 3400 man de moedige stammen van Dahomey onderworpen. En hoelang zit Nederland nu al niet in Atjeh zonder ook maar een stap verder te komen? Die vergelijking maakt iemand in het „Haag- sche Dbl." Hij noemt ons optreden te laksch. Treedt een bevelhebber als V. d. Heijden door tastend op, waardoor de oorlog ongetwijfeld spoe dig tot een goed einde zou zijn gebracht, dan wordt hem het „hiertoe en niet verder" toege roepen, en hij zelf, ter belooning in staat van beschuldiging gesteld, wegens wreedheid En toch moet er worden aangepakt, zegt de Schr. De „Standaard" verwondert zich, dat het met de verkiezingscampagne te Ilarliiigen zoo bedaard gaat. „Zouden de liberalen den moed opgeven?" vraagt zij, „of zouden ze inde loop graven een tactiek van verschalking trachten uit te voeren ?1' Dinsdag werd de heer E. W. Melchior, arts te Koedjjk, aan de Rijks-Universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van zijn acad. proefschrift get.: „Verslag der verloskundige kliniek en polikli niek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, gedurende den cursus 18901891." „De Standaard," die steeds vurig de finale kiesrechtuitbreiding blijft wenschen, laat zich over de vraag, of de kansen van de kieswet ten onzent door het gebeurde in België gerezen zijn, niet uit, maar meent toch blijkbaar ook, dat men in Nederland aan hetgeen in België voor valt, zich behoort te spiegelen. Zij schrijft onder het opschrift „pressie" het volgende entrefilet: „Wat men de laatste dagen uit Brussel ver nam, toont opnieuw waar het heengaat, als de Overheid geen rekening houdt met de volkstoe standen. „Tamelijk dreigend eischt nu het volk alge meen stemrecht. „Dien eisch weerstond Koning, Kabinet en Kamer, een weerstand, die een oogenblik respect afdwong. „Maar zie, nauwlijks begint het volk te woe len, en kraken de spiegelruiten, en vloeit er bloed, of de eens zoo logge en loome regeerings- machine begint op eens snel te loopen, en nu reeds verluidt, dat men voor algemeen kiesreent, doorliep zij de eenige straat. Eén daarvan scheen eindelijk hare aandacht te trekken. Zij klopte tegen de luiken en verzocht open te doen. Het was een winkel van kramerijen, waar ook kinderspeelgoed verkocht werd, armzalige, verkleurde stukjes speel goed en kartonnen poppen, een arke Noachs, een doos met een houten herder en schapen. Tot groote verbazing der winkelierster kocht Marie alles, be taalde en ging heen. Weer sloeg zij den weg naar de hut op den kruisweg in, toen zij een hand op haar schouders voelde leggen. Verschrikt wendde zij zich om en zag in het gelaat van een brigadier der gendarmen. De ongelukkige had vergeten, dat het aan ontslagen gevangenen verboden was zich in den omtrek der gevangenis op te houden.« «In plaats van hier rond te zwerven, moest je al lang in Langres wezen, zeide de brigadier. «Kom vooruit, blonde." Zij wilde uitlegging gevenvergeefsche moeite In een oogwenk werd een voorbijrij dende kar geprest, men liet er haar onder geleide van een gendarme instappen, en hort, koetsier. Hotsend rolde de kar over den bevroren grond. Met een droevige uitdrukking op het gelaat, hield de arme haar pak speelgoed in de verstijfde vingers geklemd. Bij een bocht in den weg herkende zij het pad, dat naar de hut voerde; haar hart klopte luider en zij smeekte den gendarme even stil te houdenzij had een boodschap voor iemand, een vrouw die daar woonde, vlak bij. Zij bad zóó dringend dat de gendarme, in den grond van zijn met meervoudig stemrecht, tweederden van de Kamer en het Kabinet gewonnen heeft. „Nu, dit spel doorziet men licht. „Straks gaat dat meervoudig stemrecht er weer af, en in beginsel triomfeert de revolutie nu reeds. „En waarom, waardoor? „Enkel als gevolg van pressie. Een wijken voor het straatrumoer. Een te laat inzien, dat men zich vergist heeft. „Op die wijze nu wint de volks-agitatie aan zedelijke veerkracht, en het Gouvernement boet weer iets in van zijn prestige. Een der voornaamste fabrikanten van pa pieren meelzakken geeft de volgende goede rede nen, waarom papieren meelzakken gebruikt moe ten worden. Met het oog op de gezondheid en spaarzaamheid moet het meel in papieren zakken verpakt worden, want het meel blijft cr beter in, omdat stof en vuil er niet door kunnen dringen, zooals bij katoenen zakken. Wormen en andere insecten, die thans in het meel gevon den worden door het papier buiten gehou den. De koopers zullen altijd hun volle wicht ont vangen, daar er geen meel verloren gaat. Wan neer het papier alleen gebruikt werd, zouden er vrij wat minder klachten geuit worden over slecht gewicht en zouden de verbruikers steeds de hoeveelheid meel ontvangen, waarop zij vol gens hunne betaling recht hebben. Men neemt aan, dat op iederen zak een pond verloren gaat. Amerika verbruikt jaarlijks 64,000,000 zak. Aan genomen, dat van deze hoeveelheid de helft in katoenen zakken verpakt wordt, dan zou er jaarlijks 32,150,000 pond meel verloren gaan, gelijk aan 160,000 zak. De papieren zak is veel goedkooper dan de katoenen. Terwijl een werkman onder Laag Keppel, bij den Ouden IJsel, bezig was eenig landwerk te verrichten, werd zijne opmerkzaamheid plot seling naar het water getrokken, waar een vree- selijke schrik onder de eenden heerschte, terwijl ze nog kort te voren vroolijk in het heldere water speelden. Eene der eenden scheen het geducht te kwaad te hebben en trachtte zich al klapwiekend en schreeuwend op te heffen, waar in zij klaarblijkelijk verhinderd werd. De man spoedde zich naar de plaats en zag, dat een der pooten van den vogel vastgeklemd zat in den grooten bek van een kolossalen snoek, 't Gelukte hem den roover te bemachtigen en na veel moeite de eend te verlossen. De snoek woog twaalf pond. Yoor het bouwen van eene cadettenschool te Alkmaar (6e gedeelte) was de laagste in schrijving van den Heer M. H. Eysvogel, te Rumpt, voor f6298. De raming was f6150. Een ingezetene van Rotterdam kwam dezer dagen in het bezit van een gedenkpen ning, geslagen ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Chicago en den 5den April jl. in omloop gebracht. De penning, die de grootte van een rijksdaalder heeft, vertoont aan de eene zijde de landing van Columbus, met vermelding van het jaartal; aan de keerzijde een plattegrond van het tentoonstellingsterrein, met het opschrift: World's fair souvenir, en is uit alluminium vervaardigd. „Dit is," zegt „N. R. Ct.", „de eerste pen ning, die uit dat metaal geslagen werd." Flcssclientrekkers Er wonen vele goede firma's op de Prinsengracht, in den omtrek van de Westermarkt, maar er bestond er toch ook eene, die in de laatste dagen heel wat wissels trok op het goede vertrouwen en lichtgeloovig- heid van menigen winkelier hier ter stede. Zoo wist zij in een schoenwinkel voor een waarde van f24 aan schoenen op zicht te krijgen; een boterhandelaar ontlastte zij van zes vaatjes bo ter „vooral fijne natuurboter" luidde de com missie. Bij een goudsmid kreeg zij twee gouden horloges los, enz. 't Ging in den regel zeer vlot; chique gekleed en terdeeg van den tong riem gesneden, werden de firmanten in menigen winkel met voorkomendheid ontvangen. hart een goede vent, zich liet overhalen. Hij ge lastte den koetsier stil te houden en sloeg vervol gens met haar het pad in. Voor de deur stond hare gastvrouw van den vorigen avond rijshout te hakken. Toen zij hare bezoekster in gezelschap van een gendarme terug zag, bleef zij met [open mond en opgeheven armen verwonderd staan. »St!« kwam Marie, «slaapt de kleine nog?« «Ja maar «Leg dit speelgoed zachtjes op haar bed en zeg dat St. Nicolaas het haar zendtIk was naar Auberive teruggegaan om het te koopen, maar het schijnt, dat ik daar geen recht toe had en nu wordt ik naar Langres opgebracht.cc «Goede hemelriep de vrouw. «StilSt Zij traden naar het bed. Op den voet gevolgd door haren geleider, spreidde blonde Marie al hare schatten op de dekens uit: de poppen, de ark en de houten schaapjestoen drukte zij een kus op het bloote armpje van het slapende kind en zich tot den gendarme wendend, die zich van verbazing de oogen uitwreef, zeide zij: «Wij kunnen gaan.« (.A.) EINDE.—

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2